Bestand in Bosnië geschonden Str Frankrijk heeft weer twee nieuwe presidentskandidaten Voeren opnieuw splijtzwam in Vlaams-Waals huwelijk Zeeuwse 1 Jagers in Russisch leger wijzigt tactiek bij strijd Grozny Diplomaten wijken niet voor fundamentalisten Kruistocht Perry tegen kernwapens in M-Oosten Duizend gestolen violen staan in Parijs ten toon ■■■■buitenland KORT Zeeuwse a verontrust DE STEM BUITENLAND Pijp en spel Einstein geveild Dankert wil Europees vergadercircus terugdringen Man (86) jaagt inbrekers uit zijn woning Politie houdt in Hoek twee Frans drugtoeristen a MAANDAG 9 JANUARI 1995 A4 Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Het al indrukwekkende aantal kandidaten voor de Franse presidentsverkiezingen van april en .mei is zondag uitgebreid met nog eens twee. De ultra-conservatieve burggraaf Philippe de Villiers en de Groene Antoine Waechter dingen ook mee naar de presidentiële macht in Frankrijk. Dat brengt het totale aantal kandidaten op dit moment tot negen stuks. De belangrijkste kandidaat, premier Edouard Balladur, zal nog voor het einde van de maand laten weten dat ook hij meedingt. „Ik hoor mijn ideëen niet uit de mond van de andere kandidaten. Frankrijk is in gevaar. Ons land verliest binnenkort zijn soevereiniteit en gaat ten onder aan de corruptie. Daar wil ik tegen strij den," zegt De Villiers. Hij is een van de Franse politici die het hardst heeft gestreden tegen het verdrag van mone taire en politieke unie in Europa, en hij wil dat zijn land terugkomt op de Akkoorden van Maastricht. De Villiers meent dat door de verder gaande samenwerking in Europa Frankrijk zijn stem verliest. Daarbij komt dat volgens hem Europa niet voldoende bescherming biedt aan de huidige lidstaten. „Per 25 maart treedt 'Schengen' in werking. Dan heeft Frankrijk niet meer het recht om zijn eigen grenzen te bewaken. Aan de zuid grens worden we dan beschermd, als ik het zo mag uitdrukken, door Spanje, Italië en Portugal. Als u weet wat er aan de hand is in Algerije, dan begrijpt u dat ik me zorgen maak." De Villiers wil de douane handhaven ('ook tegen de 320 kilo heroïne die vorig jaar uit Nederland is gekomen'), en invoerbela'sting heffen op produkten uit lage lonen landen. Verder wil hij binnen zeven jaar de inkomstenbelasting schrappen en pleit hij voor de invoering van ouderloon. De Villiers behaalde met zijn lijst bij de verkiezingen voor het Europarlement 12,3 procent van de stemmen. Het is niet uitgesloten dat hij ook nu weer een hoge score haalt. Het is onwaarschijnlijk dat ook Antoine Waechter hoge ogen zal gooien bij de komende presidentsverkiezingen. Het is de tweede keer dat hij kandidaat is. Zeven jaar geleden haalde hij bijna 4 procent van de stemmen als enige Groe ne kandidaat. Sindsdien hebben de Groenen in Frankrijk een grote vlucht genomen. Ze kwamen bij de regionale verkiezin gen van 1992 tot 15 procent van de stemmen en dreigden een belangrijke politieke factor te worden. Maar de interne verdeeldheid sloeg toe. Vóór Waechter stelden zich al twee andere Groenen kandidaat, Brice Lalonde en Dominique Voynet. Volgens de huidige opiniepeilingen zullen de Groenen sa men niet boven de vijf procent van de stemmen uitkomen. Naast Waechter, De Villiers, Voynet en Lalonde hebben zich nog vijf andere Franse politici kandidaat gesteld. Het gaat om de conservatief Jacques Chirac, de extreem-rechtse leider Jean-Marie le Pen, de communist Robert Hue, de socialist Lionel Jospin en de trotzkiste Arlette Laguiller. Het is vrijwel zeker dat de liberaal Raymond Barre en pre mier Balladur zich rond 15 januari kandidaat zullen stellen. Zagreb (rtr) - Bosnische Serviërs hebben zaterdag de door Kroaten beheerste stad Livno in West-Bosnië met artillerie beschoten. Ook in de omgeving van de moslimenclave Bihac gingden de gevechten zaterdag door. De beschietingen betekenen een schending van het staakt-het- vuren dat officieel van kracht is. De Verenigde Naties konden ze niet bevestigen, maar zowel de Kroaten als de Serviërs zelf maakten melding van tenminste vijftien granaten op Livno. De VN hebben geen bewegingsvrij heid in het gebied rond de stad. Beide partijen laten geen waar nemers toe. De Kroaten slaagden er eind vorig jaar in om de Serviërs uit Livno te verjagen. De Servische leider Radovan Karadzic heeft sinds die tijd een paar maal gedreigd deze aanval te vergel den. President Alija Izetbegovic van Bosnië heeft zaterdag opnieuw laten weten dat de situatie rond de moslimenclave Bihac het be stand in heel Bosnië in gevaar brengt. In een brief aan de spe ciale VN-onderhandelaar Yasus- hi Akashi eist Izetebgovic op nieuw dat de VN ingrijpen in de strijd rond Bihac. Het bestand hield op de andere plaatsen in Bosnië wel. Er werd wel veel geschoten, maar dat had volgens de VN te maken met het orthodoxe kerstfeest dat de Serviërs dit weekeinde vieren. Het staakt-het-vuren staat onder druk doordat de moslims zich nog niet hebben teruggetrokken van de belangrijke berg Igman Portsmouth (rtr) - De pijp van Albert Einstein en een spel waar de Nobelprijswin naar als kind mee speelde zijn zaterdag op een veiling voor 35.000 gulden van ei genaar veranderd. Veilingdirecteur Jim Smith wilde de naam van de koper niet zeggen. Wat hij wel kwijt wilde, is dat de koper een particuliere persoon is, niet een museum of bedrijf. Einstein overleed in 1955. Zijn bekendheid dankt hij aan de ontdekking van de relativiteitstherorie. Hij is vaak afgebeeld met een pijp in de mond. Na zijn dood gaf zijn dochter de pijp aan Stanford Roth, een foto graaf die vriend was van de familie. Het spel bestaat uit 10 ivo ren pionnen van elk 5 cm en een draaitol, waarvan Christie's heeft vastgesteld dat het een Duits spel uit de 19e eeuw is waarmee Ein stein als kind in het Duitse Ulm speelde. bij Sarajevo. Onder het akkoord moeten ze hun stellingen over dragen aan de VN. Zolang dit niet gebeurt, weigeren de Ser viërs hun deel van het bestand uit te voeren en blijft de toe gangsweg naar Sarjevo geblok keerd. Generaal Rose, de commandant van de VN-troepen in Bosnië, heeft gisteren de sceptische Bosnische Serviërs proberen te overtuigen dat aan him eisen voor verdere uitwerking van het bestand in het gebied is tege moet gekomen. Hij hield in de bergen ten noorden van Sarajevo spoedoverleg met hun comman dant, generaal Mladic. „Ik heb generaal Mladic verzekerd dat naar mijn beste weten de rege ringstroepen het gebied hebben verlaten," zei Rose na de ont moeting. Volgens vice-president Gore zal de Amerikaanse president Clin ton zijn veto uitspreken over een resolutie van het Congres waarin het wapenembargo tegen Bosnië wordt opgeheven. De Republi keinse meerderheid in de Senaat wil het embargo opheffen. Den Haag (anp) - PvdA-Eu- roparlementariër Dankert komt nog deze maand met een voorstel om het aantal vergaderingen van het Euro pees Parlement in het Franse Straatsburg terug te dringen. Dankert kondigde dat gisteren aan voor de AVRO-radio. Sinds jaar en dag vergadert het parle ment per maand drie weken in Brussel en één week in Straats burg. De oud-staatssecretaris van Eu ropese zaken uit het kabinet Lubbers/Kok keerde na de Eu roverkiezingen van juni terug naar zijn oude stek in Europa. Hij is daar thans voorzitter van de commissie die zich bezig houdt met de vergaderplaats van het Europarlement. Dankert maakt zich al jaren kwaad over het rondreizende vergadercircus van Europa: „Een krankzinnige, ontoelaatba re verkwisting van geld." Hij hoopt dat het parlement in de januari-zitting bereid is om wat te doen aan de maandelijkse ge dwongen verkassing van Brussel naar Straatsburg en vice-versa. Perry kwam gisteren voor een tweedaags bezoek in Israël aan uit Cairo. Daar heeft hij de Egyptische leiders de verzeke ring gegeven er bij Israël op aan te zullen dringen het verdrag tegen de verspreiding van kern wapens te ondertekenen. De joodse staat heeft nooit toe gegeven over kernwapens te be schikken en houdt sinds 1965 vol niet 'de eerste te zullen zijn die het kernwapen in de regio intro duceert'. Ondertekening van het verdrag heeft Israël altijd gewei gerd omdat het verdrag geen effectieve controle op de nucle aire programma's zou toestaan. Egypte heeft gedreigd bij de on derhandelingen in april zijn deelname aan het verdrag niet te VERVOLG VAN VOORPAGINA ZIJ werden keer op keer terug geslagen door de aanhangers van Djochar Doedajev maar ze brachten wel aanzienlijke scha de toe aan het hoofdkwartier van de Tsjetsjeense president. De bovenste verdiepingen van het gebouw staan in brand. Volgens de persdienst van de Russische regering zou Doedajev vrijdag middag al samen met enkele van zijn lijfwachten Grozny hebben verlaten. De Tsjetsjeense leider zou zich nu in het plaatsje Ga- lantsjezj bevinden. De Russische persdient maakte er opnieuw melding van dat er huurlingen uit Azerbajdzjan en Afganistan aan de zijde van de Tsjetsjenen vechten. Volgens de persdienst zijn het met name deze huurlingen die gevangenge nomen Russische militairen grof en wreed behandelen. De Russische officiële bronnen blijven maar melding maken van het oprukken van de Russische legereenheden en het uitschake len van de 'gewapende bendes van Doedajev', maar moeten te gelijkertijd toegeven dat deze bendes nog steeds verschillende delen van de Tsjetsjeense hoofd stad onder controle hebben. De algehele toestand in Grozny, waar op veel plaatsen door de aanhoudende artilleriebeschie tingen branden uitbreken, wordt met de dag onhoudbaarder. Er is nauwelijks meer elektriciteit en er is geen stromend water. Door de vele gewonden die vallen on der de verdedigers van de stad en de achtergebleven burgerbe volking is er een nijpend gebrek aan medicamenten en doktoren spreken al voorzichtig de vrees uit voor epidemieën. De Russische radio meldde zon dag dat er in totaal 70 personen - doktoren en medisch personeel - sinds 31 december vrijwel zon der eten en drinken vast zitten in de kelder van het voormalige ziekenhuis van Grozny. Het ge bouw werd in puin gegooid door de bombardementen van de Rus sische luchtmacht. Het is tot nu toe onmogelijk gebleken om deze mensen te evacueren door de aanhoudende felle gevechten die er in dat deel van de stad plaats vinden. Algiers/Rome/Parijs (rtr/afp) - Westerse diplomaten in Algerije hebben zaterdag een ultimatum van fundamentalisten naast zich neergelegd. De ambassades van Frankrijk, Groot-Brit- tannië, Duitsland en de Verenigde Staten kregen vorige week in een brief van de Algerijnse fundamentalistische Gewapende Islamitische Groep (GIA) het bevel voor 7 januari de deuren te sluiten. Anders zou hun personeel worden vermoord. Parijs en Londen lieten zaterdag weten dat hun ambassades open zijn en Bonn had eerder gezegd niet van plan te zijn zijn missie te sluiten. Nederland en een aantal andere kleine Westeuropese landen hadden hun ambassades in het Noordafrikaanse land al eerder gesloten. De resterende Wes terse vertegenwoordigingen hebben hun staf beperkt. Medewerkers hebben vrijwel alle persoonlijke bewegingsvrijheid verloren en pendelen alleen nog in bewaakte bussen tussen huis en werkplek. De Algerijnse regering reageerde positief op het besluit van de Westerse landen hun missies open te houden. Het ambassadeper soneel wordt voldoende bewaakt, aldus een verklaring van de minister van Binnenlandse Een bezoekster probeert een van de tentoongestelde violen. TOTO ES» Parijs (afp) - Een uitzonderlijke tentoonstelling van 1 duizend gestolen violen en cello's is zaterdag in Parijs begonnen. De expositie is georganiseerd door de politie, dij hoopt dat de rechtmatige eigenaren een kijkje komen nemen. De instrumenten waar het om gaat waren eind vorig jaar aangetroi- fen bij een Parijse sjacheraar. De 58-jarige Philippe Hurel a sindsdien in voorarrest. Om hun eigenaars op het spoor te komei heeft de afdeling gevonden voorwerpen van de Parijse pofc besloten de muziekinstrumenten uit te stallen. Al meteen zaterdagmiddag kwamen 500 bezoekers op deze ongeww expositie af. Niet iedereen wordt toegelaten: men dient een foto fe laten zien van haar of zijn verdwenen instrument, of een kopie va de aangifte van vermissing. De bezoekers komen uit alle hoeken van Frankrijk, maar ook Nederland, Italië, Groot-Brittannië en Duitsland. Een vertegenwo» diger van de Duitse politie loopt rondjes tussen de muaiekinstnsn» ten. Ongeveer 30 violen waren zaterdagmiddag met hun rechtmatig eigenaren herenigd. De mooiste viool, gesigneerd door Amati bouwer van de beroemde Stradivarius) en met een ^schatte mm van 350.000 gulden, was op de eerste dag al terug bij de rechtmatig en gelukkige eigenaar. Van onze verslaggever Middelburg - Komende jai door nauwe vrijwillige sai king tussen boeren en n schermers betere overlevin; worden geboden aan op we akker broedende vogels. De Stichting Landschapsv Zeeland heeft in het kader Een Tsjetsjeense soldaat wordt door zijn medestrijders weggedragen nadat hij bij een beschieting van Grozny gewond was geraakt. foto epa Boven Grozny hangen donkere rookwolken van de vele gra naatinslagen en in de straten liggen de lijken van gesneuvelde Russische militairen. Een groep moeders van Russische soldaten en leden van het Rode Kruis zijn gisteravond vanuit de buurrepu- bliek Dagestan naar Grozny ver trokken in een poging om de lichamen van hun zonen te vin den en om een pleidooi te hou den voor de vrijlating van krijgs gevangenen. De groep wil besprekingen voe ren met zowel de Tsjetsjenen als met de Russische legerleiding in de hoop middels een staakt-het- vuren de kans te krijgen de ge sneuvelde militairen een waardi ge begrafenis te geven. Zaken Abderrahmane Meziane Cherif. Zaterdag waren er geen berichten van ge weldplegingen tegen buitenlanders in Alge rije. Wel overleed vrijdag een Algerijnse journalist van de krant Liberie, die was bedreigd door het Islamitisch Reddingsfront (FIS), na te zijn neergeschoten in Algiers. Een collega bij de Algerijnse radio raakte op hetzelfde moment ernstig gewond bij een aanslag toen hij door een kogel in het hoofd werd getroffen. In Rome zijn Algerijnse oppositieleiders, onder wie die van het fundamentalistische FIS, bijeen om te praten over de crisis in hun land. Schilderij van Titiaan gestolen Londen - Een schilderij van Titiaan, met een waarde van ruim dertien miljoen gulden, is vrijdagavond gestolen uit Longkat House, een woning van de markies van Bath in de omgeving van Salisbury. Behalve de Titiaan werden twee andere schilderijen uit de omvangrijke kunstcollectie van de markies meegenomen. Een portret van Eleanor van Oostenrijk, dat wordt toeschreven aan de kring rond de Nederlander Joos van Cleve, en een schilderij van Bonifacio de Pitati. Zuidkoreaanse kardinaal naar N-Korea Seoul - De Zuidkoreaanse kardinaal Stephen Kim is bereid dit jaar voor het eerst het stalinistische Noord-Karea te bezoeken Voorwaarde is dat zijn bezoek bijdraagt aan de hereniging van de sinds 1945 gescheiden landen, zo bericht het nationale persbureau Yonhap. Het hoofd van de rooms-katholieken in Zuidkorea heeft naar eigen zeggen al een uitnodiging van zijn Noordkoreaanse geloofsgenoten ontvangen. Zeker in het jaar waarin wordt herdacht dat Korea vijftig jaar geleden bevrijd werd van de Japanse overheersing, wil hüj graag op de invitatie ingaan. Gewonden brand Antwerpen 'verwisseld' Antwerpen - Bij de identificatie van gewonden na de brand is het Antwerpse Switel-hotel op nieuwjaarsdag is een fout gemaakt, waarbij twee patiënten zijn verwisseld. Een Neder landse gewonde bleef daardoor in een Belgisch ziekenhuis, terwijl een Belg in Nederland terecht kwam. De verwisseling kwam aan het licht toen een van de patiënten van de beademingsapparatuur werd afgehaald en zijn wate identiteit bekend kon maken. Bij de brand verloren zes mensen het leven en raakten 38 mensen zwaar gewond. Ruim honderd anderen moesten een behandeling in een ziekenhuis ondergaan. Van de negentien Nederlanders die bij de brand gewond raakten, zijn er - inclusief de verwisselde Belg - deze week al tien naar Nederland vervoerd. Meer Palestijnse gastarbeiders naar Israël Jeruzalem - Israël gaat met onmiddellijke ingang 50.000 Pales tijnse gastarbeiders toelaten uit de autonome gebieden de Gaza-strook en Jericho. De maatregel is van groot belang voor de economie in het autonome Palestijnse gebied waar de werkloosheid oploopt tot 50 procent. Nog enkele maanden geleden mochten dagelijks 70.000 Palestijnen in Israël komen werken, totdat Israël na een reeks aanslagen besloot tot afgrendeling van het bezette gebied, Premier: Grondwet Turkije verzachten Ankara - De Turkse premier Tansu Ciller heeft aangekondigd dat ze de grondwet van haar land wü veranderen. Het verbod op politieke activiteiten voor studenten, vakbonden en academici zal worden opgeheven, de vrijheid van meningsui ting wordt verruimd. Vooral het wetsartikel waarin het 'in gevaar brengen van de ondeelbare Turkse eenheid' strafbaar wordt gesteld, bracht veel Turken en Koerden in de gevangenis. Als de wet wordt gewijzigd, komen alle gewetensgevangen vrij, zo is de verwachting in Ankara. Tel Aviv (afp/rtr) - Het voorkomen van de verspreiding van kernwapens in het Midden-Oosten is een van de belangrijkste thema's in de gesprekken van de Amerikaanse minister van Defensie William Perry met de Israëlische leiders. verlengen als Israël blijft weige ren zijn handtekening te zetten. Volgens Westerse inlichtingen diensten beschikt de joodse staat over 100 200 kernkoppen en over lange-afstandsraketten. Israël is op zijn beurt twee we ken voor de aankomst met Perry begonnen met een protestcam pagne tegen het Iraanse nucleai re programma. De Israëlische militaire inlichtingendiensten denken dat Teheran binnen acht tien jaar een atoombom zou kunnen maken. In 1981 had Israël al een keer een Iraakse kerncentrale in aan bouw aangevallen omdat Bag dad met de produktie van een atoombom bezig zou zijn. Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - Is er nu wel of geen sprake van een politieke cri sis in België? Afgaande op de commentaren in kranten en de berichtgeving in de jour naals, is het land politiek in rep en roer. Wederom is Voe ren de oorzaak van de ver meende Vlaams-Waalse cri sis. Met het einde van het kerstreces moet vandaag en de komende dagen blijken of het kabinet van de federale kabinet premier Jean-Luc Dehaene inderdaad in de problemen zit. De Belgische eerste minister heeft de afgelo pen week op het hoogste niveau gesproken en onderhandeld met de leden van zijn kabinet. Dehaene moest daarbij een uit weg zoeken voor tal van com munautaire geschillen, waarvan de kwestie Voeren schijnbaar het meest bedreigend is voor het voortbestaan van de regering. Woensdag komt in Voeren de gemeenteraad voor het eerst bijeen. In een geheime stem ming wordt daar de - voorlopig nog waarnemend - burgemees ter gekozen en dat is vrijwel zeker José Happart. Zoals eer der in 1983 komt deze Waal opnieuw aan het hoofd van de Vlaamse gemeente Voeren. Het gaat Happart niet' zozeer om de post van burgemeester. Zijn aanspraken vormen enkel een middel om een ander poli tiek doel te bereiken. Zo wil hij dat het college van provincie- gouveneurs, dat sinds 1988 toe zicht houdt op de gemeenten Voeren en Komen, meer be voegdheden krijgt. Bovendien wil Happart een ombudsman voor de Franstaligen in de Voerstreek. Voeren is een Vlaamse enclave, in 1963 uitgeruild tegen de Vlaamse gemeente Komen- Moeskroen, die bij het vastleg gen van de taalgrens naar Wal lonië ging. De meerderheid van de Voerense bevolking is Fran stalig. In de gemeenteraad van Voeren, dat pal onder Maas tricht ligt, heeft de groepering van Happart, Retour a Liège, acht zetels en de Vlamingen van Voerbelangen zeven. Happart heeft gelijk als hij zegt dat hij op 9 oktober vorig jaar democratisch verkozen is en aangezien zijn partij de meer derheid heeft, de kiezers ook verwachten dat hijzelf burge meester wordt. De Vlamingen vinden dat Happart in dat geval ook Ne'derlands moet spreken, de bestuurstaal van de Vlaamse gemeente Voeren. In het verle den heeft Happart dat gewei gerd of klonk het Nederlands dat hij bij zeldzame gelegenhe den voor de camera's sprak eer der als Koeterwaals. De afgelopen weken zijn de po litieke spanningen in deze Vlaams-Waalse soap kunstma tig opgevoerd, niet in de laatste plaats door de media, die in de kwestie Voeren een dankbaar onderwerp zien om de Vlaams- Waalse tegenstellingen te ver scherpen. Zo schrijft de hoofdredacteur van de linkse krant Le Peuple de opgelopen spanningen toe aan de Vlaams nationalistische koorts, waarmee het Vlaams Blok ook alle andere Vlaamse partijen heeft besmet. De Vlaamse pers doet op haar beurt geen enkele moeite om de Waalse gevoeligheden genuan ceerd weer te geven. Manu Ruys, oud-hoofdredacteur van Happart bij een eerdere verkiezing tot waarnemend burge meester van Voeren. Nu dat weer dreigt te gebeuren, loopt de spanning rond Voeren opnieuw op. foto anp De Srandaard, ging in zijn we- kelijke rubriek als een razende tekeer tegen de Walen. „De driftkoppen hebben niet ontwapend. Wat is er de afgelo pen weken niet geblókletterd in de francofone pers, gekraaid in de francofone media, gedreigd in de francofone partijen. In Vlaanderen,' waar de mensen hun tijd en emegie investeren in onderwijs en wetenschap, be grijpt men niet wat er gaande Happart en zijn Vlaamse tegen hanger in Voeren Huub Broers spelen het spel mee. De partij Voerbelangen kondigde vorige week aan dat Happart wat hen betreft toch waarnemend bur gemeester kan worden, zolang 'Brussel' maar niet ingaat op de vurige wens van Happart en zijn Parti Socialiste om Voeren een officieel tweetalig statuut te geven. Voerbelangen wil Happart pa» na een proefperiode van v* maanden benoemen tot burge meester. Maar Happart vindt dat onzin. Er is volgens hers geen enkele gemeente in België waar de burgemeester op pro® wordt benoemd. Bovendien- zegt Happart, is hij 1983 een jaar burgemeester geweest. heb niemand iets misdaan, ge® moord gepleegd, niets. Waaro# moet ik dan op proef?" De Vlaming Broers zegt des noods Happart zes jaar te dul den, mits hij de wet respecteert In 2000 verwacht Broers zijn gedroomde meerderheid te ver overen, wanneer eu-burgers ri België mogen meedoen aan lf- kale verkiezingen. Broers re kent dan op de nu 480 stemge- rechtige Nederlandse inwonen van Voeren. Zij liggen, net als de meeste v® hun Vlaamse en Franstalig' dorpsbewoners, op dit momen niet echt wakker van de P10" f men problemen. Ondanks o taaltegenstellingen, blijkt lokale dialect een prima alten natief om met elkaar te comrnu- Van onze correspondent Souburg - Door het krachti ge verzet van een 86-jarige inwoner van Oost-Souburg moesten twee jonge inbre kers zonder buit het haze pad kiezen. De bejaarde man werd vrij dagavond rond 20.00 uur zijn woning aan de Oud Waterlaan te Oost-Soubur verrast door twee manne van ongeveer 18 jaar ou die plotseling voor he. stonden. De ongewenste be zoekers grepen de man va en bedreigden hem. Toen d bejaarde man zich fel ble verzettten staakten ze h pogingen en namen ijling de vlucht. Ze verdwenen lo pend in onbekende richting. Van onze correspondent Hoek - De politie in Zeeu Vlaanderen heeft vrijdagn bij een verkeerscontrole op Hoekseweg twee twintigj Fransen uit Duinkerken a houden. Even voordat hun voertuig stilstand kwam gooideb ze zakjes met verdovende midd in de berm. In de personen vond de politie verder nog injectiespuit, wat traangas een wapenstok, die in be werden genomen. Beide inzit den werden meegenomen i het politiebureau in Terne - Zaterdag werden ze weer vrije voeten gesteld. van onze verslaggever Breda/Middelburg - De verzekeringsbank aangek low'ers die mogelijk t uitkering ontvangen, heef ruste reacties. De woordvoerders van de vestigingen in Breda en Mi 'urg maken beide melding slechts enkele telefoontjes'. Jn de meeste gevallen gin mensen die wat aanvull wormatie wilden hebben, 'er hebben zich tot nu to wee personen gemeld me mededeling dat ze inder iemand samenwonen, te •e dat nog niet hadden gem nmS. de woordvoerder va »VB in Breda. -ijn collega in Middelbur wag maakt van 'minder reacties', zegt zich daa "et te verbazen. „Ik denl "e kwestie vooral in de R '3d speelt. Hier is men ove S^een "og wat degelijke «eld denk ik." Voor 7 *5 bekend, hebben zich v lii CTr20g geen spijtopt 1] de SVB gemeld, e SVB-woordvoerders zii aanvankelijk enauwd waren voor talrij bontjes van aow'ers. IJ*? hebben de mens dschap goed begrepen «soep ook niet zo heet ge - die werd opgediend," eeuwse woordvoerder. e°als gemeld, gaat de S' Sevens van 17.000 aow'e S6n' die °P hetzelfde -onLfregistreerd' Een a hende aow'er ontvangt 'Odenri 0 Permaand,s "de aow'ers ieder

de Stem | 1995 | | pagina 4