DE STEM nu 9/5 M A Zeeuwse veren zijn wel veilig' Koffieshop Westside door brand vernield Zeeuws-Vlaamse ouderen moeten in hun eigen dorp kunnen wonen GEMEENTE HULST Grensoverschrijdende aanpak criminaliteit 9 Escort Breda PSD verbaast zich over uitlatingen Scheepvaartinspectie in Brandpunt: Zeeuwse metaalarbeiders houden actie tegen trage afwikkeling metaal-cao ZVU neemt gedeelte van installatieburo IBV over Buro Hallo vraag'1 Escortservice Meisjes va 18 jr gevr Escortservice NTE SLUIS- INBURG (ENDMAKING ONSTRUCTIE PRAAT TE GRAAUW Omwonenden speculeren volop over brandstichting Veerdienst anderhalf uur uit de vaart Zeeuwse politie zoekt intensievere contacten met Belgische collega's Oostburgse vrouw voelt zich beetgenomen door bedrijf Twee commissies in Borsele en Goes vergaderen samen Toerist krijgt 'natuur-paspoort' Zeeland DINSDAG 10 JANUARI 1995 DEEL H Pi Van onze verslaggever Hulst - Tegen het jaar 2010 moet het in alle kleine kernen in Zeeuws-Vlaanderen voor ouderen mogelijk zijn in hun eigen dorp te blijven wonen. Dat is de doelstelling van een project 'Wonen voor ouderen in Zeeuws-Vlaanderen' in het kader van het Regionaal Ont wikkelingsplan. jaar. Ttakt hete Bel ndeu- jleisjes ppm). dames- heren en echtpare voor fotoboek en/of Escort Tel. 01650-56410, 11 -23 u. NIEUW, discreet prive-c sprek met hete vrouwen. Bel nu 06-9664 (1 OOcpm) 076-226258. Advertenties voor de rubriek kunnen uitsluitend tegen contante betaling aan de balie van onze kantoren worden opgegeven, (legiti matie verplicht). Regeltarief I excl. BTW: Ma. t/m Vrij. 14,25 Zat. 15,68. MM.-tarief excl. BTW Ma. t/m Vrij. 3,32 Zat. 3,65, Het project bestaat uit twee as pecten, namelijk 'wonen' en 'zorg'. Wat dat laatste betreft vindt er een onderzoek en een in ventarisatie plaats door het Zeeuws-Vlaams Zorgoverleg (ZVZO). Uit dat onderzoek moet blijken wat er op dit moment voor ouderen is en wat er nodig is. De gemeenten spelen op het pro ject in door het woonaspect aan te pakken. „Uitgesmeerd over drie fasen," aldus wethouder P. Weemaes van de gemeente Hulst, die zich namens de Zeeuws- Vlaamse gemeenten met het pro ject bezighoudt. „De eerste fase is een inventari satie. Er wordt gekeken wat er aan woonvoorzieningen is voor ouderen. In de tweede fase wordt vastgesteld welke voorzieningen en aanpassingen er nodig zijn en houd we die kunnen realiseren. In de derde fase tenslotte worden een of twee pilotprojecten opge start, gericht op de kleine ker nen". Het onderzoek richt zich op dor pen met minder dan zesduizend inwoners. „In grotere plaatsen zijn meestal wel voorzieningen voor ouderen aanwezig. Het zijn vooral de klei ne kernen waar de meeste knel punten zitten," stelt Weemaes. „En dat is nog nooit regionaal aangepakt." De doelstelling moet tegen het jaar 2010 gerealiseerd zijn. „Op dit moment bestaat 13,5 procent van de bevolking uit ouderen. Te gen die tijd zal dat al opgelopen zijn naar 17 procent. Dat bete kent dat de problemen steeds nij pender worden". Het project kan rekenen op een bijdrage van 250.000 gulden van het Regionaal Ontwikkelings plan. „Daarmee kunnen we de eerste twee fasen uitvoeren, plus de pilotprojecten," aldus Wee maes. We denken dat we, als het project goed slaagt, bij het rijk extra geld kunnen krijgen, omdat we dan immers een echte regionale visie op tafel kunnen leggen op het ge bied van ouderenbeleid". ling 1995, vastgesteld op 22 boor de raad van de voormalige •s op 2 januari 1995 van toepas oor de raad van de gemeente De tarieven genoemd in deze Jen dan ook voor het gehele j/an de gemeente Sluis- fligt vanaf heden voor u ter in- secretarieën van de gemeente te Sluis en Markt 7 te Aarden- (1995. Burgemeester en wethouders van Sluis-Aardenburg. n wethouders van de gemeente :er openbare kennis, dat van 1° t en met 7 februari 1995 ter in- sconstructieplan voor de Dorps inzage in: itoor, afdeling "Stads- en Dorps* bureau "Civiele Techniek 21 te Hulst, gedurende kantoor tehuis "Graauw", Dorpsstraat 46 pnstructieplan aan de gemeente- rgelegd, wordt volgens de bepa- "Inspraakverordening Hulst" aan 11 de gemeente en andere belang- gelegenheid geboden hun ziens" lan op de hierna genoemde wi|Ze >f mondeling naar voren te bren- reacties kunnen worden in9e'_ s college en moeten uiterlijk 7 'e' bij ons college zijn ingekomen- reacties kunnen worden infljr ns een inspraakbijeenkomst, öl ari 1995 om 20.00 uur in het ge shuis Graauw, Dorpsstraat 46 irdt gehouden. formatie kan men zich wenden tot "Stads- en Dorpsontwikkeling I te Hulst (tel. 01140-89200). ari 1995. De burgemeester, mr. dr. A.A.L.G.M. Kessen De secretaris, mr. H.J. van Geesbergen- Van onze verslaggever Middelburg - De Provin ciale Stoomboot Diensten i (PSD) zijn niet van plan automobilisten te verplich ten de overtocht bovendeks mee te maken. Het is volgens PSD-directeur D. Vos onder normale weersomstan digheden absoluut niet gevaarlijk dat passagiers op het laaddek in hun auto blijven zitten. Zolang er nadere instructies van de Scheepvaartinspectie komen handhaaft de PSD de huidige re geling. Het beleid van de PSD is dat al leen bij uitzonderlijk slecht weer de passagiers naar boven moeten. Er is ook geen wet die de passa giers verbiedt in de auto te blij ven. Zwemvesten Vos zei dit gisteren in een reactie op uitlatingen van de Scheep vaartinspectie in een uitzending van KRO's Brandpunt. Brand- punt confronteerde de Scheep vaartinspectie met opnamen aan boord van de veren over de Wes- terschelde en naar de Waddenei landen. Uit de beelden bleek on dermeer dat bij een aantal sche- pen de zwemvesten achter slot en lel lagen. „Het kan mensen I hun leven kosten als je niet snel bij die zwemvesten kan," zei scheepvaartinspecteur P. Vee nenbos. In de uitzending noemde Veenenbos het gevaarlijk dat passagiers tijdens de overtocht in hun auto bleven zitten. is verbaasd over de uitlatin- omdat de Scheepvaartin spectie regelmatig aan boord komt van de Zeeuwse veren en i daar nog nooit wat van gezegd heeft. De PSD heeft recent nog aanvullende veiligheidschriften van de inspectie gekregen. „Die zijn op initiatief van de zoutwa ter-rederijen en in overleg met ons tot stand gekomen en daar staat niets in over deze zaken," aldus Vos. „Het is helemaal niet gevaarlijk om in de auto te blijven zitten. De I auto's zijn bij ons zo opgesteld dat iedereen er gewoon uit kan". Belachelijk De zwemvesten zijn volgens Vos hj de Zeeuwse veren voor ieder een snel te pakken. Aan de kisten, waarin ze opgeborgen liggen, zit ten elastische veren sluitingen die volgens Vos 'elk klein kind kan openmaken'. „De sluitingen zijn er zo af te lichten en dan kan iedereen bij de zwemvesten". Bij wervan zeven veerboten zitten ze ?P slot om diefstal tegen te gaan. üa' speelt in Zeeland niet. „Bij «s komt diefstal niet vaalf voor. P'j merken het wel eens een en- e keer dat er een zwemvest Ii is. Maar wij vullen ze liever at en toe aan dan dat we de kisten ?P slot doen". i slecht te spreken over de 'jdrage van de Scheepvaartin spectie aan aan de uitzending van randpunt. „Ik vind het belache- dat het op deze manier ge- ra™ moet worden. De Scheep- aartinspectie inspecteert zeer ilu a^e schepen. Wat eoben die mensen dan gedaan "dat nu ineens een probleem 'a Scheepvaartinspectie in Rot- l( ?a® whde gisteren bij afwe- gneid van Veenenbos niet rea- op de verwijten vanuit Zee 's tweede-kamerleden Te Veld- Uls en Hofstra (WD) hebben 'teren de uitzending van chrifc' ^gegrepen om "mtehjke vragen te stellen aan minister van Verkeer en Wa- aaf Parlementariërs wil- ondermeer een oordeel van de in„ vrouwe over de handel- e van de Scheepvaartinspec- K ?iUen zii informatie over de f wgheidssituatie op de zoute il len,s'en en met name over de ®ndeInspectie daarbij. De brandweer schat de schade van de brand op 'enkele tonnen'. Van onze verslaggevers Terneuzen - „Hou die brief maar bij je, die mensen zijn verhuisd hoor," wordt er geroepen. De Terneuzense postbode kijkt, fronst en stelt vervolgens een overbodige vraag. Van koffieshop Westside in de Dijkstraat in Terneuzen is niet veel meer over dan de buitenmuren, en dan nog zwartgeblakerd ook. In heel de straat ligt glas, van de ramen die door de hitte her en der zijn gespron gen. De gesmolten plastic kap van de straatlantaarn lijkt 's middags rond een uur of drie nog te druppen. Maar op dat moment is de hevige brand toch al een uur of tien achter .de rug. Gisterochtend rond half vijf na melijk werd de Dijkstraat opgeschrikt door een flinke brand in koffieshop Westside. De brandweer rukte uit met vier wagens en veertig brandweerlie den en zette alles op alles om het over slaan van de brand te voorkomen. Een uur later werd het sein 'brand mees ter' gegeven. Niemand raakte ge wond. W. Verherbrugge die samen met P. Clijssen het tegenovergelegen glazen- iersbedrijf ACV runt, woont vlak ach ter het atelier en was snel ter plekke. „Ik schrok me rot. Even heb ik be hoorlijk in de zenuwen gezeten. Ik dacht dat heel ons pand verloren ging. Maar de schade is gelukkig beperkt gebleven tot de voorgevel. We kunnen doorwerken. Wel koud zonder ramen, maar het gaat."Verherbrugge is vol lof over het optreden van de brand weer. „Die waren er heel snel bij en hebben voorkomen dat er een drama gebeurde. Mijn collega Clijssen woont boven het atelier en was net op tijd buiten. Meteen toen de brandweer aankwam hebben ze de erker hierbo ven geblust en ons pand goed nat ge houden. Bij Ribbens hiernaast staat het vol met brandbaar spul, verf, spi ritus, noem maar op. Boven het Chi nese restaurant woont een gezin met kleine kinderen. Het waaide keihard vanmorgen, het vuur had heel gemak kelijk kunnen overslaan, maar dat heeft de brandweer voorkomen. Ze krijgen van mij nog een bak bier, dat heb ik ze beloofd." Y. Lin van restaurant De Lange Muur werd gisterochtend wakker van het lawaai van het vuur. „Beetje bang na tuurlijk. Maar de schade valt mee. Aan de voorkant alleen, reclame beet je gesmolten. Geen waterschade. Ge lukkig maar." De brandweer schat de schade van de brand op 'enkele tonnen'. Over de oorzaak van de brand is nog niets be kend, maar commandant J. Brugge- man spreekt van 'een brand met een luchtje eraan'. Omwonenden vermoe den brandstichting. Er zou iets naar binnen gegooid zijn bij de coffeeshop, zo gaat het verhaal. De glazenier kent die geruchten ook, maar doet ze af als speculaties. „Als je zoiets doet, hecht je geen waarde aan een mensenleven. Toch?" De politie deed gistermiddag nog geen mededelingen over de bevindingen van de technische recherche. Van onze verslaggever Perkpolder - De veerdienst Kruiningen/Perkpolder is gis teren anderhalf uur uit de vaart geweest in verband met een defect aan de laadbrug. De stremming duurde van 15.30 uur tot 17.00 uur. Het manke ment aan de brug zorgde al leen voor het vrachtverkeer voor enige vertraging. Volgens een medewerker van de boot- dienst in Perkpolder moest er anderhalve rij vrachtverkeer wachten toen de dienst om 17.00 uur weer werd hervat. Van onze verslaggever Middelburg - Een nachtelijke schietpartij in Sluis: onbeken de Belgen beschieten in Sluis een surveillancewagen van de politie en slaan op de vlucht. De Zeeuws-Vlaamse agenten zetten de achtervolging in. Eenmaal op Belgisch grond gebied raken ze verstoken van alle communicatie. Er is bijna geen verbinding mogelijk met de meldkamer in Middelburg, contact met de Belgische meldkamer is er evenmin. Dit praktijkvoorbeeld toont vol gens P. Prince en H. Siersema van de politie Zeeland de noodzaak aan van grensoverschrijdende sa menwerking tussen bestuur, Jus titie en politie in Nederland en België waar het gaat om het aan pakken van criminaliteit. Prince en Siersema zijn sinds een jaar vrijgesteld om mee te werken aan een studie van de Euregio Scheldemond (Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen) om structuur aan te brengen in die samenwer king. Het werk van de onder zoeksgroep zit er eind dit jaar op. „Nu zijn er over en weer wel con tacten tussen de politie aan weerszijden van de grens. Maar tot nu toe zijn die erg situatiege bonden. Er vindt informatie-uit wisseling plaats tussen Neder landse collega's die een Belgische collega kennen. Maar als een van de twee vertrekt, stokt die uit wisseling. Dat mag niet zo zijn. Er moet structuur in komen." Ook daarmee houdt de project groep in Euregioverband zich be zig. „Want het kan natuurlijk niet zo zijn dat een crimineel de grens overwipt en de informatie over hem hier blijft." Concreet zijn ook de gezamenlijke oplei- dings- en uitwisselingsprogram ma's tussen Belgische en Neder landse politiemensen, een deel project waar het district Zeeuws- Vlaanderen van de regiopolitie Zeeland aan meewerkt en dat binnenkort van start gaat. „Want onbekend maakt onbemind. Het is belangrijk dat de politiemen- Van onze verslaggever Oostburg - M. den Braasem uit Oostburg voelt zich beetgeno men dóór het bedrijf ECA uit Sas van Gent. Ze reageerde op een advertentie van het bedrijf waarin om een administratief medewerkster werd gevraagd. „Ik werk momenteel parttime dus leek me dit een aardige mogelijk heid wat erbij te doen. Ik kreeg vervolgens een brief terug met een in- vulstrook. Ik moest die strook terugsturen met daarbij 25 gulden. Het bedrijf noemde dat portokosten voor een dossier dat ik vervolgens zou ontvangen. Een dossier kun je dat nauwelijks noemen omdat het slechts uit vier velletjes bestaat. Op de envelop waren twee postzegels van tachtig cent geplakt. Ik heb vervolgens niets meer van het bedrijf gehoord. De eigenaar steekt dus bijna 23 gulden in zijn zak. Ik noem dat pure oplichterij." Het kwam bij haar wel ongeloofwaardig over toen het bedrijf om 25 gulden portokosten vroeg. „Maar ja, er stond een advertentie in de krant dus daar kun je toch met enig vertrouwen op reageren. De infor matie in dat dossier kwam ook vreemd over. Ik moest aan mensen gaan vragen of ze interesse hadden om bij het bedrijf te gaan werken. Maar ik heb helemaal niets meer van ECA vernomen. Het gaat me niet om die 25 gulden maar wel om het principe. Ik voel me beetgenomen. Het is pure fraude. Ik vraag me af of er nog meer mensen zijn die op deze manier zijn opgelicht." Den Braasem is bij de politie geweest met de vraag of iets aan derge lijke praktijken gedaan kan worden. „De politie vertelde mij hieraan weinig te kunnen doen. Het bedrijf heeft namelijk aan zijn verplich tingen voldaan. In de eerste brief is namelijk beloofd dat een dossier werd opgestuurd. En dat is inderdaad gebeurd. Maar dat laat onverlet dat ik me door deze praktijken voel beetgenomen." ECA is niet be kend bij de Kamer van Koophandel. Het bedrijf staat daar in het re gister niet ingeschreven, noch staat de naam vermeld in het telefoon boek. Ook bij de politie is er verder niets over ECA bekend. Van onze verslaggever Goes - De georganiseerde Zeeuwse metaalarbeiders gaan actie ondernemen tegen de in hun ogen te trage afwik keling van de metaal-cao. On der leiding van de Zeeuwse industriebond FNV wordt een handtekeningenprotest geor ganiseerd. Lijsten met handtekeningen wor den tijdens twee protestmanifes taties in Sluiskil (Het Meuïengat) en in Goes (FNV-kantoor) verza meld en vervolgens aangeboden aan de organisaties van de werk gevers. De manifestaties worden gehouden op 19 januari, de aan vangstijden worden nog bekend gemaakt. De metaalarbeiders liggen in conflict met de werkgevers over voorstellen om tijdens ziekte niet meer dan 90 procent van het loon te gaan betalen en meer vakan tiedagen in te leveren bij ziek meldingen. Ook over punten als deeltijdarbeid en de vut is nog geen overeenstemming. De bonden en de bazen praten landelijk verder op 23 januari. Indien er deze maand echter geen overeenstemming komt, komen er nieuwe acties, zo dreigt de FNV in een gisteren verschenen persbericht. De metaal-cao waar het om gaat is in Zeeland op 150 bedrijven van toepassing. Goes - Hoewel het nog onafhan kelijke autonome gemeenten zijn, gaan Goes en Borsele gezamelijk een welstand- en een monumen tencommissie instellen. De com missies gaan eerst twee maanden proefdraaien. Het is de eerste keer in Zeeland dat officiële adviésgezelschappen als gemeentelijke commissies op die manier fuseren. De samen voeging vloeit voort uit de inten tieverklaring van beide gemeen ten tot nauwere samenwerking. Het loopt tevens vooruit op de grote gemeentelijke herindeling in Zuid-Beveland. De eerste vergadering van de in tergemeentelijke welstandcom missie wordt vandaag gehouden in het gemeentehuis in Heinkens- zand. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuwse Verwarmings Unie BV (ZVU) heeft de verwarmingspoot van installatieburo Verstraeten (IBV) in Ter neuzen overgenomen. Van koffieshop Westside in de Dijkstraat is niet veel meer over dan de zwartgeblakerde bui tenmuren. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Met de overname van het Terneu zense bedrijf groeit de ZVU tót 75 werknemers. ZVU heeft een omzet van 9 miljoen gulden. IBV- directeur P. Verstraeten treedt toe tot de ZVU-directie. Het initiatief tot overname is ge komen van IBV dat volgens ZVU- directeur R. de Houck als mid delgroot bedrijf aansluiting zocht bij^ een grotere onderne ming om zo meer zekerheid voor de toekomst te hebben. De grote industrieën schroeven de eisen voor de contractors steeds meer op. „Actueel is op dit moment het Veiligheids Certificaat Aanne- merij (VCA) dat door de meeste opdrachtgevers wordt geëist. Dat waren zaken die toch een beetje aan IBV voorbij gingen. En sa men sta je sterker", aldus De Hoeck. De ZVU is in heel Zee land actief op het gebied van cen trale verwarming en luchtkoe- ling. ZVU introduceerde het zoge naamde gebouwen afstandsbe- heer waarbij het regelen en on derhoud van verwarmingsinstal laties in grote gebouwen vanach ter een computer bij ZVU kan worden gecontroleerd. De ZVU verzorgt op die wijze de verwar mingsinstallatie bij Morres in Hulst en het Finse staalbedrijf op de Axelse Vlakte Outokumpu. De ZVU heeft 12000 klanten in heel de provincie waarvan de helft particulieren. De elektra-tak van IBV (vier mensen) is overgenomen door aannemingsbedrijf W.J. de Bruijn in Terneuzen. sen elkaar en eikaars methoden beter leren kennen." Ook op sta pel staat een grensalmanak. Wie zit waar op het gebied van brand weer, politie en hulpverlening in de provincies die deel uitmaken van de Euregio Scheldemond. Het lijken allemaal zulke van zelfsprekende zaken waar onder meer de twee Middelburgse poli tiemensen zich mee bezig hou den. „Internationale samenwer king is er altijd geweest", her haalt Prince nog maar eens. „Het zijn ook zeker niet allemaal nieu we dingen die we uitvinden. Wij vervullen een aanjaagfunctie om politie, Justitie en bestuur in het Euregiogebied onder een noemer te brengen." Van onze verslaggever Terneuzen - Toeristen in Zeeuws-Vlaanderen ontvangen dit jaar bij aankomst op hun vakantieadres een paspoort tot de natuur in Zeeuws-Vlaanderen. Hierdoor wordt de kennis en het begrip voor de natuur- en landschapswaarden vergroot en wordt tevens sturing gegeven aan de toenemende vraag op dit gebied. Exemplaren van dit paspoort worden uitgereikt door E. Cuelenaere uit Aardenburg vanuit de Zeeuws-Vlaamse stand op de Vakantiebeurs in Utrecht van woensdag 11 tot en met zondag 15 januari. Het Toeristisch Bu reau Zeeuws-Vlaanderen is aanwezig op de Vakantiebeurs in Utrecht om Zeeuws-Vlaanderen te promoten. Om Zeeland als tota liteit te promoten wordt er samen met de Provinciale VW Zeeland en de Stichting Promotie Walcheren en Schouwen Duiveland een provincie-eiland ingericht. Het Nederland Paviljoen staat in het te ken van het thema actief en sportief. Actieve korte en lange vakan ties winnen aan populariteit. Fietsen is hierbij een favoriete bezig heid. Zeeuws-Vlaanderen speelt hierop in door zich te profileren als fietslandje bij uitstek. Een groot aantal ondernemers uit de re gio doet mee door folders uit te delen. Tevens hebben de onderne mers speciale arrangementen ontwikkeld.De aantrekkingskracht van de Zeeuws-Vlaamse stand wordt op de vakdag vergroot door de aanwezigheid van twee mosselopenstekers uit Philippine.

de Stem | 1995 | | pagina 11