Stekelenburg: Einde loonmatiging 79 ]49 Hema-bakkers gaan weer aan het werk Winst KPN komt uit boven twee miljard Jan Poncke Princen is weer terug naar huis ie moraal Moslims houden broederschapsavond Stakingen dreigen weer bij de arbeidsbureaus Tijdbom op termijn Popprijs voor 2 Unlimited DE STEM BINNENLAND A3 FNV-voorzitter volgt zijn Industriebond: 'We naderen echt de grens' Vliegtuig terug naar Schiphol na motorbrand DE STEM COMMENTAAR MAANDAG - DINSDAG WOENSDAG K0ELEMAN APPELMOES vanJKT TRAFALGAR COCKTAIL WORSTJES PREI GEKORT Na afwijzing principe-akkoord door CBA BINNENLAND] KORT CNY'ers verwerpen bod cao wegvervoer Stroomverbruik gestegen Regisseur Karl Guttmann overleden Danspaar uit Oss Nederlands kampioen Treinen krijgen black-box 'Heerma geen goede CDA-lijsttrekker' Station Dudok eindelijk op ponton G 9 JANUARI 1995 A2| MAANDAG 9 JANUARI 1995 Van onze verslaggever Breda/Bergen op Zoom/ Utrecht - Hema en de vak bonden hebben (na een stak- ling van een aantal dagen) vrijdagnacht een akkoord ge sloten over de toekomst van de Hema-bakkerijen en het personeel van de bakkerijen is zaterdag in Utrecht recht achter die overeenkomst gaan staan. Tilburger Hans Jorna van het actiecomité van de Bredase He- ma-bakkerij was zaterdagavond der. Maar de opvallende omslag in het denken van Bekkers is nog niet rijp voor de buitenwereld. De NVSH timmert intussen ookl flink aan de weg. In het blad7 Verstandig Ouderschap van de cember 1961 kondigt men dt introductie van de pil aan, eerit i bij wijze van proef, waarvoor bij f vrouwen een gigantische belang stelling bestaat. De media heb ben nog steeds nauwelijks voor de revolutionaire ontwikke- j lingen die er zitten aan te ko-> men. Het succes van de proef is j zo duidelijk dat de pil verstrekt wordt via de Rutgershuizen de NVSH, zij het voor eigen rekening. Pas in 1972 volgt op name van de pil in het zieken fondspakket. Gezag Het is donderdag 21 maart 1963 en 's avonds zitten miljoenen, Nederlanders aan de tv gekluis terd als bisschop Bekkers in Brandpunt zijn wekelijkse praatje tot de kijkers houdt. Bekkers is vanwege zijn sponta ne en inspirerende karakter bij de mensen zeer geliefd, zijn ge zag is groot. De bisschop wijdt! die avond zijn zorgvuldig gere- gisseerde praatje aan het bran dende vraagstuk van de geboor teregeling. Zonder dat de woor den 'de pil' over zijn lippen ko men, noemt hij geboorteregeling j een gewetenszaak voor gehuw den waarin niemand, dus ook de kerk niet, mag treden. Dr. H. Faber noteert later in het blad van de NVSH: 'Men voelde dat met deze toespraak voor ons land, en misschien ook wel daar buiten geschiedenis werd maakt'. De uitspraken van Bek kers gaan de hele wereld over. De bisschop zelf zegt naderhand in een toelichting aan in verwar ring gebrachte geestelijken in i zijn bisdom, dat de tijd van zekerheden op dit punt voorbij is. De media laten het nog steeds afweten. De toespraak wordt in katholieke kranten op een bin-1 nenpagina zonder commentaar weergegeven. Alleen Godfried Bomans juicht in zijn column in De Volkskrant de doorbraak on middellijk toe. In de echtelijke slaapkamers weten man en vrouw het nieuws beter op zijn I waarde te schatten. De pil stelt veel echtparen in staat tot een voorheen ongekende vrije seksu-1 ele beleving. Visie De verkoopstatistieken van Or- ganon schieten als een raket om hoog, de curve van de bevol kingsgroei gaat de tegenoverge stelde richting in. Naar schatting 300.000 vrouwen gebruiken i" 1966, krap drie jaar na introduc tie, de pil. Ook het condoomge bruik neemt sterk toe. Als gevolg van de vernieuwende ontwikke lingen binnen de r.k. kerk, tot uitdrukking komend op het Va ticaans Concilie van 1965, is ook de officiële visie van de paus op voorbehoedmiddelen ter discus sie komen te staan. Er is grote druk om tot een opheffing van het absolute verbod te komen. namens het voltallige 'Bredase' personeel en een groot deel van dat in Bergen op Zoom (ze gin gen gezamenlijk per bus naar de Domstad) buitengewoon tevre den over het resultaat. „Hier zijn we echt dik content mee. Honderd procent kun je natuurlijk nooit halen, maar met 99 procent zijn we dik tevreden. We hebben een prachtige over winning behaald en dat is toch voor een groot deel aan de Dien stenbond van de FNV te danken. Maar ik zeg ook: de Hema heeft zijn naam als bedrijf waar de sociale kant altijd heel belang rijk is geweest, alle eer aan ge daan. „De ontwikkelingen van de afge lopen week hebben iedereen weer wakker geschud. Het per soneel, dat heeft kunnen merken dat we elkaar nodig hebben en niet zonder elkaar kunnen. Maar ook de directie. Die weet nu weer dat er achter de nummer tjes - en ik denk dat het in die positie heel gemakkelijk is om uiteindelijk zo te gaan denken - mensen schuilgaan". Jorna is met zijn collega's vooral tevreden over het feit dat ge dwongen ontslagen de eerstko mende jaren zijn uitgesloten. De 600 bakkers werken nu nog verspreid over 30 vestigingen in het land. KBB (de moedermaat schappij van Hema) wil dat te rugbrengen tot vijftien en bo vendien de produktie van halffa brikaten concentreren in het midden van het land. Dat houdt in dat veel Hema- bakkers een andere werkplek zullen krijgen. De FNV Dien stenbond wil dat dit gepaard gaat met een sociaal plan. De werkgever wil dat de bedrijf stijd door de week verlengd wordt en dat de bakkers ook op zaterdag gaan werken, van ze ven tot twaalf. Voor die vijf uren werk op zaterdag krijgen ze een toeslag van twintig procent, die echter 'betaald' wordt in vrije tijd. Dit laatste houdt in dat de werkweek wordt teruggebracht van 36 naar 35 uur. Door de week zullen de bakke rijen in de toekomst in bedrijf zijn van zes uur 's morgens tot zeven uur 's avonds in plaats van zeven uur tot zes uur. Het KBB- concern heeft toegezegd voor de extra uren, dus de hele vroege en de hele late, deeltijdwerkers aan te trekken. De huidige Hema- bakkers zouden daardoor slechts een dag op zes ï^erkweken op ongunstige uren moeten werken. Den Haag (anp) - In navolging van de Industriebond FNV voorziet ook FNV-voorzitter Stekelenburg een eind aan de bereidheid van zijn leden om de loonontwikkeling gematigd te houden. Als werkgevers in het cao-over leg van 1995 geen substantiële werkgelegenheidsafspraken wil len maken, dan zullen er voor 1996 flinke looneisen worden ge steld. „Ik snap dat als 1995 niet het jaar van herverdeling van werk zal zijn, 1996 waarschijnlijk niet het jaar van verdere loonmati ging zal zijn," zei Stekelenburg gisteren in het NOS-programma Het Capitool. „We naderen echt de grens." Vorige week dreigde voorzitter B. van der Weg al met hogere looneisen voor 1996 als er in de komende cao's niet of nauwelijks iets over werkgelegenheid wordt afgesproken. Ook minister Melkert van Socia le Zaken en Werkgelegenheid vreest dat werknemers geld gaan Den Haag (anp) - Koninklijke PTT Nederland (KPN) komt over 1994 uit op een omzet die stijgt tot boven achttien miljard gulden. De nettowinst stijgt eveneens ten opzichte van 1993, tot meer dan twee miljard. In 1993 was de omzet van KPN 17,3 miljard en de nettowinst 1,8 miljard. In juli 1968 verschijnt de lang ve£ wachte encycliek Humanae V'* tae van paus Paulus VI. Velen i® Nederland zijn verbijsterd: paus wijst de pil als 'onzedelijk van de hand. Maar de tijd ai katholiek Nederland roomser 1 dan de paus, is definitief voorM- De pil is niet meer weg te den ken. Schiphol (anp) - Een Boeing 767 van de Amerikaanse maatschap pij Delta Air Lines is zaterdag morgen drie kwartier na de start teruggekeerd op Schiphol omdat m één van de twee motoren brand was gesignaleerd. Het toe stel landde op één motor. Vlucht DL 080 was met 97 pas sagiers onderweg naar Hamburg, toen de bewakingselektronica een motorbrand ontdekte. De gezagvoerder schakelde die mo tor uit en maakte onder toezicht van de brandweer een voor zorgslanding op Schiphol. eisen als de stijgende bedrijfs winsten onvoldoende worden omgezet in werk. „Ik erken dat het moment dat het gaat kante len wel eens dichterbij kan zijn dan mij lief is," zei hij. Werkgeversvoorman Rinnooy Kan voorziet grote problemen als deze ontwikkeling praktijk wordt. „Dreigen met looneisen is dreigen met zelfmoord," aldus de VNO-voorzitter. Melkert toonde zich opnieuw voorstander van herverdeling van werk. Hij bestreed de visie van Rinnooy Kan dat de weg om de werkgelegenheid te bevorde ren, leidt tot 'herverdeling van de misère'. De bewindsman be reidt maatregelen voor die moe ten zorgdragen voor een gelijke wettelijke behandeling van full timers en parttimers. KPN-topman Dik maakte deze voorlopige cijfers over 1994 za terdag bekend. Hij tekende bij het winstcijfer aan dat de omzet sterker is gestegen dan de be drijfslasten. Zowel PTT Telecom als PTT Post kregen meer ver keer te verwerken en beide dochterondernemingen van KPN drukten de kosten flink. KPN is aan de beurs genoteerd sinds de Staat vorig jaar 30 procent van de aandelen verkocht. Het aantal banen bij KPN, de grootste particuliere werkgever in ons land, is vorig jaar ge daald. Bij KPN werkten eind 1993 zo'n 94.300 mensen, van wie veel in deeltijd. Omgerekend in volledige banen- daalde het aantal arbeidsplaatsen vorig jaar met ongeveer 1700 naar 72.500. De Islamitische Federatie hield zaterdag in Ahoy in Rotterdam een massaal bezochte 'liefdes-, vredes- en broederschapsavond'. Solidariteit met de moslims in Bosnië stond centraal op de bijeenkomst waar ook de drie maanden oude Namiye Halici uit Amsterdam niet ontbrak. foto anp (ADVERTENTIE) DE POT verwijt de ketel dat hij zwart ziet, lijkt het voor wie de Israëlische opwinding over het Iraanse kerrvbomprogramma volgt. Israël dat zelf over meer dan honderd kernkoppen beschikt, "laakt zich ongerust over het feit dat Teheran zo ver is dat het over tien jaar een atoombom zou kunnen produceren. Toch is de zaak iets gecompliceerder. Israël dat tot ongenoegen van Egypte nooit het verdrag tegen verspreiding van kernwapens "aeft willen ondertekenen en dat ook nooit toegegeven heeft over nucleaire wapens te beschikken, heeft al wel dertig jaar geleden verklaard nooit als eerste kernwapens te zullen gebrui ken. Die verzekering geldt nog, laten de verantwoordelijken in Tel Aviv keer op keer weten. «an heeft tot nu toe nooit iets gezegd over de eigen nucleaire Plannen. Erg vertrouwenwekkend is dat niet, te meer daar het re9ime in Teheran niet van extremistische smetten vrij is. Een atoombom in de handen van de ayatollahs is geen prettig vooruitzicht en het is daarom te begrijpen dat de Israëli zich torgen maken. 'oen Irak in 1981 niet ver meer van een eigen kernwapen verwijderd leek, heeft Israël ingegrepen. De opwekkingscentrale P "et dodelijke spul zou moeten leveren, werd gebombardeerd, eenzelfde actie zou Israël nu duur te staan komen. De andere Arabische staten, die nu in een langzaam vorderend vredespro- ces fet Israël verwikkeld zijn, kunnen dan niet zwijgen. De eigen "jmderheden, die tegenstanders zijn van vrede met de joodse s™t, zullen immers zo'n aanslag gebruiken om flink de trom te roeren. T°ch kan Israël, maar ook de rest van de wereld, Teheran niet ""gestraft zijn gang laten gaan. Een atoombom in handen van of ""oer handbereik van lieden zonder veel verantwoordelijkheids besef, is een gevaar voor de vrede. e Amerikaanse minister van Defensie die nu in Tel Aviv is om te epreken over het gevaar van kernwapens in het Midden-Oosten j™ 2|]n Israëlische collegae ervan overtuigen dat ingrijpen j "verantwoord is, maar hij zal dan garanties moeten geven ani?ruit dat Washington, al dan niet in vereniging met "oere grootmachten, de regering in Teheran zo in de tang heeft J' er van die kant geen gevaar te duchten is. didnu toe is van dit laatste nimmer iets gebleken. De kans dat in l ^'tuatie verandering komt, is uiterst gering. Het Perzische j 'nd trekt zich immers niets aan van wat de buitenwereld Nieuwe spanningen zijn daarom allerminst uitte sluiten. pot 720 ml. 50 blik 210 gram Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 kilo Geldig van maandag 9 januari t/m woensdag 11 januari 1995 02 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het personeel van de arbeidsbureaus gaat eind deze week of begin volgende week opnieuw staken als de garantie uitblijft dat er bij de arbeidsbureaus geen gedwongen ontslagen zullen vallen. Dat heeft de Abvakabo gisteren bekendgemaakt. De vakbonden en de directie van het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) waren vorige week overeengekomen dat er de komende drie jaar geen gedwongen ontslagen bij de ar beidsbureaus zullen vallen. Het CBA-bestuur heeft het principe akkoord tussen de bonden en de directie vrijdag echter verwor pen omdat het die garantie te ver vindt gaan. 'Harde eis' Het CBA-bestuur heeft de vak bonden uitgenodigd morgen te komen praten, maar de bonden verwachten weinig van dat over leg. „Het ziet er heel slecht uit als je ziet wat het standpunt van het bestuur is," aldus een woordvoerster van de Abvakabo. Volgens haar zijn stakingen 'on afwendbaar' als het bestuur morgen niet tegemoet komt aan de 'harde eis' van de bonden dat gedwongen ontslagen uitblijven. De directie van het CBA en de bonden zijn al enkele weken in overleg met elkaar over de toe komst van de arbeidsvoorzie ning. Die is onder druk komen te staan door het besluit van minis ter Melkert (Sociale Zaken). De minister wil pér jaar 400 miljoen gulden bezuinigen op het budget van de arbeidsvoorziening. Kort voor Kerstmis hebben ver tegenwoordigers van overheid, werkgevers en werknemers over die korting een akkoord bereikt. Volgens dat akkoord moet ook bezuinigd worden op personeels kosten. Het CBA en de bonden moeten uitvechten hoe die bezui niging wordt ingevuld. Woerden - De leden van de Vervoersbond CNV in het beroeps- goederenvervoer hebben het eindbod van de werkgever, Trans port en Logistiek Nederland (TLN), voor een nieuwe cao verworpen. Zij hebben hun onderhandelaars teruggestuurd naar de overlegtafel. De leden van de Vervoersbond FNV moeten zich nog uitspreken. De CNV-leden vinden vooral het loonbod van 2,1 procent te mager. Zij willen minimaal 2,25 procent. Een ander heet hangijzer vormt de vergoeding voor wachttijden aan bijvoor beeld grenzen. De cao, die geldt voor ongeveer 100.000 werknemers, moet per 1 januari van dit jaar ingaan. De onderhandelingen werden na vier rondes afgebroken. Arnhem - De grote producenten van stroom in ons land, verenigd in de SEP (Samenwerkende elektriciteits-produktiebe- erijven), hebben vorig jaar ongeveer 70,3 miljard kilowattuur geleverd, 1,5 procent meer dan in 1993. De groei was daarmee groter dan in voorgaande jaren. In 1993 was de groei nog slechts 0,48 procent en in 1992 was die 1,1 procent. De inzet van de brandstoffen is vorig jaar flink veranderd. Het aandeel van kolen nam ten opzichte van 1993 toe van 37 procent naar 42 procent en dat van gas daalde van 57 procent naar 52 procent. Kernenergie was in 1994 evenals het jaar daarvoor goed voor ongeveer zes procent. Amsterdam - De toneelregisseur Karl Guttmann is vrijdag op 81-jartige leeftijd in Amsterdam overleden. Hij werd geboren in het Oostenrijkse Bielitz en werkte aanvan kelijk als acteur in zijn geboorteland. Begin jaren vijftig kwam hij naar Nederland en ging als regisseur en dramaturg werken. Guttmann is aan een aantal toneelgezelschappen verbonden geweest. Eerst de Haagsche Comedie, later het Rotterdams Toneel, toneelgroep Ensemble en het Nieuw Rotterdams Toneel, Mede dank zij hem kon de Nederlandse toneelliefhebber in de jaren zestig kennismaken met toneelschrijvers als de Brit Harold Pinter en de Amerikaan Edward Albee. Dalfsen - Het danspaar Jan en Mirjam Zwijsen uit Oss heeft dit weekeinde de Nederlandse kampioenschappen '10 dansen' ge wonnen. Het paar werd vorig jaar wereldkampioen dansen voor amateurs. De kampioenschappen dit weekeinde in Dalfsen waren voor professionals. Zeven dansparen namen deel aan de finale, Tweede werden Harm Jan Schadenberg en Wendy Kroeze. Met de winnaars gaan zij naar de Europese Kampioenschappen en de Wereldkampioenschappen. Het '10 dansen' bestaat uit twee onderdelen: vijf ballroom-dansen en vijf latin-dansen. Utrecht - De Nederlandse Spoorwegen gaat zijn treinen uitrus ten met een black-box die de ritgegevens registreert. Op die manier hopen de NS een beter inzicht te krijgen in de oorzaak van ongelukken. Het apparaat is te vergelijken met de zwarte doos in vliegtuigen. Aanleiding voor de maatregel is het treinongeluk in Hoofddorp in 1992, dat aan vijf mensen het leven kostte. De oorzaak van dat ongeluk was moeilijk vast te stellen. Uiteindelijk bleek dat de trein was ontspoord omdat de machinist te hard had gereden. De NS willen in beginsel alle treinen die na 2000 nog in gebruik zijn uitrusten met het apparaat. Als eerste komen alle 'sprinters' aan de beurt. Den Haag - CDA-peetvader Steenkamp ziet in de huidige fractievoorzitter Heerma geen nieuwe lijsttrekker van de partij. Het CDA moet zich gaan beraden wie over vier jaar bij de kamerverkiezingen het best de lijst gaan trekken. Op dit moment ziet de grondlegger van het CDA evenwel nog niemand rondlopen die in aanmerking komt om in de voetsporen van Lubbers te treden. De CDA-senator en voormalig partijvoorzitter sluit zelfs een comeback van de na de historische verkiezingsnederlaag ge sneuvelde fractieleider en lijsttrekker Brinkman niet uit. Loenersloot - Het Esso-stationnetje van de architect Dudok, dat veertig jaar lang aan de A2 stond, is gisteren rond het middaguur eindelijk op een ponton in het Amsterdam-Rijnka naal gehesen. Vrijdag en zaterdag liep het vervoer van de bezienswaardigheid naar het Autotron in Rosmalen door het weer en door technische mankementen vertragingen op. In Rosmalen zal het gebouwtje worden gerestaureerd. Groningen (anp) - De groep 2 Unlimited heeft de Popprijs 1994 gewonnen. Dat is zaterdag bekendgemaakt tijdens Noorderslag, het festival van Nederlandse popmuziek in De Oosterpoort in Groningen. De Popprijs, een bedrag van 10.000 gulden, is een onderscheiding voor de band of artiest die in een jaar de belangrijkste bijdrage heeft geleverd aan de Nederlandse popmuziek. 2 Unlimited, gevormd door de Amsterdammers Anita Doth en Ray Slijngaard, heeft de afgelopen drie jaar ongeveer tien miljoen platen verkocht. Volgens de jury is 2 Unlimited, in een genre waarin de anonimiteit van de artiesten groot is, in staat gebleken een eigen gezicht te laten zien. „Ook live heeft 2 Unlimited zich bewezen. Op grote festivals weet zij een groot enthousiasme bij het aanwezige publiek op te wekken. Over de hele wereld heeft de groep zich als voorloper in het genre laten gelden en getoond dat in deze overbevolkte muziekstijl Nederland een niet te missen factor is," aldus de jury. De Popprijs is een initiatief van de stichting Conamus en de BV Pop van de Kunstenbond FNV. Door Barenda Grutterink (anp) Schiphol - Jan Poncke Prin cen is naar huis. Gisteren vertrok de door andere Indië- veteranen zo gehate en van moord op kameraden be schuldigde overloper vanaf Schiphol naar Indonesië, waar hij zich al sinds jaar en dag inzet voor de mensen rechten. Het bezoek aan Nederland heeft Princen, ondanks de commotie die het teweeg bracht, goed ge daan. „Het was bijzonder prettig om de kerst en de jaarwisseling bij mijn familie door te brengen. Voor zoiets is er toch geen betere plek dan het land waar je van daan komt," aldus de zieke en zeer vermoeide Princen kort voor zijn vertrek. „Ik ben bijna uitsluitend bij fa milie en vrienden geweest," ver telt hij. Ondanks de vrees voor wraak van Indië-veteranen heeft hij toch nog een paar echte uit stapjes kunnen maken. „Ik ben naar mijn oude school geweest, het seminarie in Weert. Verder heb ik de gevangenis in Utrecht weer gezien, waar ik heb vastgezeten nadat ik door de Duitsers was opgepakt. En ik ben met een vriend uit Blaricum naar de berijpte bossen geweest. Zoiets had ik natuurlijk al heel lang niet gezien. Het was heel erg mooi." Bewaking Princen is goed bewaakt, zegt hij. Rechercheurs van het Korps Landelijke Politiediensten wa ren voortdurend om hem heen. „Ze hebben me met terughou dendheid bewaakt, ze waren heel tegemoetkomend en bereid willig. Ze hebben echt hun best gedaan om me het leven zo ge makkelijk mogelijk te maken. Dat is ook gelukt." Princen zegt dat hij bovendien gewend is aan moeilijke situa ties. Hij heeft er in zijn leven al zoveel meegemaakt en als strij der voor de mensenrechten is hij in Indonesië nog steeds niet bij iedereen even getapt. „Ach, ik heb verder niet zo over die be dreigingen nagedacht. De vraag is natuurlijk ook in hoeverre die ernst waren. Misschien waren ze alleen bedoeld om een zenuw oorlog te ontketenen." De strafklacht die deze week op het Paleis van Justitie in Am sterdam binnenkwam en vrijdag werd geseponeerd omdat behan deling toch tot niets zou leiden, ziet Princen ook 'in het kader van die zenuwoorlog'. De indie ners van de klacht schuiven Princen wel twintig moorden in de schoenen. Misbruik makend van een Ne derlands uniform zou hij Neder landse militairen in de val van de stijders voor de onafhanke lijkheid hebben gelokt. Princens versie is altijd geweest dat hij een Indonesische gevechtsgroep heeft geleid, dat hij daarmee wapens heeft buitgemaakt en dat hij niet weet of er bij de guerrilla-gevechten Nederlan ders zijn omgekomen. Princen schrok in eerste instan tie wel van de aanklacht, temeer omdat hij er alleen uit de krant over vernam. „Maar ik weet wat ik zelf heb gedaan en die weten schap doet me iedere avond ge rust in slaap vallen. Ik heb ner gens spijt van." „Natuurlijk kan een mens zijn leven niet helemaal inrichten zo als hij het zelf wil, maar ik heb altijd volgens een bepaalde lijn proberen te leven en die lijn volg ik nog steeds. Ik zou de dingen daardoor waarschijnlijk nog steeds zo doen als ik ze eerder gedaan heb." Poncke Princen is niet echt ver bijsterd door het rumoer dat zijn bezoek teweeg bracht. „Neder land zit nu eenmaal met een onverwerkt verleden en ik word een beetje als Kop van Jut ge bruikt." In zijn huidige vaderland Indo nesië speelt het verleden lang niet zo'n rol, beaamt Princen. „Daar heeft men om te beginnen al helemaal geen tijd voor. Ieder een is bezig met overleven, met de vraag: wat eet ik vandaag en wat eet ik morgen? Verder is de Indonesiër misschien wel naïever en vergevingsgezinder. Boven dien is de toerist uit Nederland nu belangrijker dan de vroegere soldaat die nog eens komt kij ken." Een aantal van die vroegere sol daten gaat volgende week don derdag in Leeuwarden de straat op om te demonstreren tegen de wijze waarop ze door sommigen worden afgeschilderd. Aanlei ding is de zaak tegen de journa list Graa Boomsma, die de Indië- veteranen in een interview in verband zou hebben gebracht met SS'ers. Princen: „Onze jongens moeten Ponke Princen foto anp niet tot SS'ers gemaakt worden, want dat waren ze niet. Wel werden er dingen van ons ver wacht die deden denken aan die van de SS." Deze opmerking zal hem moge lijk niet in dank worden afgeno men. Toch staat Princen open voor een gesprek met de vetera nen. „Ik zou een uitnodiging voor een gezond, parlementair gesprek op neutraal terrein graag aannemen. Het is nu te kort dag, maar misschien een volgende keer."

de Stem | 1995 | | pagina 3