<•- Onder toezicht stelt niets voor' DE STEM iZW-voorzitter pleit voor werken met behoud \ran uitkering 4 De familietrekken haal ik er zo uit' P brengt lokale omroepen onnodig aan het schrikken ings maakt rol waar Part-time functies bij de SVRZ na opleiding Handvol Halt-klantjes in Zeeuws-Vlaanderen B) f <2) TOYOTA ïedeputeerde T. Bruinooge niet onder de indruk van besluit Binnenlandse Zaken □op in Oostburg Aantal inwoners van Zeeuws-Vlaanderen daalt TOYOTA VAN DORST centrum Terneuzen Schip met onbevoegde stuurlui pceaan over Werkgevers willen stem in Euregio Annie van Daele had drie generaties Steense mensen op de weegschaal Voorlichting over vuurwerk heeft effect IDAG 4 JANUARI 1995 g doet het beste zaken bij de grootste en actiefste [dealer van Nederland ■Crogtdijk 54 |stationsstr. 25 ii scherpdeel 20 1 Laageinde 39 Breda Rijen Roosendaal Waalwijk 076-712000 01612-28200 01650-32050 04160-38555 Zeeland WOENSDAG 4 JANUARI 1995 DEEL 1 )as Bierings irnooi. de beste in het FOTO WIM KOOYMAN )T- en f- ng >e- net jd- len lak- tido ngs- rgen noes hard >erk- Boas 6-5, de loes- Bie- Mi- 3ak- Bie- La- van ners kei- „onze verslaggever ilippine - Voorzitter ir. L. van tóer van de Brabants Zeeuwse erkgeversvereniging (BZW) vindt |t onder bepaalde omstandigheden Trklozen met behoud van uitke- L aan de slag moeten kunnen. J verdedigde die stelling gisteren in lilippine tijdens de nieuwjaarsbijeen- lust van de sectie Zeeland van de labants Zeeuwse Werkgeversvereni- n de Voorde uit Hoek heeft zijn favorieten- nistoernooi in het Terneuzense melijk al zijn partijen in de in tegorie. C 25+ halve finale: Jan Veraart- Kees Kommers 6-5, Hans Smol ders-Edward Bleyenberg 5-4. Fi nale: Smolders-Veraart 6-5. Dl 25+ kwartfinale: Jaap Oppe- neer-Han Blokland 10-4, Egbert Audenaerd-Huib van den Akker 7-6, Jan Nouwen-Jan Epskamp 7-5, Ben Kint-Ad de Zeeuw 14-3. Halve finale: Oppeneer-Audenae- rd 6-5, Nouwen-Kint 6-4. Finale: Oppeneer-Nouwen 11-4. D2/E kwartfinale: Eugène Lau- ret-Adrie Verschelling 10-5, Henk-Peter de Jonge-Jack van der Staal 8-4, Louweret-Frans Piessens 7-5, Danny de Clerck- Oostvogels 9-3. Halve finale: Henk-Peter de Jonge-Eugène Lauret 7-6, Danny de Clerck- Louweret 9-5. Finale: Henk-Peter de Jonge-Danny de Clerck 8-5. DUBBEL B: Lasoen/Verberkmoes-Bleyenb- erg/Vermeer 6-5, De Koster/Van Poecke-Smolders/Van der Sloot 11-2, Lasoen/Verberkmoes-De Koster/Van Poecke 8-4, Bleyen- berg/Vermeer-Smolders/Van der Sloot 5-5, Bleyenberg/Vermeer- De Koster/Van Poecke 7-5, La soen/V erberkmoes-Smolders/Van der Sloot 7-6. Eindstand: 1. La- soen/Verberkmoes, 2. Bleyenberg/ Vermeer. C-open finale: Morel/Seen-Van Quekelberghe/Bleyenberg 9-3. C 25+ halve finale: Van Quekelb- erghe/Bleyenberg-Wouters/Thans 8-5, Van Dijk/Perdok-Van der Sloot/Veraart 7-6. Finale: Van Quekelberghe/Bleyenberg-Van Dijk/Perdok 8-4. Dl 25+ kwartfinale: Van den Ak ker/Van Tiel-De Regt/Schuitvlot 10-3, Hamelink/Hamelink-Ep- skamp/Strijdonk 10-6, Audenae- rd/Neve-Mol/Blokland 9-5, De Vries/Pieters-Kriekaard- /Vermeulen 9-5. Halve finale: Van den Akker/Van Tiel-Hamelink/ Hamelink 7-6, Audenaerd/Neve- De Vries/Pieters 10-4. Finale: Van den Akker/Van Tiel-Aude- naerd/Neve 10-6. D2/E kwartfinale: Jonkman/ Kaars-Bac/Van Hemert 9-5, d'Hont/Wijland-De Schepper/ Van de Starre 10-4. Halve finale: Te Wieske/Visser-Jonkman/Kaars 8-6, d'Hont/Wijland-Van Doese- laar/Scheele 12-3. Finale: Te Wieske/Visser-W ijland/d 'Hont 7-6. VROUWEN ENKELSPEL Dl 25+ winnares poule A: Hannie Wieland. Winnares poule B: Rita Laureijnsen. D2/E finale: Claudia Vermunt- Els Wijland 13-1. DUBBEL Dl 25+ kwartfinale: Laureijns- en/Dierick-Sponselee/Van de Starre 10-4. Halve finale: Gom- mers/Van Loo-Göbels/Audenaerd 9-6, Laureijnsen/Dierick-De Kort/Van Doeselaar 9-3. Finale: Laureijnsen/Dierick-Gommers/ Van Loo 7-5. GEMENGD DUBBELSPEL C 25+ finalepoule: Eyke/Hame- link-Visser/Van der Sloot 6-6, Visser/Van der Sloot-Veraart/ Bleyenberg 11-4, Eyke/Ha- melink-Veraart/Bleyenberg 7-6- Eindstand: 1. Visser/Van der Sloot, 2. Eyke/Hamelink. Dl 25+ kwartfinale: H- amelink/Neve-Wieland/Schuitvl- ot 9-3, Vermunt/Bourlet-Göbels/ De Kort 11-4. HAlve finale: Blo- kland/Blokland-Hamelink/Neve 8-6, Adriaansens/Knibbeler-Ver- munt/Bourlet 8-6. Finale: Blo- kland/Blokland-Adriaansen- s/Knibbeler 8-7. D2/E 25+ kwartfinale: Visser/Vis- ser-Sinke/Oppeneer 12-4, Wij- land/d'Hont-De Dobbelaere/ Schoone 9-6, d'Hont/Wijland- Gijssen/Gijssen 10-4. Finale: d'Hont/Wijland-Wiiland/d'Hont 9-5. ging. Hij ziet werken met behoud van uitkering als een overgangsfase naar een systeem waarin de kosten van ar beid aanzienlijk worden teruggebracht. Zolang het zover nog niet is vindt Van Gelder onconventionele middelen ge oorloofd om de problematiek van lang durige werkloosheid het hoofd te kun nen bieden. Hij bracht dat vorig jaar ,ook al naar voren maar sprak zich daar toen niet zo nadrukkelijk over uit. „Ik weet, er is veel tegen in te brengen en werken met behoud van uitkering moet met strikte voorwaarden worden om kleed. Maar niettemin, er is in dit verband werk genoeg en het doelloos thuiszitten kan toch ook geen oplossing van -de problematiek opleveren", aldus Van Gelder. Van Gelder toonde zich gisteren tevre den met de overeenstemming tussen het kabinet en het centraal bestuur van arbeidsvoorziening over de jongste be zuinigingen. Een deel van de bezuini gingen treft naast de personeelsbezet ting van de arbeidsbureaus de scholing van kansarme werklozen. Dit tot grote woede van het ministerie van Onderwijs dat inmiddels ook tegen het akkoord heeft gestemd. Maar Van Gelder kan hier best mee leven. Hij vindt dat de doelgerichtheid en efficiency van de arbeidsbureaus voor op moet staan. „Dat wil zeggen de markt zo goed mogelijk bedienen en kansarmen zoveel als mogelijk in het arbeidsproces terugbrengen. Kortingen op de budgetten voor scholing en ar- beidsinpassing maakt dat nog nauwlet tender moet worden toegezien op de functie van de arbeidsvoorzieningsor ganisatie in de richting van de meer kanslozen op de arbeidsmarkt. Voorals nog denken wij dat hoe beter de ar beidsvoorzieningsorganisaties hun functie in de richting van de markt vraag kunnen vervullen hoe beter ook zij in staat zullen zijn om de grote groep van kanslozen in ieder geval nog enig perspectief te geven". Lonze verslaggever |ddelburg - In Zeeland is gisteren verbaasd gereageerd i het besluit van het ministerie van Binnenlandse jken om de provincie onder preventief financieel [zicht te stellen. „Op zich stelt het bar weinig voor", |lt gedeputeerde T. Bruinooge van Financiën. inooge: „Het is gewoon een [mele toepassing van de spel- Onze begroting voor 1995 [sluitend maar Binnenlandse i vindt dat we daarvoor te I uit onze reserves hebben jut. Bovendien is onze finan- meerjarenplanning niet nd, maar dat is de schuld Ji het Rijk zelf. We zijn flink fort op de uitkering uit het uiciefonds, ook hebben al le decentralisatrie-maatrege- een negatief effect. Hoe lot, dat vechten we op dit pent nog met het Rijk uit. a we weten hoeveel we pre- s moeten bezuinigen, zullen ftde komende maanden maat- jtlen nemen. Maar om hier li zo'n punt van te maken, zie piet zitten. Hier zit een gede erde die van dit nieuws niet |tgeschokt is". s Bruinooge heeft het toe- It weinig gevolgen voor de fan onze correspondent flissingen - De drie stuur- nen van een onder tótse vlag varend zeeschip loldeden niet aan de be- praamheidseisen die vol- pns wettelijke bepalingen In vastgesteld. Ta' kwam aan het licht bij tdoor de eenheid Vlissin- s van de waterpolitie, af- Delta, aan boord van it Turkse zeeschip Duden gouden zogenaamde be- amingscontrole. iruit bleek dat ze geen i drieën bevoegd waren «zeeschip van dergelijke |aietingen-(de Duden is een Jkcarriër met een lengte 173 meter, aangedreven Jf°r een motor van 10.000 ■te besturen. f Duden kwam vanuit Ca fe en was op weg naar pit. Daar zal er op worden gezien dat het schip niet ptrekt voordat andere en 1 bevoegde stuurlui aan W zullen komen. Jor de politie te water N contact opgenomen 'de officier van justitie iMiddelburg. Die besliste f er een lik-op-stuk voor kon worden gegeven. hield in dat de kapitein Tide Duden een schikking ld aangeboden van in to il 1200 gulden. De boete loor de kapitein betaald. gang van zaken in het provincie huis. „Het enige dat wij moeten doen is aangeven hoe we gaan bezuinigen". WD-statenlid J. van Zwieten, voorzitter van de commissie Be stuurszaken van de provincie Zeeland liet gisteren op de radio weten 'helemaal niets' te begrij pen van de beslissing van de minister. „Ik zit te wippen op mijn stoel, ik vind het grote flauwekul". Volgens Van Zwieten betekent de ondertoezichtstelling dat de provincie voortaan voor ieder wissewasje goedkeuring moet hebben van het ministerie van Binnenlandse Zaken. „Daar is telkens een paar maanden mee gemoeid. Dus je wordt gecon fronteerd met vertraging, extra tijd die erin gestopt moet wor den. Tijd die we beter kunnen gebruiken om alles goed terug op de rails te zetten. Kortom, je kunt geen slagvaardig beleid meer voeren". Chef financiën Van de Hoven van de provincie Zeeland geeft toe dat de financiële situatie niet rooskleurig is. Er zijn in zijn ogen twee mogelijkheden om de tekorten te dekken. Een extra bezuinigingsronde of extra in komsten verwerken door de op centen op de motorrijtuigenbe lasting te verhogen. Van onze verslaggever Philippine - De sectie Zeeland van de Brabants Zeeuwse Werk geversvereniging (BZW) wil meer betrokken worden bij alle bestuurlijke plannetjes die in eu- regionaal verband van de grond worden getild. Voorzitter ir. L. van Gelder sprak gisteren tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst zijn ongenoe gen uit over de huidge gang van zaken. „Tot nu toe is het be drijfsleven in die euregionale sa menwerking niet of nauwelijkse betrokken geweest, althans de BZW heeft daar niets van kun nen merken", zei Van Gelder. En dat terwijl er de afgelopen tijd talloze projecten zijn opge start die relatie hebben met het bedrijfsleven. „Ik denk aan het project Gebiedsgerichte Benade ring in de Kanaalzone, dat nu ook in het kader van de Euregio in de Gentse Kanaalzone wordt voortgezet. Maar ook als het gaat om zaken die de arbeids markt betreffen, of scholing, in frastructuur is het denkbaar en gewenst dat een grotere aanwe zigheid van het bedrijfsleven wordt voorzien". Annie van Daele legt Lois Merck Op de weegschaal, als laatste van drie generaties Steense mensen. FOTO WIM KOOIJMAN Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Sint Jansteen - Vandaag neemt ze af scheid van het consultatiebureau. Na 47 jaar baby's gewogen te hebben, moet Annie van Daele stoppen. Zelf had ze het ronde getal 50 willen volmaken. Maar de hedendaagse regels zijn onver biddelijk. Als je 65 bent, moet je met pensioen. Voor de allerlaatste keer legt ze Lois Merckx op de weegschaal en kijkt daarna hoe lang het veertien maanden oude kind is. „Ik mag niet meer en dat gaat me best een beetje aan het hart, maar ik zeur niet. Er is een tijd van komen en een tijd van gaan en die is voor mij aangebroken. Ik heb naar mijn 65e jaar toegeleefd en ik ga er nu gewoon van genieten." Annie van Daele is een gemakkelijke praat ster en heeft haar hele leven hard gewerkt. Ze hielp in de bakkerswinkel thuis en tot een maand geleden in de zaak van haar broer. Vanaf haar 18e jaar was zij ook de vaste steunpilaar op het tweewekelijkse zuigelin genbureau. Geweldig „De wijkverpleegster kwam bij ons thuis en vroeg of ik de baby's wilde wegen tijdens de consultaties van de kinderarts. Nou, ik was meteen voor, kon ik tenminste een keer in de veertien dagen eens weg uit de winkel. Ik heb het 36 jaar pro deo gedaan en daarna kreeg ik een kleine onkostenvergoeding. Ik vond het geweldig. Ik denk dat ik drie generaties uit Steen en Heikant op de weeg schaal heb gehad. De familietrekken haal ik er zo uit." Ze is realistisch en verbloemt niet dat de beginperiode niet glorieus was. „Net na de oorlog, slecht eten, veel baby's en een oud slecht gebouw. De kinderwagens stonden in de zaal van het patronaat en in een klein koud kotje moesten de kinderen gewogen worden op een oude bascule. Er werd bijver- warmd met een petroleumkacheltje. Nee, toen was het niet best. Ik denk dat er per consultatie zo'n vijftig baby's nagekeken werden. Veel meer dan nu, maar dat waren de tijden van de grote gezinnen. Er waren vrouwen die ik tien jaar na een zag, telkens met een volgend kind. Ik ken dan ook heel Sint Jansteen," vertelt de vrouw die zelf ongetrouwd bleef. Koemelk Na het patronaat verhuisde de wijkverple ging een jaartje naar het badhuis om daarna het huidige gebouw te betrekken. „Ik heb met heel wat dokters en verpleegsters sa mengewerkt. Ze kwamen en gingen, alleen ik bleef. Vroeger werkten we met vier vrou wen: de dokter, de verpleegster, ik om te helpen bij het wegen en meten en een administratieve kracht. Er is veel veranderd. Er kwam steeds meer bij zoals het meten van de schedel en adviezen voor de voeding. Goh, ik heb wat mensen moeten uitleggen wat de dokter bedoelde met twee delen koemelk en een deel water. Ze wisten echt niet hoe ze de papfles moesten vullen." De contacten met de moeders ziet ze als verrijkend. „Je krijgt een speciale band. Als ze een keer niet op het bureau konden komen, kwamen ze bij mij thuis, vroeger kon dat nog. De pastoor las van de preekstoel af wanneer en om hoe laat het consultatiebu reau was, het ging er gemoedelijk aan toe." Vandaag om 15.00 uur neemt het Kruiswerk afscheid van Annie van Daele. Hoofdwijk verpleegster Marian Seghers spreekt de trouwe helpster toe en zorgt voor bloemen en koffie met. Hobby's „Ik ga me nu meer bezighouden met mijn hobby's. Ik volg een cursus textiele werkvor men bij de Kreatieve Vorming en ik leg voorlopig alles op een hoopje om eens goed op vakantie te kunnen gaan naar een warm land. In het voorjaar kruip ik in mijn tuin en tussendoor lees en puzzel ik. Dat doe ik al jaren en dat vind ik heerlijk. Ik lees veel kranten en tijdschriften en los alle puzzels op, dat houdt de hersenen soepel." Tot slot heeft ze nog een hartewens. „Van mij mogen er in Sint Jansteen veel baby's geboren worden en een goed functioneel wijkgebouw zou ook niet misstaan." eniging Oostburg houdt op zondag p. Voor de jeugd tot 12 jaar staat erj ramma. Dit om 10.00 uur. ometer van start en om 10.45 uur de 9,6 op een rondje van 800 meter, dat is aan de Baljuw Veltersweg. Vanaf 09.361 oven in de kantine van de SV Oostburg :ommodatie aanwezig is. |«ze verslaggever r!" van Damme «burg/Hilversum - De Ping Algemeen Neder- JPersbureau (ANP) heeft ■vorig jaar de lokale om- li onnodig aan het ken gebracht. suggereerde in een fan de lokale omroepen dat faf 1 januari van dit jaar Nwsuitzendingen van de l-andse Omroep Stichting 1 niet meer mochten door- I Het ANP bood de omroe- pU mee te verhuizen naar Jjtciële stations, waarvoor p nog wel de nieuwsuit- Tgen verzorgt. De verontruste omroepen trok ken meteen aan de bel bij de Olon, de overkoepelende organi satie van de lokale omroepen. Met succes, want de Olon kreeg snel voor elkaar dat de lokale omroepen tot 30 april de nieuws uitzendingen mogen uitzenden. De komende weken onderhande len de Olon en de NOS verder over een definitief contract. In een op 22 december verstuur de brief schreef het ANP aan de omroepen dat ze per 1 januari van dit jaar verstoken zouden blijven van de nieuwsuitzendin gen. Vanaf die datum verzorgt de Nederlandse Omroep Stich ting (NOS) zelf de nieuwsuitzen dingen. De bulletins van de NOS kunnen om redenen van auteursrecht niet doorgeprikt worden door derden, zoals bijvoorbeeld lokale omroepen, schreef het ANP, dat met ruim zeventig lokale omroe pen een contract had afgesloten. In dat contract was geregeld dat de omroepen tegen betaling van 1200 gulden per jaar de nieuws uitzendingen van het ANP mochten overnemen en uitzen den. In dezelfde brief droeg het ANP de oplossing aan. „We konden meeverhuizen naar commerciële stations als Sky-radio, Radio 538 en de Gouwe Ouwe," zegt Jos Kalis van de Lovo, de lokale omroep uit Oudenbosch. Een van de voorwaarden is dat een lokale omroep de helft van de zendtijd vult met informatie. „Daarom nemen we uitzendin gen van Omroep Brabant over. Als we nu in zee gaan met bij voorbeeld Sky-radio heb je al leen maar muziek en veel te weinig informatie. Dan botsen we dus weer met de mediawet." Inmiddels kunnen de lokale om roepen zich verschuilen achter een door de Olon afgedwongen overgangsregeling. „Toen we wisten dat er dit aan kwam, drongen we meteen aan op een dergelijke overgangsregeling," zegt--(Non-directeur Pieter de Wit. „Om de eert of andere, mij niet bekende, reden is die overgangs regeling er niet gekomen. We hebben dan ook onmiddellijk ge reageerd op die brief van het ANP en met de NOS afgespro ken dat de lokale omroepen tot 30 april gratis de nieuwsuitzen dingen mogen doorprikken, zo als dat heet in het vakjargon." De Olon benut de komende tijd om te onderhandelen met de NOS. De Wit: „De NOS had totaal geen bezwaar en ik heb ook niet de indruk gekregen dat er straks tijdens de onderhande lingen onoverkomelijke proble men zullen zijn. Het klopt dat de NOS onder andere van het ANP nieuws krijgt. Wellicht dat nu door de persbureaus bekeken wordt in hoeverre ze kunnen zeggen dat het nieuws wat zij leveren, niet doorgegeven mag worden aan derden." „Dat onderzoek hebben we niet nodig," reageert directeur B. Voors van het ANP. „We hebben samen met de NOS afspraken gemaakt en zowel NOS als ANP weten wat de rechten en ver plichtingen zijn. Nee, ik ga niet vertellen wat dat allemaal in houdt. Net zomin vertel ik iets over de brief aan de lokale om roepen. Dat zijn klanten van ons en over klanten praten we niet." Die klanten hebben inmiddels een tweede brief van het ANP gekregen. Daarin staat dat de lokale omroepen inderdaad de NOS-nieuwsuitzendingen mogen doorprikken. Bij de NOS was gisteren nie mand' voor commentaar bereik baar. Stijging in Hulst, Hontenisse en Sas van Gent Van onze verslaggever Terneuzen - Het inwonertal van Zeeuws-Vlaanderen is vorig jaar licht teruggelopen met zo'n 150 zielen. Dat blijkt uit de voorlopige bevolkingscijfers over 1994 van de verschillende Zeeuws-Vlaamse gemeenten. De meeste gemeenten zijn vo rig jaar geconfronteerd met een dalend aantal inwoners. Een uitzondering daarop vór men Sas van Gent en vooral Hulst en Hontenisse. In Hulst steeg het inwonertal met 104 naar 18.874 zielen en daar is men in Hulst best tevreden mee. De gemeente Hontenisse ziet net als Hulst het inwoner tal de laatste jaren steeds toe nemen. Op het gemeentehuis in Kloosterzande telde men begin vorig jaar 7.750 inwo ners en dat zijn er nu 7.783. Een stijging dus met 33 inwo ners. Ook Sas van Gent is een van de weinige Zeeuws-Vlaamse gemeenten die meer inwoners heeft in vergelijking met het voorgaande jaar. De afdeling bevolking op het Sasse stad huis meldt per 1 januari 1995 8720 inwoners en dat zijn er zestien meer dan op 1 januari vorig jaar. De afdeling bevolking van de gemeente Terneuzen telt per 1 januari 35.425 ingezetenen. Dat is een afname van 145 inwoners. Ook het inwonertal van Oostburg is opnieuw ach teruit gegaan. Waren er per 1 januari vorig jaar nog 17.876 inwoners, op dezelfde datum dit jaar zijn dat er 65 minder. Axel is vorig jaar geconfron teerd met een daling van 60 inwoners naar 12.094. Volgens de afdeling bevolking kan dat voor een deel verklaard wor den door de sanering van een aantal woningen in Axel. Be woners moeten tijdelijk wor den ondergebracht in wissel woningen, waardoor die dus niet beschikbaar zijn voor nieuwe inwoners. Gezien de te verwachten bouwactiviteiten die dit jaar op stapel staan zou het beeld over 1995 er dan ook wel eens heel anders kunnen uitzien, aldus een woordvoer der van de gemeente. De afdeling bevolking van de nieuwe gemeente Sluis-Aar- denburg kan slechts met een grote slag om de arm cijfers geven. De ambtenaren zijn volop bezig met de samenvoe ging van de bevolkingsadmi nistraties van de tot 1 januari dit jaar zelfstandige gemeen ten Sluis en Aardenburg. In Sluis stonden per 1 januari 1994 2867 inwoners geregis treerd, aan het eind van het jaar waren dat er (voorlopig) 2859. Aardenburg had 3646 inwoners en meldt er nu (eveneens voorlopig) 3638. De voorzichtige conclusie luidt hier dat er sprake is van een dalend inwoneraantal. Van onze verslaggeefster Middelburg - De Stichting voor Regionale Zorgverlening (SVRZ) hoopt gedwongen ontslagen te voorkomen door dit jaar leerlingen na hun opleiding slechts een part-time functie aan te bieden in plaats van een volledige baan. Dat blijkt uit de begroting 1995 van de SVRZ. In een toelichting daarop laat G. de Bruijn, lid van de Raad van Bestuur, weten dat tot op heden alleen de leerlingen van Ter Valcke in Goes (zo'n vijftien mensen) geen full-time dienstverband wordt aangebo den. Totaal werken er bij de SVRZ verspreid over heel de provincie Zeeland 2.600 mensen. Jaarlijks worden tussen de 150 en 200 leerlingen aangenomen. Gemid deld werken gediplomeerden zes tot zeven jaar voor de verzor- gings- en verpleegtehuizen van de SVRZ. „Ik hoop dat het om een eenma lige ingreep gaat", zegt De Bruijn. „We zullen het komend jaar minder leerlingen aannemen om te voorkomen dat ook in andere tehuizen maatregelen moeten worden genomen. De achtergrond van deze noodmaat regel ligt uiteraard in de bezui nigingen. We moeten meer pres teren met dezelfde mensen. We krijgen er wel budget bij, maar dat gaat vooral naar de substitu tie-projecten waarbij personeel uitgewisseld wordt tussen diver se huizen." Door 'effectief bezuinigen' is het de afgelopen vier jaar steeds gelukt alle gediplomeerden een volledige baan aan te bieden. De Bruijn verwacht ook niet dat er de komende jaren gedwongen ontslagen zullen vallen. „We proberen dat kost wat kost te voorkomen, omdat dat ontzet tend demotiverend werkt. We gaan hu weliswaar minder leer lingen aannemen, maar in prin cipe is de ouderenzorg een ge bied waar qua werkgelegenheid flinke groei in zit. Er komen nou eenmaal steeds meer ouderen. Die moeten, hoe je het ook wendt of keert, verzorgd wor den." Toch is het moeilijk voor de SVRZ om vooruit te kijken, zegt De Bruijn. „Er gaan bijvoor beeld geruchten dat het kabinet een bouwstop in gaat voeren. Wat daar nou van waar is, weten we niet. Duidelijk is dat het op die manier moeilijk voor ons is om beleid te maken. Maar we gaan er maar gewoon vanuit dat de plannen voor nieuwbouw voor De Vurssche in Axel door gaan." Van onze verslaggever Terneuzen - Slechts een handvol 'vuurwerkvandaaltjes' is door de politie doorverwezen naar het Halt-bureau in Zeeuws-Vlaanderen. „De intensieve voorlichtingscampagne over het gebruik van vuurwerk heeft duidelijk zijn vruchten afgeworpen", zegt R. Dekker van het bureau in Terneuzen. Zowel bestuurders als politie hebben volgens Dekker de in druk dat de Zeeuws-Vlaamse jeugd zich dit jaar bijzonder rus tig heeft gedragen tijdens de jaarwisseling en de dagen die daaraan vooraf gingen. „Maar wij hebben dan ook stevig energie gestopt in preventie. We zijn alle scholen van tevoren, afgeweest. De aanpak van harde confrontatie door foto's te laten zien van de gevolgen van het verkeerd gebruik van vuurwerk werkt uitstekend." Ook zijn er volgens de Zeeuws^ Vlaamse Halt-coördinator be duidend minder vernielingen door jongeren aangericht in ver gelijking met de vorige jaarwis seling. „Toen was voor duizen den guldens schade aangericht. Je kon bij wijze van spreken door de vele glasscherven niet eens meer door de Noordstraat in Terneuzen lopen." Dekker voegt daar aan toe dat het slechte weer er waarschijn lijk ook toe bij heeft gedragen dat de jeugd zich door de bank genomen koest hield tijdens de jaarwisseling. „In Zaamslag lag de traditionele brandstapel wel weer klaar. Maar het regende en daardoor bleef het er rustig." De jongeren die toch bij bureau Halt terechtkwamen, waren ver keerd omgesprongen met vuur werk. Er zaten geen vernielers bij het beperkte gezelschap dat door de politie werd doorverwe zen. Die klantjes waren wel alle maal 'vuurwerkstunters', zoals Dekker ze noemt. De coördinator zegt geen precies, beeld te hebben van het aantal jeugdigen dat een boete betaalde in plaats van het volgen van een alternatieve straf bij Halt.

de Stem | 1995 | | pagina 9