DE STEM OUDJAAR '94 De dikke dossiers liggen al jaren bij diverse rechtbanken in Nederland en België. Maar tussen die stapels belastende papieren door weet de van oplichting en verduistering verdachte Jan de Kuijper nog altijd een uitweg te vinden. Tot woede van zijn slachtoffers die zeggen dat Jan de Kuijper een oplichter is en de gevangenis in moet. Samen met zijn vrouw Mies Cok die volgens de slachtoffers van de hoed en de rand weet. „Ik ben onschuldig," zweert De Kuijper. „Ze móeten de gevangenis in," roepen de slachtoffers. 'Die man heeft ons bedonderd, hij doet alles wat niet mag. We laten hem niet los' 'Er wordt zoveel verteld. Ik zeg u dat alles geregeld is. Het geld is er!' ZATERDAG 31 DECEMBER 1994 geeft Van Zetten eerlijk toe. „Net want dat heeft ons al tonnen kost. Advocaten, procedures, noec maar op. Ik ga echter door. Di man moet de gevangenis in. Enw( zo snel mogelijk. Het is toch te ge voor woorden dat die man zo maa kan doorgaan met oplichten? Wan dat hij nog steeds!!" Grinnekend merkt de Rotterdams zakenman op dat er v/el sprake van een degradatie. „Vroeger licht te hij zakenmensen op. Toen ginj het echt om tonnen, nu houdt hi zich bezig met de middenstanders Vroeger mocht hij zich een mees ter-oplichter noemen, maar tegen woordig is hij een goedkoop op lichtertje." Van Zetten en Van Peer zeggen veel te weten. Da is onder anderen te ken aan een Haags detec tivebureau dat uitgebreid onder zoek deed en begin november onderzoek bundelde in een rapport Daarin staan ook tal van T ondernemingen die zeggen "bena deeld te zijn door De Kuijper. Zoals het notariskantoor Larozj uit Antwerpen. „Wij hebben oni geld uiteindelijk gekregen," zegtdi secretaresse van de notaris. „Wi hebben wel moeten procederen.' Nijdam Transport uit Deurne echter nog steeds achter het geld aan en een woordvoerder van de Zelfstandigen Kas zegt nog frank gezien te hebben van" De Kuijper. Hetzelfde verhaal vertelt drukkeri Amigraph uit Deurne. „Wij hebben niet zoveel tegoed, maar wij willen de franken wel zien. Die man ver telt zulke fantastische verhalen, dat kun je niet voorstellen. We hebben er hier af en toe hartelijl om gelachen." Lachen doet de Deurnse familie Demesmaecker niet. Zij leerden Kuijper kennen op vliegveld Deur ne, vlakbij Antwerpen. Het ver trouwen kwam snel en de honderd duizenden franken ook. Sindsdier heeft de familie Demesmaecker weinig meer vernomen van Jan de Kuijper. Van Zetten: „Exact het zelfde verhaal. Alleen is Seppe ver anderd in Deurne." Slechts aan een van zijn Vlaamse crediteuren heeft De Kuijper wil en dank zijn schuld terugbe taald. Schilder Lemmens uit Deur ne, die hij eerder had afgescheept met een ongedekte cheque van 140.000 Belgische frank, schakelde een centjes-ophaler in, die volgens Van Peer en Van Zetten ook niet helemaal zuiver op de graat Die man schaduwde De Kuijper een etmaal lang, sprak hem aan in restaurants, winkels en op straat en begon dan over diens betalings achterstand. Het getreiter zat, be taalde De Kuijper zijn schaduw uiteindelijk cash uit. De 39 aangiften zijn door de wacht in Brecht keurig verzameld en naar de rechtbank in Antwerpen verstuurd. De zaak komt wellicht halverwege volgend jaar voor. „Waarom moet dat allemaal lang duren," vragen de slachtoffers zich af. Van Zetten: „Toen hij in de gevan genis zat, heeft De Kuijper bekend. Sterker nog, tijdens de strafzaak heeft De Kuijper zelfs gezegd hij een deel van het geld in Noors project had belegd en dat hem dat 34 miljoen dollar zou opleveren. Dat pakte een beetje verkeerd uit, maar intussen had hi] ons geld voor privé-doeleinden bruikt. Daar zag hij geen kwaad in. De Kuijper ziet er nog steeds kwaad in. „Want ik ben zelf slacht offer geworden. Maar dat gelooft niemand. Er wordt van alles over mij geschreven. Ik ben echter van de 200 gedupeerden. Wat c je, ik ben veel geld kwijt geraakt. Heel veel geld. Maar dat interes seert niemand." Els Huijbregts in ieder geval niet- „Die man blijf ik lastig vallen tot hij ons geld geeft. Weet u dat ik zowat alle vertrouwen in de mens heid verloren heb? Ik schreef boe ken, ik heb er twee uitgegeven maar het schrijven lukt niet meer Ik ben nu maar met klei bezig, therapie, om het toch wat te verge ten. Die man heeft zoveel mensen bedonderd en zoveel mensen kapot gemaakt. Die moet toch gestraft worden?" Dat vinden Van Zetten en Van Peer ook. „En hij wórdt gestraft. Hij heeft al anderhalf jaar gekregen Okay, hij is in hoger beroep gaan, maar wij hebben nog genoeg pijlen op onze boog. We geven niet op. Die man mag niet vrij rond lopen." Enkele kilometers over de schudt Jan der Kuijper het hoofd „Die Van Zetten. Hij is bokser geweest. Weet je dat hij een her senbeschadiging heeft? Ik heb een psycholoog ingeschakeld. Die heeft aan de hand van zijn uitspraken Van Zetten geanalyseerd en de conclusie is dat die man gestoord is. Wat moet ik daar tegen doen?" Van Zetten: „Ik boks nog iedere vrijdag. Geloof maar dat ik eens tegen De Kuiper wil boksen. geholpen, of hij heeft ergens het geld liggen." „Maar fk kan het in ieder geval tot nu toe niet vinden," zegt mr. Van Leuven uit Breda. Hij is curator in het faillissement van De Kuijper en nam begin oktober tijdens een uit zending van Ooggetuige, een pro gramma van RTL4, geen blad voor de mond. Voor de televisiecamera's noemde Van Leuven De Kuijper toen een oplichter. „Ik blijf achter die bewe ring staan. Hij heeft geld aangeno men en hij wist dat hij het niet terug kon betalen. Dat geld ben ik nog niet tegengekomen. Alleen een polis ter waarde van 16.000 gulden. Per ongeluk gevonden, want ook dat was verzwegen. Ik denk dat de nasleep van deze zaak zeker nog een jaar duurt." Dat maakt Van Zetten en Van Peer niets meer uit. Als volleerde jacht honden laten ze hun prooi niet meer los. Op hun verzoek werd De Kuijper zelfs een aantal dagen ge gijzeld. Uniek in Nederland, maar ook dat hielp niet. De schuldeisers hebben nog steeds geen geld. Van Zetten en Van Peer richten nu hun aandacht vooral op Mies Cok.' Lang hield zij vol niets te weten van de praktijken van haar man. „Dat is onzin, klinkklare nonsens," zeggen Van Peer en van Zetten. „Zij weet overal van. En dat blijkt volgens ook wel. Want wie is een van de getuigen die de advocaat van De Kuijper heeft opgeroepen om te pleiten voor hem? Juist, Mies Cok. Vreemd, want die weet toch niets?" Bij de rechtbank van Breda liggen dan ook drie aangiften tegen Maria Jacomina Cok, geboren te Katten- dijke. Van Peer, Van Zetten en Tideman dagen haar voor de rech ter. Die zaak speelt vermoedelijk in het volgend voorjaar. Van Zetten: „Meneer ruilde zijn simpele Citroen in voor een dure Mercedes, hij nam plotseling dure vlieglessen en kocht vliegtuigen. Als vrouw zijnde vraag je dan toch, hé, wat is hier aan de hand? Wel- Staand in de deurope ning van de riante villa in het Belgische St. Job in 't Goor steekt Jan de Kuijper zijn armen in de lucht en zegt: „Er wordt zoveel verteld. Ik zeg u dat alles geregeld is. Het geld is er!" Helaas, betalen kan nog niet. „Nee, want het geld staat vast op een geblokkeerde rekening, justitie doet dat. Daarom kan ik nu niet aan het geld komen. Het is mijn schuld niet. Dat komt door de mensen die het allemaal voor de rechtbank gebracht hebben. Als ze dat niet gedaan hadden, was alles al voor elkaar." Door Romain van Damme Nauwelijks een kilometer verderop in hetzelfde dorp haalt Els Huij bregts haar schouders op. „Die man is zo'n fantast. Wat die alle maal vertelt en uithaalt, dat is met geen pen te beschrijven. Die man maakt zoveel kapot. En hij mag maar door gaan. Dat versta ik dus niet, dat die man nog vrij rond loopt." Ze belt hem iedere dag. „En dat blijf ik doen tot hij ons betaald heeft. We hebben nog zeker 300.000 franken (ruim 16.000 gul den) tegoed van hem. Mijn man heeft in zijn villa geschilderd, be hangen en tapijt gelegd. De Kuij per schreef een ongedekte cheque uit, 200.000 Belgische franken. Sindsdien vechten we voor ons geld." De huiskamer wordt verlicht met een peertje. „We zijn drie jaar geleden voor ons zelf begonnen. Een eigen zaak, schilderen, behan gen en decoreren. Door al dat ge doe zijn we in geldnood gekomen. We wilden met het geld voor de klus die we bij De Kuijper aanna men, ons huis wat opknappen. U ziet het, het is nog niet klaar." Jan de Kuijper en zijn vrouw Mies Cok wonen sinds december 1992 in België. In Nederland werd Jan de Kuijper eind mei vorig jaar door de Bredase rechtbank tot anderhalf jaar cel veroordeeld wegens het verduisteren van bijna een miljoen gulden. „Ho, ik ben nog niet veroordeeld," verzekert Jan de Kuijper. „Ik ben in hoger beroep gegaan bij het Gerechtshof in Den Bosch. Die zaak loopt nog. Maar weet je, schrijf maar zo negatief mogelijk over mij. Hoe negatiever hoe beter voor mij. Ah, begrijp je dat niet? Bel maar naar advocaat Voorvaart, die begrijpt dat wel." Het begrip zit hem vooral in het zwijgen van Jan de Kuijper. „Lo gisch dat hij kopschuw is gewor den," zegt de Bredase advocaat. „Er zijn zoveel oneerbare dingen gebeurd en er is zo negatief over hem geschreven. Overigens weet mijn collega Gimbrère veel meer van deze zaak, maar die is er nu niet. Ik weet wel d^t De Kuijper beroep heeft aangetekend. Hij is dus nog niet definitief veroordeeld. En wat er in België gebeurt, daar weet ik niets van." Els Huijbregts wel. „De Kuijper huurde eerst een villa in Bras- schaat. Daar is hij met een proce dure uitgezet omdat hij de huur niet betaalde. Toen is hij hier in St. Job in 't Goor terecht gekomen. Hij huurt een dure villa. Hij kwam bij ons om te vragen of we een klus voor hem wilden doen in de villa. Dat hebben we aangenomen." Hadden ze dat maar nooit gedaan, verzucht ze nu. „We hebben eerst nog inlichtingen ingewonnen bij de rijkswacht hier. Die zei dat De Kuijper niet gekend was op het bureel. Daarop besloteh we de zaak aan te nemen. We hebben er een klus in Parijs voor laten vallen. Het heeft ons alleen maar geld gekost. Een advocaat, btw die we toch moeten afdragen, ach, hou maar op." „Ophouden? Dat nooit!," briest de Rotterdamse zakenman Folkert van Zetten in het Steenbergs assu rantiekantoor van Nico van Peer. „Wij gaan door tot we ons geld terug hebben. En geloof ons, we krijgen dat geld. Die man heeft ons bedonderd, die man doet alles wat niet mag. We laten hem niet los." Van Zetten zegt een van de voor naamste slachtoffers van Jan de Kuijper te zijn. Hij leerde de De Kuijper kennen op het Westbra bants vliegveld Seppe. Daar kwam de toen in Roosendaal woonachtige De Kuijper vaak. Uiteraard om te vliegen, maar ook om zaken te doen met zijn vliegvrienden. Volgens de slachtoffers praatte hij tonnen bij elkaar. De Kuijper zou zijn vliegvrienden beloofd hebben dat geld zodanig te beleggen dat hij het geld met de nodige rente kon „Die man huurt nu weer een villa in St. Job in het Goor. Kost hem ruim 3000 gulden per maand. Dat geld moet toch ergens vandaan komen?" FOTO DE STEM DICK DE BOER De Kuiper, een vervolgverhaal terug geven. Het vertrouwen, was er, want De Kuijper bestelde twee vliegtuigen, liet prachtige villa's zien en dineerde in de duurste restaurants. Folkert van Zetten en Nico van Peer zeggen nu wel beter te weten. Aanvankelijk gunden ze samen met andere benadeelden De Kuijper het voordeel van de twijfel. Ook al omdat De Kuijper steevast scherm de met zijn rijke schoonfamilie Cok uit het Zeeuwse Goes. Van Zetten: „Dat zei hij vaak, als het niet lukt, schakel ik mijn schoonfamilie in„ daar zit geld genoeg." De Kuijper hield dat vol tot het voorjaar 1992. Toen stapte de in Huiten (bij Tilburg) woonachtige familie Tideman naar de Rijense politie en deed aangifte van oplich ting en verduistering. Tideman had De Kuijper enkele tonnen gegeven en nooit meer terug gezien. De toen in Roosendaal woonachtige De Kuijper werd aangehouden en zat zes weken in voorarrest. Het balletje rolde en ligt nog steeds niet stil. Meer gedupeerden meld den zich bij de politie. „Maar lang niet iedereen," weet Van Zetten zeker. „Niet iedereen doet aangifte. len. De Kuijper had een huisje in de Zeeuwsvlaamse badplaats Nieuwvliet, 40.000 gulden waard. Hij betaalde maar niet. De man die het verkocht had, wilde toen beslag op dat huisje laten leggen. Vergeet het maar. Er zit een hypotheek op, die hypotheek staat op naam van Cok sr." En: „De spullen die in de villa in St. Job in 't Goor staan, staan ook op naam van Cok sr. Daar kun je dus niet aan. Het is echt niet te geloven wat er allemaal gebeurt. De Kuijper is gearresteerd in Bel gië, maar na het betalen van een borgsom van 55.000 gulden weer vrij gekomen. En wie heeft dat betaald denk je?" Vanuit Goes laat Cok sr. telefo nisch weten nergens iets vanaf te weten. „Meneer, ik weet niets. Goedenmiddag, ik wens u verder alle goeds." Dat is niet aan Van Zetten en Van Peer besteed. „Er moet toch iets zijn? Misschien dat de broer van Mies, Joop Cok, de geldschieter is. Hij heeft zijn aan delen in het familiebedrijf voor miljoenen verkocht en woont nu in Kalmthout in België. Of hij wordt nee, Mies vroeg helemaal niets. Dat zegt ze tenminste." Van Zetten en Van Peer hopen met de aangiften tegen Mies Cok die al eerder vier dagen verhoord werd door de Rijense politie, de zwakke plek gevonden te hebben. „Als Mies veroordeeld dreigt te worden, grijpt de familie wellicht in. Want dat mag niet, Mies achter de tra lies. Dan komt er misschien geld tevoorschijn en worden wij terug betaald." Dat is dan al lang niet meer vol doende om de kosten te dekken, Veel mensen schamen zich dat ze zo beetgenomen zijn door De Kuij per en ze doen daarom niets. Bo vendien kan meespelen dat het geld dat aan De Kuijper is gegeven, fiscaal niet zuiver was." De Kuijper krijgt in zeven maan den vijf kort gedingen aan de broek en verliest die allemaal. Hij blijkt een schuld van minimaal vijf tot zes miljoen gulden opgebouwd te hebben. De Kuijper wordt failliet verklaard en op zijn eigendommen wordt beslag gelegd. Geld zien de schuldeisers echter niet en De Kuijper blijft vrij rondlopen. „En er moet geld zijn," verzekeren Van Peer en Van Zetten. „Die man huurt nu weer een villa in St. Job in het Goor. Kost hem ruim 3000 gulden per maand. Dat geld moet toch ergens vandaan komen? Wij vermoeden dat de familie van zijn vrouw, Mies Cok, regelmatig bij springt. Die familie is rijk. Haar vader is oprichter van Cok Midland (groothandelsbedrijf red.) dat in het Zeeuwse Kapelle zit." Van Zetten en Van Peer hebben het nauwkeurig bijgehouden. „Telkens als de situatie penibel wordt, is er geld of wordt er een andere truc bedacht om goederen veilig te stel- De Kuijper: niemand. „Ik ben zelf slachtoffer geworden. Maar dat gelooft FOTO ARCHIEF DE STEM

de Stem | 1994 | | pagina 26