DE STEM ïeeuwse aardappel op komst Gevolgen storm vallen mee Nieuwe raad Sluis-Aardenburg geïnstalleerd ichting wacht met smart op EG-subsidie voor nieuw kwaliteitsprodukt Rijkswaterstaat doet metingen langs rijksweg 61 Belgische rivierloodsen staken stiptheidsacties 'astores in regio willen lauwer samenwerken CDA Sluis-Aardenburg voert constructief doch kritisch oppositie Ambulancebroeders grijpen tasjesrover (38) in de kraag ferdachte van rerkrachting aangehouden i toekomst parochies te waarborgen Amper schade aan zeeweringen 0 Stormvloedkering weer open juwelier-horloger-beëdigd taxateur «era ÜH&C-'- 'MééÈ<If Carder —mes Mercier "jjSSINGEL 63-65 BREDA TEL. 076-141416 Zeeland DINSDAG 3 JANUARI 1995 DEEL I Van onze verslaggever Vlissingen - Ambulancebroeders van het ziekenhuis in Vlissingen hebben afgelopen zondagavond op het parkeer terrein van het ziekenhuis een tasjesrover overmeesterd en overgedragen aan de politie. De rover had hardhandig de'tas afgepakt van een 71-jarige vrouw uit Veere. De attente ambulanciers schoten té hulp, tot grote dankbaarheid van de dame. De vrouw kwam door de worsteling ten val en liep ver wondingen op aan een knie. Na behandeling in het ziekenhuis kon ze naar huis. De 38-jarige verdachte uit Vlissingen is inmiddels ver hoord en in verzekering ge steld. Hij bekende de afgelopen dagen ook nog enkele inbraken te hebben gepleegd en een fietsdief stal. Minder fortuinlijk was gister ochtend een 18-jarige vrouw uit Vlissingen. Ze werd be dreigd en mishandeld door twee mannen, maar de daders zijn niet aangehouden. Het meisje liep rond kwart over ze ven op de Bosjeslaan. De man nen waren met de auto en maakten al rijdend vervelende opmerkingen. Op een gegeven moment zetten ze hun auto aan de kant en werd het meisje onder meer'ge stoken met een scherp voor werp. Ze liep lichte verwondin gen op en mocht na behande ling in het ziekenhuis naar huis. De politie is op zoek naar ge tuigen van het voorval. De ver dachten zijn twee blanke man nen van naar schatting twintig tot vijfentwintig jaar. Ze reden in een zwarte auto en reden weg in de richting van de Sin gel. ,onze verslaggever neuzen - Rijkswaterstaat de komende maanden ingen verrichten langs sweg 61 tussen Hoek en loondijke. gebied wordt in verband met ituele toekomstige aanpas- en van het West-Zeéuws- amse wegennet opnieuw in [(gebracht. naren en gebruikers van iden die grenzen aan de weg Hoek/Schoondijke worden door Rijkswaterstaat schriftelijk be naderd over het (te voet) betreden van hun percelen. Volgens woordvoerder J. Geluk hebben de metingen (onder meer breedtes van bermen en sloten) niets te maken met concrete plannen in het kader van het ex periment om de veiligheid op de West-Zeeuws-Vlaamse wegen te verbeteren op grond van de prin cipes van 'duurzaam veilig'. De grondbeginselen daarvan zijn dat verkeersdeelnemers weten wat hen te wachten staat, onbe doeld gebruik van een weg wordt voorkomen en dat weggebruikers met grote snelheids- en richtings verschillen elkaar niet tegenko men. Het West-Zeeuws-Vlaamse wegennet moet volgens het on derzoeksrapport ingrijpend op de schop om dat te bewerkstelligen. De rijksweg 61 wordt een broer tje van de autosnelweg, waar je onbelemmerd (minstens) honderd kilometer per uur mag rijden. Er zijn twee ongelijkvloerse kruisin gen tussen Biervliet en Schoon- dijke voorzien, eentje bij het kruispunt Tivoli en eentje bij het kruispunt Parkzicht, beiden bij IJzendijke. De kosten voor het project zijn begroot op 200 mil joen gulden. Het Rijk moet het overgrote deel van dat geld op brengen. Op dit moment worden de maatregelen verder uitgedok terd en op papier gezet. „De me tingen zijn bedoeld om voorbe reid te zijn op concrete plannen zoals de aanleg van fietspaden en langzaam verkeersbanen." Als alles volgens plan verloopt, kan het project Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen dit jaar de inspraakprocedure in, waarna in 1996 begonnen kan worden met de uitvoering van de werkzaamheden. Het plan staat of valt echter met de substantiële bijdrage die van het Rijk wordt verlangd. onderbezetting en eisten onder meer een betere compensatie voor overwerk. Door de acties moesten tiental len schepen wachten in de Zeeuwse wateren voordat ze naar Antwerpen konden wor den geloodst. Sommige weken uit naar de havens van Rotter dam en Vlissingen hetgeen een flinke financiële strop beteken de voor Antwerpse bedrijven. Met de Vlaamse regering is nu afgesproken dat het werk beter zal worden georganiseerd om de werkdruk te spreiden. Ook is een alarmprocedure ontwor pen om als het aantal overuren toch de spuigaten uitloopt, op nieuw rond de tafel te gaan zit ten en eventueel nieuwe lood sen aan te nemen. onze verslaggeefster - De Stichting Plantaardige Produktie (SPP) wacht smart op een subsidietoezegging vanuit Brussel armee de introductie van een Zeeuwse kwaliteitsaard- iel kan worden voorbereid. SPP beijvert zich al een paar voor agrarische kwaliteits- liukten met bijbehorend merk. SPP-cobrdinator J. a verwacht de toezegging van ese kwaliteitssubsidie - aeld om economisch zwakke io's een duwtje in de rug te ge- nu elk moment. De stich- heeft volgens hem enkele jaen nodig om een organisatie I poten te zetten die de teelt van iliteitsaardappelen gaat be nden en stimuleren. SPP is op zoek naar vier boe die de superpiepers willen i telen. Dat moeten volgens i boeren zijn die milieu- idelijk telen en bovendien zijn de produkten zelf bij winkels af te leveren. „Dan is I teen duidelijk wie er verant- ordelijk is als er iets niet in or is met de kwaliteit. Tussen- idel schept alleen maar ondui- I ijkheid.De Zeeuwse kwali- saardappel zal dus behoorlijk I lextra tijd vergen van de boe- terwijl het nog maar af wach- fan onze correspondent lliddelburg - De politie op folcheren heeft gisternacht m 22-jarige man uit Mid- I ielburg aangehouden. De san wordt ervan verdacht bp Nieuwjaarsavond een 23- arige vrouw uit zijn woon plaats te hebben verkracht. Dat gebeurde in de woning ran het slachtoffer. De man leeft bekend en is in verze- itnng gesteld. ten is of er winst valt te halen. De SPP zoekt daarom vooral naar 'jonge enthousiastelingen die wat tijd over hebben'. Maar niet het vinden van de juiste boeren of het telen van het produkt wordt vol gens de coördinator het grootste probleem, maar het aan de man brengen van de aardappel. „Je moet de aardappel op de markt zien te'brengen," legt Bom uit. „Op dit moment zijn we al volop bezig om een goeie afzetmarkt te vinden. We mikken op de spe ciaalzaken. Supermarkten heb ben vaak hun eigen kwaliteits- of keurmerk en daar kom je moei lijk tussen." Het benaderen van de markt en het spelen van scheidsrechter ziet Bom als de belangrijkste taken van de nog op te richten instelling die de Zeeuwse superaardappel levens vatbaar moet maken. Die organi satie heeft de eerste vier tot vijf jaar een paar ton aan subsidie nodig. Daarna moet de club zich zelf bedruipen. Half januari hoopt Bom de vier pioniers ge vonden te hebben die in maart/april de aardappelen po ten. In juni/juli kunnen de consu menten dan de eerste aardappe len proeven. Het gaat overigens niet om een nieuwe aardappel soort, er wordt gewerkt met vijf tot zes 'bestaande soorten. Het eerste jaar wordt begonnen met tien hectare die ongeveer twee honderd ton aardappelen opleve ren. Bom verwacht dat een uit breiding tot honderd hectare mo gelijk is, maar het hele keur merkidee blijft bedoeld 'ter sti mulering van kleine ambachtelij ke activiteiten'. Als de kwaliteit saardappelen aanslaan, wil de SPP uitgroeien tot een keur merkinstituut en ook andere kwaliteitsprodukten op de markt gaan brengen. 'onze correspondent ïitdijke - Om de toekomst van de afzonderlijke parochies in p-Zeeuws-Vlaanderen veilig te stellen gaan de pastores af dit jaar nog nauwer samenwerken. dit plan gaat werken," zegt van Waterschoot. „Elke dinsdagmid dag hebben we teamoverleg om de zaak op de rails te zetten. Er wordt hard gewerkt en we probe ren er het tempo in te houden, want pastoraal inhoudelijk is er nog veel werk te verzetten. We willen ook de jongeren weer meer bij de vieringen betrekken, maar het zal allemaal nog wel even tijd vergen. We hebben vaak in elk dorp een eigen pastoor. Ik denk dat we als we tien jaar verder zijn de vrijwilligers misschien bij de liturgie betrekken." vastgelegd in het pastorale lan, dat onlangs is goedge- door de parochiebesturen, 'band hiermee is tevens een leider aangesteld in de per van pastor Niek van Water- >t. De pastores zullen geza- ijk de verschillende onder van het pastoraat beharti- zoals de liturgische vieringen 'buiten het weekend, de ver- iging of catechese, de diako- gemeenschapsgebouw. tr zal er in elke parochie een aanspreekbare pastor zijn. 'em kan men terecht voor ffl betreffende pastorale i'legenheden zoals doop, uit huwelijk en liturgievierin- ivaarin het parochiesecreta- niet kan voorzien. Hij on- pudt ook de contacten met ieken, eventueel in samen- ®g met de vrijwilligers en lueel doorverwijzen naar de met een regionale taak. 'der eucharistie zijn volop in voorbereiding dit plan, maar voor de uit- is nog wel een overgang- '°de noodzakelijk," aldus Niek van Waterschoot, het verminderde aantal Iers in de regio zal er minder Tistie gevierd kunnen wor- Als gevolg daarvan zal het in, dat waar een pastoraal er eerstverantwoordelijke communieviering een be- bjke plaats gaat innemen in 'ekendliturgie. 'tb er alle vertrouwen in dat Taken De eerstaanspreekbare pastor in Aardenburg en Eede is H.de Vriese, voor Sluis M. Janssen, voor Groede, Oostburg en Schoondijke R. Schouteten, voor Hoofdplaat en IJzendijke F. Buysse, voor Biervliet D.van Wa terschoot en in Breskens tot me dio dit jaar O. Giellet en daarna D. van Waterschoot. ODe regionale taken zijn als volgt verdeeld: H. de Vriese: vor ming en toerusting van liturgi sche werkgroepen, katechese met volwassenen en oecumene. F.Buysse: katechetische voorbe reiding op de doop, R. Schout eten: katechetische voorberei ding op het huwelijk, kerkop bouw, oecumene. M. Janssen: eerste communie en de bestaande diakonie. D. van Waterschoot: teamleider, katechese en voorbe reiding vormsel. O. Giellet: dia- konale bewustwording. Antwerpen (ANP) - De Bel gische rivierloodsen hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag hun stiptheidsac ties gestaakt na een akkoord met de Vlaamse regering over een betere werkverde ling. Het loodsen van schepen naar de Antwerpse haven verloopt nu weer normaal. Havenbedrij ven die een kort geding tegen de actievoerders hadden aan gespannen, hebben de gerech telijke procedure afgeblazen. De loodsen werkten uit protest tegen het arbeidsvoorwaarden beleid van de Vlaamse regering een week lang 'net als Brussel se ambtenaren' van 9.00 tot 16.00 uur. Ze klaagden over De storm zorgde ervoor dat de kade in Breskens onderliep. Hoewel dit vaker voorkomt trok het water toch kijkers. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Oostburg/Terneuzen - In spectie van de zeeweringen leerde de Zeeuwsvlaamse waterschappen gisteren dat het hoogwater in de nacht van zondag op maandag wei nig of geen schade heeft toe gebracht aan de zeewerin gen. „Hier en daar wat geknabbel aan de duinvoet", zei woord voerder A. Provoost van het wa terschap Het Vrije van Sluis in Oostburg. „Hier en daar een losse steen in de glooiing", zegt zijn collega Zuidweg van De Drie Ambach ten uit Terneuzen, waar de hele 20 kilometer zeewering nauw keurig werd gecontroleerd. „Helemaal geen schade", kan M. de Croon van waterschap Huls ter Ambacht in Hulst melden. „We hebben niet veel wind ge had in Oost-Zeeuws-Vlaande- Alarmeringspeil Die nacht werd een waterpeil verwacht waarvoor bij de wa terschappen de term 'alarme- ringspeil' wordt gebruikt. In het scenario van dijkbewaking is dat fase twee. Dat betekent dat de water schapskantoren bemand worden en ook op uitwateringsluizen personeel aanwezig is. Gisteren gold het waarschu- wingspeil, fase één als het ware. Daarbij worden via de computer de waterstanden bijgehouden om elke verrassing te voorko men. Bij Breskens en Cadzand werd overigens het peil van +3.70 meter - ondergrens voor het alarmeringspeil - niet be reikt. +3.52 meter bij Cadzand en +3.69 bij Breskens. Ook bij Terneuzen, waar het alarmeringspeil hoger ligt, over schreed het water de grens niet. „Plus 4.06 meter", zei Zuidweg. Het hoogwater, nog geen spring vloed, was een gevolg van de ho ge waterstand plus een extra verhoging doordat de noordwes tenwind het zeewater opstuwde. Het veer Breskens-Vlissingen heeft gistermiddag van half twee tot vier uur stilgelegen, omdat de veerboot door het hoge water niet aan kon meren. De hoge waterstand zorgde er ook voor dat 'de kaai' in Bres kens onder water stond. Een verschijnsel dat zich regelmatig voordoet maar toch zijn uitwer king op kijklustigen niet mist. (zie foto) Stormvloedkering De schuiven van de stormvloed kering in de Oosterschelde zijn in de nacht van zondag op maandag wegens de storm ge sloten geweest. Rijkswaterstaat meldt dat de schuiven om 22.00 uur zondag gesloten werden en maandagmorgen rond 06.00 uur weer zijn geopend. Het was de achttiende keer sinds 1986 dat de schuiven werden gesloten. De schuiven in de stormvloed kering worden gesloten als het waterpeil boven 3. meter NAP komt. Zondagavond kwam het water bij Roompot, ten zuiden van de kering, 3.30 meter boven NAP. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - Het CDA, de oppositiepartij van de nieuwe gemeenteraad in Sluis-Aardenburg, heeft de strijdbijl voorlo pig begraven. Fractievoorzitter R. van de Wijn- ckel liet gisteravond tijdens de installatie van de dertien raads leden weten dat het CDA con structief doch kritisch oppositie gaat voeren. „Zand erover is teveel gezegd maar de coalitie WD/Gemeente belangen, PvdA en Lijst Ramme- laere kan rekenen op een con structieve doch kritische opstel ling van het CDA. Een en ander zal wel afhangen van de voorstel len en met name de bestuurscul tuur." Van de Wijnckel stak niet onder stoelen of banken dat hij op zijn minst gezegd niet echt te spreken was over de coalitiebesprekin gen. ',,U verwacht van het CDA geen spandoek met de tekst 'Goed gedaan Juliën en Frans' (respectievelijk wethouder en fractievoorzitter van VVD/Ge- Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De perio de van bevruchting en draag tijd is voorbij. De geboorte van de nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg heeft plaatsgevonden. Met deze woorden luidde de nieu we burgemeester C. van Liere gisteravond de allereerste raads vergadering van de fusiegemeen te in. Hij liet tijdens de installatie van de dertien raadsleden weten dat het nu tijd is om het bestuurlijk vakmanschap en politiek leider schap inhoud te geven. „Voor het welzijn van de gemeenschap is het nodig boven persoonlijk pres tige te staan," zei hij tegen de raadsleden van de coalitiepar tijen WD/Gemeentebelangen, PvdA, Lijst Rammelaere en de le den van oppositiepartij CDA. „Het is belangrijk steeds open te staan voor een zakelijke discus sie. Ik hoop daarom op een goede samenwerking. Natuurlijk zijn er nog wat hobbels te nemen maar ik verwacht van iedereen een po sitieve bijdrage." De meerderheid van de nieuwe De burgemeester zei tijdens de installatie van de dertien raadsleden dat het nu tijd is om het be stuurlijk vakmanschap en politiek leiderschap inhoud te geven. foto wim kooyman gemeenteraad koos J. du Fossé (VVD/Gemeentebelangen) en A. Keijmel-Cambier (PvdA) als wet houders. Alleen de fractie van het CDA gaf de voorkeur aan J. Boo gaard (PvdA) in de plaats van Du Fossé en W. van Helden (WD/Gemeentebelangen) in de plaats van Keijmel-Cambier. „Het doet me in ieder geval deugd dat het CDA op leden van de coa litiepartijen heeft gestemd. Dat is voor mij een bewijs dat het CDA op een constructieve manier op- postie wil voeren," zei Du Fossé, „Want we hebben een belangrijk doel voor ogen. Het behoud van de zelfstandigheid van Sluis- Aardenburg." Wennen Ook wethouder Keijmel-Cambier hoopt en verwacht dat het CDA op een constructieve wijze wil meewerken aan het besturen van de nieuwe fusiegemeente. „De fusie kan alleen slagen als ie dereen zich op een positieve ma nier inzet. Natuurlijk moet er nog heel wat werk worden verzet omdat het hele proces nog niet is afgerond en we nog aan elkaar moeten wennen. We zijn niet alleen voor Sluis bezig of Eede of Retranche- ment of Aardenburg maar voor de hele gemeenschap. Als iëder- een zich inzet wordt Sluis-Aar denburg een krachtige gemeente en kunnen we onze zelfstandig heid behouden." meentebelangen red.) want toen het monsterverbond tot stand kwam was voor ons al duidelijk dat het CDA buitenspel gezet zou worden. Maar het doel is bereikt. De coalitie is rond. Maar tijdens de paringsdans op de avond di rect na de uitslag van de verkie zingen was al bekend dat de WD zou gaan praten met de zwakste partner: de PvdA. Voor ons was direct al duidelijk dat we alleen met de portefeuille welzijn nooit akkoord zouden gaan. We wilden graag een iets meer inhoudelijke portefeuille. Het vijfde wiel aan de wagen zijn laten we nu graag aan een ander over." - De fractievoorzitter zei ook dat het beleidsprogramma hem nog totaal onbekend is. „Het is daar om teveel gevraagd ons daaraan te binden. Ook de nominatie van beide wethouders zullen we niet .steunen. Maar de coalitie kan in ieder geval rekenen op een con structieve doch kritische opstel ling." Fractievoorzitter F. van Dongen van VVD/Gemeentebelangen zei richting het CDA dat er niet aan -te ontkomen is partijen of perso nen te teleurstellen als er keuzes gemaakt moeten worden. „Je kunt namelijk op dat moment niet altijd eikaars beweegrede nen of argumenten kennen. Mochten wij op bepaalde wijze teleurstelling, ongenoegen of on vrede hebben veroorzaakt bij het CDA, dan moet u ervan overtuigd zijn dat dit niet is gebeurd om u te kwetsen en te raken. Want dit onstaat door de zojuist geken schetste oorzaken." Van Dongen was in ieder'geval verheugd te horen dat het CDA constructief mee wil werken. Wel vond hij het jammer dat het CDA afgelopen zaterdag niet aanwezig was tijdens de presentatie van het beleidsprogramma. De frac tie was hiervoor namelijk wel uitgenodigd. Van Dongen liet ook weten het volste vertrouwen te hebben in de nieuwe burgemeester C. van Liere. „Uiteraard hopen wij dat u als burgervader en als leidsman niet alleen letterlijk, maar ook fi guurlijk boven de partijen mag staan."

de Stem | 1995 | | pagina 11