ilNA? PTT Telecom onder vuur Darter Barneveld: in de roos Winter bezorgt wegenwacht topdrukte LUIS IAAR LIJKE BEL BAUER Kortstondige schaatspret 06-nummer als kliklijn voor snelheidscontroles Tientallen doden door storm op Zwarte Zee SENZ. tSH Combinatie BellSouth, NS en energiebedrijven bouwt tweede net op MMEN lANTIE [ELDER )INER >E BAND lag ^rugprobleem waaiert uit kramer wint - Lp natuurijs jibrators als [ïokkelwaar lister wist van otzooi bij TCR lU waarschuwt |cgering-Jeltsin .er ij on Ima plat [oze praat' Steenhuis Van Amelsvoorts succes na 65 jaar Irritatie over tv-spots groeit Weer meer vacatures Skiërs op de vuist in Oostenrijk Vierduizend kapotte sloten, koelsystemen, handremkabels en accu's 8 'Witwassers' opgepakt in België Vrouw overlijdt na val van schip x 65 fig en na fur luur per baan 00-21.00 uur 100-21.00 uur LoO-18.00 uur 620-33050. Set een uitge- Éramma kg 21 jan. luur Irdia |g 16.00 uur dermiddag) orstelling) Kesseler. KINDERMODE f van Waesberghestraat 23A TJTTT OT 01140-16358 nULOl DE STEM 135e JAARGANG l(meuzen - De drugoverlast in bmeuzen waaiert opnieuw uit iaar andere stadswijken. Zo rft de politie onlangs een inval daan in de wijk Oudelandse [joeve en bereikten de gemeente -iftelijke klachten van bewo- i van de Oranjebuurt. Daar- zijn er na een periode van jtiite opnieuw klachten uit de lijk Triniteit (Bomen- en Bloe- Lbuurt). jZIE ZEELAND - C1 (eenoord - Yep Kramer heeft Isteren de eerste marathon op (atuurijs gewonnen. De Fries lis in het Drentse Veenoord de fdste van een kopgroep yan ze- sa, De tweede plaats was voor |sné Ruitenberg. Derde werd Lsmmert Huitema. |ZIEsport - bi llAviv - Douaniers van het Is- lélische vliegveld Ben Goerion pen een steward aangehou- 0 die twee koffers boordevol let honderden vibrators het land [wilde smokkelen. De mede- «rker van de Israëlische lucht- irtmaatsehappij El Al ver aarde later dat hij de hulpmid- wilde doorverkopen aan sshops en geen invoerrechten lilde betalen. llterdam - De toenmalige mi- per Smit-Kroes van Verkeer en (aterstaat was al in januari 1989 f de hoogte van de grote proble- bij Tanker Cleaning Rotter- Isi. Haar collega Nijpels van [lieu stelde haar toen op de gte en verzocht haar actie te Idernemen, ontdekten de cura- [01 van het bedrijf. be economie-a5 lissel - De Europese Unie heeft fleren een waarschuwend sig- il afgegeven aan het adres van 1 Russische president Jeltsin loreen economisch verdrag met Island voorlopig niet te teke- B De EU vindt dat Moskou file hard omgaat met de afval- |t republiek Tsjetsjenië. Daar 1 Éen de gevechten ook gisteren lerrainderd door. IE BUITENLAND - A4 inder koud, mogelijk glad iaeen paar zeer koude '«gen, wordt het weer minder tod. De wegen kunnen glad orden door wat sneeuwval in hochtend, ijzel niet helemaal itgesloten. De wind is matig. [la/Bergen op Zoom - Wie zin heeft in koffie met I heerlijke slagroompunt, zal Ije Hema in Breda of Bergen Toom bedrogen uitkomen. In ie plaatsen gingen de Hema- terijen plat. In heel Neder- f wordt nu al in 18 van de 29 pijen gestaakt. ]E ECONOMIE-A5 aag - Minster Sorgdrager Jitie) vindt de kritische uitla- van procureur-generaal ihuis over het vreemdelin- Meid 'voze praat'. Volgens finister simplificeert Steen- f de problemen. De procu- j-?eneraal noemde onder Jwijken met veel allochtonen Pederde ghetto's'. BINNENLAND-A3 Matten op de latten VANDAAG IN DE GROTE GIDS Zijn hele leven heeft de componist Jos van Amelsvoort (85) in Kaats heuvel aan een groot oeuvre gewerkt, maar nooit erkenning gehad. Nu verschijnt er een cd en wordt zijn werk uit gevoerd door Het Bra bants Orkest. zie grote gids-deel d SURPLUS De tv-redame irriteert de kijker in toenemde mate. De reclamewereld slaat alarm. De vele spots over luiers, maandverband en wasmiddelen dragen er toe bij dat de tv-redame steed minder serieus wordt genomen. ■zie surplus- deel e INHOUD 4 katernen Binnen-/Bui.tenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Van onze redactie economie Amsterdam - De positie van PTT Telecom wordt aangevallen. Het Ameri kaanse telecombedrijf Bell South gaat samen met Ne derlandse Spoorwegen en elf energiebedrijven een tweede telefoonnet opbou wen in Nederland dat op den duur eenvijfde van de markt wil hebben. EnerTel, zoals de combinatie heet, denkt vanaf eind 1995 in eerste aanleg aan bedrijven tele foon- en datadiensten aan te bie den. Vanaf 1998 kunnen ook par ticulieren een aansluiting krijgen bij de toekomstige concurrent van PTT Telecom. BellSouth krijgt een belang van twintig procent in EnerTel, in ruil voor de inbreng van kennis op het gebied van technologie en marketing. Van de overige aan delen is een kwart in handen van NS en driekwart van elf energie bedrijven. EnerTel-topman J. Thierry mikt op een termijn van tien jaar op een aandeel van twintig procent van de Nederlandse' telecom- markt. Die markt zal in die perio de met ongeveer zeven procent per jaar groeien i en in het jaar 2005 goed zijn voor twintig mil jard gulden omzet, is de verwach ting. Lagere kosten Voor de gebruikers zullen de kos ten dalen. Maar volgens Thierry is EnerTel niet van plan het hui dige monopolie van PTT Telecom met scherpe tarieven alleen aan te vallen. Technische kwaliteit en service noemt hij als eerste con currentiemiddelen. EnerTel, dat tot nu toe als ont wikkelingsmaatschappij ope reerde, werkt de komende maan den samen met de Amerikaanse partner een ondernemingsplan uit. Onderdeel daarvan is ook de 'interconnectie' met PTT Tele com. Het tweede net moet ook ge bruik maken van het eerste. Over de contracten voor deze aanslui ting wordt nog onderhandeld. Eerder is al uitgesproken dat het verwerven van een behoorlijk marktaandeel een investering vergt van een miljard gulden. Aanvankelijk zal het bedrijf en kele honderden mensen in dienst hebben, maar dat getal zal vol gens Thierry snel op kunnen lo pen tot duizenden. NS en de energiebedrijven be schikken al over een landelijk netwerk, dat de komende tijd voor een bedrag van ongeveer zestig miljoen gulden verder wordt uitgebouwd. Eind 1995, als hoogstwaarschijnlijk de overheid daarvoor de weg vrijmaakt, kun nen daarmee zakelijke klanten worden bediend met datacom municatie. Drie jaar later zal vol gens de huidige plannen ook het spraakverkeer worden vrijge maakt en kan de kleinzakelijke en particuliere markt worden aangeboord. Den Haag - Het aantal open staande arbeidsplaatsen stijgt weer. Na een jarenlange daling is voor het eerst sinds vijf jaar spra ke van een bescheiden groei. Het aantal vacatures bedroeg eind september vorig jaar 39.000. Dat is 6000 meer dan in septem ber en december 1993, toen de hoeveelheid beschikbare banen een dieptepunt bereikte. De top van begin 1990 is échter nog ver weg. Toen waren er 134.000 vacatures. Het aantal openstaande arbeidsplaatsen geeft meestal een indicatie van de te verwachten ontwikkeling op de arbeidsmarkt. Van onze verslaggever Breda - De wegenwacht heeft de handen vol aan automobi listen, die door kou hun auto niet meer in kunnen. Gisteren deden automobilisten bijna vierduizend keer een beroep op de hulp van de wegen wacht, die naast dichtgevro ren sloten ook kapotte accu's, bevroren koelsystemen en handremmen noteerde. Volgens de ANWB is het beroep een seizoensrecord en blijft de vraag naar hulp maar net achter bij het record van vorig jaar, tóen in februari het aantal assistenties op een dag zelfs opliep tot 4300. „Er is éen 'enorme topdrukte," vertelt de woordvoerder. „We hebben tientallen wagens extra de weg opgestuurd om de mensen te helpen en extra mensen opge roepen om de meldkamers te be mannen." In Zuid-Nederland waren rond twee uur wegenwachters al bij zeshonderd mensen langs ge weest. Verwacht werd dat het to tale aantal op zou lopen tot dik twaalfhonderd, waar een door- snee-winterdag slechts zeven honderd meldingen laat noteren. De portiersloten vormen voor veel automobilisten de eerste barrière die zij moeten nemen. Door de snelle omslag van heel nat weer naar temperaturen ver onder de nul graden, heeft de vorst zich diep in de portieren kunnen nestelen. Bij veel tank stations is de speciale slotspray, die zowel ontdooit als smeert, tij delijk uitverkocht, hoewel aan het begin van het seizoen enkele tienduizenden busjes zijn uitge leverd. „Maar wij kunnen binnen een dag de stations extra bevoorra den," meldt marktleider Shell. De ANWB raadt aan om een on willig slot met warm water te ontdooien, het liefst met bijvoor beeld een kruik. Ook een föhn kan handig zijn. Mocht het slot worden geforceerd, dan mag de automobilist een flinke schade post tegemoet zien. „Inclusief BTW en arbeidsloon komt een nieuw aangepast portierslot plus sleutel op 225 gulden," meldt Salzburg - De Oostenrijkse politie is op zoek naar vijf Nederlandse skiërs die hun woede op vier Duitsers koel den door vernielingen aan'te richten aan een restaurant. Een kelner die tussenbeide probeerde te komen, ligt met een gebroken neus in het zie kenhuis. De ruzie speelde zich af bij een restaurant in het skigebied Saalbach-Hin- terglemm ten zuiden van Salzburg. Aanleiding was vermoede lijk de diefstal van een paar ski's. De Duitsers probeer den aan hun achtervolgers te ontkomen door zich op te sluiten in het restaurant. De Nederlanders ramden daar op de deur en de ramen met houten banken. Toen ze zo niet binnen geraakten,'ver nielden ze de buitenlampen. Van onze correspondent Frimley Green - Raymond Barneveld is als eerste Neder lander ooit doorgedrongen- tot de halve finale van het we reldkampioenschap darts In het Engelse Frimley Green, zuidoostelijk van Londen, ver sloeg de 27-jarige Hagenaar gis teravond de als achtste geplaats te Engelsman Colin Monk. Barneveld haalde het als enige niet-Brit. De Haagse postbode verslóeg de Schot Wallace en de Engelsman Askew. De taaie Co lin Monk uit Andover gold als een outsider voor de wereldtitel pijl tjes gooien. Dat een Nederlander zo ver kwam, was een verrassing. „Is dit jouw vlag?" vroeg een suppoost aan Barneveld voor diens entree met een triomfantelijke fanfare. De Hagenaar moest zelf de drie kleur dragen. Zijn tegenstander Monk werd vooraf gegaan door twee figuren in monnikspij. Barneveld liet zich niet impone ren door de luidruchtige Monk- supporters en won met een be- Het hoeft maar twee nachten een beetje te vriezen en de eerste liefhebbers wagen zich op glad ijs, zoals hier in Etten-Leur. Gelijk heb ben ze trouwens, want volgens weerprofeten is de dooi alweer op komst. foto cor viveen chef werkplaats N. van den Berg van Ford-garage Tigchelaar in Breda. Hij heeft net een klant aan een nieuw tankslot moeten hel pen. Een slechte accu kan met assis tentie het nog even uithouden tot de garage. Een handrem mag ei genlijk niet worden gebruikt, omdat de kabel vastvriest. De au to kan het best in de versnelling worden gezet. De ANWB raadt vrachtwagen chauffeurs aan even te controle ren of zij inmiddels op de goede diesel rijden. De wegenwacht moest gisteren nog steeds te hulp komen bij vrachtwagens die op zomerdiesel reden. Die brandstof gaat vlokken bij lage temperatu- ^OOELBVJ^ VRIJDAG 6 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 ZATERDAG: 2,25 Van onze verslaggever Den Bosch - Sinds enkele dagen beschikt Nederland over een 06-servicelijn die automobilisten informeert over snelheids controles in het land. Radar 06-9309 wil autorijdend Nederland op de hoogte houden van alle snelheidscontroles en automobilisten kunnen ook het nummer bellen om nieuwe con troles door te geven. „Te snel rijden is een gewoonte in Nederland. De weggebruiker staat een fikse bekeuring te wachten. Om dat te voorkomen, uit veiligheidsoverwegingen en om het milieu te dienen is Radar 9309 opgericht," aldus de initia tiefnemers. De kosten van het nummer be dragen een gulden per minuut. De politie is weinig onder de in druk van het nieuwe fenomeen. Er is vaker geprobeerd om zo'n service in het leven te roepen, maar de weggebruikers kunnen die informatie ook via andere - gratis - kanalen krijgen, mits die door de verkeersdienst wordt doorgegeven. Op radio en via de televisie (Tele tekst) wordt dagelijks bekend ge maakt waar controles zijn. Niet aangekondigde snelheids controles staan daar niet bij. En die worden ook niet doorgegeven aan Radar 9309. De initiatiefne mers van de servicelijn hopen dat automobilisten dan hun 06-num mer draaien om die onaangekon digde snelheidscontroles door te geven. „Dat de weggebruikers gaan bel len geloof ik niet. Dat kost ze al leen maar geld. Bovendien is dat niet erg betrouwbaar, want er staat altijd wel iets langs de weg dat op een controlewagen lijkt," aldus M. Vogel van het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen. Boekarest (dpa/rtr) - In een aanhoudende zware storm zijn op de Zwarte Zee voor de Roemeense kust vier schepen vergaan. Daardoor zijn tientallen zeelieden verdronken en worden er nog velen vermist. In de avond zonk bij de stad Giurgiu een met 920 ton kalium geladen vrachtschip. Eerder was bij de monding van het Donauka- naal een schip met 976 ton fos faat vergaan. Het aantal slacht offers is onbekend. Woensdag avond waren bij Constantza, de grootste havenstad van het land, twee schepen (uit Malta en Hong kong) tegen de pieren lek gesla gen en meteen daarna vergaan. De autoriteiten vermoeden dat de lege boten samen zo'n vijftig be manningsleden telden. De havenautoriteiten hadden aan de You Xiou en de Paris de raad gegeven buitengaats te blijven, omdat er golven van tien meter hoog waren en windvlagen van 110 kilometer per uur. Maar de beide schepen kampten waar schijnlijk met technische proble men en probeerden toch de haven te bereiken. De speurtocht naar mogelijke overlevenden en slachtoffers verliep gisteren ui terst moeizaam door het aanhou dende slechte weer 'met zes meter hoge golven en windkracht acht. Brussel (anp) - De gerechtelijke politie in Antwerpen is de afgelopen maand drie witwasoperaties op het spoor geko men, waarbij ook Nederlanders zijn bétrokken. Vijf koeriers, onder wie drie landgenoten, zijn aangehouden. Het gaat slechts om 'loopjon gens' die opdrachten van ande ren uitvoerden. In totaal is er voor bijna 170 miljoen frank (9,35 miljoen gulden) aan geld gewisseld, waarschijnlijk af komstig uit criminele acties. De eerste van de drie vangsten dateert van begin december, toen een 44-jarige man uit Am sterdam werd aangehouden. In een half jaar tijd had hij voor 114 miljoen frank aan vreemde valuta in guldens omgezet. Vlak voor de jaarwisseling lie pen twee 35-jarige Nederlandse vrouwen tegen de lamp. Ze pro beerden met een gestolen, ver valst paspoort geld om te wisse len. Eerder waren ze er al in ge slaagd Britse ponden in onge veer 825.000 gulden om te zet ten. Twee Belgen uit Kalmthout zijn woensdag aangehouden nadat ze in een jaar tijd voor 38 mil joen frank hadden gewisseld bij een kleine spaarbank. Sindskort zijn de financiële in stellingen in België verplicht verdachte geldtransacties aan te melden. Het afgelopen jaar bleken Nederlanders verant woordelijk voor een groot deel van de witwasoperaties in Ant werpen. Van onze correspondent Vlissingen - De 34-jarige D. Corea uit Vlissingen is gistermorgen aan de verwondingen overleden die ze woensdagavond opliep bij haar val van het Angolese schip Karipande. Het slachtoffer had die avond een bezoek gebracht aan kennissen op het schip dat lag afgemeerd aan de Eerste Buitenhavenweg. Bij het verlaten van het vaartuig moest ze gebruikmaken van een touwladder die, zo vermoedt de politie, door rijp glad was geworden. Ze viel enke le meters naar beneden en kwam ongelukkigerwijze op een meerpaal terecht. Met ernstig letsel aan het hoofd, rug en benen werd ze overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen, waar ze gistermorgen aan haar verwondingen bezweek. I" KLIKLIJN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. T Raymond Barneveld mikt geconcentreerd op het bord. foto anp S nteuwe^onn^beta^t v9i wonderenswaardige kalmte de eerste drie sets. „Ik dacht: ik sloop hem voor zijn eigen pu bliek," verklaarde hij na afloop. Barneveld maakte in het Engelse dartcircuit naam als de 'the man they call Barney'. De Hagenaar gooide zes keer de maximale 180 punten en acht keer 140. Het door de Hagenaar verdiende prijzengeld liep door de overwin ning op naar 21.000 gulden. De halve finaleplaats betekent een onverwachte doorbraak voor het Nederlandse darts. De 'Embassy' is in zekere zin te vergelijken met de 'Masters'-toernooien in tennis en golf. De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: a kwartaal acceptgiro89.40 kwartaal autom. Incasso86.90 o maand autom. incasso 29.80 bank/gironr Da Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1