Groot deel Hema-bakkerijen plat Koffie goedkoper, het aroma geurt je tegemoet md KORT Rusland grote groeier voor RBT-veiling Nederlander ontmantelt Belgische dochter >rlopig geen ir bij de YN Nijpels waarschuwde Kroes vergeefs voor rotzooi TCR ECONOMIE A5 Ook personeel van vestigingen in Breda en Bergen op Zoom leggen werk neer Slecht jaar voor fondsen Robeco ECONOMIE KORT 6 JANUARI 1995 A4 I PESTEM VRIJDAG 6 JANUARI 1995 ildood Barschel' time dienst CIA heeft iedere lood van de vroegere Slees- fearschel ontkend. Twee aan [uit 1987 over Barschel zijn Itian. Jwerden vorige week door de listian bestempelde de bood- En als vervalsingen. Ze gaan an Barschel met een aantal i oktober 1987 dood aange- interventiemacht Boutros Ghali wil dat de fckking krijgt over een specia lties in de wereld te kunnen Tm troepen en materieel is lan het worden.' Bovendien Ig geen garantie voor feitelij- Iratie, zoals ook bleek bij de Jar. Iport ter gelegenheid van het lit gisteren is verschenen. De pe Van Mierlo wilde gisteren regering kanië heeft gisteren zijn goede tschalk Bin Shaker aangewe- Ikele uren eerder had premier Jtig ministers tellende regering Iker is al 12 jaar legerleider en lin 1993, voor enkele maanden regering wordt naar verwach- fgemaakt, na het vierdaagse Papandreou die morgen in fkreng-affaire' resident Clinton heeft met een |uws dat zijn politieke tegen- voorzitter van het Huis van lijn vrouw Hillary volgens zijn I' heeft genoemd. Her Kathleen ontlokt door CBS |ie haar tijdens een interview i haar oor te fluisteren. „Mijn I Gingrich in het vervolg in uw Ir oor zal fluisteren," zei de bp de arm van zijn rivaal legde (ze mijn moeder had kunnen Irlog' pijn geen chemische of biologi- let Iraakse leger van Saddam ht een Amerikaanse commissie ndaag kranten in de Verenigde lence zegt dat het zogeheten jraanse veteranen niet te wijten Bizenden oud-strijders van de |die de Koeweiti's hielp bij de nacht uit het ministaatje aan de Jgelopen jaren het tegendeel. De over chronische vermoeidheid, Inwichtsstoornissen, huiduitslag pstatie ex-president bstafrikaanse land Malawi zijn at de politie ex-president Banda I van moord op drie ministers en stormden kantoren van de partij het land regeerde en domineer- medewerker Tembo moet de politieke moorden die in 1983 Van onze verslaggever Breda - Rusland is dé grote nieuwe exportmarkt voor de KBT-veiling te Breda. Het land is inmiddels goed voor circa 8 procent van de uitvoer van 227 miljoen gulden. De totale omzet steeg in 1994 met 10 procent tot totaal 372 miljoen gulden, waarmee het re cord van 373 miljoen gulden uit 1991 net niet werd geëvenaard. Adjunct-directeur H. Rijsdijk 'van de RBT-veiling in Breda meldt dat 61 procent van de groente en fruit inmiddels de grens over gaat. Duitsland is, zo vertaalt hij lan delijke cijfers, met 45 procent van de uitvoer nog steeds de belangrijkste exportmarkt. De snel toegenomen concurrentie uit Frankrijk en België heeft het verzadigde Duitse afzetgebied tot een vechtmarkt veranderd. Frankrijk blijft op een tweede plaats staan met een aandeel van een kleine 10 procent in de uit voer. Rusland heeft zich inmid dels tot de derde plaats opge werkt, ten koste van Groot-Brit- tannië (6 procent). Er ging voor dik 18 miljoen gulden naar Rus land. Vooral komkommers en to maten en in mindere mate ijs bergsla en witlof hadden de be langstelling uit Rusland. De exporteurs hebben hun ver kopen op de Russische markt kunnen vergroten door niet meer via Polen maar via Scandinavië en het water de waar bij Sint Petersburg aan land te brengen. „De wegen via Polen zijn slecht. Dat belemmerde het transport," zegt Rijsdijk. De exporteurs la ten zich bij levering contant be talen in harde valuta. Rijsdijk is voorzichtig in zijn voorspelling of het succes be klijft. „Het is nog een instabiele markt. Je hebt indertijd in Oost- Duitsland gezien dat er eerst sprake is van een grote extra 'vraag, maar dat die later toch weer inzakt." Tegelijk constateert Rijsdijk dat Breda in een gunstige positie verkeert, omdat Russische inko pers hier actief zijn. Zo vestigde zich vorig jaar Vita-Fruit zich op het Internationale Agro Business Centrum (IABC) bij de veiling. Vita-Fruit bevoorraadt super markten in Moskou en Sint Pe tersburg. Alleen dat bedrijf is al goed voor 20 vrachtwagens per week richting Rusland. De omzet steeg dankzij hogere prijzen. De totale afvoer nam iets af. Voor de telers van kom kommers, witlof, prei en glassla was 1994 een minder goed jaar. Daardoor kon ondanks een eer dere voorspelling geen record worden geboekt. Vrijwel alle produktgroepen hebben een goed jaar laten zien. Een uitzonderingen vormden de aardbeien. Door snelle rijping werden de vollegrondsaardbeien in korte tijd met miljoenen kilo's tegelijk aangeboden. De dalende prijzen die daarvan het gevolg waren, zorgden voor een omzet- teruggang van 3 procent. Positieve uitschieters waren glasgroenten (plus 7,5 procent), vollegrondsgroenten (plus 12,5) en champignons (plus 35). Aardbeien brachten vorig jaar minder op foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Breda/Bergen op Zoom - Wie vandaag zin heeft in een lekker kopje koffie met een heerlijke slagroompunt, zal bij de Hema in Breda bedrogen uitkomen. Als gevolg van een staking blijven de koelvitrines voorlopig leeg. an Boesak ontkent vooralsnog alle foto epa ip) - De benoeming van Allan i Zuid-Afrika bij de Verenigde dg uitgesteld. Eerst moeten de éle malversaties door de voorma rden. zijn stichting, die met financiële steun van Scandinavische instel lingen hulp biedt aan slachtof fers van het apartheidsregime. De geldschieters van de stich ting, noch Boesaks naaste mede werkers waren op de hoogte van het bestaan van de trust. De trust had tot doel geld te steken in commerciële activitei ten, zoals een hotel aan de kust in East Londen. De winst zou ten goede moeten komen aan de liefdadigheidsprojecten van de Stichting voor Vrede en Gerech tigheid. Dominee De Waal, nauw be-, vriend met Boesak en eveneens betrokken bij diens stichtingi' ontkent categorisch dat er frau de is gepleegd. Boesak verloor vorig jaar als leider van het ANC de verkiezin gen in de Kaapprovincie. Hij moest in 1990 al zijn kerkelijke functies neerleggen omdat dat hij een buitenechtelijke relatie onderhield. Naar aanleiding van een vak- bondsvergadering, woensdag in Utrecht, besloot het bakkersper- soneel het voorbeeld van 5 ande re vestigingen te volgen. Daar was het werk eergisteren al neergelegd. In heel Nederland is in 18 van de 29 Hema-bakkerij en het (meeste) personeel niet aan de slag gegaan. Daartoe be- hoort ook Bergen op Zoom. De Bredase actievoerders zaten gisteren tot vier uur in café 'De Toerist'. Zolang de staking duurt, zullen ze daar tijdens de normale werktijden zijn. j Scheve gezichten Woordvoerder Hans Jorna: „We willen geen problemen met het bedrijf. Daarom gaan we niet in het Hema-restaurant zitten. Als we nu geen moeilijkheden ver oorzaken, kunnen we straks weer gewoon gaan werken." „Er zijn bij ons 22 mensen in dienst. Daarvan zijn er 3 gewoon aan de slag gegaan: de chef een afdelingsleider en een chauffeur. Die laatste heeft morgen natuur lijk niks meer te doen," vervolgt Jorna. De stakers laten duidelijk merken het gedrag van de 'wer kers' niet op prijs te stellen. De afdelingsleider, die niet bij naam genoemd wil worden, denkt daar anders over. „Van ochtend heeft iedereen zich in het restaurant verzameld. Ik heb toen geen scheve gezichten ge zien. Wat ik doe, is toch ook normaal? Als onderhandelingen worden opgeschort, moet je blij ven werken. Ik pas ervoor om te staken omdat anderen het ook doen. Gebak maken? Nee, dat kan ik niet alleen. Maar ik heb genoeg andere werkzaamheden. Als ze de komende dagen blijven staken, werk ik gewoon door met mijn baas." Zeeuws-Vlaanderen Nadat het personeel in'Bergen op Zoom een drie kwartier du rend gesprek had gevoerd met enkele vakbondsleden, was het ook grotendeels bereid te stop pen met werken. Slechts 5 van de 20 medewerkers voelden daar niets voor. Dankzij hen kan de productie gewoon doorgaan, zij iet in beperkte mate. Namens de vakbond nam Kees Aarden deel aan de besprekin gen. „De bereidheid bij de sta kers is in Bergen op Zoom zeer Rotterdam (anp) - Voor de Meeste beleggingsfondsen uit, I ^e Robeco-stal was 1994 een teleurstellend jaar. Bij de aandelen- en obligatiefond sen daalden de koersen soms zelfs vrij fors. Alleen de geldmarktfondsen en W vastgoedfonds Rodamco Re- wil Nederland wisten het jaar roet een positief resultaat af te sluiten. De wereldwijde aandelenfond- ""i Robeco en Rolinco behaal- beleggingsresultaten (inclu- I s® herbelegging van dividend) j va<i respectievelijk -7,1 en -7,3 J Procent. I Bij de regiofondsen beperkte RG scific Fund het verlies tot 5,1 Procent. RG Europe Fund en RG America Fund presteerden aan- S'öilijk slechter met verliezen '«respectievelijk 7 en 11,9 pro groot. Ook als het lang mocht gaan duren, zullen ze het werk niet hervatten. Ik weet niet of er zich van de 5 anderen nog ie mand aan zal sluiten. Ze zien het nut van de staking niet in. Som migen zijn het wel eens met onze standpunten." De Zeeuws-Vlaamse Hema-ves- tigingen in Hulst en Terneuzen hebben vooralsnog niet te lijden onder de stakingen. De vestigin gen krijgen hun spullen aangele verd vanuit Hema-bakkerijen waar gisteren nog niet gestaakt werd. Directeur sociale zaken van de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) Lohman heeft gisteren middag een 'informatief en oriënterend' gesprek gevoerd met de vakbonden. Een voor lichter van de FNV vertelde dat het naar tevredenheid is verlo pen. „Wij hebben een aantal knel punten op tafel gelegd, die vol gens ons absoluut niet kunnen. Over de stakingen hebben we gezegd dat ze doorgaan, ook vol gende week." De staking van de bakkers richt zich tegen het voornemen van de Hema om op een centrale plaats in het land halffabrikaten te gaan maken voor de regionale bakkerijen. Daardoor dreigen volgens de FNV Dienstenbond 140 van de circa 600 arbeids plaatsen verloren te gaan. Bovendien vrezen de werkne mers verlenging van de bedrijfs tijden en invoering van de zater dag als gewone werkdag. De vakbond denkt het banenverlies te kunnen voorkomen door ver korting van de werkweek. Volgens een woordvoerder van de KBB is de onrust onder het personeel voorbarig. De vrees dat er 140 banen verdwijnen noemt hij 'in ieder geval niet terecht'. Hij wil niet ingaan op de vraag of er werkgelegenheid verloren gaat en zo ja hoeveel. - De Hema is marktleider op het gebied van gebak in Nederland. „gers in het wereldwijd ope nende obligatiefonds Rorente I _aren aanzienlijk slechter uit. 'ente zag zijn koers met 15,5 Pnxsnt dalen. e koers van Rodamco, het in- 5nationaal onroerend-goed- Jws van de groep, daalde van gulden eind 1993 tot 47,40 v°rig jaar. Inclusief herbe- I van uitgekeerd dividend 11. ent dit een beleggingresul- t van -20,7 procent. Stakers in actie voor de Hema-vestiging in Breda. FOTO COr viveen Door onze correspondent Bert Schampers Brussel - De 171 werknemers van een gevelconstructiebe drijf uit Machelen bij Brussel dreigen werkloos te worden, nadat de Nederlandse eige naar afgelopen weekeinde een deel van de eigen onder neming liet leeghalen. Machines en voorraden werden in de nieuwjaarsnacht meegeno men naar Nederland en een deel van de inboedel en het interieur vernield. In 1992 nam Gevel Nederland het failliete Belgische metaalbe drijf Chamebel over. Maar de vestiging in Machelen raakte ook onder Nederlands beheer niet uit de rode cijfers, ondanks belang rijke orders van het Europees Parlement en recent van de Franstalige Vrije Universiteit Brussel. Een Belgische vakbondswoord voerder verdenkt Gevel Neder land er nu van in 1992 Chamebel overgenomen te hebben, enkel met het doel het bedrijf te wur gen. Chamebel was immers een directe concurrent van de Ne derlandse dochteronderneming De Vries Robbe Gevelbouw, die eveneens gespecialiseerd is in aluminium-constructies. Van de bank kreeg Chamebel vorige maand de boodschap dat het eigen vermogen moest wor den opgetrokken. Volgens de vakbond was dat voor Gevel Nederland het sein zich terug te trekken uit België. Gisteravond op de BRTN-radio zei een vakbondman dat werk nemers van Chamebel al enige tijd opdrachten uitvoerden voor het Nederlandse zusterbedrijf De Vries Robbe, waarbij ook zou zijn gesjoemeld met de facture ring. Gevel Nederland heeft volgens hem de aftocht uit België ook goed voorbereid. Zo zijn de ge bouwen en gronden onderge bracht in een stichting, waar door die bij een nieuw faillisse ment buiten schot blijven. Volgens de christelijke vakbond ACV-Metaal staat een nieuw faillisement voor de deur. Dat betekent het ontslag voor 171 werknemers. Gisteren was er overleg tussen de eigenaars, de gebroeders Wit te, en de bank. Vooralsnog heeft de bank de kredietlijn niet afge sneden. De werknemers trokken gister middag naar de campus van de Brusselse universiteit, waar ge velmaterialen werden terugge haald. De Vlaamse directeur van Cha mebel, die zelf verrast was door de gedeeltelijke ontmanteling van zijn bedrijf, zei dat er geen harde bewijzen zijn dat de ma chines zijn weggehaald in op dracht van Gevel Nederland. Door onze redacteur Frans van Mourik Breda - 'Vanaf vandaag is alle Douwe Egberts koffie een stuk voordeliger. En daar zijn we net zo blij mee als u'. Vanaf de advertentiepagina geurt het aroma de lezer tege moet. Marktleider DE heeft het beste met ons voor, we gaan drie dubbeltjes minder betalen voor ons pak koffie. Douwe Egberts, onderdeel van het Amerikaanse concern Sara Lee, heeft onge veer driekwart van de Neder landse koffiemarkt in handen. De verlaging komt na vier prijs verhogingen van respectievelijk 15, 20, 35 en 60 cent. De eerste drie daarvan hadden te maken met de prijsontwikkeling op de internationale koffiemarkt, de vierde, begin augustus, met de vorstschade aan de koffiestrui- ken in Brazilië, de grootste kof fieproducent in de wereld. Zou, want Brazilië, waar het wintert als wij in de zon zitten, pleegt bijna jaarlijks last te heb ben van 'zeldzame' vorstaanval- len. En tussendoor helpt de de droogte de koffiestruiken wel om zeep. Vreemd genoeg zitten de koffiemagazijnen meer dan vol. Het is vreemd gesteld met de handel in koffiebonen. Er zijn ongeveer vijftig landen die koffie verbouwen en produceren. Bra zilië is goed voor 25 tot 30 procent van de wereldkoffiepro- duktie. Na Brazilië volgt Colombia met een proeent of 16. In de kop groep zitten verder nog Kenia, dat koffie van een zeer hoge kwaliteit produceert, Costa Rica, El Salvador, Honduras en Mexi co. Daar tegenover staan zo'n 25 landen die koffie consumeren. Koffie hamsteren is voorlopig niet meer nodig, nu de prijzen weer dalen. foto de stem/johan van gurp De koffielanden zelf hebben weinig in te brengen. Net als bij andere grondstoffen zijn het de multinationals en de grote han delshuizen die het op de koffie markt voor het zeggen hebben. Dat gebeurt via de termijnmark- ten in New York, Londen en Parijs, waar geen koffieboon aanwezig, maar alleen papieren partijen worden verhandeld. Ze werken net als de beurs en de koffiehandelaren hebben daar- Nu zou het voor de hand liggen dat de grote koffielanden de markt vast in handen zouden hebben. Maar dat is niet het geval. Soms blijkt het kopje koffie in het land van herkomst zelfs duurder dan in het koffiedrin kende land. Koffie betekent daar soms goud. Er is zelfs een tijd geweest waarin Brazilië zakken met koffiebonen liet vervoeren in geldauto's. door een onevenredig grote in vloed op de prijsbeweging. Is de prijs te laag dan worden de voorraden langer vastgehouden in afwachting van hogere prij zen. Zo kweek je kunstmatig schaarste en dus hogere prijzen. Soms is koffie zelfs lucratiever dan olie, die ook via de termijn- markt wordt verhandeld. Dan is er pas echt sprake van 'goud- merk-koffie'. Overigens, maar dat terzijde, zijn de meeste koffiehuizen en branderijen inAmerikaanse handen, terwijl de VS na de EG ook de grootste consument van koffie is. Zo wast de ene hand de andere. Dat de koffielanden samen geen vuist kunnen maken komt door de onderlinge verdeeldheid. Ze zijn verenigd in de Internationa le Koffie Organisatie (ICO), die de markt zou moeten beheersen door koffie zelf op te kopen of te verkopen. Maar in de ICO wordt vooral ruzie gemaakt. De landen hebben bijvoorbeeld afgesproken om koffie vast te houden om inzakken van de prij zen te voorkomen. De praktijk is echter dat alle landen als gekken beginnen te verkopen zodra de prijzen hoog zijn. Van uit hun standpunt gezien begrijpelijk, want de meeste lan den zitten met grote schulden aan de rijke Westerse landen. Extra inkomsten uit koffie zijn welkom om de gaten in de be groting te dichten en prijsstij gingen zijn in dat verband een geschenk uit de hemel. En dus wordt de markt over stroomd met koffie en keldert de prijs. Leuk voor de handelaren, die laag kunnen inkopen en leuk voor de consument die daar niet alles maar toch een klein graan tje van meepikt. Rampzalig echter voor de koffie producenten, die honderden mil joenen aan inkomsten derven. In mei vorig jaar stegen de prij zen op de termijnmarkten naar het hoogste niveau sinds 1989, voor een ton koffie moest 1920 dollar worden betaald. Het bleek niets in vergelijking met wat er in de maanden erna zou volgen. De prijs steeg door naar meer dan 4000 dollar per ton. Pas in oktober begonnen de prij zen weer te zakken. Afgelopen dinsdag sloot de markt in Loden op 2733 dollar per ton, dus nog ruim boven het niveau van een jaar geleden. Uit de prijsexplosie vorig jaar bleek weer eens hoe machteloos de koffielanden zelf zijn. Brazi- lië staakte na de vorstperiode de export van koffie om de specu lanten de wind uit de zeilen te nemen en werd daarin later ge steund door Colombia. Het hielp niet, de speculatie ging gewoon door maar dan op basis van wat er nog aan koffie in de voorraad schuren zat en dat was nog een heleboel. Bij velen deed de situatie denken aan de hevige kou van 1975, toen tweederde van de Braziliaanse koffie-oogst verloren ging. Op de wereldmarkt liep de koffieprijs toen op tot 7000 dollar per ton. Aanvankelijk namen de fabri kanten een afwachtende hou ding aan. De prijzen werden niet verhoogd. Dat veranderde echter snel. De prijsverhogingen volg den elkaar in hoog tempo op. In de tweede helft van vorig jaar ging er 1,30 gulden bovenop. Daar krijgen we nu drie dubbel tjes van terug. Het aroma komt ons weer tegemoet. Coca Cola sponsort Horeca Nederland Den Haag - Horeca Nederland heeft er met Coca Cola een nieuwe sponsor bij. Eerder sloot de ondernemersorganisatie in de horeca al een strategische alliantie met multinational Nestlé. Zowel Nestlé als Coca Cola hebben volgens Horeca Nederland belang bij een goed florerende horeca. Bovendien willen deze bedrijven nauw contact houden met de markt. Met het geld van beide multinationals worden onder meer onderzoeken gefinan cierd. Tarievenslag na opening Frans luchtnet Parijs - De openstelling van de vliegroute tussen de Parijse luchthaven Orly en Toulouse voor concurrentie heeft geleid tot een scherpe tarievenslag. De binnenlandse luchtvaartmaat schappij Air Inter, die tot deze week een monopoliepositie had, verlaagde gisteren het minimumtarief voor een retourvlucht van 790 tot 450 frank (146 gulden). Air Inter, een dochterbedrijf van de staatsmaatschappij Air France, was genoodzaakt de tarieven aan te passen omdat Air Liberté deze week begon te vliegen voor 550 frank (179 gulden). Enquête overname De Regt door Verto Amsterdam - Er komt een enquête naar de overname van De Regt Special Cabel door Verto in 1988. Voornaamste vraag bij dit onderzoek is of de voormalige bestuurders en commissaris sen van Verto zich bij deze acquisitie schuldig hebben gemaakt aan wanbeleid. Dat heeft de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof bepaald. Dertig aandeelhouders, waaronder de Vereniging van Effecten bezitters (VEB), menen dat de overname van De Regt, gespecia-j liseerd in de produktie van aramidekabel, Verto in totaal 30 miljoen gulden heeft gekost en mede heeft geleid tot de ondergang van het bedrijf. Van de zeven gedaagde bestuurders en commissarissen zijn er inmiddels zes met pensioen. Alleen de voormalige bestuursvoor zitter drs. H. Drenth is nog actief als directeur bij Strukton. Vooronderzoek naar toezicht beurs Amsterdam - Op verzoek van het commissionairshuis Van Meer James Capel doet de rechtbank in Amsterdam een vooronder zoek naar het toezicht van de beurs bij de ondergang van het effectenhuis Nusse Brink. Van Meer James Capel had hier op aangedrongen, omdat het via zijn dochter F. van den Broek voor 4,6 miljoen gulden verlies heeft geleden als gevolg van het faillissement van Nusse Brink. Het effectenhuis Nusse Brink raakte in 1993 in opspraak wegens witwaspraktijken. In augustus van dat jaar ging het bedrijf failliet. Tegen de directeuren R. Nusse, H. Misdorp en E. Brink loopt ook een gerechtelijk vooronderzoek. Justitie verdenkt de drie van valsheid in geschrifte, verduistering in dienstbetrek king en bedrieglijke bankbreuk. Encebe verkoopt opnieuw dochter Boxtel - De in financiële moeilijkheden verkerende Boxtelse coöperatie Encebe heeft opnieuw een bedrijf afgestoten. Het dochterbedrijf F. Wellink Lekkerkerk bv is verkocht aan de huidige directeur P. Wellink. Volgens directeur Constandse van Encebe past het hooggespecialiseerde veredelingsbedrijf Wellink Lekkerkerk niet meer bij de kernactiviteiten van Encebe. Beide bedrijven hebben een overeenkomst gesloten, waardoor Wellink zich verzekerd weet van een constante aanvoer van grondstof fen. Holec haalt grote opdrachten binnen Hengelo - Holec Systemen en Componenten (onderdeel van het Begemann concern) heeft een miljoenenopdracht binnengehaald van de Navo. Ook het Amerikaanse concern Integrated Devices Technology, producent van halfgeleiders, heeft Holec uitgeko zen voor een belangrijke order. Beide orders zijn in totaal goed voor 15 miljoen gulden. Holec zegt dat er meer orders in de pijplijn zitten. Bovendien is in het laatste kwartaal 1994 met winst gewerkt. Volgens de directie zijn de vooruitzichten goed. Zo hebben ook andere divisies goed gevulde orderportefeuilles. ABN Ainro breidt uit in Latijns-Amerika Amsterdam - ABN Arnro heeft in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zes kantoren overgenomen van de Bank of Tokyo. Verder mag de Nederlandse bank in Venezuela een volledig kantoor openen. Na deze uitbreidingen telt ABN Amro in Midden- en Latijns Amerika 96 vestigingen met 3850 perso neelsleden in elf landen. De overname in Argentinië betreft zes kantoren, onroerend goed, het cliëntenbestand, 35 miljoen dollar aan spaartegoeden en 60 personeelsleden. In Buenos Aires beschikt ABN Amro inmiddels over veertien kantoren. Uitzendbranche verwacht flinke groei Den Haag - De uitzendbranche verwacht dat het aantal uitzendkrachten dit jaar flink zal groeien. Randstad Nederland en Manpower Nederland, twee van de grootste uitzendorganisa ties, schatten de groei op 25 a 30 procent. Als de prognoses uitkomen, betekent dat een voortzetting van het beeld van 1994. Over dat jaar werd een groei van 15 tot 20 procent genoteerd. Het zwaartepunt lag echter in de laatste drie maanden (30 procent). Omzet Ahold stijgt 29 miljard Zaandam - De omzet van het detailhandelsconcern Ahold is vorig jaar met 7 procent gestegen tot 29 miljard gulden. In Nederland steeg de omzet met 4,3 procent naar 14 miljard gulden. In overig Europa werd voor anderhalf miljard gulden verkocht, 11,8 procent meer dan in 1993, Dat de onderneming nu meer dan de helft van haar omzet buiten Nederland behaalt is volgens topman C. van der Hoeven het resultaat van de internationale expansiestrategie. Rotterdam (anp) - Minister Nijpels van Milieu heeft in januari 1989 zijn toenmalige collega-minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat gewaarschuwd dat er van alles mis was bij Tanker Cleaning Rotterdam. Smit-Kroes had het bedrijf van de broers Langeberg een goede start bezorgd door in de jaren tachtig vele miljoenen guldens subsidies te verstrekken. In zijn brief drong de WD'er Nijpels er bij zijn partijgenote op aan in actie te komen om te voorkomen dat de milieu-pro blemen bq TCR, dat afvalstoffen van schepen inzamelde, uit de hand liepen. Een brief van deze strekking hebben de curatoren van TCR, mr. G. Gispen en mr. J. Mentink, aangetroffen bij hun onderzoek naar de teloorgang van het be drijf. De curatoren wijzen een recente claim van Verkeer en Waterstaat om de subsidie van in totaal 23 miljoen gulden terug te vorde ren, dan ook van de hand. Het rijk was al veel eerder op de hoogte van de rotzooi bij TCR, zodat men eerder in actie had moeten komen, aldus de curato ren. Zij zijn in deze opvatting gesterkt door de brief van Nij pels. De nieuwe eigenaren van de op stallen en installaties van het failliete TCR hebben voor hun aankoop bijna 4 miljoen gulden neergeteld, melden Gispen en Mentink in een tussentijds ver slag van hun bevindingen. Tan ker Cleaning Rotterdam heeft een schuld van in totaal 28 mil joen gulden nagelaten. De curatoren zullen de eigenaren van TCR binnen enkele dagen bij de rechtbank aansprakelijk stel len voor de schuld van hun fail liete bedrijf. Gispen en Mentink vinden dat de broers persoonlijk moeten bloeden, omdat zij wil lens en wetens wanbeheer heb ben gepleegd.

de Stem | 1995 | | pagina 5