U u 9 Ik zal nooit concessies doen' J Let op Milde satire in Russische versie Spitting Image Euro 7 dringt snel door op kabelnetten Tilburgse striptekenaar Gertjan van Leeuwen breekt door via Humo 3 3 Marktaandeel publieke omroep van 51 procent 521 de STEM GROTE GIDS D4 Autobedrijf Rivan Auto's t.k. gevraagd. 50,-tot 5.000,- Kleintje ABC FORD HONDA 3 MAZDA NISSAN 013-394 333 3 I loTT' vanfe Weetering bleek de opvallende figuur te zijn. Milly Scott terug op Nederlandse tv in Vrouwenvleugel Springsteen en Raitt maken kans op Grammy Jan Fabre maakt nieuwe produktie Nationale Ballet VRIJDAG 6 JANUARI 1995 e sporten naar de voor de )6 - 0125. iri showroom te zien. sat Ibiza t86 3950 at Uno 45 86 3950 Escort 85 87 va 2950 sugeot 205 XL 86 5450 s. Prairie t86 5950 Sierra 85 87 va 3950 I idett 5d. 85 86 va 4950 ïdett 3 d. 85 87va 5750 at Uno dies. 88 5950 eugeot 505 GLD 86 3250 rit Panda 87-89 va. 3750 enault 5 T T86 5450 I iss. Micra SDX T 87 5950 Escort diesel 86 5950 olvo 340 85 2950 ipel Vectra Ipg 90 13500 W Jetta 87 5450 adett aut. 2x 85v.a. 4950 eopend van 10-18.00u. aterdag tot 17.00 geop. Ireda, Konijnenberg 102 b Om.vd. Makro.076-877546 roor sloop-loop-en schade auto's. 076-141275. Een plaatsen: resultaten boeken. HONDA CIVIC b.j. '82 nette auto APK 12-95 2250,- 376-147418. MAZDA 121 GLX, cabrio top, bj. 6-'93, i.z.g.st., weg weg. omst., 076-717167. or deze studenten i of bezoek onze KDAGEN: omplex Rachelsmolen 1, •envlinderstraat 46, I O, Geuljanslaan 16, \rdag 7jan. 1995:11.00 uur. eikwijdte van de wet valt) aangewezen op grw*j van Onderwijs en Wetenschappen op grond van Zuid Nederland. Gertjan van Leeuwen probeert al jaren, ploete rend op een Tilburgs zol derkamertje, door te bre ken als striptekenaar. Hij is daarmee aardig op de I goede weg. Mede door zijn activiteiten voor het Belgisch tijdschrift Hu mo kreeg hij de kans een eigen stripalbum uit te I brengen. Door Arjan Penders „Veel mensen denken dat een striptekenaar alleen maar met een vette joint aan zijn creativi teit komt. Dat is bij mij in ieder geval niet zo. Door gewoon te gaan tekenen en af en toe een denkpauze te nemen om wat creatieve ideeën op te doen, lukt het me ook wel om tot goede tekeningen te komen." Aan het woord is Gertjan van Leeuwen. Hij werd 27 jaar gele den in Nieuwaal vlakbij Zalt- i bommel geboren en tekent mo menteel full-time strips op een zolderkamertje in Tilburg ('het zou voor mijn carrière het beste zijn als ik in Amsterdam woon de, maar ik ben gewoon een beetje te lam om te gaan verhui- t zen'). De grootste droom van Van Leeuwen is een internationale carrière als striptekenaar. Hij lijkt daar aardig in te slagen. Sinds een paar maanden ver schijnen vrijwel iedere week te keningen van hem in het Bel- iche tijdschrift Humo. Dit blad, dat vergeleken kan worden met de Nieuwe Revu, heeft we kelijks één miljoen lezers. Daar naast bracht Van Leeuwen, die tekent onder het pseudoniem Gummbah, in oktober zijn eerste I stripalbum uit: 'De verbaasde Analfabeet'. FORD Escort 1.3, bj. '87, kl. zwart, 15", verlaagd, trekh., mooie en betrouwb. auto, vr.pr. 6300,-. 01159-1775 FIESTA 1.1, nw.mod. '85, van 1e eig., pracht, st., al tijd garage gestald, roestvrij 3.750,-. 01652-14383. NISSAN Bleubird, bj.'89, HB, 2.0 LX, zonnedak, stuurbekr., el. spiegels, trekh., 100.000 km, boekje aanw., APK tot 10' '95, handelsprijs, 01620- 60130. Gertjan van Leeuwen aan het werk op zijn zolderkamertje. De tekeningen van Gummbah laten veel overeenkomsten zien met het werk van de Belgische striptekenaar Kamagurka. De Tilburger weet aan de vaak sim pele zaken van alledag een ab surde wending te geven. Zoals bij voorbeeld de man die nu eindelijk wel eens brede schou ders wil. Bij Gummbah verhuist het hoofd van de man gewoon een paar centimeter. 'Nu heeft hij tenminste één brede schou der' zet de Tilburgse tekenaar daar droogjes onder. Van Leeuwen heeft geen centra le hoofdpersoon in zijn werk. De meestal lelijke personages ver schillen per strip. Daarnaast giet Gummbah zijn werk telkens in een andere vorm. De ene keer heeft hij een hele pagina met acht tekeningen nodig om een grap te vertellen, de andere keer weet Gummbah al met één plaatje zijn publiek aan het la chen te brengen. Beter idee „Toen ik van de middelbare school afkwam, had iedereen in mijn omgeving zoiets van 'die jongen moet naar de kunstaca demie'," vertelt Van Leeuwen. „Ik ben ook wel naar een open dag geweest, maar ik vond die school echt niks. De Academie voor Journalistiek in Tilburg leek me een beter idee. Het duurde een tijdje voordat ik werd aangenomen. Tot die tijd heb ik toen maar wat baantjes genomen. Ik heb bij voorbeeld in een supermarkt, bij een tuinder en voor een gordijnenmagazijn gewerkt." Begin vorig jaar rondde hij de journalistenschool af, maar hij heeft nooit meer iets in de jour nalistiek gedaan. „Al van jongs af aan ligt mijn hart bij het tekenen. Na school heb ik me daar dan ook helemaal op ge stort. Het is nu zelfs zover dat ik een tijdje geleden mijn RWW- uitkering kon opzeggen. Het is geen vetpot, maar met regelma tig wat reclame-opdrachten hou ik me best in leven,aldus Gum mbah. OV-Studentenkaart Vanaf zijn zestiende jaar stuurde Van Leeuwen regelmatig werk FOTO JEROEN VAN EIJNDHOVEN op naar kranten en tijdschriften. Een flinke tijd zonder resultaat. Pas toen hij een eigen tijdschrift uitgaf, kwamen er wat reacties. „In eigen beheer heb ik ongeveer twee jaar geleden het blaadje 'God' in elkaar gezet. Die naam heb ik toen gekozen, omdat er iedere zondag mooi twee keer per dag reclame voor wordt ge maakt. Ik heb ze zelf allemaal gekopieerd en - met behulp van de OV-Studentenkaart - zelf bij allerlei uitgevers in heel Neder land bezorgd. Van de uitgever die nu mijn eerste boek heeft uitgebracht, kreeg ik een brief. Hij vond het een goed tijdschrift en moedigde me aan zo door te gaan. Door diezelfde uitgever kwam ik ook in contact met Humo. Ik mocht in het kader van het WK-voetbal wat teke ningen gaan maken." Wekelijks De tekeningen van Van Leeuwen zouden alleen worden geplaatst als de redactie ze goed genoeg vond. Dat was blijkbaar het ge val, want sindsdien staan er vrij wel wekelijks cartoons van Gummbah in het Belgische tijd schrift. „Het is iedere week weer een verrassing of ik er in sta. Ik stuur gewoon regelmatig een stapel werk op en ze kijken dan wel of ze het plaatsen. Tegen woordig verschijnt er zelfs wel eens een hele pagina met mijn tekeningen." In oktober verscheen er dus uit eindelijk een heel album met tekeningen van Gummbah. Van Leeuwen: „Ik kreeg voor de sa menstelling volledige vrijheid. Kijk, er moet natuurlijk iemand een keus uit alle tekeningen ma ken. Iedereen heeft zo zijn eigen smaak. Daarom heb ik zelf maar een keuze gemaakt uit alle grap pen. Ik heb ze uiteindelijk ook bedacht. Bij dit eerste boek heb ik overigens niet de pretentie dat iemand naar een boekhandel gaat om het nieuwe boek van Gummbah te bemachtigen. Ko pers moeten het gewoon onder ogen krijgen in een winkel en het dan kopen omdat ze 'De ver baasde Analfabeet' gewoon leuk vinden." Inspiratie Aan inspiratie heeft Gummbah geen gebrek. Als hij een flinke stapel tekeningen heeft gemaakt, bekijkt de striptekenaar wat hij goed genoeg vindt om te bewa ren. „Mijn motivatie is het pre senteren van mijn werk aan een zo groot mogelijk publiek. Ik hoop dat mensen er om moeten lachen, maar ik zal nooit conces sies doen richting wie dan ook." 'Het is voor ons van groot belang dat we leren te lachen om de politiek' Jeugd heeft het eeuwige leven, maar het leven is meer dan jeugd. Dirigenten bijvoorbeeld hoeven niet jong te zijn. Een stokoude maestro die steunend op zijn lessenaar nog net een inzet geven kan, is commercieel hoogst interessant. Elk concert kan het laatste zijn en wie wil in zijn vriendenkring niet vertellen hoe hij Toscanini, Beecham, Klemperer, Böhm, Von Karajan, Sold en Dorati nog in het harnas heeft zien sterven? Hoogbejaarde violisten zijn een uitzondering. Een door leeftijd veroorzaakte tremor neemt de plaats in van het natuurlijk vibrato. Pianisten kunnen langer door en als ze de erfgenaam zijn van een vrijwel voorbije traditie worden ze, zelfs al zijn de vingervlugheid en I trefzekerheid niet meer die van hun jonge jaren, nog graag geboekt. i Rubinstein, Horowitz en Cherkassky vormen de klassieke bewijzen. Zangers gaan minder lang mee. Hun instrument, het lichaam, lijdt onder het verglijden van de jeugd. Een soubrette van 65 is een wereldwonder. Christa Ludwig heeft het gered tot na de pensioenge rechtigde leeftijd, de even oude Pieter van den Berg staat nog op de buhne en de nog oudere Nicolai Gedda speelde het een paar jaar geleden nog klaar een hele Parelvisserscast in het Utrechtse Vreden- burg van het podium te zingen. Het zijn echter uitzonderingen. Een Zanger zonder goede levensverzekering is een dwaas. I Schrijvers en schilders hebben minder last van leeftijd. Worden ze I met gewaardeerd vanwege de produkten van hun ouderdom, dan worden ze minstens naar de ogen gezien als getuigen van een voorbije tijd. Verweij wordt uitgehoord over Van Deijssel, geen boek over Vijftig, De Bezige bij of Lubberhuizen of Schierbeek wordt geïnterviewd. Ging het over de oorlog, wisten de journalisten de weg naar Den Doolaard ineens weer te vinden. Max Dendermondes naam heeft tegenwoordig meer aanzien dan in de jaren dat zijn wereld aan vlijt ten onder ging en Theun de Vries ondervindt nu zelfs waardering van verstokte anticommunisten. Wie eenmaal ouder is aan vijfentachtig worden zijn zonden vergeven. Er blijft anders I 'fnand over om te vertellen over vroeger. I net eigen werk van oudere schrijvers en schilders wordt minder goed I ''"'vangen. De nieuwste Hermans', Reves en Appels worden niet gezien als boeken of doeken op zichzelf, maar vergeleken met de I 00&epunten uit een levenslang oeuvre. Ze halen het dan niet. De I Vanning, het nieuwe en het meeslepende van het vroegere werk zijn I S'woon geworden en omdat de meesters zich nog steeds van letzelfde vakmanschap bedienen, heten de laatste produkten weinig I aoassend en dus minder. 1 at Horowitz' laatste concerten misschien wel intenser, maar even- eens Minder virtuoos waren, was geen bezwaar. De levende verschij- I j!"S van een monument in de eigen concertzaal maakte alles goed. I °or hem gold het excuus van stramheid en verdieping. Bij Hermans ordt het gebruikt als verwijt. Hij moet nu maar eens plaats maken "or aanstormend jong talent. I ansers worden, hoe veel groepen er ook komen voor derde leeftijd I un?' oIs de spieren stijf en trager worden. Ze moeten I Ven voor pril atletisch vermogen. Vijftien jaar toneelcarrière is een I f"cfPteer^e gemiddelde. Dans is topsport en na een actieve I JP"aan moet de danser zich maar zien te redden als coach, leraar I "I 'ecensent. 1 h"f'pretatievermogeniets wat komt met de jaren, geldt zelden als gitmcnt om een danser nog een paar jaar langer mee te laten gaan. ma 0nf:^'!e bleek bij de eenvoudige operaballetjes van de Fleder- Zestien dansers vulden met aangename pasjes de stille inenten van de Kerstvoorstelling van de Nederlandse Opera. °P; behalve een oudere heer. Hij was aanwezig, hield I Jmdacht vast en danste zonder nadruk zijn collegae naar de ywei-grond. onlang niet gezien op de bühne, want in die tijd schreef hij na een I loo ':"rn^re over de prestaties van anderen. Aan die activiteit is rio i van redactionele wacht een einde gekomen en dus l'fce P V°0r behoud van eigen brood en waarde figuratieschnabbels V'tie €pen ^an toont bij ineens waartoe ervaring en gerijptheid Boris Jeltsin (2e van links) als tsaristische officier in de Russsiche versie van Spitting Image Moskou (afp/anp) - Met op gezwollen gezicht, een offi- ciersvest van het tsaristische leger om de pens gesnoerd, stapt president Boris Jeltsin naar voren, een kandelaar in de hand. „Er is niemand in de hele wereld die me echt be grijpt," klaagt hij met ver moeide stem. „Sommigen denken dat ik slechter ben dan ik werkelijk ben, ande ren denken dat ik beter ben..." „Stop maar, het gaat niet, zijn mond is te ver open," roept re gisseur Vassili Pitsjoel vanachter de camera. Jeltsin zijgt ineen, en van onder hem verschijnen drie bezwete acteurs. Het staatshoofd blijkt een rubberen marionet te zijn voor de eerste opnamen van Koekly (Poppen), de Russische versie van het satirische poppen- programma Spitting Image. „Russische politici zijn geweldig materiaal voor dergelijke pop pen," zegt Pitsjoel, in het Westen bekend als regisseur van de film Kleine Vera. „In kleine kring hebben mensen altijd de spot gedreven met politici, maar dit is dé eerste keer dat dit op tv gebeurt." De show werd in de cember voor het eerst uitgezon den, de tweede aflevering moet deze maand volgen. Het programma moet licht en grappig zijn: niet zo hard als het Britse Spitting Image, maar meer als zijn succesvolle Franse tegenhanger Les Guignols. Vijf van de acht poppen zijn dan ook in Frankrijk gemaakt, voor een kleine tienduizend gulden per stuk. Te snel Maar Ruslands politieke malle molen draait soms te snel voor de Koekly. Twee poppen zijn al achterhaald omdat de originelen van het toneel zijn verdwenen: Jeltsins woordvoerder Vjatsjes- lav Kostikov, en de ex-directeur van de Centrale Bank, Viktor Gerasjtsjenko, die in de eerste aflevering verscheen als de Duit se spion 'Herr Asjtsjenko'. Bo vendien zijn vorige week vier poppen gestolen, onder wie pre mier Tsjernomyrdin. Volgens producent Vajssiii Grigorjev ge beurde dat op bevel van hoger hand. De militaire inval in Tsjetsjenië heeft Grigorjev genoodzaakt het script voor de volgende episode te herzien. Oospronkelijk zouden Jeltsin, Tsjernomyrdin, de libe rale ex-premier Gajdar en de rabiate nationalist Zjirinovski optreden als circusclowns. Uit eindelijk zijn ze veranderd in. tsaristische officieren, vrij naar de 19e eeuwse roman Een Held van onze Tijd, waarin Lermon- tov de eerste Kaukasische oorlog tegen de Tsjetsjenen beschrijft. Diplomatiek De Koekly vallen in deze episode Hilversum (anp) - De publieke omroep heeft haar markt aandeel bij televisie tussen 18.00 en 24.00 uur kunnen handhaven op gemiddeld 51 procent. Het aandeel van de commerciële zender RTL steeg van 31 naar 32 procent. Dat blijkt uit onderzoek van het bureau Intomart in opdracht van de NOS en de STER. RTL 4 bleef vorig jaar de best bekeken zender met een aandeel van gemiddeld 26 procent op de kijkersmarkt. Het zusterstation RTL 5 haalde 6 procent. Van de publieke zenders deed Nederland 3 het met 18 procent beter dan in 1993, toen het een marktaandeel van 16 procent haalde. Die stijging wordt vooral toegeschreven aan het WK voetbal van afgelopen zomer. Nederland 1 en Nederland 2 leverden vorig jaar elk 1 procent marktaandeel in en kwamen op 16 en 17 procent. Door de sport was de NOS van de publieke zendgemachtigden vorig jaar de best bekeken omroep met een gemiddelde kijk dichtheid 's avonds van 7,1 procent (1 procent is 138.000 kijkers). Bij de andere omroepen was dat: de AVRO 4,9 procent, de EO 2,5 procent, de KRO 4,8 procent, de NCRV 4,5 procent, de TROS 6,5 procent, de VARA 6 procent, Veronica 6,6 procent en de VPRO 1,9 procent. Uit de lijst van de meest bekeken televisieprogramma's blijkt het grote belang van sport en met name van voetbal, als het gaat om het trekken van kijkers. De top-tien bestaat uit negen voetbalwedstrijden en, op de negende plaats, het Eurovisie-son gfestival. Op de lijst van de vijftig best bekeken programma's staan 35 sportprogramma's, waaronder dertig voetbalwedstrij den. Opvallend is dat op de lijst van de dertig meest gewaardeerde programma's slechts twee sportprogramma's voorkomen: de voetbalwedstrijd Nederland-Ierland op 4 juli en het NOS-pro- gramma over Spaans competitievoetbal op 14 mei. Bovenaan deze lijst staat de uitzending rond de tenoren Pavarotti, Domingo en Carreras op 17 juli. Overigens bevat deze lijst alleen programma's van de publieke omroep, omdat RTL de waarde ring niet laat meten bij zijn kijkonderzoek. Hilversum (anp) - Euro 7, een nieuw televisiestation, zal nog dit jaar in vier miljoen Nederlandse huishoudens te zien zijn. Daarmee kan ongeveer driekwart van de bevolking worden bereikt. Euro 7, gestart in oktober, meldt dat het goed gaat. Het eerste Nederlandse commerciële sta tion is deze maand in omstreeks twee miljoen huishoudens te vol gen. Het station brengt dagelijks drie uur programma's over 'na tuur milieu, gezondheid, vrije tijd en mensen.' Uitbreiding van de kabelnetten is voor het toelaten van Euro 7 Milly Scott vertegenwoordigde in een grijs verleden Nederland op het Eurovisie Songfestival. Ze trad op in musicals en revues in Duitsland en Nederland en had een eigen tv-show bij de Vara: Scott in de roos. Vanavond keert Milly Scott na acht jaar afwezigheid opmerke lijk terug op de Nederlandse tv: ze is een nieuw gezicht in Vrou wenvleugel, waarvan de derde reeks vanavond start. Ze speelt Baby Miller, een donkere vrouw die is opgegroeid in een wit milieu, maar in de gevangenis niet om haar zwarte identiteit heen kan. De vorige serie van Vrouwen vleugel trok twee miljoen kij kers. Het publiek beloonde de reeks met de Televizierring. (RTL4, 21.35 uur) het Kremlin niet te hard aan, hoewel hun Westerse tegenhan gers juist hun succes te danken hebben aan hun oneerbiedige houding jegens de hogere mach ten. „Ik wil het programma niet meteen de nek omdraaien, maar tezelfdertijd kan ik niet over Tsjetsjenië zwijgen," zegt Gri gorjev. „Met dit soort uitzendin gen moet je diplomatiek zijn." Wel belooft hij dat de Koekly, die vanaf eind januari wekelijks te zien zullen zijn, zich geleide lijk harder zullen opstellen je gens de overheid. „In Rusland bestaan er voor een dergelijk programma geen normen. Alles moet nog worden uitgevonden, dus kan ik doen wat ik wil." Popppenmaker Andrej Drozdov hoopt dat het programma de Russische kijkers zal leren ver draagzamer te zijn ten opzichte van politici: „Het is voor Rus land van groot belang dat we leren te lachen om het politieke bedrijf." Los Angeles (rtr) - Pop zanger Bruce Springsteen en zangeres/gitariste Bonnie Raitt hebben gis teren de meeste Gram- my-nominaties gekregen. Vertegenwoordigers van de muziek-industrie nomineer den de twee popsterren bei den vier maal, waarmee zij de meeste kans maken op de jaarlijkse onderscheiding. De felbegeerde Grammy- awards worden woensdag 1 maart in Los Angeles toege kend. Springsteen dankt zijn kan didatuur aan het nummer 'Streets of Philadelphia', de titelsong van de Oscar-win nende film Philadelphia. Het nummer maakt kans op de titel Beste Lied van het jaar en de Beste Opname van het jaar. De cd 'Love Sneakin' Up On You' van Bonnie Raitt maakt ook kans op de Grammy voor de Beste Op name. Haar 'Longing in their Hearts' is genomineerd als Beste Album. De uitvoe ring van het titelnummer leverde Raitt de kandida tuur op voor Beste Vrouwe lijke Artiest. Tot de andere genomineer den voor een Grammy- award behoren Tony Ben nett, Elton John en Barbara Streisand. José Carreras, Placido Domingo en Lucia no Pavarotti zijn voorgedra gen voor hun opname 'Drie tenoren in concert 1994', de cd van hun optreden tijdens het WK-voetbal in de Vere nigde Staten. niet nodig omdat het station een kanaal kan delen met Discovery. Euro 7 zendt in de middaguren uit, de programma's van Discovery beginnen daarna. Euro 7, dat langzaam wil groeien naar een dagelijkse uit zending van tien uur, heeft be wust gekozen voor dag-tv. „Meer dan de helft van de Ne derlanders is overdag thuis," weet algemeen directeur H. Andriessen. „De helft daarvan wil naar ons kijken." In de drie grote steden is Euro 7 nog niet op de kabel te zien. Andriessen: „In Den Haag zijn we nog deze maand te zien, met Amsterdam wordt nog gepraat, wanneer we in Rotterdam komen is nog niet duidelijk." Andriessen baseert zijn optimis me op een telefonisch onderzoek van Intomart in drie steden waar het station nog niet op de kabel is (Amstelveen, Leiden en Maas tricht) en in Ridderkerk waar Euro 7 op proef wordt doorgege ven. Uit het onderzoek conclu deert Andriessen dat tweederde van de ondervraagden tot de potentiële kijkersgroep behoort. Het station wil herhalingen - kenmerkend voor dag-tv in Ne derland - zo veel mogelijk voor komen. Euro 7 presenteert zich als 'de andere keus': van soaps, quizzen en nieuws moet het niets hebben. „Nieuws wordt al door anderen gedaan," zegt program madirecteur B. Wamelink. „Die doen dat uitstekend. Bovendien kost het opzetten van een nieu we organisatie ontzettend veel geld." Volgens Wamelink is er van de kant van adverteerders veel belangstelling voor 'special- interest'-zenders als Euro 7. Het station wil Nederlandse pro ducenten opdrachten verstrek ken om programma's te maken. Dat houdt het aantal vaste werknemers (nu 25) beperkt. Wamelink: „We willen graag praatprogramma's brengen op ons terrein." Op maandag 9 ja nuari start Euro 7 met program maseries over culturele steden in China, het wilde westen, de his torie van de luchtvaart en klas sieke auto's. Door de week is er veel aandacht voor creatieve cursussen, op zondag wordt het Hour of Power (de kerk op tv) uitgezonden. Om de uitzendingen uit te brei den zoekt Euro 7 naar partners. Binnen enige jaren wil het sta tion ook in andere Europese lan den activiteiten ontplooien. Voorlopig is Euro 7 nog een puur Nederlandse zender. Amsterdam (anp) - De nieuwe produktie die de Vlaming Jan Fabre voor Het Nationale Ballet" maakt, heet Quando la terra si rimette in movimento (wanneer de aarde weer in beweging komt). De voorstelling gaat op 10 fe bruari in première in Het Mu ziektheater in Amsterdam. Aan de produktie doen behalve 25 dansers van Het Nationale Bal let, ook Fabres eigen acteurs en dansers mee. De muziek is van de Poolse componist Eugeniusz Knapik. Na Amsterdam reist de produk tie naar Den Haag, Rotterdam, Antwerpen en Brussel. Jan Fa- ■bre (1958) is behalve beeldend kunstenaar en choreograaf, theatermaker en operaregisseur.

de Stem | 1995 | | pagina 17