Nederlandse helikopters naar Bosnië Weer Jeltsin zet oorlog in Tsjetsjenië tot het bittere einde voort Philips, en Matsu 'belagen' Frankrijk krijgt kritiek op toenadering tot Irak Vetrouweling Elizabeth klapt uit de school Minder asielzoekers naar Bondsrepubliek Senatoren Traditionele brandweeroefening Tokyo Communistenleider Slovo was schrik van de Boeren DE STEM BUITENLAND Defensie wil grotere bijdrage leveren aan controleren bestand Beatrix genoemd als kandidaat voor Karlspreis BUITENLAND KORT Singapore hangt vrouw op wegens drugs Algerijnse journalist vermoord Tadzjiekse militanten doden Russen Nood-telefoon Israël en Palestijnen Paus-rel op Papoea-Nieuw-Guinea Belgen trainen voor Bosnïe-operatie Israëlische koloniste doodgeschoten Buitenlandse bi Koers WallStreel ZATERDAG 7 JANUARI 1995 M Moskou/Grozny (rtr/afp/dpa/ anp) - De Russische president Jeltsin is vastbesloten de mi litaire operatie in Tsjetsjenië tot het bittere einde voort te zetten, bleek na een zitting van zijn Veiligheidsraad gis teren in Moskou. Wel liet hij de deur open voor onderhandelingen met de Tsjets jeense leiders. De Russische troepen gingen ondertussen met de beschieting van Grozny door. In een communiqué stelde de Veiligheidsraad, waarin de voor standers van interventie de over hand hebben, dat het verzet van de 'illegale gewapende groepen' in Tsjetsjenië de komende dagen moet worden overwonnen. Daar mee lijkt een nieuw Russische offensief tegen Grozny in het verschiet te liggen. Jeltsin wil dat de raad een da tum vaststelt waarop.de militai re operatie wordt beëindigd, waarna het ministerie van Bin nenlandse Zaken kunnen over gaan tot de ontwapening van de Tsjetsjeense strijders. Tegenover Sergej Kovaljov, Jelt- sins adviseur voor mensenrech ten die de afgelopen weken van uit Grozny felle kritiek op de Russische aanvallen leverde, zei de president dat het nog te vroeg is voor een staakt-het-vuren. De president vroeg minister van Defensie Gratsjov uit te leggen, waarom zijn bevel de bombarde menten op Grozny te staken, niet was opgevolgd. Jeltsin had dat woensdag voor de tweede keer bevolen, maar de volgende dag bleef de luchtmacht de hoofdstad bestoken. De Russische artillerie zette gis teren de bombardementen op het centrum van Grozny voort, met name op het Vrijheidsplein waar het presidentieel paleis van Doedajev ligt. De afgelopen vier weken zijn bij de actie in Tsjetsjenië zeker 256 Russische militairen omgeko men, zo meldt het persbureau Interfax op gezag van officiële bronnen. De landmacht verloor 116 man, onder wie 63 officie ren, en het ministerie van Bin nenlandse Zaken 40 man. Maar volgens het dagblad Mos- kowskije Novosti zijn al meer dan 1800 Russische militairen en circa 2000 Tsjetsjeense strijders gesneuveld. In de eerste twee weken van de operatie zouden bijna 200 Russische pantserwa gens zijn vernield, en bij de bestorming van Grozny op oudejaarsnacht nog eens 150 tanks en pantserwagens. In Gro zny zijn inmiddels meer dan honderd Russische moeders aan gekomen om hun dienstplichtige zonen te zoeken. De buitenlandse kritiek op de Russische interventie neemt ver der toe. In een brief aan Jeltsin riep de Amerikaanse president Clinton het Kremlin op maatre gelen te nemen om het aantal slachtoffers onder de burgerbe volking tot het minimum te be perken. Ook vroeg hij Jeltsin het aanbod van de Organisatie voor Veilig heid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) te bemiddelen, in overweging te nemen. Washing ton gaat niet zover om Moskou te vragen af te zien van het gebruik van geweld, en erkent de territoriale integriteit van Rus land. In Den Haag riep het ministerie van Buitenlandse Zaken de Rus sische ambassadeur Skotnikov op het matje, om bezorgdheid te uiten over het overmatige ge weld in de Kaukasus. Van onze verslaggeefster Aken - Koningin Beatrix en de schrijver Cees Nooteboom worden in de Duitse pers genoemd als kandidaten voor de Karlspreis 1995 die op 25 mei in Aken wordt uitge reikt. Waarschijnlijk op 17 januari wordt de defi nitieve keuze van het Karlspreiscomité bekend gemaakt. De Karlspreis is de jaarlijk se ereprijs van de stad Aken voor een prominent persoon die zich verdienstelijk heeft gemaakt op het gebied van de Europese samenwerking. Beatrix heeft zich in Duits land bijzonder populair ge maakt met haar meest re cente uitspraak, in het ka der van de oorlogsherden kingen, dat Nederlanders zich moeten verzoenen met de Duitsers. Cees Noote boom is bij onze oosterbu ren al lange tijd een geliefd schrijver. Andere kandidaten voor de Karlspreis waarvan op dit moment de namen circule ren zijn onder meer de Itali aanse schrijver Umberto Eco, de Oostenrijkse kanse lier Vranitzky en de Oosten rijke minister van Buiten- landze Zaken Mock. Den Haag (anp/ap) - Nederland is bereid opnieuw helikopters beschikbaar te stellen aan de VN-vredesmacht in Bosnië-Her- zegowina. De toestellen moeten een bijdra ge leveren aan het toezicht op het bestand dat sinds kerst in Bosnië stapsgewijs tot stand is gekomen. Het uitzenden van de heli's hangt af van een formeel ver zoek van de Verenigde Naties, zo gaf het ministerie van Defensie gisteren aan. Tot op heden heb ben de VN nog geen stappen in die richting ondernemen, 'en we weten ook niet of er een derge lijk verzoek komt'. De VN riepen donderdag de lid staten op meer manschappen en materieel beschikbaar te stellen om een goede controle op het Bosnische bestand mogelijk te maken. Defensie trok afgelopen najaar vier helikopters terug uit het Bosnische oorlogsgebied. Hun aanwezigheid was overbodig aangezien ze niet naar Srebreni ca mochten vliegen. De toestel len moesten verbindingen onder houden tussen de Nederlandse VN-eenheden in Bosnië en even tueel Nederlandse gewonden evacueren. Bij de terugtrekking liet Den Haag Unprofor weten dat de heli's op hun basis in Nederland paraat zouden blijven om, indien gewenst, spoedig naar Bosnië te rug te keren. Met de Bülkow 105-c-helikopters zijn ook zo'n 30 man aan vliegers en onder houdspersoneel 'stand by'. Mocht het tot een hernieuwde uitzending van Nederlandse he likopters komen, dan zal minis ter Voorhoeve tijdig de Tweede Kamer informeren, zegt Defensie Londen/Parijs (rtr/afp/anp) - De Britse en Amerikaanse regeringen hebben gisteren kritiek geuit op Frankrijk, omdat dit land de betrekkingen met Irak gaat aanhalen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen neemt het Pa rijs kwalijk dat er vooraf geen overleg is geweest met de leden van de Europese Unie. Groot- Brittannië wil druk blijven uit oefenen op de Iraakse president Saddam Hussein. Ook de Nederlandse regering be treurt het dat het Franse besluit de banden met Irak aan te halen zonder vooroverleg in EU-ver- band is genomen. Dat moet vol gens Den Haag binnenkort wel plaatsvinden. Washington reageerde eveneens verbolgen. Frankrijk heeft deze stap volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken niet op het juiste ogenblik gezet. Frankrijk en Irak zeiden eerder op de dag een Franse belangen- afdeling in Bagdad te zullen openen in de Roemeense ambas sade. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz was dit tijdens zijn bezoek aan Parijs overeengeko men met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Juppé. Een Britse regeringswoordvoer der zei dat Londen 'zeer wan trouwig blijft' ten aanzien van de intenties van Irak. Hij ver wees onder meer naar de troe penconcentratie bij de Koeweit se grens in oktober. Irak trok zich destijds pas terug, nadat het Westen versterkingen naar de regio had gezonden. Parijs is voorstander van gedeel telijke verlichting van het em bargo tegen Bagdad, omdat Irak het oliestaatje Koeweit inmid dels officieel heeft erkend en verregaand tegemoet is gekomen aan de VN-eis zijn massa-ver nietigingswapens op te ruimen. toe. Ofschoon de volksvertegenwoor digers de inzet van de toestellen bij de uitzending van het Dutch- bat naar Bosnië hebben gesanc tioneerd, lijkt nieuw overleg on vermijdelijk. De toestellen krij gen bijna zeker andere taken dan die waaraan de Kamer begin vorig jaar haar goedkeuring heeft verleend. De Bosnische regering en de lei ders van de Bosnische Serviërs zijn gisteren bijeengekomen om te praten over de tenuitvoerleg ging van het bestand. In het noordwesten van Bosnië ging de strijd ondanks dat akkoord door. Rond het noordwestelijke, bij de grens met Kroatië gelegen, Veli- ka Kladusa werd donder dagnacht en gistermorgen vol gens de VN geschoten met artil lerie en mortieren. Het overleg over de tenuitvoer legging van het bestand, dat zondag van kracht werd, vindt plaats op het vliegveld van Sara jevo. De strijd in de regio Bihac en de aanwezigheid van regeringstroe pen op de berg Igman bij Saraje vo leidden woensdag tot het vastlopen van het overleg over het bestand. De Bosnische president Izetbeg- ovic heeft gisteren gezegd dat de besprekingen over het bestand gedoemd zijn te mislukken als de Bosnische Serviërs en hun bond genoten hun aanvallen in Noord- west-Bosnië niet stoppen. „We staan niet toe dat de Ser viërs dit bestand op andere fron ten gebruiken om de aanvallen op de enclave Bihac op te voe ren," zei Izetbegovic. Ook de Bosnisch-Kroatische lei der Zubak zei in een toespraak tot een militaire eenheid dat het bestand kan mislukken. „De oorlog is nog niet over en een rechtvaardige vrede is nog niet in zicht," zo werd Zubak aange haald door het Kroatische pers bureau HINA. VN-commandant Rose heeft de onderhalingstafel gisteren in een 'pestbui' verlaten. Volgens waar nemers maakte Rose zich kwaad over het 'gekissebis over details' van de onderhandelende par tijen. Uit het strijdgebied kwamen gis teren weer meldingen over nieu we van de ethnische zuiveringen door de Serviërs. In de Noord- bosnische stad Sanski Most zou den de afgelopen maand tenmin ste vijf moslims zijn gedood als onderdeel van de voortdurende etnische zuiveringen, meldt VN- Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR). Voor de oorlog woonden er in Sanski Most vooral moslims. De stad was een van de eerste doel witten van de Servische zuive ringen. Op dit moment wonen er nog maar weinig niet-Serviers in de stad. Als negentiende eeuwse brandweerlieden verklede le den van een Japanse culturele vereniging beklommen giste ren in Tokyo brandweerlad ders van bamboe. De stunt is een onderdeel van de traditio nele jaarlijkse brandweeroefe ning in de Japanse hoofdstad. foto epa Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Lord Charteris of Amisfield, de voormalige particuliere secretaris van koninging Elizabeth is pijn lijk uit zijn rol gevallen als vertrouweling van de Windsors. In een gisteren gepubliceerd in terview met het gedegen week blad 'The Spectator' was Hare Majesteits confident even ver geten dat zijn woorden werden opgetekend voor publicatie. De extreem goed geïnformeerde Lord Charteris (81), die in 1977 zijn functie neerlegde maar als Vaste Kamerheer kind aan huis is gebleven op Buckingham Palace, praatte met een onge kende openheid over 's lands eerste familie. Volgens hem was het zeker dat Charles en Diana zullen schei den, nog bij leven van de de inmiddels 94-jarige Queen Mother. Ze is bestand tegen de schok, aldus Lord Charteris: Hertogin Sarah van York: een 'ordinair wijf. foto ap „Je wordt geen 94 zonder een aantal schokken te overleven. Hare Majesteit is gemaakt van stevig materiaal. Ze heeft ge leerd zich te beschermen, een beetje door haar hoofd in het zand te steken. Wat ze niet wil zien daar kijkt ze niet naar." Lord Charteris vond het jam mer dat prins Charles 'een maagd had getrouwd', terwijl Camilla Parker-Bowles tenslot te de 'liefde van zijn leven' is - ondanks dat ze met een ander was getrouwd. „Een echtscheiding zal de lucht doen opklaren. En natuurlijk zal hij koning worden. Er is niets in de constitutie dat be paalt dat de monarch gelukkig moet zijn getrouwd. Als de lie ve, dierbare, koningin overlijdt, al wenste ik dat ze eeuwig kon doorgaan, zal Charles worden aangewezen als staatshoofd." Tegen de tijd dat dat aan de orde was zouden de Britten Charles' bekentenissen van overspel wel hebben vergeten en zich alleen nog zijn eerlijk heid herinneren, aldus de man die 28 jaar op Buckingham werkte. „De koningin denkt er net zo over," verklapt hij Nor een Taylor, zijn interviewster. De ex-vertrouweling van de koningin geeft een weinig vleiende beschrijving van Sa rah, de hertogin van York. „Ze is een ordinair wijf... ordinair, ordinair, ordinair." Volgens de krant The Independent beves tigden die woorden wat ieder een al wist, namelijk dat de Windsors snel afstand nemen van wat 'ongeschikte nieuwe lingen' worden genoemd. Gevraagd of de koningin hem nooit op zijn vingers had getikt over eerdere commentaren op Sarah, antwoordde Lord Char teris spontaan: „Nee hoor. Ik zei wat alle anderen dachten. Gewoon, dat de hertogin van York een ordinair wijf is". Geschrokken van de publiciteit rond zijn openhartige interview (dat nota bene de opening werd van The Times) zei de 81-jarige Lord dat hij, achteraf be schouwd, bepaalde dingen toch liever niet had gezegd: „Ik moet zeggen dat de hertogin van York een aardig, lief meisje is. Maar ze is vulgair. Punt uit." Of koningin Elizabeth haar ex- vertrouweling dit keer wel op de vingers zal tikken, is niet bekend. Daardoor is over het hele jaar gezien het aantal vluchtelingen weliswaar naar verwachting drastisch gedaald, maar de laat ste twee maanden van vorig jaar hebben zich maandelijks weer meer dan 12.000 asielzoekers in Duitsland gemeld. Dat zijn er vele duizenden méér dan in de zomermaanden van 1994. Minister Kanther maakt zich daarover grote zorgen, om dat in voorgaande jaren het aan tal asielzoekers en vluchtelingen in de wintermaanden juist dui delijk terugliep. Vorig jaar hebben de Duitse au toriteiten meer dan 350.000 aan vragen voor asiel behandeld. Slechts 25.578 - dat is ruim 7 procent - kreeg asiel toegewe zen. Op dit moment wachten nog ruim 100.000 vluchtelingen op het definitieve antwoord op hun asielaanvraag. Kanther heeft de deelstaat-regeringen nogmaals op hun plicht gewezen om afge wezen asielzoekers ook daad werkelijk en zo snel mogelijk uit te wijzen. Volgens Kanther werk de nieuwe asielwet, maar moeten de daarin vastgelegde richtlijnen nog strenger worden toegepast. Een groot probleem vormen de Koerden in Duitsland. Op dit moment bestaat een tijdelijke uitwijzingsstop, omdat de Koer den bezweren dat ze bij gedwon gen terugkeer in Turkije gevan gen zullen worden gezet, gemar teld en in een aantal gevallen zelfs gedood. In vergelijking met oktober 1994 is het aantal asielzoekers uit Turkije in november en decem ber vorig jaar enorm gestegen: van dik 700 tot over de 2000 per maand. Kanther is er van overtuigd dat consequente uitwijzing het aan tal vluchtelingen nog verder zal doen dalen. Als zich dat vol doende rondspreekt zal ook de georganiseerde mensensmokkel buiten spel worden gezet. De meeste vluchtelingen en asielzoekers in Duitsland zijn nog steeds afkomstig uit 'Klein- Joegoslavië' (Servië en Montre- negro). Maar ook uit Bosnië- Herzegowina komt nog steeds een onderonderbroken stroom vluchtelingen Duitsland binnen. Singapore - In Singapore is gisterochtend een jonge vrouw uit I Hongkong opgehangen die ter dood veroordeeld was wegens' drugmokkel. De 25-jarige vrouw had bij hoge uitzondering twee weken uitstel van executie gekregen óm nog een laatste maal J Kerst te vieren met haar negenjarige zoon en haar ouders. Ze werd in 1991 gearresteerd toen ze uit Hongkong arriveerde I met een koffer met daarin 5,6 kilo heroine. Ze werd in 1993 ter dood veroordeeld. De vrouw heeft steeds gezegd onschuldig te zijn. Ze meende dat de koffer horloges bevatte. Algiers - Een Algerijnse journalist die werkt voor de krant Liberté, is gisteren doodgeschoten. De schietpartij had plaats in de wijk Khazrouma van Algiers, waar hij woonde. De 35-jarige Aliou Salah, die getrouwd is en twee kinderen heeft, stond op de lijst van journalisten die waren bedreigd door het Islamitisch Reddingsfront (FIS). De leiders van de Algerijnse oppositie, waaronder het FIS, zijn jl gisteren in Rome aangekomen voor gesprekken over de crisis in hun land. De gesprekken zijn georganiseerd door de invloedrijke rooms-katholieke Italiaanse basisgemeenschap Sant'Egidio. Moskou - Drie Russische militairen zijn gisteren omgekomen bij gevechten met islamitische strijders in de Centraal-Aziatische republiek Tadzjikistan, meldt het persbureau Interfax. Het is het tweede soortgelijke incident deze week. Militaire zegslieden in de hoofdstad Doesjanbe zeiden dat de soldaten omkwamen in de regio Badachsjan, aan de grens met Afghanistan, waar de moslim-fundementalisten hun bases hebben. Er is sinds oktober j tussen de strijdende partijen een staakt-het-vuren van kracht. Erez - Het Israëlische leger en de Palestijnse politie hebben een 'rode telefoonlijn' geïnstalleerd om nieuwe incidenten tussen beide partijen te voorkomen. Dit heet een Israëlische woord voerder gisteren bekendgemaakt. De directe lijn verbindt de Israëlische commandopost in Erez, aan de grens met de autonome Palestijnse gebeiden in de Strook van Gaza, met de post waar de Palestijnse commandant zit, een kilometer verder naar het zuiden. Port Moresby - De aanstaande zaligverklaring van de Papoea j Peter To Rot door paus Johannes Paulus II heeft op Papoea- Nieuw-Guinea voor een enorme rel gezorgd. Een katholieke lekenorganisatie beschuldigt de RK-Kerk ervan ongevoelig te zijn voor de traditionele gebruiken en heeft uit protest haar medewerking aan het pausbezoek opgezegd. Voorzitter Dominic Tornar van de organisatie, die geld bijeen brengt voor een kerkgebouw ter ere van To Rot, sprak gisteren schande van de opgraving van To Rots beenderen voor de zaligverklaring op 17 januari. De botten werden op een weinig passende wijze vervoerd in een benzineblik. Bovendien was daarbij de familie niet aanwezig. Brussel - Belgische piloten beginnen aan een intensieve training met het oog op deelname aan de Navo-operatie Deny Flight boven Bosnië. Het zou gaan om een eenheid van vijftien manschappen van het Tweede Eskader in Florennes, die zich j met zes F-16-jachtbommenwerpers zou aansluiten bij de Neder landers op de Italiaanse basis Villafranca. Geeft de Belgische regering groen licht voor de missie, dan zal Nederland vrijwel i zeker vliegtuigen en manschappen terugtrekken. De Belgische ministeries van Buitenlandse Zaken en Defensie wezen er gisteren deelname aan Deny Flight nog niet vaststaat. Den Haag zegt van de Belgische plannen op de hoogte te zijn. Jeruzalem - Een Israëlische koloniste is gisteren op de westelij ke Jordaanoever nabij de stad Ramallah in haar auto doodge schoten. Een man raakte gewond, aldus de Israëlische legerra- dio. Twee meisjes die eveneens in de auto zaten, bleven ongedeerd. Volgens de legerradio werd er geschoten vanuit een voorbijrij dende auto. De aanslag is vermoedelijk gepleegd door radicale Palestijnen. De stationcar van de kolonisten werd beschoten toen ze in de buurt van de joodse nederzetting Hallamish reden. Het leger heeft de omgeving afgegrendeld op zoek naar de daders. Door onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Ruim 127.000 asielzoekers zijn in 1994 Duitsland binnengekomen. Dat is 60,6 procent minder dan het jaar daarvoor. Toch is de Duitse minister van Binnenlandse Zaken Kanther (CDU) maar matig tevreden over de uitwerking van de recent aangenomen asielwet. Johannesburg (dpa) - De gis teren overleden minister van Volkshuisvesting Joe Slovo belichaamde werkelijk alles wat vroegere Zuidafrikaanse regeringen haatten en vrees den. De 'blanke veteraan' uit de strijd tegen de apartheid was niet al leen communist, maar ook nog eens guerrillaleider bij het Afri kaans Nationaal Congres (ANC). Als zodanig was hij verantwoor delijk voor veel aanslagen in Zuid-Afrika. Slovo, geboren op 23 mei 1926 in Litouwen, kwam op achtjarige leeftijd met zijn ouders naar Zuid-Afrika. Zij hadden alleen geld voor zijn lagere school, daarna moest Joe werken. De Tweede Wereldoorlog bracht de ommekeer. Slovo vocht kort met Zuidafrikaanse eenheden in Egypte en Italië. Terug aan de Kaap kon hij met geld van het leger rechten studeren. Hij werd advocaat. Door zijn lidmaatschap van de in 1950 verboden communistische partij was hij spoedig doelwit van ver volging door de overheid. In 1962 verklaarde die hem tot zo geheten gebande persoon. Dat maakte een einde aan de moge lijkheid van Slovo politieke acti viteiten te ontplooien. Het jaar erop ging hij in balling schap. Hij zette de strijd tegen apartheid voort. Hij nam het bevel op zich van de ANC-guer- rilla-eenheid 'Umkonto weSi- zwe' (speer van de natie). In 1985 kwam hij als eerste blanke in de top van het ANC. In 1986 koos de Zuidafrikaanse Commu nistische Partij hem tot secreta- Joe Slovo Sao Paulo - Rebelse leden van de Braziliaanse Senaat spelen verstoppertje in de parlementsgebouwen om de benoeming te dwarsbomen van de nieuwe directeur van de centrale bank. De heren volksvertegenwoordi- gers - veertien in totaal - ver- foto afp ris-generaal. Zijn vrouw, de marxistische schrijfster Ruth First, kwam i» Mozambique in 1982 om het le ven door een bombrief, waar schijnlijk afkomstig van de Zuidafrikaanse geheime dienst. Critici van Slovo verweten hen elke variant van de Kremlin-po-1 litiek, van stalinisme tot peres trojka, te hebben verdedigd. In februari 1990 hief Zuid-Afrika het verbod op de communisti sche partij op en keerde Slovo terug. Bij de voorbereidingen voor de overgang naar democra tie bleek hij een van de vaardig ste onderhandelaars van het ANC. Hij overtuigde het ANC na de eerste democratische verkiezin gen in april vorig jaar ook van de noodzaak tot een 'regering van nationale eenheid'. Presi dent Mandela verleende Slovo december een hoge onderschei ding voor zijn verdiensten. schuilen zich in de kantine, op hun werkkamers en zelfs in de Breda - De kantorenmarkt he Vorig jaar is er 10 procent m verhuurd. Vooral de tweede aantrekkende economie een fo: Er is volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) vooral een toenemende vraag naar kleinschalige kan- toorrruimte vanuit het midden- en kleinbedrijf. Makelaar Zadelhoff constateert een toenemende belangstelling van buitenlandse investeerders op de vastgoed markt. De buitenlandse investeringen in kantoren, bedrijfsgebouwen en winkels namen vorig jaar toe van 230 miljoen tot 740 miljoen gulden. Daardoor namen zij meer dan een kwart van het totale beleg gingsvolume voor hun rekening. Duitsers speelden met 465 mil joen gulden de hoofdrol. De buitenlandse investeerders staken hun centen vooral in pro jecten in de Randstad. In kan toorgebouwen investeerden zij voor 600 miljoen gulden. Vraag op peil Zadelhoff verwacht dat de vraag naar kantoren dit jaar waar schijnlijk nog toeneemt. Ook de belangstelling van beleggers groeit nog. Overigens lieten Nederlandse in vesteerders het lelijk afweten. Vorig jaar staken zij slechts 370 miljoen gulden in kantoren tegen 850 miljoen gulden in 1993. Ne- Eindhoven/Newyork (anp) - P ta en het Amerikaanse prograi terconcern Apple willen over weekblad InformationWeek. noemde het bericht 'onzin, effectenbeurs explodeerde de 1 I ten met ruim drie dollar tot 42; Het weekblad bericht gedetail leerd over de plannen met Apple. Het citeert bronnen binnen Ora cle, dat Oracle-topman L. El lison in oktober een ontmoeting zou hebben gehad met Philips- vertegenwoordigers Het zou daarbij gaan om mensen van de consumenten-elektroni-j cadivisie van Philips, meldt het blad. Een maand later werd er gesproken met 's wereld grootste elektronicaproducejit, Matsushi ta uit Japan. Oracle, dat momenteel een hard concurrentiegevecht levert met Microsoft, is vooral geïnteres seerd in de computerprogram ma's van Apple. Deze werkt onder meer samen met IBM om een nieuw compu terbesturingssysteem te introdu ceren. Philips en Matsushita zouden vooral de computers van Apple Willen overnemen. De Japanners willen graag de draagbare appa- aten in handen krijgen, vertegenwoordigers van Oracle en Apple weigeren ieder com mentaar. Wel liet de Apple- woordvoerster los, dat haar on- erneming en Oracle een vorn an samenwerking op soft- waregebied bespreken, e directie van de softwarever- oper heeft de overname no£ 'et goedgekeurd, maar de aan- deerd WOr^t no§ steeds bestu- aanc)eelhouders van Oracle tulen binnenkort een aandele- emissie goedkeuren, waardooi cfk .°.vername mogelijk wordt njft InformationWeek.

de Stem | 1995 | | pagina 4