Van vloeibaar brood tot trappist !J de stem Cultuurhuis Gent geeft beeld van het Belgische bierlandschap POLITIE rapport c c I I POSTCODE Meningen over goederenspoor blijven verdeeld PLAATSELIJK NIEUWS Putte neemt afscheid van burgemeester C. van Liere Hondenclub Aardenburg viert tienjarig bestaan met reeks van activiteiten ZEELAND Jw postcodelot is uw GroenLot® Miljonair worden? Vul de bon in en doe - NATIONALE LOTERIJ Bj Breskens Oostburg Vogelwaarde 994 X i DINSDAG 3 JANUARI 1995 C3 BIERENBESCHERMING BREDA E.O. |AC: R EN JONGERENTELEFOON: N {STADSGEWEST BREDA): 076-7121 076-2225 06-0432 076-205» fRIJWILLIGERSWERK BREDA: 07O-356J 076-2410 076-2157 communicatie con aanschaffen? nmunicatieapparatuur handelen |at onze lezers hun advertentie i handbereik hebben. Tentie onder deze rubriek. 76-236253/236255 ËLEVERKOOP DE STEM imerwerken Iuw huis plaatsen??? die dat regelen kan, zorg dan dal Jtentie direct binnen handbereik I advertentie onder deze rubriek 76-236253/236255 ËLEVERKOOP DE STEM Uitlaten Jieuwe uitlaat toe? atspecialist, zorg dan dat tentie direct binnen handbereik advertentie onder deze rubriek 76-236253/236255 ËLEVERKOOP DE STEM erhuizingen i verhuizen?? |e dit feilloos regelt, zorg dan dat -tentie direct binnen handbereik i advertentie onder deze rubriek. 76-236253/236255 ËLEVERKOOP DE STEM zonwering i zon in huis! Cnwering verkoopt, |ers uw advertentie direct binnen en en plaats een advertentie br deze rubriek. 76-236253/236255 ËLEVERKOOP DE STEM Overgiet gemalen granen met lauw water en je ontdekt dat dit meel verandert in een soort vloeibare suiker. Door deze suiker vervolgens te laten staan, vergist de vloeistof op den duur tot alcohol. Dat is, wat vandaag de dag nog alle bierbrouwers doen. Voortborduren op een ontdekking die landbou wers, zo'n 9000 jaar voor Christus, in het gebied tussen Eufraat en Tigris (lag daar niet het Aards Paradijs?) deden. Het bier werd niet beschouwd als wat het nu is: een alcoholisch versnapering. Het werd gezien als vloeibaar brood. En waarheen de land bouw zich ook verspreidde, het recept om dit drink bare brood te maken reisde mee. de w w Van onze verslaggever Rein van der Helm Dit staat te lezen in een publica tie, die het licht zag bij de inge bruikname van een bier-cultuur huis in Het Korenstapelhuis (vroeger Het Spijker) aan de Graslei in Gent (B). Een initia tief van een grote Belgische bier brouwerij, die de historie van de vele Belgische bieren als cultu reel erfgoed eens overzichtelijk wil presenteren. In de eerste eeuwen van onze jaartelling bleef bierbrouwen een huishoudelijke aangelegen heid: de vrouw bakte brood en brouwde bier. De activiteiten van de mannen beperkten zich kennelijk tot respectievelijk eten en drinken. Nadat het christendom zich langzamerhand over Europa verspreidde, ontstonden er over al kloosters. Zelfvoorzienende instellingen, waar ook het bier brouwen ter hand werd geno men. Het vrij alcoholrijke pa- tersbier bleef voorbehouden voor de eerwaarde heren en de pel grims. Eerwaarde zusters moes ten het stellen met het lichtere kloosterbier, of tafelbier zoals het nog wel genoemd wordt. Gruut Aan het eind van de twaalfde eeuw namer. in West-Europa herbergen meer en meer de ta ken van de huisvrouw en abdijen over. Hierbij werd van allerlei granen zoals gerst, tarwe, rogge, haver en boekweit een kleverig brouwsel gemaakt, nu bekend als witbier. Het brouwsel werd op smaak gebracht met een krui denmengsel, dat in Vlaanderen gruut werd genoemd. Dat krui denmengsel kon van stad tot stad verschillen waardoor smaakverschillen in het bier ont stonden. Lokale machthebbers, tuk op geld, varen er als de kippen bij om het 'gruut' als inkomsten bron te gebruiken. Er werd be- lastirg over geheven. En dat gruu: wel wat opleverde kan afgeleid worden aan onder meer het monumentale Gruuthuus in Brugge. 3T-7-M1LJOEN-BON is en uur hem op. Alleen dan weet (zeker dat u op tijd bent voor eerste trekking met extra lijzen. Wat die extra prijzen Jecies zijn, verklappen we nog ren niet. Maar u kunt erop (kenen dat er heel veel nullen pór de komma staan! Zorg dus it u erbij bent. i iale Postcode Loterij inclusief ging eenmaal per maand het de rekening af te schrijven, er invullen in blokletters. i het reglement, op aanvraag 20,- (twee lotnummers) 10,- (één lotnummer) hop. Daarom dat hoge gistings bieren een (Belgisch) Brabantse specialiteit zijn. Het Gruutrecht bleef in Vlaan deren, zolang de Franse koning het tot het eind van zestiende eeuw voor het zeggen bleef te hebben, het gebruik van hop verbieden. Daarom dat Vlaande ren de bakermat is van bruinzu- re bieren van 'gemengde gisting' In de noordelijke Nederlanden was er in die tijd ook wel bier. Ongekruid bier met de naam ael. Van mindere kwaliteit, oordelen de huidige Belgische kenners. De Britten vonden echter dat onge kruide bier weer het enige goede. Ze noemden het ale. Het woord beer vond pas ingang in de En gelse taal toen immigranten uit Vlaanderen bier met hop gingen brouwen in Engeland. In de vijftiende en zestiende eeuw was het drinken van bier gezonder dan het drinken van water. Het brouwsel was immers gekookt en het gebruik van hop voorkwam schadelijke bacteriën. Het maakte samen met brood deel uit van het dagelijks voed sel. De plaatselijke overheid hield scherp toezicht op de kwa liteit en gaf zeer uitvoerige brouwvoorschriften. Het gevolg was dat elke stad zo'n beetje zijn eigen bier had. En dat is, volgens de samenstellers van het ge schrift, een van de redenen waarom er in België zo'n grote Het nieuwste Zeeuwse bierZeeuwse Vlegel. verscheidenheid aan bieren is. Omdat bier-een noodzakelijk on derdeel van het leven was, was het ook een dankbaar object om belasting te heffen, dikwijls geënt op het alcoholpercentage. Alleen abdijen bleven hiervan gevrijwaard en dat is weer de oorzaak waardoor abdijbieren een hoog alcoholpercentage heb ben. Ook twee steden waren er van vrijgesteld: Hoegaarden en Lembeek, reden waarom tot de Franse tijd hier veel brouwerijen geconcentreerd waren. De Franse revolutie zette ook de Belgische bierwereld op zijn kop. Voortaan werd in Hoegaar den en Lembeek belasting gehe ven, waarna de brouwerijen uit zwermden om dicht bij hun markt te zitten, en kloosters werden óf verbeurd verklaard óf vernietigd. Daarna hebben maar enkele abdijen van de paters Trappisten het bierbrouwen her vat. In België zijn er nog vijf Trappistenbieren, in Nederland slechts één: in Koningshoeven (bij Tilburg). Op de markt verschijnen van daag de dag ook abdijbieren. Gebrouwen in 'wereldlijke' brouwerijen volgens een recept van een kloostergemeenschap. De ontwikkelingen stonden ech ter niet stil. In Pilzen werden zogenaamde koudemachines ge bruikt. Daardoor kon bier gisten Hap Hdverweg de 14e eeuw schreef de Duitse keizer Karei IV wette- lijr een nieuwe brouwwijze voor, wiarbij het gebruik van hop »erd toegestaan. De toepassing vin hop bij het bierproces droeg hj aan een enorme kwaliteits verbetering. Het hop remde de (roei van bacteriën af, waardoor ven betere gisting ontstond. Bie- len van hoge gisting, zeggen we ïu. Nu behoorde het hertogdom Brabant toen tot het Duitse kei zerrijk en Vlaanderen tot het Franse koninkrijk. En de Franse koning verbood het gebruik van Het Belgische bierlandschap ziet er weer gekleurd en uitnodigend uit. foto camile schelstraete dhr. mevr. Banknummer: 131.95.01 I Van onze verslaggever nomain van Damme Bergen op Zoom/Antwerpen - De uitnodiging hebben ze pal bij de grens gelegd. Een ijzersterke uitnodiging vin den de Belgen, maar d'Ollan- fors hebben nog geen vol mondig ja gezegd. Vandaar dat de goederenspoor lijn die het Antwerps industrie ën havengebied moet verbinden nu nog ophoudt bij de grens. "Maar dat mag geen jaren meer uuren," vindt J. Claeys, voorzit ter van de Vereniging van de hidustriële bedrijven van Noord- Antwerpen (Vibna). „De beslis sen moeten zo snel mogelijk Benomen worden. Want voor al- er ligt is het alweer 2000." Oueys heeft al het al vaker ge- ®Bd. „Het spoor heeft de toe komst. Je kimt toch niet bezig Mijven met het land vol te stor ten met beton. Denk eens aan "et milieu, want als dat spoor er Met komt, moet alles over de *egen. Ik blijf zeggen dat het spoor een elegante oplossing is." tover wil voorzitter Ton van Jjen van Benegora, de Belgisch- Jederlandse milieuvereniging in "e grensstreek bij Antwerpen, Met gaan. „Nee, want eerst moet °e belofte uit de troonrede maar e®s waar gemaakt worden. Een !'udie over de mogelijkheden '°or het goederenvervoer tussen ontwerpen en Rotterdam, dus in Jfte regio. Pas als de resultaten Mi dat onderzoek bekend zijn, De goederenspoorlijn die het Antwerps industrie- en havengebied moet verbinden, houdt nu nog op bij de grens. foto de stem/dick de boer kan er verder gepraat worden." Vinkentouw Hoewel, praten. Eigenlijk hoeft die lijn niet, vindt Benegora. „Want er zijn nog genoeg moge lijkheden om het vervoer te ver beteren. Neem het Schelde-Rijn- kanaal, geloof maar dat de bin nenvaart ook op het vinkentouw zit. Neem de rail-terminal in Roosendaal. Ik heb begrepen dat daar ook nog wel ruimte is voor meer activiteiten." „En ook, neem de IJzeren Rijn. Dat is een spoorlijn die vanuit Antwerpen naar Duitsland loopt, onder andere via Turn hout. Ik geloof dat er een keer per week een goederentreintje overheen gaat. Als je die lijn opknapt en er nog een lijn naast legt, heb je een voortreffelijke verbinding. Dan ben je veertig procent van het transport dat nu nog via Roosendaal moet, kwijt." Achter de discussie is echter nog lang geen punt gezet. „Meneer, dat gaat jaren duren," zegt een woordvoerdster van de NMBS, de Belgische spoorwegen, „Die goederenspoorlijn is namelijk gekoppeld aan de HSL. En over die HSL is het laatste woord nog niet gezegd. U weet dat de Bel gische overheid een ander tracé in gedachten heeft dan de Ne derlandse overheid. Voor die op dexzelfde lijn zitten, meneer, dan zijn we jaren verder." Dat wil niet zeggen dat de Ne derlandse Zuidwesthoek achte loos de schouders ophaalt en de Belgische uitnodiging keurig naast zich neerlegt. Integendeel. „Om nou te voorkomen dat wij en de Belgen steeds maar nee zeggen tegen eikaars wensen en plannen, overleggen we regelma tig," zegt burgemeester G, Swil- lens van Ossendrecht. Landschapsplan Ossendrecht is een van de be langhebbende gemeenten. „Sa men met de drie andere Zuid westhoek-gemeenten en het Zeeuwse Reimerswaal dat ook te maken krijgt met een eventuele nieuwe lijn omdat Antwerpen de verbinding met Vlissingen wil optimaliseren, praten we met dat Antwerpen. Sinds een jaar heb- Inbraak Breskens - Op Nieuwjaarsdag werd ingebroken in de woning van een 38-jarige inwoner aan de Wulpenlaan te Breskens. Vermist worden een foto-ca mera en een aantal cd's. In de sloot Oostburg - Vermoedelijk van wege het door sneeuwval glad geworden wegdek raakte zon dagmiddag op de Philipsweg te Oostburg een 48-jarige au tomobilist uit Hoek de contro le over zijn voertuig kwijt. Hij raakte van de weg en beland de in een sloot. Daarbij werd de auto aan de linkerzijde aanzienlijk beschadigd. Computers weg Sas van Gent - In het afgelo pen weekeinde is ingebroken in een kantoor van een bedrijf aan de Westkade te Sas van Gent. Het gebouw werd door zocht en bureau's werden opengebroken. Vermist wor den een aantal PC's. Caravan Terneuzen - De politie heeft gisternacht twee mannen aan gehouden die zonder toestem ming verbleven in een caravan aan de Seheldekade in Ter- neuzen. De mannen, 28 en 23 jaar, waarvan laatstgenoemde zonder vast woon- of verblijf plaats, kregen een proces-ver baal wegens het niet in het bezit zijn van hun identi teitspapieren. Hek gestolen Zaamslagveer - Een 29-jarige inwoner van Zaamslagveer deed gisteren bij de politie in Terneuzen aangifte van dief stal van een stalen hek, dat als begrenzing diende van zijn erf. Het hek is in het afgelopen weekeinde verdwenen en dat werd gistermorgen door de ei genaar ontdekt. op een lage temperatuur. Hier door en door de effecten van de hop die bacteriegroei belemmert, werd de kwaliteit van het bier beter en regelmatiger. De pils was geboren en zou de wereld veroveren. Kleine lokale brouwerijen kon den het overal in de wereld niet langer bolwerken. Van de 3000 bierbrouwerijen die België zo'n kleine honderd jaar geleden nog telde, rest nog ongeveer een hon derdtal. In 1965, zo leerde een onderzoek, kwam van elke tien in België gedronken biertjes, er slechts één uit een lokale brou werij. De rest was pils. Maar het tij keerde. Er kwam een kente ring op gang, de consument wil de weer eens wat anders dan pils. En de speciaal-bieren maakten hun opmars die tot op de dag van vandaag duurt. Zo brouwt men zelfs in het Zeeuws- vlaamse Hulst weer een eigen streekbier. En sieren allerlei biersoorten de schappen van de grootgrutter: Lambic, geuzen, kriek, trappist, fruit, abdijbie ren. Zelfs witbieren zagen op nieuw het levenslicht. Straffe Hendrik Het Belgisch bierlandschap ziet er weer gekleurd en uitnodigend uit. Want wie neemt in Brugge geen Straffe Hendrik, als hij zo'n biersoort op de kaart ziet prij ken? En wie op een paar vier kante meters samengevat wil zien hoe dit landschap eruit ziet, neemt een kijkje in Het Koren stapelhuis, aan de Graslei in Gent. En het hoeft niet bij kijken te blijven, want een aantal speci fieke bieren kan ook ter plekke gedronken worden. En wie nog een stapje verder wil, kan zich te goed doen aan een (streek)ge- recht, waarbij bier een belang rijke rol speelt. Een fraai uit zicht op de historische Graslei is daarbij inbegrepen. KERSTBOOMVERBRAN DING - De omnisportvereni- ging De Kombuis houdt, in samenwerking met de winke liers en de brandweer van Breskens, zaterdag 14 januari de jaarlijkse kerstboomver branding. Ook nu zullen de bomen op het vierde strand verbrand worden bij de veer haven van Breskens. Deze ver branding gebeurt voor de 15e keer. De organisatie heeft weer voor leuke prijsjes ge zorgd. Voor elke ingeleverde boom ontvangt men een lot. De kerstbomen mogen vanaf 15.30 uur gebracht worden. De verloting is omstreeks 17.15 uur. Rond 17.20 uur gaat de brand in de kerstbomen. SCHATDUIKEN - De jeugd van West-Zeeuws-Vlaanderen kan het zakgeld weer wat po sitief bijstellen tijdens het jaarlijkse schatduiken in het zwembad van De Veerhoek op donderdag 5 januari. De kin deren van 6 tot en met 9 jaar mogen van 13.15 tot 14.30 uur de geldstukken van de bodem komen oprapen. De jeugd van 10 tot en met 12 jaar mag dat van 14.45 tot 16.00 uur komen doen. De deelname kost wel 2,75. KERSTBOOMVERBRAN DING - Door de stichting Walhalla wordt, in samenwer king met de vrijwillige brand weer, vrijdag 6 januari weer, de kerstboomverbranding ge houden. Tussen 15.00 en 17.00 uur kunnen de kerstbomen op de brandplaats in het wandel bos worden ingeleverd. Voor elke boom wordt een lootje voor de grote loterij uitge reikt. Vanaf 18.30 uur kunnen kinderen terecht in de brand weerkazerne om een gratis lampion af te halen. Om 19.00 uur vertrekt de groep onder begeleiding van de brandweer naar de brandplaats. Daar worden de kerstbomen op des kundige wijze in brand gesto ken. Na de verbranding is er voor iedereen warme chocola demelk en speculaas in de brandweerkazerne. Hier is ook de trekking van de loterij. Van onze verslaggever Putte - De Putse gemeenteraad neemt vrijdag 13 januari afscheid van burgemeester C. van Liere. Hij is gisteren begonnen als burgemeester in de na fusie ontstane nieuwe Zeeuwsvlaamse gemeente Sluis-Aardenburg. De afscheidsbijeenkomst begint om 14.00 uur in cultureeel cen trum De Biezen. Aansluitend, rond 16.00 uur, is er een openba re receptie. Dan kan de bevol king afscheid nemen van de bur gemeester. Net voor de Kerst werd bekend dat Van Liere per januari van baan zou veranderen. Dit tot grote verrassing van de ambte naren en politici in Putte. De tijd was te kort om voor zijn daad werkelijk vertrek nog een af scheidsbijeenkomst te organise ren. Om die reden is besloten om de bijeenkomst in januari te houden. ben we een Landschapsplan. Hoe willen we deze regio verder invullen. Die goederenlijn is een onderdeel van de discussie. Bin nenkort komen we weer bij el kaar." Dan zal Vibna-voorzitter J. Claeys opnieuw laten horen dat die goederenlijn een must is. „En niet alleen voor Antwerpen. Alle partijen profiteren dan. Want we moeten Europees denken. Ik zie de driehoek Brussel, Antwerpen, Rotterdam als één regio die je economisch sterk kan maken. Die goederenlijn kan, nee, beter gezegd, zal in die economische ontwikkeling een zeer belangrij ke rol spelen." Die uitspraken doet Benegora- voorzitter Ton van Rijen huive ren. „Ja, want weet je wat er gebeurt als die infrastructuur zo sterk wordt? Dan komt de indus trie eraan. Logisch, want ieder een zegt dan, die wegen en spoorlijnen liggen er nou toch, daar moeten we meer mee doen. Dus meer bedrijven en dat is nou net wat we liever niet zo snel zien gebeuren." Burgemeester Swillens kan zich wel vinden in die woorden. „Ja, want die goederenspoorlijn mag geen uitnodiging zijn voor groot schalige industrie. We willen het agrarische van deze streek zeker behouden. Daarom wordt er dus overlegd. Wij zeggen niet op voorhand, nee, geen spoorlijn. Wij zeggen wel, laat ons eerst alles goed bekijken, goed afwe gen en pas dan besluiten ne men." Van onze correspondent Aardenburg - Hondenclub Aardenburg (HCA) bestaat 5 januari tien jaar. Zondag 8 januari is er tussen 10.00 en 12.00 uur in het clubhuis aan de Heerendreef nabij De Elderschans een receptie. Hiervoor is ook het nieuwe gemeentebestuur van Sluis-Aardenburg uitgenodigd. Te vens worden veel leden en oud-leden verwacht. Het duizendste lid wordt waarschijnlijk begin januari ver wacht. Tien jaar geleden kreeg H. Rijk het idee om in Aarden burg een hondenclub te stich ten. Zelf was hij toen lid van hondenclub Rijckevelde in België. Begonnen werd met tien leden, waarbij de trainin gen gegeven werden in het bos met als onderkomen de oude paardestal van De Elder schans. Koffie werd meegeno men in een thermoskan en na de training opgedronken. Hier werd de baais gelegd voor een volwaardige club met elk jaar zo'n honderd inschrijvingen. De club heeft een vijfkoppig bestuur. Verder zijn er in structeurs, hulpinstructeurs, bardienst, schoonmaakdienst en een hondenclubredactie. De hondenclub is aangesloten bij het W 2 (Verbond van Hon denvrienden) te Brugge. Dit verbond heeft vijftien clubs onder zich. Het bestuur daar van bestaat uit een beheer raad. Binnen dit verbond wor den wedstrijden georganiseerd op het gebied van gedrag, ge hoorzaamheid en behendig heid. Om aan deze wedstrijden mee te mogen dien moet men in een categorie 2 of 1 zitten. Categorie 2 behaalt men als men het clubdiploma heeft of in de D-groep zit van de eigen club met een hond van onge veer 2 jaar. In categorie 1 komt men wanneer men maxi maal twee jaar in 2 gezeten heeft, waarbij een aantal pun ten behaald moet worden op officiële wedstrijden. Per cate gorie wordt per jaar aan de hand van geselecteerde wed strijden de finale gespeeld voor het kampioenschap van België. In het kader van het tienjarig bestaan wordt dit kampioenschap 17 september in Aardenburg gehouden. De trainingstijden zijn op dinsdag van 19.00 tot 19.30 uur voor groep A, van 19.45 tot 20.30 uur voor groep BI en B2 en van 20.45 tot 21.30 uur voor groep C en D. Op zater dag van 11.00 tot 11.30 uur voor de puppygroep en op zondag van 09.30 tot 10.00 uur voor groep A, van 10.15 tot 11.00 uur voor Groep BI en B2 en van 11.15 tot 12.00 uur voorgroep C en D. De Hondenclub Aardenburg onderhoudt zelf het terrein. Volgens de vereniging wordt de hondesport te veel onderge waardeerd, terwijl er veel goed mee wordt gedaan voor bijvoorbeeld drug-, reddings-, geleide-, soho-, jacht- en be wakingshonden. I

de Stem | 1995 | | pagina 15