DE STEM OUDJAAR '94 Vreemdelingenhaat sluimert nog steeds in Terneuzen De daders van aanslagen en bekladding zijn nooit gepakt ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 ■■H Een worsteling met racisme biedt de politie in 1995 een informa tiepakket aan, om racisme en discri minatie te kunnen herkennen en er beter mee om te gaan. Daarnaast verzamelt de politie in lichtingen over personen en organi saties. „Wees er van verzekerd dat een heleboel dingen niet zo onopge merkt aan ons voorbijgaan als wel lijkt. We houden anti-democratische bewegingen nauwlettend in de ga ten." „Het is nu schijnbaar rustig," meent Snelders. „Daar mogen we et.' niet de conclusie aan verbim'u dat het zomaar een oprisping was. Net zo goed als het zich ineens voordeed, is het ineens stil. Maar nog steeds zijn alle elementen aanwezig om be zorgd te zijn. Als je luistert naar ge sprekken over buitenlanders is dat heel duidelijk. Je hoort mensen zeg gen: 'de maat is vol', 'de grens is be reikt'. Dat is niet altijd verwijtend bedoeld, maar je ziet dat er constant een koppeling wordt gelegd: 'Wij moeten meer betalen omdat er zo veel buitenlanders zijn'." Het begint allemaal 'onschul dig'. Onbekenden kladden in januari racistische leu zen en hakenkruisen op het Roosevelthotel, na de bekendma king dat er tijdelijk asielzoekers ko men wonen. Soortgelijke kladschrif ten ontsieren in de dagen die volgen ook andere panden, waaronder de woning van burgemeester Barbé. Scholieren trekken vijftienhonderd man sterk door de straten van Ter- neuzen in een demonstratie van hun afschuw. Leerlingen van een aantal scholengemeenschappen zamelen handtekeningen in onder mede scholieren en bezorgen zo hun school de status 'School zonder Ra cisme'. Daarna is het kalm, tot de uitingen van vreemdelingenhaat in juni esca leren. Anonieme daders stichten binnen enkele dagen brand in de is lamitische moskee en het ontmoe tingscentrum van de Turkse ge meenschap aan de Haarmanweg. Ze besmeuren het ontmoetingscentrum met racistische leuzen als 'Turken Dood'. Daarna zijn de woningen van Snel ders, Van der Haar en Kerckhaert doelwit van vermoedelijk dezelfde brandstichters. Verschillende instel lingen en de eerdere slachtoffers van racistische aanslagen worden in de dagen die volgen telefonisch of schriftelijk bedreigd. Snelders en de andere twee sla fers mobiliseren de bevolking met de tegenactie Terneuzenaar Tegen Ter reur. Burgemeester Barbé neemt op 1 juli 4612 handtekeningen van ver ontruste inwoners in ontvangst. Ook maakt Snelders zich sterk om het slapende platform Kleurrijk Ter- neuzen nieuw leven in te blazen, de groep die meer begrip wil kweken voor de buitenlandse vluchtelingen in ons land. Barbé juicht die initiatieven toe. „Doordat het racisme de kop opstak, moest ik toch gelukkig constateren dat de overgrote meerderheid van onze gemeenschap dit niet pikt. 'Het gaat te ver en dat is een schande'. Dat is op zich goed. Maar'je moet waakzaam blijven. Om racisme te gen te gaan moet je iets doen aan de beeldvorming. Blijven communice ren op basis van feitelijke informa tie. Wat gerichte acties betreft, moe ten de initiatieven vanuit de bevol king komen. Wij proberen die als ge meente te ondersteunen." Zoals dat gebeurt bij de herdenking van vijftig jaar bevrijding. „We moeten consequent blijven waar schuwen. Ook op scholen. Het is een goede zaak dat al veel scholen de tentoonstelling van de Anne Frank Stichting in de hal van het gemeen tehuis hebben bezocht." Racisme vloeit volgens AZC- directeur Berentsen deels voort uit onbegrip en onwe tendheid. „Mensen weten vaak niet wie asielzoekers zijn en waarom ze hier komen. Velen nemen niet hun verantwoording als Neder lands staatsburger. Ons land heeft het verdrag van Geneve onderte kend. Daarin staat dat vluchtelin gen opgenomen moeten worden. Wel wisselt de ontvangst van asielzoe kers enorm per gemeente. In de ene plaats (Zuiddorpe) worden de bewo De nacht van zondag 12 op maandag 13 juni. J. Snelders, directeur van de stichting Welzijn in Terneuzen, schrikt zich lam. Hij ruikt een brandlucht en snelt naar beneden. Tot zijn ontsteltenis ziet hij zijn voordeur in brand staan. Onbeken den hebben brandend materiaal door de brievenbus naar binnen ge gooid. Het is een triest en grimmig diepte punt in een reeks racistische ter reurdaden die de Scheldestad al maanden in haar greep houdt. Ook H. van der Haar, voorzitter van Vluchtelingenwerk, en het PvdA- raadslid E. Kerckhaert komen aan de beurt. Het wordt weer rustig in Terneuzen. Maar schijn bedriegt en waakzaam heid blijft geboden, zegt Snelders. Ook burgemeester R. Barbé en di- Vandaag is het op de kop af een jaar geleden. Minister d'Ancona (WVC) bereikt een akkoord met de gemeente Terneuzen over de opvang van asiel zoekers. 'Er is sprake van een nood situatie. Het zou echt inhumaan zijn geen gehoor te geven aan het verzoek van de minister', verklaart burge meester Barbé na afloop van het on derhoud. Wat in de maanden erna volgt, is onmenselijk. Terneuzen krijgt af te rekenen met terroristen die er extreem-rechtse sympathieën op na houden en zich steeds agressie ver manifesteren. De bevolking is ge schokt. Uit verschillende hoeken ko men tegenacties op gang, de politie houdt een klopjacht, maar de daders zijn nooit gepakt. Vier mensen die nauw betrokken waren bij de ge beurtenissen blikken terug. Door Frank van Cooten en Harold de Puysseleijr recteur N. Berentsen van het Asiel zoekerscentrum (AZC) Roosevelt denken er zo over. Berentsen verwacht dat racisme de kop weer opsteekt als de gemeente raad in september besluit de termijn van het AZC met and.erhalf jaar te verlengen. „Ik ben zeer alert ge weest", aldus Berentsen. „Gelukkig zijn excessen uitgebleven." In ieder geval is voorlichting volgens haar heel belangrijk. Daarom wil zij in februari een voorlichtingsbijeen komst houden voor iedereen die geïnteresseerd is. Ook Barbé houdt na die raadsverga dering ernstig rekening met nieuwe racistische aanslagen, „We zijn bij zonder alert geweest toen de ge meenteraad het besluit nam de ter mijn van het asielzoekerscentrum met anderhalf jaar te verlengen. En kele plaatsen werden nauwlettend in de gaten gehouden. Gelukkig is er niets voorgevallen. Maar racisme blijft wel sluimeren. Zo is het monu mentje bij het gemeentehuis enige tijd geleden nog beklad. Daarom blijft de politie in ieder geval oplet tend." Toch leidt wekenlang intensief speurwerk door vijf rechercheurs afgelopen zomer niet tot aanhou ding van verdachten en Barbé be schouwt dat als een 'persoonlijke nederlaag'. Hij trekt er de voorzich tige conclusie uit dat het om een en keling ging of een heel klein groepje. „Want een grote groep zou opvallen in een stad als Terneuzen." De districtschef van de politie in Zeeuws-Vlaanderen, F. Gouds waard, houdt als zovelen een onte vreden gevoel over aan het resultaat van het onderzoek. „Er was ons veel aan gelegen de daders te pakken te krijgen. Maar het probleem is dat zij niet in openbaarheid te werk gaan. Omdat ze weten dat de samenleving hun gedrag niet pikt. Dat maakt het gecompliceerd er een vinger achter te krijgen. Het opsporingsteam is opgeheven, wat niet wil zeggen dat het onze aandacht niet meer heeft." Die aandacht richt zich nu op het nemen van maatregelen vooraf. Dat staat in het beleidsplan: 'In 1995 stelt de politie zich actief op bij de bestrijding van discriminatie en ge weld tegen allochtonen, reageert niet uitsluitend op meldingen, maar pakt ook eigen waarnemingen on middellijk aan'. Dezelfde doelstelling staat overigens ook dit jaar al in het politiebeleidsplan, maar het komende jaar belooft Goudswaard er serieus werk van te maken. Om-uitingen van vreemde lingenhaat beter te signaleren, is in overleg met het Anti Discriminatie Bureau Zeeland gezocht naar een trainingsprogramma. Het bureau Een krachtig protest tijdens de scholierendemonstratie tegen racisme. foto's camile schelstraete De in brand gestoken voordeur van Joost Snelders, directeur van de Stichting Welzijn. ners met open armen ontvangen, terwijl andere gemeenten daar veel meer moeite mee hebben." Barbé denkt dat de komst van het AZC voor de terroristen het ultieme moment was om hun racistische ge voelens te uiten. „De mensen wer den getroffen die een rol hebben ge speeld in de begeleiding van asiel zoekers en in de besluitvorming zo als vluchtelingenwerk, stichting welzijn, raadslid Kerckhaert en mij zelf." Buitenlanders zijn de zondebok zo als enkele jaren geleden werklozen mikpunt waren om gevoelens van onvrede over de (economische) si tuatie op af te reageren, zegt Snel ders. „Het gedrag van een paar wordt altijd dankbaar gebruikt om over de hele groep te leggen. Er ver blijven driehonderd asielzoekers in het Roosevelt. En daar zitten na tuurlijk ook wel een paar goede tus sen. Zoals we toen allemaal wel één haanloze kenden die zijn uiterste best deed. Maar de meerderheid is profiteur. Dat is hoe veel mensen er volkomen ten onrechte over den ken." Berentsen sluit daarbij aan. „Velen zeggen: Kijk, driehonderd asielzoe kers die allemaal ons geld opmaken. Die mensen hebben ook vaak niet de bereidheid het echte verhaal aan de weet te komen. Dat de asielzoekers uit verschrikkelijke omstandighe den komen. Natuurlijk, onder die driehonderd zijn er altijd die pro blemen veroorzaken. Op zo'n aantal heb je altijd rotte appels. Maar dat heb je ook als je driehonderd Neder landers bij elkaar zet." Het klinkt tegenstrijdig, geeft hij zelf aan, maar misschien moeten we de plegers van de racistische aansla gen wel dankbaar zijn. „Het sudder de natuurlijk al lang. Nu zijn we met de neus op de feiten gedrukt en is het vraagstuk scherp in beeld geko men." Met het vraagstuk bedoelt hij de sluimerende normverharding in de maatschappij. „Eerst voor mezelf zorgen, dan komt pas de ander. Je ziet. dat op allerlei terreinen. Op schoolpleinen geldt het recht van de sterkste weer. Daarom is een struc turele aanpak in het onderwijs no dig. We moeten voortvarend verder met allerlei activiteiten. Millimeter voor millimeter proberen het sociale beter in beeld te krijgen. In een so ciale maatschappij heeft racisme geen kans." Snelders is overigens de eerste die grif toegeeft dat het een werk van lange adem is om dat te bereiken. Voor Barbé is het belangrijk dat in tegratie en verdraagzaamheid van twee kanten komt. „De liefde kan niet van een kant komen. Ook de al lochtonen moeten een beetje in schikken. Het probleem, ook in Ter neuzen, is dat de Marokkaanse be volkingsgroep heel moeilijk te berei- kerl is. Met de Turkse gemeenschap boeken we vooruitgang, maar met de Marokkaanse groep nauwelijks. En daar heerst grote werkloosheid. Dat de drughandel voor een groot deel in handen is van de Marokka nen werkt ook racisme in de hand. Ze hebben weinig scholing en dus een kleine kans op werk. Maar ook onder de blanke bevolkingsgroep heb je criminelen." Tot eind vorig jaar gaan openlijke uitingen van vreemdelingenhaat volledig langs Terneuzen heen. „Je ziet televisiebeelden," aldus Barbé. „Maar omdat het zover weg is gaat het min of meer aan je voorbij. Dat het nu in je eigen omgeving gebeur de, betekende een schok. Het was een zeer schokkende ervaring." Snelders kan daar als direct slacht offer van de terreuracties over mee praten. „Wekenlang denk ik er niet aan, maar van tijd tot tijd piept het even naar boven. Het is iets dat je niet meer kwijtraakt. Hoewel het niet zo ver gaat dat het mij en mijn gezin volledig bepaalt. Wel check je een keer extra of de deur goed op slot zit. Of er bij de brievenbus geen dingen hangen die snel in de fik kunnen vliegen." De bewoners hebben zich niet echt druk gemaakt over de racistische aanslagen. Ze hebben immers heel andere normen omdat ze uit verschrikkelij ke gebieden komen. Toch heeft eeri aantal het gevoel hier niet welkom te zijn. Dat heeft bijvoorbeeld te maken met de moeilijke manier waarop de kinderen op de scholen voor het volgen van onderwijs te recht zijn gekomen. Dat heeft veel voeten in de aarde gehad." Berentsen heeft weinig goede woor den over voor mensen die ongenuan ceerd en anoniem kritiek uiten. „Ik respecteer mensen die mij bellen om er persoonlijk over te praten. Dat moet niet anoniem gebeuren. Men sen die ongenuanceerde kritiek leve ren, zie ik nooit." In de ogen van Snelders heeft dat al les te maken met de verschuiving van de tolerantiegrens. „Het wordt steeds haalbaarder om steeds harde re maatregelen te nemen en steeds zwaardere eisen te stellen aan men sen die hier naartoe komen. Mensen die echt racist zijn, voelen zich daar door gesterkt en proberen besluiten te forceren die stoelen op racistische opvattingen." „Het is absoluut noodzakelijk er voor te zorgen dat die lieden geen breed draagvlak vinden in de maat schappij. We moeten er met zijn al len voor zorgen dat ze hun argumen ten niet kunnen hanteren, waardoor ze eenlingen blijven. Zorgen dat ze geen macht kunnen ontlenen aan de maatschappelijke opvattingen." Protestkaarten in het Terneuzense gemeentehuis.

de Stem | 1994 | | pagina 51