Tsjetsjenen verdrijven de Russen 7,4% tje* „VAN GEFFEN" 06-0331 Pe &tnjoor Antwerps hotel is niet schuldig Boeren op hun eigen Rai Schepen en booreiland in moeilijkheden Herstel prins gaat veel tijd kosten 38 onsex |wen Be! Dames Thuis 06-98.50 eel and krijgt waliteitspieper' estand Bosnië oudt stand inderparadijs vlammen op SV is nog niet aar voor NAC itverkoop ij Begemann astralië wil logste gebouw Westbrabanders bij slachtoffers van hotelbrand Nieuwe regels bij Spoorwegen ra kleinste m A-omroepen Derksen draait geldkraan dicht DIERENVERZORGINGSCENTRUM wenst al zijn klanten een voorspoedig en diervriendelijk 1995 Rusland geeft verlies tanks toe Vrouw (79) dood na fietsongeluk Extra hoge rente VSB'BANK Europese vlag houdt 4maar' twaalf sterren I 1995 X 1 Heef eens iets anders geef een dinerbon restaurant al vanaf 15,- Nieuwe Glnnekenstraat 3, BREDA, tel. 076-211199 |r. en EKT-SEX, van hete (75cpm) taboe, J-327-20, lliin en leuke "0" en je twee.Da- 16.46.77 3x1 200 jes willen gebeld 136.98. 4611 sr 1p/m 06-9596 06-9519 06-9845 06-9785 uit heel Nederland GEHEEL PRIVÉ thuis doorgeschakeld. 24 u/p.d. 100 c.p.m. 135e JAARGANG HEÏWEER Rustig weer Na een paar onstuimige dagen met regen-, hagel- en sneeuwbuien, zorgt een hoge drukgebied vandaag boven ons land voor rustig en overwegend droog weer. oes - De Stichting Plantaardige toduktie (SPP) wacht met smart een subsidietoezegging'vanuit ussel waarmee de introductie een Zeeuwse kwaliteitsaard- jpel kan worden voorbereid. De hting beijvert zich al een paar voor agrarische kwaliteits- odukten met een bijbehorend suws keurmerk. ZIE ZEELAND - C1 rajevo - Het bestand in Bosnië gisteren door alle strijdende jtijen grotendeels in acht ge inen. Wel werd er een raket af- raurd op het hotel Holiday Inn Sarajevo. Niemand raakte bij laanslag gewond. De VN maak- bekend dat nu ook de Kroati- ie milities in Bosnië akkoord gegaan met het bestand. ZIE BUITENLAND-A4 ZIE OOK COMMENTAAR OP A3 taève - Honderden vlinders in vlinderparadijs in het Zwit- se Marin zijn omgekomen bij brand in de reusachtige kas larin ze verbleven. In het Papi- ama (Vlindereldorado), dat in was' geopend, bevonden zich iijke soorten vlinders. Jaar- brachten 200.000 mensen bezoek aan de Zwitserse va at van de vlindertuin in het orderdierenpark in Emmen. ïdhoven - PSV trainde giste- voor het eerst onder leiding Dick Advocaat. Wat de ex- idscoach betreft, mag de com- itiewedstrijd van vrijdag - in ida tegen NAC - afgelast wor- omdat -de voorbereiding op duel te kort zou zijn. IE SPORT-B1 da - Binnen afzienbare tijd ipt de Begemann Groep enkele lerdelen van het concern te ikopen. Het gaat om de reste- de delen van Holec en het Bel- ihe VCST. Op de beurs is het ideel Begemann weer in trek. teren werd er 30 gulden voor aald. IE ECONOMIE - A5 NBEURS - A6 lbourne - De regering van de itralische staat Victoria steunt plan van een bedrijf om in ibourne het hoogste gebouw wereld neer te zetten, dat 500 Ier in de lucht moet reiken. De izijdige gouden toren zou één anderhalf miljard gulden n kosten. Het hoogste bouw- 'k in de wereld is nu de Sears 'er in Chicago; die meet 443 Ier. Van onze correspondent Bert Schampers Antwerpen - Het Antwerpse hotel Switel treft geen enkele schuld voor de brand op oudejaarsavond, waarbij tot nu toe zes doden zijn te be treuren en nog dertig mensen in verschillende ziekenhuizen voor hun leven vechten. Het hotel voldoet volgens de brandweer aan alle veilig heidsvoorschriften. De conclusies van het onderzoek naar de oorzaak van de brand zijn gisteren nog niet bekend ge maakt. De gerechtelijke instan ties willen eerst nog verschillen de getuigen confronteren met hun hevindingen. Op een pers conferentie gistermorgen in Ant werpen wilden 'de verschillende functionarissen dan ook niet spe culeren over de oorzaak van het drama. Gouveneur Camille Pau- lus van de provincie Antwerpen noemde het een wonder dat niet meer dodelijke slachtoffers zijn gevallen. „Natuurlijk, elke dode is er een teveel. Maar als je kijkt paar de omstandigheden waarin zich dit drama heeft voltrokken, dan mag je toch spreken van een mirakel. Dit had een ramp kun nen zijn als in de jaren '60 bij de brand in het Brusselse warenhuis Innovation," aldus de provincie- gouveneur. Op het oudejaarsfeest in het hotel waren 450 mensen aanwezig. Gisteren overleed een zesde slachtoffer. Totnutoe zijn alle do delijke slachtoffers Belgen, onder Van onze verslaggeefster Etten-Leur/Roosendaal - Drie Westbrabanders ho ren tot de slachtoffers van de Antwerpse hotelbrand op oudejaarsavond. Een van hen is de 58-jarige mevrouw R. Bos uit Et- ten-Leur. Zij ligt in kri tieke toestand in het Ant werpse Universiteitszie kenhuis. Volgens een woordvoerder van haar verpleegafdeling zijn de komende 72 uur van vitaal belang voor de vraag of zij haar verwondingen overleeft. Ook haar plaatsgenoot en oud-huisarts A. Jacobs (72)) behoorde tot de gasten die in hotel Switel een feestelijk oud en nieuw wilden vieren. Hij is met zware brandwon den opgenomen in het Mid- delheim ziekenhuis in Ant werpen. Volgens een fami lielid is de toestand van me neer Jacobs momenteel 'vrij stabiel'. Op de intensive care van datzelfde hospitaal is.ook de Roosendaler H. Jas (60) op genomen.Over zijn toestand was gisteravond geen infor matie te verkrijgen. "3 -3 Vier agrariërs bespreken op de gisteren begonnen Landbouw Rai de voor- en nadelen van een tentoongestelde landbouwmachine. Meer dan driehonderd deelnemers presenteren er de nieuwste produkten en ontwikkelingen op agrarisch gebied. De tentoonstelling duurt tot en met 7 januari. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Wie zonder geldig kaartje perron of trein betreedt, kan voor onaangename verrassingen komen te staan. De Nederlandse Spoorwegen hebben nieuwe regels ingevoerd en zien scherp toe op de naleving; en da's even wennen. ZIE PAGINA A2 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie/Beurs A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 IJmuiden (anp) - Een zware storm heeft in het weekeinde en maandag vijf schepen en een boorplatform op de Noordzee in moeilijkheden gebracht. Twee opvarenden van een Duitse reddingsboot worden vermist, een Noors vrachtschip is bij Texel ge kapseisd en gezonken. De moeilijkheden begonnen met het Turkse vrachtschip Nova 1, waarvan zaterdag de stuurin richting defect raakte. De met aluminium geladen vrachtvaar der werd door de noordwester storm uit de scheepvaartroute boven de Waddeneilanden naar Ameland geblazen. Het 75 meter lange schip aan vaardde pas laat hulp van slepers en kon zo met de grootste moeite zondagavond de Eemshaven bij Delfzijl bereiken. Tijdens de begeleiding van de Nova 1 sloeg ten noordwesten van Schiermonnikoog een opva rende van de reddingsboot Ge broeders Luden uit Lauwersoog overboord. Een Nederlandse ma rinehelikopter vond de man na een zoekactie van 2,5 uur dankzij zijn lichtbaken. Hij werd onder koeld opgenomen in een zieken huis in Leeuwarden, maar was gisteren weer op de been. De Duitse reddingsboot Alfred Krupp, die aan de zoekactie naar de vermiste Nederlandse opva rende had deelgenomen, kwam zondagavond op weg naar de thuishaven Borkum in moeilijk heden. De voortstuwing viel uit en twee opvarenden sloegen overboord. Naar hen is tot nu toe vergeefs gezocht. Zondagavond raakten in windkracht 9 tot 10 en golven tot 15 meter de ladingen van het Britse vrachtschip Forth- bank en de Noorse kustvaarder Het Noorse vrachtschip Linito op z'n kop in de hoge golven. Even later zou het zinken. foto anp Linito aan het schuiven. De Forthbank maakte op 130 kilo meter van Vlieland slagzij. De bemanning kon het schip behou den door langzaam tegen de hui zenhoge golven in te varen. Door het schuiven van de lading marmer nam de slagzij van de Li nito zo sterk toe, dat de vijf opva renden hun schip ontvluchtten. Zij werden op 40 kilometer ten noordwesten van Vlieland opge pikt door een passerende Zweed se tanker. De stuurloze Linito kapseisde gisteren op ruim vijf kilometer uit de kust van Texel. Het schip zonk binnen een kwar tier. Op ruim 110 kilometer uit de En gelse kust dreigde zondagnacht het booreiland Santa Fe Britan nia in moeilijkheden te komen. Door zandzuiging en zware golf slag zakte een van de poten plot seling dieper in 3e zeebodem. Ex ploitant Shell liet 16 van de 79 technici met helikopters evacue ren. De Santa Fe Monitor is gis termorgen weer in balans ge bracht door de weggezakte poot verder uit te schuiven. Hete meisjes Live 06-9715 Geen wachttijd 1gpm. JARRETELLE Hoge hakker echte sex! Henrëtte 39 j lotoboek. 01650-56410. Homosex voor 2 (ƒ1,-p.m.) Jack off 06-9735 Telefoonsex 06-9835 Draai eerst 06-320 en dan: SM voor 2 Bi-sex Travestie Studenten Darkroom Jongens-sex Gay Super Transsexueel Jack off privé Gaysex Brabant jn: .10 ■3S 325.1 323.2 325.0-L 327.51 324.H 325.12 329.H 321.3É 321.If 325.72 'ersum - De Vara heeft vorig zoveel leden verloren dat het kleinste van de A-omroe- is. De Vara zag bijna 24.000 in vertrekken en overweegt het imago op te poetsen om Ier ledenverlies tegen te gaan. Tros kreeg er vorig jaar 20.000 ai bij. IE BINNENLAND-A3 De Vara te Huilversum Eindhoven - De geldkraan naar de Stichting Getuigenis Gods Liefde I in Eindhoven wordt dichtgedraaid. In het jaar 2000 moet ze zichzelf bedruipen. Het betekent voor de 29 werknemers dat zij zijn gevraagd uit te zien naar een andere baan. De stichting is het levenswerk van Piet Derksen en zijn vrouw. Ze stopten er onder meer het geld in dat zij met de verkoop van Center Pares verdienden. Derksen zelf zegt 400 miljoen gulden te hebben weggegeven aan intiatieven van derden. Het commercieel worden van de stichting is mede het gevolg van fi nanciële tegenvallers en verkeerde beleggingen waardoor Derksen 250 miljoen gulden verloren zou hebben. Bovendien was het altijd al de bedoeling dat de stichting op een zeker moment zichzelf zou gaan be druipen. Verder speelt een rol dat de kinderen van oprichter Derksen meer hun stempel drukken op de stichting dan voorheen. Ruim een jaar geleden dreigden de kinderen van Derksen naar de rechter te stappen omdat hun ouders het bezit dat hen nog resteerde naar Gibraltar hadden overgeheveld, waardoor het onbereikbaar werd voor hen. Derksen zei toen te vrezen dat zijn kinderen ?ijn le venswerk niet wilden voortzetten. Dat conflict is inmiddels gesust. (ADVERTENTIE) Hoek, Lovenpolderstraat 18,01154-1355 wie een Zwitser met een Belgisch paspoort. Op de persconferentie overheers te pessimisme over de levenskan sen van enkeleendere zwaarge wonden. Nog 38 mensen zijn in levensgevaar. In verschillende ziekenhuizen bevinden zich nog ruim 70 slachtoffers. Onder de gewonden zijn ongeveer 30 Ne derlanders, waarvan een aantal er de voorkeur aan geeft om in ei gen land te worden verzorgd. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 8 710311 "000218 I I I I I DINSDAG 3 JANUARI 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Grozny/Moskou (rtr/afp/dpa) - Na 48 uur bloedige gevechten hebben Tsjetsjeense strijders gisteren de Russische troepen uit het centrum van de hoofdstad Grozny verdreven. De Russische autoriteiten erkenden dat zij tientallen tanks in straatgevech ten hebben verloren. Utrecht (anp) - Het gaat nog steeds langzaam de goede kant op met de gezondheid van prins Bernhard, aldus gis teren een woordvoerster van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). De 83-jarige prins herstelt in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht van een darmoperatie en vooral van de complicaties die daarop volgden, een longontste king en een shocklong. Er is sprake van echt herstel, maar de danig verzwakte prins heeft nog een lange weg te gaan voordat hij voldoende is opge knapt om het ziekenhuis te verla ten, zo valt uit de berichten op te maken. De prins wordt af en toe bea demd, maar niet meer zo vaak als eerder tijdens zijn ziekte. Bern hard verblijft al sinds 26 novem ber in het ziekenhuis. Hij ligt nog steeds de hele dag in bed. Hij heeft vaak de televisie aan. De prins krijgt nog steeds veel post. In het weekeinde vloog de Koninklijke Nederlandse Vereni ging Voor Luchtvaart (KNWL) over het ziekenhuis met een vliegtuig en daaraan een vlag met de tekst 'KNVVL wenst* ZKH spoedig herstel'. Blijken van belangstelling en me deleven hebben hem volgens de RVD steeds bijzonder goed ge daan. Van onze correspondent Middelburg - De 79-jarige S. Geense uit Middelburg is in het streekziekenhuis Walche ren te Vlissingen overleden aan haar bij een ongeval op gelopen verwondingen. De vrouw werd op donderdag 29 december van het vorig jaar op de Koestraat in Middelburg aan gereden door een 23-jarige fietser toen ze lopend het fietspad over stak. De fietser kpn haar niet meer ontwijken. Bij de aanrij ding kwam de vrouw te vallen en liep een hersenschudding op en werd overgebracht naar het Vlis- singse ziekenhis. Daar overleed ze ten gevolge van opgetreden complicaties. De volledig verwoeste binnen stad toonde de sporen van de fel le gevechten van de afgelopen da gen. Voor het presidentieel paleis stonden meer dan tien uitgebran de Russische tanks, temidden van de lijken van Russische soldaten. Rondom het paleis is geen enkel gebouw intact. De Russische artillerie hervatte gisteravond de beschieting van de stad. Volgens de Tsjetsjenen waren er nog maar drie geïsoleer de groepen tanks in de stad. „Ze zijn omsingeld-maar houden via de.radio contact met de artillerie buiten de stad, die ons probeert te verjagen." Volgens de Russische ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken zijn de Russische troepen zich aan het hergroeperen. Dat is feitelijk een erkenning dat het op oudejaarsdag ingezette offensief om Grozny in te nemen, is mis lukt. Volgens Moskou houden de Tsjetsjenen de Russische opmars vanuit 50 stellingen in de stad te gen. Volgens onofficiële berichten heeft de Russische legerleiding de situatie vóór de aanval zaterdag verkeerd ingeschat. „De tankeen heden zijn in Grozny in de val ge lopen," aldus een zegsman in het Kremlin. De tankaanval, volgené militaire experts een elementaire tactische fout, is des te onbegrij pelijker, daar minister van De fensie Gratsjov nog geen^maand geleden had gezegd dat een der- (ADVERTENTIES) Vaste Termijn Deposito looptijd 5 jaar. Wanneer u nu minimaal f 1.000,- vastzet voor een periode van 5 jaar ontvangt u 7,4% rente per jaar. Kom langs of bel gratis Daar kom je verder mee. (3 januari 1995, rentewijziging voorbehouden) gelijke aanval zinloos zou zijn. Het offensief is volgens de Tsjets jeense bevelhebber Asian Mas- jchadov afgeslagen. Een nieuwe aanval wordt niet uitgesloten, maar is volgens de Tsjetsjenen zinloos. De afgelopen dagen zijn duizenden vrijwilligers naar Grozny getrokken om de stad te helpen verdedigen. „Ik heb nu tien keer zoveel man nen onder de wapenen dan drie dagen geleden," aldus Masjcha- dov. Volgens hem verloren de Russen 150 tot 180 tanks en pant-^ serwagens, en 800 a 1000 solda ten. Behalve in Rusland zelf stuit de Russische actie ook in het buiten land op groeiend verzet. Een woordvoerder van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken beschuldigde Moskou van schen ding van de mensenrechten. Bonn en Parijs denken erover de Orga nisatie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa in te schakelen. Van onze correspondent Brussel - De uitbreiding van de Europese Unie van twaalf naar vijftien lidstaten heeft niet tot gevolg dat nu ook het logo van de EU wordt aangepast. De twaalf gele sterren op de blauwe vlag blijven behouden. Die ster ren hebben namelijk niets met het aantal lidstaten te maken. De Europese Unie heeft de bekende vlag 'in bruikleen' van de Raad van Europa, een instelling die vreedzame sa menwerking tussen de Euro pese landen wil bevorderen. De vlag werd in 1955 door de Raad geïntroduceerd. Het logo met de twaalf sterren tegën een blauwe achter grond symboliseerde toen het verbond van de Europese volkeren. Het aantal sterren kan niet worden gewijzigd, want 'twaalf is het getal van de volmaaktheid'. Daar zul len Oostenrijk, Zweden en Finland - de drie nieuwe lid staten - genoegen mee moe ten nemen. Postbus 3240,5003 DE Tilburg Telefoon 013-63 44,00 De N.V. Brabantse Ontwikkelings Maatschappij wenst innoverend, acquirerend en participerend Brabant een inspirerend 1995 IDit woord is vandaag in het nieuws! Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Rolfer-pen voor u, met uw woord(en) I naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, I de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. A Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt m.i.v. 1 januari 1995 per: kwartaal acceptgiro 89,40 kwartaal autom. incasso 86.90 maand autom. incasso 29.80 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) j De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- c gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar i Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. S A DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1