Seriese deelt mentale tik uit 4Ik wil nu vechten voor Nederland' Sijbrands teleurgesteld over reserveplaats Zevenbergse verslaat Van der Lee in eerste onderlinge duel sinds april '94 •ale voor Idberg I: 11 Tessema en Loroupe winnaars in Egmond ANDEN SCHERMEN VELDRIJDEN BESTEM SPORT B5 VOLLEYBAL IJSHOCKEY ZAALHANDBAL ZEILEN Ernie Els heeft I eerste zege binnen Gevluchte lijfwacht en judoër uit Georgië geeft ondergrondse bestaan op SPORTNIEUWS KORT Sterke boksploeg naar Stockholm Ten Harkei/Van Eijk uit de strijd Zege voor boksers Delibas en Janssen De Vries in waterpoloselectie Protest Modahl tegen straf afgewezen Moncassin zonder licentie China verscherpt dopingcontroles JANUARI 1995 B4 np/Schreuder, 2. Stamaan i, 3. Angenent/Corts, 4. Hui- leine, 5. Snijders/Roozen- 1. Kleine (Kerkenveld) 212,5 2. Kramer (Oudeschoot) 3e Vries (Heerenveen) 186,4. nt (Alphen aan den Rijn) Huitema (Roden) 181,2. dam. Internationaal floret- ai. In, finale: Zombori (Hon) - lius (Zaal Visser, Amsterdam) land: 1. Zombori, 2. Korzelius, stveen (Scaramouche, Arn- |Zair (Zaal Kardolus, Zoeter- 5. Anzion (Scaramouche), 6. (Zaal Kardolus). !en, finale: Steger (Dui) - Lie- •Van Es (Zaal Visser), and: 1. Steger, 2. Liebrand- 3. Schipperheyn (Contre Amsterdam), Berger (Dui), lee (Scaramouche), 6. Stone- l(Ier). bgen nationale kampioen- pen veldrijden; België: 1. Jans- l.00.05, 2. Vervecken 0.09, 3. ten Abeele 0.14, 4. Van Sant- |5. Herijgers. Vijk: 1. Chiotti 1.20.00, 2. Pag- 5.44, 3. Magnien 1.03, 4. Arn- 1.21, 5. Daniel 3.00. Iiië: 1. Simunek 55.55, 2. Elsnic |3. Lukes 0.35.Uitslagen wiel- n 1. Pontoni 1.04.26, 2. Bramatj |3. Bilato 3.01. MAANDAG 9 JANUARI 1995 - Den Haag (anp) - Het bestuur "van de Koninklijke Neder landse Dam Bond draagt oud-wereldkampioen Ton Sijbrands bij de werelddam- federatie FMJD voor als eer ste reserve voor het kandida tentoernooi. De wild card die' de federatie aan Nederland toestond, ging vrijdag naar Rob Clerc. Ik ben diep teleurgesteld," al dus Sijbrands, die per fax op de hoogte is gesteld van het besluit van het KNDB-bestuur. „Deze beslissing is even merkwaardig als wanneer de voetbalbond een team zou mogen aanwijzen voor een internationale competitie en dan zou kiezen voor Roda JC of FC Twente en niet voor Ajax. Ofschoon Roda en Twente ook best sympathieke clubs zijn," al dus de Voorstenaar. Clerc verklaarde blij te zijn met de keuzeplaats. De Zoetermeer- der krijgt de Rus Gantwarg als tegenstander. De Witrus Balja- kin neemt het op tegen de Sene- galees Bassirou Ba, terwijl de tweede Senegalese deelnemer, Macodou N'Diaye, tegen Wiers- ma uitkomt. De vierde twee kamp, over zes partijen, gaat tussen de Rus Schwarzman en de Amerikaan Koeperman. Hoewel de FMJD de eerste cy clus ergens in februari wilde vaststellen, ziet de KNDB daar toe geen kans. „Definitief kun nen we nog geen tijdstip noe men, maar in ieder geval is het ergens na het NK in april," stel de Schotanus, de voorzitter van de Nederlandse bond. „Ik hoop dat de keuze van Clerc geen nieuwe misverstanden op levert," stelde hij. In het gesprek dat Schotanus onlangs met Sij brands had, is geen enkele toe zegging omtrent die achtste plaats gedaan. „Wel hebben we uitvoerig terug en vooruit geke ken en allerlei mogelijkheden onder ogen gezien." „Na langdurig beraad is de keu ze op Clerc gevallen, omdat hij al twintig jaar in de top mee draait en zich altijd loyaal op stelt. Hij is op elke wedstrijd aanwezig of er nu wel of niets te verdienen is. Bovendien vonden we dat Clerc veel pech heeft gehad in het laatste WK-toer- nooi in Den Haag," motiveerde Schotanus de bestuurskeuze. De KNDB-praeses stelde wel dat in het gesprek met Sijbrands ook een eventuele deelname aan het komende NK is besproken. „Mocht er nog iemand uitvallen, dan nodigen we hem alsnog uit. Wel komen we dit jaar met een voorstel tot reglementswijziging om het mogelijk te maken hem in ieder geval volgend jaar een keuzeplaats te geven." In het gesprek tussen het bestuur en de oud-wereldkampioen zijn hun problemen opgelost. Maar tussen Clerc/Wiersma en Sij brands is dat nog niet het geval. „We vragen ons trouwens af of je je als bestuur met een derge lijke affaire tussen spelers moet bemoeien," aldus de bondsvoor zitter. Ben. Internationaal toernooi, wen. Ie finales: Duitsland - Cuba 1-3" 15-12 3-15 5-15), Rusland - la 3-0 (15-8 15-11 15-5); finale: la - Rusland 3-0 (15-6 15-12 lO); om de derde plaats: China - jisland 3-0 (15-10 15-7 15-4); om ijfde plaats: Peru - Letland 1-3 I15 15-8 8-15 11-15). Jdivisie: Eindhoven - Rotterdam 1(1-1 2-2 4-0), Dordrecht - Til- g 0-16 (0-5 0-2 0-9). divisie vrouwen: Swift - OSC to. ëlaide. WK Flying Dutchman, nd na zes races: 1 Majtheenyi'1 In), 2. McCrossin (Aus), 3. Fram |(NZe), 4. Rydge (Aus), 5. Fagen Cipriani (Ita). ft), 6. Van onze verslaggever Ad Pertijs Den Bosch Angelique Seriese heeft in de aanloop naar de grote toernooien van 1995 en 1996 de eerste onderlin ge confrontatie met Monique van der Lee in winst omgezet. De Zevenbergse won in Den Bosch de finale van het NK alle categorieën op beslissing. Stefan Edberg hebben in de 1995 laten zien dat de lelijk rekening moet houden, ■ji van Adelaide op zijn naam, istijn' in Doha, de hoofdstad |e „tennisclown" Henri Leconte -2 7-6). In de eindstrijd ver dween de spanning nadat Ed- jerg de tiebreak van de eerste set met 7-4 had gewonnen. „Ik jutte daar veel zelfvertrouwen rit en kon de druk van me afzetten", zei de Zweed najat hij de tweede set simpel met 6.1 pp zijn naam had geschreven. Zijn beloning was een hoofdprijs Iran 145.000 gulden. 'Vet als Courier zegevierde Ed berg ook in het dubbelspel. Met [Larsson was hij te sterk voor Jan Siemerink, die aan de Rus Olho- vsky was gekoppeld (7-6 6-2). In de halve finales verrasten Sip- merink en Olhovsky de nummers één van de wereld Jacco Eltingh len Paul Haarhuis (7-5 7-5). In Perth won Duitsland het 'ple- ziertoernooi' voor gemengde teams om de Hopman Cup. In de finale tegen Oekraïne wonnen Boris Becker en Anke Huber van broer en zus Medvedev. Een andere Duitse, Sabine Hack, greep de eerste hoofdprijs in het vrouwencircuit van 1995. De als eerste geplaatste won in Jakarta de finale na harde strijd van de Roemeense Irina Spirlea (2-6 7-6 6-4). De komende week spelen de mannen een toernooi in de Indonesische hoofdstad. Haar huis is daarin als tweede ge plaatst achter de Duitse Bernd Karbacher. In het kwalificatie toernooi van Auckland sneuvel de zondag een voormalige groot heid. De Zweed Mats Wilander verloor van de 18-jarige Austra liër James Sekulov, nummer 421 van de wereld, met 6-4 6-7 2-6. Adelaide. Mannen, 575.000 g"Wen:. Halve finales: Boetsch (Fra) - Kr? eek (Ned/4) 7-6 6-2, Courier (VSt™ - Woodforde (Aus/8) 6-3 6-4; fma» Courier - Boetsch 6-2 7-5. Dubbel: finale: Courier/Rafter t Aus) - Black/Connell (Zim/C: 7-6 6-4. Doha. Mannen, 1,1 miljoen guM®" Halve finales: Edberg (Zwe/1) - conté (Fra) 6-2 7-6, Larsson (Zwew - Stich (Dui/2) 6-3 6-2; finale: M berg - Larsson 7-6 6-1. u Dubbel: halve finales: Siemerin? Olhovsky (Ned/Hus) - Eltingh/Ha« huis (Ned) 7-5 7-5, Edberg/Larss» (Zwe) - Delaitre/Forget (Fra/ 7-6; finale: Edberg/Larsson - -■;t rink/Olhovsky 7-6 6-2. Jakarta. Vrouwen, 275.000 Cu Halve finales: Hack (I'u1/') Strandlund (Zwe) 6-0 6-1, Spi (Roe/6) - Basuki (Indo/2) 6-3 opgave Basuki; finale: Hack - -1 lea 2-6 7-6 6-4. w Dubbel: finale: Porwik/SpU'L (Dui/Roe) - Courtois/Feber (Be/ 6-2 6-3. M Hongkong. Vrouwen demonstra toernooi. Finale: Pierce (Fra) - Sanchez-vi*-. rio (Spa) 6-4 6-3; om de dij plaats: Sawamatsu (Jap) - lova (VSt) 6-4 6-1. Perth. Hopman Cup. (S) Finale: Duitsland (2) - Oekraïne b 3-0. Huber - Medvedeva 6-4J-° Becker - Medvedev 6-3 Huber/Becker - Medvedeva/Me dev walk over. De titelstrijd van zaterdag telde (op verzoek van de beide judo ka's) evenwel niet mee in de kwalificatie-race om de felbe geerde tickets voor het EK, WK en Olympische Spelen. „Maar je zou mijn overwinning als een mentale tik kunnen zien," zei Seriese op zelfverzekerde toon. „Ik zie deze zege overigens als een tweede morele overwinning. Want enkele weken geleden in Japan pakte ik al een eerste en derde plaats en klopte daarbij tegenstanders, van wie Monique verloren had." De onlangs van Rijen naar Til burg verhuisde Van der Lee kon in Fukuoka nog aanvoeren dat ze-herstellende was van een grie paanval. Een maand later voelde ze zich weer opperbest. Toch ikwam ze er in de finale tegen Seriese geen moment aan te pas. „Ze trok mijn hoofd steeds naar I beneden, daardoor kon ik niets I doen," zei de teleurgestelde eco- I nomie-studente. „Ik weet ook I niet w?t ik daartegen kan zetten. I George/Carlsbad (anp) - Er- I nie Els is het nieuwe golf jaar I begonnen waarmee hij het loude eindigde: winnen. De 125-jarige wereldkampioen 9 zegevierde in George in de Zuidafrikaanse Bell's Cup, Drie weken geleden won hij in zijn laatste toernooi van '94 de wereldtitel. De Zuidafrikaan had na vier ronden vijf slagen voorsprong op zijn landgenoot Hendruk Buhr- mann en de Amerikaan Pat Hor- Het was Els' eerste over winning sinds twee jaar in zijn 'vaderland. Hij stootte vorig jaar door naar de wereldtop door overwinningen in het US Open en de WK's matchplay (Went- fybrth) en strokeplay (Montego Bay). B Carlsbad, California, begon hét seizoen op de Amerikaanse Tour met het Mercedes Cham pionship. Daarvoor waren alleen viinnaars van toernooien in '94 enodigd. John Daly maakte rentree na vier maanden vrijwillige inactiviteit na een or dinaire knokpartij bij de World Series. De Amerikaan sloeg toen ven balletje tegen een amateur. Diens vader haalde na afloop verhaal waarop een slagenwisse- jjag volgde. Daly, bekend om zijn enorm lan de slagen, speelde in Carlsbad .hiét best, maar trok wel veel meer toeschouwers dan John Huston die de eerste drie ronden het best speelde. Daly stond 27e. worge (ZAf). Bell's Cup, 600.000 - 1. Els (ZAf) 275 slagen 67 69 70), 2. Horgan (VSt), Mlrmann (ZAf) 280, 4. Hendley WStJohnson (VSt), Bradley (ZAf), Dunlap (VSt), Goosen (ZAf), Little Carslbad (VSt). Mercedes Cham- Pnnship, 1,8 miljoen gulden. •and na derde ronde: 1. Huston S 205, 2. Couples (VSt), Stadler 'st' 209, 4. Lietzke (VSt), Elking- m (Aus), Estes (VSt), Janzen (VSt) (VSt) 2 Norman (Aus) 218' 27Daly Voor mij is het gewoon een puur passieve manier van judoën en daar hou ik niet van. Als je toch zn moet winnen... Maar goed, laat ik mijn mond verder maar houden." Seriese lachte een eindje verder op in haar vuistje. Voor haar gevoel was een arbitrale mis kleun rechtgezet. In april vorig jaar stonden Van der Lee en Seriese op het open NK voor het laatst tegenover elkaar op de mat. Van der Lee won toen op beslissing. „Zelfs Monique moet daar toen van opgekeken heb ben, want die partij was duide lijk voor mij. Diezelfde vertwij felde blik van 'ik ben er vandaag niet aan te pas gekomen' zag ik ook vandaag bij het afgroeten in haar ogen. Zelf voelde ik al snel dat de partij in de knip zat. Als de scheidsrechters dit nog an ders hadden beoordeeld...." Seriese en Van der Lee gaan zich nu opmaken voor het eerste on derlinge kwalificatietoernooi, de open Franse kampioenschappen, eind februari in Parijs. Daarna volgen het A-toernooi in Mün- chen en de open Nederlandse titelstrijd. Aan de hand van de tijdens die drie toernooien be haalde resultaten krijgt een van beiden voor het EK de eerste keus: of uitkomen in de zwaar gewichtklasse, of in alle catego rieën. Die keuze is daarom zo belangrijk, omdat tijdens de Olympische Spelen alleen de zwaargewichtklasse op het pro gramma staat en Nederland slechts een judoka per klasse mag inschrijven. Afgesproken is dat wie niet faalt op het EK en WK, steeds de eerste keuze houdt en daarmee uitgezonden wordt naar Atlanta. Den Bosch. NK alle categorieën. MANNEN -78 kg: kwartfinales: Tsyarkviani (Geo) w.v.Willemsen, yuko; Ter Wal w.v. Gevers, yuko; Huizinga w.v. Steringa, ippon; Van Rooij w.v. Ter- wint, ippon; halve finales: Tsyark viani w.v. Ter Wal, ippon; Huizinga w.v. Van Rooij, yuko; om de derae plaats: Van Rooij w.v. Gevers, be slissing; Ter Wal w.v. Terwint, ip pon; finale: Huizinga w.v. Tsyark viani, waza-ari. +78 kg: kwartfinales: Van der Geest w.v. Carty, ippon; Teunissen w.v. Poels, ippon; Arens w.v. Swart, ko- ka; Sonnemans bye; halve finales: Van der Geest w.v. Teunissen, ip pon; Sonnemans w.v. Arens, koka; om de derde plaats: Buiting w.v. Teunissen, ippon; Arens w.v. Ooste- rom, ippon.; finale: Sonnemans w.v. Van der Geest, yuko. VROUWEN -61 kg: kwartfinales: Jenny Gal w.v. Karen Bosch, ippon; Van Stokkum w.v. Van Gestel, koka; Willeboordse w.v. Marlin, ippon; Peters w.v. Kunst, ippon; halve finales: Jenny Gal w.v. Van Stokkum, beslissing; Peters w.v. Willeboordse, ippon; om de derde plaats: Edens w.v. Wille boordse, beslissing; Van Stokkum w.v. Bosch; finale: Jenny Gal w.v. Peters, ippon. +61 kg: kwartfinales: Seriese w.v. Moors, ippon; Aarts w.v. Zwiers, ippon; Kienhuis w.v. Van Steenho ven, ippon; Van der Lee w.v. Lange- veld, ippon; halve finales: Seriese w.v. Aarts, koka; Van der Lee w.v. Kienhuis, yuko; om de derde plaats: Aarts w.v. Langeveld, beslissing; Kienhuis w.v. Moors, beslissing; fi nale: Seriese w.v. Van der Lee, be slissing. De Georgiër Valery Tsyarkviani in actie tijdens de door Mark Huizinga (links) gewonnen finale tot 78 kilo. Van onze verslaggever Ad Pertijs Den Bosch Een gevluchte lijfwacht uit de hofhouding van de verdreven en eind 1992 dood gevonden Georgische president Gamsachoerdia heeft tijdens het Nederlandse judokampioenschap al le categorieën zijn schuilplaats moeten verlaten. De in ons land onbekende asielzoeker Valery Tsyarkviani (24) haalde in Den Bosch ver rassend de finale en kon daarmee zijn onder grondse bestaan van het ene op het andere moment gedag zeggen. Uit angst om getra ceerd te worden door zijn vroegere vijanden, heeft hij een andere naam aangenomen, maar desalniettemin werd hij zaterdag aller minst in verlegenheid gebracht door de aan wezigheid van televisie en fotografen. „Om dat ik inmiddels heb besloten via het judo te proberen Nederlander te worden," liet hij via een tolk weten. Zijn ware identiteit houdt hij voorlopig nog even voor zich. De vreemdelingenpolitie weet volgens hem van de naamsverandering en ook de judobond had er geen problemen mee dat hij onder een valse naam deelnam aan het kampioenschap. Met behulp van twee tolken (eentje die het Georgisch in Russisch omzette, waarna de ander vanuit het Russisch naar het Neder lands vertaalde) deed hij in Den Bosch zijn verhaal. Als zoon van een hoog in de Kauka- sus wonende boer trad hij als lijfwacht in dienst van de regering. „In de nette zin van het woord. Ik werkte voor een van de ministers van Gamsachoerdia." De coup van oud—Sovjet—minister Sjevard- nadze zette ook het leven van 'Tsyarkviani' op zijn kop. „Sjevardnadze is gewoon een zetbaas van de maffia," zegt hij. Uit angst voor represailles vluchtte hij de bergen in. „Mijn minister heeft ook de benen genomen en sindsdien is niets meer van hem verno men. Toen ik hoorde dat enkele van mijn collega's vermoord waren, besloot ik het land uit te vluchten." De Georgiër, die voor het uiteenvallen van de Sovjet-Unie jeugdkampioen van dat land was, koos voor Nederland. „In het land van Geesink en Ruska moesten wel mensen wo nen die aardig zijn voor een judoër," ver klaart hij zijn komst naar Nederland. 'Tsyarkviani' kwam in augustus terecht in de mallemolen van de asielzoekers. Hij hield aanvankelijk angstvallig zijn identiteit ver borgen. „Daarom ben ik niet direct gaan judoën. Ik was bang dat de mensen van Sjevardnadze, de maffia dus, me zouden vinden." De getipte sportschoolhouder Gerrit Bijster bosch haalde de Georgiër over om toch maar weer op de mat te gaan staan. 'Tsyarkviani' weegt 71 kilogram, maar hoort met een paar kilootjes minder vet thuis in een lagere gewichtsklasse. Met het uiteenvallen van de Sovjet-Unie, waar de Georgiërs dankzij hun worsteltraditie op judogebied domineerden, viel ook zijn carrière in duigen. Ondanks de jarenlange trainingsachterstand kon Bijsterbosch zijn ogen niet geloven, toen de voormalige lijfwacht in Heerde de mat op stapte. „Hij vloerde met het grootste gemak alle leraren," zegt de kleine judotrainer uit Wapenveld vol trots. Sportschool Bijster bosch staat niet bekend als een leverancier van kampioenen. Lang geleden wist een van de vrouwelijke pupillen eens een bronzen plak te winnen. Meer dan regionale bekend heid had Bijsterbosch tot voor zaterdag dan ook niet. Hij is er eerlijk in. „Als trainer leer ik van hem, omgekeerd kan ik hem niets nieuws vertellen." 'Tsyarkviani' zit er niet mee. Bijsterbosch is immers de man die hem liefdevol in zijn gezin heeft opgenomen en die geborgenheid is voor de judoër nu even belangrijker dan mooie titels. „Officieel staat hij geregistreerd in het asielzoekerscentrum Vught, maar ik heb hem dus in huis genomen." Een van de tolken bezweert dat dat op zich niet straf baar is. „Valery meldt zich keurig iedere week in Vught en de vreemdelingenpolitie weet waar hij uithangt. Daarnaast houdt hij zich keurig aan de spelregels voor asielzoe kers." De paniek die in huize Bijsterbosch donder dag uitbrak, omdat Valery binnen 24 uur het land uitgezet dreigde te worden, is volgens de tolk, die zich eveneens het lot van de Georgiër heeft aangetrokken, het gevolg van de normale procedure. „Zijn verzoek tot asiel is in eerste instantie afgewezen, wat normaal is. Daarna heb je 24 uur de tijd om er tegen in beroep te gaan. Je moet dan wel in allerijl op zoek gaan-naar een advocaat." Dankzij de beroepsprocedure kan 'Tsyark viani' weer een paar maanden rustig adem halen. Voorlopig voert hij de kippen en geiten van Gerrit Bijsterbosch in de periode dat die op vakantie is. „Ik wil dolgraag Nederlander worden. Het liefst met een Nederlandse naam, Valery van Heerde of zoiets. Als tegenprestatie zal ik voor jullie land keihard vechten op de mat." Dat laatste bewees hij zaterdag al. Via zeges op Van Gerven, Proost en Willemsen haalde hij de finale van de klasse onder 78 kilo gram. In de eindstrijd was hij kansloos tegen Mark Huizinga. Maar die internationale top per is dan ook acht kilo zwaarder dan de asielzoeker. Den Haag - De boksbond vaardigt een sterke ploeg af naar de Stockholm Box Open, die van 13 tot en met 16 januari in het Zweedse Sundsvall wordt gehouden. De ploeg bestaat uit Arthur Santana, Hans Janssen, Orhan Delibas, Eric van der Heuvel en Willem Sterkenburg. Op de wereldranglijsten van de WBC en WBA wordt wereldkampioen Regilio Tuur genegeerd. De in de New York wonende prof is wereldkampioen in het zwaarvedergewicht in de WBO-versie. Op de lijsten van de WBC en WBA komt slechts één Nederlander voor; Eddy Smulders. In het halfzwaargewicht staat hij op de WBA-lijst vijfde, bij de WBC vierde. Zouerat - Voor Bob ten Harkei en Maarten van Eijk eindigde de rally Granada - Dakar zaterdag in het zand van de Sahara. Door een stofwolk zag bestuurder Ten Harkei een zandduin niet tijdig. De Mitsubishi sloeg meerdere malen over de kop. De wagen was totaal verwoest. Navigator Van Wijk liep flinke verwondingen op. De wedstrijdarts liet hem zekerheidshalve per helikopter vervoeren naar het bivak. Vandaar werd hij naar Las Palmas gevlogen, vanwaar hij zondag naar Nederland terug keerde. Ten Harkei bleef bij de wagen om te zien of er nog wat te redden viel. Dat bleek niet het geval. Het wrak van startnummer 270 ligt in de woestijn. Zouerat. Rally Granada-Dakar, zevende etappe Awserd (Mar) - Zouerat (Mau), 625 km. Auto's: 1. Vatanen/Picard (Fin/Fra) Citroën 5.30.29, 2. Lartigue/Périn (Fra) Citroën 11.21, 3. Fontenay/Musmara (Fra) Mitsubishi 24.00, 4. Saby/Serieys (Fra) Mitsubishi 30.28, 5. Schlesser/Willis (Fra) Proto Schlesser 44.25. Algemeen klassement: 1. Vatanen 26.46.36, 2. Lartigue 45.59, 3. Saby 49.36, 4. Fontenay 1.14.12, 5. Shinoza/Magné (Jap) Mitsubishi 2.44.10. Motoren: 1. Magnaldi (Fra) Yamaha 6.42.09, 2. Arcarons (Spa) Cagiva 1.08, 3. Orioli (Ita) Cagiva 2.08, 4. Peterhansel (Fra) Yamaha 2.59, 5. Laporte (VSt/Yamaha) 17.30. Algemeen klassement: 1. Arcarons 32.11.38, 2. Peterhansel 10.31, 3. Magnaldi 11.16, 4. Orioli 28.45, 5. Kinigadner (Oos) KTM 32.22. Terborg - Orhan Delibas en Hans Janssen hebben zaterdaga vond tijdens het boksgala in Terborg een gemakkelijke overwin ning behaald. Beide internationals waren binnen twee minuten klaar met hun Poolse tegenstander. Delibas (Apeldoorn) sloeg in het zwaarwelter de Pool Bartzac in de eerste ronde knock out door een welgeplaatste treffer op de plexus Solaris. Janssen (Eindhoven) dwong in het weiter Ploncka in de eerste ronde tot opgave. Hij raakte de neus van de Pool zo hard, dat de bloeding nauwelijks te stelpen viel. Voor beide Nederlandse boksers betekende het optreden in Terborg de laatste voorbereiding op de Stockholm Box Open. Donderdag vertrekken ze naar Zweden, vrijdag staan ze in de ring voor hun eerste gevecht. Nieuwegein - Bondscoach Ivo Trumbic heeft Wyco de Vries toegevoegd aan de selectie van de nationale waterpoloploeg. De Vries speelt voor de Edese club Polar Bears en woont in Arnhem. De selectie traint wekelijks twee keer in het zwembad van het KNVB-sportcentrum in Zeist. Zij bereidt zich voor op de Europese titelstrijd in Wenen (17-27 augustus) en de strijd om de wereldbeker in Atlanta (12-27 september). Het laatste toernooi geldt als kwalificatietoernooi voor de Olympische Spelen van 1996. In de aanloop naar beide evenementen houdt de zwembond een vierlandentoernooi in Drachten. Tussen 7 en 10 juli zijn Duitsland, Hongarije en Spanje tegenstander van Oranje. In de Europese bekertoernooien hebben AZC en AZ&PC de kwartfinales bereikt. AZC speelt bij de bekerwinnaars de thuiswedstrijd tegen het Italiaanse Pescara op 24 januari in Katwijk. Het eigen bad in Alphen aan den Rijn voldoet niet aan de internationaal vereiste afmetingen. AZ&PC bindt bij de landskampioenen de strijd aan met het Spaanse Catalunya. De thuiswedstrijd in Amersfoort is op 10 februari. Cffl Londen - De Britse atletiekfederatie (BAF) heeft het protest van Diane Modahl afgewezen. De 28-jarige atlete was onlangs voor vier jaar geschorst wegens doping. De dopingcontrole na wedstrijden in Lissabon wees een sterk afwijkende testosteron- spiegel uit. Modahls dopingaffaire zorgde in Groot-Brittannië voor veel opschudding, omdat zij als een van de model-atletes te boek staat. De BAF doet wei onderzoek naar de achtergronden van deze zaak via een nog te benoemen onafhankelijk driemanschap. Cublize - Frédéric Moncassin heeft geen licentie. De Franse beroepsrenner staat voorlopig op non-actief. De Franse wieler bond FFC trok de vergunning in, omdat de 26-jarige sprinter bij twee ploegen een contract heeft getekend. In juli bereikte Moncassin een overeenkomst met de nieuwe Franse wielerformatie Le Groupement, waarvan ook Jean-Paul van Poppel deel uitmaakt. Tegelijkertijd had Moncassin echter zijn verbintenis met Novell van Jan Raas verlengd. Zijn zaak is nu in handen van de internationale wielrenunie UCI gelegd, die moet beslissen voor welke ploeg Moncassin dit seizoen mag uitkomen. Tot die tijd kan de Fransman niet aan wedstrijden deelnemen. Beijing - De Chinese minister van sport Wu Shaozu heeft de oorlog verklaard aan het dopegebruik in zijn land. Hij zal de controles verscherpen en heeft zware straffen in het vooruitzicht gesteld voor toekomstige overtreders. Zijn verklaring komt na de onthulling dat twee vrouwelijke Chinese gewichtheffers in november tijdens het wereldkampi oenschap in Istanbul betrapt zijn op het gebruik van dehydro- testosteron, een verboden spierversterker. Beide atletes, winna ressen van het goud, werden door de IWF (gewiehtfederatie) levenslang geschorst. Eerder werden elf Chinese atleten positief bevonden tijdens de Aziatische Spelen in Hiroshima. Wu wil de strijd tegen dopegebruik intensiveren. „We zullen meer vliegende controles houden," zegt hij zaterdag in de China Daily, „en meer geld beschikbaar stellen voor controles". Bovendien wil hij overtreding van het dopingreglement straf rechtelijk laten vervolgen. i)nïïane^ ^essemt en Marco Gielen op het strand van Eamond- p weg naar de streep. foto anp Egmond aan Zee (anp) - Ge- taneh Tessema en Tecla Lor- oupe zijn weerbestendig. De Ethiopiër, die voor het Etten- Leurse Achilles uitkomt, en de Keniaanse trotseerden zondag de barre winterse om standigheden en wonnen overtuigend de 23e halve ma rathon van Egmond aan Zee. Bij beiden is Nederland geliefd. Tessema verblijft sinds het na jaar van 1992 in Nederland in afwachting van politiek asiel. Loroupe komt graag in Neder land, omdat zij daar veel vrien den heeft gemaakt. Getaneh Tessema is door de meeste Nederlandse lange af standlopers erkend als een ge duchte tegenstander. De lange Afrikaan demonstreerde ook zondag weer zijn soepele stijl van lopen en zijn tactisch in zicht. In de ruim dertien kilome ter door de Noordhollandse dui nen hield hij zich met de wind pal in het gezicht schuil in een grote groep, waarin Benson Masya veelal het tempo aangaf. Bij het opkomen van het strand bij Bakkum, na ruim dertien kilometer, voerde Tessema een groepje van vijf lopers aan. De Limburger Marco Gielen en de Marokkaan Said Guermali ble ven geruime tijd in zijn spoor. René Godlieb, drie weken gele den winnaar van de tien Engelse mijl in Den Haag, en Tekeye Gebreselasie was het hoge tempo al snel te veel. Godlieb, die later klaagde niet in zijn ritme te zijn gekomen, hoop te lange tijd op een hoge klasse ring maar viel terug naar de negende plaats. Op het harde, vrijwel droge strand ontwikkel de Tessema met de wind in de rug een hoog tempo, dat Gielen en Guermali na 17,5 kilometer niet meer konden volgen. De Nederlander hield in de eindsprint zijn concurrent voor de tweede plaats achter zich. Marco Gielen, een 24-jarige ho venier uit Belfeld, heeft als doel deelneming aan de olympische marathon van Atlanta. De Lim burger brak twee maanden gele den met zijn trainer Carel van Nisselrooy en meldde zich bij Matti de Vught. De oud-bonds- coach marathon is voorzichtig met de omschakeling naar de wegatletiek van Gielen bezig. „Ik ben blij verrast met zijn tweede plaats. Wij waren wel met veel vertrouwen naar Eg- mo.nd gegaan. Vooral omdat een parcours als dit hem wel ligt." Waar Gielen al sprak van een marathon in het najaar en een optreden als haas in de mara thon van Rotterdam op 23 april, was De Vught voorzichtiger. „Hij maakt, nog veel te weinig trainingsomvang voor een goede marathon. Sinds hij bij mij is, heeft hij/één week van 150 kilo meter gemaakt. Voor een goede marathon zijn 50 tot 80 kilome ter per week meer nodig. Laat hij eerst maar eens een halve marathon binnen de 1 uur en 3 minuten lopen. De 1.04.13 die hij hier liep, heeft echter wel indruk op mij gemaakt." Gielen was in elk geval de beste Nederlander. Op de vijfde en zevende plaats volgden respec tievelijk Tonnie Dirks en Bert van Vlaanderen. De eerste kwam op het laatste stuk strand sterk terug. Van Vlaanderen had niet voluit gelopen. De winnaar van het brons bij het WK marathon van 1993 richt zich volledig op de nationale titelstrijd in april in Rotterdam. Van Vlaanderen con stateerde na afloop tevreden: „Het ging gewoon lekker." Egmond. 23e Nike halve marathon. Mannen: 1. Tessema (Eth) 1.03.56, 2. Gielen (Ned) 1.04.13, 3. Guermali (Mar) 1.04.17, 4. Sumawe (Tan) 1.04.27, 5. Dirks (Ned) 1.04.33, 6. Te keye Gebreselasie (Eth) 1.04.34, 7. Van Vlaanderen (Ned) 1.04.35, 8. Goegebu- er (Bel) 1.04.52, 9. Godlieb (Ned) 1.04.58, 10. Masai (Ken) 1.05.35, 11. Ligneel (Bel) 1.04.58, 12. Frank Björkli (Noo) 1.05.56, 13. Loroupe (Ken) 1.06.15, 14. Van de Velden (Ned) 1.06.17, 15. Nadolski (Pol) 1.06.29. Stand KNAU Run Classics na zes wedstrijden: 1. Lopuyet (Ken) 225 (4 wedstrijden), 2. Godlieb 180 (4), 3. Ten Kate (Ned) 165 (5), 4. Vermeule (Ned) 157 (4), 5. Van der Smissen (Ned) 140 (4). Vrouwen: 1. Loroupe (Ken) 1.11.58, 2. Chepchumba (Ken) 1.12.15, 3. Staicu (Roe) 1.14.20, 4. Sorokivskaja (Kaz) 1.15.05, 5. Rauta (Fin) 1.16.42, 6. Aan- en (Ned) 1.17.23, 7. Kleyweg (Ned) 1.20.14. Stand: 1. Staicu 253 (5), 2. Chepchum ba (Ken) 220 (4), 3. Van Alphen (Ned) 190 (6), 4. Sorokivskaja 185 (4), 5. Beurskens (Ned) 180 (4).

de Stem | 1995 | | pagina 15