W[r" De stille revolutie in het echtelijk bed Stek» Winst KJ boven t1 y r M -DESTEM- Anticonceptiepil bevrijdde katholieken van een knellende seksuele moraal DESTEM Tijdbom op DESTEM BINNENLAND BUITENLAND The Story of Man Vervolg na Spotje Vervolg na Spotje u FLODDERS Huisdier u DESTEM FNV-voorzitt Vliegtuig teB naar Schiphol na motorbr S&iA, i .*•- r 7/ /o A' MAANDAG 9 JANUARI 1995 Viereneenhalf miljoen jaar ge leden kwam de mens uit de bomen omlaag en velt sindsdien zijn voorou ders stamboom met ketting-, lint- en cirkel zaag De mytheminnende neef van de aap blijft naar hoger afkomst zoe ken in door hem zelf geschreven en zogenoemde heilige boeken Als 't aan Sjefke lag of Adje dronken z'elke dag een kratje Elk wat wils, Papisten Pils Waar kennis of bewijs ont breekt schept de mens zich hypothe sen van hoe 't wellicht niet is geweest maar hoe 't had kunnen wezen Zo heeft hij zich een god be dacht die 't heelal voor hem heeft geschapen en die heeft de mens op aarde gebracht niet de paringsdrift van apen Voor een Wybex entol Hoest- Door John O'Mill bonbon komt zelfs Diogenes uit zijn ton De angst voor de dood is Sa piens tot op heden bijgebleven Hij heeft daarom een deel van hem tot onsterfelijkheid verheven Op 't kussen van de weten schap kan de mens niet rustig slapen Hij benijdt de van angst be vrijde ziel- en hersenloze apen 6"MM Deze paleonthropologische Ode aan de Mens kwam tot stand met de medewerking van de Consolidated Papist Pils Breweries Ine Blericum Holland, Pharmakologische Süzwaren A.G., Wybex Labo ratoria - Moldavia. Het is bijna een jaar geleden dat ik de hamster heb be graven. Op een koude februa- rimorgen. Onder de uitda gend bloeiende forsythia. Daan hield zich groter dan hij was en wilde niet huilen toen ik zijn stijfgeworden knuffel dier twee spaden diep in de aarde legde. Maar in de keu ken, waar hij met veel slikken z'n bordje cornflakes leegle- pelde, schoten z'n ogen vol tranen. Hoe het nou verder moest zonder z'n huisham- stertje... Ik moest aan die gebeurtenis terugdenken toen ik de resul taten las van een wetenschap pelijk onderzoek dat profes sor Reinhold Bergler van het Psychologisch Instituut aan de Universiteit van Bonn heeft gehouden. Hij heeft honder den kinderen, ouders, onder wijzers, opvoeders, huisartsen en psychologen gevraagd naar hun ervaringen met huisdie ren. Meer in het bijzonder naar de relatie tussen kinde ren en hun huisdier(en). Eigenlijk is zijn onderzoek een bevestiging van wat ieder een wel zo'n beetje aanvoelt, namelijk dat het tussen kinde ren en dieren vaak beter bo- 'tert dan tussen kinderen en mensen. „Hij houdt altijd van me en zegt nooit: 'Ik heb nu geen tijd'. Hij scheldt en schreeuwt niet en zeurt ook niet de hele tijd aan m'n kop. Hij heeft altijd goeie zin, is nooit te moe om met me te spelen en hij is niet zomaar ineens weg." Zo praten kinderen - nee, niet over hun vader - maar over hun hond. Driekwart van de kinderen die aan het onder zoek meewerkten vindt dat een hond niet zo slecht kan zijn als een mens. Dat geeft je als mens toch te denken. Net als de opmerking trouwens dat kinderen hun huisdier méér dan wie ook vertrou wen. Kinderen praten onbe kommerd honderduit tegen hun hond, poes of hamster. In Duitsland leven ruim 17 miljoen kinderen. Meer dan 5 miljoen van hen groeien op als enig kind. Bijna 3 miljoen kinderen worden opgevoed door alleen vader of moeder, of door ouders die allebei een volle baan hebben en dus wei nig thuis zijn of tijd hebben. Een huisdier kan dan het on vermijdelijke gevoel van leeg te, alleen zijn en eenzaamheid bij een kind wegnemen. Door Frans Wijnands Professor Bergler heeft maar weinig begrip voor ouders die uit louter gemakzucht geen huisdier voor hun kind(eren) kopen. Zelfs op een twee-ka- mer-flatje is volgens hem nog plaats voor een muisje. Vol wassenen beseffen doorgaans te weinig wat een dier voor een kind kan betekenen; dat begrijpen hooguit ouders die zelf als kind een huisdier heb ben gehad. Ze ontwikkelen letterlijk spe lenderwijs meer verantwoor delijkheidsgevoel en ervaren dat ze niet alleen met hun huisdier kunnen dollen en la chen, maar dat ze het ook moeten verzorgen. Kinderen met pen huisdier groeien evenwichtiger op, zijn minder agressief en meer gediscipli neerd en ze leren omgaan met verdriet als hun speelkame raadje op een kwaaie dag dood gaat. Een kind heeft voor zijn huis dier geen geheimen. Sterker, het vertelt die 'geheimpjes' het liefste. En vaak blijkt de poes of het konijntje een ver drietig kind meer te kunnen troosten dan welke pedagoog ook. Niets nieuws onder de zon, eigenlijk. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B.S 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. In 1968 stroomde het verlangen van veel jonge mensen naar een maat schappij zonder taboes als lava uit een grom mende vulkaan naar bui ten. Tegendraads gedrag en protest alom, een knellend corset werd af geworpen - zo leek het. Maar de echte revolutie had zich al vijf jaar eer der in alle stilte voltrok ken in de beslotenheid van menige Nederlandse slaapkamer. De intro ductie van 'de pil' veran derde het aanzien van de samenleving pas echt. Door Emmanuel Naaijkens De geallieerde soldaten die in het najaar van 1944 Brabant binnentrekken ontmoeten een ongekend enthousiasme, vooral ook van jonge vrouwen. Voor ouders slaat het gelukzalig ge voel over de vrijheid daarom al snel om in zorg om de eerbaar heid van hun dochters. Onschul dige kusjes op een bevrijdingsbal gaan in de roes van de bevrijding soms over in hartstochtelijke vrijpartijen. Verbijsterde dorpe lingen treffen de volgende dag achteloos weggegooide con dooms aan, die behoren tot de standaarduitrusting van de geal lieerde soldaat. Vanaf de preek stoel houden pastoors donder preken tegen het zedelijk verval en de bandeloosheid, de heersen de seksuele moraal wordt te vuur en te zwaar verdedigd. Dat seksuele keurslijf heeft de Nederlandse samenleving al in 1911 aangesnoerd gekregen in de vorm van een zedelijks wetgeving die tot aan de roerige jaren ze ventig de normen bepaalt. Een ruime meerderheid van christe lijke kamerleden stelt de open lijke verkoop van voorbehoed middelen strafbaar. De religieu ze seksuele moraal wordt daar mee ook zonder pardon opgelegd aan 'andersdenkenden'. Verzet is er, tevergeefs, van de Nieuw Malthusiaanse Bond (NMB), die een bevlogen strijd tegen overbe volking voert. De acties zijn de katholieke au toriteiten een doorn in het oog en om tegenwicht te bieden aan deze goddeloze bende richt men in 1917 de Bond van Groote Gezinnen op. De regering krijgt van deze bond later het dringen de verzoek voorbehoedmiddelen uit te bannen. In 1938 trekken r.k. gemeenteraadsleden op een Nationaal Congres daarover op nieuw luid aan de bel bij de minister van Justitie. Vorm In katholieke kring fundeert men het categorisch afwijzen van elke vorm van anticonceptie op de goddelijke natuurwetten die voorschrijven dat de ge slachtsdaad gericht moet zijn op voortplanting. In 1963 nog wordt, zo blijkt uit een brief van een wanhopig echtpaar in de brievenrubriek van het r.k. tijd schrift Huwelijk en Huisgezin, toepassing van anticonceptie be schouwd als een doodzonde, 'je mag toch het zaad niet verloren laten gaan'. De enige methode tot geboorte- Paus Paulus VI wees in de encyclieck Humanae Vitae in 1968 de pil als 'onzedelijk' van de hand. FOTO ANSA regeling die het kerkelijk gezag van 1930 in de encycliek Casti Connubbi schoorvoetend accep teert is die van de 'periodieke onthouding' (p.o.), door het volk aangeduid als kalenderliefde of treffender nog als Vaticaans rou lette - niet zelden komt er toch een kindje van. Het principe van de p.o. - niet vrijen op dagen dat de vrouw vruchtbaar zou kun nen zijn- is uitgedokterd door de Oostenrijker Knaus en de Ja panner Ogino, maar het is ge neesheer-directeur J.M. Smul ders van huize Assisië in Uden- hout die de methode in de jaren dertig verder verfijnt. Ondanks alle risico's is p.o. voor vele katholieke echtparen een uit komst. Condoom, pessarium en zelfs coïtus interruptus, beel dend omschreven als 'voor het zingen de kerk uit', kunnen im mers geen genade vinden in de ogen van de paus. Ook vele parochieherders, in de biechtstoel geconfronteerd met echtparen die niet zelden ten einde raad zijn, verwelkomen in die vooroorlogse jaren p.o. als oplossing voor een allengs klem mender dilemma. Taboe Het levensgrote taboe op het onderwerp geboortebeperking wordt na 1945 echter in een drachtige samenwerking tussen clerus, medische elite en politici in stand gehouden. Allerwegen nemen de kerkelijke instituten de samenleving opnieuw in een ijzeren greep. In het onderwijs, de woningbouw, op het werk, tijdens de vrijetijdsbesteding, in de hulpverlening, in de opvoe ding van de kinderen, overal kijkt de kerk over de schouder mee. Het kabinet-Beel kondigt in 1946 krachtige maatregelen aan tegen de zedenverwildering. De machtige Katholieke Volks Partij (KVP) zet in 1950 opnieuw de aanval in: een programcom missie dringt aan op een algeheel verbod van voorbehoedmidde len. Toch verliest de overheid de greep op haar onderdanen. In datzelfde jaar worden in Neder land drie miljoen condooms ver kocht, via een discrete greep onder de toonbank van de apo theek of via de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervor ming (NVSH), die dan nog een half-illegale status heeft. Isolement De katholieke gemeenschap ver toont verkrampte, fundamenta listische trekjes. Het isolement tegenover de boze, onchristelijke buitenwereld wordt gekoesterd. De machtige politieke leider prof. mr. C. Romme schrijft een jaar later als staatkundig hoofd redacteur in de katholieke De Volkskrant dat 'de volledige r.k. emancipatie pas bereikt is als de overgrote meerderheid van onze bevolking katholiek is'. Op dat moment moet ongeveer 40 pro cent van de Nederlanders tot het katholieke volksdeel worden ge rekend. Het aantal geboorten onder katholieken is aanzienlijk hoger dan onder 'andersdenken den', zoals niet- katholieken consequent worden aangeduid. Zo schraal als de zandgronden in de Kempen zijn, zo vruchtbaar is er de bodem van de 'kinderze gen'; nergens worden zoveel kin deren geboren. In het omstreden Mandement van 1954 proberen de Neder landse bisschoppen de afbrokke lende loyaliteit van gelovigen aan het katholieke gezag te ke ren. Bekend zijn vooral de pas sages over de politiek, maar ook op het gebied van de seksuele moraal heft men dreigend de vinger. De NVSH is 'kerkvijan dig' en 'onchristelijk', al zegt de Kerk te weten van de bestaande, soms nijpende seksuele nood. Onderzoek In diezelfde periode doet de Amerikaanse biochemicus dr. G. Pincus, met steun van on der meer de vrouwenbeweging onderzoek naar een nieuw mid del om zwangerschap te voorko men, dat ironisch genoeg aan vankelijk (moeilijke) zwanger schappen moest bevorderen. In april 1956 maakt dr. Pincus op een internationaal congres de veelbelovende resultaten bekend van een onderzoek onder hon derd vrouwen in San Juan op Porto Rico. Dr. M. Tausk, ver bonden aan het pharmaceutische bedrijf Organon in Oss, was er bij, maar gelooft aanvankelijk niet dat 'de pil' een grote vlucht zal nemen. Een andere Nederlander die ge tuige is van de presentatie van Pincus is dr. L. Swaab, een vrou wenarts die met de NVSH baan brekend werk verricht. Hij on derkent onmiddellijk de revolu tionaire gevolgen van de anti conceptiepil, maar een publika- tie van zijn hand wordt door de media niet opgepikt. Ook medi sche vaktijdschriften doen er ja renlang vrijwel het zwijgen toe. Het principe van de pil (die geen pil is maar een tablet) is vrij eenvoudig. Met een kunstmatig geproduceerd hormoon progeste ron wordt voorkomen dat zich een eicel losmaakt (ovulatie) uit een van de twee eierstokken van de vrouw. Bevruchting door de zaadcellen van de man kan dan niet plaatsvinden. Door aan de pil ook een uitgekiende hoeveel heid oestrogeen hormoon toe te voegen, voltrekt de menstruatie- cyclus van de vrouw zich als normaal. Toestemming De firma Searle krijgt in 1959 van de Amerikaanse overheid toestemming om de pil onder de merknaam Enovid op de markt te brengen. De onderzoekers van Organon volgen de experimen ten van Pincus op de voet en slagen er al gauw in een eigen stof voor de pil te ontwikkelen, Lynestrenol genaamd. Als het decennium van de onrus tige jaren zestig aanbreekt bloeit het Rijke Roomse Leven ogen schijnlijk als nooit tevoren. In het bisdom Den Bosch wordt een recordaantal nieuwé kerken in gewijd, er zijn nog tal van pries teropleidingen en staatssecreta ris Y. Scholten verbiedt een tv- uitzending van een NVSH-voor- lichtingsfilm door de Vara. In Bergen op Zoom grijpt de politie op grond van een verbodsbepa ling in de Algemene Politie Ver ordening een kapper in de kraag omdat hij 30 condooms verkocht zou hebben. De Hoge Raad fluit de gemeente overigens terug. Er zijn ook tekenen die wijzen op scheuren in de betonnen ves ting van de katholieke huwe lijksmoraal. In Hilvarenbeek ra ken r.k. studenten in het voor jaar van 1960 op hun jaarlijkse congres heftig in debat met on der anderen bisschop Bekkers over de vraag of 'periodieke ont houding ons enige redmiddel blijft'. 'Ja', is dan nog zijn ant woord. Op 29 maart 1961 staat er op de agenda van de directievergade ring van Organon een zeer be langrijk punt: de produktie van de anticonceptiepil. Medisch ge zien is er voor de aanwezigen geen enkele twijfel: de pil is veilig en absoluut betrouwbaar. Toch is er grote aarzeling bij het directielid Van Iersel, een gelo vig katholiek en naar later blijkt ook bij de katholieke werkne mers op de werkvloer. Problematiek Men besluit een afvaardiging te sturen naar bisschop Bekkers in Den Bosch. Bekkers houdt zich al enkele jaren intensief bezig met de prangende problematiek van de katholieke huwelijksmo raal. De delegatie van Organon krijgt van hem het groene licht. Al snel blijkt de enorme reik wijdte van deze bisschoppelijke goedkeuring. Organon heeft met de pil een goudmijn aangeboord en ontwikkelt zich tot marktlei der. Maar de opvallende omsli in het denken van Bekkers is niet rijp voor de buitenwereld De NVSH timmert intussen ot flink aan de weg. In het bla Verstandig Ouderschap van 4 cember 1961 kondigt men introductie van de pil aan, ei bij wijze van proef, waarvoor! vrouwen een gigantische belang stelling bestaat. De media heb ben nog steeds nauwelijks voor de revolutionaire ontwik]» lingen die er zitten aan te men. Het succes van de proef zo duidelijk dat de pil verstrek wordt via de Rutgershuizen va de NVSH, zij het voor eigs rekening. Pas in 1972 volgt name van de pil in. het zieka fondspakket. Gezag Het is donderdag 21 maart 198 en 's avonds zitten miljoene Nederlanders aan de tv gekluis terd als bisschop Bekkers ii Brandpunt zijn wekelijks praatje tot de kijkers houdt Bekkers is vanwege zijn spor ne en inspirerende karakter de mensen zeer geliefd, zijn zag is groot. De bisschop wijd die avond zijn zorgvuldig gisseerde praatje aan het dende vraagstuk van de teregeling. Zonder dat de woor den 'de pil' over zijn lippen men, noemt hij geboorteregelirj een gewetenszaak voor gehuw den waarin niemand, dus ookdf kerk niet, mag treden. Dr. H. Faber noteert later in blad van de NVSH: 'Men voelt dat met deze toespraak voor land, en misschien ook wel dr buiten geschiedenis werd maakt'. De uitspraken van Bek kers gaan de hele wereld over De bisschop zelf zegt naderhand in een toelichting aan in verwar ring gebrachte geestelijken zijn bisdom, dat de tijd var zekerheden op dit punt voorbi is. De media laten het nog steed.1 afweten. De toespraak wordt katholieke kranten op een bi nenpagina zonder commentaar weergegeven. Alleen Godfritc Bomans juicht in zijn column'' De Volkskrant de doorbraak o middellijk toe. In de echtelijk slaapkamers weten man vrouw het nieuws beter op waarde te schatten. De pil steil veel echtparen in staat tot e® voorheen ongekende vrije se' ele beleving. Visie De verkoopstatistieken van ganon schieten als een raket hoog, de curve van de be kingsgroei gaat de tegenoverge stelde richting in. Naar schatW 300.000 vrouwen gebruiken 1966, krap drie jaar na introdue tie, de pil. Ook het condoomÉJ' bruik neemt sterk toe. Als gev°" van de vernieuwende ontwikt lingen binnen de r.k. kerk, uitdrukking komend op het ticaans Concilie van 1965, is001 de officiële visie van de paus of voorbehoedmiddelen ter discus sie komen te staan. Er is f druk om tot een opheffing het absolute verbod te komen, juli 1968 verschijnt de lang vö' wachte encycliek Humanae tae van paus Paulus VI. Velen Nederland zijn verbijsterd: paus wijst de pil als 'onzedelijk van de hand. Maar de tijd katholiek Nederland roomser1 dan de paus, is definitief voorn' De pil is niet meer weg te ken. v-: Van onze verslaggever Breda/Bergen op Zo Utrecht - Hema en de v bonden hebben (na een sta ling van een aantal da£ vrijdagnacht een akkoord sloten over de toekomst de Hema-bakkerijen en personeel van de bakker is zaterdag in Utrecht rt achter die overeenkomst g staan. Tilburger Hans Jorna van actiecomité van de Bredase ma-bakkerij was zaterdagav Den Haag (anp) - In nav voorziet ook FNV-voorzit bereidheid van zijn leden c houden. Als werkgevers in het cao-o\ leg van 1995 geen substant werkgelegenheidsafspraken len maken, dan zullen er v 1996 flinke looneisen worden steld. „Ik snap dat als 1995 niet jaar van herverdeling van w zal zijn, 1996 waarschijnlijk r het jaar van verdere loonmi ging zal zijn," zei Stekelenl gisteren in het NOS-progra: Het Capitool. „We naderen de grens." Vorige week dreigde voorzi' B. van der Weg al met ho; looneisen voor 1996 als er i: komende cao's niet of nauwel| iets over werkgelegenheid wi afgesproken. Ook minister Melkert van Soi le Zaken en Werkgelege: vreest dat werknemers geld gi Den Haag (anp) - Konin] over 1994 uit op een onl miljard gulden. De nettowi 1993, tot meer dan twee r: KPN 17,3 miljard en de nel Schiphol (anp) - Een Boeing| van de Amerikaanse maatscl pij Delta Air Lines is zateri morgen drie kwartier na de teruggekeerd op Schiphol o: in één van de twee mol brand was gesignaleerd. Het stel landde op één motor. Vlucht DL 080 was met 97 sagiers onderweg naar Ham! toen de bewakingselektrc een motorbrand ontdekte gezagvoerder schakelde die tor uit en maakte onder toe van de brandweer een zorgslanding op Schiphol. xgtaf/i DE POT verwijt de ketel d Israëlische opwinding ov volgt. Israël dat zelf over m maakt zich ongerust over over tien jaar een atoombo Toch is de zaak iets gecor van Egypte nooit het verdr heeft willen ondertekenen over nucleaire wapens te 9eleden verklaard nooit al ken. Die verzekering geldt pviv keer op keer weten. Iran heeft tot nu toe nooi Plannen. Erg vertrouwenv regime in Teheran niet v atoombom in de hande vooruitzicht en het is da zorgen maken. Toen Irak in 1981 niet - verwijderd leek, heeft Isra rhe het dodelijke spul zou henzelfde actie zou Israël Arabische staten, die nu i ces met Israël verwikkeld l rhinderheden, die tegenstl staat, zullen immers zo'n roeren. Toch kan Israël, maar oo ongestraft zijn gang laten onder handbereik van lied oesef, is een gevaar voor d ^e Amerikaanse minister v spreken over het gevaar y zijn Israëlische colle onverantwoord is, maar Waaruit blijkt dat Washir andere grootmachten, de oat er van die kant geen gt ot nu toe is van dit laatst jjle situatie verandering I Pewind trekt zich immers nkt. Nieuwe spanningen

de Stem | 1995 | | pagina 2