Weer meer vraag naar kantoren DE STEM Philips, Oracle en Matsushita 'belagen' Apple Senatoren op de wc: Geen directeur centrale bank voor Brazilië Havens Terneuzen en Ylissingen in de lift Brit wil campagne tegen Nederlandse kistkalveren Bouwbonden willen werkgevers belonen voor scheppen werk ind KORT leider Slovo de Boeren economie KORT Buitenlandse beleggers kopen voor driekwart miljard gulden winkels en kantoren Koers WallStreet vliegt omhoog A5 Dreigend tekort aan bouwvakkers 'JANUARI 1995 A4 wegens drugs Jitend een jonge vrouw uit veroordeeld was wegens Ibij hoge uitzondering twee I om nog een laatste maal loon en haar ouders. uit Hongkong arriveerde Iroine. Ze werd in 1993 ter Seeds gezegd onschuldig te 1 bevatte. ioord die werkt voor de krant schietpartij had plaats in Ir hij woonde. De 35-jarige hinderen heeft, stond op de teigd door het Islamitisch le, waaronder het FIS, zijn Tesprekken over de crisis in liseerd door de invloedrijke leenschap Sant'Egidio. len Russen lijn gisteren omgekomen bij j in de Centraal-Aziatische (jersbureau Interfax. Het is week. Militaire zegslieden de soldaten omkwamen in Imet Afghanistan, waar de hebben. Er is sinds oktober Ikt-het-vuren van kracht. 'alestijnen destijnse politie hebben een j nieuwe incidenten tussen leet een Israëlische woord- [rhe commandopost in Erez, itijnse gebeiden in de Strook ktijnse commandant zit, een iw-Guinea Igverklaring van de Papoea raulus II heeft op Papoea- fcl gezorgd. Een katholieke f-Kerk ervan ongevoelig te en heeft uit protest haar pgezegd. prganisatie, die geld bijeen- van To Rot, sprak gisteren |o Rots beenderen voor de jotten werden op een weinig t^enzineblik. Bovendien was snïe-operatie aan een intensieve training Navo-operatie Deny Flight een eenheid van vijftien lader in Florennes, die zich zou aansluiten bij de Neder- iafranca. Geeft de Belgische I, dan zal Nederland vrijwel Terugtrekken. inlandse Zaken en Defensie jny Flight nog niet vaststaat, nen op de hoogte te zijn. odgeschoten pte is gisteren op de westelij- nallah in haar auto doodge- laldus de Israëlische legerra- 1 in de auto zaten, bleven poten vanuit een voorbijrij- Jlelijk gepleegd door radicale kolonisten werd beschoten federzetting Hallamish reden, /egrendeld op zoek naar de Joe Slovo Economie ga0 Paulo - Rebelse leden van de Braziliaanse Senaat spelen verstoppertje in de .rlementsgebouwen om de jenoenüng te dwarsbomen van de nieuwe directeur van de centrale bank. De heren volksvertegenwoordi gers - veertien in totaal - ver schuilen zich in de kantine, op dun werkkamers en zelfs in de toiletten. Voor de tweede achtereenvol gende dag waren daardoor op het moment van de stemming te weinig senatoren in de zaal om de aanstelling van de econoom Persio Arida te bekrachtigen. Gevolg is dat Brazilië tot 17 januari zonder directeur van de centrale bank zit. Op die datum kan de regering van de nieuwe president Fernando Henrique Cardoso pas een derde poging in het werk stellen om de voor dracht goedgekeurd te krijgen. Het touwtrekken rond de benoe ming is het directe resultaat van de cassatie van de senaatsvoor zitter Humberto Lucena. In november ratificeerde de Ho ge Raad deze beslissing van de federale kiesraad. Dit orgaan trok eerder Lucena's nieuwe mandaat in wat hij op 3 oktober van de Brazilianen had gekregen bij de algemene verkiezingen. Inzet van het geschil zijn 130.000 kalenders met Lucena's foto, die de senaatsvoorzitter heeft laten verspreiden onder de kiezers in zijn electorrale thuis basis in de gortdroge verpauper de binnenlanden van Brazilië's noordoosten. Lucena had de staatsdrukkerij - tegen de regels van het politieke spel in - opdracht gegeven om voor een appel en een ei diens propaganda-materiaal te ver vaardigen. Na zijn veroordeling stak een storm van protest op in het Con gres. Een grote groep volksverte genwoordigers zet nu hun colle ga's binnen zowel de oppositie- als de regeringspartijen onder zware druk om volgende week vóór vrijspraak van Lucena te stemmen. Onder hen zijn 31 politici die ook op kosten van van de belas tingbetaler verkiezingsreclame hebben laten drukken. „Zolang er geen meerderheid is om hem van alle blaam, te zuiveren, blij ven wij muiten," verzekeren de veertien senatoren. Met een moeilijk te verbergen grijns liet Lucena gisteren zijn voorzittershamer op tafel knal len toen na de telling bleek dat - op twee Hogerhuis-leden na - het quorum wederom niet ge haald was. la - De kantorenmarkt heeft een goed jaar achter de rug. Vorig jaar is er 10 procent meer kantoorruimte verkocht en verhuurd. Vooral de tweede helft van 1994 geeft door de aantrekkende economie een forse opleving te zien. Er is volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars tf) vooral een toenemende vraag naar kleinschalige kan- toorrruimte vanuit het midden enkleinbedrijf. Makelaar Zadelhoff constateert een toenemende belangstelling van buitenlandse investeerders op de vastgoed markt. De buitenlandse investeringen in kantoren, bedrijfsgebouwen en winkels namen vorig jaar toe van 230 miljoen tot 740 miljoen gulden. Daardoor namen zij meer dan een kwart van het totale beleg- gingsvolume voor hun rekening. Duitsers speelden met 465 mil joen gulden de hoofdrol. De buitenlandse investeerders staken hun centen vooral in pro jecten in de Randstad. In kan toorgebouwen investeerden zij voor 600 miljoen gulden. Vraag op peil Zadelhoff verwacht dat de vraag naar kantoren dit jaar waar schijnlijk nog toeneemt. Ook de belangstelling van beleggers groeit nog. Overigens lieten Nederlandse in vesteerders het lelijk afweten. Vorig jaar staken zij slechts 370 Miljoen gulden in kantoren tegen miljoen gulden in 1993. Ne derlandse beleggers hadden meer belangstelling voor winkels en winkelcentra en woningen. Hierin belegden zij 1,4 miljard gulden. De totale vraag naar kantoor ruimte bleef vorig jaar aardig op peil. Voor het eerst sinds 1986 daalde de -direct beschikbare voorraad met ongeveer 200.000 m2 tot- 2,7 miljoen m2. De ver huur en verkoop van bedrijfs ruimten steeg met 15 procent. Daarentegen was de belangstel ling voor winkelruimte minder dan in 1993. Zadelhoff consta teert een daling van zeker 10 procent. Huren omlaag De voornaamste oorzaak van de ze teruggang was dat de consu ment minder kocht. De non- foodsector, maar vooral de mo debranche hadden daarvan het meeste te lijden. De NVM stelt vast dat de huur prijs van winkelruimte vorig jaar 2 procent is gedaald. Die ligt nu gemiddeld op 285 gulden per vierkante meter. Het direct beschikbare aanbod van winkelruimten bleef vorig jaar met 460.000 m2 vrijwel on gewijzigd. Het aantal plannen voor bouw en/of uitbreiding van winkelcentra nam echter toe. Eindhoven/Newyork (anp) - Philips zou samen met Matsushi ta en het Amerikaanse programmatuurhuis Oracle het compu terconcern Apple willen overnemen, meldt het Amerikaanse weekblad InformationWeek. Een woordvoerder van Philips noemde het bericht 'onzin, nonsens'. Op de Newyorkse effectenbeurs explodeerde de koers van Apple door de geruch ten met ruim drie dollar tot 42 dollar. i Overslag van kolen in de haven van Terneuzen. FOTO AFP is-generaal. ijn vrouw, de marxistische chrijfster Ruth First, kwam in Mozambique in 1982 om het le zen door een bombrief, waar- ichijnlijk afkomstig van de "lUidafrikaanse geheime dienst, ■ritici van Slovo verweten hem lke variant van de Kremlin-po- itiek, van stalinisme tot peres- rojka, te hebben verdedigd. In ebruari 1990 hief Zuid-Afrik» iet verbod op de communisti- che partij op en keerde Slovo erug. Bij de voorbereidingen ■oor de overgang naar democra- ;ie bleek hij een van de vaardig ste onderhandelaars van het ANC. Hij overtuigde het ANC na de eerste democratische verkiezin gen in april vorig jaar ook van ie noodzaak tot een 'regering van nationale eenheid'. Presi dent Mandela verleende Slovo in december een hoge onderschei ding voor zijn verdiensten. Het weekblad bericht gedetail leerd over de plannen met Apple. Het citeert bronnen binnen Ora cle, dat Oracle-topman L. El lison in oktober een ontmoeting sou hebben gehad met Philips- vertegenwoordigers. Het zou daarbij gaan om mensen van de consumenten-elektroni- cadivisie van Philips, meldt het blad. Een maand later werd er Sesproken met 's wereld grootste elektronicaproducejit, Matsushi- ta«it Japan. Oracle, dat momenteel een hard ®ncurrentiegevecht levert met Microsoft, is vooral geïnteres seerd in de computerprogram- van Apple. eze werkt onder meer samen ®et IBM om een nieuw compu- 'erbesturingssysteem te introdu ceren. Philips en Matsushita zouden vooral de computers van Apple willen overnemen. De Japanners Uien graag de draagbare appa- a'en in handen krijgen. eflegenwoordigers van Oracle Apple weigeren ieder com- eutaar. Wel liet de Apple- J'oordvoerster los, dat haar on- rneming en Oracle een vorm in samenwerking op soft- aregebied bespreken, e directie van de softwarever- Per heeft de overname nog et goedgekeurd, maar de aan- deerd Worc" no§ stee(fs bestu lp aandeelhouders van Oracle ««en binnenkort een aandele- lssie goedkeuren, waardoor .overname mogelijk wordt, ScSft InformationWeek. Dat het blad Philips noemt in verband met een overnamepo ging is opmerkelijk. Het Eindho- vense concern stopte enkele ja ren geleden met de produktie en verkoop van computers. Philips was te klein en kon de concur rentie niet bijhouden. De Apple-apparaten zijn welis waar modern, maar dreigen door het oprukken van de MS-dos- computers van de markt gedrukt te worden. Van onze verslaggevers Terneuzen - De aangetrokken economie komt de Zeeuwse havens zichtbaar ten goede. De haven van Terneuzen behaal de in 94 een record-overslag in de zeevaart trafiek van 10 mil joen ton, een stijging van 7,2 procent. De haven van Vlissingen bleef daar met 9,8 miljoen ton net iets onder. Het resultaat van Vlissin gen, dat de Olau-line kwijtraak te, betekent echter nog altijd een stijging (4 procent) ten opzichte van 1993. Voorzitter van de Raad van Be stuur van beide havenschappen, gedeputeerde D. Bruinooge, maakte gisteren tijdens de nieuwjaarsreceptie de groeicij fers bekend. De opbrengst van de havengel den steeg in Vlissingen met 5 procent naar een totaal van 15 miljoen gulden, Terneuzen steeg met 4,4 procent naar 3,9 miljoen gulden. Voor dit jaar verwacht Bruinoo ge dat beide havens samen over de grens van 20 miljoen ton schieten. Hij baseert zijn ver wachtingen op optimistische ge luiden bij grote klanten als Ver- brugge International, Hydro Ag- ri en O vet die in 1994 allen grote sprongen vooruit maakten. De havencijfers geven een duide lijk beeld van de opleving in de kunstmestsector. Hydro Agri zorgde in de Sluiskilse haven voor een stijging met 200.000 ton. In Sas van Gent was Zuid-Che- mie goed voor een stijging met 37 procent naar 117.000 ton. Ook de Axelse Vlakte doet nu serieus mee. In het aanloopjaar van de Finse staalverwerkings- fabriek Outokumpu lag de over slag op 50.000 ton, dat was in 1994 104.000 ton. Het goederenvervoer per spoor in Zeeuws-Vlaanderen daalde met 5,7 procent tot 8,9 miljoen ton. De goederenoverslag in Vlissingen in Vlissingen steeg met 350.000 ton. Bruinooge noemde 1994 een op merkelijk jaar voor de havens. Afgelopen jaar viel de beslissing tot een bestuurlijke fusie van de havenschappen. Ze vallen voortaan ook onder één directie, directeur J. Philippen, maar blij- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE ven hun eigen financiële huis houding voeren. In 1994 kwam het ook tot een samenwerking tussen de havens van Vlissingen en Rotterdam en bleek dat Terneuzen en Vlissin gen hoog scoren op de prioritei tenlijst voor haveninfrastructu- rele investeringen. Zeeland heeft voor de ontwikke ling van de Axelse Vlakte en de aanleg van kaderuimte in Vlis singen in totaal om 490 miljoen gulden gevraagd. Als klap op de vuurpijl besloot het rijk kort voor de jaarwisse ling om uit de havenschappen te stappen en de Zeeuwse havens daarvoor vorstelijk te belonen met 75 miljoen gulden. „Meer dan we hadden verwacht," aldus Bruinooge. Door onze correspondent Bob van Huët Londen - De Britse landbouwminis ter William Waldegrave heeft de Britse dierenwelzijnslobby opgeroe pen de aandacht te richten op Neder land voor een campagne tegen het intensieve mestsysteem voor kalve ren. „Ik denk dat als de energie die wordt gegeven aan die demonstraties (in Shore- ham) zou worden besteed aan Brussel en aan Nederland en Frankrijk we sneller veranderingen zouden krijgen dan dat we hier met onszelf vechten," aldus Walde grave gisteren op de BBC radio. De minister sprak naar aanleiding van een reeks gewelddadige protesten tegen kalverenexporten via de haven van het Zuidengelse Shoreham-by-Sea, westelijk van Brighton. Daar'Werden deze week vrachtwagens met vóór het Europese vasteland besterqd slachtvee vijf nachten achtereen bestookt door militante dierenbeschermers. Die zijn tegen de 'onmenselijke' transpor ten en tegen het intensieve mesten van de dieren in kisten op het Europese vaste land, een omstreden productiemethode die in Engeland is verboden. Bij de protesten raakten vier mensen gewond en werd een dertigtal arrestaties verricht. De demonstranten richten voor vele tienduizenden guldens schade aan vrachtwagens aan waarvan de ruiten werden ingeslagen of de dekzeilen open gesneden. De rekening voor de politiebescherming van de in Engeland zeer omstreden kalve- rentransporten is inmiddels opgelopen tot boven de miljoen gulden. Volgens Waldegrave werden de acties gehouden aan het verkeerde adres: „Ik denk niet dat veel van de oprecht bezorg de Britten zich zozeer storen aan de transporten. Het is goed mogelijk die afdoende te organiseren en daarvoor heb ben we de regels verscherpt. Waar men sen vooral tegen protesteren, en ik heb daar sympathie voor, is dat veel kalveren in een vleesproductiesysteem komen, met name in Nederland, waar kisten worden gebruikt die wij hier hebben verboden. Als we de mensen in Nederland willen stoppen om kalveren te kisten - wat volgens ons een verkeerde en wrede ma nier van produceren is - dan moeten we Brussel zover zien te krijgen de Europese wetten te veranderen. Het heeft geen zin de voorruiten in te slaan van Britse vrachtwagens die de kalveren transporte ren. Deze zaak kan alleen Europees wor den geregeld." De export van kalveren is overigens le gaal en in overeenstemming met Europe se afspraken over veetransporten. Onder druk van dierenwelzijnsgroepen en de Britse publieke opinie probeert de Britse regering al geruime tijd om deze trans porten aan strengere regels te binden. „Maar de Britse regering heeft geen enke le bevoegdheid om deze exporten eenzij dig te verbieden in de EU," aldus Walde grave. De minister vroeg de Britse dierenwel- zijnsorganisaties expliciet om samen met hem druk uit te oefenen op de Europese ministerraad. Dit om het dierenwelzijn in Europa te verbeteren. „Zoiets kan soms lang duren, maar het is de beste manier om het lot van de kalve ren te verbeteren. Met het stoppen van alleen de Britse export verander je weinig aan de wreedheid tegen de dieren, want dan worden er kalveren geïmporteerd uit Polen of ergens anders vandaan." Volgens hem was het nodig een 'Europese campagne' te starten tegen het intensieve mesten, dat vooral in Nederland en Frankrijk plaatsheeft. Ondertussen heeft de Britse veiligheids dienst MI5 haar aandacht gericht op de activiteiten van de meest extreme ele menten onder de dierenbeschermers. De vrees zou bestaan dat sommige groepen als het Animal Liberation Front een brandbomcampagne voorbereiden tegen boerderijen en de vleesverwerkingsindus trie. Vorig jaar stuurde deze groep een bom brief naar het hoofdkwartier van de fer rymaatschappij Brittany Ferries. De laat ste heeft zich inmiddels aangesloten bij de exportban op slachtvee die de grote Britse veerbootmaatschappijen hebben ingesteld, alweer onder druk van de pu blieke opinie. ZATERDAG 7 JANUARI 1995 Dagelijkse dienst Rotterdam-Berlijn Rotterdam - De Duitse luchtvaartmaatschappij Eastwest Airli nes begint op maandag 9 januari een lijndienstverbinding tussen Rotterdam Airport en het Berlijnse vliegveld Tempelhof. Er wordt drie keer per week heen en weer gevlogen. Het is voor het eerst dat Rotterdam en Berlijn door de lucht met elkaar zijn verbonden. Eastwest Airlines, gevestigd in het Duitse Erfurt, vliegt met de Dornier 328, die plaats biedt aan 30 passagiers. De vliegtijd bedraagt anderhalf uur. VC Breda sluit zich aan bij NPD Cargo Breda - Vervoerscentrum Breda heeft zich aangesloten bij NPD Cargo, met dik 400 wagens een van de grootste aanbieders van pakketdiensten in Nederland. VC Breda heeft zelf 11 medewer kers. In nauwe samenwerking met NPD Brabant vindt aansluiting plaats bij Distributie Centra Nederland, dat in de loop van dit jaar wordt omgedoopt tot NPD Cargo. VC Breda zal gaan opereren als regionaal steunpunt van het recent opgerichte NPD Brabant. Het is de bedoeling om de Europese activiteiten, waarbij is aangesloten bij Genera] Parcel, verder uit te breiden. Cao-akkoord bij Allied Breweries Breda - Allied Breweries Nederland (bierbrouwerij Oranjeboom, Drankenhandel Delta en Dh Geldrop) en de vakbonden hebben een principe-akkoord bereikt over een cao voor 1995. De werknemers kunnen een structurele loonsverhoging van 1,5 procent tegemoet zien, ongeveer een procent minder de ver wachte inflatie voor dit jaar. Daar staat tegenover dat de cao een looptijd van tien maanden kent (1 maart-31 december), omdat na de overname door de Belgische Interbrew Groep de cao-termijnen dan gelijk lopen met die van het (latere) stiefzusje Dommelsch. De lopende cao van Allied Breweries Nederland kent helemaal geen loonstijging. Over werk zijn in de huidige cao geen speciale afspraken gemaakt. Maar eerder is in het kader van reorganisaties en de verwachte overname van Oranjeboom door de Belgische Inter brew is al beloofd dat er de komende jaren geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De cao verplicht de komende 3 jaar 60-jarigen om gebruik te maken van de vut-regeling. Brabantse mest mogelijk naar Brazilië Veldhoven - De Brabantse mestverwerkingsfabriek Promest in Helmond gaat mogelijk mestkorrels leveren aan Brazilië. Vol gens directeur Bartelse van de werkmaatschappij T. Cofert in Veldhoven zijn de onderhandelingen met de potentiële afnemer in een vergevorderd stadium. Bartelse verwacht over enkele maanden de eerste zending van 5000 ton mestkorrels per schip naar Brazilië te exporteren. De mest is bestemd voor het landbouwproject Asendam in het Amazone-gebied. Hij zegt goede hoop te hebben dat het contract met de nieuwe afnemer rondkomt. Promest verkeert in financiële moeilijkhe den en kan een dergelijke order goed gebruiken. Cofert mikt in eerste instantie op een jaarlijkse leverantie van 60.000 ton, goed voor 40 miljoen gulden. Formidabele winstsprong Océ Venlo - Het kopieerconcern Océ-van der Grinten heeft de nettowinst over 1994 zien uitkomen op ongeveer 90 miljoen gulden of 45 procent boven die van 1993. De omzet steeg met slechts 5,5 procent tot 2,8 miljard gulden. Deze voorlopige cijfers heeft bestuursvoorzitter Pennings gisteren genoemd in een interne nieuwjaarsspeech. Het krachtige herstel van de resultaten is volgens Pennings toe te schrijven aan het succes van nieuwe produkten. Ook efficiën- tiemaatregelen hebben een belangrijke bijdrage aan de winst verbetering geleverd. In de Verenigde Staten ontwikkelden omzet en resultaat zich bijzonder gunstig. Akkoord over chauffeurs Campina Zaltbommel - De langdurige onderhandelihgen tussen Campina Melkunie en de vakbonden over het eigen vervoer van de onderneming zijn eindelijk afgerond. Dat betekent dat Campina kan beginnen met de beoogde verzelfstandiging van het vervoer en het onderbrengen van de chauffeurs in de voor het concern goedkopere vervoers-cao. Van alle medewerkers in het vervoer gaan er ongeveer 200 over naar de nieuwe op te richten Vervoer bv. De overige 300 medewerkers willen in de zuivel-cao blijven. Deze chauffeurs zullen op termijn een andere functie binnen de zuivelcoöperatie moeten aanvaarden, als er niet voldoende werk in het eigen vervoer meer is. De werknemers die vrijwillig onder de vervoers-cao komen te vallen krijgen een bedrag ineens van driemaal het inkomens verschil dat ligt tussen de beide cao-salarissen. Verder krijgen ze een basisuitkering van 7500 gulden bruto. Den Haag (anp) - Beloning van goedwillende in plaats van bestraffing van kwaadwillende werkgevers. Dat is de kern van de cao-voorstellen die de bouwbonden van FNV en CNV hebben gedaan voor de stukadoorsbranche (12.000 werkne mers). De bonden willen zo de werkgelegenheid stimuleren. De vakorganisaties denken aan roep als metselaar, timmerman, de oprichting van een stimule ringsfonds. Ondernemers die hun werknemers ook in slappe tijden in dienst weten te houden en werkgevers die hun perso neelsbestand uitbreiden, zouden daaruit een bijdragekunnen ontvangen. Speciale aandacht moet er zijn voor langdurig werklozen en ge deeltelijk arbeidsongeschikten. Ook aanbieding van vaste dienstverbanden in plaats van flexibele arbeidscontracten zou den een beloning waard kunnen zijn. De vakbonden willen het fonds vullen met een werkgeversbij drage van 0,75 procent van de loonsom. Ook is denkbaar on dernemers die hun personeel la ten overwerken, te verplichten een bijdrage te storten. Er dreigt een tekort aan bouw vakkers, omdat steeds minder scholieren kiezen voor een be- stukadoor of dakdekker. Vooral in de Randstad, Brabant en Lim burg hebben aannemers steeds meer problemen bij het vinden van geschoolde mensen. Aldus bestuurder Schotanus van de Bouw- en Houtbond FNV tijdens een bijeenkomst in Weert. Woordvoerster Kool van de AVBB, de grootste werkgevers organisatie in de bouwwereld, bevestigt de lezing van Schota nus. „We hebben steeds meer moeite met het vinden van goed opgeleid personeel. Omdat er de komende jaren meer huizen ge bouwd moeten worden, zal dat probleem alleen maar groter worden." In Limburg en Brabant hebben de aannemers naast de extra woningbouw in het binnenland het probleem dat veel bouwvak kers hun heil over de grens zoe ken. Ook voeren grote aanne mers vaak langdurige bouwpro jecten in België of Duitsland uit. c

de Stem | 1995 | | pagina 5