XEN Inbraak in paleis van justitie N HEEFT? Lijkkistjes gat in de markt Kaarsen bij kerstboom oorzaak brand in hotel Sas echtpaar verjaagt overvaller uit winkel Van Dam: De Vara desnoods opheffen Zeeland komt onder toezicht ministerie Meer vreemdelingen terug naar eigen land UNITED COLORS OF BENETTON. Kinderen in Groningen gebruikt als drugkoerier :IKX WONEN 'JKX CLASSIC 3 x plaatsen 2 x betalen \v Dieven slaan toe terwijl gerechtshof grote internationale hasjzaak behandelt ZW voor werk iet uitkering fokker verdient ors aan de ww lans Verel gaat ïaar Oezbekistan entrum Grozny ïog niet bezet en pakken britse drugbende Tandarts eist 'antant geld Stukjes over roomsen en gereformeerden Beatrix weer geportretteerd WI/mde/L 0/*"«Lsrf/r fptffjreir \i££^AJVD Isse 2-zits v.a. 1295.- le 2 1/2-zits v.a. 1595.' tijdse ideeën! BOSCHSTRAAT 1-3 OON 076-872050 gesloten - Donderdag koopavond f stijlvol wonen, i STRAAT 89 JjMl •dag koopavond UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Voor zakelijke Rubrieksadvertenties bel 076-236882 Fax 076-236405 t.a.v. afd. Rubrieksadvertenties Als u uw tekst 3 x binnen 7 dagen ongewijzigd laat plaatsen hoeft u slechts 2 advertenties te betalen. Als er in deze serie een zaterdag voorkomt, wordt die in ieder geval berekend. Prijs incl. BTW voor plaatsing op zaterdag Tariefgroep 1 Tariefgroep 2 Tariefgroep 3 9.62 12.87 14.77 12.83 16.73 19.69 16.04 ƒ21.44 24.62 19.25 25.73 29.54 22.45 30.02 34.46 25.66 ƒ34.31 39.39 28.87 38.60 44.31 32.08 42.89 49.23 3 Brieven onder nummer 14.70 .Tel.nr .af te schrijven. TERNEÜZEN HULST Noordstraat 91 Steenstraat 34 Grote Markt 7 M/DDÊ^ E STEM En ons bin zo zuunig! Koud Een krachtig hogedrukgebied blijft ons weer bepalen. In de ochtend kan aanvriezende jiist ontstaan. Overdag naast bewolking ook opklaringen. Er waait een matige oost-tot zuidoosten wind. 'bilippine - Voorzitter ir. L. van elder van de Brabants Zeeuwse erkgeversvereniging .(BZW) indt dat onder bepaalde om- andigheden werklozen met be- «ud van uitkering aan de slag loeten kunnen. Hij verdedigde stelling gisteren in Philippine jdens de nieuwjaarsbijeen- iinst van de sectie Zeeland van Brabants Zeeuwse Werkge- irsvereniging. IZIE ZEELAND - Cl msterdam - Fokker heeft de veede helft van 1994 bijna oortdurend gebruik gemaakt an werktijdverkorting, waar oor medewerkers enige tijd in e ww kwamen. Volgens de bon- scheelde dat Fokkker maar efst 35 tot 40 miljoen gulden lonkosten. Directie en bonden jn het gisteravond eens gewor- en over 114 ontslagen bij Fok- er Special Products in Hooge- een. IZIE ECONOMIE-A5 oosendaal - Hans Verel heeft in nieuwe uitdaging gevonden. bij RKC vertrokken manager 'ordt in de voormalige Sovjet- epubliek Oezbekistan trainer an de club Pachtakor Tasjkent. is een contract voor twee eizoenen overeengekomen, met ogeen optie voor een derde jaar. 'evens gaat hij werken als tech- isch adviseur van de Oezbeekse oetbalbond. IZIE SPORT -BI loskou - De Russische troepen ijn er gisteren opnieuw niet in om het centrum van de 'sjetsjeense hoofdstad Grozny in e nemen. Bronnen ter plaatse preken zelfs van nieuwe grote erliezen onder de Russen. De re- ering-Jeltsin krijgt ondertussen leeds grotere kritiek uit binnen- n buitenland te verduren over de in de afvallige republiek. IZIE BUITENLAND-A4 Inissel - De politie in België leeft zes Britten aangehouden "e in het bezit waren van een re- wdaantal van 200.000 xtc-pil- en een grote hoeveelheid soft- ™gs. Maandagavond, hield de «litie op de rondweg van Ant- 'erpen vier Britten aan die in en kleine bestelwagen een ton Brihuana en hasj bleken te ver eeren. De twee andere Britten, jnder wie de vermoedelijke lei- van de bende, werden in Ige gearresteerd. Bij een •zoeking werden daar de pil- tn ook gevonden. Amsterdam (anp) - Onbeken den hebben in de nacht van maandag op dinsdag ingebro ken in het paleis van justitie aan de Amsterdamse Prinsen gracht, het onderkomen van het gerechtshof in de hoofd stad. Dat gebeurde terwijl sinds maan dag in dat gebouw de zaak is voortgezet tegen de 42-jarige C.H. en de 37-jarige J. van R. Zij zijn de hoofdverdachten in de Coral Sea-zaak. Daarin draait het om grootschalige, internatio nale hasjhandel. De politie ontdekte de inbraak gistermorgen om zeven uur. Vol gens justitiewoordvoerder J. Merton is er wegens de hasjzaak in het gebouw iedere morgen een inspectie en gelden er verhoogde veiligheidsmaatregelen. H. pro beerde in oktober uit de Bijlmer bajes te ontsnappen met behulp van explosieven. Ingesloten Tijdens de inspectieronde ont dekten agenten dat de kamer van het openbaar ministerie, gren zend aan de zittingszaal, was opengebroken. Er zou geen bui tendeur zijn geforceerd. Justitie vermoedt dan ook dat de dader zich heeft laten insluiten. Tot nu toe wordt er niets vermist, maar het onderzoek is nog gaan de. Het is niet duidelijk of de in brekers in de zittingszaal zijn ge weest, waar de zaken tegen H. en Van R. worden behandeld. De dossiers over de Coral Sea-bende worden na afloop van de zittin gen elders opgeborgen. Valente Extra veiligheidsmaatregelen werden ook getroffen rond de Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valente, de misdaadbe strijder die eerder al eens werd bedreigd en aangevallen. Het hof hoorde hem gisteren als getuige. Onder begeleiding van met kogelvrije vesten uitgeruste agenten betrad hij de zaal. Daar voor en daarna werd Valente vol ledig afgeschermd van pers en publiek. ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'Officier ontkent deal met verdachte Coral Sea' Een dood huisdier maakt in een kartónnen lijkkistje de laatste gang naar het dierenkerkhof. Een pas opgericht kartonnagebedrijf uit het Overijsselse Den Hulst ontdekte met de produktie van deze doos een gat in de markt. De kistjes zijnuitgerust met een vochtabsorberende bodem, zijn voorzien van handvatten en leverbaar in verschillende grootte. foto anp Van onze correspondent Bert Schampers Antwerpen - Een brandende kaars bij een kerstboom in de hal naar de feestzaal is op oudejaarsavond de oorzaak geweest van de ramp in het Antwerpse Switel-hotel. De brand heeft tot dus ver zes dodelijke slachtoffer geëist. eerd met instemming van artsen en Nederlandse deskundigen op het gebied van brandwonden. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Haag - Veel tandartsen eisen "J ziekenfondspatiënten dat ze Wandelingen voortaan contant 'ïan betalen. Andere tandartsen Herwegen een pincode-auto- •t aan te schaffen. Vóór 1 ja- "öri schoten de ziekenfondsen "Ne rekening voor. Dit jaar is 'fi| aantal handelingen uit het 'wnfondspakket gehaald. "'E BINNENLAND-A3 Uit het onderzoek van de gerech telijke politie en uit getuigenver klaringen is gebleken dat in het halletje naar de feestzaal twee met ontvlambare kunstsneeuw bespoten kerstbomen stonden, naast een fonteintje met acht brandende kaarsen. Een van de kaarsen stond op am per 65 centimeter van de stam van een kerstboom, nagenoeg on der de takken. De bomen waren kurkdroog. Nadat een van de bomen vlam vatte, opende iemand de deuren van de nooduitgang. Plotse aan voer van koude zuurstofrijke lucht heeft het vuur vervolgens de zaal in geblazen, waar het zich razendsnel verplaatste langs het textielbehang. De brand heeft volgens de experts nog geen mi nuut geduurd en doofde uit zich zelf. Wel ontstond een dikke verstik kende rook, mogelijk door ver branding van de wandbekleding. De met helium gevulde ballons aan het plafond hebben, zo blijkt, geen invloed hebbep gehad op de brand. Stom ongeluk De Antwerpse procureur Erwin Van Walle sloot gistermorgen de mogelijkheid van kwade opzet uit. Daarvoor zijn er volgens hem geen aanwijzingen. De brand is ontstaan door een stom ongeluk. De gevolgen waren echter ramp zalig. Van de 450 gasten werden er 142 gewond, waarvan inmiddels 38 ernstig. Gisteren verbleven nog'19 Ne derlanders in Belgische zieken huizen. Een aantal landgenoten is de afgelopen dagen gerepatri- VANDAAGIN DEZE KRANT Bert Klei werkte ooit bij dagblad Trouw en is nu gepensioneerd stukjes schrijver. Pas verscheen weer een bundel van hem, over roomsen en gereformeerden. zie gids -d1 Van onze verslaggeefster Sas van Gent - Hij dacht meteen: 'die schiet niet'. Zij was daar nog niet zo zeker van. „Dat pistool leek toch wel heel echt," zegt ze peinzend. Mevrouw Slock met de hand op de kassa die ze beschermde tegen de overvaller. foto wim kooijman Voor de allereerste keer in hun vijftig jaar lange carrière als on dernemer kregen Irene en Wil Sloek (76 en J7 jaar) uit de Noordstraat in Sas van Gent maandag te maken met geweld. Een onbekende man kwam net na vijven de winkel binnen en eiste met een vuurwapen in zijn hand de inhoud van de kassa. Er zaten weliswaar alleen maar wat franken en honderd gulden wisselgeld in, maar dat geld zon der slag of stoot afgeven, daar voelde het echtpaar Slock toch weinig voor. De man droop on- verrichterzake af toen het twee tal zei de politie te bellen. Kranig doen ze in het kleine keu kentje achter de winkel hun ver haal, ze kunnen er achteraf zelfs een beetje om lachen. „Maar tel kens als we het vertellen, komt het weer terug," zegt zij. „Dan besef je pas wat je hebt meege maakt en waaraan je ontsnapt bent. Ik had nooit gedacht dat ons dit nog eens zou overkomen. Op het moment zelf was ik vrij rustig. De schrik kwam pas toen ik de politie belde. Toen stond ik te trillen op mijn benen." Meneer Slock heeft geen moment gedacht dat de overvaller echt 71031 000218 I i I I WOENSDAG 4 JANUARI 1995 Hilversum (anp) - Vara-voor- zitter Marcel van Dam heeft er vrede mee dat de Vara ver dwijnt als dat het publieke bestel ten goede zou komen. Hij heeft dat gisteren gezegd tijdens de nieuwjaarsbijeen komst van zijn omroep. Een etmaal eerder had de Vara bekendgemaakt dat zij voor het tweede achtereenvolgende jaar ernstig ledenverlies had geleden. In twee jaaï raakte de omroep vereniging ruim 50.000 leden kwijt. Dat is bijna tien procent van de aanhang. Van de omroe pen met de A-status is zij de kleinste. Met een campagne wil de sterk vergrijzende Vara jonge leden (onder de 35 jaar) winnen. De aanwas is al jaren onder de maat. Voorlopig wil Van Dam dus niet van opheffing weten. De voorzitter vindt echter dat de belangen van de Vara onderge schikt moeten zijn aan die van de publieke omroep. „Hoewel ik niet sta te springen dat de Vara als omroep ver dwijnt," zei hij. Concurrentie Van Dam acht een sterke publie ke omroep een noodzaak om te concurreren met de commerciële concentratie van Veronica, RTL en Endemol. „De ontwikkelingen gaan zo snel dat een doorbraak nodig is," al dus Van Dam. De Vara-voorzitter vindt dat er regels moeten komen die de vor ming van mediagiganten tegen gaan. Naar aanleiding van het samen gaan van RTL en Veronica/Ende- mol verklaarde staatssecretaris Nuis vorige maand daar niet voor te voelen. INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Den Haag (anp) - De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft vijf Nederlandse kunstenaars uitgenodigd om een portret te maken van koningin Beatrix. Het is geen competitie. Als alle vijf de inzendingen goed genoeg worden bevonden, komen ze ook alle vijf in-omloop. De konin gin, die zeer veel verstand heeft van kunst, beslist zelf mee. De RVD brengt de portretten op de markt. Volgens een woord voerster is er altijd '.veer grote belangstelling voor/ Bij de inhuldiging van de koningin, bijna vijftien jaar geleden, werd een zeefdruk van Marte Röling in omloop gebracht. Het portret werd enorm populair. Vooral min of meer openbare in stellingen schaffen zich graag een afbeelding van de koningin aan. De RVD wil niet zeggen welke vijf kunstenaars in de weer zijn om een nieuw portret van de Nederlandse vorstin te vervaardi gen. Van hen is bekend dat ze in elk geval portretten kunnen schilderen en dat hun werk zich leent voor reproduktie. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft de provincies Zeeland en Drenthe onder financieel toezicht ge steld, Zeeuwse bestuurders reageerden gisteren zeer verbaasd op dit bericht. De maatregel betekent dat de twee provincies voor alle uitga ven vooraf toestemming moeten krijgen van het ministerie. De twee provincies treft dit lot, omdat ze de begrotingen voor dit jaar en volgende jaren waar schijnlijk niet sluitend krijgen. Volgens het ministerie zijn die begrotingen 'niet reëel in even wicht'. Staatssecretaris Van de Vondervoort (Binnenlandse Za ken) denkt dat het de beide pro vincies ook de komende jaren niet zal lukken een sluitende be groting te maken. Voor de provincie Zeeland ver wacht het ministerie dit jaar een tekort van 1 miljoen. In de jaren 1997 en 1998 worden tekorten verwacht van meer dan twee mil joen. Behalve de beide provincies wor den ook een 21 gemeenschappe lijke regelingen getroffen door het financieel toezicht van Bin nenlandse Zaken. Dat zijn onder meer: de bestuursacademie Zuid- Nederland in Tilburg, het indus trie- en havenschap Moerdijk, en het recreatieschap Veerse Meer (Middelburg). ZIE OOK ZEELAND-Cl: 'Onder toezicht stelt niets voor' Groningen - Drugdealers uit de stad Groningen hebben een aan tal kinderen van tien jaar en ouder ingeschakeld als koerier. Ze kregen geld om drugs té bezorgen of om gebruikers naar de han delaars te brengen. De zaak kwam aan het licht tijdens politieacties in de Indische Buurt. Met de aanhouding van vier drugdealers en meer dan 120 junks maakte de politie een einde aan de drugoverlast die daar de afgelopen maanden is ontstaan. De gebruikers en handelaren in timideerden buurtbewoners in de omgeving van het Floresplein en de Soerabajastraat, klampten passanten aan met het verzoek drugs te kopen en vielen mensen lastig bij winkels en het postkan toor. De overlast in die straten is ontstaan nadat de politie afgelopen zomer een einde had gemaakt aan de drughandel in de omgeving van het Molukkenplantsoen. Den Haag (anp) - Het aantal vreemdelingen dat vorig jaar na bemiddeling van het terugkeerbureau, de Internationale Orga nisatie voor Migratie (IOM), naar eigen land terugkeerde is in 1994 verdubbeld. zou schieten. „Hij riep tegen mijn vrouw 'de kassa of ik schiet, ik schiet, ik schiet'. Irene kwam te rug de keuken in om mij te roe pen. Dat stond die man gewoon toe. Dat doe je niet als je echt geld wil hebben. Dan grijp je toch naar de kassa of zoiets. Maar hij heeft geen beweging ge maakt. Toen hij mij hier in de keuken zag zitten, liep hij achter uit de winkel weer uit. Hij was met de fiets. Ik heb hem nog na gekeken. Een grote stumperd, zo zie ik die man." Al verschillende keren hebben de Sassenaren hun spannende re laas gedaan. Tegen de politie, te gen verontruste familieleden en ook tegen de buren die een bloe- menzaak drijven. „Die hebben gezien dat er een hele tijd een man met een fiets hier aan de overkant van de straat heeft ge staan. Wij hebben dat zelf niet gezien. Het was een hele rustige middag. Slecht weer, donker." Het incident is voor Irene en Wil geen reden om met hun zaak (huishoudelijke artikelen) te stoppen. „Nee hoor," zeggen ze resoluut. „Alleen als we een se rieuze koper vinden die de zaak wil voortzetten." In 1993 maakten 782 vreemdelin gen gebruik van de terugkeerpro- grammma's van het IOM, vorig jaar waren het er 1450, aldus gis teren directeur Schutjes van het IOM. De organisatie begeleidt vreem delingen die naar hun land van herkomst terug willen bij het or ganiseren van de reis en het zoe ken van mogelijkheden om in hun eigen levensonderhoud te voor zien. Daarbij kan het bijvoor beeld gaan om het opzetten van een eigen bedrijfje. Schutjes verklaart de toename van teruggekeerde vreemdelin gen die hulp van het IOM inrie pen, uit de grotere bekendheid van de organisatie. Ook speelt mee dat er meer vreemdelingen Nederland binnenkomen. Logi scherwijs willen er volgens Schu tjes dan ook meer mensen terug. Daarnaast worden de activiteiten van het terugkeerbureau volgens de directeur steeds meer geaccep teerd door de hulpverleners die actief zijn bij de hulp aan vreem delingen. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. IJB i - Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): .De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro 89.40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:_ HHHHHH 1 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1