Jrltk i BI TAALDE, m Nieuw kabinet te voortvarend' Gelegenheid Steltkluut onderzoekt jacht bij Saeftinghe W I. I C DE STEM Steense toneelvereniging brengt komedie DAG klapper UITSLAGEN eStem urgemeester: 'Sas van Gent zit niet te wachten op gemeentelijke herindeling' Cursus over Westerse en Oosterse filosofieën ZEELAND Ir particulieren De Vossen willen met optocht door de Gentsestraat pezorger Gefeliciteerd riekoningen- optocht in Dullaertwijk EDITIE ZEELAND "3 NE LOKATIE GEOPEND 'DEWERKERS Arbeidsplaatsen Of je stopt de stekker erin... Nieuwjaarsconcert van harmonieën Bezetting SCHIETINGEN KOERSBAL KAARTINGEN Schapen verwond door honden in Sint Maartensdijk DINSDAG 3 JANUARI 1995 C2 an onze verslaggever adorp - Natuurbescher- !ngsvereniging de Stelt- "uut stelt een onderzoek in ar de jachtmethoden langs grens van het natuurge- ied Saeftinghe. ■t gebeurt nadat bij de Stelt-1 'nut meldingen zijn binnenge- omen dat tijdens de ganzen- cht vogels in het natuurgebied :wust zouden zijn opgeschrikt. opvliegende vogels zouden -r aan de andere kant van de ijk in de sloot verdekt opgestel- «M El i Blukwens, bedankje, jubileum, jceptie, huwelijk, verloving, |rwinning, prestatie, examen, Abraham enz. 1 mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, bt 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. ferige tarieven op aanvraag. J's worden niet geretourneerd, j 076-236882 of geef uw tekst jen vóór plaatsing af bij één van [kantoren. Schriftelijke opgaven uitsluitend geaccepteerd, indien adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. louden ons het recht voor teksten 1 opgaaf van redenen te weigeren. 1 uitgever klachten bereiken over de (/en tekst behoudt de uitgever zich recht voor om de naam van de flrachtgever bekend te maken. i de jagers worden opgewacht en neergeknald. „Zelf heb ik het niet persoonlijk geconstateerd," zegt H. Castelijns, die zich na mens de Steltkluut met de zaak bezighoudt. „Maar er bij ons gemeld dat mensen aan de rand van het schor liepen en dat zo de vogels opgejaagd werden. Als die dan laag de dijk overvliegen zijn ze een gemakkelijke prooi." De jacht in het natuurgebied zelf is sinds enkele jaren verboden, onder druk van de natuurbe schermers. Die vinden het niet logisch dat er wel gejaagd mag worden op de zeedijk langs Saef tinghe. Het jachtrecht daar is door het waterschap Hulster Ambacht verpacht aan de jacht- combinatie Saeftinghe, die eer der ook in het natuurgebied het jachtrecht had. „Natuurlijk kun je er de jagers op aankijken," stelt Castelijns. „Maar ik kijk er het waterschap veel meer op aan. Het is toch van de zotte dat het waterschap de jacht op de zeedijk ongelimi teerd verpacht. Daar gaan wij bezwaar tegen maken. Als je nou weet dat Saeftinghe jachtvrij is, dan is het goed mogelijk om bijvoorbeeld watervogels van het jachtrecht uit te zonderen." Volgens Castelijns vindt deze zo genaamde 'kantjesjacht' langs natuurgebieden overigens ook elders in Zeeuws-Vlaanderen plaats. „Zoals bij het natuurge bied de Putting. Dat is bedoeld als rustplaats voor ganzen, maar omdat er in de praktijk rondom volop wordt gejaagd beant woordt dat gebiedje in het ge heel niet aan dat doel." Bij het waterschap Hulster Am bacht is de jachtkwestie nog geen reden geweest voor over denking. „Die jachtcombinatie had vroeger ook het jachtrecht in Saeftinghe en dus was het voor ons min of meer logisch ook het jachtrecht op de zeedijk aan hen te verpachten," zegt P. van Poorten van het waterschap. „Inmiddels is de jacht in Saef tinghe verboden, maar lopen de contracten voor de dijk nog steeds door. Zo'n jachtcontract geldt voor zes jaar." Dat voor het dijkvak Kruispolder-Paal loopt overigens dit jaar af. Dat voor het stuk Paal-Emmapla- teau in 1998. „En als die con tracten afgelopen zijn dan houdt het op, neem ik aan. Maar dat is een zaak van het bestuur." Van onze correspondente Hulst - De Stichting Alge meen Hulster Carnaval (AHC) De Vossen wil de carnavalsoptocht weer laten lopen door de Gentsestraat. Hiermee zouden enkele knelpunten op kruispunten worden omzeild. De voorbe reiding tot het verleggen van de route is in volle gang. De stichting onderhandelt met leden van de winkelver eniging van de Gentsestraat om de stoet op 26 februari door deze winkelstraat te I laten lopen. Daarvoor moe ten veertien overspanningen van de decoratieve verlich ting naar beneden worden gehaald. Een hele klus, die de leden van beide vereni gingen zelf willen klaren. Het verleggen van de route is een hartewens van velen. De wagenbouwers hebben de afgelopen jaren vaak ge klaagd bij de stichting over de verschillende knelpunten in de route. Door de reconstructie van diverse straten in de Hulster binnenstad werd het heel moeilijk om bij de kruis punten door de bocht te manoeuvreren. Dat was voor het publiek soms een extra attractie, maar voor de wagenbouwers die maanden lang werken aan een aantrekkelijke con structie was het een doorn in het oog. Bovendien leidde het tot lange wachttijden voor de wagens. Met de wijziging van de route hoopt AHC De Vossen meer wagens naar Hulst te krijgen. ;-de Peuter in Raamsdonksveer. Hulst - Buurtvereniging Den Dullaert houdt traditiegetrouw op 6 januari een Driekoningen optocht door de wijk. Om 18.30 uur vertrekt de stoet vanaf het gemeenschapscentrum Den Dullaert. De optocht duurt ongeveer drie kwartier. Het is de bedoeling dat de jeugdige konin gen zich zo origineel mogelijk uitdossen en dat ze 'verlichting' meenemen. De afgelopen jaren varieerde dat van een doodge wone zaklantaarn tot stallan taarns en lampionnen in allerlei soorten, kleuren en maten. Er lopen drie volwassenen ko ningen mee die de stoet leiden. Een geluidswagen rijdt voor de bonte stoet en zorgt voor toepas selijke sfeervolle muziek. Redactie Jerneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Peter Oggel (editie- obef), Frank van Cooten, Frank jjeij, Theo Giele, Rein van der helm, Florence Imandt, Ton women (sport), Harold de Puys- seleijr. Hoes: Klokstraat 1tel. 01100- ®30, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- oieverslaggever). ™lst: Steenstraat 14, tel. 01140- J3751fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten Iplv. editiechef). I handelsconcern zoekt i.v.m. uitbrei- enthousiaste funkties. :Ld belangrijker dan ervaring. j een afspraak ■18.oo uur 076-424817 Advertentieverkoop Jerneuzen: Zuidlandstraat 32, 01150-17920. vertegenwoordigers: Martin Boeije, Hans Dimmers. 1375*1 ^teenstraat 14'tel- 01140- ^ertegenwoordigers: tddy van den Brande, Marian Verstraeten. "fkoQpieider: Harry Muurmans, 076-236454. Telefoi tijden 'onnummers en openings- Van onze verslaggever Sas van Gent - Sas van Gent wil de verantwoorde lijkheid voor het gemeen telijk reilen en zeilen in eigen hand houden. Met die woorden gaf burge meester J. van Rest gister avond in haar nieuwjaar stoespraak aan dat haar gemeente niet op een ge meentelijke herindeling zit te wachten. „Het nieuwe kabinet is op pun ten dermate voortvarend, dat ze het kind met het badwater weg gooien," sprak Van Rest de in woners die nieuwjaar kwamen wensen op het stadhuis toe. „Er ontstaat onrust doordat al te gemakkelijk goed voorbereide paden worden verlaten." Als voorbeeld haalde ze de han delwijze van A. van de Vonder voort, staatssecretaris van bin nenlandse zaken aan. Zij zaait volgens de burgemeester van Sas verwarring over de toekomst van de gemeenten en de interge meentelijke samenwerking. „Nog in juni '94 werden gemeen ten bij wet verplicht tot samen werking en tot opschaling van de WGR-regio's. Nu stuurt zij aan op sterke provincies en sterke gemeenten. We kunnen blij zijn, dat bij ons de WGR (Wet Ge meenschappelijke Regelingen) nog steeds een licht takenpakket behelst en dat de zeggenschap nog goeddeels bij de gemeenten berust. Voor Zeeuws-Vlaanderen lijkt mij ook in de toekomst coördinatie van bovengemeente- lijke taken een goede weg," al dus Van Rest. De burgemeester sprak in haar nieuwjaarsrede verder haar te leurstelling uit dat de betere economische resultaten bij de bedrijven in Sas van Gent (Sas- Van onze verslaggeefster Roosendaal - De klok van de St. Jan de Doperkerk aan de Markt heeft kuren. Wie naar boven kijkt ziet dat de klok af en toe een kwartier, dan weer tien minuten oi soms zelfs enkele uren ach terloopt. En dat, zo bevreemdt veel mensen, terwijl het uurwerk onlangs op een atoomklok in Duitsland is aangesloten. Die klok, zo maakte de ge meente onlangs bekend, zou gelijk lopen van het uur werk moeten garanderen. Met de atoomklok is echter niets mis. In Duitsland geeft de klok exact de juiste tijd aan. Ook met de computer verbinding met Roosendaal lijkt alles in orde. Na enkele dagen puzzelen blijkt het euvel simpel: soms ligt de stekker er uit. In de toren van de St. Jan wordt momenteel hard ge werkt aan de verplaatsing van het carrilon. Om veilig te werken sluiten de werk lieden in en om de toren regelmatig alle stroom af. Daarna, zo blijkt, vergeten ze dat de klok ook uitvalt en na elke stroomonderbreking gelijk moet worden gezet. Het ongemak blijft wellicht nog enkele weken duren. Pas als al het werk is afge rond is de kans op stroom- onderbrekingen klein ge noeg om weer betrouwbaar een blik naar boven te kun nen heffen. Veel mensen, voornamelijk uit het verenigings\ en het bedrijfsleven, kwamen gisteren in de gemeentehuizen bijeen om handjes te schudden engelhaar onder het genot van een drankje een voorspoedig jaar toe te wensen. foto wim koovman (ADVERTENTIE) Glas, Zuid Chemie) niet tot extra arbeidsplaatsen heeft geleid. Ze sprak op dit gebied verder de verwachting uit dat er binnen enkele maanden een concrete in vulling is voor het voormalige CSM-terrein. Ook op de gemeentehuizen van Axel, Hulst, Terneuzen en Oost burg kwamen gisteren veel men sen, voornamelijk uit het vereni- gings- en het bedrijfsleven, bij een om handjes te schudden en elkaar onder het genot van een drankje een voorspoedig jaar toe te wensen. De nieuwjaarsrecep tie van de gemeente Hontenisse is vanavond (dinsdag). Servicestation WAL THER OE BLOCK OUDEZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058. telefax 01140-10856 van overige afdelingen op Pagina A2. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Koninklijke Harmonie St. Cecilia geeft zater dag 14 januari een nieuwjaars concert in Kloosterzande. Dit gratis concert is in zaal Van Leuven en begint om 19.30 uur. De Koninklijke Stedelijke Har monie uit Hulst verleent mede werking aan het concert. Van onze correspondent Sint Jansteen - Zaterdag 7 januari om 20.00 uur brengt de Steense toneelvereniging De Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene de kome die Bossemans Coppenol- le. Het stuk is geschreven in 1982 door het duo Paul Stalle en Joris D'Hanswyk. De Steense toneelvereniging is druk met de repetities bezig om in het nieuwe jaar goed voor de dag te komen. Onder leiding van Danni Heylen, bekend als Pascale van FC de Kampioe nen, wordt, ondanks het feit dat het een jong stuk is, terug gegaan naar de twintiger/derti- ger jaren. Dat betekent dus extra aandacht voor de kleding en het decor. Het wel en twee van twee voet balclubs, die in dit geval W Steen en HW'24 heten, loopt als een rode draad door het verhaal. En zoals Coppenolle, een van de hoofdfiguren uit het stuk zegt'Steen en Hulst, da's water en vuur'. Dat belooft dus extra spanning naast het ver haal waarin twee vrienden, Bossemans en Coppenolle re gelmatig te vinden zijn in café De Kroon waar zij een kaartje leggen, een borreltje drinken en ook wel eens ruzie maken. Ook Coppenolle's vrouw en dochter en Bossemans zoon maken deel uit van de families. De bezetting van het stuk, vijf dames en zes heren is, zoals secretaris George Martens zegt vrij groot. Gelukkig is dat voor de Steense toneelvereniging geen bezwaar. Naast de twee debutanten, Marino van Passel en Roger Picavet, zijn ook Wal ter Boussen en Henk van den Branden, twee ervaren oude rotten, present. Verder staan Emmy de Bot, Chantal de Cock, Anny Coppieters, Christiane De leden zijn druk doende met de laatste repetities. Op 7 januari is de eerste uitvoering. foto camile schelstraete MacTaggaret, George Martens, Jenny de Schepper, Ivan de Witte garant voor een opvoe ring die klinkt als een klok. De liefhebbers van een vrolijke toneelavond kunnen terecht in De Warande op 7 en 8 januari om 20.00 uur. Kaarten worden verkocht via de Warande, (01140-15014), 'Marlou' (01140-12331), G. Martens (01140-14124), L. Buijs-Smet (01140-16703). Wie op een later tijdstip de toneeluitvoering bij wil wonen kan nog terecht op 14 januari in de Halle te Axel, op 28 januari in Den Dullaert te Hulst, op 21 januari in het gemeenschapscentrum te Nieuw Namen of op 4 februari in de Vlaschaard te Koewacht. THEATER MIDDELBURG Try-out De Woonboot (komedie) - met Trudy Labij en Gees Linnebank - Stadsschouwburg - 20.00 uur (ƒ22,50) KLASSIEK VROUWENPOLDER Nieuwjaarsconcert - met Korfma- cher Trio - Nederlands Hervormde Kerk - 20.00 uur DIVERSEN CLINGE Café de Gouden Kroon -14.00 uur kaarting Malpertuus - 13.30 uur KBO-volks- dansen, zang en biljarten HULST De Lieve - KBO - 20.00 uur dansen De Lieve -13.30 uur bieden KIELDRECHT 't Sleepbootje -13.30 uur schieting voor bejaarden KLOOSTERZANDE Café de Reizende Man - 19.30 uur vleeskaarting ST. JANSTEEN Café Zondags Vermaak -14.00 uur vleeskaarting TERNEUZEN De Veste -19.00 uur dansen cd WAASLAND en ZEEUWS-VLAAN DEREN Grensoverschrijdende kerststal lenroute - Bezoek aan verschillende kerststallen en evocaties in de ge meenten Sint Gillis Waas, Beveren, Stekene, Hulst en Axel (van donder dag t/m woensdag) WALSOORDEN Café Rue du Nord - 13.30 uur schieting voor bejaarden FILMS GOES Grand Theater 14.00 uur De Leeuwekoning 20.00 uur The Specialist HULST De Koning van Engeland 14.00 en 20.00 uur De Leeuweko ning 14.00 en 20.00 uur The Lion King 14.00 en 20.00 uur lunior 20.00 uur Timecop 14.00 uur Only You 14.00 uur Miracle on 34th Street 20.00 uur Interview with the Vampi re VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00 en 19.00 uur De Leeuweko ning 14.00, 19.00 en 21.30 uur The Lion King 21.30 uur Timecop 21.30 uur Interview with the vampi re 14.00 en 19.00 uur Miracle on 34th Street 14.00 en 19.00 uur Junior 21.30 uur Pulp fiction BRUGGE Ciné Chaplin 22.30 uur What's eating Gilbert Grape GENT Decascoop 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Milk money 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The mask 14.30 en 17.00 uur Only you 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 20.00 en 22.30 uur Nostradamus 20.00 en 22.30 uur Sirens 14.30 en 17.00 uur Miracle on 34th Street 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Timecop 14.30,17.00 uur De Leeuwekoning 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The Lion King 20.00 en 22.30 uur The specialist 14.30, 17.00, 20.00 uur Max 22.30 uur Blown away 20.00 en 22.45 uur Pulp Fiction 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur When a man loves a woman 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Screens 15.00 en 17.30 uur De Leeuweko ning 20.00 en 22.30 uur The Lion King 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur The Mask 17.30, 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Timecop 15.00 uur Miracle on 34th Street Hulst - Blaauwe Hoeve, twintig schutters. Hoge en tweede zij vogel: R. Schalkens, eerste zij vogel: F. de Meijer, grootste aantal (5): F. de Kindt. Wolphaartsdijk - Zaal Royal, Doel naar Hoger, 28 schutters. Wip 1: hoge vogel en eerste klep: R. Ossewaarde, Doel naar Hoger; eerste zijvogel: E. Nutz- man, Zorglvied; tweede zijvo gel: H. Hoogstrate, St.-Sebasti- aan; tweede klep: P. de Visser, Zorgvlied; derde klep: H. Boon man, Willem Teil; vliegende vo gels: A. Dekker, Doel naar Ho ger en J. Remijnse, Zorgvlied; grootste aantal (10): R. de Jon ge, Doel naar Hoger. Wip 2: eerste hoge vogel: A. Dekker, tweede hoge en tweede zij vogel: E. Maat, Zorgvglied; eerste zij vogel en grootste aanbtal (6): J. Remijnse, derde zijvogel: E. Os sewaarde, Doel naar Hoger; vierde zijvogel: H. Hoogstrate. St.-Jansteen - De Warande, KBO, 34 schutters: hoge vogel: Mortier, Koewacht; eerste zij vogel: Schalkens, Heikant; tweede zijvogel: Van Goethem, Stekene; grootste aantal (4): Suy, Koewacht. St.-Jansteen - De Warande, KBO: 1. A. van Remoortere/M. van Bunder, 2. W. de Windt/M. Taelman, 3. C. Verweij/E. de Smet. St.-Jansteen - De Warande, KBO, 26 personen. Jokeren: 1. mevrouw Lernout, Heikant; 2. mevrouw Verschueren, Kapel- lebrug; 3. mevrouw Janssens, Hulst. Van onze correspondente Antwerpen - De school voor comparatieve (vergelijkende) filosofie in Antwerpen zoekt cursisten over de grens. Nu de grenzen vervallen zijn, denkt de Antwerpse school ook liefhebbers vanuit Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Brabant te trekken. „We kunnen ons niet meer be perken tot het Westerse denken. De wereld wordt klein en de contacten met andere culturen zijn aan de orde van de dag. Deze confrontatie tussen Oosters en Westers denken in een nieuw licht opent perspectieven voor een meer omvattende filosofie", meent de secretaris. Er wordt op deze stelling tijdens de lessen ingegaan. De school biedt een kwalitatief hoogstaand programma aan allen die be langstelling hebben voor de filo sofie. Bijzondere voorkennis of een vooropleiding wordt niet vereist. De lessen worden gege ven door gespecialiseerde docen ten. De cursus bevat acht lesdagen per jaar, steeds op een zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur. Het is mogelijk vier jaar lang de lessen te volgen. De jaarlijkse lessenreeksen be vatten een inleiding in de filoso fie waarin de hoofdlijnen van het Oosters en Westers denken worden behandeld. In het twee de jaar wordt naar een vergelij king en een mogelijke integratie gezocht van beide denkrichtin gen en daarna worden brugfigu- ren, stromingen, de vrouw in de filosofie en de wereldgodsdien sten en de praktische waarde van de filosofie behandeld. Daarnaast is er een lezingency clus op de maandagavonden met in 1995 het thema 'Ethiek: we relden van goed en kwaad'. De lessen worden gegeven in de Universitaire Instelling van Ant werpen (UIA) in Wilrijk in het gebouw van de rechten faculteit. Zij die kennis willen maken met deze cursus kunnen een inlei dende les volgen op 28 januari. Deze wordt gegeven door profes sor Ulrich Libbrecht. De lessen in 1995 over Chinese-, Antieke- Westerse-, Indische- en Moderne Westerse filosofie vinden plaats op de zaterdagen 18 februari, 25 maart, 13 mei, 10 juni, 9 septem ber, 7 oktober, 18 november en 9 december. Voor meer inlichtingen kan men bellen naar het secretariaat van de school voor comparatieve fi losofie: Georges Boagaers, Mis pelstraat 126 in Sint Niklaas, telefoon 00-32.3.7761488. Van onze verslaggever Sint Maartensdijk - Honden hebben afgelopen zaterdag twee schapen in Sint Maartensdijk verwond. In de weide achter het bejaar denhuis Maartenshof maakten twee honden 's morgens jacht op negen schapen. Van de twee schapen die de honden te pakken kregen, had er één verwondingen aan de achterhand en het andere' aan de linkervoorpoot.

de Stem | 1995 | | pagina 13