lier mnestie illegalen uitgesteld 59° Frits Spits 'Hulpverlening hotelbrand was een chaos' k stem i Lilexandra Radiusprijs naar Magnus Johansen Staatssecretaris geeft gehoor aan bezwaren meerderheid Tweede Kamer Eindhovens museum Van [ibbe twee jaar gesloten Opwinding om niets Frisse duik in de Noordzee Vu profiteer korting Twee vrachtschepen in problemen op Noordzee I mmm BINNENLAND A3 Aanhang milieugroepen groeit DE STEM COMMENTAAR knïpkorting van jac.hermans Ariel futur ultra of color navulzak 1500 gram Normaal 15.99 NU SLECHTS I No UW BINNENLAND KORT Presenteert KRO's Tijd voor twee MAANDAG 2 JANUARI 1995 JANUARI 1995 ire in Parijs. foto anp dat een groot deel van toch neerkomt op de wijst de hoogleraar op :hijnsel van de ouder ling. „Ik zal niet zeg- ir meteen grof lichame- tld gebruikt wordt, het ook uiten in scheldpar- et aftroggelen van geld. chijnsel geeft toch te Kinderen - maar ook mndigen - kunnen zich 'vraagd voelen. Mag je ter die haar hele leven izame verhouding met ers gehad heeft, vragen zorg voor hen op zich bezuinigen in de be rg leidt tot situaties ;rpleegkundigen lastige inks laten liggen. Dat is een vorm van ouder ling, constateert Ter Als je mensen in be- tizen en verpleeghuizen nogelijk als volwassen ndige mensen wil be- als je ze het liefst weer eigen omgeving wil gen moet je uiterst g zijn met bezuinigin- e sector." luidelijk zijn. De ko en moeten er nog heel !S gemaakt worden in dheidszorg. Pijnlijke Meulen is zich daar van bewust. „Een ge- t de nieuwe minister gezondheid, mevrouw lit terrein geen onbe- Ze heeft zich al jaren lit keuzeprobleem be ien. Maar gemakkelijk maal niet gaan." I Amsterdam (anp) - De Alexandra Radiusprijs 11993/'94 gaat naar de dan- |ser Jahn Magnus Johansen. |pe 27-jarige Noor is tweede (solist bij Het Nationale Bal- liet. I Alexandra Radius reikte hem prijs gisteren in het Mu ziektheater in Amsterdam uit I tijdens de galavoorstelling van Het Nationale Ballet. De on derscheiding bestaat uit een sieraad op een sokkel van ont werper Paul Derrez en een geldbedrag van 2500 gulden. De Alexandra Radiusprijs is een initiatief van de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet en is bestemd voor de danser(es) die volgens de ruim 1800 donateurs van de stichting de meest opvallende danspres- tatie heeft geleverd. Het bestuur nomineerde drie dansers. Afgezien van Johansen waren dat Anna Seidl en Sofia- ne Sylve. Na een schriftelijke stemming onder de Vrienden kwam de Noor als absolute winnaar uit de bus. Johansen werd genomineerd omdat hij het afgelopen seizoen een opvallende ontwikkeling doormaakte. „Hij was altijd al een mooie, atletische danser met hoge, lenige sprongen en een gave techniek, maar nu begint hij zich ook als toneel persoonlijkheid te profileren," stelt de Vriendenorganisatie. Johansen danste het vorige sei zoen hoofdrollen in onder meer Assepoester (Ashton), Kammer- musik nr. 2 (Balanchine), la Bayadère (Petipa), Voluntaries (Tetley) en Diversion of Angels (Graham). Hilversum (anp) - De natuur- en milieuorganisaties in Nederland hebben het afgelopen jaar hun aanhang verder zien groeien, zij het wat minder hard dan de jaren ervoor. Samen hebben zé nu 3.017.960 leden en donateurs, 126.880 meer dan een jaar geleden. Dat blijkt uit een telling door het Vara-radiopro- gramma Vroege Vogels. Van. de grote organisaties boekten het Wereldnatuurfonds en de Dierenbescherming allebei een winst van 50.000 aanhangers. Koplo per Natuurmonumenten bleef ongeveer op hetzelfde niveau (725.000). Daler in de Top 5 was Greenpeace. Die verloor 14.000 donateurs en heeft er nu nog 586.000. Gezien de problemen van het afgelopen jaar valt het verlies bij Greenpeace nog mee. De jaren ervoor daalde de aanhang harder. i jen Haag (anp) - Staatssecretaris Schmitz (Justitie) Ifhort haar besluit op om langdurig illegalen een lerblijfsvergunning te geven. Een woordvoerster van de lewindsvrouw heeft dat zaterdag gezegd. ruime meerderheid in de llieede Kamer van CDA, WD ,jD66 heeft ernstige bezwaren legen de regeling, die vrijdag [tótend werd gemaakt in de Staatscourant. ■Natuurlijk is zij bereid om zo gel mogelijk met de Tweede Kamer te praten," aldus itaitz' woordvoerster. Zolang i volksvertegenwoordiging nog niet met de staatssecretaris heeft edebatteerd over haar ruimhar- |ïe, maar omstreden besluit, ko- l(ii illegale buitenlanders niet aanmerking voor een ver- üiijfsvergunning. B debat zal nu vermoedelijk in |i> laatste week van januari diatsvinden. De Kamer is dan van kerstreces. Het CDA lilde de bewindsvrouw al on- iddellijk na de jaarwisseling (verantwoording roepen. Dan adden de parlementariërs hun tóantie moeten onderbreken, oppositiepartij ziet daar nu van af. Een woordvoerster van de CDA-kamerfractie zei met in stemming te hebben kennisgeno men van het besluit tot uitstel. Het GróenLinks-kamerlid Rab- bae betreurt de 'knieval' van Schmitz daarentegen. „Zij is ge zwicht voor de intimidatie van het CDA." Rabbae wijst erop dat het vorige kabinet van CDA en PvdA individuele illegalen onder bepaalde voorwaarden ook al verblijfsvergunningen gaf. „Het CDA heeft dus geen recht van spreken. Er is niets nieuws onder de zon," aldus de GroenLinkser. Schmitz wil alle illegalen die minimaal zes jaar in Nederland wonen en werken, officieel toe stemming geven om hier te blij ven. Zij moeten dan wel bewij zen dat zij 'witte' arbeid hebben verricht en in een bevolkingsre gister staan ingeschreven. Nie mand weet precies om hoeveel vreemdelingen het gaat. Schat tingen lopen uiteen van enige honderden tot een paar duizend. indhoven - Met een ferme klap sloot portier Jos Geerings Jtgelopen zaterdag om exact vijf uur 's middags de zware, met ■Irons beklede deuren van het Eindhovense Van Abbemuseum. ■Eet museum is sinds zaterdag gedurende ruim twee jaar voor |!it publiek gesloten in verband met verbouwing. laatste tentoonstellingen in_ oude museum, de afgelopen nek bezocht door enkele hon- toüen mensen, bestonden uit fesentaties van een deel van de collectie en de maquette on de definitieve nieuwbouw, «tworpen door de Amsterdamse trchitect ir. Abel Cahen. ïanneer het Van Abbe daad- xrkelijk kan gaan (ver)bouwen nog onduidelijk. Er lopen nog «rschillende beroepsprocedures Sgen de geplande uitbreiding. Wer meer de stichting Behoud kt Van Abbemuseum doet ver- toede pogingen om het uit 1936 terende gebouw alsnog op de JARENLANG AL krijgt een klein aantal illegalen die lange tijd w in Nederland gewerkt hebben, een verblijfsvergunning. Seen haan die er naar kraait. Geen politicus die er warm of koud ran wordt. Maar als staatssecretaris Schmitz opschrijft wat al 'rang praktijk is, en kranten dat berichten, ontstaat er plotsklaps opschudding onder kamerleden. Het CDA dacht er de afgelopen '•gen zelfs even over om de Tweede Kamer terug te roepen van tet kerstreces. Ie vraag hoe het zit met het verstrekken van verblijfsvergunnin- ien aan illegalen is minstens zo interessant als de vraag waarom telitici daarover opeens zo opgewonden raken. «et was praktijk dat een illegaal die vele jaren in Nederland *rkt, premies en belasting betaalt, uiteindelijk een verblijfsver- Junning krijgt. Dat je zo iemand, van wie de gezinsleden wellicht redelijk ingeburgerd zijn, een verblijfsvergunning geeft, is raoral een zaak van humaniteit en daarom te verdedigen, tegrijpelijkerwijs gebeurde dat in stilte, om geen nieuwe illega- jn naar Nederland te lokken. Ju komen er dan officiële regels. De mogelijkheden om als "«gaal nog 'wit' aan de slag te komen, zijn inmiddels sterk ramiinderd. Illegalen kunnen sinds 1991 nauwelijks meer een «fi-nummer' bemachtigen. Daarnaast koppelen allerlei instan ts hun bestanden. Op die manier blijkt al gauw wie wel en wie 'rat illegaal werkt. Werkgevers die illegalen in dienst nemen of tebben, worden zwaarder gestraft. t regeling die Schmitz op schrift heeft gesteld, geldt dus maar jjor een beperkte groep: de wit werkende illegalen van voor 91. Een groep waar weinig nieuwe mensen bij komen en die verloop van tijd 'op' raakt, lijft nog de vraag over de opgewonden geraakte kamerleden IJri CDA, VVD en D66. De enige zinnige reden voor die rapierleden om zich op te winden, is dat Schmitz ze niet van te ''ren heeft ingelicht over de regeling. Een schoonheidsfout van •tri beginnend staatssecretaris die de extreme gevoeligheid van rat onderwerp blijkbaar heeft onderschat. Over de regeling zelf is veel minder reden tot opwinding. De kamerleden wisten - radden in ieder geval moeten weten - wat de praktijk is. Politici ra nu gaan roepen dat het allemaal niet kan wat Schmitz wil, 'men ongeloofwaardig over. Waarom "hebben ze dan de Selopen jaren niet gepiept? raor er nu een politiek nummer van te maken, met veel tveinsde verontwaardiging, treedt juist de aanzuigende werking P die ze zelf altijd zeggen te willen voorkomen. Het einde van !t liedje is dat die aanzuigende werking alleen kan worden raorkomen als de regeling van Schmitz wordt afgezwakt of tesschien wel helemaal verdwijnt. Daarmee verdwijnt dan ook •!n klein stukje humaniteit bij de behandeling van vreemdelin- ten. Dat zou eerder een reden tot opwinding moeten zijn. Rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. Het huidige museumgebouw mag dan tijdelijk gesloten zijn, het Van Abbe houdt in ieder geval niet tijdelijk op te bestaan. De afgelopen maanden zijn de verschillende afdelingen van het museum verhuisd naar de tijde lijke huisvesting in de voormali ge Philips-personeelswinkel aan de Vonderweg. Daar beschikt het Van Abbe naast kantoren over verschillende ruimten die met relatief weinig ingrepen ge schikt te maken zijn voor klein schalige tentoonstellingen. Onder op dat moment nog niet al te barre omstandigheden namen gistermiddag enkele honderden mensen de traditionele nieuwjaarsduik in de Noordzee. Meest opvallende, en tevens raadselachtige, verschijning in de Scheveningse branding was een eenzame figuur, gehuld in rokkostuum. Velen schudden hem de hand. foto anp VERVOLG VAN VOORPAGINA De Corpernicusstraat, niet ver van het Centraal Station in Ant werpen, is op nieuwjaarsdag een bezienswaardigheid. Een stoet auto's met ramptroeristen trekt voorbij. De uitgebrande feestzaal ligt pal aan de straat. Door de stukgesla gen en -gesprongen ruiten is de hel te zien. Zwartgeblakerde muren en plafonds. Op straat ligt een achtergelaten dames schoen. Op de feesttafels staan de glazen en flessen. De instru menten van het orkest zijn on bruikbaar geworden. Bij kunst licht zoeken politie en brand weer naar de oorzaak van de vuurzee. In de lobby van het hotel hangt een indringende brandlucht. Een schoonmaakploeg is druk bezig roet van de plafonds en de wan den te vegen. Aan de hotelbalie staat Martha Schrijver in haar bontjas. Met haar man was zij een van de bijna 500 gasten, onder wie veel Nederlanders en Duitsers. Ze vertelt hoe ze een anderen mee naar buiten heeft kunnen sleuren. „Het was zo plezant, zo gezellig. En in een keer begint die kerst boom te branden. Denk ik. Mijn man zei: 'Het is brand, ga lopen'. Maar ik dacht dat het vuurwerk was voor het dessert. Daar zaten we op te wachten, 'de eerste verwenning van het nieuwe jaar', zoals op de menukaart stond." „Het vuur heeft mij achter haald," vertelt de echtgenoot, die slechts een paar brandblaren De Antwerpse politie zocht gisteren in de ravage naar eventue le door gasten achtergelaten waardevolle bezittingen. foto anp .op zijn oren en kalende hoofd heeft overgehouden aan dit in ferno. „Het heeft amper drie minuten gebrand. Het vuur stik te in de rook." Omstanders buiten discussiëren met elkaar. „De hulpverlening was een chaos," beweert een man wiens broer op het feest was. „Die mensen hebben min stens een half uur tot een uur in hun jurkjes met diepe decolletés gillend op straat gestaan voordat er hulp kwam." De verhalen worden steeds ster ker, maar politie, brandweer en medisch personeel wuiven de kritiek op de chaotische hulp verlening weg. Omwonenden hebben in feite de eerste hulp geboden. Een van hen is Aron Weingarten. Hij haalde 25 gas ten uit de brandende feestzaal in zijn huis. De mensen waren in shocktoestand en hadden vrese lijke brandwonden. Weingarten spoot ze met de tuinslang nat en zette ze onder de douche. Zondagmiddag lijkt hij zelf rijp voor professionele opvang. Hij is geestelijk en lichamelijk uitge put. Op de keukentafel liggen nog wat sieraden van de slacht offers. Een trouwring van een Hollandse dame van wie hij de naam niet kent. „Ik heb gedaan wat ik kon, dekens uitgedeeld en de mensen gerustgesteld. Maar het was verschrikkelijk." De familie Weingarten woont te genover de feestzaal. Toen ze rond elf uur zaterdagavond men sen hoorden gillen, dachten ze nog niet aan brand. Mevrouw Weingarten: „Toen we die knal hoorden, zei ik tegen mijn man: die gaan hier een vuurwerk af steken. Maar toen zagen de (ADVERTENTIES) DEZE WEEK VAN MAANDAG T/M ZATERDAG Het nieuwe jaar begint goed bij Jac.Hermans. Deze week valt het waardebonboekje met meer dan 65,- profiteer- korting in uw bus. En, met inlevering van deze advertentie ontvangt u ook nog eens 5.00 extra profiteerkorting jj op Ariel futur. Dat is nog 'ns profiteren! Bel voor de dichtstbijzijnde Jac.Hermans winkel: 02154-83333 steekvlam door het dak en men sen van de eerste verdieping springen." „Dit is mijn slechtste droom," zegt Aron Weingarten, terwijl hij zijn hand voor het gezicht slaat. „Ik heb in mijn leven al veel meegemaakt, maar dit tart alle verbeelding. Ik had liever geen hulp verleend, als u begrijpt wat ik bedoel. Je ziet maar hoe wei nig een mensenleven waard is. Het is een kwestie van secon den." In het Stuivenbergziekenhuis spelen zich kleine en grote dra ma's af. Opgeroepen familie zoekt troost bij elkaar. Patrick van de Camp uit Megen bij Oss heeft aan het onvergetelijke avondje Antwerpen brandwon den in het aangezicht en de handen overgehouden. Hij is een van de veertien landgenoten die in het ziekenhuis verzorgd moe ten worden. Directeur V. Swolfs van het Stuivenberg-hospitaal zegt te vrezen voor het leven van enkele zwaargewonden. Talloze mensen hebben derdegraads verbrandin gen aan handen en gezicht. Maar bij anderen zijn door het inade men van hete lucht de luchtpij pen en longen aangetast. Het is, voorzover Swolfs zich kan herinneren, de grootste ramp in Antwerpen sinds de bomaanslag op de synagoge in 1981, Die slachtoffers konden toen chirurgisch worden gehol pen. „Nu zitten we met vrijwel alleen maar zware brandwon den. Dat is iets dat je je leven lang meedraagt." f, Maarssen - Een vrijwillige brandweerman heeft zaterdag een kind het leven gered. De man besloot na de melding di rect naar een brandende woning in Maarssen te gaan, in plaats van eerst naar de brandweerka zerne. Daardoor kon de vrijwilli ger nog net op tijd het 8-jarige jongetje van de bovenetage ha len. Toen de brandweer arriveer- 'de trof zij de vrijwillige collega aan die de brand inmiddels met emmers water te lijf was gegaan. Brand verwoest Gamma in Harlingen Harlingen - Een felle brand heeft gisteren de Gamma bouw markt en een aangrenzende meubelzaak in Harlingen verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Over de oorzaak is niets bekend. Kort na een uur kreeg de brandweer de melding binnen. De brandweerkorpsen van Franeker en Harlingen en een onderdeel van het korps Leeuwarden rukten uit. Al gauw was duidelijk dat de panden niet meer te redden waren. De brandweer stak veel energie in het nat houden van omliggende woonhuizen. De bewoners werden geëvaeueerd. De brand sloeg niet over. Dode door schietpartij Amersfoort Amersfoort - Door een schietpartij in de binnenstad van Amersfoort is in de nieuwjaarsnacht een 26-jarige man om het leven gekomen. Een tweede slachtoffer werd in de rug getroffen, maar kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. De politie tast nog in het duister over de aanleiding van de schietpartij. De schoten werden met een riotgun afgevuurd voor een café in de Scherbienstraat. Een uur eerder waren rond dit café, het thuishonk van een motorclub, ook al ongeregeldheden geweest. De twee neergeschoten mannen waren geen lid van de motorclub. Wel hadden zij het café bezocht. De identiteit van de schutter is nog onbekend. De politie zegt weinig medewerking te krijgen. Levensgevaarlijk vuurwerk gestolen Enschede - Bij de Enschedese vuurwerkgroothandel Haarman is in de nacht van vrijdag op zaterdag een levensgevaarlijk stuk vuurwerk gestolen. Het gaat om een professioneel projectiel met de omvang van een voetbal dat normaal op een hoogte van 200 meter tot ontploffing wordt gebracht. Explosie op de grond kan voor omstanders zeer ernstige gevolgen hebben, ook al omdat het vuurwerk al 0,1 seconde na het aansteken ontploft. Medewerkers van het bedrijf zagen een groepje van vier mannen en een vrouw van het bedrijfsterrein wegrennen in de richting van het vlakbij gelegen woonwagencentrum. De politie heeft de daders niet kunnen achterhalen. Overvaller lost schoten in supermarkt Hendrik-Ido-Ambacht - Een gewapende man heeft vrijdag een supermarkt aan de Reeweg in Hendrik-Ido Ambacht overvallen. De dader loste drie schoten. De gewapende man kwam om zes uur de supermarkt binnen en loste onmiddellijk het eerste schot. Hij ging het kantoor van de bedrijfsleider binnen en vroeg om 'iets tegen vlooien'. De overvaller eiste vervolgens geld. In de worsteling die daarop volgde ging het vuurwapen af. De bedrijfsleider raakte gewond aan zijn wang. De overvaller ging er zonder buit vandoor. Bij het verlaten van de winkel loste hij een derde schot op het winkelend publiek. Niemand raakte gewond. 100.000 gulden gevonden in een ton Eindhoven - De Eindhovense politie heeft zaterdag een ton gevonden, met daarin een grote hoeveelheid munitie, enkele handgranaten en een vuistvuurwapen. Ook was er in het vat een groot bedrag aan geld opgeborgen; ten minste honderdduizend gulden. De politie houdt de vindplaats van de ton geheim; zij houdt rekening met de mogelijkheid dat er nog meer verborgen ligt. Ruim een week geleden vond de politie langs de spoorweg aan de Achtseweg-Zuid in Eindhoven twee vaten met daarin een grote hoeveelheid zware munitie en wapens. Daarvan vermoed de de politie dat ze bedoeld waren voor de handel. Na de vondst van de twee vaten werden drie mensen aangehouden op verdenking van handel in wapens en harddrugs. Gereformeerde dominees tegen kerkfusie Zwartebroek - De gereformeerde kerken moeten de ontwerp- kerkorde voor de Samen op Weg-kerk afwijzen. Die oproep doen 64 gereformeerde predikanten in een open brief aan de plaatselijke kerken. Zij pleiten daarin voor een federatie in plaats van een vereniging van de Hervormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken. De predikanten die voor het merendeel lid van het behoudende Confessioneel Gereformeerd Beraad zijn, vrezen voor een regen- tenkerk. Plaatselijke gemeenten mogen zich volgens de kerkorde niet meer rechtstreeks tot de synode richten, maar moeten dit via de classis doen. Volgens de predikanten de kerkleden worden bang omdat nu pas tot hen doordringt wat er in de synode besloten is. Vrachtschip verloor 34 vaten IJmuiden - Het Duitse vrachtschip Rolf Buck heeft donderdag op ruim 100 kilometer uit de kust van Zandvoort in totaal 34 vaten met een agressieve chemische lading verloren. Dat blijkt uit de definitieve ladinggegevens, die door de rederij van het schip zijn verstrekt. Eerder werd gemeld dat het schip dertig vaten had verloren. Uit de ladinglijsten blijkt, dat alle 34 vaten 200 liter zwaveloxychloride bevatten. De vaten liggen op circa 50 meter diepte. De Duitse en Nederlandse afdelingen van Greenpeace vinden dat de vaten zo snel mogelijk geborgen moeten worden. Rijkswaterstaat heeft besloten daarvan af te zien omdat de giftige lading niet schadelijk zou zijn voor het milieu. Greenpeace is het daarmee niet eens. IJmuiden (anp) - Twee vrachtschepen, één met vijf en één met 46 opvarenden, zijn gisteravond in zware storm in' moeilijkhe den geraakt op de Noordzee. Beide schepen maken door schuivende lading slagzij. Op bijna veertig kilometer ten noordwesten van Vlieland drijft het Noorse vrachtschip Linito stuurloos rond met twintig gra den slagzij. De lading marmer is gaan schuiven en het zeventig meter lange schip dreigt te kap seizen. De vijf bemanningsleden ■verlieten hun schip en gingen in reddingsvlotten. Ze werden kort daarna opgepikt .door het passe rende Zweedse vrachtschip Ek- fors, dat hen naar Amsterdam brengt. Op ruim 110 kilometer ten noordwesten van Vlieland kampt het Britse vrachtschip North- bank met een schuivende dekla ding. De 46 opvarenden trachten hun schip te behouden door langzaam tegen de wind in te varen. In het gebied staat een noordwester storm van kracht 9 tot 10 met golven tot 15 meter' hoogte. De kapitein verwacht de dreigende situatie de baas te blijven, zo heeft hij de kust wacht laten weten. Na een zoektocht van ruim 2,5 uur ten noordwesten van Schier monnikoog vond een marineheli kopter gisteravond laat een overboord geslagen opvarende van de reddingboot Gebroeders .Luden levend. De man is overge bracht naar een ziekenhuis in Leeuwarden. Volgens de kust wacht dankt hij zijn leven aan goede training en een overle- vingspak. Over zijn toestand is niets bekend. De Gebroeders Luden escorteer de de ook al in problemen ge raakte Turkse vrachtvaarder Nova 1 naar Delfzijl toen de man overboord viel. 8 721000 360292 Tegen inlevering van deze advertentie. Geldig t/m 7 jan. 1995 wk 01 Ma t/m vr: 12.00 -14.00 uur 1 Sssfl

de Stem | 1995 | | pagina 3