H 0 Oasis: xredders van de Britse popmuziek O O O O O O O O O 0 (0 Dat wilden wij nou even kwijt Kijk naar je eigen jeugd Liefdes memoires uit 1994 Mag het een onsje minder zijn? Laat toch iedereen zichzelf zijn Er wordt wat afgejankt op tv Nieuwe Revu deed een on derzoek naar het miljoenenbe drijf rond het, inmiddels onont koombare, fenomeen Jomanda. In de jaren tachtig organiseerde de genezeres bedevaartstochten naar Lourdes. „Maar ze had het niet zo op die 'kermisachtige toe standen' daar", weet het blad. Opmerkelijk omdat in Nederland haar healings regelmatig met Lourdes worden vergeleken. Haar moeder, met wie Jomanda in on min leeft, zegt in het artikel ook: „Het is en blijft een showgirl." Voorspellingen: Als het aan Nieu we Revu ligt, nemen we in '95 de finitief afscheid van de supermo dellen. Verering van meiden met 'toevallig een bekoorlijke toet' is eindelijk afgelopen, voorspellen de redacteuren. Uitgaan zullen we voortaan veel meer in de bios coop doen; disco's en house-par- ties hebben hun langste tijd ge had. Twaalf kinde ren, maar geen Verstekeling droomde van Hollandse Deze week geen Mega Top-50, maar een klein jaaroverzicht over 1994 van de populairste platen, de best bezochte concerten en de beste cd's volgens de cri tici. Mega Single Top-50 Marco Borsato: Dromen zijn bedrog Paul de Leeuw: Ik wil niet Prince: The most beautiful girl Pearl Jam: Dissidents Wet Wet Wet: Love is all around Mariah Carey: Without you Cappella: Move on baby Reel 2 Reel: I like to move il k. Rednex: Cotton eye Joe IV Johan de Groothandel Als Dick me.. Album-Mega-Top-100 O Mariah Carey: Music box O Laura Pausini: Laura 0 Wet Wet Wet: End of part one O Bold Beautiful: Duets O Laura Pausini: Laura Pau- sini O Paul da Leeuw: Plugged Paul de Leeuw: Paracd- /p. mo' O Pink Floyd: Division Bell O Bon Jovi: Crossroad 0 Andre Rieu: Strauss Co Concerten-Top-10 0 Pink Floyd: 3x Kuip - 135.055 tickets O Pinkpop: Landgraaf - 71.960 O Phil Collins: 3x Oranje - 70.603 0 Joe Cocker: 2Ah 1 Brabnt - 35.487 O Bryan Adams: Goffert - 31.857 O Diana Ross: 3x Ahoy - 24.903 O Take That: 2x Ahoy - 20.457 O Meat Loaf: 2x Ahoy - 19.080 Lowlands: Flevohof - 17.808 M. Etheridge: 1Ah1Mart- 17.513 Beste cd's volgens Nederlandse critici (verzameld door Oor) 0 Spearhead: Home 0 Johnny Cash: American recordings 0 Beastie Boys: III communi- cation O Pavement: Crooked rain O Soundgarden: Superun- known O Underworld: Dubnobass- withmyheadman O Dan Penn: Do right man O Jeff Buckley: Grace O Oasis: Definitely maybe 0 Guided by voices: Bee thousand Eindredactie: Paul Verlmden Vaste medewerkers: Muriel Boll, Voor deze laatste Ragazzi in '94 kre gen onze eigen panelleden de gele genheid hun hart te luchten over din gen die hen het afgelopen jaar zijn opgevallen. Zo zetten Lotte en Stef- fen hun vraagtekens bij de jeugd van tegenwoordig. Isabella stelt de over consumptie tijdens de feestdagen aan de kaak. Martijn merkt op dat er zo veel jankprogramma's op de tv zijn. En llona heeft een persoonlijk verhaal gemaakt over haar vele verliefdhe den. Al tientallen jaren hebben ouderen kritiek op 'de jeugd van tegenwoor dig'. Dat gebeurt ook al jarenlang op dezelfde gebieden. De kleding is te sexy, de muziek is te hard, jongens hebben te lang haar, het taalgebruik is verkeerd en ga zo maar door. Ook in onze tijd, waarin iedereen een ei gen mening heeft (zowel jong als oud) en zegt die van anderen ook te accepteren, komt dit verschijnsel nog volop voor. Het rare eraan is dat de verschillende generaties de verschillende rollen tel kens aan elkaar doorgeven: volwasse nen hebben kritiek op jongeren, die jongeren verzetten zich daartegen, later krijgen diezelfde jongeren kin deren en worden ze zelf volwassen, wat blijkbaar als gevolg heeft dat zij weer kritiek moet gaan leveren op de nieuwe jongeren. Zijn ze hun eigen jeugd dan vergeten 7 Of vinden ze dat 'gezeik' bij de rol van een volwas sene horen Ik zal voor de duidelijkheid een be kend voorbeeld geven. Nu zit ieder een te zeuren over xtc-gebruik, alco holgebruik, housemuziek, heavy me- tal etc. Maar de tijd van de mensen die daar nu kritiek op geven was de tijd van de hippies en later de pun kers. Destijds maakte de jeugd kennis met - Uesbeth Oeseburg, Marjolein Rotsteeg. Reacties: Vind je jezelf heel inti heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: Ragazzi, Postbus 3229,4800 MB Breda Telefoon: 076-236379. hasj, op dezelfde manier als wij nu kennismaken met xtc. Wat ik met dit stukje wil zeggen, is dat als je later volwassen bent en je ziet de jeugd dan door de ogen van een oudere, denk dan eerst terug aan je eigen jeugd voordat je kritiek gaat leveren. Aangezien ik een echte 'doorsnee' tiener ben, heb ik voor dit artikel een echt tieneronderwerp gekozen: De Liefde, en in het bijzonder mijn erva ringen daarmee in 1994. Mijn eigen liefdesleven is tot nu toe altijd soepeitjes verlopen en liefdes verdriet heb ik nog niet gehad. Zo ging het ook weer dit jaar. In het be gin van 1994 waren er twee jongens mijn leven binnengeslopen; in januari F. en in maart J. Dat was allemaal leuk en gezellig maar de grote liefdes kwamen later dit jaar. Van april tot eind juni was mijn lief desleven griezelig rustig omdat ik de ziekte van Pfeiffer had. Na deze rust periode ging ik met frisse moed en vol 'wilde plannen' op vakantie. Eerst naar Duitsland, daarna richting Italië en tenslotte naar Frankrijk. De Italianen waren mij iets te harts- tochtlijk, dus besloot ik mijn geluk in Frankrijk te zoeken. We zaten net goed en wel op de camping in Gérardmer toen mijn ogen ineens een Franse Adonis hadden ontdekt. Onmiddellijk begon mijn hart sneller te kloppen, zag ik hartjes voor mijn ogen en zat mijn maag vol met vlin ders (en een restje stokbrook). Pas op de laatste avond bleek dat de liefde wederzijds was. Verliefd en verdrietig ging ik de laatste wande ling over de camping maken, toen ging ik weer naar Nederland. Na en kele weken kreeg ik de eerste brief van mijn Franse vriend. Er werd een tijdje gecorrespondeerd maar toen strandde ook deze liefde. Nu had ik verwacht als vrijgezel het nieuwe jaar in te gaan, maar dat liep toch anders af. Enkele weken gele den ging ik naar een discotheek in Bergen op Zoom. Ik stond net een beetje te dansen toen er spontaan ro ze wolkjes onder mijn voeten spron gen, want even verderop zag ik een bijzonder leuke jongen. We raakten aan de praat en al snel zat ik weer vol met vlinders. Toch was ik deze keer wat voorzichti ger met mijn verliefdheid en wachtte ik rustig af tot E. mij zou bellen. Dat was al de volgende avond! Na een keer afgesproken te hebben, was ik alweer zo verliefd dat ik mij vol over gave in een nieuwe romance stortte. En als u dacht dat ik verliefd was op de Fransoos, dan had u gelijk, maar nu ben ik nog verliefder (zucht, zwij mel Ze had vanochtend niet gegeten. Haar hoofd stond er niet naar, aange zien ze zich gisteren misselijk had ge geten aan de chocoladeletters en het snoepgoed dat ze gekregen had. Op weg naar school bekroop de gedach te haar om naar huis terug te keren en in bed uitte zieken. Nooit meer zou ze zoveel met Sinterklaas eten! Toen ze bijna bij school was, zag ze een aanplakbiljet van de KPN met de tekst 'Wie stuurt u dit jaar de beste wensen?' erop. Ze dacht: „Heel misse lijk makend commercieel Nederland misschien? Miljoenen kaarten zullen wel verstuurd worden maar wie leest nu eigenlijk nog de standaard wen sen, de afzender is veel belangrijker, want die zou je eigenlijk ook weer een kaart terug moeten sturen, zoals de KPN zou willen." Moedeloos ging ze de school binnen kort, over drie weken zou er al weer zo'n feest zijn: Kerstmis. Nu zullen er mensen zijn die denken: 'Waar slaat dit op?'. Dat wil ik wel even duidelijk maken. Tegenwoordig lijken traditionele feesten er alleen nog maar te zijn om de economie draaiende te houden. 'Het is feest en daar gaan we maar eens even een slaatje uitslaan', denkt ondernemend Nederland. Kinderen worden overvoerd met speelgoed, het aantal verkochte pa- relhpenders is ook niet gering. Op menige kerstmarkt heerste een mop perige sfeer, zo vertelde mij een een krantekop! Is Kerstmis alleen geslaagd als de pro ducenten er beter van worden? Wordt de consument er ook beter van? Gelukkiger misschien? Ik denk het niet. Wie voelt zich nu lekker na dat hij zojuist een halve kalkoen ach terover geslagen heeft. Mag het ook een onsje minder zijn?! Als ik zou moeten vertellen wat mij dit jaar het meest heeft aangetrok ken, is het wel de vraag 'Wie is nou de jeugd van tegenwoordig?' Zoveel mensen hebben zo'n raar beeld van de 'jeugd'. We staan niet allemaal stijf van dé speed. We zitten niet de hele dag te blowen. Wij kun nen ook denken! Ja, er zijn heel veel groepen, ze noemen dat dan alto's, kakkers, Sjonnies en Anita's, maar wat ben ik nou? Ik ben dit jaar van school veranderd. Ik ben overgestapt van mavo naar ha vo. ledereen kende elkaar op die nieuwe school en ik kwam daar dus als 'Remie'. Er waren zoveel groepen, ik werd gelijk in een groep gestopt. Die mensen dachten dat ik bij hen hoorde omdat ik er ook zo uit zag, maar ik was helemaal niet zo! Waarom wordt de mens toch in gods naam in een groep gestopt? Ik kom nu al weer een paar maanden in een housetent en in het begin snapte ik niet dat mensen uit hun dak konden gaan, maar zelfs ik als anti-houser be gin de muziek te waarderen. Op mijn nieuwe school ben ik me ex pres gaan afzonderen van al die zieli ge groepjes. Het gaat echt zo van: 'jij hoort wel bij ons groepje en jij niet'. Je hoort 'erbij' of niet. Ja, en in het begin stond ik echt keihard alleen, maar ik kan niet meer doen alsof, ik ben gewoon mijn eigen ikje aan het creëren. Vroeger vond ik Anita's maar een stelletje domme wijven maar ik ben gewoon naar ze gaan luisteren en ik vind ze zomaar aardig. Mensen zitten zo vol met vooroorde len, ook de jongeren. De groepen hebben allemaal hun eigen muziek en daar kleden ze zich naar. De 'alter natieven' zeggen al nee tegen house voordat ze er naar geluisterd hebben, maar dat geldt andersom ook voor de housers. Waarom kunnen we die groepen niet gewoon combineren? Een kakker met Nikes aan en een alto.die af en toe een pil slikt. Wij maar zeuren dat on ze regering bekrompen (dat is ze vaak ook) en conservatief is maar wij als 'jeugd' bouwen ook een muurtje om ons heen! Dat heb ik nou veel gezien in dit jaar, de bekrompenheid van mijn eigen leeftijdsgenoten. We kunnen wel zeggen dat we geen meelopers zijn, maar we doen het allemaal. Zelf heb ik er gewoon schijt aan wat mensen van me zeggen. Dan heb ik maar een lelijke sjawl, en die pukkel qp mijn neus is eigenlijk kunst. Laat toch iedereen lekker zichzelf zijn! Wat mij dit jaar is opgevallen, is dat je de televisie bijna niet meer aan kunt zetten of er verschijnt een 'jank- programma' in beeld. Ik heb het over programma's als: 'All you need is lo ve', 'Het spijt me' en 'Liefde op het eerste gezicht'. Je hoort mensen wel eens zeggen dat ze het verschrikkelijk vinden dat er mensen bestaan die zich voor zulke programma's uitlenen. Want wie zet zich nou voor een miljoenenpubliek voor schut Aan de ene kant vind ik dat die men sen wel gelijk hebben, want zelf moet ik er niet aan denken dat Ro bert ten Brink ineens je klas binnen stapt en vraagt: „Zit Martijn de Roo hier toevallig in de klas Maar aan de andere kant vind ik het heerlijk om naar zulke programma's te kijken. Want wat is er nou leuker om naar mensen te kijken die zich publiekelijk vernederen. Kijk, het is natuurlijk een lief gebaar, als je verliefd op iemand bent en je wilt dat via een videoboodschap la ten blijken. Maar het is toch leuk om te zien dat die persoon wordt afge wezen. Er is nou eenmaal geen beter vermaak als leedvermaak. Maar het is natuurlijk lang niet alleen leedvermaak. Als ik in 'All you need is love' zie hoe twee mensen het weer goed maken komt dat best wel emo tioneel overkomt en soms zit ik zelf ook met een brok(je) in mijn keel voor de tv. Maar er zijn ook andere program ma's, zoals 'Het spijt me'. In dit pro gramma worden ruzies bijgelegd en oude wonden geheeld. Twee vrien dinnen hebben ruzie een van hen heeft er ongelooflijk veel spijt van. Dus wat doet ze Ze schrijft een briefje naar 'Het spijt me', en een ca meraploeg gaat naar het huis van de andere vrouw toe en ze bieden haar een bos bloemen aan met de bood schap dat het de andere vrouw spijt. Bij zo'n programma begrijp ik dus niet, waarom er nou weer een came ra en een bos bloemen bij te pas moeten komen om de ruzie bij te leg gen. Het lijkt me toch een kleine moeite om even langs te gaan of om even op te bellen. Dan heb je nog 'Liefde op het eerste gezicht'. Dit vind ik wel een aardig programma, mede dankzij Rolf Wou ters, die het programma op een leuke manier presenteert. Het is altijd een soort wedstrijdje bij ops thuis, erach ter te komen wie nou goed bij wie past. Al met al kun je je vraagtekens bij de 'jankprogramma's' zetten, maar als ik eerlijk ben, zie ik ze best graag. Ge woon lekker op de bank naar mensen kijken. Door Marjolein Rotsteeg De Britse muziekpers denkt en schrijft meestal in extremen. Of ze vinden een plaat, groep of artiest helemaal niks of je wordt de hemel in gepre zen. Een tussenweg is er niet. Het is alleen niet uitgesloten dat na enige tijd de juichstemming omslaat in afkraken. Maar voorlopig kan Oasis uit Man chester geen kwaad doen bij de pop pers. Hun debuut-cd Definitely May be ook al niet. Sterker nog, samen met Blur en Suede wordt Oasis gezien als de redding voor de Britse popmu ziek. „Ik denk dat we dat ook zijn," zegt zanger Liam Gallagher niet gehin derd door valse bescheidenheid. „Niet alleen de redders, we zijn dege nen die er weer oprechte interesse in hebben. Dat geldt niet voor die ande re bands als Suede en Blur. Het zijn goede bands, maar ze willen het spel niet spelen." Welk spel? „HET spel! Een rock 'n' roll-ster zijn! Willen zijn als een Mick Jagger, een Keith Moon (The Who), een Keith Ri chards en een John Lennon. Begrijp je?" Zijn de anderen dan bang om een ster te zijn? „Ze kunnen het gewoon niet. Ze schamen zich ervoor." Jij schaamt je er dus niet voor om een ster te zijn... „Nee. Een ster willen zijn is de reden waarom ik dit doe. Ik wil achterna gezeten worden door fans, ik wil dol graag iedereen een handtekening ge ven en ik wil op de voorpagina's van tijdschriften staan. Maar wel om de juiste redenen, de muziek. Voorpla ten sieren is geen doel op zich." Het kan geen toeval zijn dat het ope- Oasis: rock'n roll-sterren. De tienjarige Zimbabwaanse jongen die vorige week woensdag als verste keling aan boord van een KLM-vlieg- tuig naar Nederland probeerde te reizen, is weer terug bij zijn moeder in Harare. Ishmael, die in werkelijkheid Munya- radzi Nyakudya blijkt te heten, ge bruikte het zakgeld dat zijn moeder hem had gegeven om zijn tante op te halen, om naar het vliegveld te gaan. Volgens Munyaradzi, die achteraf verklaarde eens een keer te willen vliegen en ijs te willen zien, was het ningsnummer van hun debuut Rock 'n' Roll Star heet. Opzet? „Nee. Het is toevallig zo gelopen. Die song is al eeuwenoud. Jaren terug speelden we 'm aan het begin van elk optreden. Pp een gegeven moment deden we 'm niet meer. Toen we de cd aan het opnemen waren, dachten we er weer aan. We besloten het nummer op te nemen en te kijken wat we ervan vonden. We vonden het goed, dus kwam het op de cd." Even terug naar het begin. Hoe is Oasis bij elkaar gekomen? „De bassist, de drummer en de slaggi tarist zaten in een kutbandje. Ze zet ten hun zanger op straat en vroegen of ik hun zanger wilde worden. Ik zat in de bijstand en dit was wat ik wilde. Mijn voorwaarde was alleen dat ze al hun songs zouden dumpen. Die wa ren allemaal zo verrekt waardeloos. We zijn opnieuw begonnen en heb ben de bandnaam veranderd in Oasis. Later is Noël erbij gekomen," Nu is Oasis ook de naam van een win kelketen in Engeland van dameskle ding. „Wij hadden de naam al voor de kle dingwinkel er was. Onze naam bete kent verder niks. Eigenlijk is het een klotenaam." Op de cd-titel geeft hij een vergelijkbaar commentaar. Inmid dels heeft zijn broer Noël de num mers voor de tweede cd al klaar. Is Liam niet bang dat de plaat door de Britse pers en masse gekraakt zal worden? „Wat bedoel je, dat ze 'm afslachten? Dat zal niet gebeuren. Het wordt een klassieker en die kunnen ze niet af maken." Ga je ook je eigen songteksten schrij ven? „Nee. Ik.ben niet in de wieg gelegd om song- of tekstschrijver te worden. vrij eenvoudig om aan boord te ko men. Hij ging gewoon bij een groep mensen staan die op de vlucht naar Amsterdam wachtten. „Niemand had me in de gaten en niemand vroeg me iets", zei hij tegen journa listen in Zimbabwe. Eenmaal aan boord gaf hij een valse naam op en zei hij tegen de beman ning dat hij met zijn moeder op weg naar Europa was. Maar hij zat op een gereserveerde stoel, had geen ticket en niemand aan boord van het vliegveld kon hem identificeren. Ik ben voorbestemd om zanger te worden. Noël is de meest produktieve songschrijver sinds Lennon en Mc Cartney. En die waren met z'n tweeën, terwijl Noël maar alleen is. Hij poept elke tien minuten een liedje uit. En meestal een goed liedje. De elf nummers voor onze tweede cd zijn allemaal classics." Niets dan lof over zijn broer als songschrijver. Op en naast het po dium is hun relatie echter uiterst ex plosief. Tijdens de soundcheck in Pa- radiso, Amsterdam gooit Liam ineens woedend zijn microfoonstandaard om, loopt op Noël af en scheldt hem de huid vol. Noël doet rustig zijn gi taar af, zet die in de standaard en loopt weg. Einde soundcheck. „We hebben onze goede en onze slechte dagen," haalt Liam zijn schou ders op. Oasis kreeg vorig jaar hun platencon tract. Hun woonplaats Manchester was enkele jaren terug het brand punt van de belangstelling vanwege de hype rond bands als The Stone Ro ses, The Happy Mondays en Inspiral Carpets. Ziet Liam zijn woonplaats als een voor- of een nadeel in de muziek- business? „Eerder als een nadeel, ledereen denkt dat er uit Manchester alleen maar kutbands komeri. Wij werden eerst vergeleken met The Stone Ro ses, omdat ik mijn haar hetzelfde had als hun zanger en ook hetzelfde ac cent heb. Maar als je onze nieuwe single Whatever hoort, snap je dat het bij ons om de songs draait en niet dm dikke vrouwen neuken en heroï ne gebruiken." Waar word jij high van? „Muziek, optreden en me realiseren dat mijn leven een droom is. Eentje die nog uitkomt ook." FOTO SONY De KLM zette hem tijdens de tussen stop in Johannesburg van het vlieg tuig, bracht hem twee nachten on der bij KLM-personeel en vloog hem weer terug naar Harare om hem aan de autoriteiten te overhandigen. De veiligheidsdienst van vliegveld Harare onderzoekt hoe de jongen de douane en immigratie heeft kunnen passeren. De Zimbabwaanse autori teiten zullen de jonge globetrotter in spe in de gaten moeten houden, want Munyaradzi wil nog steeds een keer naar Amsterdam vliegen om ijs en sneeuw te zien. In de laatste week van 1994 pakk- ken vrijwel alle tijdschriften uit met jaaroverzichten en populari- teits-polls. Veel voorspelbare op sommingen waarin Ruanda, Nelson Mandela en noem maar op een hoofdrol spelen. Ragazzi zocht wat aardige artikelen uit de oudejaarsbrei. Naast de voorspelbare uitkomst van een mooie-mannen-verkie- zing (Take That dus), heeft Yes een verhaal over Linda Livingsto ne. Zij is gastvrouw bij een cate ringbedrijf in het Brabantse Ve- ghel. Linda doet een aantal uit spraken over haar werk, die de interesse ervoor bij lezers waar schijnlijk mass.aal wegveegt. Zo moet je regelmatig 'je handjes la ten wapperen' en heeft een zo genaamde 'keukenprinses' het behoorlijk zwaar. Via haar moe der solliciteerde ze voor de baan. „Ik kan wel makkelijk met men sen omgaan, dat is belangrijk in dit werk," vertelt Linda aan Yes. Koningin Beatrix vindt ze 'zo'n aardige vrouw' en toen ze voor Frank Sinatra champagne moest serveren, was ze toch zenuwach tig. Dergelijke uitspraken maken de verwijzing naar het sollicitatie adres overbodig. Een dance-special in Webber, waarvan het blad zelf zegt dat het géén dance-special is. Typisch Webber dus, met veel vernieu wend bedoelde bladvulling. Ech ter ook één van de laatste persge- sprekken van de overleden iT-baas Manfred Langer en de bekende dj's 'The Fly' en 'One- hundred percent lesis'. De laatste: „Gabbers zijn meestal dom...voet balhooligans die een kick zoe ken." De Duitse gezichten achter Snap vertellen over hun vernieu wende karakter, rapper Rodney van Capella over hun clips. Voor allen geldt kennelijk 'wij zijn goed, de rest is slecht'. Kortom: een dance-special. Michiel van den Broek Een Franse moeder van twaalf kinde ren gaat een beroerde jaarwisseling tegemoet. Omdat vijf van haar kinde ren geboren waren voordat ze met de vader trouwde, komt de 73-jarige So- lange Clarennn niet in aanmerking voor een medaille die de staat heeft ingesteld voor moeders van grote ge zinnen. De kleine letters van het reglement bepalen namelijk dat kinderen voor deze onderscheiding alleen meetellen als ze na de huwelijkssluiting ter we reld kwamen. Clarenn, die 37 keer oma is en 17 keer overgrootmoeder, kondigde aan dat ze in beroep gaat bij het ministerie voor sociale zaken. Dit departement heeft deze maand opnieuw gewei- gerd haar de medaille toe te kennen.

de Stem | 1994 | | pagina 50