te Berlusconi innenkort -af premier tempo-team uitzendbureau Algerijnse extremisten verklaren Frankrijk de oorlog ranse corruptie-affaire verwordt tot klucht Vrijlating VS-piloot bevestigt macht Kim' Scheuring in parlement van Bosnische Serviërs En bij wie leert u klantvriendelijk werken via CD-I? Voorbereiding nieuwjaar in New York BUITENLAND A5 Eenzaamheid Boesak in Zuid-Afrika is uitgespeeld Twee doden bij beschieting abortuskliniek Tsjetsjenen slaan massaal op de vlucht BUITENLAND KORT 1 DECEMBER 1994 A4 DE STEM ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 loeraen of taart voor thuis) hoort ijd tot de vijf grootste radiosta- aal zit nog steeds een dozijn ge- radiotelefonisten alle banden -lf (radio, telex en telegrafie), n marifoon uit te luisteren. Ope- daarbij altijd nodig. Die leggen ethergolven verbinding met een e Marokkaanse 'Faroek' die lijkt ellen voor het Noorse 'Havoern' mers in Syrië, beantwoorden de roep van binnenvaartschip beth en geven per seinsleutel in totterend gepiep een telegram el Aviv van een schip dat ter -ïbraltar vaart, tie per Inmarsat was tot voor een oornamelijk voorbehouden aan er de hele wereld zijn 24.000 ederland geregistreerd 400) uit- e analoge Inmarsat-A. Inmarsat- t gestarte digitale opvolger. Met kan niet gebeld worden, maar is comprimeerd verzenden van be- ata van de ene computer-termi- (mobiele) andere. Daarvan zijn 15.000 (Nederland 1275); het inals groeit met enige honderden Ook Inmarsat-M (de draagbare efoon in een koffer) groeit zo snel; bijna 4.000 in gebruik, waarvan d 120. en komend jaar biedt Station 12 ter wereld') semafonie per satel- er de naam SatPage. Die gaat een nd gulden kosten. Behalve oproe- daarmee over de hele wereld ook ten ontvangen worden. De 'pie- iets groter dan een autotelefoon. vier jaar een markt van een half araten', zegt PTT Telecom er ver ft Station 12 intentie-afspraken deel te nemen in een nieuw sa- rk, P-21, dat rond de eeuwwisse- ioneel zal zijn. In januari volgt definitieve beslissing, sat betekent dat nieuwe investe- zeker 5 miljard gulden. Hein de kun je over de hele wereld rond- ellen via de satelliet met appa- et zo klein zijn als een handheld- n. De prijzen van apparaat en n dan nog verder omlaag gaan." ht daarmee de definitieve door- satellietcommunicatie voor ge- ik. Station 12 wil ook daarin een e rol als marktleider spelen. In og ruimte voor wat schoteltjes en rbij - al was het alleen al voor het an de ruimte-telefoontikken. niet meer werken, want ook het kapitalisme is een geloof, net als het oude rooms-katho- lieke. Het laatste massale geloof, dat kapitalisme heet, doet hard nekkige en wanhopige pogin gen om te overleven. Vooruit gang betekent dat we steeds minder tijd hebben voor alles wat aandacht vraagt. Eten, drinken, werken, vrijen, ster ven en liefhebben. En dat noe men we vrijheid? Heeft u uw Airmiles kaart gereed? Zal er een tijd komen dat we mogen leven vanuit diepere, zelfgekozen, zelfgevonden gronden? Dat er tijd en aan dacht is voor onszelf, voor el- kar. Dat alles wat allen toe komt rechtvaardig wordt ver deeld. Misschien dat die hoop uitging van die wonderlijke mens en zijn verhaal, 2000 jaar geleden. Misschien dat die hoop een lichtpuntje mag zijn in deze donkere dagen na kerstmis. Tilburg, T. Ribbens Als lezer van de Stem las ik een interview met mevrouw Steemers. Na het lezen bleef ik met enige vragen zitten. Zij stelt dat eenzaamheid een noodlot is en maakt daarbij de veel voorkomende verwar ring tussen alleen zijn en een zaamheid. Het artikel is duidelijk een voorbeeld van begripsverwar ring. Allereerst stelt zij dat ie dereen christen is en dus kerstmis viert en mensen die om welke redenen dan ook al leen zijn, zich in psychische nood zouden moeten bevin den. Dit verdient een ant-, woord. Als Humanist vier ik zeker geen van oorsprong christe lijk feest dat kerstmis heet. Eenzaamheid is een begrip dat men zich op laat dringen. Iemand die alleen is kan zich zeer goed welbevinden door bewust die keuze te maken. Er is voor mij geen verschil tussen het weekend voor dan wel na 25-26 december. Ik stoor mij zeker aan haar stel ling dat ieder alleenstaand mens meteen zielig is. Het is heel goed mogelijk dat mevrouw Steemers deze men sen ontmoet heeft, maar dat geeft haar niet het recht te vinden dat iedereen die korte of langere tijd alleen is, zich ook in het door haar opge voerde zielige eenzaamheids beeld bevindt. Breda, VV.J. Koch Van onze correspondent Parijs - Militante moslims die strij den tegen de door het leger geïn stalleerde regering in Algerije heb ben gisteren verklaard dat 'de oor log tegen Frankrijk een wettelijk recht is geworden'. Ze dreigden met aanvallen op Frans gebied 'in de komende paar dagen'. Aanleiding hiertoe is de bestorming door Franse commando's, vorige zondag in Marseille, van een door moslim-ex tremisten gekaapt vliegtuig. Alle vier kapers werden daarbij gedood. „De Algerijnse natie is direct in oorlog met Frankrijk en allen die de dictatuur (in Algerije) helpen," verklaarde het Islamitische Reddingsleger (AIS), de ge wapende tak van het Islamitische Red dingsfront (FIS). De organisatie zweert vergelding voor de 'onrechtvaardighe den'. De Gewapende Islamitische Groep, een meer extremistische organisatie die wedijvert met het AIS, wordt verant woordelijk gehouden voor de kaping. Volgens berichten uit Parijs hadden de daders vorige week zaterdag mogelijk de bedoeling niet één, maar twee Franse vliegtuigen te kapen op het vliegveld van Algiers. Het zou maar weinig ge scheeld hebben of dat was gelukt. Een half uur nadat de vier terroristen hun actie waren begonnen in de Airbus 300 van Air France, landde in Algiers een Airbus 320 van Air Inter, een doch ter van de Franse luchtvaartmaatschap pij. De kaping van het andere toestel was gezagvoerder niet gemeld. „Als ik had geweten dat er een kaping aan de gang was had ik uiteraard mijn toestel niet in die ratteval aan de grond gezet," aldus gisteren de boze gezag voerder. Hij beschuldigt de verkeerslei ding in Algiers van samenzwering met de kapers. „Ik hoorde pas dat er een kaping aan de gang was toen een tech nicus van Air France in mijn toestel kwam. Ik had toen net de passagiers laten uitstappen. De technicus verbaas de zich dat we waren geland en vroeg of we niet door de verkeerstoren waren gewaarschuwd. Niet dus." De gezag voerder sloot daarop de deuren en steeg onmiddellijk op. De kaping begon zaterdagmorgen om kwart over elf. Op dat moment staan normaal twee Franse toestellen tegelijk aan de grond in Algiers. De Airbus van Air Inter had echter een half uur ver traging. In Parijs is nu de grote vraag of niet beide toestellen op de nominatie stonden te worden gekaapt, mede ge zien de zwijgzaamheid van de verkeer storen. De kwestie van de veiligheid op het vliegveld wordt daardoor nog actu eler. Rome (afp/dpa) - Er komen vooreerst nog geen parlements verkiezingen in Italië. President Scalfaro heeft dit gisteren tegen de zin van premier Berlusconi besloten, na een eerste overlegronde met alle parlementsfracties. Scalfaro begint na nieuwjaar een nieuwe overlegronde om uit de crisis te geraken waarin het land verkeert. De president wil eind volgende week een nieuwe pre mier aanwijzen. Scalfaro is tot zijn besluit geko men omdat een meerderheid van de partijen zich heeft uitgespro ken tegen het onmiddellijk hou den van nieuwe verkiezingen. Premier Berlusconi is daar wel voorstander van, net als Gianf- ranco Fini van de neo-fascisten. Maar samen hebben de neo-fas cisten en de Forza Italia van Berlusconi geen meerderheid. Hun coalitiepartner tot voor kort, Lega Nord, zegde vorige week de regeringssamenwerking op, waarna Berlusconi niets an ders overbleef dan zijn ontslag aan te bieden. Berlusconi heeft gisteren her haald dat de president het best vervroegde verkiezingen kan uit schrijven. Hij nuanceerde onder tussen zijn eigen positie door de mogelijkheid open te laten dat een ander dan hijzelf een inte rimregering leidt die de tussen tijdse verkiezingen moet organi seren. Hij haalde fel uit naar de be langrijkste oppositiepartij, de Democratische Partij van Links (PDS). Volgens hem wil de op volger van de communistische partij 'de macht zonder dat de burgers die aan de communisten en ex-communisten hebben ge geven'. Secretaris Massimo D'Alema van de PDS wil dat Scalfaro een zakenkabinet installeert. Dat zou diverse wetten door het par lement moeten loodsen over de staatsbegroting, over een nieuw evenwicht in medialand en over een hervorming van het kiesstel sel. Als deze wetgeving in kan nen en kruiken is, moeten er volgens hem vervroegde verkie zingen worden gehouden. Washington (ap) - De zoon van de deze zomer overleden Noordkoreaanse leider Kim II Sung heeft volgens Amerikaan se functionarissen een doorslaggevende rol vervuld bij de vrijlating van piloot Bobby Hall. Daaruit blijkt volgens de 'Pyongyang-waarnemers' dat Kim Jong II de macht van zijn vader heeft kunnen overnemen. Noord-Korea heeft over wie de macht in handen kreeg na het overlijden van de grote leider nooit een boekje open gedaan. „Ons is verteld dat deze beslissing op het hoogste niveau is genomen en door Kim Jong II persoonlijk is goedgekeurd," zeggen Amerikaan se topfunctionarissen. Volgens hen was er een machtsstrijd gaande tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken dat voor spoedige vrijlating was, en legerofficieren die hun Amerikaanse prooi zo lang mogelijk wilden vasthouden. Kim zou de kant van het civiele kamp hebben gekozen. Een werkman vervangt een gloeilamp van de bal boven Times Square in New York ter voorbereiding van oud en nieuw. Bij het aftellen voor het nieuwe jaar zal de lichtbal van boven langs de paal naar beneden glijden. foto epa Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Franse bond van politie commissarissen is woedend op het parket in Parijs. Volgens de bond suggereert het Openbaar Ministerie dat de Parijse recherche vooringeno men is. Het parket heeft besloten dat de recher che niet langer het onderzoek mag ver richten naar het meest geruchtmakende corruptieschandaal van Frankrijk: de il legale financiering van de RPR, de partij van premier/presidentskandidaat Baha dur en presidentskandidaat Jacques Chi rac. De politie heeft zich bij het verzame len van bewijsmateriaal schuldig ge maakt aan niet-geoorloofde afluister praktijken, aldus het Openbaar Ministe rie. Het is nu aan de gendarmerie om klaar heid te brengen in een zaak, die steeds meer wegkrijgt van een klucht of een slecht geregisseerde B-film. De organisa tie van rechters in Frankrijk meent dat de politie, gesteund door minister van Bin nenlandse Zaken Pasqua, geprobeerd heeft de zaak te manipuleren, waardoor de aandacht van het corruptieschandaal zou w jrden weggetrokken. Daardoor zou de It PR, die naar alle waarschijnlijkheid volgend jaar de nieuwe Franse president levert, buiten schot blijven. De gerechtelijke wirwar begon in januari. Toen vroeg de belastingdienst aan rech- ter-commissaris Eric Halphen om een onderzoek te doen de boeken van huis schilder Francis Poulain. Deze zou voor relatief kleine diensten heel grote bedra gen hebben gerekend. De rechter-com- missaris ontdekte dat via het bedrijf van Poulain bedragen werden gesluisd naar de kas van de RPR, de gaullistische regeringspartij. Ook andere bedrijven, die publieke wer ken kregen toebedeeld van de gemeente Parijs, zorgden voor een permanente geldstroom naar de GauUisten. Al bij de aanbesteding van werkzaamheden aan schoolgebouwen of woningwetwoningen werd vaak een percentage afgesproken. De affaire was bekend tot in de hoogste kringen van de partij. In november moest minister Michel Roussin aftreden. Hij had in zijn vorige baan als kabinets-chef van Jacques Chirac, de burgemeester van Pa rijs, de illegale financiering georgani seerd. Andere ministers lagen ook onder vuur. Frankrijk maakte zich dus op voor een eigen versie van de Italiaanse opera tie Schone Handen. Echter, de climax bleef uit. In plaats daarvan werd vorige week de psychiater Jean-Pierre Maréchal opgepakt, de schoonvader van rechter Halphen. Met een tas bij zich- met daarin 1 miljoen franc. De psychiater zou zich, in ruil voor het geld, bereid hebben getoond zijn schoonzoon onder druk te zetten om de zaak te laten vallen. Daarmee was indi rect ook Halphen in discrediet geraakt. Pure winst voor de RPR, want het onder zoek zou nu weken, zo niet maanden vertraagd worden. Maar snel na de verrassende arrestatie rezen vragen. Hoe kon het dat een rijke en gerespecteerde psychiater zich hiertoe liet verleiden? Hoe was het bewijsmateri aal verkregen, en was dat bewijsmateri aal wel zo legaal? Over die laatste vraag bestaat nu duide lijkheid. Diverse gesprekken van Maréchal zijn afgeluisterd door de re cherche (die onder leiding staat van een pas door minister van Binnenlandse Za ken Pasqua benoemde directeur. Dezelfde Pasqua die óók is genoemd in verband met de financieringsaffaire). Bovendien was voor het afluisteren geen toestem ming gevraagd aan de rechter-commissa- ris. Redenen genoeg om de affaire uit handen te nemen van de recherche en toe te vertrouwen aan haar eeuwige rivaal: de gendarmerie. Johannesburg - Met het aan wenden van buitenlandse subsidies voor eigen gebruik is de Zuidafrikaanse ANC- leir'.er Allan Boesak opnieuw in opspraak geraakt. Een on derzoek van Scandinavische fondswervende organisaties toont aan dat Boesaks Stich ting voor Vrede en Gerechtig heid een bedrag van ander half miljoen gulden niet kan verantwoorden. Boesak, nog maar net tot ambas sadeur bij de Verenigde Naties benoemd, kan een diplomatieke carrière hiermee wel vergeten. De kans dat de gewezen ANC- coryfee binnenkort naar Genève afreist, is gering nu president Mandela heeft bekendgemaakt dat hij zich opnieuw op de be noeming zal bezinnen. Volgens de Scandinavische orga nisaties tonen de boeken aan dat Boesak zelf minstens 50.000 en een stafmedewerker 350.000 van de eigen stichting 'leenden'. Enkele weken terug werd al be kend dat de stichting buiten landse giften in een complete televisiestudio voor Boesaks echtgenote heeft gestoken. Boesak zelf ondertussen laat zich met geen woord uit over de affaires. Boesak speelde, na zijn studie in de jaren zeventig aan de theolo gische hogeschool in Kampen, een prominente rol in het kerke lijke en politieke verzet tegen de apartheid. De predikant van de Nederduits-Gereformeerde Sen- dingskerk werd in het begin van de jaren tachtig benoemd tot voorzitter van de Wereldbond van Hervormde en Gereformeer de Kerken. Hij verkreeg een im mense populariteit onder het, voornamelijk in de Westkaap woonachtige, kleurlingenseg ment van de bevolking. Boesak, zelf kleurling, slaagde erin de kleurlingen een gevoel van eigenwaarde te geven. Daar mee riep hij de haat van de toenmalige apartheidspolitici over zich af, die juist probeerden om de kleurlingen tegen de zwarte bevolking op te zetten. Met de oprichting in 1983 van het Verenigd Democratisch Front, een koepel van vele hon derden organisaties van zwarten, kleurlingen en Indiërs en feite lijk de bovengrondse vleugel van het toen nog verboden ANC, be leefde Boesak zijn finest hour. Niet eerder was het anti-apart heidsfront zo breed en zo multi- raciaal geweest. Boesaks succes moet bij de Zuid afrikaanse regering tot grote op schudding hebben geleid. Uit eindelijk zag men in een buiten echtelijke affaire de gelegenheid om de dominee in opspraak te brengen. De uitwerking op de kleurlingengemeenschap was groot, maar na de legalisering van het ANC werd Boesak toch Allan Boesak voorzitter van de Kaap-regio van de beweging. Bij de verkiezingen begin dit jaar zegevierde de Nationale Partij in het gebied echter met ruim 50 procent van de stem men, het ANC ver achter zich latend. Boesak trad terug als ANC-leider en kreeg enkele we ken terug als troostprijs de am- bassadeurspost bij de VN. Boston (rtr/afp) - Een in het zwart geklede schutter heeft gisteren in Boston het vuur geopend op bezoekers en medewerkers van twee abortusklinieken. Twee vrouwen kwamen om het leven, tenminste vijf mensen raakten gewond. Het is de vijfde maal binnen enkele maanden dat het vuur werd geopend op abor tusklinieken in de Verenig de Staten. Behalve de nu doodgeschoten vrouwen in Boston (Massachusetts) ver loren eerder al drie cliënten van abortusklinieken in Florida door aanslagen het leven. De twee klinieken waar werd geschoten liggen vlak bij elkaar in de wijk Brookline. Directeur Nicki Campbell van de kliniek waar de doden vielen, zei dat de dader de hal was binnengekomen met een tas. Is dit de abortuskliniek, had hij gevraagd. Toen het per soneel ja zei, haalde hij een jachtgeweer uit de tas en begon in het wilde weg om zich heen te schieten. Het motief van de dader is onbekend. Voor de klinie ken worden regelmatig an- ti-abortus-demonstraties gehouden. „Komen ze pro testeren voor het leven en dan schieten ze mensen dood," zei een omstander. Grozny (rtr/dpa) - Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen UNHCR, de vluchtelingenorganisatie van de VN, is bezig de leverantie van voedsel te organiseren aan de naar schatting 100.000 mannen, vrouwen en kinde ren die op de vlucht zijn geslagen voor de gevechten in de Russische republiek Tsjetsjenië. Samen met andere VN-organisa- ties probeert de UNHCR voed selvoorraden en andere hulpgoe deren te lokaliseren en vliegtui gen te charteren. Er is behoefte aan voedsel, dekens, dekzeilen, kachels en medicijnen. Volgens de UNHCR zijn er al leen in Ingoesjië en Dagestan al 85.000 vluchtelingen. Talloze anderen die Tsjetsjenië ont vlucht zijn, hebben zich niet la ten registreren omdat zij onder dak hebben kunnen vinden bij vrienden of familie. In Tsjetsjenië gaan de gevechten door, maar er dreigt intussen ook een milieuramp. Samen met de buurrepubliek Ingoesjië waarschuwde Tsjetsjenië giste ren dat een brand in de grote raffinaderij ten zuidwesten van Grozny een ecologische ramp kan veroorzaken. In de raffina derij die een dag eerder al was getroffen door een Russisch bombardement, deed zich giste ren opnieuw een reusachtige ontploffing voor. Boven de Tsjetsjeense hoofdstad hangt een oranje gloed en er stijgen grote rookkolommen op. Nieuwe rellen bij joodse nederzetting Al-Khader - Israëlische troepen hebben gisteren op de westelij ke Jordaanoever bij het Arabische dorpje Al-Khader opnieuw enkele honderden Palestij nen en hun Israëlische sympathisanten verdreven van een stuk grond dat bestemd is voor uitbreiding van een joodse nederzetting. Volgens de Israëlische radio vielen daarbij zeventien gewonden. De betogers trokken op naar het grondgebied dat door militai ren wordt bewaakt. Ooggetuigen zeiden dat de militairen er hard op sloegen. Het gebied op een heuvel bij Bethlehem is al een week lang het toneel van demonstraties. Nederlands schip niet gezonken Reykjavik - De IJslandse kustwacht heeft gistermiddag de Nederlandse kustvaarder Hendrik B. drijvend aangetroffen op 50 mijl van de plaats waar de opvarenden het schip donderdag middag tijdens zwaar weer hadden verlaten. Aangenomen was eerder dat het schip- was gezonken. Er is inmiddels een sleepboot in de buurt. Deze gaat proberen vandaag bij beter weer een bemanning aan boord van de kustvaarder te brengen die het schip naar een haven moet varen. Redacteuren richten nieuwe Borba op Belgrado - Het gerechtshof in de Servische hoofdstad Belgrado heeft de uitgeverij van de onafhankelijke krant Borba gisteren gesloten. Volgens de autoriteiten heeft de uitgever niet de juiste papieren om een krant te runnen. De 200 redacteuren en medewerkers van het dagblad zijn ontslagen, maar ze zullen volgende week een nieuwe krant uitbrengen onder de naam Nasa Borba (Onze Strijd). President Slobodan Milosevic wilde al langer van Borba af, omdat de krant als een van de weinige publikaties niet aan zijn leiband liep. Borba moest onevenredig hoge belastingen betalen en kreeg veel minder papier toebedeeld dan de minder kritische concurent Politika. Opwinding Portugal na historische vondst Lissabon - De ontdekking van zeer oude muurtekeningen in het noórdoosten van Portugal heeft geleid tot grote commotie. De vondst zou geheim gehouden zijn om bouwwerkzaamheden in de omgeving ongestoord te kunnen laten doorgaan. Er wordt een dam gebouwd en als dat project niet wordt gestaakt, komen de afbeeldingen binnen vier jaar onder 100 meter water te staan. Archeologen en de Portugese elektriciteitsmaatschappij zijn nu verwikkeld geraakt in een felle polemiek. De maatschappij zou in samenspraak met directeuren van het Archeologisch Instituut het bestaan van de rotstekeningen vijf jaar lang hebben verzwegen. Er is een campagne gestart om de bouw van de dam te staken. Dochter Surinaamse minister opgepakt Den Haag/Paramaribo - Onder de 24 mensen die het afgelopen weekeinde in Amsterdam zijn aangehouden wegens de smokkel van 1000 kilo cocaïne, bevinden zich de dochter en schoonzoon van de Surinaamse minister van Sociale Zaken, Soemita. De minister bevestigde dat gisteren in Paramaribo. Geruchten dat hij zelf in de woning van zijn schoonzoon J.B. en zijn dochter S.B. was op het moment dat de politie daar een inval deed, ontkende hij. De bewindsman was vorige week in Nederland voor besprekingen met zijn collega van Ontwikke lingssamenwerking. Oppositie Bangladesh verwerpt aanbod Dhaka - De oppositie in Bangladesh heeft gisteren een voorstel van premier Khaleda Zia verworpen om een maand voor de verkiezingen in maart 1996 af te treden. Een tussentijdse regering zou dan de verkiezingen kunnen voorbereiden. De oppositiepartijen nemen met het compromis-aanbod van Zia geen genoegen. Zij eisen onmiddellijk vertrek van de regering, die zij van fraude bij de laatste verkiezingen en van onvermogen tot besturen beschuldigen. De oppositie verliet woensdag het parlement, waar ze 151 van de 330 zetels bezet. De regering werd zo onder druk gezet om af te treden. Zia weigert dat echter. Donderdag lag het openbare leven in Dhaka volledig stil door demonstraties van de aanhangers van de oppositie. Belgrado (rtr/ap) - Voor het eerst in 33 maanden oorlog is er een scheuring opgetreden in het 'parlement' van de Bosnischer Serviërs. Zeven afgevaardigden die het kennelijk meer eens zijn met de politiek van Belgrado, zijn open lijk in conflict gekomen met de Servisch Democratische Partij (SDS) van de Bosnisch-Servi- sche leider Radovan Karadzic, zo heeft het Servische persbu reau SRNA gemeld. De zeven hebben zich afgesplitst van Karadzic' partij en hun ei gen 'onafhankelijke' groep ge vormd, onder leiding van Mil- orad Dodik, een afgevaardigde uit Laktasi bij Banja Luka. Van Dodik is bekend dat hij de afge lopen maanden contact heeft on derhouden met de Servische pre sident Slobodan Milosevic. Westerse diplomaten noemde de splitsing in de SDS het logische resultaat van pogingen van Mi losevic om afgevaardigden in het 84 leden tellende 'parlement' in Pale te bewegen tot wat meer kritiek op de extreem harde lijn van Karadzic. Een politieke ana list in Belgrado noemde de split sing een potentieel gevaar voor Karadzic. VN-commandant Rose heeft gis teren intensief overleg gevoerd met de Bosnische partijen over een bestand van vier maanden dat met Nieuwjaar zou moeten ingaan. De Bosnische Serviërs zijn tevreden over de voorstellen en willen vandaag hun handte kening zetten. De Bosnische moslim-regering is niet tegen een bestand tot 1 mei, maar wil wel dat eerste de gevechten bij Bihac ophouden en dat de omge ving van Sarajevo gedemilitari seerd wordt. Het bestand van vier maanden zou een aanloop moeten zijn naar nieuwe onderhandelingen over het internationale vredes plan. Dit vredesvoorstel werd door de Bosnische regering al maanden geleden aanvaard, maar niet door de Bosnische Serviërs verworpen. (ADVERTENTIE) De recente onthullingen beteke nen dat Boesaks rol in Zuid- Afrika op alle niveaus lijkt uit gespeeld. De charismatische an- ti-apartheidsleider heeft de ver lokkingen van de macht niet kunnen weerstaan en dit keer komt de aanval niet van een geheimzinnige overheidsinstan tie, maar van een kerkelijke bondgenoot. Als eerste uitzendonderneming in Nederland introduceert Tempo-Team CD-I trainingen voor uitzendkrachten. We beginnen in januari op 20 vestigingen met de cursus 'Klantvriendelijk handelen'; daarna volgt 'Zakelijk telefoongebruik'. En zo gaan we door. We breiden het aantal cursussen steeds verder uit Dat doen we op basis van vragen uit de markt Met deze ultramoderne interactieve trainingstechniek kunnen werkzoekenden hun kansen op een baan in korte tijd vergroten. Bedrijven en instellingen hebben extra zekerheid dat uitzendkrachten van Tempo-Team hun vak verstaan. Wie meer wil weten over onze CD-I trainingen is van harte welkom. Het adres van onze dichtstbijzijnde vestiging vindt u in de Gouden Gids. i

de Stem | 1994 | | pagina 5