Extreem rechts Z-Afrika versplintert krijgt n tterdam Goudkoorts slaat weer toe in Ghana e musical West End Nadere kennismaking met minst bekende planeet DE STEM BUITENLAND Roosendaal My Fair Lady gaat door in nieuwe seizoen De hoofse prater JANUARI 1995 MAANDAG 9 JANUARI 1»95 - Een nieuwe Gha- eelgezelschappen streven willen minder reizen. Na nu ook het RO Theater in etrekken. Daarmee verlaat terdamse Schouwburg. et extra voorstellingen van et dansgezelschap Scapino otterdam, sinds kort een ei- en stadsgezelschap, en in de oekomst met zelf te produce- en operavoorstellingen met et Rotterdams Philharmo- isch Orkest. "et RO Theater, dat een jaar- udget heeft van 7 miljoen ulden, betaalt het nieuwe and uit eigen middelen. Het kost twee miljoen gulden, ter wijl er voor 1,5 miljoen aan moet worden verbouwd. Het gebouw krijgt een theaterzaal met 300 stoelen, een studio, kledingateliers, kleedkamers en een foyer. Ook de kantoren gaan over zodat het gezel schap die niet meer hoeft te huren van de schouwburg. In het nieuwe theater wil het RO Theater jaarlijks ongeveer honderd voorstellingen spelen, Artistiek leider Peter de Baan vindt dat hij in die flexibele ruimte beter aan de behoeften van het publiek en aan artistieke eisen van de moder ne theatervormen kan vol doen. Het aantal reisvoorstellingen van het RO Theater wordt van 120 tot 80 teruggebracht. Accra (ips) goudkoorts overspoelt na Het is de derde succespe riode van deze eeuw. Al vóór r\pr. 1 de onafhankelijkheid stond Ghana bekend als de goud kust van Afrika. Nu maakt jjet land die reputatie weer helemaal waar. j}et zijn niet alleen de Ghanese goudmijnen die het goed doen. Ook bauxiet, mangaan en dia mant worden in toenemende ma te geëxporteerd. De mijnsector m zijn-geheel is nu goed voor bijna de helft van alle Ghanese exporten. Vorig jaar verdiende de mijnsector 453 miljoen dollar aan de export; dit jaar zal dat naar schatting 550 miljoen zijn. Ghana produceert nu 1.250.000 ounce aan goud per jaar. Dat is meer dan vier keer zoveel als in 1983, toen het Economisch Her vormingsprogramma (ERP) werd geïntroduceerd. .Het ERP, dat is gefinancierd door de Wereld bank en het Internationale Mo netaire Fonds (IMF), ligt volgens de betrokkenen aan de basis van het Ghanese mijnsucces. De bauxietproduktie steeg van 53.000 ton in 1983 naar 420.000 ton in 1993. In dezelfde periode van tien jaar klom het aantal ton gewonnen mangaan van 243.000 naar 305.000. En de diamantsec tor ten slotte, waarin flink is geïnvesteerd door giganten als De Beers uit Zuid-Afrika en La- zare Kaplan uit de Verenigde Staten, maakte in tien jaar tijds een produktiestijging door van 214.000 karaat naar 450.000 ka raat. Toen de Portugese kolonisten in 1482 op de kusten van Ghana terecht kwamen, doopten ze het gebied 'De Mijn' vanwege de grote verdiensten die de goud handel hen bracht. De Britten, die het gebied later in handen kregen, noemden het land 'De Goudkust'. Voordat het land echter werd gekoloniseerd, speelden de goud mijnen al een grote rol in de regionale handel en in het impe rium Ghana, dat in het jaar 1240 uiteenviel. Pas bij de onafhanke lijkheid in 1957 werd de oude naam Ghana weer in ere her steld. De eerste goudkoorts vond plaats tussen 1892 en 1901, de tweede kreeg haar beslag tussen 1925 en 1935. Tussen 1960 en 1983 kwam de Ghanese goud- produktie echter in een grote crisis terecht. Het aantal func tionerende mijnen kelderde in die periode van dertig naar ze ven vanwege economische en po litieke instabiliteit. Nu wordt er in 44 mijnen ge werkt. Directeur Sam Jonah van de goudmijn in Ashanti zegt dat de Ghanese goudsector zo flo reert mede dankzij de belang stelling van buitenlandse inves teerders. Afgelopen weekeinde werd er een mijnbouw-tentoonstelling gehouden die door 120 bedrijven werd bezocht, waaronder 30 uit Zuid-Afrika. Andere belangrijke partnerlanden zijn Australië, Canada en de Verenigde Staten. Het succes zadelt Ghana echter met een probleem op: Het aantal illegale mijnwerkers neemt toe. Dat is te merken aan het hoge schoolverzuim, het hoge aantal vroegtijdige schoolverlaters en de schade aan het milieu die sommige mijnbouw-activiteiten veroorzaken. In de goud- en diamantmijnge- bieden besluiten kinderen en le raren soms gezamenlijk om de lessen te schrappen en te gaan graven naar de kostbare delf stoffen. De informele mijnsector verSchafte vorig jaar aan naar schatting 21.000 mensen een baan. „Het is niet alles goud wat er blinkt," geeft een regerings woordvoerder toe. ItAWB-leider Eugène Terre'Blanche. st End staan voor dit jaar liefst ammeerd. Een aantal daarvan: an klassiekers als 'Tommy' van 'Jesus Christ Superstar' van het m Rice. haal van Charlie Chaplin. Behalve de bekende reeks Andrew Lloyd-Webbers lopen het West End momenteel nog een tiental andere musicals, waaronder 'The Threepenny Opera' (Brecht-Weill) tot maart, 'Oliver' met Jonathan Price als Fagin, 'Buddy' over hel leven van Buddy Holly, en Barry Manilows exotische glitter en verenparade 'Copacabana'. lit >i] ch nt ta- of en de ït- >or de ard ich de ma rin the ka- 939 Jil- The else inse 'Li- ver- Den Haag (anp) - My Fair Lady blijft een half jaar langer in de Neder landse theaters te zien. Producent Joop van den Ende heeft daartoe beslo ten wegens het succes van de musical, die op 4 oktober vorig jaar in pre mière ging. Vanaf eind augustus tot eind februa ri 1996 komt er een nieu we reeks voorstellingen. Er zijn inmiddels zo'n 90 voorstellingen achter de rug, die meer dan 100.000 bezoekers hebben getrok ken. Volgens een woord voerder van Joop Van den Ende Theaterprodukties zijn nagenoeg alle voorstel lingen uitverkocht. Alleen voor de langer lopende se ries, thans in Den Haag, februari in Amsterdam en m april in Rotterdam zijn nog kaarten beschikbaar. Op 1° juni is in Eindhoven de laat ste voorstelling van dit sei zoen. In de Nederlandse versie van de musical van de Ame' rikanen Alan Jay Lerner en Frederick Loewe speel' Paul van Vliet professor Higgins en Vera Mann Ehza Doolitle. Piet Bambergen, die de ro heeft van Doolitle; beet enige tijd geleden we|? ziekte tijdelijk moeten afha ken. Hij verwacht er in Car ré, waar de musical op januari zijn Amsterdams première beleeft, weer bij zijn. Hij zal de rol dan al- wisselend gaan spelen m Hans Boskamp, die Ram bergen op dit moment ve vangt. Door onze correspondent 3art Luirink Johannesburg - De man- jieri met baarden, in kaki jn zwaar bewapend ont- ireken op de publieke tri- )une in de rechtszaal. Voor de deur geen demon strerende vrouwen in jur- ten waarmee de bet-ach- eroma's nog op Grote 'irek gingen. Met het ge rechtshof is Eugène Ter- te'blanche, de leider van ie extreem-rechtse Afri kaner Weerstands Bewe ging (AWB), inmiddels wel vertrouwd. Maar het ont breken van enige aanhang, noet voor de bullebak van iet Transvaalse Venters- lorp een nieuwe, bittere waring zijn. Iet volk, waarmee de AWB-lei- I» de afstammelingen van de "vegere Afrikaner ingezetenen vn de Boerenrepublieken in "ansvaal en Oranje-Vrijstaat 'oorgaans aanduidt, zou in op land komen. Daaraan was geen u'i]fel mogelijk. Terre'blanche lerhaalde zijn dreigement in de oaanden voor Zuid-Afrika's siste democratische verkiezin- ffl avond aan avond, ffl derde Boerenoorlog, en niks under, zou de communistische machtsovername voorkomen, U" de Satan uit Zuid-Afrika en "tandela terug naar Robbenei- ®d drijven. De angstaanjagen- 16 retoriek van Terre'blanche in de achteraf zaaltjes op ie' platteland weliswaar veel 'Pen doekjes, maar uiteindelijk og het volk op 27 april massaal er stembus. 'oh een niet onaanzienlijk deel as Terre'blanche's aanhang e een kruisje, deels achter Portret van de gehate De ™rk, deels achter dat van oud- neraal Constand Viljoen, de invoerder van het [veidsfront. blanche bleef die geden kt 8 in aPr^ t^lu's en «ratte op een oorlog die niet wam. erkiezingen maart, ruim zes weken voor verkiezingen, was Zuid-Afri- Mim ns 'n visioenen van fn leider, dichtbij die tel- s voorspelde confrontatie. In voormalige thuisland Bop- ,„flwana braken opstanden fn het bewind van dictator SMangope uit, die het arti- samenraapsel van acht piële ??Q7eSrond' vanaf zijn creatie en a zeventien jaar lang in ijzeren greep hield, j bewuste thuisland hoorde, e apartheidsfilosofie, het zwarte Tswana-volk thuis en het minderheidsbewind in Pretoria installeerde er een man, die zich al snel als een directe afstamme ling van een ooit uit het noorden van Afrika afgedaalde God be schouwde. Mangope weigerde na februari 1990 zijn eigen scheppers te vol gen in de erkenning dat de apartheidspolitiek failliet was. Het ANC bleef in Bophuthats wana illegaal en Mangope wei gerde voorbereidingen voor de eerste democratische verkiezin gen in zijn Tand' toe te staan, waarvan de, op last van de dic tator herschreven, geschiedenis boekjes overigens beweerden dat het een eeuwenoude historie had. Begin 1994 sloot hij zich aan bij één van de meest curieuze coali ties, die in de overgangsperiode naar democratie in dit land op doken: De Groep van Verontrus te Zuidafrikanen, COSAG, een bondgenootschap van extreem rechtse blanke groeperingen, waaronder de Conservatieve Partij en de AWB, het zwarte Inkatha en de thuislanddictators van Ciskei en Bophuthatswana. Oud-generaal Constand Viljoen stelde zich aan het hoofd van de coalitie, die een uitstel van de verkiezingen bepleitte. Volksopstand Mangope's flirt met Ter re'blanche en zijn weigering in de regio voorbereidingen van de verkiezingen toe te staan, luid den uiteindelijk zijn ondergang in. Een massale stakingsbewe ging van overheidspersoneel, aanvankelijk gericht op het vei lig stellen van de eigen salaris sen, nam binnen enkele dagen het karakter van een volksop stand aan voor wederinlijving van het gebied van Zuid-Afrika en vrije verkiezingen. Toen delen van Mangope's mili tie zich bij de opstandelingen voegden, stuurde Terre'blanche enkele honderden van zijn volge lingen naar Bophuthatswana. Klapwiekend van de brandy-coke, het lijfdrankje van de modale AWB-er, toog men naar Mmabatho, de hoofdstad van het thuisland, een spoor van vernielingen achter zich latend. Terre'blanche's 'daad van soli dariteit' met een voor zijn poli tieke toekomst strijdende Mang ope, kostte aan bijna vijftig on schuldige burgers het leven. Het opotreden van de AWB-ers was voor Mangope's laatste ver twijfelde soldaten het sein tot desertie naar de opstandelingen. De AWB-ers werden Mmabatho uitgedreven, drie van hen, ten overstaan van tientallen fotogra fen en televisiecamera's, stand rechtelijk geëxecuteerd. De AWB ging voor een lang gekoesterde oorlog, en ze kreeg er één. Het was, naar verluidt, FOTO ANP voor veel vrouwen van de half dronken AWB-strijders, een druppel die de emmer deed over lopen. Met oorlog dreigen was nog tot daaraan toe, zich er werkelijk instorten uit den boze. Met hangende pootjes keerden de mannen terug naar hun res pectievelijke Venters-, Kruger- en Klerksdorpen, om zich niet zelden te schikken naar hen door echtgenotes opgelegd huisarrest. Het echèc was compleet, toen een deel van de Bophuthats- waanse regering, voormannen van de Conservatieve Partij en COSAG-leider Viljoen zich pu bliekelijk van Terre'blanche dis tantieerden. In de strijd om Bophuthatswana, dat na de bewuste slag, onder toezicht van de nationale over gangsregering werd geplaatst, ging de kortstondige en ogen schijnlijke eenheid van rechts Zuid-Afrika opnieuw ten onder en de diverse groeperingen lie pen, zoals de Voortrekkers in 1835, al snel na het begin van hun Grote Trek, alle kanten op. De Conservatieve Partij (CP) en de AWB volhardden in een boy cot van de verkiezingen. De CP zag meer dan de helft van haar parlementsleden overlopen naar het door Viljoen gestichte Vrij heidsfront, dat zich alsnog voor deelname aan de verkiezingen meldde. Tien dagen voor de ver kiezingen besloot ook Inkatha alsnog mee te doen. Zes maanden na de verkiezingen was het extreem-rechtse land schap nog even onoverzichtelijk als altijd. Generaal Viljoen heeft zich in het parlement als een gematigde geest ontpopt, die al bij verschillende gelegenheden vertrouwen in Mandela uitsprak en verlaging van de defensie-uit gaven bepleitte - overigens tegen de nadrukkelijke wens van de nieuwe ANC-minister in... Droom Zijn strategie lijkt erop gericht om door het tonen van grote compromisbereidheid uiteinde lijk de droom van een slinkend deel der Afrikaners in de wacht te slepen: Een eigen zelfbe- stuurd, blank volksstaatje. Men ontkomt overigens niet aan de indruk dat Viljoen er zelf niet echt in gelooft, zijn pleidooien voor de volksstaat zijn nogal therapeutisch van karakter. Zijn aanhang wil het nu een maal, en als men hen niet tege moet komt, worden ze boos, lijkt hij te denken. De recente moord op de oud-moderator van de Ne derduits Gereformeerde Kerk en secretatris van de broederbond, dominee Johan Heyns, verschaf te Viljoen dan ook een nieuwe aanleiding te pleiten voor het serieus nemen van de wensen van rechts Zuid-Afrika. De Conservatieve Partij lijkt zich nu voor te bereiden op deel name aan de lokale verkiezingen Terre'Blanche schreeuwt een menigte toe in Kaapstad. FOTO EPA De scène is van afge lopen zomer. Tij dens het interna tionale tennistoernooi van Rome bereidt Jim Courier zich diep geconcentreerd voor op zijn service, wanneer het snerpende drin-drin van een draadloze telefoon bruusk de doodse stilte verstoort. Buiten zichzelf van woede laat Courier zich gaan in een stroom van verwensingen over de onbehouwenheid van het Italiaanse publiek. De Amerikaan is niet de enige die zich ergert aan het over dreven gebruik van dit post moderne gadget. Zo heeft Irene Pivetti, de struise voorzitster van de Ita liaanse Kamer van Afgevaar digden, de zogeheten telefoni- ni (letterlijk: kleine telefoons) tijdens de debatten uit de Ka mer gebannen, zij het zonder veel succes. En in Milaan za gen organisatoren van mode shows en de directie van het befaamde Scala-theater zich genoodzaakt om een formeel verbod in te stellen op het gebruik van telefonini. Zoals te verwachten was van een praatgraag en op uiterlijk vertoon gesteld volk, heeft onder de Italianen het ge bruik van de draadloze tele foon groteske vormen aange nomen. Je kunt in Rome geen straathoek voorbij lopen of er staat wel iemand ostentatief te redeneren. In restaurants wordt de rust om de haver klap verstoord door het sig naal van een telefoninowaar na de helft van de klanten zich in onmogelijke bochten wringt om zich ervan te verge wissen of het niet hun eigen apparaat betreft. De eersteklas coupé's van In tercity treinen zijn inmiddels verworden tot collectieve te lefooncellen waarbij het de ongewilde meeluisteraar op valt dat er veelal lang, luid en zonder aanwijsbare zakelijke noodzaak wordt gesproken. Een vrome kennis vertelde mij tenslotte hoe onlangs de door haar bezochte kerk dienst tot twee maal toe werd verstoord door hinderlijk ge rinkel en besmuikt gesmoes. Bezitters van draadloze tele foons lopen het risico in onge past gedrag te vervallen. Deze zomer gaf ik mij daar reken schap van toen ik in een Zui- ditaliaanse badplaats een jachtbezitter met een verkeer de pet op een verkeerde kop dit apparaat zag gebruiken om de op hetzelfde terras opererende kelner aan zijn ta fel te ontbieden. Hoe dergelijk hufterig gedrag te vermijden?, vroeg ik mij bedremmeld af toen ik enkele weken geleden zwichtte voor de drang om zelf ook een GSM te bezitten. Gelukkig heeft telefonie - uitbater Te lecom Italia daarop nu een aantwoord gegeven in de vorm van een dertig bladzij den tellend boekje met de titel De hoofse prater: de tele fonino en de subtiele deugd der terughoudendheid. Regel 1 van de daarin vastge legde gedragscode ligt ve«or de hand: Maak van het tele foontje geen showobjeèt, maar gebruik het op natumiij- ke wijze, 'als ware het een huishoudelijk apparaat.' Re gel 2 luidt: Gebruik het nooit in theater en bioscoop, 'vooral niet tijdens een span1 nende detectivefilm.' Door Aart Heerinf Aan de maaltijd hoort het niet om de telefonino 'als een plak brood' naast uw bord te leggen. Op het strand en in de bergen moet het instrument met mate worden gebruikt en mede daartoe dient de bezit ter spaarzaam te zijn met het uitdelen van het nummer. Wie het nummer van een draadloze telefoon belt, moet allereerst vragen of het gele gen komt en hoort het ge sprek kort te houden als er derden bij zijn. Een goede raad is er tenslotte voor clandestiene minnaars, voor wie de telefonino overi gens op maat gemaakt lijkt. (Volgens een satirisch blad dat elke week transcripties van radiografisch afgeluister de gesprekken publiceert, zijn 'Ik hou van je' en 'Ben je vanavond vrij?' de meest ge bruikte zinnen in net fe/e/om'no-verkeer.) De 'hoffelijke echtgenoot' zet thuis het apparaat af om zijn vrouw te beschermen tegen ongewenste confrontaties met de ander, doceert Telecom Italia. Ik weet nu waar ik mij aan te houden heb. in oktober 1995. Van de tiental len extreem-rechtse splinter groepjes is sinds de verkiezingen nog niets vernomen. Boerestaat- leider Robert van Tonder ver trouwde me onlangs toe dat hij de acht Nederlanders, waaron der het inmiddels gearresteerde Amsterdamse raadslid Graman, die zich als vrijwilliger voor die 'derde Boerenoorlog' hadden ge meld, had laten weten dat ze voorlopig in Nederland konden blijven, bij gebrek aan oorlog. En de Afrikaner Weerstands Be weging? Aggut... Naar verluidt zou meer dan de helft van de enkele duizenden leden omvat tende groeperingen het lidmaat schap hebben opgezegd. Een aantal bestuursleden, waaronder Terre'blanche's broer, zitten ge vangen op verdenking de hand te hebben gehad in enkele bom aanslagen aan de vooravond van de verkiezingen. Een ander be stuurslid is naar Paraguay geë migreerd. En oud-commandant Oosthuizen verklaarde, gevraagd naar de stilte rond het proces tegen Terre'blanche, dat het wel 'meeviel onder Mandela'. De AWB-leider wordt er overi gens van verdacht berokken te zijn geweest bij het overvallen van een daklozenkamp in zijn woonplaats, Ventersdorp. Gevaar Het gevaar ligt voor het nieuwe Zuid-Afrika van alle kanten op de loer: de frustratie over het uitblijven van snelle, zichtbare veranderingen voor de miljoenen dak- en werkozen kan geweld dadige vormen aannemen, de 'gewone' criminaliteit is schrik barend hoog, de lont is nog steeds niet gehaald uit het kruit vat kwaZulu-Natal, waar de spanning tussen Inkatha-leider Buthelezi en Zulu-koning Zwelethini tot een nieuw con flict kan leiden en is sprake van hevige tegenwerking van de nieuwe regering door medewer kers van het oude machtsappa raat. Dit land kent bovendien een on gebruikelijk hoog percentage aan vrij rondlopende, gevaarlij ke gekken, die, uit wat voor frustratie dan ook, hun woede kunnen richten op eigen afvalli gen of nieuwe machthebbers. Maar van het gevaar van blank extreem-rechts als potentiële de- stabilisator heeft dit land voor alsnog weinig te vrezen. De meeste AWB-ers zullen van hun echtgenotes al wel weer 's avonds de deur uitmogen, zolang ze maar voor tien uur thuis zijn. Morgen is het immers weer vroeg Door Carel Wiemers (anp) De Amerikaanse ruim tesonde Mariner 10 be keek twintig jaar gele den de planeet Mercu- rius van dichtbij. Of schoon deze missie veel goede beelden oplever de, zijn de astronomen nog met veel vragen over het hemellichaam blijven zitten. De Euro pese ruimtevaartorgani satie ESA stuurt een nieuwe spion naar de Romeinse handelsgod. Noordwijk - Waarnemingen vanaf de grond en in de ruimte hebben veel aan de weet ge bracht over de negen aardse planeten. Van Mercurius, op Pluto na de kleinste van het stel, weten astronomen echter het minst. Omdat het hemelli chaam planeet van alle andere het dichtst bij de zon staat, op 57,9 miljoen kilometer, is het erg moeilijk hem vanaf de aar de te bestuderen. Onze planeet is 150 miljoen kilometer van de zon verwij derd. Alleen onder zeer gunsti ge omstandigheden is Mercu rius met het blote oog waar te nemen. Bovendien is hij met een ruimtesonde zeer moeilijk te bereiken. De Amerikaanse satelliet Mari ner 10 bekeek het hemelli chaam twee decennia geleden een paar keer van dichtbij. Dat leverde weliswaar uitstekende plaatjes op en verschafte de wetenschap nieuwe inzichten, maar vele essentiële vragen bleven onbeantwoord. Om de naar de Romeinse han delsgod genoemde planeet be ter te kunnen begrijpen en haar plaats in de formatie en ge schiedenis van het zonnestelsel te bepalen, zijn meer beelden en gegevens nodig. De Europe se ruimtevaartorganisatie ESA heeft een uitgewerkt plan klaar liggen voor een langdurige mis sie naar het hemellichaam. Op 7 juli van het jaar 2004 Krater-landschap op Mercurius vertrekt vanaf de Europese lan ceerbasis in Kourou (Frans- Guyana) de Mercury Orbiter voor de lange tocht door het heelal. Vier jaar later, op 22 april, moet de bespieder de pla neet bereiken. Gedurende drie Mercurius-jaren - dat zijn ne gen aardse maanden - draait de satelliet rondjes om de planeet. Met behulp van acht weten schappelijke instrumenten hoopt ESA veel te weten te komen over het uiterlijk en de structuur van de 'Romeinse handelsgod'. Mercurius heeft FOTO ANP enkele trekken gemeen met Ve nus, Mars en Aarde, maar in enkele belangrijke opzichten verschilt hij van hen. Zo heeft het hemellichaam een uitzon derlijk hoge dichtheid. Astronomen denken dat de pla neet een grote kern heeft, die voor ongeveer 70 procent uit metaal bestaat, en een betrek kelijk kleine mantel van sili caat. De onderzoekers van het heelal verwachten dat het on derzoek naar de samenstelling van het oppervlak de geschie denis van de planeet kan ver tellen. De metingen door de Mercury Orbiter van de samen stelling van de huid van Mercu rius, moeten inzicht verschaf fen in de conditie en processen waaronder het huidige oppef- vlak is ontstaan. De Mariner nam kratera waér, die lijken op die van de «atn. Maar er zijn volgens de des kundigen belangrijke verschil len. Mercurius vertoont oude hooglanden met kraters e* jon ge vlakten waarop minder In slagen van meteorieten vöorko- men. De Europese Orbiter gaat dit nader onderzoeken. Een interessant verschijnsel op Mercurius is het Calorisbissin met een doorsnee van 130Ó ki lometer. Het is omgeven door een ring van 1 tot 2 kilofneter hoge bergen. Het bassin moet in de vroegste geschiedenis van de planeet, enkele miljarden ja ren geleden, zijn ontstaan. De ringvormige structuur is de grootste die astronomen tot nu toe in ons zonnestelsel hebben ontdekt. Een ander onopgelost probleem is het ontstaan van dé laag vlakten. In de wetenschap denkt men dat deze zijri ge vormd door grote velden lava. Voorts wil de Europese ruimte vaartorganisatie nagaan of er grondijs aanwezig is in de pool gebieden van de planeet. Ook het ontstaan van het mag netisch veld dat de Mariner verrassend genoeg ontdekte, stelt de wetenschap voor een raadsel. Antwoorden die de Mercury Orbiter kan geven op vragen omtrent de chemische en thermische evolutie van de planeet, zijn nodig om de om standigheden van het vroege zonnestelsel zo dicht bij de hete: bron te begrijpen en de evolutie van dit systeem te kunnen re construeren. Het is bijna zeker dat Mercu rius geen permanente atmo sfeer heeft. Als dat toch het geval blijkt te zijn, is die te verwaarlozen. Wat er is, be staat hoofdzakelijk uit Water stof, helium, sodium, potas sium, zuurstof en mogelijk neon. Er zijn ook sporen gevon den van argon, koolstofdioxy- de, krypton en xenon. li

de Stem | 1995 | | pagina 9