In het stadhuis ben je niet 6veilig' Ben 'Leed en ellende wordt gezien als beroepsrisico van verpleegkundige' Sneeuw -DE STEM- Drunenaa binnenko DESTEM Steenhui DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Duisternis Niemand vraagt de ongenode bezoeker wat 'ie eigenlijk komt doen de stem Bredase psycholoog schreef boek over traumatische ervaringen in de verpleging Marechauss zaterdag 7 januari 1995 a} Het begin yan de schepping is in de eerste verzen van het oud-testamentische bijbel boek Genesis met forse pen seelstreken geschilderd: er was aarde en wereldzee, en daarboven heerste duisternis. Ik herinner me dat ik al tij dens de godsdienstlessen op de middelbare school, waarbij we niet alleen in de geloofs- en zedenleer werden onder richt maar ook een flinke hap, danig bijgekleurde kerkge schiedenis te verteren kregen en bovendien kennis maakten met aflaten en sacramentaliën die inmiddels uit de kerk ver dwenen schijnen, me bij die bijbelse duisternis o\ crgele- verd voelde aan -on dreigen de onbestemdheid, die niet met het woord donker kon worden aangeduid, een toe stand die niet met het ontste ken van lamp of kaars kon worden opgeheven. In duisternis ging voor mij toen al een mysterie schuil, waar geen lichtbron tegenop kon. De zon die God in de derde versregel liet opgaan om daarmee dag en nacht van elkaar te scheiden en de avond van oe morgen verhel derde dat gehein.zinnige duis ter niet. Dat bleef het angst aanjagend domein van vleer muizen die met hun vlerken in onze haren verward kon den raken en van roofzuchti ge uilen, die met hun lichtge vende ogen naar ons loerden. 'En het werd avond en mor gen' herhaalt de gewijde tekst tot zesmaal toe. Het schijnt dat aarde en zee, bomen en planten, sterren en planeten, zoogdieren en vis sen en aanvankelijk blijkbaar ook de mens zich aan die gegeven orde, aan die afwisse ling van licht en donker heb ben toevertrouwd. In het be sef dat het zo goed was. Maar in de loop der eeuwen wilden wij een nieuwe hemel en een nieuwe aarde en we hebben inmiddels het aanschijn der aarde ingrijpend veranderd. We verzetten de wijzers van de klok om het langer licht te laten zijn en hebben de duis ternis uit ons bestaan pogen te verjagen. Of op zijn minst het donker. Was het in de zomer zoals in een streekro man een haan die mij wakker kraaide, in deze donkere da gen rond de jaarwisseling is het de droge plof van de krant die op de deurmat valt waar mee een nieuwe dag wordt aangekondigd. Het ochtendgloren voltrekt zich voor de ouderen onder ons gewoonlijk achter de nog gesloten gordijnen en de mor genstond betekent voor ons geen goud in de mond maar meestal een nog bij lamplicht genuttigde ontbijtbeschuit. Voor zover we ons althans al niet bij het licht van de nog brandende straatlantaarns naar fabriek, school of kan toor spoeden. Om daar weer een werkdag lang onder het suizende licht van neonbuizen naar de kolommen, lettertjes en cijfertjes op het flakkeren de beeldscherm van tekstver werker of computer te moe ten turen. Duisternis en kou gingen vroeger maar al te vaak sa men. Als ik in de eerste maand van het jaar na school tijd in de schemerige vrieskou naar huis liep en achter het keukenraam thuis al de lamp zag branden, was het in mijn kinderlijke, door lectuur ge voede verbeelding of ik na een lange dagmars eindelijk een veilig en warm onderko men vond voor de komende kille nacht. In de huiskamer hing het zwakke schijnsel van het theelichtje, in de kamer hoek gloeide de rossige gloed van het devotielampje voor het Heilig Hartbeeld. Met mijn neus tegen de ruit zag ik,, voordat de overgordij nen werden dichtgeschoven, onder de ontstoken gaslan taarn een lichtcirkel op de trottoirplavuizen. 'En het werd avond en morgen'. Werd. Want wij hebben de grenzen tussen licht en don ker verdoezeld en goeddeeld uitgewist, wij maakten van de nacht een dag, hebben de winterse kou uit onze huizen verbannen en zetten de klok ken naar onze hand. Wij we ten niet meer wat duisternis is, zoals we de stilte nauwe lijks nog kennen. Geloofsmys teries zijn als vormen van bij geloof ontmaskerd, kosmische raadsels hebben we opgelost. Maar in nachten dat we niet slapen kunnen en in het don ker voor ons uit staren, voe len we ons soms omgeven door een ondoorgrondelijk duister, geheimzinnig als op een tekening van Gustave Doré. Misschien is het juist die lichtloze geluidloosheid die ons terugbrengt naar onze oorsprong, naar de eerste re gels en naar een nieuw begin. Gisterochtend in geen enkele krant een weerbericht gelezen waarin klip en klaar werd aangekondigd dat het land zou zijn toegedekt met een stevige laag sneeuw. De weerbeschouwers bleven te voorzichtig met 'wat sneeuwval in de ochtend' of 'lokaal een sneeuwbui' of 'in het westen eerst nog wat sneeuw'. Terwijl de werkelijkheid een volwassen winters landschap opleverde, met een toegedekte automobiel naast het huis, elk geluid van het leven gedempt, uitgediepte bandensporen in witte wijkstraten, en gekraak onder de schoenzolen. Dus in het weerbericht hadden moeten staan dat de nacht ons zou verrassen met een laag sneeuw van jewelste, dat de slee van zolder kon en dat je glijdend naar je werk zou moeten. Maar dit is leuker: de krant uit de brievenbus, de weersverwachting lezen en dan te-weinig-vermoedend de gordijnen open. Zoiets moois valt toch niet te voorspellen. HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. i Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (M'ddagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Afgaande op het gemak waarmee criminelen voor hun interessante dossiers uit bureaus van officie ren van justitie kunnen stelen, lijkt het of ge rechtsgebouwen zo lek 'als een mandje zijn. Als zelfs het hol van de leeuw al niet veilig meer is voor mensen met min der goede bedoelingen, hoe erg zal het dan wel niet zijn met andere openbare instellingen. Stemverslaggever Jan van Zuilen nam de proef op de som. Van onze verslaggever Jan van Zuilen De twee receptionistes aan de balie van het stadhuis in Ooster hout kijken niet eens op als ik vastberaden het bordje 'hier melden' negeer en meteen de trap neem naar de bestuursvleu- gel. De twee gemeentebodes die aan het begin van de gang naar de kamers van de burgemeester en de wethouders zetelen, zitten geen van twee op hun plaats. De deur van de kamer van wet houder R. Oomes staat open. De kamer is leeg, op het bureau ligt een stapel paperassen. Zou er nog een primeurtje voor onze Oosterhoutse editie tussen zit ten? Ach nee, laat maar. Ik heb voor vandaag andere prioritei ten. De volgende kamer die ik pas seer, is die van wethouder Kou- welaar. Die komt juist de gang op rennen, botst bijna tegen me aan, mompelt een excuus en beent naar de gemeentesecreta ris, die verderop in de gang staat. Ik weet zeker dat ze me niet kennen, toch wekken ze geen moment de indruk verrast te zijn door de aanwezigheid van een vreemd manspersoon. Wethouder J. Schoenmakers zit met de deur van zijn kamer wagenwijd open, achter zijn bu reau te werken. Ik loop zonder kloppen binnen. „Als ik kwaad gewild had, had ik u zo op uw bek geslagen," zeg ik, nadat ik hem de reden van mijn onaange kondigde bezoek heb uitgelegd. Rondneuzen Schoenmakers knikt instem mend. „Het verbaast mij ook hoe makkelijk mensen hier overal Het ziekenhuis zelf kan iedereen zo binnenwandelen. De medicijnen liggen echter achter slot en grendel, foto de stem/joha van gurp kunnen rondneuzen zonder dat iemand zich afvraagt, wat ze eigenlijk bij de gemeente te zoe ken hebben. Ik maak me daar ook weieens zorgen over, alleen zie ik nauwelijks een alternatief. We zijn een gemeentehuis, we willen een open huis voor iedere inwoner zijn' met zo min moge lijk drempels. Dat gooi je weg als je de boel gaat beveiligen. Bovendien als je het echt goed wil doen, moet je er meteen een onneembare burcht van maken, want met alleen een paar vaft binnenuit te openen schuifdeu ren ben je er niet". Open huis Zoals het op stadhuis in Ooster hout, gaat het in de meeste ge meentehuizen toe. Tijdens de openingsuren zijn het letterlijk open huizen, waar je ongehin derd in en uit loopt. In het gemeentehuis in Etten-Leur raak ik aan de praat met een bezoeker die vertelt hoe hij ooit ongezien en ongestraft een aan tal formulieren op een kopieer apparaat van de gemeente ver menigvuldigde. „Het waren alle maal verschillende vellen. Ik ben dus wel even bezig geweest, maar geen mens die er iets van zei. Het mankeerde er nog maar net aan dat de koffiejuffrouw die langs kwam, niet vroeg wat ik wilde drinken. Nu ging het om formulieren >die ik namens een vereniging voor de gemeente moest invullen, dus vond ik dat dit principieel wel moest kun nen, maar voor hetzelfde geld had ik ons clubblad in honderd voud gekopieerd." In ziekenhuizen staat om begrij pelijke redenen de deur zelfs dag en nacht open. Eenmaal binnen in het Pasteurziekenhuis in Oos terhout kan ik gaan en staan waar ik wil. Niemand die vraagt wat ik kom doen. Wat zou ik voor verkeerde bedoelingen kun nen hebben. Ik zou een radeloze echtgenoot kunnen zijn die op zoek is naar het bed van de dronken rijder die een botsing met mijn vrouw veroorzaakte. Zij dood, hij alleen maar een gebroken been. Een flinke boete, een lange rijontzegging en een voorwaardelijke gevangenisstraf ■in het vooruitzicht. Bij zo'n man wil ik nog wel een paar ledema ten breken of meer. Niemand die me dan tegenhoudt. Cijferslot Ik zou ook een junk kunnen zijn die op zoek is naar morfine, maar dan stoot ik in het zieken huis mijn neus. Alle medicijnen zitten achter slot en grendel. Als ik probeer een medicijnkast te openen, lacht een verpleegster me uit. „Daar komt u echt niet in als u de code van het cijferslot niet kent." Als ik me bekend maakt, wordt ze extra argwa nend. „Laat dan eerst uw pers kaart maar eens zien". Overal elders waar ik onopval lend binnen probeer te komen, loop ik tegen de lamp. Het be tingkantoor in Breda werkt te- genwoordig met een sluis, D, eerste deur gaat nog automa- tisch open, maar om verder te komen moet eerst de receptio. niste de tweede elektrische schuifdeur een seintje geven. Als ik eenmaal binnen rechtdoor naar de lift wil lopen, roept ze me terug. „Waar moet u zijn'" „Bij de inspectie particulieren.' „Die zit tegenwoordig daar," wijst ze naar een informatiebalis in de hal. Pokerface Bij de rechtbank in Breda raakt de portier evenmin onder de in. druk van mijn vermeende poker face. De smoes dat ik als toe hoorder een paar zittingen wil bijwonen, wordt genadeloos doorgeprikt. „Er is maar in één zaal zitting en de publieke tribu ne kunt u buiten om bereiken. Komt u een andere keer nog maar eens terug, maar denk er om, u moet zich kunnen legiti meren." Dan maar buitenom geprobeerd, maar deuren die vanaf de pu blieke tribune toegang tot de rest van het gebouw zouden kunnen verschaffen, blijken op slot, ontdek ik tot mijn gene, want het zit behoorlijk vol en iedereen kijkt als ik vergeefs aan de deurkrukken rammel. Ik moet betere smoezen beden ken en daarom betrek ik majoor J. van de Beemt, voorlichter van de vliegbasis Gilze-Rijen, in complot. Die werkt graag n 'want dan kan ik meteen zien of onze bewaking goed functio neert'. Normaal gesproken moet het niet lukken om de vliegbasis te betreden, ook al is je smoes nog zo goed, maar Van de Beemt geeft me wat tips. „Probeer het eens via de achteringang en dat je voor de vliegclub komt Recht op de poort afrijden, zelf verzekerd kijken, raam van te voren opendraaien en met je paspoort wapperen en vooral net doen of het de gewoonste z van de wereld is. Misschien dat je de wacht dan wel overbluft." Even lijkt het te lukken. De wacht zet meteen de poort wa genwijd open, ik rij naar binnen, steek m'n paspoort naar buiten en zeg dat ik bij de vliegclub moet wezen. De wacht aarzelt, maar net als ik denk dat hij men door laat rijden, herpakt hij zich. „Dan moet u toch eerst een pasje halen bij de hoofdpoort. Zonder dat pasje mag ik u echt niet doorlaten." 'Poncke' Princen: niet vo Verpleegster Hetty Oos terbeek zag jaren geleden hoe een arts tijdens een bevalling een baby ruw uit de moeder trok. Zon der hoofdje. De gedachte aan het verminkte kin derlijfje brengt haar nu nog steeds aan het hui len. Traumatische ervaringen van verpleegkundigen. Geen onderwerp waar vaak bij wordt stilge staan, want 'de ellende hoort nu eenmaal bij het vak. Als je daar niet te gen kunt, ben je niet ge schikt voor de verple ging'. De Bredase psy choloog Huub Buijssens denkt daar anders over. Deze week verschijnt zijn boek: 'Als je beroep een nachtmerrie wordt...' Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Het verhaal van Hetty Ooster beek, een van de praktijkvoor beelden uit het boek, is een gru welverhaal. Tussen 1977 en 1980 werkte ze als nachthoofd op de afdeling verloskunde in een zie kenhuis in het westen van het land. Hier werden, terwijl in de politiek heftig werd gediscussi eerd over de ethische bezwaren, zwangerschappen onderbroken die het stadium van abortus al lang waren gepasseerd. „Ook de jonge vrouw in mijn verhaal kwam voor een zwan gerschapsonderbreking. Voor dat doel wordt ze die dag inge spoten met ureum, een middel dat de foetus doodt. Waarschijn lijk om ons handelen beter voor onszelf en anderen te kunnen rechtvaardigen, gebruikten wij de term foetus, terwijl er eigen lijk al sprake was van een kind je, éen menselijk wezen waar alles op en aan zat. Als het ureum zijn werk heeft gedaan, krijgt de vrouw via een infuus een weeën-stimulerend middel toegediend." De bevalling verloopt niet goed. De vrouw is zo onrustig, dat Hetty de dienstdoende assistent- gynaecoloog belt. Die zegt haar dat'ze het zelf wel aan kan. Maar na een tweede, dringend telefoontje zwicht hij. „Als de arts eindelijk komt, be gint hij met een hand aan het lijfje te trekken, de andere houdt hij op de buik om het hoofdje te fixeren. Aan dit trekken en sjor ren lijkt maar geen einde te komen. Het wil niet lukken. Gaandeweg worden de handelin gen van de arts steeds ruwer en heftiger. Uiteindelijk slaagt de arts er zo in het rompje tevoor schijn te halen... zonder hoofdje. De arts reikt me het lijfje aan. Ik leg het in een groot bekken. Op zijn verzoek ga ik een'tang ha len. Hiermee haalt hij het hoofd je uit de baarmoedermond. Als hij daarmee klaar is, trekt hij zijn handschoenen uit, Iaat die op het bed achter en gaat, zon der een woord tegen de vrouw of mij te zeggen, weg. Ik handel zoals van mij wordt verwacht. Ik verzorg het kindje, de vrouw en ruim alles op. Pas bij de over dracht kan ik iets zeggen over wat er die nacht is gebeurd. In medische termen... Sedert deze nachtdienst heb ik regelmatig nachtmerrieachtige dromen." Psychotrauma's worden veroor zaakt door gebeurtenissen, die zo ingrijpend en schokkend zijn, dat ze als het ware op het net vlies gebrand staan. En een hevi ge psychische of lichamelijke reactie veroorzaken, zoals slape loosheid, angst, agressie, depres siviteit en eczeem. Sinds de terugkeer van de Ame rikaanse soldaten uit Vietnam is het verschijnsel wereldwijd er kend. De laatste jaren is er ook Huub Buijsen: „Het risico om getraumatiseerd te raken, is het grootst als liet een stukje van jezelf raakt. foto de stem/johan van gurp in Nederland ruim aandacht voor de traumatische ervaringen van politiemensen, brandweer lieden, treinmachinisten en sol daten. Maar vreemd genoeg niet van verpleegkundigen. Terwijl die toch bij uitstek jaarlijks meer ellende te verwerken krij gen dan een leek in een heel leven, vindt de Bredase psycho loog Huub Buijssens (41). Hij werkt bij de Kruisvereniging Breda en was tot voor kort korp spsycholoog bij de politie. Deze week verschijnt zijn boek 'Trau matische ervaringen van ver pleegkundigen. Als je beroep een nachtmerrie wordt...'. Eerder schreef hij voor politie mensen, naar aanleiding van de mistramp op de Al 6 bij Prinsen beek in 1990, een 'Handreiking zelfhulp en opvang bij traumati sche gebeurtenissen'. Buijssens: „In de verpleging wordt leed en ellende gezien als beroepsrisico. Daar moet je niet te lang over zeuren. Als je daar niet tegen kunt, ben je niet ge schikt voor je vak. Het wordt omgedraaid. Verpleegkundigen zien het als abnormale gevoelens bij normale gebeurtenissen, maar het zijn normale gevoelens bij abnormale gebeurtenissen." Iedere verpleegkundige kan waarschijnlijk moeiteloos verha len over schokkende, menselijke drama's. Baby's die geboren worden met open ruggetje of met een waterhoofd, kankerpatiën ten die na een lange lijdensweg overlijden, verkeersslachtoffers die zwaar verminkt binnenko men bij de Eerste Hulp of een onverwachte zelfmoord van een patiënt. Vooral het incasseringsvermogen van ambulance-verpleegkundi gen wordt .regelmatig op de proef gesteld. Zij zijn vaak als eersten aanwezig bij grote dra ma's: verkeersongelukken, ver brandingen, steekpartijen en an dere calamiteiten. Sommige ge beurtenissen wennen nooit. Zo als bijvoorbeeld de dood van een kind. Mart Vermelis, ambulancever- pleegkundige bij de GGD Mid den-Brabant: „Enige tijd geleden kreeg ik de opdracht uit te rijden om een kind van een paar maanden oud te reanimeren. We zagen een baby in zijn wiegje liggen, met een gezichtje dat al blauw was: dood. Het had zich naar het voeteneind onder het dekbedje van de wieg gewurmd. Zo was het gestikt. Als je zoiets mee maakt, krijg je een gevoelige tik. Ook als je, zoals ik, dit werk al twaalf jaar doet. Ik prijs me gelukkig dat onze tweeling de kritieke leeftijd van wiegedood al is gepasseerd." „Niet ieder drama veroorzaakt natuurlijk een psychotrauma," legt Buijssens uit. „Het risico om getraumatiseerd te raken, is het grootst als het een stukje van jezelf raakt, als je jezelf met het ongeval kunt identificeren. Ver pleegkundigen worden meestal dieper geraakt als ze te maken krijgen met lijden en dood van personen van hun eigen leeftijd. Dat confronteert hem of haar met de eigen kwetsbaarheid en' sterfelijkheid. Meer nog dan van leeftijdsgenoten vormen het lij den en sterven van kinderen een bedreiging voor de psychische gezondheid, vooral als het kin deren betreft van dezelfde leef tijd als de eigen kinderen." Naast de confrontatie met men selijk leed kunnen er nog andere oorzaken zijn waardoor ver pleegkundigen psychisch in de knel kunnen raken. Een daarvan is het maken van een verpleeg- fout. Vooral als die fout blijvend letsel, een handicap of de dood tot gevolg heeft. Ook het gevoel van machteloos heid, tijdens een ramp niet kun nen ingrijpen of handelen, kan een forse geestelijke deuk ver oorzaken. Bij de grote verkeers- ramp op de A16, waarbij acht mensen om het leven kwamen en er 26 gewond raakten, waren de politiemensen er psychisch slechter aan toe dan de brand weerlieden en ambulancever pleegkundigen. Allen hadden de zelfde vreselijke beelden gezien van doden en mensen in dood strijd, maar de politie kon nau welijks iets anders doen dan lij delijk toezien. De erkenning van het verschijn sel psychotrauma vindt momen teel nog weinig weerklank in de gezondheidsinstellingen. Zieken huizen, psychiatrische centra, verpleeghuizen en kruiswerkor ganisaties realiseren zich nog te weinig dat verpleegkundigen ge traumatiseerd kunnen raken door gebeurtenissen op het werk, meent Buijssen. Van opvang en behandeling is nog nauwelijks sprake. „Het is geen gewoonte in de verpleging om over dergelijke gevoelens te praten. Uit schaam te of schuldgevoel. Bovendien zijn verpleegkundigen vaak bang voor problemen met hun werk gever. Praten over schokkende gebeurtenissen wordt door de leiding vaak gezien als de vuile was buitenhangen." Een verpleger van een psychia trische inrichting vertelt hoezeer hij en zijn collega's een mentale opdonder kregen na enkele zelf moorden van patiënten in zeer korte tijd. Hij pleitte bij de di rectie voor emotionele onder steuning, maar kreeg nul op het request. Het antwoord was kort: „Je moet ertegen kunnen, anders moet je dit werk niet doen." Dat is een verkeerd en kortzich tig beleid, aldus Buijssen. „Ie dere afdeling hoort een opvang- team te hebben. Directies moe ten erkennen dat verpleegkundi gen het bij tijd en wijle ontzet tend moeilijk kunnen hebben. Dat levert uiteindelijk zijn geld op. Want ik ben ervan overtuigd dat het ziekteverzuim aanzien lijk zal teruglopen als mensen hun gevoelens kwijt kunnen." Verpleegster Raymonda van Kan uit Papendrecht schreef aan Huub Buijssen: „Ik weet zeker dat het voor veel collega's een verademing zal zijn als er einde lijk aandacht wordt besteed aan hun gevoelens; als ze eindelijk kunnen uiten waar in de instel ling vaak niet bij stilgestaan wordt. ■Traumatische ervaringen van verpleegkundigen. Als je beroep een nachtmerrie wordt..'. Huub Buijssen. Uitgeverij De Tijdstroom, Utrecht. Schiphol (anp) - Misd vrachtloodsen op Schip logistiek en transport geschreven aan de direct delingsbedrijven. De marechaussee op Sc" stelt ook dat de georgani criminaliteit achter de di len zit. Vaak gaat het o~ vreemding van kostbare s zoals computers, parfums diovisuele apparatuur. „Het gaat om spullen die vlug door een gelegenhei worden gestolen," zegt p tiecoördinator J. Pijnenb de marechaussee op Sc Het schadebedrag zou in joenen lopen. Pijnenburg pleit voor een menlijke aanpak van de c liteit op de luchthaven, bedrijven, Schiphol en de chaussee aan meedoen. Bedrijven op het vliegvel nogal eens huiverig om c liteit naar buiten te bren mislukte vorig jaar een e daarover. Uit een inventarisatie EVO blijkt dat tien imp van hoogwaardig materia den dat er het afgelopen Den Bosch - Hartpati' ruilhart. Voorzitter J. landse Hartpatiënten m aan de man komt, de Cobben geholpen kan „Niemand mag overlijden ziekenfonds hem in de ste Cobben wordt volledig steund door ons," aid Overveld. De 59-jarige hartpatiënt was gisteren nog niet hoogte van het goede „Fantastisch. Ideaal. Wa ik heb nog geen twee meer te gaan. Mijn h nog maar voor 15 tot 17 Het is kort dag, ik krij geen lucht meer. En rek dat we door gaan met tegen het ziekenfonds,' Cobben. De Stichting Nederlan patiënten vindt dat de C de kosten moet betalen proberen dat met een ding af te dwingen. „Maar als de gezondhe' tie van Cobben zo slee dat hij dreigt te sterven, op onze kosten voor ee plantatie naar België, Van Overveld. De zwaar zieke Cobben procureur-gener gehaald met zijn opme genbeleid. Steenhuis i zaken die in Nederland net kabinet wel een be de extra opvang van a nu zit te praten als e aldus een bij voorbaat De waarde van ieman ten aan het al dan niet die doorslaggevend vreemdelingenbeleid, opzicht de grens van h Met zijn opmerking 'E meer gevangenissen' indrukwekkende rij v vreemdelingenproble benaderen. Dat politiek Den Haag collega de huidige mi nebben uitgehaald i topambtenaar heeft oteenhuis moet bese vinden bij kwaadwille [iet ach en wee van hypocriet. In sommige grote aantallen buite nauwelijks sprake, h net pleidooi van Ste vreemdelingenbeleid naar druk mee bezig t kortom, er zijn voldo net huidige vreemdeli tour-generaal Steenh rechtse bal zijn, bete bezondigen.

de Stem | 1995 | | pagina 2