de VS Minister hekelt procureur-generaal Jurist: BVD moet criminele organisaties in kaart brengen Man demonteerde in flat bommen uit oorlog Opvang asielzoekers stelt zich in op krimp I )e^e|yd A3 DE STEM *a.*' COMMENTAAR Verdacht binnenland! KORT op Weg' DE STEM BINNENLAND Sorgdrager oneens met uitlatingen Steenhuis over vreemdelingenbeleid Scherpe toename aanvragen voor saneren schulden Zware metalen in spijkerbroeken Studenten willen weer praten Chloorvergiftiging zwembad Van der Valk Verdubbeling klachten over Schiphol Topambtenaar waarschuwt politiek iG 6 JANUARI 1995 loon. \at belemmert hervormde jereformeerde gemeenten j0. i samen te gaan? 3rote verschillen in omvaJ fan gemeenten bijvoorbeelfjf (daar ook vooroordelen of vej Ichillen in sociaal karakter vaj ïemeenten wat weer te makJ |eeft met sfeer en traditie. Sou peelt bezit en vermogen lelemmerende rol, al zijn daaïl loor hele goede beheersrege]^ len ontworpen. Je hoort nog lens het voorbeeld dat een hetJ Vormde diaconie zich tegen Sa! nen op Weg verzet onder hel notief; 'Het zal toch niet gebeiJ Ven dat straks de gereformeerde! Vr met ons vermogen vandoo! laan!' In het algemeen zijn het.1 Vormde diaconieën namelijk vee! vermogender dan gereformeerde! Jat ligt aan hun verschillend! verkwijze. Gereformeerden heb.l ben altijd gewerkt in de trantl ran: Wat we ontvangen aan Voor behoeftige mensen, moeïl pok zo snel mogelijk wordetl pesteed aan dat doel. Dat wijl niet zeggen dat hervormde i" kenen potters waren. Die hebbej knders gewerkt. Die hebben huJ geld bijvoorbeeld geïnvesteerd jJ de bouw van verzorgingstehui.l ^en of weeshuizen. Hervormd! diaconieën hebben vaak (flink vermogen omdat ze erfenis-I jsen en legaten in de schoot vorpen kregen. Dat kwam in de| hervormde kerk vaak voor. |dan heb je kwesties over hel| kerkgebouw. Een kerk blijkt! Ivoor mensen meer te betekenen! Idan een klomp stenen. Dat 1 |Samen op Weg gaan een kerkge-| Ibouw overtollig kan worden, (werkt belemmerend." I Wordt samengaan in de praktijd I niet bijna altijd uit nood pebo-| Iren? („Dat komt zeker voor en op| I zichzelf vind ik dat ook helemaal (niet zo'n slechte zaak. Samen op I (Weg mag van mij gerust in f (portemonnee beginnen. Als het| fdaar maar niet bij blijft. Want| dat breekt je anders later op." I Het verzet tegen de komst van| de nieuwe Verenigde Protestant-1 se Kerk in Nederland (VPKN) isT tot nu toe het sterkst in del hervormde kerk. De hervormde) bonders vinden dat de gerefor-[ meerden, die zich ruim honderd jaar geleden van de vaderlandse) kerk hebben afgescheiden, maar) gewoon weer terug moeten keren) in de hervormde kerk en verder) niks. Is de keuze van een gerefor-1 meerde dominee tot voorzitter van het sturende en coördineren-1 de deskundigencollege in del eindfase van het fusieproces.donl geen extra risicofactor? „Ik denk het niet", meent van Pijkeren. „De wisselwerking I tussen hervormden en gerefor-1 meerden, in de synode bijvoor-1 beeld, is intussen veel te inten-l sief geworden dat dit nog een J belemmering zou kunnen zijn." laten weten dat ze, indien ge zen, tussen Washington en Geor-1 gia op en neer wilde gaan reizen I en haar kinderen in haar afwe-r zigheid aan een verzorgster (nanny) toevertrouwen. Gingrich I daarentegen beloofde zijn gezin I bijeen te zullen houden en be-1 tichtte in politieke tv-spots She-1 pard ervan 'family values' te I ontberen en haar gezin te ver-1 waarlozen- In de jaren tachtig werkte Newt Gingrich, de korte wat pafferige vroeggrijze man met jongens- achtige ogen en een schrille stem, zich in de Republikeinse Huisfractie gestaag hoger op. Voortdurend vestigde hij de aan-1 dacht op zich met bulderende conservatieve rethoriek, per-1 soonlijke 'vernietigingsacties' te gen individuele Democraten en verrassende initiatieven, zoals het ontwikkelen van een taalcur sus waarin jonge Republikeinse politieke kandidaten 'power words' voor hun campagnes krij gen aangereikt. Ondertussen hertrouwde hij in 1981 met zijn zes jaar jongere vroegere politie-1 ke assistente, Marianne Ginther. Deze Newt Gingrich, die een einde wil maken aan 'de misda dige welvaartstaat die een enor-1 me onderklasse van maatschap pelijke verliezers creëert', lS I sinds woensdag voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en daarmee een van de machtigste politici van zijn land en van de wereld. Hij is oen tegelijk doorzichtig en ingewik keld man, wiens dochter voor vechtster is van abortusvrijhew en wiens halfzuster openlijk les bisch is. Newt pleegt daarom te j pleiten voor 'principiële verwer ping maar praktische tolerantie van zulke levenshoudingen. Gingrich is een man wiens aspi raties pas echt, en zelfs dan misschien nog niet eens he- lemóal, bevredigd lijken als M (in het jaar 2000?) president van de Verenigde Staten zal zijn ge worden. In 1985 al tekende de Washington Post uit zijn mond j op: „Ik heb een enorme persoon lijke ambitie. Ik wil onze hete planeet verschuiven in het heel al." VRIJDAG 6 JANUARI 1995 Assen/Eindhoven (anp) - De politie van Assen heeft bij een 31-jarige inwoner van die stad een grote hoeveelheid wapens en munitie aange troffen. Het gaat hoofdzakelijk om wa pentuig uit de Tweede Wereld oorlog. Behalve lege en onge vaarlijke kogelhulzen en onscha delijke restanten bevonden zich ook geladen en zeer gevaarlijke projectielen in de verzameling. De politie spreekt van een le vensgevaarlijke situatie. De man bewoont een apparte ment in een flatgebouw waarin hij sleutelde aan zijn verzame ling en bommen demonteerde. Volgens een politiewoordvoerder is het bepaald niet denkbeeldig dat de hele flat de lucht was ingegaan als een van de projec tielen was geëxplodeerd. De complete verzameling van enige honderden projectielen, waaronder een scheepsgranaat van anderhalve meter hoog, is overgebracht naar een speciaal beveiligde opslag bij het politie bureau in de Drentse hoofdstad. De politie zoekt nog naar twee levensgevaarlijke mortiergrana ten waarover de man zou be schikken. De politie ging gisteravond naar het huis van de man, nadat zij een anonieme tip had gekregen van iemand die de twee mortier granaten aan de man had ver kocht. Hij had daar spijt van gekregen en maakte zich onge rust over de risico's van een ontploffing. De verzamelaar zegt echter niets te weten van beide projectielen. De politie heeft hem een ultima tum gesteld om ze alsnog zo snel mogelijk boven water te krijgen. Volgens de politiewoordvoerder zijn de mortiergranaten uiterst explosief. Het gaat om granaten die aan het eind van de Tweede Wereldoorlog werden gebruikt, waarbij de ontsteking niet van koper maar van een legering is vervaardigd. Daardoor zijn ze erg instabiel en kunnen ze ieder moment ontploffen en een enor me ravage aanrichten. De Assenaar staat bij de politie al langer bekend als fanatiek verzamelaar van oorlogstuig. Hij gaat onder meer naar Verdun in Normandië om oud wapentuig op te graven. Om erachter te komen of zijn vondsten nog geladen zijn, haalt hij die uit elkaar in zijn woning. Ook heeft hij onlangs een gra naat ergens buiten in een open vuur gegooid om te zien of die zou ontploffen. De politie van Eindhoven heeft gisteren opnieuw twee ingegra ven tonnen gevonden met daarin duizend patronen, enkele vuur wapens en een kilo harddrugs. Eerder al groef de politie drie tonnen met een soortgelijke in houd op. Die bevatten bovendien handgranaten en een bedrag van 100.000 gulden. De zaak kwam kort voor Kerst mis aan het rollen toen de politie in Helmond een 46-jarige man De politie toont een deel van de in beslag genomen munitie. uit die plaats aanhield. Hij werd op heterdaad betrapt bij het ver handelen van heroïne en cocaï- Later werden ook nog een FOTO ANP 45-jarige Eindhovenaar en zijn zoon (25) aangehouden. De poli tie vermoedt dat het drietal zich op grote schaal heeft bezigge houden met de handel in wa pens, munitie en drugs. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) is het volstrekt oneens met de uitlatingen van procureur-generaal Steenhuis over het Nederlandse vreemdelingenbeleid. Sorgdrager beti telt de kritische opmerkingen van Steenhuis als 'voze praat'. „Hij simplificeert een probleem en vergelijkt appels met peren," aldus Sorgdrager gisteravond in Amsterdam. Steenhuis, een van de vijf bazen plan hem te berispen. „Iedere van het Openbaar Ministerie die direct onder de minister van Jus titie vallen, heeft in het blad CRiterium van de Centrale Re cherche Informatiedienst scherp uitgehaald over het vreemdelin genbeleid. Zo zei hij dat niet meer valt uit te leggen dat er 'nergens' meer geld voor is terwijl er wel 'plot seling' 500 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor de op vang van asielzoekers. Ook wees hij er op dat 50 pro cent van de populatie in de ge vangenissen niet van Nederland se afkomst is en dat dat percen tage groeit. „Het aantal buiten landers is in sommige wijken al te groot om nog te kunnen inte greren. In deze 'getto's' dreigt de algehele verloedering," aldus de procureur-generaal. Sorgdrager nam gisteravond af stand van de opmerkingen van Steenhuis, maar ze is niet van Den Haag (anp) - Vorig jaar hebben 27.000 mensen met schuldproblemen een beroep ge daan op de vijftig gemeentelijke kredietbanken. Ruim een derde (35 procent) van hen kreeg uiteindelijk een schuldsanering via de bank. Het aantal aanvragen is vergeleken met twee jaar geleden met 40 procent gestegen. Woordvoerder Siebols van de gemeentelijke kredietbanken noemt dit dramatisch. Bovendien werd twee jaar gele den nog 47 procent van de aan vragen gehonoreerd. „Vorig jaar hebben we 18.000 mensen niet kunnen helpen, terwijl zij toch zwaar in de problemen zitten," aldus Siebols. Hij meent dat er flink wat maat regelen nodig zijn om de neer waartse spiraal om te buigen. De rijksoverheid bezuinigt volgens hem op allerhande toeslagen voor de minima, terwijl niet wordt gekeken naar de gevolgen hiervan voor individuele perso nen. ambtenaar heeft het recht zijn mening naar buiten te brengen, maar ik vind wat hij heeft ge daan niet verstandig. Zijn uit spraken zijn wel erg kort door de bocht. Dit slaat vanzelf op hem terug." „Steenhuis pleit voor een Euro pese aanpak en voor controles bij uitgangen van de vliegtuigen op Schiphol. We zijn al lang in Europees verband bezig en con troleren ook al achter de gren zen," voegt een justitie-woord voerder daaraan toe. Ook in de Tweede Kamer is verontwaardigd gereageerd op de uitspraken van de procureur- generaal. Volgens de WD-fractie is Steen huis met zijn opmerkingen bui ten zijn boekje gegaan en heeft hij onnodig onrust gezaaid. „Aan de heer Steenhuis is een groot politicus verloren gegaan. Maar hij is procureur-generaal en geen politicus en had dit dus niet moeten doen," aldus het WD-Kamerlid Korthals. De fractie van GroenLinks heeft minister Sorgdrager en haar col lega Dijkstal (Binnenlandse Za ken) schriftelijk om opheldering gevraagd. Volgens GroenLinks is de integriteit en de geloofwaar digheid van de procureur-gene raal ten opzichte van de allocht onen in Nederland 'zwaar aan getast'. Met zijn opmerking 'dat er geen geld is voor het Fries Orkest of voor meer gevangenissen, maar wel voor asielopvang', speelt Steenhuis bevolkingsgroepen te gen elkaar uit, vindt Groen Links. Het is volgens de fractie onverantwoord dat een belang rijke amtbtenaar van het Open baar Ministerie dergelijke uit spraken doet. Het CDA vindt de handelwijze van Steenhuis 'echt verkeerd'. „Hij dient zijn eigen minister en staatsecretaris op die manier niet onderuit te halen. Als hij het met het beleid niet eens is, moet hij de minister een brief schrij ven en niet in openbaar proberen het beleid bij te stellen," aldus het CDA-Kamerlid Van der He ijden, die overigens op sommige punten de kritiek van de procu reur-generaal wel deelt. Na de in het geniep met een vriend levende bijstandsmoeders en de vreselijke ziekten simulerende wao'ers is een nieuwe groep uitkeringsgerechtigden in de verdachtenbank gezet: de aow'ers. °P 17.000 adressen in Nederland zou een alleenstaande bejaarde stiekem samenwonen met een andere alleenstaande aow'er. Dat levert per stel ruim 400 gulden extra per maand op, omdat een alleenstaande 70 procent van het minimumloon krijgt en een samenwonende maar 50 procent. En dus kondigt de Sociale Verzekeringsbank (SVB) een onderzoek aan en zonodig maatre gelen. 'zijn in Nederland 2,1 miljoen aow'ers en daarvan zijn er 900.000 alleenstaand. Als je er vanuit gaat dat er op die 17.000 verdachte adressen ongeveer zo'n 34.000 bejaarden zouden moeten wonen, gaat het dus om een relatief kleine groep. Bovendien moet eerst nog blijken of die de verdenking in alle gevallen terecht is. Uitgangspunt is immers dat uit de gegevens n.u alleen blijkt dat er op één adres meerdere aow-uitkeringen Zl|n. Niet of dat adres bijvoorbeeld hoort bij een bejaarden woongroep of bejaardenhuis en evenmin of wellicht bloedver wanten bij elkaar wonen. Allemaal categorieën die recht hebben op het predikaat 'alleenstaand'. Dat moet allemaal nog onder zocht worden. Nu zal niemand durven beweren, dat fraude met uitkeringen niet moet worden bestreden, ledereen dient zich aan de in de wet vastgelegde spelregels te houden. De vraag is alleen, waarom net onderwerp nu al naar buiten wordt gebracht, terwijl het nog zo onvoldragen is. De SVB heeft uit eerdere proefonderzoeken yachts de conclusie kunnen trekken 'dat fraude voorkomt', maar ook dat het marginaal lijkt'. jze presentatie van het op zichzelf terechte onderzoek staat oaarom in geen enkele verhouding tot de schade die ze aanricht, een groep aow'ers, en in de publieke opinie misschien wel alle aowers, wordt nu nu op voorhand in de verdachtenbank geplaatst. Daarom had die presentatie beter achterwege kunnen 0"jven tot het moment dat de SVB echt iets mee te delen heeft. Door Elaine de Boer (anp) Rijswijk - Het snelst groeien de bedrijf van Nederland, het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA), houdt in de toekomst rekening met krimp. De asielwetgeving verscherpt en de twee aanmeldcentra zijn over hun kinderziektes heen. Na een jaar waarin het Orgaan groeide van 1600 naar 3000 medewer kers met nog eens zoveel vrijwil ligers, sluit het COA nu flexibele en kortdurende contracten af. De invloed van de aanmeldcen tra (AC's) in Rijsbergen en Zeve naar is volgens CO A-directeur T. Veenkamp al duidelijk merk baar. „Wij vangen nu 800 asielzoekers per week op, zo'n 20 procent minder dan voor het inwerking treden van de aanmeldcentra." Daarnaast heeft de vroege selec tie een kwalitatief effect. „Wij krijgen geen mensen meer die kansloos zijn en niets te verlie zen hebben. Daardoor zijn er beduidend minder spanningen in de onderzoek- en opvangcen tra." Het coördinatiecentrum in Rijs wijk verdeelt de asielzoekers die de aanmeldcentra mogen verla ten over de 12 opvangcentra (OC's). In een later stadium, na hun tweede verhoor mogen ze door naar één van de 86 asiel zoekerscentra (AZC's). Volgens Veenkamp is het iedere dag weer krap. „De OC's hebben nog steeds een bezettingsgraad van ruim 100 procent. Kleine pensions en vakantiebungalows helpen ons uit de nood en soms hebben gemeenten plots op rui me schaal huizen beschikbaar voor asielzoekers met een ver blijfsstatus. De doorstroming verloopt dan sneller." Veenkamp wil geen uitspraak doen over de prognose van staatssecretaris Schmitz dat er in 1995 35.000 asielzoekers zul len komen, vorig jaar waren het er 52.000. „Het COA is een uit voeringsorganisatie die de op vang van asielzoekers moet rege len. Daar sta ik voor, maar ik houd me ver van politieke uit spraken." De discussie over onderwerpen als illegaliteit en weerstand te gen een opvangcentrum, werpt volgens de COA-directeur vaak onterecht een schaduw over het vluchtelingenvraagstuk. „De in druk ontstaat dat er grote pro blemen zijn bij de opvang van asielzoekers. Maar dat is vol strekt niet zo. Incidenten ver troebelen de beeldvorming over hen." „Bovendien gaat de politieke Directeur T. Veenkamp van het Centraal Orgaan Asielzoekers. discussie pver de middelen - strengere wetgeving, andere soorten centra - nooit over de hoofddoelstelling. Alle politieke partijen, op één na, zijn het erover eens dat Nederland ver plicht is echte vluchtelingen op te nemen. Het is de taak van de politiek die verplichting goed uit te voeren." Het COA wil dit jaar de kosten per asielzoeker verder drukken. De jaarkosten van een asielzoe ker zijn tussen 1992 en vorig jaar al omlaag gegaan van 32.000 naar 27.000 gulden. De directeuren van de centra moeten met minder medewer kers het centrum draaiende hou den, de automatisering levert kostenbesparing op, het COA onderhandelt harder met de ex ploitanten van gebouwen die zij wil huren en de asielzoekers ver richten zelf werkzaamheden In de centra. De ingediende begroting van het COA voor 1995 bedraagt nog altijd 1,2 miljard gulden. Daar van gaat 334 miljoen naar de accommodaties, 304 miljoen naar het personeel, 420 miljoen J J/ 15 'Inlichtingen...' 'Goedemiddag mevrouw, ik zou graag willen weten hoe laat de trein naar Amsterdam vetrekt.' 'Sorry meneer, maar dan moet u een ander nummer hebben. U spreekt nu met NS, afdeling telefoonnummers 'Inlichtingen...' 'Goedemiddag meneer, ik zou graag willen weten hoe laat de trein naar...' 'Sorry meneer, maar dan moet u een ander nummer hebben. U spreekt nu met de PTT, afdeling vliegreizen. Voor een spoor boekje moet u in onze Primafoonwinkel zijn. 'Inlichtingen...' 'Goedemiddag juffrouw, kunt u mij ook zeggen hoe laat de trein...' 'Sorry meneer, maar dan moet u een ander nummer draaien. U spreekt nu met de afdeling inlichtingen van het Kadaster, sectie Internet-bussen.' 'Inlichtingen...' 'Goedemiddag mevrouw, kunt u mij ook zeggen hoe laat de...' 'U klinkt bejaard, reist u in dat geval ongehuwd samen? Dan moet u bij onze afdeling reizen van de Sociale Verzekeringsbank name lijk een toeslag betalen. f' 'Waarde landgenoot, dit is het antwoordapparaat van uwe majesteit. Voor zaken van landsbelang kunt u mij in even weken des ochtends bellen en in oneven weken van drie tot vijf des middags. Voor commer ciële activiteiten kunt u 24 uur per dag contact opnemen met de heer J. van den Ende te Aalsmeer.' Kortom, het kan nog heel leuk worden als al die geprivatiseerde rijksinstellingen elkaar op de vrije markt gaan beconcurreren. MERIJN FOTO ANP naar de gemeenten voor het on derbrengen van asielzoekers in woningen en 230 miljoen naar het levensonderhoud van de vluchtelingen. Bij het opstellen van de begro ting is uitgegaan van 35.000 asielzoekers. Vorig jaar startte het kabinet met dezelfde prog nose, maar moest die bijstellen naar 1,6 miljard gulden toen de instroom groeide naar 52.000. Of het COA met dat geld uit kwam, is nog niet bekend, want de jaarafrekening van 1994 is nog niet gemaakt. Den Haag (anp) - Veel spijkerbroeken van populaire merken bevatten kleine hoeveelheden zware metalen als nikkel, chroom en/of koper. Dat blijkt uit een milieutest van (voornamelijk) 'stone-washed jeans' door de stichting Natuur en Milieu. Jaarlijks gaan in Nederland 17 miljoen spijkerbroeken over de toonbank. De onderzoekers weten overigens niet precies waar de zware metalen vandaan komen. Mogelijk stammen de verontreinigin gen uit de gebruikte kleurstof (meestal indigo). Meer voor de hand ligt dat de metalen tijdens het wassen met stenen zijn afgesleten van bewerkte knopen, ritsen en jeansspijkertjes. Slechts bij één van de tien broeken werden geen zware metalen aangetroffen. Den Haag - De algemene ledenvergadering van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) wil dat het bestuur 'behoedzaam' nagaat of het zin heeft om samen met universiteiten en hogescholen te zoeken naar alternatieven voor de gewraakte collegegeldverhoging van 1000 gulden. Het bestuur heeft hiervoor gisteren het mandaat gekregen tijdens een besloten bijeenkomst in Utrecht met rond de veertig leden. In een door de vergadering aangenomen motie is de opdracht aan het bestuur als volgt verwoordt: „Laat je niet als een schaap naar de slachtbank leiden, maar blijf ook niet als een koppige ezel aan de zijlijn staan". Volgens een LSVb-woord- voerder is de intentie aanwezig om overleg te plegen. Heerlen - Acht kinderen kinderen en vier volwassenen zijn gisteren naar ziekenhuizen in Heerlen gebracht omdat zij een chloorvergiftiging hadden opgelopen bij het zwembad van motel Heerlen van het Van der Valk-concern. Vier slachtoffers konden na behandeling naar huis, maar zes kinderen en twee volwassenen moesten langer blijven voor observatie. Volgens de motelwoordvoerder is er een te hoge concentratie chloor vrijgekomen in het zwemwater. Schiphol - Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol zijn in 1994 bijna 100.000 klachten binnen gekomen. Dat is meer dan een verdubbeling Van het aantal in 1993. Deze groei komt volgens de Commissie onder meer doordat veel mensen zich zorgen maken over de uitbreiding van Schiphol. De toename van het luchtverkeer en vooral het intensieve lawaai boven woongebieden waarover in het verleden maar zelden toestellen vlogen, leidden tot overlast. Den Haag - Het kabinetsbeleid tot hervorming van de Neder landse economie en samenleving zal forse weerstand oproepen bij de bevolking. De hervormingen zijn echter noodzakelijk, om meer mensen aan het werk te helpen en Nederland te behoeden voor economische malaise. Dat schrijft secretaris-generaal Geel hoed, topambtenaar van het ministerie van Economische Zaken, in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het economenblad ESB. Geelhoed schaart zich zonder meer achter het streven van het kabinet om de arbeidsmarkt te flexibiliseren en de economie te dereguleren. Volgens het kabinet leveren deze maatregelen veel extra werk op. Geelhoed erkent dat. Tegelijk waarschuwt hij dat de uitvoering op veel 'maatschappelijke weerstand zal stuiten vanwege de gevestigde belangen die fel verdedigd zullen wor den'. Door Madeleen Wesseling (anp) Den Haag - „Niet het Open baar Ministerie, maar de Bin nenlandse Veiligheidsdienst moet criminele organisaties in kaart brengen." „Met deze zogeheten pro-actieve fase, waarin wordt gezocht naar verbanden van mensen die van plan zijn ernstige strafbare fei ten te plegen, heeft justitie nog niets te maken. Het OM heeft opsporingsmiddelen gebruikt die eigenlijk aan een bijzondere dienst als de BVD zijn toebe deeld." Dat zegt een van de grootste strafrechtkenners van Neder land, prof. mr. Th. W. van Veen. Deze voormalig hoogleraar straf(proces)recht aan de Rijks universiteit Groningen en ex- hoofdredacteur van het Vrije Volk, legt zijn geesteskind deze maand neer in het juridisch blad Themis. Prof. mr. Th. W. van Veen FOTO ANP De problemen rond de opspo ringsmethoden bij de aanpak van de georganiseerde criminali teit, waar de hele juridische we reld in 1994 de buik vol van had, lijken met deze oplossing een stuk minder. Waar justitie verdachten in grote drugzaken moest laten lopen omdat binnen de pro-actieve fa se fouten waren gemaakt met opsporingsmiddelen, zou dat in de toekomst minder voorkomen. Mits niet het OM, maar de BVD zich met die eerste fase van de opsporing b'emoeit, daarvoor verantwoordelijk is en via de ministeriële verantwoordelijk heid op kan worden aangespro ken. En die mogelijkheid is vol op aanwezig. „Want," legt Van Veen uit, „de BVD heeft alles in huis om die criminele bolwerken bloot te leggen. Zolang zij bestaat is deze dienst bezig met wat nu de pro actieve opsporing wordt ge noemd." De heisa vorig jaar over opspo ringsmiddelen, leidend tot een parlementaire enquête dit jaar, heeft volgens Van Veen alles te maken met een grensoverschrij ding door justitie. „Er worden bevoegdheden ge bruikt door justitie om strafbare feiten op te sporen. Die opspo ringsbevoegdheden als afluiste ren of infiltreren gelden voor feiten die al gepleegd zijn. Ze worden nu echter ook gebruikt in de pro-actieve fase, als er nog géén strafbare feiten zijn ge pleegd. Daarmee worden be voegdheden, al dan niet met goedkeuring van de Hoge Raad, op een oneigenlijke manier opge rekt," meent Van Veen. Het probleem van ongeoorloofde opsporingsmethoden is, volgens hem, makkelijk te verhelpen. Het Openbaar Ministerie zou met die pro-actieve opsporings middelen gewoon niets meer te maken hebben en kan dan dus ook geen fouten meer maken die bijvoorbeeld vrijlating van ver dachten tot gevolg heeft. Juist het vrijuit gaan van grote jongens in meestal drugzaken door opsporingsfouten van justi tie zorgt voor veel maatschappe lijke commotie. Van Veen: „De problematiek rond ongeoorloofde opsporings methoden zou heel anders liggen wanneer onder opsporing door de politie alleen gepleegde straf bare feiten vallen en niet het in kaart brengen van criminele or ganisaties." Van Veen is trouwens sowieso tegen het moeten laten gaan van verdachten wegens opsporings fouten of onrechtmatig verkre gen bewijs. „Ik vind dat je alle bewijs, mits wettelijk toege staan, moet gebruiken. Degene die dat bewijs op een onterechte manier verzameld heeft moet daarvoor zélf aangepakt worden, bijvoorbeeld door disciplinaire straffen en dus niet de samenle ving. Verdachten mogen daarvan in ieder geval nooit de vruchten plukken." Hoewel de grens tussen de pro actieve fase (nog geen gepleegde feiten) en de daadwerkelijke fase van aanhouding en het gerechte lijk vooronderzoek (wel gepleeg de feiten of bekende verdachten) moeilijk blijft, ziet Van Veen vooralsnog geen andere oplos sing dan de scheiding van be voegdheden. „De BVD kan altijd gebruik ma ken van het politie-apparaat en heeft dus mensen ter beschik king. De controle van die dienst en de politiemensen die daarvoor werken ligt bij de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie. In besloten bijeenkomsten - zo als nu ook gebeurt - leggen zij weer verantwoording af aan een vaste, daartoe gespecialiseerde kamercommissie. Daar moet de controle ook liggen en niet, zoals nu, bij justittte. Bovendien is het OM nu al overbelast en heeft het onvoldoende greep op wat er gebeurt binnen de georgani seerde misdaad. Er zijn bijvoor beeld nauwelijks relaties met buitenlandse opsporingsdien sten. De BVD heeft die in over vloed", aldus Van Veen.

de Stem | 1995 | | pagina 3