DE STEM Stroperij loopt spuigaten uit huwelijk Sint Cecilia zet jubilarissen in het zonnetje Zeeuwse boeren en natuurbeschermers geven weidevogels een kans Jagers in West-Zeeuws-Vlaanderen voeren ongelijke strijd met stropers Tholenaar verlamd na ongeval in golfslagbad Inwoner van Poortvliet is rijbewijs kwijt na vlncht 2500 gulden boete voor olielozing Westerschelde Kosten voor handelaren op weekmarkt stijgen olen violen [8 ten toon INLAND KORT Man (86) jaagt inbrekers uit zijn woning Politie houdt in Hoek twee Franse drugtoeristen aan Forse schade bij aanvaring op Westerschelde |Zeeuwse aow'ers zijn niet verontrust door controles Twee gewonden bij ongeval in Vogelwaarde ie tentoongestelde violen. potoepa :e tentoonstelling van bijna ;llo's is zaterdag in Parijs .aniseerd door de politie, die pen een kijkje komen nemen. varen eind vorig jaar aangetrof. )e 58-jarige Philippe Hurel zit iigenaars op het spoor te koma •werpen van de Parijse politie I te stallen. i 500 bezoekers op deze ongewone toegelaten: men dient een foto te hen instrument, of een kopie van ren van Frankrijk, maar ook uit I en Duitsland. Een vertegenwoor- ndjes tussen de muziekinstrisne#- iagmiddag met hun rechtmatige riool, gesigneerd door Amati (de rius) en met een geschatte waarde bte dag al terug bij de rechtmatige gestolen tiaan, met een waarde van ruim iagavond gestolen uit Longleat pes van Bath in de omgeving van verden twee andere schilderijen lie van de markies meegenomen, ostenrijk, dat wordt toeschreven Jander Joos van Cleve, en een :i. ïaal naar N-Korea binaal Stephen Kim is bereid dit tische Noord-Korea te bezoeken, j bijdraagt aan de hereniging van nden, zo bericht het nationale lolieken in Zuidkorea heeft naar iging van zijn Noordkoreaanse eker in het jaar waarin wordt iar geleden bevrijd werd van de ;raag op de invitatie ingaan. twerpen 'verwisseld' |tie van gewonden na de brand m op nieuwjaarsdag is een fout nten zijn verwisseld. Een Neder- loor in een Belgisch ziekenhuis, terecht kwam. pt licht toen een van de patiënten werd afgehaald en zijn ware Bij de brand verloren zes mensen sen zwaar gewond. Ruim honderd iling in een ziekenhuis ondergaan, iders die bij de brand gewond i verwisselde Belg - deze week al itarbeiders naar Israël [inmiddellijke ingang 50.000 Pales- uit de autonome gebieden de belang voor de economie in het waar de werkloosheid oploopt tot anden geleden mochten dagelijks ;omen werken, totdat Israël na een fgrendeling van het bezette gebied. Turkije verzachten nier Tansu Ciller heeft zaterdag hdwet van haar land wü veranderen, ■viteiten voor studenten, vakbonden 'geheven, de vrijheid van meningsui- fal het wetsartikel waarin het 'in deelbare Turkse eenheid' strafbaar rken en Koerden in de gevangenis. komen alle gewetensgevangen vrij, ara. Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Komende jaren moet door nauwe vrijwillige samenwer- liing tussen boeren en natuurbe schermers betere overlevingskansen worden geboden aan op weiland en akker broedende vogels. De Stichting Landschapsverzorging heeft in het kader van een landelijk project Weidevogels een plan van aanpak voor Zeeland voorgesteld. Aan de provincie is vooi; 1995 en 1996 een subsidie van 21.500 gulden ge vraagd, een kwart van de benodigde gelden. De rest wordt betaald door Europese Unie en het ministerie van Landbouw. De aandacht richt zich landelijk in eerste instantie op veehouders met grasland. In Zeeland dient men zich echter ook te richten op akkerbouwers, vooral in gebieden waar veel weidevo gels op akkerland broeden of waar het weiland erg verspreid ligt tussen akker land. Daarbij denkt men vooral aan de kreken in Zeeuws-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Onderzoek heeft aangetoond dat in Zeeland duizenden scholeksters, kievi ten en tureluurs broeden. Vooral het aandeel tureluurs is landelijk gezien groot. Meer dan tien procent broedt in Zeeland. Bekend is dat deze vogel een voorkeur heeft voor zilte gebieden. Bedoeling is dat landbouwers, die wel iets voelen voor weidevogelbescher ming, hierbij hulp krijgen van vrijwilli gers. Per regio wil men de bescherming gaan aanpakken. Begonnen wordt op Walcheren, waar relatief veel grasland voorkomt. Daarna zijn Oost- en West- Van onze correspondent Souburg - Door het krachti ge verzet van een 86-jarige inwoner van Oost-Souburg moesten twee jonge inbre kers zonder buit het haze- pad kiezen. De bejaarde man werd vrij dagavond rond 20.00 uur in zijn woning aan de Oude Waterlaan te Oost-Souburg verrast door twee mannen van ongeveer 18 jaar oud, die plotseling voor hem stonden. De ongewenste be zoekers grepen de man vast en bedreigden hem. Toen de bejaarde man zich fel bleef verzettten staakten ze hun pogingen en namen ijlings de vlucht. Ze verdwenen lo pend in onbekende richting. Van onze correspondent Hoek - De politie in Zeeuws- Vlaanderen heeft vrijdagnacht bij een verkeerscontrole op de Hoekseweg twee twintigjarige Fransen uit Duinkerken aange houden. Even voordat hun voertuig tot stilstand kwam gooideb ze twee zakjes met verdovende middelen in de berm. In de personenauto vond de politie verder nog een Injectiespuit, wat traangas en een wapenstok, die in beslag werden genomen. Beide inzitten den werden meegenomen naar Jhet politiebureau in Terneuzen. paterdag werden ze weer op ij® voeten gesteld. Van onze correspondent Oostburg - De stroperij in delen van West Zeeuws Vlaanderen begint behoor lijk de spuigaten uit te lopen. Sommige polders zijn vorig najaar compleet leeggeroofd/ De jagers van de Wild Beheer Eenheden (WBE) proberen in nauwe samenwerking met de re- gio-politie Zeeuws Vlaanderen met nachtpatrouilles de zaak on der controle te houden. Ze ge bruiken een autotelefoon in de strijd tegen professionele stro pers. Een rondje WBE's leert in ieder geval dat de zaak toch zeer zor gelijke afmetingen begint te ne- Van onze correspondent Perkpolder Bij een aanva ring op de Westerschelde liep zaterdagavond het Engelse Zeeschip Hoo Pride forse schade op aan bakboordzijde en de voorsteven. Het andere bij de aanvaring be trokken zeeschip de Kapitein Kanavaky uit Rusland werd slechts licht beschadigd. Beide schepen konden hun reis naar Antwerpen voortzetten. De poli tie te water stelt een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval, waarbij niemand enig letsel opliep. Het Russische schip 21.584 bruto registerton had even voorbij Perkpolder het Engelse schip gepasseerd. Kort hierna verminderde de Rus snel heid, in verband met de wacht tijd bij de sluizen van Antwer pen, waardoor de Hoo Pride weer naderde. Door de zuiging botste het schip tegen het Russi sche zeeschip. jVan onze verslaggever Breda/Middelburg - De eerder deze week door de Sociale verzekeringsbank aangekondigde controle op samenwonende pow'ers die mogelijk ten onrechte beiden een volledige uitkering ontvangen, heeft niet geleid tot omvangrijke veront- "uste reacties. rge- de anp ;en- oers artij irige hen bur- lang p de en eren ut te Voerbelangen wil Happart pas na een proefperiode van see maanden benoemen tot burge meester. Maar Happart vindt dat onzin. Er is volgens hem geen enkele gemeente in Belgié waar de burgemeester op proef wordt benoemd. Bovendien, zegt Happart, is hij 1983 een jaar burgemeester geweest. „ft heb niemand iets misdaan, ge® moord gepleegd, niets. Waarom moet ik dan op proef?" De Vlaming Broers zegt des noods Happart zes jaar te dul den, mits hij de wet respecteert, In 2000 verwacht Broers zijn gedroomde meerderheid te ver overen, wanneer eu-burgers w België mogen meedoen aan lo kale verkiezingen. Broers re kent dan op de nu 480 stemge- rechtige Nederlandse inwoners van Voeren. Zij liggen, net als de meeste vun hun Vlaamse en Franstalig dorpsbewoners, op dit mom® niet echt wakker van de proble men problemen. Ondanks taaltegenstellingen, blijkt h lokale dialect een prima alter natief om met elkaar te com® pe woordvoerders Van de SVB- Vestigingen in Breda en Middel- Jwg maken beide melding van ■slechts enkele telefoontjes', pi de meeste gevallen ging het ij mensen die wat aanvullende wormatie wilden hebben. Ver- r hebben zich tot nu toe pas ®ee personen gemeld met de Wedeling dat ze inderdaad ®e' iemand samenwonen, terwijl je dat nog niet hadden gemeld," Kris de woordvoerder van de |vB in Breda. pin collega in Middelburg, die pwag maakt van 'minder dan f.® reacties', zegt zich daarover F' te verbazen. „Ik denk dat p Kwestie vooral in de Rand- Fd speelt. Hier is men over het frien no§ wat degelijker in- -steld denk ik." Voor zover 1® bekend, hebben zich vanuit Pj!n°g §een spijtoptanten |ij de SVB gemeld, r ^^-woordvoerders geven Ve dit zij aanvankebjk nogal P nauwd waren voor talrijke te- llHSK^eS van aow'®rs. „Maar u„j ar hebben de mensen de i. chap goed begrepen en is nip ook niet zo heet gegeten 'die werd opgediend," aldus i eiwse woordvoerder. Cs Semeld, gaat de SVB de ïlvens van 17.000 aow'ers na- l «Ken, die op hetzelfde adres «n geregistreerd. Een alleen- alrt u aow'er ontvangt 1429 ,°"-dtrU^P'rnlaanJd' Samen- oe aow'ers ieder bruto f 993. De SVB vermoedt dat on der de 17.000 betrokkenen een aantal aow'ers zit dat ten on rechte als 'alleenwonend' staat geregistreerd en dus maandelijks f 436 te veel ontvangt. Ouderenorganisaties reageren intussen laconiek op die vermoe dens van de SVB, temeer omdat vanuit de achterban vrijwel niet op de berichten wordt gerea geerd. Zo is bij het GOBO, een overkoe pelende organisatie van drie ouderenbonden in Breda, vol gens een woordvoerder nog niet één telefoontje over deze kwestie binnengekomen. Bijna hetzelfde geldt voor de Stichting Ouderenwerk Breda: daar hebben slechts twee, aow'ers zich voor nadere infor matie gemeld. „Ik denk dan ook dat het om een storm in een glas water gaat," zegt een medewerk ster. „Het is prima dat de SVB een dergelijk onderzoek uitvoert. Een volledige uitkering hoort niet als je er geen recht op hebt. Maar ik denk dat het overgrote deel van die zeventienduizend mogelijk samenwonende mensen tot een van de vele categorieën uitzonderingen behoort. Bijvoor beeld bloedverwanten in de eer ste of tweede graad of iemand die bij een andere aow'er op kamers woont. In dat soort si tuaties hebben beiden recht op een alleen wonenden-uitkering." men. Secretaris M. Thomaes van de WBE De Honte meldt dat sommige polders bijna geen ha- zenbestand meer kennen. Het jachtgebied van de jagers van de De Honte ligt in Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Schoon- dijke en Breskens. „Er wordt door de stropers niet op een haas meer of minder gekeken. Dat is behoorlijk frus trerend. Stropers zijn zeker ze ker geen jagers," vertelt hij. Meteen wordt het vooroordeel weerlegd dat de jagers toch ook wild afschieten. „Wij jagen de boel niet leeg. Wij zorgen juist in overleg met de landbouw voor een goede wildstand," legt hij uit. Netten De andere WBE's die in het westen actief zijn, zijn De Wie lingen en Rodanborg. Ook daar vangen we de geluiden op dat het stropen behoorlijk uit de hand dreigt te lopen. Vooral se cretaris J. Mertens van De Wie lingen, dat zijn jachtgebied langs de hele kust heeft lopen, laakt de gebruikte methoden van de stro pers. Hij hekelt het gebruik van netten, die de stropers over de bietenakkers heen trekken om op die manier de fazanten te vangen. „De fazanten worden wakker en vliegen op. Daardoor komen ze in de nylonnetten te recht. Op deze manier kunnen twee man in een mum van tijd een heel gebied leeg roven," zegt hij. „Zonder dat je er iets van merkt." Hij vindt het helemaal te dol worden dat de stropers de vogels niet eens meer dood maken, maar ze levend mee de grens overnemen en daar weer uit zet ten. „En dat allemaal voor het grote geld. Het is tegenwoordig gewoon keiharde criminaliteit geworden," stelt hij vast. Wapens Mertens betreurt het dan ook ten zeerste dat de veldpolitie om bezuinigingsredenen is opgehe ven. Naar zijn mening een groot drama voor het platteland. „Die mannen waren altijd aanwezig. Behalve het letten op wild, pak ten ze ook milieudelicten aan. Er heerste een bepaalde mate van toezicht. De opheffing is zeer betreurenswaardig voor de hele fauna." In zijn gebied merkt hij op, dat vooral de grensstreek flink bezocht wordt rond de kerstdagen. „We vermoeden dat er veel stropers uit België af komstig zijn. Daar zijn de wa pens helaas nog steeds makkelijk verkrijgbaar." De WBE Rodanborg, Aarden burg, Sluis en Oostburg is pas vorig jaar met de nachtpatrouil les gestart om toezicht te hou den. Secretaris G. van 't Wes teinde 'heeft het idee, dat er behoorlijk gestroopt wordt. „Als een gebied is uitgeroofd, duurt het een hele tijd voordat de 'wildstand weer op peil is. Soms wel enkele jaren," zegt hij. Hij vertelt dat er 's nachts wel eens met de andere WBE's en de politie is samengewerkt om men sen te pakken te krijgen. Van alle drie krijgen we te horen dat ze beslist niet zelf mogen ingrij pen. Het is alleen melden per autotelefoon. „Maar die mannen zijn zeer goed uitgerust met scanners. Ze weten precies wie waar zit," meldt Mertens. Gevaarlijk Hij beklaagt zich over het feit, dat justitie op het gebied van de stroperij veel te makkelijk is geweest. „Vroeger werd het veel te mild beoordeeld. Een beetje als een uit de hand gelopen hob by." Ieder van hun prijst echter de inzet en de samenwerking met de regiopolitie. De jagers gaan zelf met twee man 's nachts op pad in de maanden oktober tot en met eind december. „We ondernemen zelf nooit actie. Dat is veel te gevaarlijk," zegt Mer tens. Hoofdinspecteur A. Pielaet van het bureau Oostburg, vertelt dat Van onze correspondente Kloosterzande - De konink lijke harmonie Sint Cecilia uit Kloosterzande zette zater dagavond zes van haar leden in het zonnetje. De feest avond stond in het teken van de jubilea, waaronder het 20-jarige van dirigent Eddy Meyers. De jubilarissen: Jan Goossen (65 jaar muzikant), Jos de Kort (60 jaar muzikant), Ré van Water schoot (40 jaar bestuurslid), Wil ly Pauwels (25 jaar muzikant), Eddy Meyers (20 jaar dirigent) en Riet d'Hooghe-van Bellen (12,5 jaar penningmeester) kre gen een fles wijn en een bloeme tje. Voorzitter W. Pilaet van de West Brabantse en Zeeuwse Mu- ziekbond (WeZeBo) overhandig de Jos de Kort een gouden speld met briljant en voor Ré van Waterschoot en Willy Pauwels waren er een gouden en een zilveren speld van de WeZeBo. Daarna werd de avond op een ontspannen en gemoedelijke wij- De zes jubilarissen van de harmonie Sint Cecilia op een rij. ze voortgezet tot in de kleine uurtjes. Mevrouw T. Menu had nog een verrassing voor de harmonie in petto. Zij deelde mee dat zij de opdracht gegeven had tot het maken van een nieuw vaandel. Hierdoor kan het oude vaandel uit 1865 in een glazen vitrine geplaatst worden zodat het be waard blijft voor het nageslacht. Mevrouw Menu schenkt het MAANDAG 9 JANUARI 1995 DEEL i Zeeuws-Vlaanderen aan de beurt. Vol gens de Bevelanden, Schouwen en Tho- len. Het project richt zich vooral op vogel soorten die buiten reservaten en gebie den met beheersovereenkomsten nog in redelijke aantallen voorkomen en op soorten die juist in Zeeland veel voor komen. In de eerste plaats de tureluur en kluut, daarnaast ook scholekster, kievit en grutto. er wel een samenwerking is met de WBE's maar dat ze nog nooit 's nachts opgeroepen zijn. „We zijn dan onderbemand. Zijn we wel opgeroepen, dan moet je wel weg kunnen op dat mo ment." Hij zegt zelf heel weinig zicht te hebben hoe het met de stroperij staat in het westen. Een zaak die bij hun geen prioriteit heeft, geeft hij toe. „We moeten eens beseffen dat we niet meer alles kunnen doen en gaan afwe gen wat wel en niet meer kan. We hebben hier trouwens veel te weinig mensen om in te zetten." Tenslotte wil hij toch wel toege ven dat er misschien inderdaad 's nachts opgetreden is. „Maar het heeft nooit tot aanhoudingen geleid," besluit hij. foto camile schelstraete vaandel aan de harmonie uit dankbaarheid voor de vriend schap en hulp die zij kreeg bij het overlijden van haar echtge noot Jan Menu die jarenlang het voorzitterschap vervulde. Van onze verslaggever Kamperland - Een 26-jarige man uit Tholen heeft zater dagmiddag bij een ongeval in het golfslagbad De Roompot in Kamperland een dwarslaesie opgelopen. Volgens een woordvoerder van de politie in het district Oosterschelde- bekken is de man vanaf de nek volledig verlamd. Hij ligt in het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Het slachtoffer ging van de glijbaan in het water en werd daarna nog in zijn nek geraakt door een man die achter hem aan gleed. Volgens de politiewoordvoer der is de toedracht van het ongeval niet bekend. „Het is onduidelijk of hij het letsel heeft opgelopen van de klap waarmee hij in het water te rechtkwam of doordat de man die achter hem kwam hem heeft geraakt. Uit het verhoor van die laatste man is in elk geval gebleken dat hij vol doende afstand heeft gehou den en het slachtoffer, dat al in het water lag, slechts licht geraakt heeft." De politie in het district Oos- terscheldebekken stelt in sa menwerking met de arbeidsin spectie een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Onderzoek van de glijbaan leerde de arbeidsinspectie dat daar in elk geval technisch niets aan schortte. „Het is, als zo vaak, een stom ongeval," aldus de politiewoordvoerder. „Puur een ongelukkige samen loop van omstandigheden. Voor die knul is het natuurlijk heel triest. Laten we hopen dat een ander er lering uit trekt." Van onze correspondent Poortvliet - De politie van het district Oosterscheldebekken heeft gisternacht het rijbewijs van een 31-jarige inwoner van Poortvliet in beslag genomen. Dat gebeurde op de Langeweg te Poortvliet na een achtervolging over een aantal kilometers. De man had kort daarvoor een stop teken van de politie genegeerd. Hij was in eerste instantie ge stopt, maar toen de agenten naar zijn voertuig kwamen, gaf hij weer gas en trachtte daarmee aan een controle te ontkomen. De agenten zetten de achtervol ging in en op de Langeweg raak te de bestuurder door de glad heid van de rijbaan en reed zich klem in de berm. Hij werd mee genomen naar het politiebureau in Tholen en bleek na een adem test over een alcoholpromillage van 2,4 te beschikken. De man kreeg tevens een dagvaarding uitgereikt om op korte termijn te verschijnen voor de rechtbank in Middelburg. Van onze correspondent Vlissingen - Justitie in Zeeland heeft de kapitein van het zeeschip Weserstern het afgelopen weekeinde een boete van 2500 gulden opgelegd in verband met een olielozing op de Westerschelde. Het Belgisch parket onderzoekt in november 1994 een Oostburgse politie-auto die vermoedelijk door stropers is beschoten. fot camile schelstraete De loods van het zeeschip Stolt Colina meldde de olieverontrei niging afgelopen vrijdag in het Oostgat ter hoogte van Dishoek. De bemanning van de politie- boot P94 van het korps Landelij ke Politiediensten stelde vervol gens een onderzoek in. Het oliespoor had een lengte van drie kilometer en een breedte die va rieerde van tien tot vijftig meter. Het bleek een 'verse' lozing te zijn uit de machinekamer van een schip. Dat was vast te stellen omdat het spoor zowel lichte als zware oliesoorten bevatte. De hoeveelheid was te klein om te ruimen. De waterpolitie nam monsters en foto's van de vervui ling. Uit de administratie van het Schelde Coördinatie Centrum bleek dat er die ochtend geen uitgaande vaart uit het Oostgat was geweest en dat er voor de Stolt Colina slechts één schip invarend was geweest. Dat was het onder de vlag van Isle of Man varende zeeschip We serstern, die inmiddels in de ha ven van Antwerpen lag. In samenwerking met de Ant werpse zeevaartpolitie werd een onderzoek aan boord ingesteld. Daarbij bleek dat tijdens het intern overpompen van bilgewa- ter de buitenboordafsluiter nog iets open stond, waardoor olie in de Westerschelde was gelopen. Namens de officier van justitie in Middelburg werd de kapitein van de Weserstern een schik kingsvoorstel aangeboden. De kapitein heeft de boete betaald. Van onze correspondent Vogelwaarde - Bij een eenzijdig verkeersongeval te Vogelwaarde werden vrijdagnacht twee men sen gewond en per ambulance overgebracht naar het streekzie kenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde omstreeks 1.30 uur op rijksweg N61 tussen de Schoolstraat en de buurt schap Rapenburg. Door de glad heid van het wegdek raakte een 25-jarige man uit Hengstdijk de controle over zijn personenauto kwijt en belandde in de berm, schampte een boom en kwam in een sloot tot stilstand. Daarbij werd hij en een 19-jarige passa- giere uit Terneuzen gewond. De gealarmeerde brandweer van Zaamslag haalde de gewonde vrouw, die vermoedelijk een dij- beenbreuk heeft opgelopen, uit het zwaar beschadigde voertuig. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel verhoogt de tarieven voor het electriciteitsverbruik tijdens de weekmarkt zodanig dat er sprake is van volledige dekking van kosten op dit onderdeel. Verder zijn burgemeester en wethouders van plan de markt- gelden met drie procent te verhogen. Dat staat in een voorstel aan de gemeenteraad. Na de tariefsverhogingen be draagt het dekkingspercentage 72,4 procent, zonder doorbere kening van de apparaatskosten. De gemeente heeft verder onder zoek laten doen naar de moge lijkheid de schoonmaakwerk- zaamheden na de weekmarkt uit te besteden. De uitbesteding le vert de gemeente een besparing op, die verder geen gevolgen heeft voor de hoogte van de marktgelden. Nadere medelin- gen hierover krijgt de gemeente raad van het college volgende maand. Het voorstel voor de instelling van een nieuwe marktverorde- ning komt donderdag 12 januari aan de orde in de vergadering van de Axelse commissie voor gemeentefinanciën. De bijeen komst is om 19.30 uur in de B en W-kamer van het stadhuis.

de Stem | 1995 | | pagina 5