eilig' Bendes stelen luchtvracht Schiphol Nijmeegse nieuwe vriendin kroonprins legkundige' Justitie seponeert strafklacht tegen Princen I iezenra Kiesraad verslikt zich opnieuw in senatoren Drunenaar Cobben krijgt binnenkort toch ruilhart DESTEM Koerdische asielzoekers mogen voorlopig blijven Steenhuis' populisme BINNENLAND Marechaussee en bedrijven gaan optreden tegen georganiseerde criminaliteit COMMENTAAR Emily Bremers, bijna 25 jaar, rechtenstudente in Leiden BINNENLAND KORT Journalist krijgt deel spullen terug Nederlanders zonder visum naar Marokko Explosieve stijging handgranaten Kist met schilderijen aangespoeld Geen onderscheiding voor SS-er Zündler Van Gasteren krijgt schadevergoeding LG 7 JANUARI 1995 A2 loop ik tegen de lamp. Het belas- lingkantoor in Breda werkt te genwoordig met een sluis. De jeerste deur gaat nog automa- Itisch open, maar om verder te I komen moet eerst de receptio- Iniste de tweede elektrische Ischuifdeur een seintje geven. Als lik eenmaal binnen rechtdoor Inaar de lift wil lopen, roept ze Ime terug. „Waar moet u zijn?" ]„Bij de inspectie particulieren." |„Die zit tegenwoordig daar," I wijst ze naar een informatiebalie I in de hal. Pokerface I Bij de rechtbank in Breda raakt 1 de portier evenmin onder de in druk van mijn vermeende poker face. De smoes dat ik als toe hoorder een paar zittingen wil bijwonen, wordt genadeloos doorgeprikt. „Er is maar in één zaal zitting en de publieke tribu- ne kunt u buiten om bereiken. Komt u een andere keer nog maar eens terug, maar denk er om, u moet zich kunnen legiti meren." Dan maar buitenom geprobeerd, maar deuren die vanaf de pu blieke tribune toegang tot de rest van het gebouw zouden kunnen verschaffen, blijken op slot, ontdek ik tot mijn gene, want het zit behoorlijk vol en iedereen kijkt als ik vergeefs aan de deurkrukken rammel. Ik moet betere smoezen beden ken en daarom betrek ik majoor J. van de Beemt, voorlichter van de vliegbasis Gilze-Rijen, in het complot. Die werkt graag mee, 'want dan kan ik meteen zien of onze bewaking goed functio neert'. Normaal gesproken moet het niet lukken om de vliegbasis te betreden, ook al is je smoes nog zo goed, maar Van de Beemt geeft me wat tips. „Probeer het eens via de achteringang en zeg dat je voor de vliegclub komt. Recht op de poort afrijden, zelf verzekerd kijken, raam van te voren opendraaien en met je paspoort wapperen en vooral net doen of hef de gewoonste zaak van de wereld is. Misschien dat je de wacht dan wel overbluft." Even lijkt het te lukken. De wacht zet meteen de poort wa genwijd open, ik rij naar binnen, steek m'n paspoort naar buiten en zeg dat ik bij de vliegclub moet wezen. De wacht aarzelt, maar net als ik denk dat hij mén door laat rijden, herpakt hij zich. „Dan moet u toch eerst een pasje halen bij de hoofdpoort. Zonder dat pasje mag ik u echt niet doorlaten." van doden en mensen in dood strijd, maar de politie kon nau welijks iets anders doen dan lij delijk toezien. De erkenning van het verschijn sel psychotrauma vindt momen teel nog weinig weerklank in de gezondheidsinstellingen. Zieken huizen, psychiatrische centra, verpleeghuizen en kruiswerkor ganisaties realiseren zich nog te weinig dat verpleegkundigen ge traumatiseerd kunnen raken |as door gebeurtenissen op het werk, |e_ meent Buijssen. Van opvang en behandeling is nog nauwelijks sprake. „Het is geen gewoonte in de verpleging om over dergelijke gevoelens te praten. Uit schaam te of schuldgevoel. Bovendien zijn verpleegkundigen vaak bang voor problemen met hun werk gever. Praten over schokkende gebeurtenissen wordt door de leiding vaak gezien als de vuile was buitenhangen." Een verpleger van een psychia trische inrichting vertelt hoezeer hij en zijn collega's een mentale opdonder kregen na enkele zelf moorden van patiënten in zeer korte tijd. Hij pleitte bij de di rectie voor emotionele onder steuning, maar kreeg nul op' het request. Het antwoord was kort: „Je moet ertegen kunnen, anders moet je dit werk niet doen." Dat is een verkeerd en kortzich tig beleid, aldus Buijssen. „Ie dere afdeling hoort een opvang- team te hebben. Directies moe- |,en_ ten erkennen dat verpleegkundi ge 8en het bij tijd en wijle ontzet- ver. tend moeilijk kunnen hebben, de Dat levert uiteindelijk zijn geld van °P' Want ik ben ervan overtuigd Beg- dat het ziekteverzuim aanzien- lend hjk zal teruglopen als mensen |ood hun gevoelens kwijt kunnen. Verpleegster Raymonda van Kan uit Papendrecht schreef aan Huub Buijssen: „Ik weet zeker dat het voor veel collega's een verademing zal zijn als er einde lijk aandacht wordt besteed aan hun gevoelens; als ze eindelijk kunnen uiten waar in de instel ling vaak niet bij stilgestaan wordt." ■'Traumatische ervaringen van verpleegkundigen. Als je beroep een nachtmerrie wordt..'. Huub Buijssen. Uitgeverij De Tijdstroom. Utrecht. ZATERDAC 7 JANUARI 1995 'Poncke' Princen: niet voor rechter foto anp Amsterdam (anp) - Justitie neemt de strafklacht tegen Poncke Princen, ingediend door de vereniging van Indië- veteranen Vomi, niet in be handeling. Dat heeft justitie in Amsterdam besloten. Behandeling kan na melijk niets opleveren. De veteranen beschuldigen Prin cen, die tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van Indonesië overliep naar de voorvechters van de republiek, van het in de val laten lopen van Nederlandse militairen. Er zouden er wel 20 door toedoen van Princen zijn omgekomen. De klagers hadden de straf klacht gestuurd naar mr. P. Bril man, die als officier van justitie voor de bijzondere rechtspraak is belast met de opsporing en vervolging van oorlogsmisdadi gers uit het Europa van de Tweede'Wereldoorlog. Daarmee waren de veteranen meteen al aan het verkeerde adres want de beschuldigingen betroffen de periode 1948-1949 en de vermeende misdaden had-' den plaats op Java. De aangifte betreft oorlogsmis drijven in de zin van de wet oorlogsstrafrecht en had daarom naar het openbaar ministerie in Arnhem gemoeten. Brilman wil echter geen enkel ander parket met de klacht op zadelen: „Het is namelijk op voorhand duidelijk dat de wet oorlogsstrafrecht van 1952 niet toepasselijk is op de feiten die in de aangifte worden genoemd, omdat die feiten alle plaatsvon den vóór de inwerkingtreding van die wet." „Voor zover de aangifte betrek king heeft op delicten uit het Wetboek van Strafrecht is ver volging daarvan uitgesloten als gevolg van verjaring," aldus Brilman. De indiening van de klacht riep meteen al veel vragen op. Deser tie bij voorbeeld kent een verja- ringsteremijn van 24 jaar. Verder heeft Nederland behalve met Celebes nooit officieel in oorlog met Indonesië verkeerd. Verder maakt de souvereiniteits- overdracht de vervolging van mensen die voor de andere partij werkten moeilijk. Ten slotte is Princen te ziek om gevangen te zetten. Schiphol (anp) - Misdaadbendes stelen kostbare waar uit vrachtloodsen op Schiphol. De ondernemersorganisatie voor logistiek en transport EVO heeft daar een brandbrief over geschreven aan de directie van de luchthaven en vrachtafhan- delingsbedrijven. De marechaussee op Schiphol stelt ook dat de georganiseerde criminaliteit achter de diefstal len zit. Vaak gaat het om ver vreemding van kostbare spullen, zoals computers, parfums en au diovisuele apparatuur. „Het gaat om spullen die niet zo vlug door een gelegenheidsdief worden gestolen," zegt preven tiecoördinator J. Pijnenburg van de marechaussee op Schiphol. Het schadebedrag zou in de mil joenen lopen. Pijnenburg pleit voor een geza menlijke aanpak van de crimina liteit op de luchthaven, waar bedrijven, Schiphol en de mare chaussee aan meedoen. Bedrijven op het vliegveld lijken nogal eens huiverig om crimina liteit naar buiten te brengen. Zo mislukte vorig jaar een enquête daarover. Uit een inventarisatie van de EVO blijkt dat tien importeurs van hoogwaardig materiaal vin den dat er het afgelopen ander- Den Bosch - Hartpatiënt H. Cobben uit Drunen krijgt zijn ruilhart. Voorzitter J. van Overveld van de Stichting Neder landse Hartpatiënten maakte gisteren bekend dat, als de nood aan de man komt, de Hartpatiëntenvereniging zal zorgen dat Cobben geholpen kan worden. „Niemand mag overlijden als het ziekenfonds hem in de steek laat. Cobben wordt volledig onder steund door ons," aldus Van Overveld. De 59-jarige hartpatiënt Cobben was gisteren nog niet op de hoogte van het goede nieuws. „Fantastisch. Ideaal. Wat wil je, ik heb nog geen twee maanden meer te gaan. Mijn hart werkt nog maar voor 15 tot 17 procent. Het is kort dag, ik krijg haast geen lucht meer. En reken maar dat we door gaan met de strijd tegen het ziekenfonds," aldus Cobben. De Stichting Nederlandse Hart patiënten vindt dat de CZ Groep de kosten moet betalen en zal proberen dat met een kort ge ding af te dwingen. «Maar als de gezondheidssitua tie van Cobben zo slecht wordt dat hij dreigt te sterven, gaat hij op onze kosten voor een trans plantatie naar België," aldus Van Overveld. De zwaar zieke Cobben, die tot twee keer toe door ziektekosten verzekeraar CZ Groep in Tilburg voor een harttransplantatie is afgewezen, kan wel in België geopereerd worden. Daarvoor is een bedrag van circa 200.000 gulden nodig. De CZ Groep weigert de hart transplantatie ook na het tweede heronderzoek te financieren, omdat de toestand van het vaat stelsel van Cobben de kans op succes te klein maakt. Specialisten van het Onze Lieve Vrouwenziekenhuis in het Bel gische Aalst zien wel mogelijk heden om de Drunenaar met succes een ruilhart te geven. Als de toestand van Cobben dermate is verslechterd dat ingrijpen niet meer uitgesteld kan worden komt hij op een lijst te staan, waarvan de bovenste patiënt als eerste een ruilhart krijgt. Ondertussen is er een inzame lingsactie op gang gekomen om gelden voor die operatie in Bel gië bijeen te krijgen. half jaar een toename is van ernstige vormen van diefstal. Bij de marechaussee werd vorig jaar 50 keer aangifte gedaan van diefstal van vracht, het jaar daarvoor was dat 66 maal het geval. Schiphol wil met de Nederlandse Vereniging van Loodsafhandela- ren en de marechaussee om tafel om de zaak nader te onderzoe ken. De marechaussee had al afspraken lopen met afhande- laars over de opslag in loodsen. Pijnenburg stelt dat, naast de vrachtdiefstallen, er verder geen aanwijzingen zijn dat de georga niseerde criminaliteit op Schip hol actief is. „De criminaliteit valt, in verge lijking met andere luchthavens, eigenlijk mee. Het aantal baga gediefstallen en autocriminali teit valt niet uit de toon. Natuur lijk is het wel zo dat internatio nale luchthavens, waar veel spullen en mensen zijn, ook cri minelen aantrekt." PROCUREUR-GENERAAL Steenhuis heeft heel wat overhoop gehaald met zijn opmerkingen over het Nederlandse vreemdelin- genbeleid. Steenhuis is van mening dat voor allerlei belangrijke teken die in Nederland spelen geen geld beschikbaar is, maar dat Pet kabinet wel een bedrag van 500 miljoen kan ophoesten voor (te extra opvang van asielzoekers. „Jullie vinden misschien dat ik iti zit te praten als een rechtse bal. Daar zit ik dan niet mee," aldus een bij voorbaat defensieve Steenhuis. De waarde van iemands uitlatingen worden echter niet afgeme ten aan het al dan niet behoudende gehalte. Het zijn de nuances "te doorslaggevend zijn in een gevoelige kwestie als het vreemdelingenbeleid. De Leeuwardense magistraat heeft in dat opzicht de grens van het acceptabele overschreden. Het zijn opmerking 'Er is geen geld voor een Fries orkest of voor teeer gevangenissen' plaatst Steenhuis zich in de inmiddels tedrukwekkende rij van gezagsbepalende Nederlanders die de j^Jdelingenproblematiek wel op een heel simpele manier tol politiek Den Haag en in het bijzonder Steenhuis' voormalige collega de huidige minister van Justitie Sorgdrager, fel naar hem "ebben uitgehaald is derhalve volkomen terecht. Ook een 'opambtenaar heeft het recht op een eigen mening, maar «eenhuis moet beseffen dat zijn teksten gretig aftrek zullen yinden bij kwaadwillende groeperingen. ™a< ach en wee van Den Haag is echter voor een deel ook "VPocriet. In sommige volkswijken speelt de problematiek van de 9iote aantallen buitenlanders zo indringend. Van integratie is h uwelijks sprake, het wederzijdse onbegrip neemt slechts toe. «t pleidooi van Steenhuis voor een Europese aanpak van het ,ee™delingenbeleid is eveneens op zijn plaats. Justitie zegt Kort k mee beZ'®te Z''n' maar vor^erm9en z'in er amPer- liet'-nT.er zijn voldoende kritische kanttekeningen te maken bij i nuidige vreemdelingenbeleid. Maar de manier waarop procu- i-generaal Steenhuis dat heeft gedaan, kan gewoon niet. Een cntse bal zijn, betekent nog niet dat je je aan populisme moet uezondigen. Justitie schort voorlopig de uitzetting van uitgeprocedeerde Turks-Koerdische asielzoekers op. Het ministerie heeft hiertoe besloten omdat Koerden volgens Amnesty International gevaar lopen na terugkeer naar hun land. Justitie wil eerst van het ministerie van Buitenlandse Zaken nadere informatie over de politieke situatie in Oost-Turkije. In totaal verblijven ongeveer 100 Turks-Koerdische asielzoekers in Nederland. De toezegging van staatssecretaris Schmitz (Justitie) geldt ook voor de vijf Koerden die sinds 15 december in een asielwoning in het Noordhollandse plaatsje Rijsenhout in hongerstaking zijn. Ondanks het feit dat zij voorlopig mogen blijven, hebben de vijf besloten ook niet meer te drinken. Op de foto een van de vijf hongerstakers. foto anp Van onze verslaggever Nijmegen - 1995 zal, daar zijn alle paragnosten het over eens, duidelijkheid ge ven over de partner van kroonprins WiUem-Alexan- der. „De kroonprins zal va ker dan voorheen met de zelfde dame worden gezien. Zij zal iets ouder zijn." Helemaal uit de lucht gegrepen zijn deze suggesties dit keer niet. Niemand minder dan Freddy Heineken, een van de intimi van het Oranjehuis, had in een interview in het kerst nummer van HP/De Tijd al la ten weten 'onlangs met de nieu we vriendin van Willem- Alexander te hebben geluncht'. Terwijl de speculaties over die nieuwe vriendin aanhielden, kwam het roddelblad Weekend gisteren met de onthulling en foto: de nieuwe vriendin van Willem-Alexander is de Nij meegse Emily Bremers, hetgeen overigens zowel in Nijmegen als in Leidse studentenkringen al enige tijd bekend was. Ook haar ouders die op de H. Landstichting wonen, maakten daar tegenover hun kennissen geen geheim van, al wensen zij er niet met de media over te praten. Emily Bremers, bijna 25 jaar, zesdejaars rechtenstudente in Leiden, is de oudste dochter van de Nijmeegse orthondontist dr. L. Bremers. „Ze waren al samen op het concert van René Froger in no vember, maar toen ze ontdek ten dat er fotografen in de zaal waren, zaten ze na de pauze opeens niet meer naast elkaar," weet een Leids student te ver tellen. De Rijks Voorlichting Dienst wil de romance niet bevestigen en er lijkt enige vermoeidheid door te klinken bij de woord voerder, die laat weten zich niet te bemoeien met al die vriendinnen van de kroonprins. „Wij verdiepen ons niet in zijn damesbezoek. Ook al zit er steeds dezelfde in zijn auto dan zegt dat nog niets. Hoe heet die vriendin zei u? Brouwers? Oh, Bremers. Nou wij weten van niets." Prins Willem-Alexander Het lijkt er op dat men prins Willem-Alexander de tijd wil gunnen er werkelijk achter te komen of zijn nieuwe vriendin er een uit de reeks, dan wel de ware. De partnerkeuze van een toekomstig koning heeft im mers aanzienlijk meer conse quenties dan de keuze van een modale burger. Romances van Willem-Alexan der beginnen weliswaar steeds in het geheim, maar worden vervolgens door dë nimmer af latende inspanningen van de roddelbladen, publiek. Vandaar dat zijn voorkeur voor blondi nes inmiddels zijn handelsmerk is geworden. Ook Emily Bre mers is geen uitzondering op die regel. „Hij valt op meisjes die Barba ra, Paulette, Fréderique, Jaco- mijn of Yolande heten. Modern maar netjes, type stewardess. Licht gestifte lippen, brede mond en heldere ogen, Precies dat vleugje ordi dat ze zoveel smakelijker maakt dan de mo dale prinses," aldus het blad Vrij Nederland onlangs over de kroonprins. De nieuwe vriendin van Wil- FOTO ANP lem-Alexander heeft nog drie jongere zusjes en woonde gedu rende haar jeugd grotendeels in Berg en Dal, waar ze op de Titus Brandsmaschool zat Ver volgens ging ze naar het stede lijk gymnasium in Nijmegen, deed daarna een jaartje Spanje en begon aan een rechtenstudie in Leiden die op een scriptie na, voltooid is. Ze woont op het Rapenburg, in de buurt van Willem-Alexan der, die overigens binnenkort verhuist naar een pand op het Haagse Noordeinde. Emily Bremers geldt als 'popu lair' op sociëteit Minerva, de ontmoetingsplaats van de leden van het Leidsch Studenten Corps, waarvan ook Willem- Alexander lid is. Toch wekt zijn voorkeur voor haar daar enige verbazing. „Ze ziet er aardig uit, is behoorlijk ambitieus maar verder toch vrij middelmatig," is - kort samen gevat - het commentaar van de leeftijdgenoten die haar ken nen. Hetgeen weer tot discussies leidt hoeveel persoonlijkheid een eventuele toekomstige ko ningin zou moeten of juist niét zou moeten hebben. „Ze passen wel bij elkaar," reageren ande ren. Zowel Willem-Alexander als zijn nieuwe vriendin blinken niet uit door een grote intellec tuele bagage of culturele be langstelling. 'Gewoon' en 'nor maal' zijn veelgehoorde kwali ficaties als het om de persoon lijkheid van de kroonprins gaat, ze gaan ook op voor zijn nieuwe vriendin. Verbood koningin Wilhelmina nog een relatie van prinses Beatrix in haar Leidse tijd met de notariszoon en rechtenstu dent Bob Steensma, nu lijkt het recht op een vrije partnerkeuze, ook van een kroonprins, onom streden. Dat men er niettemin in ko ninklijke kringen enige zorgen over heeft, blijkt wel uit het bestaan van 'royal single'-par- ty's, gebaseerd op het 'soort zoekt soort'. De laatste vond 12 september jl. plaats in de beslo tenheid van een Belgisch kas teel in de buurt van Brussel. De Japanse pers wist te melden dat de 24-jarige prinses Sayako daar haar toekomstig echtge noot, 'de 27-jarige Nederlandse kroonprins Willem-Alexander', opnieuw zou ontmoeten. De wederzijdse belangstelling zou ontstaan zijn tijdens het Neder lands staatsbezoek aan Japan, waar Willem-Alexander zijn vader verving. Een dergelijk huwelijk zou ove rigens veel 'oud zeer' in Neder land wakker roepen. De com motie die dan zou ontstaan zou de opschudding over Claus toentertijd nog overtreffen. Willem- Alexander zelf heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij zich geen bruid zal laten voorschrijven. Zover is het nog niet. Zolang vriendinnen geen vaste verke ring worden en vaste verkering niet op een verloving en een huwelijk uitdraait, mag hij doen wat hij wil. Ze zijn mee gaan skiën en bij zijn ouders over de vloer geweest, al die vriendinnen van Willem- Alexander, net zoals in een ge woon, modern gezin. J/ V? Gisteravond, door de schemering onderweg naar huis, werd ik in mijn fietsoverpeinzingen eensklaps opge schrikt door een geluid. Ik kon het eerste niet thuisbrengen, maar toen ik het opnieuw hoorde, wist ik het. Het was het geluid van een slee die plots op een stenen ondergrond terecht komt. Een ijselijke klank uit langve- rvlogen tijden, want dan gleed je lekker en dan ineens stond je stil. Je mocht blij zijn als je vervolgens ook niet nog eens voorover op je gezicht viel. Die slee die met veel kabaal op de stenen abrupt tot stilstand kwam, moet iets van een oerknal teweeg hebben gebracht. Onderbewust moet dat geluid van ijzer op steen iets in het geheugen vastgezet hebben. Aanvankelijk zal het het bewustzijn zijn geweest dat je op een geveegde stoep niet kon sleeën. Later zal het besef gekomen zijn dat er altijd onverwachte obstakels op je weg kunnen komen. Na zoveel jaar dat geluid terughoren, eerst de oor spronkelijke en vervolgens de ware betekenis ervan beseffen en je tenslotte realiseren dat schoongeveegde stoepjes binnenkort tot een voorgoed verdwenen burgermansbesef behoren... Veel wijzer kun je op een winterse dag niet worden. MERIJN Amsterdam - Freelance-journalist Peter de Vries mag maandag de spullen ophalen, die de politie tijdens een huiszoeking op 22 december bij hem in beslag nam. Bij De Vries en de redactie van het Tros-programma Deadline is op die dag huiszoeking gedaan. Alleen geluidscassettes met opnamen van telefoongesprekken tussen leden van het opgeheven Interregionaal Recherche Team (IRT) en twee floppy-disks krijgt hij niet terug. De Tros heeft inmiddels al een in beslaggenomen computer terug ontvangen. Bandmateriaal van de omroep is nog steeds in het bezit van de politie. De diskettes van De Vries zijn kopieën van de exemplaren die eerder zijn gestolen tijdens een inbraak in de woning van officier van justitie mr. Valente en in het paleis van justitie. Ze bevatten gegevens over infiltratieprojecten, afluisteroperaties, informanten, het plaatsen van peilapparatuur en over corruptie zaken bij de politie. Den Haag - Nederlandse burgers die Marokko willen bezoeken hoeven geen visum meer aan te vragen. De Marokkaanse regering heeft per 1 januari de visumplicht voor alle burgers uit de 15 lidstaten van de Europese Unie opgeheven. Toeristen en zakenlieden kunnen voortaan bij de Marokkaanse douane volstaan met het tonen van een geldig paspoort. Den Haag - De politie heeft de laatste twee jaar 261 handgrana ten aangetroffen bij aanhoudingen en huiszoekingen. Nog eens 21 van des» explosieven zijn daadwerkelijk geworpen of ge plaatst. In 1991 vond de politie 11 handgranaten en het jaar daarna 46. Dit blijkt uit gegevens van de Centrale Recherche Informatiedienst. Vrijwel alle handgranaten zijn volgens de CRI afkomstig uit het vroegere Joegoslavië. Aanvankelijk veronderstelde de dienst dat handelaren op grote schaal allerlei wapens uit de voormalige Sovjetunie invoeren, maar dat blijkt niet waar te zijn. Egmond aan Zee - Op het strand van Egmond aan Zee is gisteren een kist met schilderijen aangespoeld. Wandelaars troffen de houten kist langs de vloedlijn aan en meldden schilderijen als inhoud. Volgens de politie waren de kunstwer ken al verdwenen toen de gewaarschuwde politie arriveerde. De politie stelt aan de hand van de kist een nader onderzoek in naar de herkomst van de doeken. Den Haag - Het joodse herinneringscentrum Yad Vashem in Jeruzalem heeft definitief besloten de voormalig SS-er Alfons Zündler geen onderscheiding toe te kennen. Zündler heeft in de Tweede Wereldoorlog verschillende joden kunnen vrijwaren van deportatie via de Hollandsche Schouw burg in Amsterdam. Toen in 1993 Yad Vashem bekendmaakte hem hiervoor met een lintje te willen eren, brak een storm van protest los. De aanvraag voor de onderscheiding was ingediend door Nederlandse joden die door Zündlers bemiddeling zijn gered. Yad Vashem ging twijfelen aan de toekenning toen geruchten de kop opstaken dat de voormalige SS'er een en ander zou hebben gedaan in ruil voor drank en seks. Amsterdam - De Hoge Raad heeft de schadevergoeding van cineast Louis van Gasteren toegewezen. Van Gasteren vordert 150.000 gulden van het dagblad Het Parool, waarin de cineast in een serie artikelen werd beschuldigd van het plegen van een roofmoord op een joodse onderduiker in 1943. De Hoge Raad bekrachtigde met het arrest een uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam, dat Van Gasterens vordering in augustus 1993 reeds toewees. Volgens de rechtscolleges zijn de beweringen omtrent Van Gasteren onrechtmatig en beledigend geweest. Den Haag (anp) - De Kiesraad moet kennelijk zijn draai nog vinden in het nieuwe jaar. Na een 'foutje' eerder deze week met de benoeming van griffier Baljé van de Eerste Kamer tot lid van die senaat voor de WD, weet het centraal stembureau ook geen raad met een CDA-vacature. Die vacature is ontstaan door het vertrek van senator Pröpper. Op de lijst van kandidaten die voor opvolging in aanmerking komen, kleunt de voorzitter van het centraal stembureau twee maal mis. De CDA-kandidaat die niet in aanmerking komt voor de vacature van Pröpper omdat hij reeds zitting heeft in de Senaat is niet 'K. Zijlstra te Garderen'. K. Zijlstra is wel senator, maar hij woont in Sneek en'is bovenal lid van de PvdA. De Kiesraad moet zijn collega R. Zijlstra op het oog hebben. R. Zijlstra is weliswaar eveneens van Friese komaf, maar als oud-voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond recht geaard CDA'er. Als klap op de vuurpijl laat de' Kiesraad in het lijstje gegadig den weten dat Pröpper niet voor benoeming in aanmerking komt aangezien 'het haar vacature be treft'. Het toeval wil evenwel dat Pröpper al 63 jaar als man door het leven gaat.

de Stem | 1995 | | pagina 3