Vi I geeft Van Zetten eerlijk toe. „Nee want dat heeft ons al tonnen gel kost. Advocaten, procedures, noem maar op. Ik ga echter door. Die man moet de gevangenis in. En wel zo snel mogelijk. Het is toch te gek voor woorden dat die man zo maar kan doorgaan met oplichten? Want dat hij nog steeds!!" DE STEM OUDJAAR'94 E3 Voor de Oosterhoutse familie Jaspers, beter bekend als de familie Knok, was 1994 een bewogen jaar. Begin dit jaar kregen de Jaspersen van de politie te horen dat de maat vol was. In een groot kranteartikel gaf de familie haar kijk op de verhalen die over de Jaspers-clan de ronde doen. Naar aanleiding daarvan zond de Vpro-tv een heuse documentaire over de Jaspersen uit. Zowel de familie als de plaatselijke autoriteiten kijken met gemengde gevoelens op die documentaire terug. En in de directe omgeving van de familie Jaspers durft nog steeds niemand zijn mond open te doen. 'Nog geen week na die tv-uitzending kreeg ik al een aanslag voor de hondenbelasting' In plaats van de politie is momenteel de gemeente voor Jaspers de gebeten hond ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 Grinnekend merkt de Rotterdamse zakenman op dat er wel sprake is van een degradatie. „Vroeger licht te hij zakenmensen op. Toen ging het echt om tonnen, nu houdt hij zich bezig met de middenstanders Vroeger mocht hij zich een mees- ter-oplichter noemen, maar tegen woordig is hij een goedkoop op- lichtertje." "W T an Zetten en Van Peer zeggen veel te weten. Dat is onder anderen te dan ken aan een Haags detec tivebureau dat uitgebreid onder zoek deed en begin november dat onderzoek bundelde in een rapport. Daarin staan ook tal van Belgische ondernemingen die zeggen bena deeld te zijn door De Kuijper. Zoals het notariskantoor Laroze uit Antwerpen. „Wij hebben ons geld uiteindelijk gekregen," zegt de secretaresse van de notaris. „We hebben wel moeten procederen." Nijdam Transport uit Deurne zit echter nog steeds achter het geld aan en een woordvoerder van de Zelfstandigen Kas zegt nog geen frank gezien te hebben van De Kuijper. Hetzelfde verhaal vertelt drukkerij Amigraph uit Deurne. „Wij hebben niet zoveel tegoed, maar wij willen de franken wel zien. Die man ver telt zulke fantastische verhalen, dat kun je niet voorstellen. We hebben er hier af en toe hartelijk om gelachen." Lachen doet de Deurnse familie Demesmaecker niet. Zij leerden De Kuijper kennen op vliegveld Deur ne, vlakbij Antwerpen. Het ver trouwen kwam snel en de honderd duizenden franken ook. Sindsdien heeft de familie Demesmaecker weinig meer vernomen van Jan de Kuijper. Van Zetten: „Exact het zelfde verhaal. Alleen is Seppe ver anderd in Deurne." Slechts aan een van zijn Vlaamse crediteuren heeft De Kuijper tegen wil en dank zijn schuld terugbe taald. Schilder Lemmens uit Deur ne, die hij eerder had afgescheept met een ongedekte cheque van 140.000 Belgische frank, schakelde een centjes-ophaler in, die volgens Van Peer en Van Zetten ook niet helemaal zuiver op de graat was. Die man schaduwde De Kuijper een etmaal lang, sprak hem aan in restaurants, winkels en op straat en begon dan over diens betalings achterstand. Het getreiter zat, be taalde De Kuijper zijn schaduw uiteindelijk cash uit. De 39 aangiften zijn door de rijks wacht in Brecht keurig verzameld en naar de rechtbank in Antwerpen verstuurd. De zaak komt wellicht halverwege volgend jaar voor. „Waarom moet dat allemaal zo lang duren," vragen de slachtoffers zich af. Van Zetten: „Toen hij in de gevan genis zat, heeft De Kuijper bekend. Sterker nog, tijdens de strafzaak heeft De Kuijper zelfs gezegd dat hij een deel van het geld in een Noors project had belegd en dat hem dat 34 miljoen dollar zou opleveren. Dat pakte een beetje verkeerd uit, maar intussen had hi] ons geld voor privé-doeleinden ge bruikt. Daar zag hij geen kwaad in." De Kuijper ziet er nog steeds geen kwaad in. „Want ik ben zelf slacht offer geworden. Maar dat gelooft niemand. Er wordt van alles over mij geschreven. Ik ben echter een van de 200 gedupeerden. Wat denk je, ik ben veel geld kwijt geraakt. Heel veel geld. Maar dat interes seert niemand." Els Huijbregts in ieder geval niet. „Die man blijf ik lastig vallen tot hij ons geld geeft. Weet u dat ik zowat alle vertrouwen in de mens heid verloren heb? Ik schreef boe ken, ik heb er twee uitgegeven, maar het schrijven lukt niet meer. Ik ben nu maar met klei bezig, als therapie, om het toch wat te verge ten. Die man heeft zoveel mensen bedonderd en zoveel mensen kapot gemaakt. Die moet toch gestraft worden?" Dat vinden Van Zetten en Van Peer ook. „En hij wórdt gestraft. Hij heeft al anderhalf jaar gekregen. Okay, hij is in hoger beroep ge gaan, maar wij hebben nog genoeg pijlen op onze boog. We geven me' op. Die man mag niet vrij rond lopen." Enkele kilometers over de grens schudt Jan der Kuijper het hoofd. „Die Van Zetten. Hij is bokser geweest. V/eet je dat hij een her senbeschadiging heeft? Ik heb een psycholoog ingeschakeld. Die heeft aan de hand van zijn uitspraken Van Zetten geanalyseerd en de conclusie is dat die man gestoord is. Wat moet ik daar tegen doen?" Van Zetten: „Ik boks nog iedere vrijdag. Geloof maar dat ik graag eens tegen De Kuiper wil boksen." Van onze verslaggever Rokie Jaspers: „Die autoverze kering staat nu op de meisjes naam van zijn vrouw, maar leuk is anders. Je voelt je toch weer gediscrimineerd.foto cor viveen autoriteiten voorop, de aandacht voor de familie Jaspers eerder een dieptepunt. Of het al geen schande genoeg was en ook de Jaspersen zelf kijken met gemengde gevoe lens terug op hun tv-optreden. „Nog geen week later had ik al een aanslag voor de hondenbelasting van 528 gulden in de bus," bromt oude Jan. De gemeente had natuur lijk ook gekeken, zegt hij, en die mooie hondenken nel achter het huis ge zien. Zo gaat dat nu altijd in het leven van een Jaspers: wil je goed doen, is het nog niet goed. „Iede reen in Oosterhout die met een hond in zijn maag zit, komt naar mij. Jan, wii jij die hond hebben, want ik ga met vakantie en ik moet er vanaf. Anders moet ik hem ver zuipen of kapot schieten. Kijk, wie zoiets zegt, raakt bij mij een gevoe lige snaar. Als ik dat hoor, word ik helemaal week van binnen. Van dieren moet je afblijven. Die kun nen er ook niks aan doen. Dus hou ik zo'n beest dan maar." „Iedereen heeft kunnen zien hoe goed wij er voor zorgen. Elke dag een paar flinke rookworsten. Welke hond krijgt dat nou? In plaats van die hondenbelasting zou de ge meente mij juist subsidie moeten geven." Nog zo'n geintje. „Omdat wij altijd zo eerlijk zijn heeft onze Rokie eerlijk verteld dat hij ontoereke ningsvatbaar is verklaard maar na die uitzending werd hij toch maar mooi uit de autoverzekering gegooid. Dat kan geen toeval zijn." waspoeier leeg op de vloer, maar opruimen, ho maar," zegt Mia. Bo vendien kreeg ze er nog last mee. „Ik had een ploertendoder in huis, gekregen van mijn overleden vader. Die namen ze in beslag en ze gaven me een bekeuring voor verboden wapenbezit. Ik had dat ding niet om te gebruiken, alleen als herin nering aan mijn vader. Als dat al niet eens meer mag..." Jaspers senior werd werd aange houden met een mes en een tafel poot in de auto. „Die had ik bij het politiebureau voor de deur uit het grof vuil gehaald. Dachten die wouten dat het wapens waren. Ik zeg nog: jongens, als ik wapens mee neem, leg ik die echt niet open en bloot naast me op de zitting. Dan heb ik daar wel een betere plek voor waar jullie ze nooit vinden, maar toch mooi wel weer een paar uur mee naar het bureau." „Je staat ook meteen weer voor schut voor de hele buurt," zegt Mia verontwaardigd. Tegelijkertijd had de familie Jas pers het afgelopen jaar soms reden om in haar vuistje te lachen. De politie mocht dan weliswaar heel verbeten zijn opgetreden, van een gezamenlijke aanpak met andere instanties en instellingen van het probleem Jaspers is weinig terecht gekomen, moet Van der Sluis be kennen. Voorzichtig formulerend om niemand tegen de haren te strijken, zegt hij: „Die andere in stanties hebben ook minder moge lijkheden dan wij. Die kunnen al leen iets doen als de familie mee werkt en omdat ze dat niet willen, houdt het voor hun op. Dat is best wel een frustrerende ervaring voor ons geweest." Verschillende rechtszaken liepen met een sisser af. De schietpartij bij Brabantse Leen moet nog voor komen, waarschijnlijk gebeurt dat in januari, maar ook in die zaak heeft de familie Jaspers de eerste winst al binnen. Het openbaar mi nisterie heeft namelijk onvoldoen de bewijs kunnen vinden om Rokie Jaspers te vervolgen. Sterker nog, het gerechtshof in Den Bosch heeft Jaspers junior zelfs 450 gulden smartegeld toegekend omdat de politie hem in verband met de gebeurtenissen bij de Brabantse Leen tien dagen vastgehouden heeft. „Eigenlijk nog maar een fooike," moppert oude Jan. „Nog geen vijf tig gulden per dag. Met gewoon werken pakt onze Rook makkelijk tweehonderd gulden op een dag. Maar enfin, we zullen het er verder maar bij laten zitten." Zelf moet hij nog wel terecht staan en dat komt mooi uit want hij heeft namens zijn kleindochter Mia en haar man John nog wel een appel tje te schillen met Leen Zijlmans. „Bij die schietpartij heeft hij de wagen van John geraakt. 5500 gul den schade. Dat moet hij nog steeds vergoeden. Als hij dat doet, praten we nergens meer over. Dan ben ik desnoods bereid om in zijn voordeel te getuigen, want voor mij hoeft die jongen echt de bak niet in. Wij zijn zo haatdragend niet." De laatste maanden hebben ze, zegt Jaspers, weinig last meer van de politie. „Ik denk dat ze eindelijk wijs geworden zijn." Over Van der Sluis is hij Jaspers zelfs heel goed te spreken. „Dat hij toen op televi sie mijn dossier liet zien, vond ik niet netjes. Dat hoort niet. Dat heb ik hem erg kwalijk genomen. Maar een maand of twee geleden hebben we het uitgepraat. We hebben el kaar de hand gegeven en we zijn als goeie vrienden uit elkaar ge gaan. Wat mij betreft: zand er- vover. Schrijf dat alsjeblieft duide lijk op." In de Sint Benedictusstraat in Oosterhout is ogen schijnlijk alles bij het oude gebleven. Nog steeds wordt het huis op nummer 42 gemeden als de pest. Buren lopen en fietsen schichtig voorbij en verhogen hun tempo als ze men sen naar buiten zien komen. Zeker als het de oude Jantje Knok zelf is. Dat het al een tijdje redelijk rustig is rond de familie Jaspers wordt hooguit als mooi meegenomen be schouwd. Een echte geruststelling is het niet. „Je weet het maar nooit met ze," beaamt plaatsvervangend korpschef P. van der Sluis van de Oosterhoutse politie. Het is waar, zegt hij, dat de politie de laatste maanden nauwelijks nog klachten over overlast en intimida tie door leden van de familie heeft gekregen. „Maar op zich zegt dat nog niets. In het verleden hebben we ook wel perioden gekend dat het rustig rond ze was, maar daar na sloegen de stoppen toch weer door. Laten we dus niet te vroeg juichen." Er is het afgelopen jaar heel wat gebeurd in het turbulente leven van de familie Jaspers en hun bu ren met als hoogtepunt een hoofd rol in een indringende documentai re van het Vpro-televisieprogram- ma Lopende Zaken. In één klap kende heel Nederland de Ooster houtse familie Knok. Hoewel hoogtepunt, in Oosterhout zelf vond menigeen, de plaatselijke Niet dat Rokie er erg mee zit. „Die verzekering staat nu op de meisjes naam van zijn vrouw, maar leuk is anders. Je voelt je toch weer gedis crimineerd." Kleindochter Mia is van plan de Vpro te bellen. „Ze hebben hier vijf dagen gefilmd, maar alle goeie din gen over ons zijn er uitgesneden. Ze hebben alleen maar de kwaje dingen uitgezonden. Ik moet toch eens vragen wanneer ze de rest uitzenden. Anders zijn ze nog niet klaar met me." Opa is het roerend met haar eens. „We hebben die gasten heel vrien delijk ontvangen en goed verzorgd. Ze hebben alle dagen meegegeten. Normaal eten wij meestal kotele tjes, speciaal voor hun bakten we biefstuk of we haalden chinees of friet. Daar mogen ze best eens wat voor terug doen." Toch zaten er ook positieve kanten aan hun tv-optreden, benadrukt oude Jan. „Iedereen heeft kunnen zien hoe wij echt zijn. Wij zijn geen kwaai volk. Stelen en verkrachten doen wij nooit. Het enige is dat w weieens vechten, maar daar zijn we ook de familie Knok voor." Om nog even de gedachten te bepa len, het balletje rond de familie Jaspers ging rollen door de schiet-, partij van 13 juni 1993 in café Brabantse Leen. In de publieke opinie kreeg zanger/kastelein Leen Zijlmans, ofschoon schutter, de slachtofferrol toebedeeld, terwijl de Jaspers-clan als aanstichter werd gezien. Die hadden met hun getreiter en gesar al zo vaak moei lijkheden uitgelokt dat het geen wonder was dat Zijlmans door het lint ging, zo werd geredeneerd. Los van de juridische schuldvraag was voor de politie de maat vol. Voortaan zou iedere vorm van overlast en intimidatie, die de poli tie ter ore kwam, onmiddellijk de kop worden ingedrukt, verzekerde plaatsvervangend korpschef Van der Sluis in een reportage in onze krant begin dit jaar. „Voor de zo mer moet het afgelopen zijn. Daar mag men mij persoonlijk op aan spreken," verklaarde hij moedig. En inderdaad zag het de familie Jaspers zwart voor de ogen van de politie, schetst oude Jan. „Wel vier, vijf keer per dag reed de politie door de straat. En maar uitdagen. Langzaam rijden, stoppen voor ons huis, een stukje achteruit, nog een keer stoppen. Vaak draaiden ze ook nog even de werf op. En wij terug- jennen. Op den duur begonnen er zelfs schik in twe krijgen. Gingen we er speciaal voor in de deur staat. Ach, je kunt niet altijd kwaad blijven." Meer stoorde Jaspers dat de politie op elk anoniem telefoontje reageer de. „Daar hebben we een hoop last van gehad. Had er iemand die zijn naam niet noemde natuurlijk, ge beld dat wij wapens in huis zouden hebben. Hebben ze bij mij en bij de kinderen huiszoeking gedaan. Niks gevonden natuurlijk, maar wel de hele boel overhoop gehaald." „Bij mij schudden ze zo een pak Een deel van de Jaspers-clan met als tweede van links kleindochter Mia: „Ik moet toch eens vragen wanneer ze de rest uitzenden. Anders zijn ze nog niet klaar met me. Mie en Jantje Jaspers: „We hebben die gasten van de Vpro heel vriendelijk ontvangen en goed verzorgd. Ze hebben alle dagen meegegeten. Speciaal voor hun bakten we biefstuk of we haalden chinees of friet. Daar mogen ze best eens wat voor terug doen.foto de stem/johan van gurp Alles rond bij het familie oude Knok Sindsdien is het nog maar één keer misgegaan, door een typisch Jas pers-akkefietje. Dat was toen een broer van Rokie de politie belde dat Rokie op de stoep stond om hem aan het mes te steken. Oude Jan: „Niks van waar natuurlijk. Onze Rook zat gewoon thuis. Die andere jongen van mij is er een die elke avond samen met zijn vrouw twee bakken bier uitdrinkt en ook nog een hoop valium en rohypnol slikt. Is het een wonder dat hij dan weieens de kluts kwijt is. Komt in de beste families voor. De politie had die zatkul nooit mogen gelo ven. Ze hadden beter meteen mij gebeld. Dan had ik het zelf wel opgeknapt. Enfin, het is toch nog goed gekomen. Een uur later belde die jongen zelf al naar de politie dat er niks van waar was. Maar het duurde toch nog een paar uur voor ze onze Rook lieten gaan." In plaats van de politie is momen teel de gemeente voor Jaspers de gebeten hond. Dat komt door een brief waarin de gemeente de fami lie Jaspers waarschuwt dat hun gedrag niet langer wordt getole reerd. De brief dateert van 20 okto ber, maar de boodschap is in feite dezelfde als die de politie begin dit jaar al afgaf. De brief was aan Jaspers senior gericht, maar er za ten wel kopietjes bij voor de kinde ren. Dat stak de oude Jan nog het meest. „De gemeente heeft zich niet met mijn kinderen te be moeien. Daar zorg ik zef wel voor." Naar aanleiding van die brief maakte Jaspers een afspraak voor een gesprek met burgemeester W. Ligtvoet. Later annuleerde hij die afspraak. „Ik had er geen zin in. Ik hoef me toch zeker niet te verdedi gen voor iets dat ik niet doe." „Die burgemeester moet uitkijken. Als hij zo doorgaat hangt hij gauw genoeg met een foto in het gemeen tehuis," zegt Mia afgemeten. Een jaar later is er inder daad maar weinig veran derd. Nog steeds is de buurt als de dood voor de familie. Nog niet eens anoniem durft iemand te praten. „Informeer maar eens bij de politie of bij de gemeente. Daar kunnen ze het u haarfijn vertellen. Van mij zult u niets horen," zegt er een. Van der Sluis wijst op een aspect dat ook in de Vpro-documentaire al zo pijnlijk duidelijk werd: de uitzichtloze toekomst van de kin deren. „Die Patrick van Rokie, nog geen tien jaar oud en dan al hele maal onder de pillen. Daar draait mijn hart van om. Dat zoiets kan, vind ik in- en intriest, een schande. Ik kan en wil het eigenlijk niet accepteren, maar kennelijk kunnen wij als samen leving zo'n situatie niet de baas. Daar moeten we ons diep voor schamen." „Hoe het nu met onze Patrick gaat? Prima, buitengewoon. Hij had een heel goed rapport. Een van de beste van de klas," zegt Rokie opge ruimd. „Die jongen komt er wel. Zit daar maar niet over in," lacht oude Jan. Daags na het interview belt hij nog een keer op. „Je hebt toch wel goed opgeschreven dat wij het de politie vergeven hè."

de Stem | 1994 | | pagina 27