Weer koffieshop in Hulst dicht :genheid Vief echt ontroerend naar wel genietbaar Stichting Jeugd en Gezin heet voortaan stichting Jeugdzorg Zeeland 't Jagertje krijgt eerste Reynaertstad-trui DAG KLAPPÈR Sasse harmonie: serieus met een kwinkslag POLITIE RAPPORT Burgemeester Kessen voelt zich in anti-drugbeleid gesteund door rechtbank H.g. Helma ff ROLEUR (ma) ticulïeren r Gefeliciteerd DE STEM ZEELAND A6 aar maar waar 1945-1995 iMozartopera in Zuidlandtheater Terneuzen Dirigenten-duo en muzikant vieren 25-jarig jubileum bij Vereenigde Vrienden Autodiefstal Onder invloed Auto-inbraak Alcohol Slip Voorleesmiddagen in Philippine Lezing over Dode Zee-rollen in bibliotheek Middelburg x 53 (bedankje, jubileum, welijk, verloving, prestatie, examen, Iham enz. lolom 0,65 incl. BTW, regel verplicht, ff afbeelding, mm 26.- incl. BTW. Aven op aanvraag. J niet geretourneerd. *82 of geef uw tekst llaatsing af bij'één van 1 Schriftelijke opgaven fid geaccepteerd, indien Ikend zijn, ook indien uw i bijgevoegd is. Es het recht voor teksten .an redenen te weigeren, klachten bereiken over de i I behoudt de uitgever zich ir om de naam van de Ier bekend te maken. |oy in St. Willebrord /dia MAANDAG 9 JANUARI 1995 Van onze verslaggever Middelburg - De stichting jeugd en Gezin in Zeeland gaat voortaan door onder de naam stichting Jeugdzorg Zeeland. De naamsverande ring heeft te maken met de organisatorische vernieuwing van de organisatie. De stichting begon in 1991 met het aanbrengen van een schei ding tussen de justitiële jeugdbe schermingsactiviteiten en de jeugdhulpverlening op vrijwilli ge basis. Twee jaar later werd vervolgens een scheiding aange bracht in de verschillende pleeg- zorgactiviteiten. Afgelopen jaar haakten nieuwe werksoorten aan om van de stichting een multi functionele organisatie voor am bulante hulpverlening te maken. Jeugd en Gezin dreigde haar jeugdbeschermingsafdeling kwijt te raken aan een Rotter damse instelling en daarmee haar bestaansgrond in Zeeland te verliezen. Dat had te maken met plannen van de toenmalige staatssecretaris van Justitie. De Tweede Kamer stak echter een stokje voor die plannen en be sliste dat Zeeland een eigen rechtspersoon ten behoeve van de justitiële jeugdbescherming moest houden. De Stichting Jeugd en Gezin heeft daar nu uitvoering aan gegeven met de oprichting van de stichting Jeugdzorg, waar drie werkstichtingen onder ko men te werken: Justitiële Jeugd bescherming, Ambulante Jeugd hulpverlening en Centrum voor Pleegzorg. Jeugdzorg voert alle facilitaire diensten uit voor de drie werk stichtingen, inclusief de directie voering. Het direct uitvoerend personeel (maatschappelijk wer kenden) is in dienst getreden van de drie onderscheiden werk stichtingen. De reorganisatie is niet gepaard gegaan met ge dwongen ontslagen of functie veranderingen. Het ministerie van Justitie en de provincie Zeeland hebben volle dig ingestemd met de reorgani satie. Het bestuur van de nieuwe stichting verwacht dat deze stap de belangen van de jeugdbe scherming en de jeugdhulpverle ning in Zeeland voor de directe toekomst veilig stelt. Van onze verslaggever Hulst - De deur van Koffiehuis Gandalf aan de Beesten markt in Hulst moet deze week van burgemeester A. Kessen definitief in het slot. In het koffiehuis in de binnenstad worden softdrugs verkocht en bovendien beschikt Gandalf niet over de vereiste horecavergunnin- 25 jaar bij elkaar! ob, Roset, Patrik. l£" m. B-er) Ton, Corne, Jan, Frank, Rene, Ingrid, Aart en Ann-Christine. De drughandel vanuit het koffie huis is volgens Kessen al zo'n 1 week of vijf aan de gang. I De burgemeester had de uitbater Gandalf, naast koffieshop ibiza aan de Korte Nieuwstraat tweede gelegenheid waar I (soft)drugs worden verkocht, J kortgeleden al eens bij zich ge lroepen en meegedeeld dat het J gemeentebestuur de drughandel niet op prijs stelde. In afwach- van de uitspraak met be- tot koffieshop Ibiza i de gemeente Gandalf ech- I ter even 'in de wachtstand'. I Nu de president van de recht- in Middelburg afgelopen jg bepaalde dat Kessen I overschot van gelijk heeft met I het voeren van een streng anti- drugsbeleid in Hulst, staat niets' verder optreden tegen Gandalf I neer in de weg. Deze week gaat gemeente daarom over tot Suiting van het koffiehuis aan i Beestenmarkt, aldus Kessen. Eu dan is Hulst helemaal kof- fieshopvrij." De uitspraak van de rechter in Middelburg betekent ook dat Kessen en het gemeentebestuur van Hulst nu officieel stelling kunnen nemen in de discussie over de invoering van een Zeeuws gedoogbeleid voor softd rugs. Dat er in Hulst weinig voorstanders van dat beleid te vinden waren, was al eerder be kend. Met de uitspraak van de rechtbank in de hand, kan Hulst echter voortgaan op de lijn die eerder was uitgezet. Die komt erop neer dat de gemeente alles in het werk zal stellen om alle drugs in de Reynaertstad buiten de deur te houden. De uitspraak van de Middel burgse rechtbankpresident in de kwestie Ibiza kwam voor Kessen als een verrassing. „We hadden wel verwacht ons gelijk te krij gen. Maar dan op basis van de overlast en op grond van het feit dat de rechter tegen een gedoog beleid is," aldus de burgemees ter. Het is raar maar waar. Deze chauffeur is 50jr. Om d?t te herdenken heeft hij een biertje moeten schenken. [jïemeuzen - Zuidlandtheater - era Die Entfürung aus dem Se- 1 van W.A. Mozart. Door de ira Holland, het Esterhazy Or- t o.l.v. Frank van Koten, het in Mozart koor en de solisten: Oostenrijk (Konstanze), (|trivia Leentvaar (Blondchen), Paul 'M*oddé (Belmonte), James Doing iWedrillo), Nanco de Vries (Osmin) |o David Vos (Bassa Selim). Regie: gjjetervan Empelen. iord op zaterdag 7 januari. 'roeiende, regionaal werkende 'bo Unie Nederland. De dienst en instellingen in Zeeland met an Arbo- en Bedrijfsgezond- gingen in Middelburg, Vlissin- korte termijn: erkweek. De standplaats zal de cnemers en de terugkoppeling j lolgende functie-eisen: elijke uitdrukkingsvaardigheid, tuele eigenschappen; che terminologie; it TZ strekt tot aanbeveling. igen rechtspositieregeling en bij- ioenvoorzieningen zijn getroffen j ter beschikking gesteld. enodigd binnen 10 dagen na heb tie hun schriftelijke sollic.tatie teI irm, algemeen directeur, Postbu j Bij deze kan ook nadere infor worden verkregen (tel. 011° ;h onderzoek zal deel uitmaken arbo unie |toor Jeanette Vergouwen ALS ingrediënten een panse prinses die als slavin rkocht wordt aan een Turkse •Itan en de geliefde die haar wil ■tijden uit een harem die be- t wordt door een protserige itiswachter krijgt het publiek opera voorgeschoteld met a Oosterse sfeer, geen sprook- s, maar een verhaal van diepe •roelens verpakt in een humo- fcch omhulsel. jgisseur Van Empelen plaatst handeling in de 19e eeuw en akt er een evenement van arbij de dorpsbevolking (figu- ®ide koorleden) een belang- te rol krijgt. De humor in het "k wordt extra onderstreept. Opera Holland houdt een nee langs 19 Nederlandse ien. Terneuzen was de tweede rijtje. Dat was dan ook lar, het werk is nog niet boende bezonken en er zijn teveel muzikale zaken die tgaan. Me waardering heb ik voor de f, decor en costumering. Het wn hele opgave om een Mo- Iproductie in kleine theaters gen in een aanvaardbaar ®r. Met een minimum aan gie worden de decorstukken Wraaid of verplaatst. Het j#d oogt sober, de kleurkeuze Nficiënt en de personenregie ervoor dat het statische 11 de opera wegvalt om plaats voor een levendige [Welling. 'der gecharmeerd ben ik van [ongelijke inzetten van vooral ^strijkers van het Esterhazy- it. Het zo geroemde levendi- ^accentueerde spel heb ik gelijks gehoord; wel zijn er en spannende momenten, ik mis de bevlogenheid. Nu 6 dit gedeeltelijk toegeschre- 5 worden aan de harde akoes- 5 van de zaal die (vooral op Nkon) onbarmhartig is. jjïllend ook is het enorme jihil in kwaliteit (en volume) 'en de vrouwelijke en de bolijke solisten. Dat komt pijnlijkst tot uiting in het het 'Es lebe die Liebe' 'dij de mannen volledig in Met verzinken. Het kunstige perk van de fenomenale pPositie verandert in een broddellapje. Doing herstelt zich goed met de zijn serenade, maar Goddé schiet op alle fronten pijnlijk tekort. Zijn spel is onna tuurlijk, zijn vocale prestatie on voldoende, de loopjes zijn onder maats. Zijn bijdrage aan de Vau deville, aan het eind van het derde bedrijf, is te snel en brengt het orkest in verwarring, geluk kig doen de andere solisten dit beter. De rol van Osmin wordt redelijk ingevuld. De Vries zingt juist, maar mist nog het echte karak ter van deze paleiswachter. Het vleugje sarcasme, de diepe emo tie en het onbeschrijfelijke ge voel van triomf is er niet, daar door wordt de rol wat monotoon. Nienke Oostenrijk zet een gepas sioneerde Contstanze neer en overtuigt ten volle in haar aria's, met als hoogtepunt het razend moeilijke 'Martern aller Arten', met een prachtige ouverture en solistische bijdragen van hout blazers in het orkest. Ook Sylvia Leentvaar zorgt voor een goede typering van Blond chen, het metallique timbre van haar stem past goed bij deze figuur. Deze uitvoering ontroert niet echt maar is, mits enkele vlekjes worden weggewerkt, voor het publiek zeker genietbaar en be tekent een fijne avond uit in een prettig muzikale sfeer. Van onze correspondent Theo de la Ruelle Sas van Gent - De ledenvergadering van de Sasse harmonie De Vereenigde Vrienden kreeg afgelopen zaterdag een bijzonder tintje door de huldiging van drie prominente leden, die 25 jaar bij de muziekvereniging betrokken waren. Halverwege de vergadering riep voorzitter Eddy Ranschaert drie leden naar voren om hen een oorkonde te overhandigen. Ook wethouder Marquinie hield een toespraak voor de jubilarissen. „Je kan veel missen in een gemeenschap, behalve een goede mu ziekvereniging," aldus Marquinie. Als eerste werd Adri Simpelaar gehuldigd, die 25 jaar lid is van de Sasse muziekvereniging. Over twee jaar heeft het bestuur nog een appeltje met deze muzikant te schillen, want dan is het 50 jaar geleden dat Simpelaar in Schie dam zijn eerste schreden op het muziekpad zette. De andere twee jubilarissen vormden éen paar apart. Reeds 25 jaar zijn Johan de Witte en Roger Neyt onlosmakelijk als direc tie-duo met elkaar verbonden. De Witte als dirigent en Neyt als onderdirigent. Beiden hebben zij in de afgelopen jaren reeds de nodige sporen verdiend op muzikaal gebied. Bij Johan de Witte vormt de muziek de hoofdmoot in zijn leven. In het bezit van het conservatoriumdiploma, met als hoofdvak trompet en als nevenvak de klavierinstru menten, geeft hij in het dagelijks leven muziekles in het voortgezet onderwijs en bij de muziekschool. Daarnaast is hij muzikaal adviseur van de afdeling Zeeland van de KNF. De avonden in de week worden gevuld als dirigent van de Vereenigde Vrienden, de Koninklijke Stedelijke Harmonie Hulst, de fanfare Crescendo Dreisehor en uiteraard zijn eigen John White's Big Band. Roger Neyt heeft de muziek met de paplepel ingegoten gekregen. Het is een familie-tic gebleven, want ook Neyts' echtgenote Joke en zijn broer Robbie zijn verwoede musici. Al dertig jaar is Roger Neyt eerste klarinet tist bij de Vereenigde Vrienden en niet zomaar een. Diverse malen Zeeuws kam pioen en het kampioenschap van Nederland staan op zijn naam. Jarenlang was hij in structeur van de drumband en ook nu nog staat hij borg voor de opleiding van muzi kanten in de notedop. Daarnaast is hij lid van de Beet City Jazz Band en vijfentwintig jaar lang was hij als Rezjee Suukerklont, de muzikaal leider van de helaas ter ziele gegane Betekoppenboerenkapel. Roger Neyt bespeelt het hele brede scala van het hout werk, van doedelzak tot klarinet en van sax tot dwarsfluit. Beiden drukbezette muzikan ten dus. Als de samenwerking ter sprake komt, moet het Johan de Witte even van het hart dat hij Roger Neyt de veelzijdigste muzikant vindt, die hij kent. „Een geweldig klarinettist, immers je wordt niet zomaar kampioen van Nederland, maar hij weet dat hoge niveau ook te handhaven," aldus de Witte. In al die jaren hebben zij altijd prettig samengewerkt, en dat blijkt ook wel uit de kwaliteit van de harmonie. „Als dirigent moet je tussen de muzikanten staan en zeker niet er boven," zo zegt de Witte. „Het is een samenspel tussen muzikanten en dirigent." Dat de Sasse muzikanten echter ook zonder dirigent en onder-dirigent hun boontjes kun nen doppen blijkt wel als tijdens het gesprek een stuk wordt ingezet, dat na afloop terecht wordt beloond met een applaus van de Witte en Neyt. „Dat is het typische aan de Veree nigde Vrienden, serieus en fanatiek met iets bezig zijn met af en toe een kwinkslag ertussen. Het is dan ook een leuke vereniging om mee samen te werken," aldus de Witte. Roger Neyt voegt daaraan toe: „Zet er maar bij dat wij de enige twee zijn die niet drinken," terwijl ze samen een 'boompje' nuttigen. Zaterdagavond werd een drukbezochte re ceptie gehouden in de Engelenroos, gevolgd door de jaarlijkse feestavond van de Veree nigde Vrienden. Dat deze club hun naam terecht verdient, blijkt wel uit het feit dat ze in 1997 het honderdjarig bestaan gaat vie- Van onze correspondente Hulst - Het bestuur van de vereniging Hulst Reynaert stad reikte gisteren voor de eerste maal de Groene Rey naertstad-trui uit. De waar- deringsprijs 1994 ging naar Scouting 't Jagertje uit Hulst. Burgemeester A. Kessen trok groepsvoorzitter Karei Blom maart in het Reynaertshof de trui aan en deze toonde zich verheugd met de toekenning van de prijs. 'Hulst Reynaertstad' wil elk jaar een persoon of vereniging die zich verdienstelijk maakt voor Hulst in het zonnetje plaatsen. In december werd door het be stuur besloten de prijs aan scou ting 't Jagertje te geven omdat deze vereniging zich belangeloos inzet voor de bevordering van de levensblijheid van de jeugd in Hulst. Tevens zorgt de groep voor een actieve promotie van de stad Hulst en is zij een toonaan gevende groep in Zeeland. Burgemeester A. Kessen over handigde de oorkonde en de trui en voorzitter Theo Mattheeuws gaf aan elke aanwezige groep van de scouting (bevers, welpen, kabouters, gidsen, verkenners, rowans, sjerpa's en jitsers) een nieuwe beeldje van Reynaert. De vereniging van winkeliers en handelaren in Hulst die zich vooral met de handel bezig houdt wil met deze waarderings- prijs, mensen die het verdienen, maar niet vaak in de belangstel ling komen, eens extra verwen nen. „Een prijs waarop men trots kan zijn, omdat het aangeeft dat de groep iets betekent voor Hulst en omgeving. Het zijn voor ons am bassadeurs van Hulst," aldus een bestuurslid. Alle scouting-onderdelen kregen uit handen van Theo Mattheeuws rechtseen Rey- naertsbeeldje. In het midden scouting-voorzitter Carlo Blommaert in de Groene Rey- naer-trui. foto camile schelstraete KLASSIEK BRUGGE Musical Chess - Schaakmusical door musicalafdeling Baliet van Vlaande ren - Stadsschouwburg - 20.00 uur DIVERSEN KIELDRECHT Café Terminus -15.00 uur schieting ST.-JANSTEEN Café De Kroon -14.00 uur kaarting AXEL Christelijke openbare biblio theek - expositie 'Alcohol, denk meer over minder' CLINGE Malpertuus - KBO - 13.30 uur koers bal Café De Gouden Kroon - 20.00 uur kaarting SAS VAN GENT St.-Albert -14.00 uur kaarting HULST De Blaauwe Hoeve - 13.00 uur kaarting FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Timecop HULST De Koning van Engeland 20.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Junior 20.00 uur Timecop 20.00 uur Interview with the Vampi re VLIS5INGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur The Lion King 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Color of night 20.00 uur Junior KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur The Lion King 20.00 uur The Mask 20.00 uur Interview with the vampi re 20.00 uur Timecop SAS VAN GENT Expositie amateurkunst. Burgerzaal Stadhuis, Westkade. Geopend van 19.00 tot 21.00 u. Adri Simpelaar, Roger Neyt en Johan de Witte (vlnr) kregen bij hun jubileum een oorkonde uitgereikt. foto camile schelstraete Axel - Vanaf een parkeer plaats aan de Markt te Axel is zaterdagnacht een personen auto van het merk Audi'80, grijs van kleur en voorzien van het kenteken JR-36-KV ontvreemd. De gedupeerde ei genaar, een 23-jarige man uit Zuidorpe deed hiervan giste ren aangifte bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen. Breskens - Zaterdagmiddag werd aan de Duivelshoek te Breskens een 33-jarige man uit het Belgische Deinze aan gehouden. Verdacht van het rijden onder invloed werd de man een transactiebedrag aangeboden tot het betalen van een boete van 320 gulden. Hij kreeg tevens een rijverbod opgelegd voor de tijd van twee uur. Hulst - Door het vernielen van een portierruit is vrijdag inge broken in een personenauto van een 43-jarige man uit Ter neuzen. Dat gebeurde toen de auto stond geparkeerd aan de Industrieweg te Hulst. Ont vreemd daaruit werden de en kele persoonlijke beseheiden waaronder de eigendomsbe wijzen van de auto. Sas van Gent - Gisternacht werd op de Westkade te Sas van Gent een 40-jarige inwo ner uit het Belgische Evergem door de politie betrapt wegens het rijden onder invloed van alcohol. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt en te vens een rijverbod opgelegd voor het besturen van een mo torvoertuig voor de tijd van vijf uur. Sas van Gent - Als gevolg van de gladheid raakte vrijdaga vond een 36-jarige automobi list uit Assenede (B) op de Kloosterlaan te Sas van Gent de macht over het stuur kwijt en raakte in een slip. Daar door botste hij met zijn voer tuig eerste tegen een omhei ning om vervolgens tegen een stenen muur tot stilstand te komen. De omheining werd gehele vernield en de auto zwaar beschadigd. De be stuurder bleef ongedeerd. Van onze correspondent Philippine - Kinderen die van spannende, vrolijke, stoute en leuke verhaaltjes houden kunnen vanaf maandag 9 januari terecht in de bibliotheek in Philippine. Tot en met 24 april zijn daar voorleesmiddagen, met uitzondering van vrije dagen en schoolvakanties. Het voorlezen begint om 15.30 uur en duurt tot 16.00 urn'. Van onze verslaggever Middelburg - De 'hernieuwde discussie over de Dode- Zeerollen' is het onderwerp van een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek op dinsdag 17 ja nuari. De lezing wordt ver zorgd door prof. dr. M. Boer- tien, emeritus hoogleraar theologie en Semitische taai en letterkunde. In 1947 vond een herdersjongen een rol in een grot bij de Dode Zee. Daarna zijn nog tal van rollen of fragmenten gevonden. Veel van de belangrijkste rollen werden gepubliceerd, maar over de niet-gepubliceerde delen de den allerlei speculaties de ronde. In 1993 verscheen er een com plete microfiche-editie en ver denkingen, als zouden er dingen in staan die tegen de joodse of christelijke opvattingen indruis ten, konden worden weerlegd. De discussie over de achtergrond van de rollen werd wel hero pend. De lezing begint om 20.00 uur en wordt gehouden op uitnodiging van Aula-Zeeland. Toegangs kaarten kosten 7,50. Ze zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij boekhandel Fanoy en bij de' Zeeuwse Bibliotheek, beide in Middelburg. (ADVERTENTIE) Oranjestraat S - Telefoon 01155 62710

de Stem | 1995 | | pagina 7