'Horeca deels in handen van onderwereld' Franse daklozen niet langer clochards 6 Poli Herpesvirus helpt tegen hersentumor Stormloc voor me! De Boer -DE STEM- DESTEM Opdracht DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Bureaucraten Voorzitter Horeca Nederland bedreigd na pleidooi om criminelen te wéren uit bedrijfstak Dakloze Zorrol schept baan voor zichzelf Procureur-g Belgische overheids bedrijven investeren weinig in de klant vriendelijkheid van hun per soneel en nog veel minder in de infrastructuur van hun openbare gebouwen. Zo heeft het postkantoor in ons dorp weliswaar kogelvrij veilig heidsglas tussen de beambte en de klant, de mentaliteit achter het glas past echter perfect bij de respectabele ouderdom van de rest van het gebouw. Ik tref het daar nooit. Of het postkanoor is dicht of ik sta voor het verkeerde loket, waar bejaarden hun pensioen laten uitbetalen, spaartransac- ties regelen of andere tijdro vende handel 6en uitvoeren. Ik vermijd altijd bewust voor een bepaalde balie te gaan staan. De bewuste beambte achter het glas heeft daar trouwens meestal een bordje staan met de mededeling 'vol gend loket'. De man is altijd druk in de weer met het handmatig tel len van de postzegels, lotto formulieren, krasloten, stem pels en andere gebruiksvoor werpen, die in dit niet-geauto- matiseen> kantoor blijkbaar nodig zijn on de klant te bedienen. Hij kijkt je over zijn halve brilletje ook aan alsof hij zeggen wil: „Alsje blieft mensen, kom niet bij mij." Emma Tucker, redactrice bij het Brusselse kantoor van de Financial Times, schreef een verhaal over haar ervaringen met de Belgische bureaucra tie. De PTT kwam in 'The Soviet Belgium' wel niet ter sprake, maar het had gekund. Tucker's verhaal ging over de martelgang van de buitenlan der die zich komt inschrijven en hemel en aarde moet be wegen om een perskaart en kentekenplaten voor zijn of haar auto te krijgen. Een aantal lezers van de krant vond de kritiek terecht, ande ren oordeelden dat Emma overdreef en spraken van Britse aanstellerij. Ik ben ge neigd mij bij de laatste groep aan te sluiten. Het is, geef ik toe, soms erg gesteld met de bureaucratie in België, maar het went. Heb je je er een maal doorheen geworsteld en kennen ze je gezicht wat zeker in een kleine gemeente als de mijne nog tot de moge lijkheden behoort dan zijn er zelden problemen. „België ademt bureaucratie uit en daartegen is geen kruid gewassen, laat staan een Ver drag van Rome," foeterde Emma Tucker, blijkbaar aan gemoedigd door buitenlandse én Belgische collega's. „Toe maar meisje, jij werkt voor een belangrijke krant, geef ze van katoen, die verdomde ambtenaren," hadden ze haar opgestookt. De journaliste toetste haar er varingen aan het Verdrag van Rome en kwam tot de onthut sende vaststelling dat de Bel gische administratie solt met het vrij verkeer van personen en discrimineert op basis van nationaliteiten. Zij schetste in het artikel haar belevenissen op het gemeen tehuis, waar zij zich aanbood om zich in te schrijven. Na eindeloos wachten in lange rijen, zei de dame aan de balie met een chagrijnig gezicht dat er eerst telefonisch een af spraak diende te worden ge maakt. Daarvoor verwees zij naar een telefoon in de hoek en voegde er aan toe: maar bel wel voor 10 uur 's och tends. Dit soort ervaringen hebben Door Bert Schampers alle buitenlanders en Belgen wel. Volgens Belgische func tionarissen is het bureaucrati sche systeem gebaseerd op systemen die bij de totstand koming van België van de buurlanden werden geleend, vanuit de noodzaak zijn tradi tioneel weerspannige bevol king in toom te houden. Voor burgers uit de VS of het Verenigd Koninkrijk, zoals in het geval Tucker, zijn die strakke ouderwetse regels een cultuurschok. Weten zij veel dat het grote plezier van de Belgen erin bestaat de wet niet te respecteren. De doorgaans gezagsgetrou we Belg, die altijd eerst be leefd zijn familienaam noemt en dan pas zijn voornaam, reageert zijn boosheid op de bureaucratie af door bij de bouw van zijn protserige huis gewoon af te wijken van de voorschriften. Mochten er desondanks problemen on- staan met de gemeente, dan wordt dat tussen 'pot en pint' wel geregeld. Dewandeleer Jos, Vandewoestyne Arlette, of hoe ze dan ook allemaal mogen heten, genieten dan eindeloos van hun overwin ning op het overheidsappa raat. Er worden na zo'n dag heel wat bollekes gedronken. Hoezo bureaucratie? Washington - Het herpes-simplexvirus, de veroorzaker van de 'koortslip', kan een rol spelen bij het bestrijden van hersentu moren, melden Amerikaanse onderzoekers. Hun methode heeft veel succes gehad in een eerste proef met vijftien patiënten. Binnen twee weken was een aantal tumoren fors in omvang afgenomen, terwijl één patiënt, van wie werd verondersteld dat hij nog zes maanden te leven had, na behandeling nog 25 maanden in leven bleef. Het bcheft een vorm van gen-therapie. De tumor wordt geïnjecteerd met een virus waaraan een gen is toegevoegd van het herpes-virus. Het herpes-virus tast alleen zich delende cellen aan. Kankercellen delen zich in een hoog tempo, terwijl normale hersencellen zich helemaal niet delen. Vervolgens 'instrueert' het herpes-virus de tumorcel om een bepaald enzym aan te maken dat gevoelig is voor het medicijn ganciclovir, dat wordt gebruikt bij de behandeling van herpes-infecties. Het medicijn vernietigt de cellen die het betreffende enzym bevatten, maar laat de gezonde cellen met rust. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Braderen D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 89.40, per half jaar 177.80 óf per jaar 345.75. Voor abonnees met automatische incasso: per maand 29.80, per kwartaal 86.90, per half jaar 172.80 óf per jaar 335.75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Van onze verslaggever Rinze Brandsma WEER CRIMINELEN uit de horecawereld. Geef mensen met een strafblad geen ver gunning vóór het runnen van een bar, café, restaurant of disco. Onderzoek of finan ciers die horeca-ondernemers geld verschaffen geen crimi nele achtergrond hebben. Daarvoor pleitte vorige week de voorzitter van de onderne mersorganisatie Koninklijke Horeca Nederland. Dat zijn pleidooi, om in zijn bedrijfstak een dam op te wer pen tegen de oprukkende onder wereld, doel trof is volgens de horeca-werkgeversvoorzitter, G. van der Veen, duidelijk: hij en zijn vrouw zijn thuis bedreigd. Van der Veen, gevraagd naar achtergronden van zijn alarme rend verhaal, is voorzichtig. „Ik heb diverse telefoontjes met een dreigend karakter gekregen. Scheldpartijen, maar ook be dreigingen. Ze onderstrepen wel de wenselijkheid voor een aan pak, zoals ik bepleit heb." Van der Veen signaleerde dat vooral in de grote steden de tentakels van de onderwereld de horeca verregaand in de greep hebben. „In de kern van Amster dam, de rosse buurt, hart van het uitgaanscentrum, moet de helft van het aantal horeca-onderne- mingen al gefinancierd zijn door de onderwereld, als ik mijn oor goed te luisteren heb gelegd. De afdeling bijzondere wetten in Rotterdam schatte anderhalf jaar geleden al dat daar alleen al in het centrum tussen de 3-400 illegale café's zijn, vaak in han den van Marokkanen en Kaap- verdianen. Uit onderzoek bleek dat in en om Rotterdam 60 pro cent van de gemeenten geen tijd of capaciteit zeggen te hebben om naleving van de horecawet af te dwingen. In Rotterdam zijn politie en gemeente zijn daar het afgelopen half jaar met gerichte maatregelen wel hard tegenin gegaan." De vakbond zegt de zorg van de werkgevers te delen. W. Holvast, bestuurslid van de Horecabond: „Onze leden constateren her haaldelijk oneigenlijke geldstro men. De horeca heeft al de naam van een bedrijfstak waarin veel gesjoemeld wordt. Die naam lijkt steeds terechter te worden. Een 'self-fulfilling prophecy'. Zeker in de grote steden delen we de angst van Van der Veen." Holvast zegt niet alleen een kwestie als de fiscale onderzoe ken naar een zwart en grijs cir cuit in het Van der Valk-concern te bedoelen. „Het gaat vooral om het op grote schaal witten van zwart geld. Als dat doorzet wordt concurrentie van bonafide bedrijven moeilijk." Volgens K. Wilting, woordvoer der van de Amsterdamse politie, geeft de praktijk in zijn stad Van der Veen ook gelijk. „Cijfers hebben we niet, vaak is niet hard te maken waar het geld vandaan komt. Maar wij hebben vaak de stellige indruk dat de horeca veel gebruikt wordt door de on derwereld om crimineel geld door te sluizen naar de bovenwe reld, net zoals via het onroerend- goedcircuit. „Hpe? Neem een kroegbaas die Ondanks aanwijzingen dat criminelen de horeca steeds meer in handen nemen, nemen deze Bredanaars er nog eentje op. FOTO COR VIVEEN in de problemen komt. Het is dan heel verleidelijk om de tent te verkopen als iemand langs komt met een grote tiet met geld. Dan wordt officieel, in de boe ken, een bedrag van pakweg 40.000 betaald, terwijl zwart een ton over tafel gaat - of veelvou den daarvan." Heeft de koper geld gewit en'gelijk de mogelijk heid om met gokautomaten nog meer zwart geld te witten en, desgewenst, een afzetplek te hebben vopr drugs, als dat zijn achtergrond is. De Amsterdamse politie heeft vorig jaar gericht onderzoek ge daan naar afpersingspraktijken in de horeca en gokautomaten in café's die 'niet pluis' zijn. Omdat bijna geen gedupeerde horeca ondernemer aangifte durft te doen is in december een brief uitgegaan en een telefoonlijn ge opend waar mensen ook ano niem melding kunnen doen. De angst om aangifte te doen, na bedreiging, zorgt dat de greep van de criminaliteit op de horeca schimmig blijft. Dat constateert ook de landelijke recherche dienst CRI. Via het meldpunt verdachte transacties druppelen daar wel meldingen van finan cieringen binnen waar een lucht je aan zit. Probleem in de horeca is, zo wordt bij de CRI gezegd, of degene die de papieren heeft ook werkelijk de eigenaar is, of dat sprake is van een 'katvanger'. De gemeente Rotterdam signa leerde vorig jaar in de horeca veel misstanden. Op 1 juni 1994 is via een nieuwe APV een ver scherping van het vergunningen beleid van de horeca ingevoerd. Zo kunnen vergunningen nu al leen nog op naam komen van de ptffsoon die het bedrijf echt ook exploiteert en niet meer op naam van een of andere nv, bv of stichting. Verder zijn de gronden om vergunningen te weigeren of in te trekken uitgebreid en aan gescherpt. Een 'slecht verleden' van de exploitant is voortaan ook een weigeringsgrond. Daarnaast zijn in Rotterdam re gelmatig grootscheepse acties" uitgevoerd om de horeca in een gebied helemaal onder de loep te nemen, wat betreft vergunnin gen en zwart werken. Volgens de Horecabond komen de laatste jaren steeds meer lie den de horeca binnen met ver dachte gelden en doelen. Hol- .vast: „We horen heel vaak van werknemers die erachter komen dat er iets niet klopt met hun betaling. Als zij wat langer ziek zijn blijkt dat zij deels zwart betaald worden. Bij het GAK staan zij dan voor veel minder opgegeven. Stellen zij dat dan bij hun baas aan de kaak, dan worden zij bijvoorbeeld op weg naar huis in elkaar geslagen. Dat zijn nog incidenten, maar wel meermalen. Als bond willen we daar best wat mee doen, maar als ze zeggen, na intimidaties, bedreigingen of geweld 'laat maar zitten', geen aangifte dur ven doen, bang zijn te getuigen, dan houdt het op. Dat is de pest van deze problematiek. Zelden durft iemand een zaak door te zetten." Hij vermoedt dat de meldingen die bij de Horecabond binnenkomen nog maar het topje van een ijsberg zijn. Hoezo zwart geld in de horeca: krijgen werknemers daar geen loonstrookjes? Holvast lacht schamper. „Dat is feitelijk ver plicht, maar in de horeca komt het veel voor dat mensen hun loon gewoon in het handje krij gen. Voor veel mensen is dat ook attractief, zoals voor studenten die per jaar niet meer dan een bepaald maximumbedrag aan bijverdiensten opgeven." Hij kent in zijn vakbond ook de verhalen over criminele vermo gens die de horeca ingesluisd worden. „Een shoarmatent, een Chinees of een Griek waar nooit veel volk komt, waar iedereen van verwacht dat die binnen het jaar dicht gaat en toch goed lijkt te renderen. Hoe dat witwassen gaat? Met een lening om een zaak te beginnen, vervolgens een gefingeerde omzet, die je thuis opdrinkt - er zijn al accountants die adviezen op dat gebied ge ven. Gokautomaten zijn ook heel geschikt voor witwassen. Veel bedrijven draaien fictief op gok automaten. De omzetten daar van worden kunstmatig hoog ge steld om crimineel geld te wit ten." Van der Veen verwacht dat de commissie-Nijpels, die eind fe bruari voorstellen doet om de uitwassen in de gokwereld aan te pakken, tellers op de gokkas ten zal propageren. „Als werkge versorganisatie stellen wij dat zeker voor. Een sluitend systeem met geijkte tellers om geen mis verstanden over de omzetten van speelautomaten te laten bestaan. Nu kunnen exploitanten en café bazen een fictieve omzet bij de fiscus opgeven en hoeven ze geen 'inkoop' van de kasten aan te tonen. Ze geven aan dat zij bij voorbeeld een ton omzet hebben en 30 kasten hebben s hoeven dan niet eens te draal Zo creëer je een orhzet en k zwart geld witten." Hij verzet zich intussen wel| tegen het beeld dat in i" moeilijk mensen zonder si blad of criminele achtergroJ vinden zouden zijn. „Flauwe waanzin. Wij hebben well van criminelen en last var. j slechte naam. We constat;! dat er een toenemende inteij is om in de horeca zwart g investeren. Denk ook eens! het op die manier creëren f een afzetcircuit voor harddrugs." Hij kent genoeg voorbeelden! ondernemers die onder (J worden gezet om de afzet f drugs toe te staan, na invests! gen van geld uit de criminal:! De xtc-wereld is daar volj hem een voorbeeld van. En de uitsmijters? Geven de! gelmatig opduikende inciderj rondom portiers en ordebe kers - zoals in september l] en september 1994 in Zever)! gen en Breda - niet voeding! het beeld van een criminele I reca? Van der Veen: „PortJ moeten zware jongens zijn, it dat wil nog niet zeggen dat| een criminele achtergrond k ben. Er bestaan dubieuze p tiersbedrijven die mensen vert| ren, maar zover ik weet r de horeca niemand daar gebpl van. Veel bedrijven, zoals ho:| beveiligen zich met een i veiligheidsdienst juist tège criminaliteit." Het grote probleem in de hi is, vinden de werkgevers, t nanciering van de kleine ont] nemingen. „Handelsbal staan niet meer zo te trappel! Juist door de slechtere naam J de horeca durven banken miij snel te investeren. Be ondernemers worden dan i sneller verleid om in zee tegaj met dubieuze geldschieters moeten dan financiële overej komsten tekenen met adder;] onder het gras, zoals het toelai van drugs of speelautoimj zonder controle." Horeca Nederland heeft i klopt bij het ministerie Volksgezondheid en Welz] (VWS). Per 1/1/1996 moetnai lijk een nieuwe drank- en hol cawet in werking treden. De of dernemersorganisatie wil scherpere eisen opgenomen zij aan vergunningen: ondernemi met een strafblad mogen i aan de bak komen, financil moeten gescreend. Ook de Ij drijfstak zelf is van plan c hardere eisen aan te stellen. l| der Veen: „Al bedoelen wij d niet mensen mee die hun sti hebben uitgezeten en hun boa betaald." Bij het ministerie van VWS| kent een woordvoerder dat t paar jaar geleden bepaalde v tigingseisen uit de horecawet schrapt zijn, juist waar het g om de kredietwaardigheid. „Mi vond dat meer de taak van! banken." Onderzoek van find ciers stond nooit als eis in wet. Het ministerie bekijkt: in reactie op het verzoek van] werkgevers welwillend of in f nieuwe wet wel eisen in richting kunnen komen, problemen waar de branche ri mee zit worden zeker meegai| men." Door onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Ze hebben geen fluit vertrou wen in het arbeidsbureau, mijden de politie als de pest, maar hebben wel zin om ooit weer volledig deel uit te maken van de maatschappij. Dat is het profiel van de 'dakloze' of 'zwer ver' in Frankrijk. Het is voor het eerst dat een duidelijk beeld wordt geschapen van wat in Frank rijk 'Sans Domicile Fixes' (SDF, Zonder vaste verblijfplaats) heet. Dat gebeurde door middel van een opiniepeiling onder 503 daklozen, die werd gepubliceerd in het dagblad La Croix en het daklozen- blad La Rue. Slechts één procent beschouwt zich als een 'clochard'. De omschrijvingen die de SDF zelf gebruiken zijn 'Sans Domicile Fixe' (dakloze), chömeur (werkloze), libre (vrij), exclu (buitengeslotene) of pauvre (arme). De tijd van de romantische clo chard, die zelf voor het marginale be staan koos en zich te rusten legde onder de Parijse bruggen is reeds lang voorbij. De moderne zwervers zien zichzelf vooral als slachtoffers van de crisis. De meesten zijn werkloos, of 'tijdelijk ontspoord' door een breuk in hun familie-leven. De overgrote meerderheid ziet zich dan ook niet oud worden als dakloze. Maar liefst 82 procent van de ondervraagden hoopt op korte termijn een baan te vinden en een nieuw sociaal leven op te bouwen. De SDF werden door La Rue en La Croix niet alleen over hun leven ondervraagd. In de peiling vroeg men ook wat de daklozen beschouwden als de grote schandalen van het moderne leven. Dat zijn in de allereerste plaats de werkloos heid, gevolgd door de leegstand van wo ningen, aids, maar ook oorlog, racisme, armoede in de derde wereld en de vernie tiging van het leefmilieu. De meeste daklozen (in Frankrijk worden ze prozaïsch nouveaux pauvres, nieuwe Moderne zervers zien zichzelf als slachtoffers van de crisis. armen, genoemd) voelen zich verworpen door de rest van de samenleving. Ze menen dat er ten opzichte van hen veel wantrouwen is, maar ook onverschillig heid, agressie, angst en minachting is. Veel meer in ieder geval dan solidarieit of FOTO AP medelijden. De meeste daklozen zeggen alleen maar vertrouwen te hebben in hulpverlenings organisaties. Wat ze missen is vooral een 'eigen plekje'. Daarop volgen het gebrek aan geld, een beetje aandacht, een sociaal leven, of de kinderen. De politiek kunnen ze missen als kiespijn. De enige politicus die enige sympathie inspireert is Bernard Tapie. Jacques Chirac, de burgemeester van Pa rijs èn presidentskandidaat die zich de laatste weken zo inzet voor de daklozen is minder populair dan de leider van ex- treem-rechts, Jean-Marie le Pen. Vorderen De gemeente Parijs heeft de afgelopen weken 200 appartementen 'gevorderd' voor tijdelijke huisvesting van daklozen. De in totaal negen panden behoren toe aan vijf banken en drie verzekerings maatschappijen. De burgemeester van Parijs had op 19 december aangekondigd dat hij leegstaande panden zou gaan vorderen. Hij noemde het een schande dat in Frankrijk 400.000 daklozen zijn. Presidentskandidaat Chirac kwam tot die ontdekking toen op 18 december een groep onder leiding van de 82-jarige geestelijke abbé Pierre een kapitaal pand kraakte, in het sjieke zesde arrondissent van Parijs. Het pand was eigendom van projectontwikkelaar Cogedim en stond al meer dan twee jaar leeg. Chirac beloofde daarop een oude vorderingswet van Ge neraal De Gaulle uit 1945 opnieuw toe te gaan passen. Nu.blijkt dat Chirac bij zijn stoere plan nen om te gaan vorderen geholpen is door enkele grote bedrijven, die vreesden voor hun goede imago. Zo hebben grote ban ken en verzekeraars vaak slooprijpe pan den aangeboden. Deze worden nu voor een laag bedrag opgeknapt door de ge meente Parijs. De gemeente hoefde dus nauwelijks met de vuist op tafel te slaan om goede sier te maken bij de daklozen. Door zijn daad kracht wilde presidentskandidaat Chirac indruk maken als de man die de specula tie aanpakt. Maar veel Parijzenaars blij ven met het gevoel achter dat 'de sociale Chirac' vooral op het verkiezingspad is. Een van de Parijse 'clo-1 chards', Philippe, 1 van de nood een d( gemaakt. De ongeveer] veertigjarige dakloze steun en toeverlaat g worden van de kapitaal-1 krachtige bevolking in I het de rue de Sontay in J het zestiende arrondisse-| ment. Hij is de Zorro van de auto- mobilisten. Want Philippe is I de man die alle Parijse par-1 keeragenten te snel af is. Hij waakt over zijn 'klantjes'] die hun auto in de straat] hebben geparkeerd. Zodra] hij de hemelsblauwe unifor- men ziet van de 'perven-; ches' (parkeeragenten) stopt hij munten van 1 franc in de parkeerautomaten. Het par-1 keerbriefje stopt hij onder de ruitewissers van de au-1| to's die onder zijn bescher-1 ming staan. En de agenten keren op hun schreden te- rug- Het is een volkomen legale operatie, die de autobezit ters uit de straat al menige j bon van 75 of 225 francs (25 of 75 gulden) heeft uitge spaard. In ruil voor zijn II werkzaamheden krijgt Phi-1 lippe fooien van de automo bilisten. „Ik heb zo mijn j| eigen baan geschapen. Want gewoon werk was er voor mij niet te vinden, toen ik uit de gevangenis kwam. En de inwoners stellen zij" aanwezigheid uitermate op I prijs. Den Haag (anp) - De Ni landse milieu-bew< dreigt de aansluiting grote delen van de bevo te missen. Daardoor lopen milieu-org; ties de kans 'redelijk elitr worden. We halen het milieu-belei met een elitaire onderbom milieu-beweging moet een beweging zijn," aldus mi De Boer (Milieubeheer) ii vraaggesprek met het m blad van de Stichting Nati Milieu. De PvdA-bewindsvrouw ze wondering te hebben vo vereniging Milieudefensie met 'een constante kw; blijft 'tamboereren op zak volgens haar niet in orde „Ze lopen me natuurlijl Den Haag (anp) - „De bezig met oneigenlijke d mr. D. Steenhuis uit Li blad van de Centrale R< kritiek op onder meer 1 gezeur'. „Nu willen de bonden wei scherming van de leden di gestolen floppy's in Amsti te maken hebben. Dat is onzin. Laten ze gewoon werk doen. Ik ben ook be< en ben nu object van h( Beveiligingsplan. Nou he wel," aldus de procureur- raai. In het artikel uit Steenhu kritiek op de aanpak v vreemdelingenproblematie „Gewoon op Schiphol staan bij de uitgang va vliegtuig. Wie geen geldigi titeitspapieren heeft, ko: niet in," is zijn oplossing. Hij motiveert: „Vijftig p van de populatie in onze genissen is niet van Nedei afkomst. En dat perc groeit. Het aantal buitenl is in sommige wijken al t< om nog te kunnen integre deze getto's dreigt de al verloedering." Den Haag (anp) - Bij december voor meer aangevraagd om de bou Daarmee tracht het bedrij op het laatste nippertje j verwerven om de groots mestverwerking alsnog grond te krijgen. Boerenorganisaties zien brieken als een onmisbae del om het mestoverschot dwingen. Doordat de verv van drijf mest tot export onrendabel is, wil het i bouw van dergelijke fa niet goed lukken. Noord-Brabant kent d MISSIE BEËINDIGD, opc meer van toepassing op Verenigde Naties in naa Somalië heeft uitgevoei het Afrikaanse land verb zijn amper met hun afto de milities weer met elki Hoe anders zag het er mariniers op de kust bestookt door geweerv camera's van persfotog Amerikaanse militairen 1 lakei dan van een oorloc Die euforie, die sfeer gemakkelijk karwei te k houding van een groot Somaliërs waren het or clans meer dan beu. De de krijgsheren was ein hoop in de harten van d De wittebroodsweken lieten zich minder gem verondersteld. De Sorr bemoeizuchtige houdin door de clans op sluw perfect de religieuze en Toen die omslag had mislukken gedoemd. S yrijheid had plaatsgeme is daardoor niet wezenl de toenmalige Amerika tie. Hij wilde zijn teloorgeg Somalië - onder de nof sen zeer bruikbaar n gebleken. De Russische president die het gevoel hebben hun eigen huis te strijc Machtshonger laat zich aantallen onschuldige c i

de Stem | 1995 | | pagina 2