'Geen gedoogplaats in Zeeland' DE STEM mdienst- swerker m Oud-papierophalers krijgen extra geld Sneeuw zorgt voor pret en overlast 'Rente afhankelijk van resultaten' Gemeenten oneens over gedogen koffieshops Stoter niet beledigd door aandeelhouders Host(ess) en Toerisme [tel Management ttality Management Rechtbank Middelburg faliekant tegen verkoop softdrugs iri koffieshop Hulst Woningen buitengebied fors in prijs gestegen Varenscentrum Terneuzen trekt minder bezoekers sndaal en nispen ïheikunde M 01650-89911 Bestuur Afvalverwijdering Zeeuws-Ylaanderen deelt tonnen winst met ophalers Hogeweg Sluis afgesloten Politierechter haalt dief tijdje 'van de straat' af Kleur rij ke opruiming eeland ZATERDAG 7 JANUARI 1995 DEEL 1 laat er per medio februari tn Tinbergen College" te fcnheden van 45 minuten), ugustus 1995 wegens een lap ligt het in de verwach- Ikking van 38 uur zal ont- voor het vak scheikunde erwijs voor mavo, havo en bp mede gestalte te geven pitiatieven te nemen; i beginselen van het open- linderen Bakker, rector, tel. Dfd van de afdeling Educa- t 5000, 4700 KA Roosen- £36911 ngevende onderneming op het ge- hiek en meubeifoumituren. bent en handelsonderneming een poor ambacht en meubelindustrie. p-e bewerking van de markt zoeken nogelijk een j in Brabant. i dynamische vakman met buiten- ffiniteit met beslagtechniek. Loonachtig in dit gebied en zijn leef- n 45 jaar. be zakelijke betrekkingen tot onze |elindustrie, interieurbouw en handel te breiden en nieuwe contacten bd op de markt afgestemd program- htenkring en uitstekende ondersteu- port bij deze functie een goed hono- ale voorzieningen en een onkosten- functioneren zijn een vooropleiding leau en een redelijke kennis van de In. Ingesproken door het bovenstaande, pinnen 14 dagen uw sollicitatie met pescheiden (kopieën en diploma's, nden aan I BV gtechniek Hilversum pittelweg 309 35-233211 Haarlem Santpoorterstr. 41-49 023-258616 "oTeïeSo snel mogelijk informatie toe lts Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuwsvlaamse verenigingen die het afgelo pen jaar oud papier hebben opgehaald, kunnen rekenen op een flink douceurtje. Het Openbaar Lichaam Afvalver wijdering Zeeuws-Vlaande- ren (AVZV) houdt in 1994 bijna zeven ton over aan de papierinzameling en wil de ophalers laten meedelen in de 'winst'. Het bestuur van AVZV stelt voor om boven de vijf cent per kilo oud papier die de inzamelaars al van de afzonderlijke gemeenten krijgen, nog eens vijf cent te betalen. Hiermee is een bedrag van drie ton gemoeid. De rest van de 'winst' wil men storten in een egalisatiefonds om grote schommelingen in de oud pa- pierprijs in de toekomst op te opvangen. Dit kan omdat de oud papier- prijs inmiddels is gestegen tot zo'n vijftien centen. AVZV schat dat wanneer alle verwerkings- en transportkosten zijn verre kend er een overschot van 670.000 gulden is. Ongeveer de helft gaat naar de inzamelaars: clubs, verenigingen en kerken. Voor een aantal papierinzame laars lopen de extra inkomsten in de duizenden guldens. Zo haalde Scouting Oostburg tot en met september 170.000 kilo oud papier op, goed voor een extra douceurtje van 8500 gulden. Ge lijksoortige bedragen zijn er voor de voetbalverenigingen HW '24 in Hulst, Steen en CUn- ge. De penningmeester van De Schutse in Terneuzen wrijft zich zeker in de handen. In de eerste negen maanden van vorig jaar had die club al 358.000 kilo papier opgehaald, goed voor bijna 18.000 gulden. De Koninklijke Fanfaren in Aar denburg kan een vrolijk deuntje spelen, want er ligt een bedrag van tussen zes en achtduizend gulden in het vooruitzicht. Ook de stichting 'Sluis helpt Roeme nië' krijgt een flink steuntje in de rug. Die had in de eerste negen maanden van vorig jaar immers al 155.000 kilo papier opgehaald. „Een leuk nieuwjaarspresentje voor de ophalers", zegt AVZV- eoördinator J. Ibes. Toch is hij over het ophalen nog niet hele maal tevreden. „Voor het eerst is er een stagnatie in de groei vast gesteld", zo zei hij. „Jaarlijks steeg het aantal opgehaalde ki lo's met zo'n 1000 ton per jaar, dit jaar is dat niet het geval. Wij zijn nu met een studie bezig om het ophalen nog meer te profes sionaliseren. Al dan niet in sa menwerking met de thans werk zame verenigingen. Want er zijn nog witte vlekken, waar geen oud papier wordt opgehaald. Dat verdwijnt dan in het huis vuil en daarvoor krijgen wij in de toekomst een rekening gepre senteerd." AZVZ heeft zich aangesloten bij de Vereniging van Aanbieders van Oud Papier (VOAP), die in middels op de markt een grote partij is geworden en een paar honderdduizend ton papier kan aanbieden. Het is de VAOP die zijn leden heeft geadviseerd om de helft van het overschot aan de verenigingen uit te keren. Van onze verslaggever Middelburg - De president van de rechtbank in Middel burg heeft zich gisteren faliekant uitgesproken tegen een gedoogbeleid voor softdrugs in Zeeland. „Als we daar aan beginnen bege ven we ons op een hellend vlak", zo zei H. van Breda. Hij deed die uitspraak in de zaak tussen de uitbater van koffies hop Ibiza en de gemeente Hulst. Overlast Burgemeester A. Kessen van die gemeente liet de koffieshop eni- tijd geleden sluiten omdat er üi softdrugs gehandeld werd en daaruit overlast voor de omwo nenden ontstond. De advocaat van de koffieshophouder vocht de sluiting aan bij de rechtbank in Middelburg. Hij baseerde zijn betoog gister middag voor de rechtbankpresi dent volledig op de richtlijn van de procureurs-generaal, die de handel in softdrugs vanuit kof fieshops onder strikte voorwaar den hanteert. Ongeregeldheden Veel aandacht besteedde de raadsman van de koffieshophou der dan ook aan het overlastcri- terium. De stapels klachten en dagrapporten van de politie met betrekking tot ongeregeldheden in de Hulster binnenstad zouden niet aanwijsbaar veroorzaakt zijn door de aanwezigheid van de koffieshop. De advocaat van de gemeente voerde aan dat voordat de kof fieshop aan de Korte Nieuwstraat (met name onder Belgische en Noordfranse drug toeristen) bekendheid verwierf, er nauwelijks sprake was van overlast in het gebied. "Sinds de koffieshop naam had gemaakt, was er wel sprake van aantrek kingskracht op voornamelijk mensen van buitenaf. Er is, al dus de raadsman, in Hulst nau welijks lokale behoefte aan soft drugs. Zowel de raadsman als burge meester Kessen brachten op de zitting de specifieke positie van Hulst met betrekking tot het voeren van een gedoogbeleid naar voren. Gezien de ligging bij de grens, het imago van Hulst als koopstad en het feit dat er bin- a® de bevolking geen breed draagvlak voor de aanwezigheid van een koffieshop te vinden is, tolereert het gemeentebestuur S«n enkele vorm van drughan del. hmonade De rechtbankpresident was na 1 pleidooien slechts geïnteres- erd in een ding. „Wil meneer doorgaan met de handel in soft drugs, of is hij bereid alleen "an onze correspondent Sluis - Vanaf maandag 9 januari Wordt de Hogeweg te Sluis vanaf de aansluiting met de Heeren- s'raat tot aan de Heilleweg voor alle verkeer afgesloten, met uit zondering voor voetgangers. De wegbeheerder, Het Vrije van «uis, gaat in de komende maan- 1 de Hogeweg voorzien van fen nieuw wegdek. Daarmee ™>°pt men op 2 mei 1995 klaar te zijn. koffie, thee en limonade in zijn zaak te verkopen?" Toen de kof fieshophouder aangaf met de verkoop van hasj, marihuana en weed door te willen gaan, was de zaak daarmee voor Van' Breda afgedaan. Er mag dan een Zeeuws gedoog beleid in de maak zijn, de burge meesters van de individuele ge meenten blijven zelf eerstverant woordelijk voor de handhaving van de openbare orde en veilig heid in hun gemeente. Ze zijn dus niet verplicht aan zo'n ge doogbeleid mee te werken. „Ik onderstreep het standpunt van de burgemeester volledig. Hij voert een verstandig, helder en inzichtelijk beleid. Wat mij betreft kan er dan ook geen sprake zijn van aanspraak ma ken op een gedoogplekje. Tevredenheid Door de uitspraak van de recht bankpresident moeten de deuren van koffieshop Ibiza dus geslo ten blijven. Tot grote tevreden heid van het gemeentebestuur en vertegenwoordigers van de wij kraad Binnenstad en de winke liersvereniging Hulst Reynaert- stad, die de zitting gistermiddag in Middelburg met grote belang stelling vanaf de zijlijn volgden. ZIE OOK: 'Gemeenten oneens over gedogen koffieshops' Van onze verslaggever Terneuzen - Zijn rechtszaak kon P.O. uit Terneuzen giste ren nauwelijks boeien. „Laten we er maar over op houden. Ik heb nog meer te doen", riep hij uit. Toch ge boeid, maar nu door de poli tie, verliet hij even later het gebouw, met drie maanden cel in het vooruitzicht. De man stond terecht voor drie diefstallen. Op 3 augustus van vorig jaar had hij in Terneuzen twee slaapzakken gestolen. Nog dezelfde dag merkte zijn moeder dat hij op een vreemde fiets rondreed, die,, naar later bleek, in juni in Terneuzen was gesto len. En op 13 augustus stal hij een aantal lege kratten van de binnenplaats van een Temeu- zens café, nadat hij eerst over de omheining was geklommen. „Uw moeder krijgt er zo langza merhand wel een beetje een punthoofd van. Gelukkig is ze vaak bereid de politie te hel pen", merkte politierechter Janssens van Kampen op. Ze wees op het grote aantal veroor delingen dat O. al op zijn straf blad had staan, maar ook dat kon zijn interesse niet opwek ken. Wel wekte zijn gedrag de woede op van officier van justi tie Veurink: „Het interesseert hem allemaal geen barst. Meneer heeft meer te doen? Wij ook! Ik vorder drie maanden gevange nisstraf." De politierechter was het daar geheel mee eens. „U weet dat het allemaal niet mag. Ik houd het bij de eis van de officier. Dat houdt u tenminste een tijdje van de straat af", besloot zij. (ADVERTENTIE) BC2 iten enveloppe sturen aan: Pieter de Hoochweg 20,3024 BH Rotteraa CAPSICUM® capsicum natuurstoffen t /m 28 januari WOÜRSFOFfE W St. Janstraat 25 Breda tel 076-223765 Van onze verslaggever Hulst - Het flink pak sneeuw dat donderdagnacht viel heeft in Zeeuws-Vlaan deren zowel voor pret als overlast gezorgd. Het was lang geleden dat er in de regio zoveel sneeuw viel. De witte deken was voor de schooljeugd een welkom ge schenk op de laatste dag van de kerstvakantie. Sleden werden ijlings van zolders en uit schuurtjes gehaald, sneeuw poppen verrezen en er kon na lange tijd weer eens een echt sneeuwbalgevecht worden ge houden. Het verkeer had vooral giste rochtend last van sneeuw. Hoe wel er volop gestrooid en ge schoven werd, duurde het toch even voordat de hoofdwegen goed berijdbaar waren. Op veel secundaire wegen bleef de sneeuw vrijwel de hele dag lig gen, zodat het oppassen was geblazen. Ernstige ongevallen deden zich niet voor. De auto mobilisten pasten hun gedrag aan de weersomstandigheden aan. Wel waren er hier en daar kleine slippartijtjes. Vegen Ook ouderen hadden veel last van de gladheid. Niet iedereen stond meteen paraat om zijn of haar stoep te vegen, zodat op menige plaats grote gedeelten van het trottoir onbegaanbaar bleven. Veel ouderen bleven Kinderen sluiten met een sneeuwwal de Pieter Paulusstraat in Axel af voor het verkeer. dan ook binnenshuis. De vogels kwamen deze winter voor het eerst in de problemen. De witte sneeuwdeken dekte alles af, zodat voedsel zoeken een moeilijk karwei werd. Bij voederhuisjes en -planken in de verschillende tuinen was het dan ook behoorlijk druk. Sneeuwwal Maar zoals gezegd, voor de jeugd was de sneeuw een wel kom slot van de vakantie. Som migen die geen slede hadden bleken inventief genoeg om toch sneeuwpret te beleven. Bijvoorbeeld met een oud ba bybadje. In Axel wierpen kin deren in de Pieter Paulusstraat een sneeuwwal op om de straat autovrij te maken, zodat ze rus-i tig in de sneeuw konden spelen. En in de Valeriaanstraat in Terneuzen werd met vereende krachten een sneeuwpop van drie meter lengte in elkaar ge metseld. Bij gebrek aan een slee FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Notitie Van der Doef vertrekpunt voor verdere discussie Van onze verslaggever Terneuzen - De meeste Zeeuws-Vlaamse gemeenten nemen de notitie Van der Dóef over het voeren van een gedoogbe leid voor softdrugs in Zeeland als ver trekpunt voor de verdere discussies bin nen de diverse colleges en gemeentera den. Dit werd gisteren overeengekomen tijdens de vergadering van het districts college. Alleen de gemeente Hulst maakte gistermor gen een voorbehoud omdat burgemeester A. Kessen nog niet wist hoe de rechtszaak, aangespannen door de eigenaar van koffies hop Ibiza, af zou lopen (zie elders op deze pagina). De gemeente Hulst heeft de koffies hop laten sluiten in verband met vermeende overlast, maar de eigenaar vraagt een voor lopige voorziening om zijn zaak open te houden in afwachting van de uitkomst van de discussie omtrent het gedoogbeleid in Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente Sluis/ Aardenburg was gisteren niet vertegenwoor digd. Uitgangspunt van de notitie is het toestaan van een koffieshop op twintigduizend inwo ners. Voor Zeeuws-Vlaanderen komt dat neer op vijf koffieshops. De gemeente Ter neuzen heeft een eigen notitie opgesteld waarin staat dat er in de Scheldestad twee koffieshops mogen komen. Door het voeren van een gedoogbeleid kun nen de huisdealers en de straathandel, en dus de daarmee gepaard gaande overlast, veel harder worden aangepakt. De werk groep Van der Doef kwam tot de conclusie dat Zeeland niet om het gedogen van softd rugs aan de hand van de zogenaamde AHOI- G criteria heen kan. Dat zijn de richtlijnen die de procureurs-generaal in Nederland toepassen om te toetsen of een koffieshop soft-drugs mag verkopen: geen reclame, niet Van onze verslaggever Terneuzen - De prijzen van woningen in het Zeeuws- Vlaamse buitengebied zijn binnen een jaar tijd met 20 tot 25 procent gestegen. Dat heeft volgens makelaar E. Compiet uit Terneuzen te ma ken met de sloop van een aantal buurtschappen in de Kanaalzone. „De amovering van verschil lende buurtschappen heeft een grote invloed gehad op de prijzen voor woninkjes 'op den buiten', want daar is nu enorm veel vraag naar", stelt Com piet. „Logisch denk ik. Als je honderden mensen aanschrijft dat ze weg moeten dan willen die mensen het liefst een ge lijkwaardige woning en ook in het buitengebied." Volgens Compiet is door die ontwikkeling een grote vraag ontstaan naar met name hui zen in dorpen als Heikant, Koewacht en Zuiddorpe. „Ik durf hierbij ook best een ver band te leggen met de flinke daling van het aantal inwo ners in Terneuzen", zegt Com piet. „Want daar zijn als ge volg van de sloop van de buurtschappen tientallen ge zinnen vertrokken. Van onze verslaggever Middelburg - Directeur ir. P. Stoter van Delta Nutsbedrijven voelt zich niet in verlegenheid gebracht door de opdracht van de aandeelhouders om te kijken of Deltan de gebruikers direct kan laten profiteren van bovenmatige winsten. „Onze aandeelhouders willen in 1995 een discussie over de kern taken en over de hoogte van de winst. Voor mij is dat geen slecht nieuws. Voetbaltrainers worden niet weggestuurd als de resulta ten goed zijn. Ik denk directeu ren ook niet", zei Stoter gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak. De aandeelhoudersvergadering van Deltan nam vorig jaar een motie van de Zeeuwse Staten over met de strekking dat Deltan winsten boven 25 miljoen gulden moet gebruiken om de tarieven te laten dalen. Deltan sluit 1994 naar verwach ting af met een winst van 36,2 miljoen gulden. In 1995 ver wacht Deltan een winst van 28,7 miljoen. Stoter blijft echter vin den dat Deltan die hoge winsten nodig heeft om de risico's die het bedrijf loopt op te kunnen van gen. Het nutsbedrijf houdt zich al lang niet meer alleen bezig met de distributie van elektrici teit, gas, water en kabeltelevisie (Zetkatel) maar stort zich ook in andere projecten, zoals de bouw van een warmtekrachtcentrale bij Dow Terneuzen. Deltan in vesteert ook in een slibverwer kingsinstallatie in Vlissingen- Oost (een investering van 8,5 miljoen). Nadelen „De open markt zal komen. De concurrent zal zich dan in eerste instantie gaan richten op de meest interessante leveringen. Ons bedrijf heeft dan wel een paar voordelen, want wij zitten hier al, maar ook nadelen", al dus Stoter. Zo kent Deltan de leverings plicht. „Wij moeten het minder rendabele platteland blijven voorzien", aldus Stoter. Maar er zijn nog meer factoren die pot verteren in de weg staan. Nieu we ondernemingen kunnen de loonkosten wat meer in de hand houden. „Zij kunnen starten met nieuwe arbeidsvoorwaarden die afgestemd worden op de huidige markt. In de nutssector liggen de loonkosten per werknemer toch wat boven de huidige markt. Daarnaast moet toch ook de overcapaciteit bij de elektrici- teitsproduktie ergens betaald worden. Nu gaat dat nog door de inkoopprijs te laten stijgen. Als er andere aanbieders op de markt komen kan dit niet meer. De produktieprijs van elektrici teit moet dan omlaag. Dit kan betekenen dat EPZ minder winst gaat maken. Deltan krijgt dan minder dividend op zijn aande lenkapitaal in EPZ. De winst van Deltan gaat dan ook om laag", maakt Stoter de cirkel rond. Afkalving Stoter wijst ook op een afkal vende elektriciteitsmarkt als ge volg van energiebesparing. „Als je die afkalving ziet aankomen zoek je naar nieuwe activitei ten". De Deltan-directeur zei gisteren dat het personeelsbe stand op peil is. Het aantal werknemers liep sinds 1990 te rug van 1217 naar 997. VERVOLG VAN VOORPAGINA „In de particuliere sector zou je werknemers in onze onderne ming laten participeren via het verkrijgen van aandelen. Dat kan bij ons niet. Wij denken aan een lening waarbij de rente af hankelijk is van de resultaten van onze onderneming," aldus Stoter. De rente, die Deltan aan het personeel uitkeert, kan volgens Stoter variëren van O tot 25 procent. Hij wil het werkelijke percenta ge laten beïnvloeden door een aantal factoren. Stoter denkt zelf aan het bedrijfsresultaat, de ontwikkeling van de produktivi- teit, de kwaliteit van de levering (storingen en klachten) en ziek teverzuim. Als iedereen er op in springt komt er 2,5 miljoen gulden vrij. Het zou omgerekend naar het aantal medewerkers, net onder de 1000, een minimale inleg van 2500 gulden per persoon beteke nen. Hoe de deelname van de medewerkers in de praktijk zal uitvallen is nog niet duidelijk. De OR moet het plan nog goed keuren. Vervolgens is het de vraag hoe de belastingdienst op« de regeling zal reageren. Maar er zijn nog meer vragen. Stoter: „Kunnen premiespaargelden worden ingezet en hoe kunnen de medewerkers hun aandeel aankopen of verkopen?" aan minderjarigen verkopen, geen overlast veroorzaken, geen harddrugs en niet meer dan dertig gram per klant. De gemeenten Hulst en Sluis/Aardenburg hebben al laten weten vooralsnog niet aan een gedoogbeleid mee te willen werken. Sluis/Aardenburg laat dat weten in het beleidsplan van de nieuwe gemeenteraad en Kessen wil eerst de uitspraak van de rechter afwachten alvorens hij met een standpunt komt. „Er is uitputtend en constructief over de nota gesproken," zei voorzitter R. Barbé van het districtscollege gisteren. „Er is overeen gekomen om de nota als vertrekpunt te nemen bij de verdere discussies in de colle ges en gemeenteraden. Uiteraard zijn er de nodige kanttekeningen bij de nota geplaatst. Er zijn in ieder geval op geen enkel punt toezeggingen gedaan. Hoe de nota formeel inhoud krijgt moet blijken uit de discussie binnen de diverse gemeenteraden." Van onze correspondent Terneuzen - Het varenscentrum in Terneuzen kreeg vorig jaar 889 minder bezoekers over de vloer dan het jaar daarvoor. Wel,werd een mijlpaal bereikt met de 225.000e bezoeker. Vice-voorzitter F. André maakte de jaarcijfers bekend tijdens de nieuwjaarsreceptie. Ook voor hem was het gissen naar het lagere bezoekersaantal. „Waar schijnlijk komt het omdat de schepen steeds korter in de ha ven blijven liggen. Zeeschepen voor Verbrugge bijvoorbeeld, verblijven maar vijf uur in de haven en kiezen dan weer het ruime sop. Het Havenschap heeft overigens wel goed gedraaid." Was 1990 een topjaar, vorig jaar telde men 8932 bezoekers tegen 9821 bezoekers in 1993. Onder verdeeld leverde de zeevaart 5651 bezoekers en de binnen vaart 3281. Het busje van de Seamen club vervoerde vorig jaar 7172 personen en de kilome terteller gaf 3L349 km aan. André was echter niet pessimis tisch gestemd. „Dit jaar hopen we op tienduizend bezoekers. We vieren dan ook het vijfde lus trum. De 235.000e bezoeker zul len we dan ook op gepaste wijze welkom heten.

de Stem | 1995 | | pagina 15