Europese Unie waarschuwt Russen Grot Ziekte van president Scalfaro rekt crisis in Italië Westerse ambassades Algiers blijven open ondanks dreigementen Dikke acht voor commissaris Van den Broek Boesak voorlopig geen ambassadeur bij de VN BUITENLAND Weer bormbardementen op Tsjetsjeense hoofdstad ondanks belofte Jeltsin EU: bouwstop voor joodse nederzettingen Bardot redt duiven met laserwapen BUITENLAND KORT Ook persone< Slecht jaar vo fondsen Robe DE STEM VRIJDAG 6 JANUARI 1995 /J pESTEM Nicosia/Bonn (rtr/afp) - De resterende Westerse ambas sades in Algiers blijven naar verwachting open, ondanks het ultimatum van de Gewa pende Islamitische Groep (GIA). De fundamentalistische organi satie heeft deze week in brieven met dood en verderf gedreigd als de vertegenwoordigingen niet uiterlijk 7 januari zijn gesloten. Diplomaten in de Algerijnse hoofdstad deelden mee dat de veiligheidsmaatregelen wel wor den aangescherpt. De ambassades van de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland zijn bedreigd. Neder land en een aantal andere kleine Westeuropese landen hadden hun ambassades in het Noorda- frikaanse land al eerder geslo ten. „Het psychologische effect van de dreigementen is duidelijk, maar we zijn al eerder be dreigd," aldus een Westerse di plomaat. Zeven Westerse landen hebben eigen militairen naar Al gerije gehaald om hun ambassa des te beschermen, mede uit vrees voor fundamentalistische infiltranten bij de Algerijnse po litie en het leger. Het personeel van de Westerse vertegenwoordigingen in Algiers dat is achtergebleven, heeft vrij wel elke persoonlijke bewegings vrijheid verloren. De ambassa demedewerkers worden in be waakte bussen vervoerd en pen delen alleen nog maar tussen huis en werkplek. Volgens een diplomaat zal het verslechterde vervoer van en naar Algerije meer invloed heb ben op het werk van de buiten landse vertegenwoordigingen dan de dreigementen van de GIA. Frankrijk schortte na de kaping van een Airbus tijdens de kerstdagen alle scheepvaart- en vliegverbindingen met zijn voor malige kolonie op. De verkeersroutes over land met het westelijke buurland Marok ko zijn afgesloten. De route naar de Tunesische oosterburen loopt door door fundamentalisten ge controleerd gebied. Algerijnse vliegtuigen en schepen vervoeren nog wel passagiers naar Europa. Het Franse persbureau AFP heeft gisteren in Bonn een com muniqué van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) ontvangen waarin de dreigementen tegen buitenlanders worden veroor deeld. Het FIS ziet zich als slachtoffer van een mediacam pagne om islamitische groepen in diskrediet te brengen. De dreigementen aan de ambas sades komen volgens het com muniqué tegemoet aan de belan gen van de militaire machtheb bers in Algiers 'waar bepaalde generaals willen dat de diploma tieke vertegenwoordigingen slui ten zodat zij de volksoppositie zonder lastige buitenlandse ge tuigen kunnen liquideren'. Amerikaanse experts hebben de echtheid van de dreigbrieven nog niet kunnen bevestigen. Daarom kan niet worden uitge sloten dat zij van 'grappenma kers' of 'gekken' afkomstig zijn. Grozny/Brussel (rtr/afp/anp/dpa/upi) - De internationale druk op president Jeltsin, om een eind te maken aan de bloedige oorlog in de afvallige Russische republiek Tsjets jenië, neemt verder toe. De gevechten gisteren in en rondom Grozny waren volgens waarnemers de hevigste van de afgelopen dagen. Het is onzeker of Jeltsins oproep om de Tsjetsj eense hoofdstad niet langer te bombarderen, wordt nageleefd. Europees commissaris Hans van den Broek kondigde gisteren in Brussel aan dat de Europese Unie de ondertekening van een economisch verdrag met Moskou opschort. De EU wil daarmee uitdrukking geven aan zijn ver ontwaardiging over het Russi sche optreden in Tsjetsjenië, al dus Van den Broek. „De militaire middelen die zijn ingezet, staan niet in verhouding tot het politieke probleem. Door de wijze van optreden, zoals de bombardementen op Grozny, die zeer veel burgerslachtoffers ma ken, is er sprake van schending van mensenrechten." Van den Broek zei dat de Euro pese steun aan de Russische re gering vooralsnog niet wordt beëindigd. Dat zou volgens hem tot destabilisatie van de Russi sche Federatie leiden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher Brussel/Jeruzalem (anp/rtr) - De Europese Unie wil dat de bouw van joodse nederzettin gen in de bezette gebieden wordt stopgezet. De EU maakt zich zorgen over het oplaaiende geweld in de Ga- za-strook en op de westelijke Jordaanoever. Stopzetting van de bouw is 'vi taal' voor een goed verloop van het vredesproces, stelt het voor zitterschap van de EU, dat sinds 1 januari in handen is van Frankrijk, in een verklaring. De Unie wijst erop dat Pales- tijnen en Israëliërs zich gebon den hebben aan een akkoord en onderhandelingen over verdere autonomie in de bezette gebie den. Ze verwelkomt dan ook het be sluit van PLO-leider Arafat en de Israëlische premier Rabin, om ondanks de problemen volgende week in Gaza bijeen te komen. Sinds Jeruzalem en de PLO in mei een beperkte autonomie overeenkwamen voor de Pales- tijnen in Jericho en Gaza, heb ben het Israëlische leger en jood se kolonisten 36 Palestijnen ge dood. Deze week zijn er verscheidene confrontaties geweest tussen Pa lestijnen, onder wie politie agenten, en het Israëlische leger. Daarbij vielen doden en gewon den. Op de westelijke Jordaanoever zijn de afgelopen maanden meer' dan duizend Palestijnen gearres teerd die worden verdacht van 'terroristische activiteiten'. Ze ven 'terroristen' zijn gedood, maakte gisteren de Israëlische generaal Biran bekend. Parijs - De Franse filmve dette Brigitte Bardot, al ja ren een fervent natuurbe- schermster, wil een laserwa pen inzetten om duiven te redden. Het apparaat moet voorko men dat de vogels naar de stad Bessières vliegen, waar de burgemeester de 'lastige' duiven wil laten doodschie ten. Bardot hoopt de vogels te kunnen afschrikken, zodat ze naar een nog te bouwen duiventil in de buurt vlie gen. Daar moeten dieren een middel krijgen dat de vruchtbaarheid remt. zei dat hij van zijn Russische ambtsgenoot Kozyrev had ge hoord dat Rusland bereid is, de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking (OVSE) te laten bemiddelen. OVSE-voorzitter Diarmati zou hiervoor maandag naar Moskou vertrekken. De OVSE veroordeelde gisteren de grove schending van de men senrechten in Tsjetsjenië en riep öp tot een onmiddellijke stopzet ting van de militaire operatie. „De voorzitter van de OVSE is ervan overtuigd dat het conflict een serieuze bedreiging vormt voor de veiligheid, niet alleen van de Russische Federatie, maar ook voor die van de gehele regio en het continent," aldus het hoofdkwartier van de OVSE in Boedapest. De Duitse bondskanselier Kohl heeft Jeltsin in een telefoonge sprek meegedeeld dat Moskou een weg moet zoeken om het bloedvergieten te beëindigen. Kohl sprak 'uitvoerig' met Jelt sin over de crisis in de Kaukasi- sche regio. Het Russische leiderschap en parlement moeten in samen spraak met Tsjetsjenië een op lossing vinden die een einde maakt aan het bloedvergieten, vindt Kohl. De Russische troepen, die zich na het vastgelopen nieuwjaar soffensief hebben gehergroe peerd, voerden gisteren in Groz ny felle gevechten met de Tsjets jeense milities. Hoewel volgens een regerings verklaring vanuit het militaire hoofdkwartier in het noorden van Tsjetsjenië, Grozny niet lan ger wordt bestookt, zou een Rus sisch vliegtuig gisteren een bom op het paleis van president Doedajev hebben geworpen. Na de aanval stond volgens een journalist van het Franse pers bureau AFP een deel van de zesde etage van het elf verdie pingen hoge gebouw in brand. Volgens de Russische autoritei ten worden de oorlogsvliegtui gen nog slechts buiten Grozny ingezet 'ter ondersteuning van de infanterie'. Maar Russische parlementsleden constateerden dat ook verscheidene plaatsen in de Tsjetsjeense hoofdstad zijn gebombardeerd. Een week gele den werd een oproep van de Russische president de bombar dementen te staken in de wind geslagen. foto ap Tsjetsjeense vrijwilligers leverden ook gisteren weer hevige straatgevechten met Russische troepen. Brussel (anp) -» Bij de hoorzittingen, waaraan het Europees parlement dezer dagen de kandidaten voor de nieuwe Europese Commissie onderwerpt, was het gisteren de beurt aan Hans van den Broek. Voorzitter Santer heeft de Nederlander, tot groot verdriet van de Brit Brittan, in oktober bedacht met de portefeuille Midden- en Oost-Europa en de voormalige Sovjetunie. Onder zijn hoede heeft hij bovendien de kandidaat-lidstaten Malta, Cyprus, Turkije en het gemeenschappelijke veiligheidsbeleid. Zijn optreden leverde een acht op. De gevoelige voorgeschiedenis van de porte feuilleverdeling kwam gisteren echter niet ter sprake. Voor de doorgewinterde Van den Broek was het optreden in de commissie van Buitenlandse Zaken, voor de gelegenheid uitgebreid met enkele andere parlementa riërs, eigenlijk een thuiswedstrijd. Van een makkie wilde hij zelf niet spreken, maar de vragen over zijn toekomstige beleid en visie op Europa waren 'geen verrassing'. Door zijn regelmatig verschijnen in Straats burg weet hij wat er leeft onder de afgevaar digden: Joegoslavië, Tsjetsjenië en welke kant Europa opmoet bij verdere uitbreiding. De hoorzitting in het Brusselse Leopoldge- Hans van den Broek foto ap bouw had dan ook niets van een kruisver hoor in de stijl van het Amerikaanse Con gres. Slechts één keer ontstond een confron tatie met een Spaanse afgevaardigde. Wap perend met de voorpagina van El Pais, waarop een foto van de bloedige oorlog in Tsjetsjenië stond, verweet hij Van den Broek niet serieus in te gaan op een vraag over. Jeltsin. Kon de commissaris heel eerlijk zeggen wat hij dacht van die Russische president, had de Europarlementariër gevraagd. „Hij heeft een grote verantwoordelijkheid," antwoordde Van den Broek enigszins kort door de bocht, tot ergernis van de Spanjaard Gonzalez. Verontrust toonde Van den Broek zich over de veranderingen in het Amerikaanse Con gres, waar de Republikeinen nu de dienst uitmaken. Met name de voorstellen van senator Dole om het wapenembargo voor de Bosniërs af te schaffen baren hem zorgen.' Hij pleitte er dan ook voor de contacten met de Amerikaanse afgevaardigden te verstevi gen. Het Joegoslavië-dossier noemde hij 'een zwarte vlek' op het blazoen van de EU. Om dit soort conflicten te voorkomen, zal meer nadruk moeten worden gelegd op preventie ve diplomatie, aldus Van den Broek, hetgeen hem luidruchtige bijval opleverde. De Nederlandse Europarlementariërs waren gisteren in ieder geval dik tevreden over zijn optreden. Van CDA-partijgenote Maij-Weg- gen en D66-afgevaardigde Bertens kreeg Van den Broek een vette acht. Terwijl zijn Spaanse collega Marin, ook een oude rot in de Commissie, het een dag eerder met een dun zeventje moest doen. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Een griep van presi dent Scalfaro vormt de nieuwste complicatie in de Italiaanse regeringscrisis. Het staatshoofd heeft gisteren zijn besprekingen met de politie ke leiders opgeschort, nadat vo rige week een eerste consulta tieronde al tot niets had geleid. Het vermoeden bestaat echter dat de ziekte mede van diploma tieke aard is, als een poging om tijd te winnen in een situatie die steeds uitzichtlozer begint te lij ken. Scalfaro's pogingen om zonder nieuwe verkiezingen tot een nieuwe regering te komen zijn in de afgelopen dagen regelmatig gefrustreerd. Eerder deze week leek minister van Schatkist Dini nog de meest waarschijnlijke kandidaat voor de leiding van een overgangskabinet. Dat zou uiteindelijk nieuwe verkiezingen moeten uitschrijven. Dini is een man van Berlusconi's partij Forza Italia, maar was als 'technicus' tevens aanvaardbaar voor de linkse en centrum-par tijen. Bovendien geniet de 63-jarige voormalige directeur van de centrale bank het ver trouwen van de internationale markten, dat de Italiaanse lire en rentevoet op dit moment zo node ontberen. Dini's kandidatuur stuitte echter op een keihard veto van zijn partijgenoten in het parlement, die net als de demissionaire pre- Oscar Scalfaro mier zelf van mening zijn dat alleen Berlusconi een nieuw ka binet mag leiden en dat het enige alternatief daarvoor uit nieuwe verkiezingen bestaat. De kans dat Berlusconi tot op volger van zichzelf wordt aange wezen, is miniem. In de afgelo pen dagen heeft hij regelmatig de toorn van Scalfaro over zich afgeroepen door zich via de tv zich als een soort van spaghetti- Jeltsin rechtstreeks tot het volk te richten en daarbij het parle ment tot 'gedelegitimeerd' te verklaren. foto ap In zijn nieuwjaarstoespraak ver zocht Scalfaro de demissionaire premier om zich in het vervolg te onthouden van uitspraken die het vertrouwen in de volksverte genwoordiging ondermijnen. Als enige antwoord noemde Berlus coni daarop in een door negen miljoen mensen bekeken tv-pro- gramma de gedachte aan een niet door hem geleid kabinet een 'ongrondwettige zwendel', waar op Scalfaro weer Berlusconi van 'onverantwoordelijk gedrag' be tichtte. Nadat eerdere kandidaten als se naatsvoorzitter Scognamiglio, de econoom en Europees commissa ris Monti en zelfs Fiat-chef Ag nelli om verschillende redenen waren afgevallen, leek oud-pre sident Cossiga de meeste kans te maken als leider van een zaken kabinet met nauw omschreven taken. Gisteren liet Scalfaro's voorgan ger, die als voormalig staats hoofd en senator voor het leven als bovenpartijdig mag gelden, echter weten niet in de markt te zijn. Daarmee worden de kansen om zonder verkiezingen een op volger van Berlusconi aan te wijzen wel erg gering. Het probleem is dat in de huidi ge Kamer van Afgevaardigden geen enkele stabiele meerderheid te vinden is voor welk kabinet dan ook. Door het uittreden van de Lega Nord is Berlusconi zijn meerderheid kwijtgeraakt, maar zijn partij Forza Italia en haar overgebleven bondgenoten - het 'post-fascistische' Nationaal Verbond, het Christendemocra tisch Centrum en een twintigtal overlopers - hebben nog wel 270 van de 630 kamerzetels en dat is tot nu toe voldoende gebleken om elk alternatief in de kiem te smoren. Van de overige 360 zetels waar Berlusconi's tegenstanders op papier over kunnen beschikken, worden er immers 39 bezet door ouderwetse communisten, die wel wilden helpen om Berlusconi ten val te brengen maar zeker niet bereid zullen zijn om mee te werken aan de broodnodige be zuinigingsoperaties. Daardoor blijven er van de 360 slechts 321 over. Maar omdat zich daaronder ten minste zes maar vermoedelijk meer dan twintig kamerleden van de Lega Nord bevinden, die weigeren om een kabinet zonder Forza Italia te steunen, daalt dit aantal in de praktijk tot duidelijk beneden de benodigde meerderheid van 316 zetels. Door de halsstarrige weigering van Berlusconi en de zijnen om elk alternatief voor verkiezingen nu ook maar te bespreken, geldt datzelfde in wezen ook voor de optie van een door de president aangesteld zakenkabinet. Dat zou bij elk wetsvoorstel steeds opnieuw een meerderheid in het parlement moeten zoeken, en daarbij op regelmatige obstruc tie van Forza Italia kunnen reke nen, waardoor de voorgenomen hervormingen hoogstwaarschijn lijk tot Sint Juttemis zouden worden vertraagd. Om verkiezingen te vermijden zou Scalfaro dus met een volsla gen nieuwe en algemeen geachte kabinetsformateur moeten aan komen. De naam van Antonio Di Pietro is in dit verband al geval len, maar de populaire corrup- tierechter is daartoe zelf niet bereid en wellicht ook niet in staat. En na hem is nog steeds Berlus coni de meest populaire figuur in politieke Italië. De Corriere della Sera schreef daaróm gisteren al dat de weg van de crisis inder daad naar de door Berlusconi zo heftig verlangdse verkiezingen lijkt te leiden. 'CIA niet betrokken bij dood Barschel' Washington - De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft iedere betrokkenheid bij de mysterieuze dood van de vroegere Slees- wijk-Holsteinse minister-president Barschel ontkend. Twee aan de CIA toegeschreven telegrammen uit 1987 over Barschel zijn vals, verklaarde woordvoerder Christian. De vermeende CIA-boodschappen werden vorige week door de Berliner Zeitung gepubliceerd. Christian bestempelde de bood schappen op grond van fotokopieën als vervalsingen. Ze gaan over een vermeende ontmoeting van Barschel met een aantal wapenhandelaren. Barschel werd in oktober 1987 dood aange troffen in een hotel in Genève. Boutros Ghali wil snelle interventiemacht New York - VN-secretaris-generaal Boutros Ghali wil dat de internationale organisatie de beschikking krijgt over een specia le eenheid om snel op crisis-situaties in de wereld te kunnen reageren. De beschikbaarheid van troepen en materieel is volgens hem 'duidelijk minder aan het worden.' Bovendien geven toezeggingen door landen nog geen garantie voor feitelij ke levering voor een bepaalde operatie, zoals ook bleek bij de tragedie in Ruanda in april vorig jaar. Dit zegt Boutros Ghali in een rapport ter gelegenheid van het 50-jarige bestaan van de VN, dat gisteren is verschenen. De Nederlandse minister van Defensie Van Mierlo wilde gisteren nog niet reageren op het voorstel. Jordanië krijgt nieuwe regering Amman - Koning Hussein van Jordanië heeft gisteren zijn goede vriend en verre verwant veldmaarschalk Bin Shaker aangewe zen als nieuwe regeringsleider. Enkele uren eerder had premier Al-Majali het ontslag van zijn dertig ministers tellende regering aangeboden. De 60-jarige Bin Shaker is al 12 jaar legerleider en was twee keer eerder, in 1989 en in 1993, voor enkele maanden premier. De samenstelling van de nieuwe regering wordt naar verwach ting pas volgende week bekendgemaakt, na het vierdaagse bezoek van de Griekse premier Papandreou die morgen in Amman aankomt. v Clinton laconiek over 'kreng-affaire' Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft met een kwinkslag gereageerd op het nieuws dat zijn politieke tegen stander, de nieuwe Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden Newt Gingrich, zijn vrouw Hillary volgens zijn moeder in familiekring een 'kreng' heeft genoemd. De uitspraak was Gingrich' moeder Kathleen ontlokt door CBS talkshowpresentatrice Chung, die haar tijdens een interview aanmoedigde om de belediging in haar oor te fluisteren. „Mijn antwoord daarop is dat meneer Gingrich in het vervolg in uw rechter oor en ik in uw linker oor zal fluisteren," zei de president, waarna hij zijn hand op de arm van zijn rivaal legde en vervolgde: „God weet wat ze mijn moeder had kunnen ontlokken." 'Geen gifgas in Golfoorlog' Washington - In de Golfoorlog zijn geen chemische of biologi sche wapens gebruikt door het Iraakse leger van Saddam Hussein. Tot deze conclusie komt een Amerikaanse commissie van wetenschappers, melden vandaag kranten in de Verenigde Staten. De National Academy of Science zegt dat het zogeheten Golfoorlog-syndroom bij Amerikaanse veteranen niet te wijten is aan dergelijke wapens. Duizenden oud-strijders van de Amerikaanse interventiemacht die de Koeweiti's hielp bij de verdrijving van de Iraakse strijdmacht uit het ministaatje aan de Perzische Golf, beweerden de afgelopen jaren het tegendeel. De veteranen klaagden na de oorlog over chronische vermoeidheid, pijh in ledematen en hoofd, evenwichtsstoornissen, huiduitslag en diarree. Malawi: rellen na arrestatie ex-president Blantyre/Den Haag - In het Oostafrikaanse land Malawi zijn gisteren rellen uitgebroken nadat de politie ex-president Banda arresteerde, die verdacht wordt van moord op drie ministers en een parlementslid. Aanhangers van de regering bestormden kantoren van de partij van Banda, die dertig jaar lang het land regeerde en domineer de. Samen met diens naaste medewerker Tembo moet de ex-president terechtstaan voor politieke moorden die in 1983 zijn gepleegd. g ■t De van fraude verdachte Allan Boesak ontkent vooralsnog alle beschuldigingen. foto epa Johannesburg (dpa/rtr/afp/anp) - De benoeming van Allan Boesak tot ambassadeur van Zuid-Afrika bij de Verenigde Naties in Genève is voorlopig uitgesteld. Eerst moeten de beschuldigingen over financiële malversaties door de voorma lige kerkleider onderzocht worden. Dit deelde eep woordvoerder van de regering gisteren mee, na een gesprek tussen Boesak, vice-pre sident Mbeki en minister van Buitenlandse Zaken Nzo. Als de beschuldigingen kloppen, kan Boesak zijn nieuwe functie ver geten. De 48-jarige Boesak wordt ervan beschuldigd ongeveer 100.000 rand (55.000 gulden) van zijn Stichting voor Vrede en Gerech tigheid te hebben geleend voor eigen gebruik. Boesak ontkent de beschuldiging in alle toonaarden. President Mandela heeft hem eerder deze week gevraagd zich als kandi daat voor Genève terug te trek ken. Gisteren werd ook bekend dat Boesak in het diepste geheim een trustmaatschappij heeft opge richt die de afgelopen jaren min stens 400.000 rand (ongeveer 220.000 gulden) in zaken heeft gestoken. Ook dit geld was afkomstig van zijn stichting, die met financiële steun van Scandinavische instel lingen hulp biedt aan slachtof fers van het apartheidsregime. De geldschieters van de stich ting, noch Boesaks naaste mede werkers waren op de hoogte van het bestaan van de trust. De trust had tot doel geld te steken in commerciële activitei ten, zoals een hotel aan de kust in East Londen. De winst zou ten goede moeten komen aan de liefdadigheidsprojecten van de Stichting voor Vrede en Gerech tigheid. Dominee De Waal, nauw be vriend met Boesak en eveneens betrokken bij diens stichting,1 ontkent categorisch dat er frau de is gepleegd. Boesak verloor vorig jaar als leider van het ANC de verkiezin gen in de Kaapprovincie. Hij moest in 1990 al zijn kerkelijke functies neerleggen omdat dat hij een buitenechtelijke relatie onderhield. Van onze verslaggever Breda - Rusland is dé nieuwe exportmarkt vooi RBT-veiling te Breda, land is inmiddels goed circa 8 procent van de uitt van 227 miljoen gulden. De totale omzet steeg in met 10 procent tot totaal miljoen gulden, waarmee he cord van 373 miljoen guldei 1991 net niet werd geëvenaai Adjunct-directeur H. Rijs van de RBT-veiling in B meldt dat 61 procent var groente en fruit inmiddels grens over gaat. Duitsland is, zo vertaalt hi; delijke cijfers, met 45 pro Van onze verslaggever Breda/Bergen op Zoom - kopje koffie met een heer in Breda bedrogen uitkc blijven de koelvitrines voc Naar aanleiding van een bondsvergadering, woensda; Utrecht, besloot het bakkers soneel het voorbeeld van 5 a re vestigingen te volgen. Daar was het werk eergisters neergelegd. In heei Nederlar in 18 van de 29 Hema-bakk en het (meeste) personeel aan de slag gegaan. Daartoe hoort ook Bergen op Zoom. De Bredase actievoerders gisteren tot vier uur in café Toerist'. Zolang de sta duurt, zullen ze daar tijden normale werktijden zijn. Scheve gezichten Woordvoerder Hans Jorna: willen geen problemen met bedrijf. Daarom gaan we ni> het Hema-restaurant zitten, we nu geen moeilijkheden oorzaken, kunnen we s( weer gewoon gaan werken." „Er zijn bij ons 22 mense dienst. Daarvan zijn er 3 ger aan de slag gegaan: de chef afdelingsleider en een chaul Die laatste heeft morgen nat lijk niks meer te doen," verl Jorna. De stakers laten duidl merken het gedrag van de 'I kers' niet op prijs te stellen. 1 De afdelingsleider, die niel naam genoemd wil wol denkt daar anders over. „I ochtend heeft iedereen ziJ het restaurant verzameld. Ill toen geen scheve gezichteil zien. Wat ik doe, is tochl normaal? Als onderhandel» worden opgeschort, moet je|" ven werken. Ik pas ervoor cl staken omdat anderen hetl doen. Gebak maken? Neel kan ik niet alleen. Maar ify: genoeg andere werkzaamhl Als ze de komende dagen bil staken, werk ik gewoon dool mijn baas." Zeeuws-Vlaanderen Nadat het personeel in Bi op Zoom een drie kwartiel rend gesprek had gevoerdj enkele vakbondsleden, wal ook grotendeels bereid te 1 pen met werken. Slechts 9 de 20 medewerkers voelden] niets voor. Dankzij hen kt productie gewoon doorgaal het in beperkte mate. Namens de vakbond nam I Aarden deel aan de bespit gen. „De bereidheid bij dl kers is in Bergen op Zoori Rotterdam (anp) - Vool- Kieeste beleggingsfondsen de Robeco-stal was 199' teleurstellend jaar. Bi aandelen- en obligatiei;' sen daalden de koersen zelfs vrij fors. AUeen de geldmarktfondsl net vastgoedfonds Rodamcl tail Nederland wisten heil ■net een positief resultaat I sluiten. He wereldwijde aandelen! sen Robeco en Rolinco bc den beleggingsresultaten (I S1ef herbelegging van divil van respectievelijk -7,1 eil Procent. Hij de regiofondsen beperkB "acific Fund het verlies tl Proeent. RG Europe Fund fl America Fund presteerder* 21enlijk slechter met verM van respectievelijk 7 en 11,9 cent. 1 beleggers in het wereldwijcB erende obligatiefonds R J "aren aanzienlijk slechte! orente zag zijn koers mei Procent dalen. e koers van Rodamco, hl rnationaal onroerend-l van de groePdaalc H40 gulden eind 1993 tot® eind vorig jaar. Inclusief M ggmg van uitgekeerd dN> 'aat nt een beleggin^J van -20,7 procent.

de Stem | 1995 | | pagina 4