'Oudje' Van der Poel weer best Barneveld verliest finale WK darts Vriesekoop ongenaakbaar in Open Engelse UITSLAGEN STANDEN Goede generale voor Courier en Edberg Zevenbergs< Vijfde nationaal kampioenschap voor meest bejaarde Nederlandse prof UITSLAGEN Soestduinen. NK veldrijden. WK-ploeg de STEM DE STEM SPORT Is VI A Vro '9^0 i W* ATLETIEK BOBSLEEËN SCHERMEN VELDRIJDEN VOLLEYBAL BOKSEN SCHAATSEN IJSHOCKEY ZAALHANDBAL ZEILEN Ernie Els heeft eerste zege binnen MAANDAG 9 JANUARI 1995 Thornaby (anp) - Bettine Vriesekoop heeft zondag in Thornaby de Open Engelse titel veroverd. De Amster damse tafeltennister versloeg in de finale de Engelse Andrea Holt (24) in drie ga mes: 21-6 23-21 21-14. Vrie sekoop (33) verloor in het toernooi slechts één game: in de derde ronde tegen Holts landgenote Gordon. De overwinning van de huidige nummer drie van de Europese ranglijst is een goede opsteker in de voorbereiding op de Top Twaalf, van 3-5 februari in Dijon. „Deze zege geeft me een goede indicatie van mijn vorm", reageerde Vriesekoop. „Het is ruim twee jaar geleden dat ik een groot internationaal toer nooi heb gewonnen. Vooral de overwinning in de halve finale, tegen Asa Svensson, was voor mij erg belangrijk. Twee jaar geleden verloor ik tijdens de Top Twaalf van haar. Ze is een moei lijke tegenstandster." Volgens Vriesekoop is door de zege van zondag een last van haar afgevallen. „Ik kan me nu ontspannen voorbereiden op de Top Twaalf. Het is goed voor mijn zelfvertrouwen. Ondanks de afwezigheid van de Duitsers was het toernooi toch sterk bezet met alle Russische en Zweedse toppers." Vriesekoop bereikte de finale door zeges op de Japanse Michi- hiro, de Engelse Gordon en de Zweedsen Pettersson en Svens son. In de finale stond de verde digend sterke Andrea Holt, die in de kwartfinale Melissa Muller had verslagen. In de halve finale won Holt van de regerend Euro pees kampioene Marie Svensson uit Zweden. Behalve Vriesekoop en Muller waren bij de vrouwen ook Emily Noor en Diana Bakker actief. Noor verloor in de derde ronde van Marie Svensson; Bakker ver loor in de tweede ronde van de Russische Palina. Het dubbel Noor/Bakker reikte tot de halve finale, waarin het tenonder ging tegen het Amerikaans-Oosten rijkse koppel Wang/Fichtinger. Bij de mannen ging het aanmer kelijk minder. In het enkel kwam Trinko Keen het verst. In de derde ronde verloor hij van Xiong Ke. De Zweed Karlsson was in de tweede ronde te sterk voor Gerard Bakker. De man- nendubbels Bakker/Cooke (GBr) stuitten in de kwartfinale op het Franse duo Legout/Eloit. Van hen hadden Keen en zijn Joego slavische partner Grujic een ron de eerder al verloren. UITSLAGEN Mannen, enkel, derde ronde: Xiong Ke (Chn) - Keen (Ned) 21-19 21-16 21-19. Finale: Eloi (Fra) - Xiong Ke 15-21 21-14 21-15 21-18. Dubbel, kwartfinales: Legout/Eloi (Fra) - Bakker/Cooke (Ned/Eng) 21-12 22-20. Finale: Legout/Eloi - Xiong Ke/Li Jing (Chn) 21-12 21-16. Vrouwen, enkel, derde ronde: Vrie sekoop (Ned) - Gordon (Eng) 21-19 14-21 21-11 21-19, Muller (Ned) - Boileau (Fra) 24-22 18-21 21-13 16-21 21-8, Marie Svensson (Zwe) - Noor (Ned) 21-15 21-15 18-21 19-21 21-14. Kwartfinales: Vriesekoop - Petter- son (Zwe) 21-10 22-20 21-11, Holt (Eng) - Muller 21-9 21-16 22-20. Halve finale: Vriesekoop - Asa Svensson (Zwe) 21-18 21-17 21-10. Finale: Vriesekoop - Holt 21-6 23-21 21-14. Dubbel, kwartfinales: Noor/Bakker (Ned) - Matsuoka/Michihiro (Jap) 21-12 18-21 21-15. Halve finales: Wang/Fichtinger (VSt/Oos) - Noor/Bakker 11-21 21-17 21-18. Finale: Asa Svensson/Marie Svens son (Zwe) - Wang/Fichtinger 14-21 21-14 21-15. Door Jan Seuren Soestduinen - Adri van der Poel heeft gisteren in Soestduinen zijn plaats als Nederlands kampioen in het veldrijden weer ingenomen. De 35-jarige Brabander verover de de titel al van 1989 tot 1993 en was daarvoor ook al Neder lands kampioen op de weg in 1987 in Geulle. In Soestduinen won hij, na een onderbreking van twee jaar door Henk Baars en Richard Groenendaal - zijn vijfde nationaal kampioenschap in het veldrijden. Van der Poel beheerste de titelstrijd volledig en fietste vanaf de tweede ronde alleen aan de leiding. De achtervolgers Richard Groe nendaal, Wim de Vos, Erik Boe- zewinkel en Frank van Bakel waren halverwege de wedstrijd al kansloos voor het rood-wit- blauwe tricot. Enkele dagen voor het NK deed Van der Poel in de veldrit van Surhuisterveen nog dapper mee om zijn ploegmaat Richard Groenendaal als belang rijkste kanshebber aan te duiden voor het NK. Gisteren bleek ech ter dat de veteraan in het prof peloton op een handige manier de druk op de schouders van de twaalf jaar jongere tegenstander had gelegd. „Toen ik zei dat Groenendaal voor mij dé favoriet was, wist hij nog niet dat hij op de tweede plaats zou eindigen", lachte Adri van der Poel gisteren na de wed strijd. En hij vervolgde iets ern stiger: „Maar onder normale om standigheden was dit een par cours voor hem geweest." Sneeuw- en regenbuien hadden van het zandparcours een snelle omloop gemaakt, waarop Van der Poel het tempo onmiddellijk hoog opschroefde. Met nog drie ronden voor de boeg probeerde Groenendaal de achterstand nog goed te maken. Hij sprong weg bij de achtervolgers, maar des ondanks liep Van der Poel steeds verder van hem weg. Adri van der Poel maakte zich geen zorgen zolang de achtervol gers bij elkaar bleven. Toen Groenendaal de tegenaanval in luidde, waakte hij er voor dat de afstand niet kleiner zou worden. „Ik reed vanaf de start tegen het maximum van de risico's", zei Van der Poel na de wedstrijd. „Pas in de slotronden deed ik het rustiger aan, want het zou zonde zijn geweest als ik door een domme val het kampioenschap nog had gemist. Ik reed de volle dige wedstrijd op negentig pro cent van mijn mogelijkheden. Maar het was niet echt gemak kelijk. In de finale maakte ik mij geen zorgen meer. Uit ervaring wist ik dat ik ook in de slotron den constant zou rijden. Dat is een van mijn sterkste punten als veldrijder." Voor het nationaal kampioen schap had Adri van der Poel extra brede banden gemonteerd. Daarmee bleek hij op het snelle parcours duidelijk in het voor deel ten opzichte van zijn tegen standers. Van der Poel noemde de keuze voor de banden een detail, dat tot het behalen van zijn vijfde kampioenschap had meegeholpen. Zijn vierde seizoenzege - eerder won hij dit seizoen de Super Prestigeveldritten van Diegem en Overijse en won vorige week nog in Sushuisterveen - droeg Van der Poel op aan zijn zwan gere vrouw Corinne, die binnen kort van haar tweede kind be valt. „Zij is zo vaak alleen", zei Adri van der Poel. „Rond Kerstmis moest zij plotseling naar het zie kenhuis, omdat de artsen dach ten dat het kind te vroeg gebo ren zou worden. In overleg met coördinator Gerrie van Gerwen besloot ik toen de Kerstcross in Soestduinen te laten schieten. Ik had 's nachts maar twee uur geslapen en het had geen zin om naar Soestduinen te gaan. Ik vond het jammer dat ik moest afzeggen, want in ons land zijn maar zo weinig veldritten." Gisteren maakte Van der Poel zijn afwezigheid echter meer dan goed. Ondanks zijn leeftijd, Adri van der Poel is aan zijn vijftiende seizoen als beroepsrenner begon nen, trainde de renner van de Belgisch Collstrop-ploeg nog harder dan een jaar geleden. Maar tevens nam het trainings beest, zoals hij door zijn colle ga's wordt genoemd, veel meer rust ten opzichte van voorgaan de jaren. „Dat heb ik van mijn periode bij Mercatone-Uno in Italië ge leerd", verkondigde Van der Poel. „Vroeger dacht ik dat ik elke dag op de fiets moest zitten. In de aanloop naar het Neder lands Kampioenschap reed ik drie dagen op de ATB-fiets door de besneeuwde bossen en trainde enkele keren op de weg, maar niet in het veld. Afgelopen sei zoen zat ik enkele weken zelfs helemaal niet op de fiets. Als je goed op de voeding let, is dat geen enkel probleem en komt de conditie heel snel terug. Na de veldrit in Loenhout deed ik het een tijdje rustig aan, want ik mij niet goed voelde. Vandaag (maandag, red) doe ik ook de hele dag niets. Ik moet nog enke le zaken regelen en daar neem ik alle tijd voor. Aan het wereld kampioenschap in Eschenbach (Zwitserland) eind januari denk ik nog niet. Dat wordt pas over drie weken gehouden." Profs/Amateurs: 1. Van der Poel (Kapellen) 1.00.57, 2. Groenendaal (St. Michielsgestel) 0.25, 3. Boezewinkel (Hooglanderveen) 0.28, 4. De Vos (Oosterhout) 0.30, 5. Van Bakel (Deurne), 6. Brentjens (Haelen), 7. Kools (Baarle-Hertog), 8. Baars (Diessen), 9. Scheffer (Velswijk), 10. Hendriks (Beilen), 11. Minkhorst (Hummelo), 12. Gerritse (Hooglanderveen), 13. Ophey (Erp), 14. Weevers (Vorden), 15. Schrader (Spankeren). Neo-amateurs: 1. Bram de Groot (Zevenhoven) 51.03 minuten, 2. Greitinus Gommers (Kollumerzwaag) 0.10, 3. Maikel den Ouden (Galder) 0.12, 4. Johan Bruinsma (Westerbork) 0.24, 5. Maarten Nijland (Hengelo), 6. J. van den Brom (Amersfoort), 7. V. de Kinkelder (Duiven), 8. M. van Helvoirt (Rosmalen), 9. R. Coehorst (Tilburg), 10. R. Lubberman (Hoogeveen). Junioren: 1. Boris Berkhout (Schipluiden) 42.02 minuten, 2. Remco de Bruyn (Sint Willibrord) 0.02, 3. Julien Smink (Hoogland) 0.25, 4. Björn Vonk (Nieuwe Pekela) 1.00, 5. Jarko van der Stelt (Aalst), 6. A. Soontjens (Bladel). 7. H. Voorn (Hilversum), 8. P. van Bussel (Ommel), 9. J. Trommelen (Brunssum), 10. D. Bakker (Achterberg). Nieuwelingen: 1. Freek de Jong (Deil) 31.24 minuten, 2. Roel Egelmeers (Oploo) 0.15, 3. Ronald Mutsaars (Schijndel) 0.30, 4. Maurice Speijer (Enspijk) 1.05, 5. Williant van Gils (Schijndel), 6. R. van der Stelt (Aalst), 7. B. Houben (Stramproy), 8. D, Kools (Baarle-Nassau), 9. S. van Dompselaar (Harderwijk), 10. R. van Houtem (Netersel). Veteranen: 1. Jan Steensma (Surhuisterveen) 42.59 minuten, 2. Tonnie Gijsbers (Helmond) 0.02, 3. Dik van Dalen (Westervoort) 0.15, 4. Mart van Kessel (Deurne) 0.40, 5. Jo Martens (Deurne), 6. M. van Beek (Barneveld), 7. M. de Vries (Hoevelaken), 8. J. van der Tang (Voorhout), 9. K. Stobbe (De Wilp), 10. R. Peters (Wichmond). Liefhebbers: 1. Pierre Frijters (Sint Willibrord) 43.18 minuten, 2. Ron van Beek (Sint Michielsgestel) 0.30, 3. Hans Voorn (Hilversum) 0.50, 4. Jos Bogaerts (Bavel) 1.12, 5. Stephan van Dam (Heeswijk), 6. J. van Gils (Middelbeers), 7. M. van Dam (Eerde), 8. W. Remmerts (Wapenveld), 9. J. Lammertink (Wierden), 10. Fr. Willems (Oostelbeers). Dames: 1. Reza Ravenstijn (Wijchen) 34.18 minuten, 2. Loes van Wersch (Mechelen) 0.05, 3. Nicolle Leyten (Udenhout) 1.15, 4. Saskia Out (Maarsbergen) 1.30, 5. Debby Mansveld (Gasseltnijeveen) 2.00, 6. D. van de Brand (Zeeland), 7. J. Jongeling (Rijswijk), 8. K. Kastelijn (Schijndel), 9. N. de Groot (Zevenhoven), 10. S. van Bussel (Asten). ■W/: 'V v 'k i 5 ►<j «i Van der Poel Soestduinen - Bondscoach Martin van Dijk heeft voor de open wereldtitelstrijd veldrijden nationaal kampioen Adri van der Poel, Richard Groenendaal, amateur Erik Boezewinkel, Wim de Vos en Frank van Bakel aangewezen. Dit vijftal bezette ook de top bij het NK in Soestduinen. Als reserves staan Hüub Kools en Henk Baars op de lijst. Het WK heeft plaats in het laatste weekeinde van januari in Eschenbach (Zwitserland). FOTO ANP Bij de junioren rijden dan Johan Bruinsma, Maarten Nijland, Raymond Lubberman, Felix Kools en Boris Berkhout. In de categorie neo-amateurs, die in Zwitserland een Europees kampioenschap rijden,, komen nationaal kampioen Bram de Groot, Gretienus Gom mers, Richard Coehorst en Vasco de Kinkelder uit. De vijfde plaats vult Van Dijk uiterlijk komend weekeinde in, na een veldrit in Groesbeek. De KNWU heeft de nationale titelstrijd voor volgend jaar toegewe zen aan Zwolle. Het NK heeft dan plaats op het recreatieterrein Westerveld. Op het parkoers is binnenkort een veldrit tellend voor de topcompetitie van de amateurs. Door onze correspodent Bob van Huët Frimley Green - Hagenaar Raymond Barneveld is twee de geworden op het wereld kampioenschap darten. Voor een uitverkochte Lakeside Country Club in het Engelse Frimley Green (Surrey) ver loor de 27-jarige postbode gisteravond de finale van de als tweede geplaatste Richie Burnett. De stukadoor uit Wales bleek de sterkste zenu wen te hebben in een negen sets durende slijtageslag en won met 6-3. De finaleplaats leverde de Hagenaar niette min een cheque op van 45.000 gulden. Barneveld, bijgenaamd 'Barney', was de eerste Nederlander die de finale haalde van het prestigieu ze 'Embassy Professional World Darts Championship', het 'Wim bledon' van de dartssport. Na een week van sensationele overwinningen tegen onder an deren Martin Adams, de aan voerder van het Engelse dartsteam gooide de Nederland se kampioen dit maal onder zeer grote spanning. Ten overstaan van ruim 2000, zeer luidruchtige, toeschouwers mistte hij te veel dubbels. Het was voor het eerst in zijn tienjarige dartscarrière dat Barneveld een marathon- 'best of 11 sets' speelde. „Ik denk dat het de zenuwen waren. Ik was voor het eerst echt nerveus. Het water stond me in de handen omdat het 'live' was op de BBC. Dat heeft me meer gedaan dan ik dacht. Ik heb er te veel aan gedacht", aldus de Ha genaar die - bij afwezigheid van Nederlandse dartsofficials spontaan werd gecoached door stadgenoot Roland Seholten, die in de eerste ronde was uitge schakeld. Beide vrienden delen de hoofdprijs, die zal worden besteed aan het spelen van Euro pese toernooien. „Voor Nederlandse begrippen is het geen slechte prestatie tweede van de wereld te worden, maar ik had zo graag willen winnen. Ik denk, Nederland wordt altijd tweede nu wil ik per se eerste worden. In de tweede sets miste ik een of twee pijlen om op 2-0 te komen. Één dartje is te veel op dit niveau". Raymond Barneveld. Tegenstander Ritchie Burnett (27) was vooral blij voor zijn landgenoten in Wales. „Ik heb hier weinig steun gehad van de Engelsen. Dat kan me ook niks schelen. Ik weet dat een heleboel mensen thuis op mij hebben ge wed. Voor die mensen ben ik blij dat ik heb gewonnen. Hebben ze weer wat extra geld." „Het is natuurlijk fantastisch om de Nederlandse vlag zo'n zaal binnen te dragen. Dat vind ik een verschrikkelijke eer. Maar lang kun je daar niet bij stil staan. Zodra je de eerste drie pijlen hebt gegooid is het ge woon over en sluiten. Het is dan alleen maar dat bord dat telt. Ik heb dus helemaal niets gehoord van het publiek. De enige afwis seling die je tijdens de wedstrijd hebt is die kan met water. Af en toe dus even afreageren op die waterkan", zegt Raymond Bar neveld. Voor Barneveld was de finale al meer dan hij had durven dro men. Niet gehinderd door came raploegen en een nerveuze BBC- producer stond hij in te gooien als in een kroeg op de hoek. Boordevol zelfvertrouwen waren zijn gedachten eerder op het bloedhete podium dan hijzelf. „Wonderful temperament, won derful temperament, wonderful temperament", geniet BBC-ra- dioverslaggever John Gwynne als Barneveld in een kritieke fase weer eens een maximale 180 tovert. „Vital for Raymond this one", meldt hij de luisteraars. En als hij heeft gemist: „It is true, he is so much better on the right hand side of the board". Dubbel FOTO ANP 16, links, was niet zijn favoriete finish. De radio-expert met de Welse achternaam beschrijft het duel tussen de tulp en de daffo dil (de nationale bloem van Wa les) en vraagt zich af hoe je 180 in het Nederlands uitspreekt: „Het moet prachtig klinken in het Nederlands." Het succes van de Nederlandse postbode heeft de Engelsen ver bijsterd. Onbewust duwde Bar neveld de nationale (Engelse) sporttrots een beetje dieper in de put. Op dit WK darts werden drie Engelse kampioenen succes sievelijk door hem uitgeschakeld - alvorens hij in Burnett zijn meerdere moest erkennen. De superieure koelheid waarmee 'Barney' de hele week gooide was voor de Engelsen pijnlijk herkenbaar. Na het voetbal en cricket leek weer een door de eilanders bedacht spelletje ge kaapt door een buitenlander. De sportverslaggever van The Inde pendent omschreef die gevoelens toen hij de Hagenaar neerzette als „de meedogenloze Neder landse werper wiens succes in het opstapelen van 180's doet vermoeden dat darts spoedig kan worden bijgeschreven op de lijst van sporten die we wereld hebben gegeven; alleen maar op dat de wereld ons ermee ver slaat." „Dat is het dartspubliek. Dit zijn gepassioneerde mensen", glimt Robert Holmes, woordvoerder van British Darts Organisation. Bijna ontroerd wijst hij naar een groep die uit Utrecht is gekomen en zich in schreeuwend Oranje heeft uitgedost. „Lovely boys", weet Holmes. Dat de domstad brigade zich op de laatste boot heeft gehaast om Raymond te steunen in de halve finale, is niet waar maar is in Frimley al le gende geworden. „We wilden dit sen keertje meemaken", zegt Be rend Mensing van dartsclub BZP (het BijZiende Pijltje). „Die aranje spullen hadden we nog over van de WK. Voor alle ze kerheid hebben we het in een koffer gestopt." De Utrechters zijn dik tevreden als Barveveld hen de hand schudt: „Hey Ray mond, o.k. man, klasse". Barneveld laaft zich met cola. Onder de Engelse spelers wordt daarentegen flink gekeild, voor dat de partij begint. Of dat ver standig is blijft een open vraag. Dartsologen weten zeker dat twee pints de zenuwen bedwin gen en een' vastere hand geven. Twee pints Holsten is veel min der dan wat professionele dar ters Mike Gregory en Andy Fordham innamen alvorens hun respectievelijke kwart- en halve finales. „These are the big boys", is het eufemisme voor him bui ken, die elke broekriem doen huilen. Toch gooien beiden triple 20's zoals minder getalenteerden überhaupt nog een dartsbord weten te raken. 'Barney' heeft de laatste dagen op een wolk gespeeld. „Het is echt ongelooflijk wat er gebeurd. Ik kan er nog steeds niet bij. Sinds september loopt het enorm goed. Van de zeven toernooien in Nederland heb ik er zes gewon nen. Dat is al iets unieks. Dan kom ik hier naar toe en heb ik ineens een hele slechte generale repetitie op de British Open. Niet zo raar achteraf, want je concentratie ligt toch bij dit toernooi. Beter dan de 'Embassy' bestaat niet." Waarom verhuist hij niet naar Engeland. Een beter visitekaart je dan een Embassy-finale is op de dartsgekke eilanden nauwe lijks denkbaar? „Ik heb heel snel heimwee", zegt hij. „Ik ben hier nu vanaf 27 december. Ik kan haast niet wachten om mijn kin deren in mijn armen te drukken. Ik mis ze zo ontzettend. Ik heb gelukkig nog een videofilmpje van ze gezien. Ik ben eigenlijk blij dat ik weer naar Den Haag kan." Halve finales: Van Barneveld (Ned) - Adams (Eng) 5-4, Burnett (Wal) - Fordham (Eng) 5-2. Finale: Burnett - Van Barneveld 6-3. Saskatoon (Can). Mobil Grand Prix indoor. Mannen, 60 ra: 1. Bailey (Can) 6,55, 2. Morgan (Jam) 6,65, 3. Surin (Can) 6,65. 400 m: 1. Davis (VSt) 47,27, 2. Franklin (VSt) 47,81, 3. Godwin (Can) 48,05. 800 m: 1. Fillion (Can) 1.52,28, 2. Jensen (Can) 1.52,97, 3. Kenah (VSt) 1.53,57. Mijl: 1. Vande- rift (VSt) 4.08,20, 2. Jones 4.08,33, Dunbar (VSt) 4.08,69. 60 m hor den: 1. Johnson (VSt) 7,66, 2. Swift (VSt) 7,67, 3. Kingdom (VSt) 7,69. Vrouwen, 60 m: 1. Guidiy (VSt) 7,20, 2. Echols (VSt) 7,30, 3. Clarke (Can) 7,46. 400 m: 1. Kaiser-Brown (VSt) 53,71, 2, Irving (VSt) 54,58, 3. Williams (VSt) 54,84 60 m horden: 1. Coon (Can) 8,23, 2. Bowes (VSt) 8,24, 3. Taylor (VSt) 8,34. Faro (Por). Wegwedstrijd. Vrouwen, 6000 m: 1. Sandel (Fin) 16.05, 2. Diaz (Por) 16.21, 3. Van Hulst (Ned) 16.32. Belfast. IAAF veldloop. Mannen: 1. Kirui (Ken) 8000 m 23.21, 2. Hanneck (Zim) 23.22, 3. Kariuki (Ken) 23.45, 4. Burke (Ier) 23.51, 5. Treacy (Ier) 24.02, 6. Fin- nerty (Ier) 24.04. Vrouwen: 1. Cheruiyot (Ken) 4800 m 15.57, 2. Kirui (Ken) 16.02, 3. Fida- tov(Roe) 16.19. Belfast. IAAF veldloop. Mannen: 1. Kirui (Ken) 8000 meter in 23.21, 2. Hanneck (Zim) 23.22, 3. Kariuki (Ken) 23.45, 4. Burke (Ier) 23.51, 5. Treacy (Ier) 24.02, 6. Fin- nerty (Ier) 24.04. Vrouwen: 1. Cheruiyot (Ken) 4800 m. in 15.57, 2. Kirui (Ken) 16.02, 3. Fidatov (Roe) 16.19. Igls (Oos). NK tweemansbob: 1. Geurts/Welten 53,89, 2. Kwakkel- stein/Douwes 55,20, 3. Kenter/ Macnack 55,34. Veldkamp/Schreuder, 2. Stam/Va^ Kempen, 3. Angenent/Corts, 4. Hm. tema/Kleine, 5. Snijders/Roozen. daal. Stand: 1. Kleine (Kerkenveld) 212;5 punten, 2. Kramer (Oudeschoo't) 187, 3. De Vries (Heerenveen) 186,4 Angenent (Alphen aan den Rijni 183,1, 5. Huitema (Roden) 181,2. Amsterdam. Internationaal floret- toernooi. Mannen, finale: Zombori (Hon) Korzelius (Zaal Visser, Amsterdam) 15-11. Eindstand: 1. Zombori, 2. Korzelius, 3. Oostveen (Scaramouche, Arm hem), Zair (Zaal Kardol us, Zoeter- meer), 5. Anzion (Scaramouche), Sorber (Zaal Kardolus). Vrouwen, finale: Steger (Dui) - Lie- brand-Van Es (Zaal Visser). Eindstand: 1. Steger, 2. Liebrandi Van Es, 3. Schipperheyn (Contre Temps, Amsterdam), Berger (Dui)_ 5. Cedee (Scaramouche), 6. Stone- house (Ier). Uitslagen nationale kampioen schappen veldrijden; België: 1. Jans- sens 1.00.05, 2. Vervecken 0.09, 3. Van den Abeele 0.14, 4. Van Sant vliet, 5. Herijgers. Frankrijk: 1. Chiotti 1.20.00, 2. Pag. nier 0.44, 3. Magnien 1.03, 4. Arn- ould 1.21, 5. Daniel 3 00. Tsjechië: 1. Simunek 55.55, 2. Elsnie 0.15, 3. Lukes 0.35.Uitslagen wiel- rennen Italië: 1. Pontoni 1.04.26, 2. Brainati 1.13, 3. Bilato 3.01. San Antonio (VSt). Wereldtitelge vechten Vedergewicht (WBC): Uitdager Gonzalez (Mex) wint door interven tie arbiter 10e ronde van titelhouder Kelley (VSt). Lichtvedergewicht (WBA): Titel houder Vasquez (PRi) w.o.p. van uitdager Canizales (VSt). Groningen. KNSB-Cup, vrouwen, 7e wedstrijd: 1. Zwolle (Heeren veen), 2. Pasveer (Groningen), 3. Grimbergen (Rijnsburg), 4. Zijlstra (Deinen), 5. Mager (Landsmeer). Klassement: 1. Grimbergen 94.1 punten, 2. Seinstra (St. Johannesga) 82, 3. Zwolle 73.2, 4. Pasveer 69, 5. Zijlstra 60. Uitslagen schaatsen Amsterdam. Koppelwedstrijd man nen. tellend voor de KNSB-Cup: 1. Bremen. Internationaal toernooi, vrouwen. Halve finales: Duitsland - Cuba 1-3 (5-15 15-12 3-15 5-15), Rusland - China 3-0 (15-8 15-11 15-5), finale: Cuba - Rusland 3-0 (15-6 15-12 15-10); om de derde plaats: China- Duitsland 3-0 (15-10 15-7 15-4), om de vijfde plaats: Peru - Letland 1-3 (10-15 15-8 8-15 11-15). Eredivisie: Eindhoven - Rotterdam 7-3 (1-1 2-2 4-0), Dordrecht - Ti1- burg 0-16 (0-5 0-2 0-9). Eredivisie vrouwen: Swift - Adelaide. WK Flying Dutchman. Stand na zes races: 1. Majtheenyr (Hon), 2. McCrossin (Aus), 3 Fram cis (NZe), 4. Rydge (Aus), 5. Fagen (VSt), 6. Cipriani (Ita). Adelaide (anp) - Jim Courier en Stefan Edberg hebben in dt eerste week van het tennisjaar 1995 laten zien dat tenniswereld met hen nog wel degelijk rekening moet houden De Amerikaan bracht het toernooi van Adelaide op zijn naam Edberg bleef 'heerser van de woestijn' in Doha, de hoofdstaf van het golfstaatje Qatar. De Zweed, die vorig jaar in de finale van Paul Haarhuis won, bedwong in de eindstrijd zijn landgenoot Magnus Larsson, de Amerikaan wees in de finale de Fransman Arnaud Boetsch te rug. Zowel voor Courier als voor Edberg betekende de overwin ning een uitstekende generale repetitie voor de Australian Open, die 16 januari begint. Courier, die de vijftiende toer nooizege in zijn loopbaan boek te, is met recht terug van wegge weest. De voormalige nummer één van de wereldranglijst wist sinds augustus 1993 (in Indiana polis tegen Boris Becker) geen toernooi meer te winnen. Vorig jaar kampte Courier enige tijd met een gebrek aan motivatie. „Maar ik heb er nooit aan ge twijfeld dat ik weer'een toernooi zou kunnen winnen", zei hij zon dag na zijn zege met 6-2 7-5 op Boetsch, die zaterdag in de halve finales te sterk bleek voor Ri chard Krajicek (7-6 6-2). „Al moet ik wel toegeven dat het een moeilijk jaar voor me is ge weest." Courier haalde vorig jaar wel de eindstrijd van het graveltoernooi in Nice, maar verloor toen van de Spaanse spe cialist Alberto Berasategui. Courier nadert door zijn succes weer de top-tien: hij steeg van de dertiende naar de elfde positie. „Ik heb twee maanden vakantie genoten", zei Courier. „Ik voel me fit en uitgerust en verheug me op de rest van het tennis jaar." Ook in het dubbelspel was de Amerikaan succesvol. Met de Australiër Patrick Rafter won hij de finale van Black uit Zim babwe en de Canadees Connell: 7-6 6-4. De komende week is Courier in Adelaide actief in een demon- stratietoernooi, net als onder meer zijn landgenoot André Agassi. Krajicek speelt in het toernooi van Sydney, waar hij als vierde is geplaatst. Jacco El- tingh staat daar als zesde op de lijst. Ook de vrouwen, met Schultz als vijfde gerangschikt, strijken daar neer. Larsson was in Doha vol bewon dering over het spel van de 28-jarige Edberg. „Ik heb Stefan lange tijd niet zo goed zien ser veren en volleren", zei Larsson, in december de verrassende win naar van het toernooi om de Grand Slam Cup in München. „Ik geloof dat hij in de hele partij maar twee volley's miste." In de halve finales was Larsson heer en meester tegen de Duitser Michael Stich (6-3 6-2), die in de kwartfinales geen moeite had met Jan Siemerink. Edberg won niet zonder moeite van de Fran se „tennisclown" Henri Lecooli (6-2 7-6). In de eindstrijd ver dween de spanning nadat berg de tiebreak van de e set met 7-4 had gewonnen. ,1 putte daar veel zelfvertrouwtr uit en kon de druk van a afzetten", zei de Zweed najï hij de tweede set simpel met 6-! op zijn naam had geschrevts Zijn beloning was een hoofdprij van 145.000 gulden. Net als Courier zegevierde berg ook in het dubbelspel. Pen Haag (anp) - Het bestuur van de Koninklijke Neder- 1 landse Dam Bond draagt oud-wereldkampioen Ton Sijbrands bij de werelddam- federatie FMJD voor als eer ste reserve voor het kandida tentoernooi. De wild card die de federatie aan Nederland ij toestond, ging vrijdag naar Rob Clerc. ^Ik ben diep teleurgesteld," al dus Sijbrands, die per fax op de Ij hoogte is gesteld van het besluit van het KNDB-bestuur. „Deze beslissing is even merkwaardig Van onze verslaggever Ad Pertijs Den Bosch Angelique Sei j de grote toernooien van 199: ge confrontatie met Moni I omgezet. De Zevenbergse I van het NK alle categorieën I De titelstrijd van zaterdag telde (op verzoek van de beide judo- J L' ka's) evenwel niet mee in de 1 kwalificatie-race om de felbe geerde tickets voor het EK, WK en Olympische Spelen. „Maar je zou mijn overwinning als een mentale tik kunnen zien," zei |j Seriese op zelfverzekerde toon. „Ik zie deze zege overigens als een tweede morele overwinning. Want enkele weken geleden in Japan pakte ik al een eerste en derde plaats en klopte daarbij tegenstanders, van wie Monique verloren had." De onlangs van Rijen naar Til burg verhuisde Van der Lee kon in Fukuoka nog aanvoeren dat ze herstellende was van een grie- paanval. Een maand later voelde ze zich weer opperbest. Toch i kwam ze er in de finale tegen Seriese geen moment aan te pas. „Ze trok mijn hoofd steeds naar tieneden, daardoor kon ik niets doen," zei de teleurgestelde eco nomie-studente. „Ik weet ook niet w?t ik daartegen kan zetten. George/Carlsbad (anp) - Er nie Els is het nieuwe golfjaar begonnen waarmee hij het oude eindigde: winnen. De 25-jarige wereldkampioen zegevierde in George in de Zuidafrikaanse Bell's Cup. Drie weken geleden won hij in zijn laatste toernooi van '94 de wereldtitel. De Zuidafrikaan had na vier ronden vijf slagen voorsprong op zijn landgenoot Hendruk Buhr- mann en de Amerikaan Pat Hor- 'gan. Het was Els' eerste over winning sinds twee jaar in zijn vaderland. Hij stootte vorig jaar door naar de wereldtop door overwinningen in het US Open en de WK's matchplay (Went- wprth) en strokeplay (Montego Bay). Larsson was hij te sterk voor k -i& Carlsbad Califomi b Siemerink, die aan de Rus 01» l.-wL. vsky was gekoppeld (7-6 6-2). li de halve finales verrasten Sit ™e_nnk e? 01hov,sky de numiM winnaars van toemooien in ,g4 uitgenodigd. John Daly maakte rijn rentree na vier maanden teams om de Hopman Cup. In tl finale tegen Oekraïne Boris Becker en Anke Huber E broer en zus Medvedev. Een andere Duitse, Sabine Had greep de eerste hoofdprijs intó vrouwencircuit van 1995. Deal eerste geplaatste won in Jal de finale na harde strijd van bet seizoen op de Amerikaanse Tour met het Mercedes Cham pionship. Daarvoor waren alleen één van de wereld Jacco en Paul Haarhuis (7-5 7-5). In Perth won Duitsland het 'pleV vrijwillige inactiviteit na een or ziertoernooi' voor gemrf ^ire taokpaAT/brde World Roemeense Irina Spirlei (2-6 H nSf 6-4). De komende week de mannen een toernooi in Indonesische hoofdstad. Ha huis is daarin als tweede l1 speelde. Daly stond 27e, George (üfAf). Bell's fcup, 600.00- 'Eindstand: 1. Els (ZAf) 275 slagen 67 69 70), 2. Horgan (VSt), Series. De Amerikaan sloeg toen een balletje tegen een amateur. Diens vader haalde na afloop verhaal waarop een slagenwisse- tag volgde. Daly, bekend om zijn enorm lan gs slagen, speelde in Carlsbad juet best, maar trok wel veel Huston die de eerste drie ronden het best speelde. Daly stond I i.OOO '<69 plaatst achter de Duitse W Nwmarni (zXf) ZS^THekffley VovWW t„ i™,aM,ratiH (VSt), Johnson (VSt), Bradley (ZAf) I ffing)TinVSt)' Goosen (ZAf)' Littlel nffribad (VSt). Mercedes Cham- I 1,8 miljoen gulden. i(v!« n? derde ronde: 1. Huston I jégï 205, 2. Couples (VSt), StadlerB ton ra 4' Lietzke (VSt), Elking- I 2n o^h, Estes WSt), Janzen (VSt) I NSt) 221 man (Aus) 21S' 27' Daly I Karbacher. In het kwalificatt toernooi van Auckland sm de zondag een voormalige groot heid. De Zweed Mats Wilande verloor van de 18-jarige AusW liër James Sekulov, nummer I! van de wereld, met 6-4 6-7 2-1 Adelaide. Mannen, 575.000 gul®1 Halve finales: Boetsch (Fra) - Kra eek (Ned/4) 7-6 6-2, Courier (VStJ - Woodforde (Aus/8) 6-3 6-4; fi01" Courier - Boetsch 6-2 7-5. Dubbel: finale: Courier/Rafter^ Aus) - Black/Connell (Zim/Cwr 7-6 6-4. Doha. Mannen, 1,1 miljoen guide* Halve finales: Edberg (Zwe/1)- conte (Fra) 6-2 7-6, Larsson (Zw; - Stich (Dui/2) 6-3 6-2; finale- berg - Larsson 7-66-1. k Dubbel: halve finales: Siemens Olhovsky (Ned/Rus) - Eltingh/H*J huis (Ned) 7-5 7-5, Edberg/Law (Zwe) - Delaitre/Forget (Fra; 7-6; finale: Edberg/Larsson - Sie® rink/Olhovsky 7-6 6-2. Jakarta. Vrouwen, 275.000 guld®* Halve finales: Hack (Dui/ljf Strandlund (Zwe) 6-0 6-1, Spu (Roe/6) - Basuki (Indo/2) 6-3 opgave Basuki; finale: Hack - W lea 2-6 7-6 6-4. Dubbel: finale: (Dui/Roe) - Courtois/Feber 6-2 6-3. Hongkong. Vrouwen demons! toernooi. ..j Finale: Pierce (Fra) - Sanchez-V' rio (Spa) 6-4 6-3; om de plaats: Sawamatsu (Jap) - NaVW lova (VSt) 6-4 6-1. 3-0. Huber - Medvedeva 6-4 3-6 e, Becker - Medvedev 6-3 6-7 Huber/Becker - Medvedeva, dev walk over. Perth. Hopman Cup. Op Vi)eariah^ïkiSei.671 ^arco 1 Finale: Duitsland (2) - Oekraïne] eg naür de streep.

de Stem | 1995 | | pagina 14