Streektelevisie voorlopig nog oekomstmuziek MEDEDELING ontrole op snelheid schepen DE STEM )rinken deed ik toch al niet, zeker niet achter het stuur' Rustige oudejaarsnacht in Zeeuws-Vlaanderen Bertha zorgt ofmieuw voor stunt met Koninginnedag Harms generaal kampioen bij PV Sluiskilse Reisduif DESTEM ijkspolitie trekt paar honderd uur uit voor acties op kanaal Gent-Terneuzen Terneuzenaar (16) gepakt voor ontploffing in anto Middelburgse licht gewond bij tasjesroof Nieuwe raad van Sluis-Aardenburg vanavond bijeen In verband met een Nieuwjaarsbijeenkomst zijn onze kantoren in Hulst en Terneuzen vandaag vanaf 13.30 uur gesloten. Twee gewonden bij ongeval in Westkapelle HARD 5TIKKE LEUK -Tax, Citax Midden rouw- en trouwver- en mensen met een Waterschap, leasebemid- in complete wagenparken. ikend van Delta Expo) sheer en verzekeringen) cy (advies voor elk ver- aan 1995: met een et veelkleurige activitei- algemene telefoonnum- vijs in ons bedrijf: onze medewerker Verherbrugge stburg - Het preventie- ui van Veilig Verkeer Ne land (WN) hield in Oost- [g op oudejaarsdag een ac- om het alcoholgebruik in verkeer terug te dringen, lobestuurders kregen een uitgereikt waar twee jen in zaten met de tekst rij dus fris voor mij', plus oimatiemateriaal. veilen met de kraan open," Marijke Hemelsoet, coör- ator van WN in Zeeuws- fjnderen. Samen met collega ■ine Verschelling staat zij bij «atertoren in Oostburg om de luurders op het alcoholge- ik te attenderen, h vindt zij dat je de verkeers- iiemers op het gevaar moet ren wijzen. Daarom is ze, net WN-voorzitter B. Wouden- boos op het feit dat de tie in Amsterdam de zware kers als noodmaatregel al maar een schikking wil ileggen. Woudenberg stelde zo'n beleid op geen enkele uier valt te verdedigen, en dat niet achter het tekort aan Iters en zalen mag verdedi- ondersteun die woorden. Ik ede dat er vragen in de Kamer gesteld zullen 'den. Een goede zaak. Op de- manier geef je een vrijbrief rhet drinken," zegt ze. itie-agent Jan Jongejan ïrt ondertussen de automobi- 3i de parkeerplaats op tegen- tankstation Buitenlust. De :ties van de bestuurders zijn itief. „Drinken deed ik toch* niet, zeker niet achter het ir," vertelt er een. Een ouder tpaar wordt met de auto naar sant gestuurd. „We zijn altijd af hoor. En we gaan dit jaar weg," zegt de vrouw. „Ik het heel goed wat jullie Er gebeurt tegenwoordig genoeg." Blij nemen ze het -entje in ontvangst en weg ;ze. imige autobestuurders pak- al hun rijbewijs als ze naar Een automobilist ontvangt van de WN-medewerksters tijdens de preventieve alcoholcontrole in Oostburg een doos met glazen en informatiemateriaal. F0T0 vylM kooyman kant komen. Ze zijn verrast als ze van de dames van WN de doos met de glazen krijgen. „Je ziet veel mensen verschrikt kij ken. Vaak denken ze dat ze een prent krijgen." Een van de 'aangehouden' be stuurders blijkt een verpleger van ziekenhuis De Honte in Ter- neuzen te zijn. Hij is heel blij met de actie. „In mijn werk zie ik wel eens de gevolgen van het alcoholgebruik in het verkeer. Je snapt dan niet dat het nog steeds gebeurt," verzucht hij. „Ik heb daarom ook een sticker op mijn auto geplakt." Als hij wegrijdt, werpen we vlug even een blik op zijn auto. 'Met drank op is het einde', lezen we. Dat de acties van de afgelopen jaren eindelijk een beetje hun vruchten beginnen af te werpen, legt een van de automobilisten uit bij de stop. „Vroeger keek ik er niet naar. Gelukkig is er nooit wat gebeurd. Als we nu met zijn vieren op pad gaan, drinkt er één van de groep niet." De meneer is duidelijk boven de veertig. Voor Marijke Hemelsoet wordt die aangeduid als de 'natte groep'. „De jeugd krijgt al veel voorlichting op school en tijdens de verkeerslessen. Vooral de mannen van boven de veertig hebben dat gemist." Twee Schoondijkenaren krijgen eveneens hun glazen. „Drinken doen we niet. We zijn anti-alco hol," zegt een van de mannen. „Zo'n opmerking is altijd maar moeilijk te geloven," zegt Corine Verschelling. Toch worden zij ook met 'een prettige jaarwisse ling en een veilig 1995' weer op pad gestuurd. In een uur tijd worden ongeveer zestig automobilisten opgevan gen op een wat koude, maar nog mooie zaterdagmorgen. Ook wordt en passant op het niet dragen van de autogordel gewe zen. Want alles wordt meegeno men. Gelukkig hoeft niemand te blazen. Dan wordt agent Jongejan opge roepen voor andere verplichtin gen. De laatste glazen gaan de dames bij de brug van Sluiskil uitdelen als de brug open staat. „De actie verliep lekker, met positieve reacties," zegt Hemel soet. „Het gaat niet om de groot te, maar om de kwaliteit." En weg zijn ze. Een strijd die nog lang niet gestreden is. Zo lezen we nog elke dag in de kranten. erneuzen - De proefuitzending van de Zeeuws-Vlaamse 'elevisie (ZVT), in samenwerking met AVS uit Eeklo, liep iterdag op rolletjes. De tweede helft van dit jaar hoopt :en met uitzenden te kunnen beginnen. Hoewel het bestuur oopvol gestemd is, ontbreken de financiën tot nu toe. ffiuwachtig loopt de 'vloerma- iger' zaterdag heen en weer. de tot een studio omgebouw- watertoren van Terneuzen Sgen kabels, hangen lichtbak en en staan camera's gereed )ör de live-uitzending, et publiek krijgt nog even de atste instructies. „Als de irekers in de uitzending zijn, oet u geïnteresseerd kijken, mijn teken geeft u applaus, ik een kruis maak, stopt het iplaus." e ambities van de jonge om- «p reiken ver en een vergelij- ng met John de Mol Produc es wordt al snel gemaakt, an begint het aftellen: vijf, er, drie, twee, een... Boven op watertoren heet Paul Ver- taete de kijkers welkom. De 'Igische kijkers in de streek Meetjes-land en Gent krij- 8 een schot van Terneuzen. in wordt er overgeschakeld 'ar de studio beneden, a warme, duidelijke stem van 'ïdi Preger komt mij bekend voor en geeft het gevoel van streektelevisie. Johan van Rooijen, voorzitter van de ZVT zegt blij te zijn met deze Eure- gio-uitzending. „Er is in korte tijd al veel gebeurd. Omroep Zeeland kan regionaal werk zaam zijn en ZVT is er voor de Vlamingen. We kunnen aan el kaar over de grens laten zien hoe we werken en leven. Er is nog veel werk te verzetten, ook in financiële zin," besluit hij 'zijn tv-optreden. Zijn collega van de AVS zegt blij te zijn met de samenwer king, om daar meteen aan toe te voegen dat het grootste gedeelte van het nieuws uit Zeeuws- Vlaanderen door vrijwilligers van ZVT gedaan zal moeten worden. In de drie kwartier durende uitzending komen verder een grensarbeider, kunstenaar en sporter in beeld. De discussie over de WOV levert verder geen nieuwe gezichtspunten op. „Hoe kan het ook anders. We De camera's staan klaar om d huiskamers te sturen. zijn er al 65 jaar mee bezig," verontschuldigt de presentatri ce zich. Algemeen directeur P. Stoter laat niet het achterste van zijn tong zien als gevraagd wordt naar de plannen om de waterto- eerste televisiebeelden van de Zeeuws-Vlaamse Televisie naar FOTO WIM KOOYMAN ren van Terneuzen te verkopen. „Er zal een nieuwe bestemming voor gevonden moeten worden. Hierover moet nog overhandeld worden." Met knallende kurken gaat ZVT de ether uit. Jammer dat de lichten doven en de camera's de reacties na afloop niet registre ren. Want dat is pas nieuws. De drie sponsors zijn tevreden. Of ze echter ZVT levensvatbaar kunnen maken, zal dit jaar blij ken. Van onze verslaggever Terneuzen - Dit jaar heeft de rijkspolitie te water een paar honderd uur uitge trokken om de vaarsnel- heid van schepen op het kanaal Gent-Terneuzen te controleren. Afgemeerde (binnen)schepen, vooral bij Cokesfabriek, Hydro Agri, in de Noorder Kanaalha ven en de Zevenaarhaven, on dervinden regelmatig ernstige hinder van de golfslag die te snel varende schepen veroorzaken. Dat is ook het geval nabij het voormalige zwembad van Sas van Gent in het kanaal. Het nieuwe vaarreglement voor het kanaal schrijft een maxi mum-snelheid van 16 kilometer voor. Regelmatig constateren politiemensen dat beduidend sneller wordt gevaren, 22 tot 23 kilometer per uur. Sleepboten Politiewoordvoerder Elias zegt dat het hierbij vooral gaat om losvarende sleepboten, die een behoorlijke golfslag maken, evenals roll-on/roll-off-schepen en de (binnen)tankvaart. Door de golfslag komen behoor lijke krachten vrij. Meestal wor den afgemeerde schepen twee maal 'getroffen', eerst door de boeg- en dan door de hekgolf. „Dat kan knap lastig, en zelfs gevaarlijk zijn. Dikwijls liggen de schepen te laden en als er een flinke schuiver wordt gemaakt, kan er van alles in het ruim gebeuren. Soms knappen zelfs de trossen," zegt Elias. Regelmatig krijgt zijn dienst dan ook klach ten van ladende en lossende schippers. Niet stiekem Aan de snelheidscontroles wordt vooraf behoorlijk ruchtbaarheid gegeven. „We zijn geen verras singsaanval van plan en gaan niet stiekem met een snelheids meter achter een boom langs het kanaal staan," aldus Elias. Of bij geconstateerde overtre dingen direct proces-verbaal wordt opgemaakt, is nog niet bekend. „Wij hebben het in ons werkschema van 1995 opgeno men en moeten nog met het openbaar ministerie overleg gen," aldus Elias. Van onze correspondent Middelburg - Een bejaarde Mid delburgse (72) is zaterdagmiddag licht gewond geraakt bij een, mislukte, poging tot het beroven van haar schoudertas. De vrouw liep op een parkeer plaats in de wijk Dauwendaele in Middelburg-zuid en werd op een gegeven moment in de rug aangevallen door een jongeman, die haar van haar schoudertas beroofd. Daarbij kwam de vrouw te vallen, ze liep lichte verwondingen op aan haar han den. Oplettende burgers, die van het voorval getuige waren, kwamen de vrouw te hulp. Ze grepen de dader vast doch deze slaagde erin tijdens de schermutseling te ontkomen. Maar wel met achter lating van de schoudertas. Van onze correspondente Hulst - Het zaalvoetbalteam BVS uit Hulst verzorgde tot nog toe tweemaal op Koninginnedag een Bertha-3 evenement. De tweede editie werd overschaduwd door een valse bommelding, maar de sportieve mannen laten zich niet uit het veld slaan en willen ook in 1995 voor een stunt zorgen. Per 1 december noemt de stich ting zich Bertha Strikes Again Evenementen en de vergunning van B en W van Hulst voor het evenement op zaterdag 29 april 1995 op het sportveld van het hockeyterrein is al binnen. Er worden 2500 loten van vijf gulden van te voren verkocht en na aftrek van de kosten gaat de opbrengst naar een goed doel. „Om de prijzen te bepalen, heb ben we al tweemaal het sport veld verdeeld in genummerde vakken. De eerste keer bepaal den koeien door het deponeren van een vlaai in een vak wie de gelukkige prijswinnaars waren. Vorig jaar, na het struisvogelde bacle, hebben kamelen het ge daan en dit jaar hebben we ge kozen voor heteluchtballonnen," vertelt voorzitter Evert Verwer. Het bestuur probeert ballonnen in de vorm van dieren te krijgen onder het motto 'het zijn weer dieren die iets laten vallen om de prijs te bepalen'. Er zijn al con tacten met ballonvaarders ge legd. „Ër gaan dus drie ballonnen de lucht in en de passagiers werpen twintig zogenaamde geldzakken over boord. De nummers van de vakken waarin ze vallen, bepa len de hoofdprijzen van 1000, 500 en 250 gulden contant en verder 1750 gulden aan prijzen in natura. We zouden graag een bekende Hulstenaar mee naar boven sturen, maar we hebben nog geen echte enthousiasteling gevonden," aldus secretaris Peter Bouwman. „En dan hebben we nog het volledige randprogramma met verrassende en maffe optredens. Het programma is voor een groot gedeelte rond en ook hebben we al een hoofdsponsor en enkele bedrijven die de actie steunen. Zij die denken in aanmerking te komen als goed doel kunnen zich schriftelijk melden (Antonius- dreef 2 in Sint Jansteen)," zegt Evert Verwer. De loten zijn te koop bij de leden van BVS Hulst en in café Pre mière in Hulst. Van onze duivensportmedewerker Sluiskil - Het generaal kampioenschap over het vluchtseizoen 1994 is bij de postduivenvereniging De Reisduif te Sluiskil gewonnen door J. Harms. In het asduifkampioenschap oude duiven bezet de combinatie Nachtegaal de eerste drie plaatsen en bij de jonge duiven eiste J. van de Graaf de titel voor zich op, voor J. Harms. Eindstanden 1994 aangeduid Vitesse/Midfond oude duiven: 1. J. Harms, 2. O. Dehulsters, 3. Combinatie Nachtegaal, 4. J en R. Dane, 5. Combi natie Clerck/Dhaene. Fond oude dui ven: 1. C. van Biezen, 2. J. du Puy, 3. F. de Beule. 4. Combinatie Biezen/De Ruijter, 5. O. Dehulsters. Vitesse/Mid fond jonge duiven: 1. F. de Beule, 2. J. Harms, 3. Combinatie Nachtegaal, 4. O. Dehulsters, 5. A. Zegers. Fond jonge duiven: 1. A. Bouchaut en zoon, 2. J. en R. Dane, 3. J. van de Graaf, 4. J. du Puy, 5. F. de Beule. Onaangeduide kampioenschappen Vitesse/Midfond oude duiven: 1. J. Harms, 2. J. en R. Dane, 3. Combinatie Clerck/Dhaene, 4. J. du Puy, 5. O. Dehulsters. Vitesse/Midfond jonge dui ven: 1. J. van de Graaf, 2. F. de Beule, 3. A. Bouchaut en zoon, 4. J. du Puy, 5. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De gemeen teraad van de per 1 januari 1995 gevormde nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg wordt van avond beëdigd. Dat gebeurt tijdens een raads vergadering, die om 19.30 uur begint in de raadzaal van het Belfort in Sluis, onder voorzit terschap van de even nieuwe burgemeester C. van Liere. Belangrijkste punten op de agenda zijn de verkiezing van de wethouders en de benoeming van de gemeentesecretaris. (ADVERTENTIE) J. Harms. Fond oude duiven: 1. J. du Puy, 2. C. van Biezen, 3. J. en R. Dane;, 4. Combinatie Biezen/De Ruijter, 5. O. Dehulsters. Fond jonge duiven: 1. A. Bouchaut en zoon, 2. J. en R. Dane, 3. J. van de Graaf, 4. J. du Puy, 5. F. de Beule. Overnachtvluchten Oude en jonge duiven duiven, onaan-/ geduid: 1. A. de Bruijne, 2. J. du Puy, 3. A. Zegers, 4. P. van de Wege/Wisse,; 5. J. Harms. Najaarsvluchten Oude en jonge duiven, onaangeduid: 1. J. Harms, 2. P. van de Wege/Wisse, 3. Combinatie Nachtegaal, 4. J. van DoeJ selaar, 5. J. van de Graaf. Belgische wedvluchten Oude en jonge duiven, onaangeduid: 1. J. Harms, 2. Combinatie Nachtegaal, 3. Combinatie Bracke, 4. J. van de Graaf, 5. J. en R. Dane. Generaal kampioenschap: 1. J. Harms, 2. A. Bouchaut en zoon, 3. J. du Puy, 4. Combinatie Nachtegaal, 5. A. Zegers. Vari onze correspondent Westkapelle - Bij een eenzij dig verkeersongeval op de zeedijk te Westkapelle raak ten in de nacht van oud- op nieuwjaar twee mensen ge wond. Bij het ongeval werd de perso nenauto, die werd bestuurd door een 25-jarige man uit Oostkapel- le, geheel vernield. Het ongeval gebeurde omstreeks half drie zondagmorgen op de ,van een asfaltlaag voorziene weggedeelte aan de buitenzijde van de zeedijk. Vermoedelijk door met een te hoge snelheid over een verkeers drempel te rijden, werd de auto als het ware gelanceerd. Hij vloog enkele meters door de lucht voor tegen het talud van de zeedijk tot stilstand te komen. Beide inzittenden raakten ge wond. De 25-jarige bestuurder is ter observatie opgenomen in streekziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Zijn mede-inzitten de, een 18-jarige man uit Oost- kapelle, kon na behandeling weer worden ontslagen. De be stuurder heeft een bloedproef ondergaan. jllman Expres. er: van megamanifestatie Bij een huiszoeking in de wo ning van de 16-jarige werden dertig kilo vuurwerk en twee wapens aangetroffen. Met deze aanhouding heeft de politie tevens de dader te pak ken van een explosie, die be hoorlijk schade toebracht aan een telefooncel aan de Bach- laan. Uit het onderzoek is niet ge bleken dat de ontploffing aan de Peter van Anrooylaan iets te maken heeft met het daar nabij gelegen asielzoekerscen trum. De jongeman blijft ingesloten en wordt binnenkort voorge leid. u klaar. Met maar liefst 275 taxi's en 20 garage- öpvolger van de lid-West-Nederland, iviteiten. WN Groep werken: -Holland, regio Zuid den, regio Zeeland, regio oer in stad en streek. lie Kleintjes" in De Stem. glat er zoveel bijzondere en pressante aanbiedingen in ataan. Elke dag weer I Zeeland onze verslaggever neuzen - In tegenstelling vorig jaar heeft Zeeuws anderen de overgang van 14 naar 1995 rustig ge- rd. ierneuzen werden twee men- aangehouden omdat ze ille- vuurwerk hadden. Na een tes-verbaal te hebben gekre- mochten zij weer huis- s keren. De brandweer rukte 's nachts zowel in Hoek als in Sas van Gent uit. In Hoek was een auto in de brand gestoken, in Sas van Gent moesten op twee plaatsen containers het ontgelden. „Een rustige nacht," meldde in specteur C. van Bostelen, rond 01.00 uur. Hij coördineerde het politie-toezicht in geheel Zeeuws-Vlaanderen. „We waren wel op alles voorbereid en daar om zijn wat extra mensén in dienst geroepen. Wij zijn, vooral in de binnenstad van Terneuzen, nadrukkelijk aanwezig en dat schijnt te helpen." Aan het begin van oudejaars avond gingen geruchten door de Scheldestad dat randstedelijke feestgangers Zeeuws-Vlaanderen met een bezoekje wilden vereren. Die werden door de politie als 'wilde geruchten' afgedaan, evenals het bericht dat een pelo ton ME'ers achter de hand werd gehouden. Wel had de politie een uitvoerig draaiboek voor de oudejaarsvie- ring opgesteld, waarbij politie toezicht in de meeste winkelcen tra was voorzien. Daarbij waren ook winkeliers in de Terneuzen- se binnenstad benaderd met de vraag waar zij eventueel te be reiken waren, mocht zich in of nabij hun zaken iets voordoen. „Vorig jaar ontstond immers flinke schade aan ruiten door vuurwerkbommen in de Noord straat," zei inspecteur P. de Groene, die op nieuwjaarsmor gen slechts een summier nacht rapport behoefde door te nemen. In Midden-Zeeland riep de poli tie vijf keer de hulp van de brandweer in. Daarbij ontstond in Krabbendijke een wat grim mige sfeer toen het vreugdevuur door de brandweer werd be dwongen. Er vielen enkele klap pen. Een politieman moest zich daarna onder doktersbehande ling stellen. MAANDAG 2 JANUARI 1995 DEEL 1 Twee wapens en 30 kilo vuurwerk gevonden Van onze verslaggever Terneuzen - De politie heeft in Terneuzen een 16-jarige jongeman aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ontploffing in een auto aan de Peter van An rooylaan in Terneuzen op 20 december. De jongeman heeft inmiddels bekend.

de Stem | 1995 | | pagina 11