DE STEM Steeds meer alcohol in verkeer m m Trek van mestvarkens en melkkoeien naar Zeeland zet door Alternatief vervoer voor veerbootgangers sKORT li L i a a Brand in de schoorsteen kA X m R k ik k A m 3? Officier van Justitie: 4Iedereen denkt dat hij met een slok op kan rijden' 500 gulden boete voor twintigjarige drugdealer Raad van State verwerpt bezwaren tegen Borssele Hoofdinspecteur Muller naar Zeeuws-Vlaanderen B2 AAKRUBRIEK S i i pa 1! VACANTIE AAN-. BIEDINGEN Nat winterweer speelt boeren weinig parten ACATURES Bent u de creatieve therapeut die de Stichting Psychiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland zoekt? Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de veie andere vacatures Alcoholcontrole in Oostburg op oudejaardag Politie Zeeland houdt geen extra toezicht op vuurwerk Voorwaardelijke straf voor steunfraude van Zaamslagse Meisje aangerand bij Serooskerke MBER 1994 tig AV'56 houdt in uwdorp op zaterdag en zijn: drie, zes of t startschot van alle n de ingang van het ieuwdorp waar men tletiekvereniging De ber de traditionele tussen Zuidzande, >t de jeugd van start meter vertrekken om nklassement van De en bij de jeugd vijf f 13.15 uur worden )mmodatie, maar dat rS) Zeeuws-Vlaande- menwerking met de port de traditionele eter (start 13.30 uur), 00 meter (start 14.30 iur in de kantine van ■ld voor volwassenen rijksdaalder. terploeg a de Duitse schaats- januari en februari, oruck en Inzel op de laar zijn schaatstoe- adat de Nederlandse sma een plaats in de reed in het Belgische plaats. jorTheo Hommeles w i MM DIAGRAM 2 DIAGRAM 6 m'M DIAGRAM 8 .m JHH DIAGRAM 10 Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een „Kleintje" onder de rubriek „Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek. Zeeland Van onze verslaggever Goes - De trek van veehouders naar de provin cie Zeeland zet door. De afgelopen twee jaar vestigden zich al een kleine 40 melkveehou ders uit Noord-Brabant en Zuid- en Noord- Holland in de provincie, de komende ander half jaar worden er nog minstens dertig bedrij ven verwacht. „Zeeland is relatief een leeg gebied en de mest heb ben we al, dus waarom de bedrijven niet laten ko men?," zo luidt de redenatie van de Rundveeverbe- teringsorganisatie Mid-West in Goes.Vooral in Zeeuws-Vlaanderen wordt inderdaad op .grote schaal mest geïmporteerd om daar in de grond geïn jecteerd te worden, maar ook in andere delen van Zeeland gebeurt dat. De komst van de melkveehou ders voegt aan die ontwikkeling volgens Mid-West en ook de boerenorganisatie ZMO alleen maar posi tieve economische impulsen toe.Het gaat niet om echt grote veebaronnen, maar om bedrijven met een omvang van 50 tot 100 melkkoeien, ook geen klein tjes dus. Ze verhuizen naar Zeeland om uiteenlo pende redenen, maar de meesten komen vanwege ruimtegebrek in de andere provincies, vooral in de randstad, de aangescherpte milieu-eisen of stads- uitbreiding.Volgens cijfers van de landbouworgani saties zijn er in Zeeland plus het schiereiland Goe- ree-Overflakkee momenteel 15.000 melkkoeien, terwijl er plaats is voor 70.000. Maar als de 200.000 mestvarkens die Zeeland vorig jaar met een inavsie bedreigden echt komen, bestaat die ruimte niet meer. Men verwacht echter niet dat alle aanvragen Van onze correspondent Terneuzen - Forse geldboetes, voorlichtingscampagnes, verplichte verkeerscursussen ten spijt kunnen automobi listen op de Zeeuws-Vlaamse wegen het borreltje maar niet laten staan. Volgens Officier van Justitie mr. H. Mos is er dit jaar weer een stijging van 35 procent voor rijden onder invloed. Tijdens de laatste zitting in Ter- neuzen van de politierechter dit jaar stonden er achttien personen voor het beklaagdenbankje om dat ze met teveel drank op toch achter het stuur waren gekropen. „Het gekke is dat iedereen denkt dat je met een slok teveel op nog achter het stuur kan kruipen, het is inmiddels een klassiek voor beeld. Voorlichting en verkeers cursussen helpen dus geen zak. De Belgen zijn nu ook van me ning dat rijden onder invloed streng aangepakt moet worden. De straffen gaan daar met ingang van volgend jaar drastisch om hoog. Je loopt het risico op zes maanden gevangenisstraf en een geldboete van maximaal twintig mille," aldus Mos gisteren. De Officier van Justitie zei het met deze fikse straffen in princi pe eens te zijn. Overigens opende hij ook eind vorig jaar al de aan val op de automobilisten die er achter het stuur een 'Bourgondi sche levenstijl' op nahouden. Een 61-jarige inwoner van Ter hole had begin juli geen mede werking verleend aan een adem- onderzoek. Op de vraag van poli tierechter H. van Breda of hij dacht nog wel in staat te zijn om te rijden, antwoordde de man be vestigend. Van onze verslaggever Goes - Het extreem natte win terweer bezorgt de Zeeuwse boeren weinig schade. Na de bietenoogst is het de winter tarwe die nog rest in de ak kers, en die tarwe kan wel een stootje hebben. „De meeste akkerbouwers zijn bezig met onderhoud van gebou wen en machines, dus de regen deert hen niet. Wel is het zo dat nu blijkt hoe waardevol een goed onderhouden drainagesysteem is. Bij boeren die dat niet zo hebben onderhouden staat het land nu blank," aldus voorlichter Jille van de boerenorganisatie ZMO in Goes. De aardappeloogst was zoals be kend uitermate slecht. Zoveel aardappelen bleken glazig te zijn dat de boeren niet konden profi teren van de hoge marktprijzen. De suikerbieten maakten veel goed. Door een goeie opbrengst en een relatief hoog suikergehalte, mo gen de Zeeuwse boeren niet kla gen, aldus de ZMO. ADVERTENTIE „Teveel mensen denken dus dat ze nog wel kunnen rijden met een slok op", constateerde ook de po litierechter. De rechter veroor deelde hem tot drieduizend gul den boete en negen maanden voorwaardelijk ontzegging van het rijbewijs en een proeftijd van twee jaar. Een 43-jarige Terneu- zenaar had na kermisbezoek een kleine aanrijding gehad en belde zelf de politie. Deze constateerde vier keer het toegestane promil lage. In 1983 was de man voor eenzelfde vergrijp ook al eens veroordeeld. Omdat hij zijn rij bewijs niet kon missen en met de kerstgedachte nog in het achter hoofd, kwam de rechter met een mild vonnis. Tweeduizend gul den boete en negen maanden ont zegging waarvan 5 voorwaarde lijk met de aantekening dat de al coholcursus gevolgd moet wor den. Een Groedenaar spande gisteren de kroon met 1015 microgram, wat neerkomt op vijf keer de toe gestane hoeveelheid. Omdat de verdachte geen strafblad had en de overtreding op de bromfiets gepleegd was kreeg hij een boete van 750 gulden en zes maanden niet rijden. Om voetgangers en (brom)fietsers naar de 'overkant' te brengen werd een bus ingezet van Vlissingen naar Kruiningen en van Breskens naar Pérkpolder. De fietsen en brommers werden in een vrachtwagen geladen die achter de bus aan reed. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Een tochtje over de Westerschelde, met de veerboot van Breskens naar Vlissingen, veranderde giste ren voor voetgangers, fietsers en bromfietsers in een rit over de Zeeuws-Vlaamse polder wegen. De veerboot Prinses Juliana was namelijk door de harde wind, de hoge water stand een een technisch defect aan een van de boegschroeven uit de vaart. De PSD zorgde voor alternatief vervoer. Om voetgangers, fietsers en bromfietsers toch naar de 'over kant' te brengen zette de PSD een bus in van Vlissingen naar Krui ningen en van Breskens naar Perkpolder. De fietsen en brom mers werden in een vrachtwagen geladen die achter de bus aan reed. De veerboot op de lijn Krui- nirigen-Perkpolder was namelijk wel in de vaart. Man dacht in Terneuzen geen gevaar te lopen Van onze correspondent Terneuzen - De 20 jarige B. E. uit Terneuzen stond gisteren te recht voor het in bezit hebben van 1 kilo softdrugs, de handel erin en het voorhanden hebben van 99 xtc-tabletten. Zelf dacht hij in de Scheldestad 'geen gevaar te lopen' Door onbekende oorzaak ontstond gisteren even na het middaguur een uitslaande brand in een schoorsteen van een woning aan De Tragel te Koewacht. De brand werd ontdekt door een buurman, die alarm sloeg. De brandweer van Axel bestreed het vuur met twee bluseenheden, maar kon niet voorkomen de de schoorsteen en een deel van het dak van de woning zwaar werden beschadigd. Hoe groot de schade is kon nog niet worden vastgesteld. De 65-jarige bewoonster van het pand is tegen brand verzekerd. foto camile schelstraete Tijdens de behandeling van zijn zaak zei de man voor iemand ge werkt te hebben. De handel werd gedreven vanuit een pand aan de Elleboogstraat, Met een gedoog- Van onze correspondent Oostburg - Het preventieteam van Veilig Verkeer Nederland, onder leiding van Marijke He- melsoet gaat 31 december, oude jaarsdag dus, weer op pad om sa men met de politie een preventie ve alcoholcontrole te houden. In de omgeving van Oostburg wordt er gecontroleerd. De auto mobilisten krijgen een glas mee met de tekst 'Ik rijd, dus fris voor mij' plus een nieuwjaarskaart en informatiemateriaal. beleid in het achterhoofd dacht de Terneuzenaar als tussenscha kel geen gevaar te lopen. De zaak tegen de uitbater van de koffie shop en een medewerker wordt later in hoger beroep behandeld. Officier van Justitie mr. H. Mos vond het een goede zaak dat er nu eindelijk helderheid komt om trent een gedoogdbeleid. „De verdachte voldoet op drie van de vijf punten niet aan de criteria om in aanmerking te komen voor een gedoogbeleid. Ten eerste was er overlast, ten tweede werd er gehandeld vanuit een woning en last but not least is er sprake van een combinatie van softdrugs en harddrugs. Ik acht de feiten bewezen." Hij eiste ver volgens tachtig uur dienstverle ning. Politierechter H. van Breda eiste een straf, aangepast aan het de lict. „Kleine tikjes, op kleine vin gertjes zijn hier op zijn plaats. Daarom veroordeel ik de ver dachte tot 500 gulden boete." 30 DECEMBER 1994 DEEL van de varkenshouders worden gehonoreerd. In Zeeland is bovendien voor melkveehouders de grond relatief goedkoop. Vergeleken met Midden- Brabant betalen melkveehouders hier vijf- tot tien duizend gulden minder per hectare. In Zeeuws- Vlaanderen scheelt dat zelfs nog meer. Dat houdt voor een immigrerende melkveehouder in dat wan neer hij een goede prijs voor zijn bedrijf in Brabant of Holland kan krijgen, hij verhoudingsgewijs een veel groter bedrijf kan opzetten in Zeeuws-Vlaan deren. De PSD vond het te gevaarlijk, om de boot Breskens-Vlissingen in de vaart te houden. „Een com binatie van windkracht negen met uitschieters tot tien en het hoge water," gaf plaatsvervan gend directeur Saman van de PSD als reden. „De Juliana zou gisteren rond 12.00 uur weer in de vaart zijn geweest als er geen defect aan een van de boeg schroeven geweest zou zijn. Maar door het defect was het niet mo gelijk af te meren. Daar zijn im mers de boegschroeven voor no dig. We hopen dat het defect zo snel mogelijk gerepareerd is." Door het uit de vaart zijn van de Juliana onstonden er wachttijden voor de veerdienst Kruiningen- Perkpolder. Tussen Kerst en Nieuwjaar wordt op deze lijn im mers maar één boot ingezet. Vooral het vrachtverkeer week uit naar Kruiningen en Perkpol der. De Prinses Margriet werd gisteren rond 16.00 uur ingezet op de lijn Breskens-Vlissingen. Van onze verslaggever Terneuzen - De politie Zeeland, district Zeeuws-Vlaande ren, oefent alleen tijdens de patrouilles toezicht uit op het afsteken van vuurwerk. Het ontbreekt het district, mede door de feestdagen, aan voldoende mankracht om controles bij vuurwerkverkopende bedrijven te houden. Ook het opsporen van illegaal, veelal uit België ingevoerd, vuur werk kan niet ter hand worden genomen. Dit deelde, desge vraagd, een woordvoerder van het district mee. De Keuringsdienst van Waren in Goes, die wordt ingeschakeld als de politie ergens vermoedelijk illegaal vuurwerk aantreft, had tot gisteren zo'n vijf telefoontjes van politiekorpsen binnengekre gen. Uit West-Brabant en De Bevelanden, zei directeur ing. J. van der Linde. Hij waarschuwt tegen het gebruik van illegaal vuurwerk. „Con troles van onze dienst in Rotterdam, hebben uitgewezen dat zelfs van het legale vuurwerk dat in Nederland door de importeurs wordt aangemeld, veertig procent niet voldoet aan de eisen," zei hij gisteren. „Illegaal vuurwerk onttrekt zich per definitie aan el ke controle". De consument is echter argeloos, is de ervaring van Van der Lin de. „Als mensen vuurwerk kopen, laat ze dan in ieder geval kij ken of er een nummer van een importeur op staat en er een ge bruiksaanwijzing bij is. Kopen en afsteken van illegaal vuurwerk brengt extra risico's met zich mee, daar moeten mensen zich van bewust zijn." Gisteren is de officiële verkoop van vuurwerk van start gegaan. De kleurige pakketten gingen als warme broodjes over de toon bank. Vooral vuurpijlen, zo leert een aantal telefoontjes bij ver kopers, zijn een geliefd artikel. Den Haag (anp) - De Raad van State heeft de bezwaren tegen de' vergunningen voor de modernisering van de kerncentrale Borssele afgewezen. De indieners, van de bezwaren - de stichting Natuur en Milieu, Greenpeace en de Vereniging Mi lieudefensie, samen met buurtbe woners verenigd in de actiegroep Leefbaar Zeeland- hebben dit donderdag te horen gekregen. Zij maakten bezwaar tegen de modificatie, een investering van 467 miljoen gulden om de kern centrale aan de hoogste veilig heidseisen te laten voldoen. Eerder besloot het kabinet, onder druk van de Tweede Kamer, door een bijdrage van 70 miljoen gul den vast te houden aan het slui tingsjaar 2004 voor de kerncen trale. De Samenwerkende Elek- triciteitsproduktiebedrijven (SEP) hadden de levensduur ei genlijk willen verlengen tot 2007, zodat hun investering meer ren dabel zou zijn. De kerncentrale krijgt de komen de jaren verscheidene noodvoor zieningen, zoals extra koeling en een reserve regelzaal. Zowel uit zonderlijk hoog als laag water in de Westerschelde is straks niet meer van invloed op het koelsys teem, terwijl er dan ook meer be scherming is tegen explosies en ongelukken met vliegtuigen. Het gehele bouwprogramma moet in 1997 gereed zijn. Door de uitspraak van de Raad van State kunnen de contracten voor de modificatie voor 1 janua ri worden getekend. Daardoor wordt een kostenstijging van 22,5 miljoen gulden voorkomen, aldus het elektriciteitsbedrijf EPZ de exploitant van de kerncentrale. Het bedrijf Siemens/KWU, ont werper en bouwer van de centra le, zou dat bedrag anders in reke ning brengen. De overwegingen van de Raad van State zijn nog niet bekendge maakt. Van onze correspondent Terneuzen - De 38-jarige F. C. uit Zaamslag had vier jaar ge leden voor het gemeenschap pelijk administratiekantoor (GAK) inkomsten verzwegen. De bedrijfsvereniging was in verband daarmee voor een be drag van zesduizend gulden benadeeld. C. stond gisteren voor de politie rechter in Terneuzen. De tenlas telegging meldde steunfraude. De Zaamslagse is inmiddels be gonnen met het terugbetalen van het bedrag en heeft intussen ook weer werk gevonden. „Ik moest van 800 gulden per maand met mijn kinderen rond komen. Toen hebben ze mij gezegd dat ik maar bij moest gaan verdienen. Maar er is niet bijverteld dat ik dit ook op mijn werkbriefje moest invullen." Politierechter H. van Breda ge loofde dit laatste niet. Wel hield hij rekening met persoonlijke omstandigheden. Officier mr. H. Mos eiste twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rech ter nam deze eis over. „Het terug betalen is al een straf op zich. Daarom geef ik een steuntje in de rug." Van onze correspondent Serooskerke - Afgelopen woensdag werd in een polder nabij Serooskerke op Walcheren een achtjarig meisje uit Sint Lau rens aangerand. Het kind stapte omstreeks 13.00 uur op de splitsing Leliëndaalse- weg/Noordweg, ter hoogte van de Willem Alexanderschool, bij een naar schatting 40-jarige man in zijn auto. Nadat hij zich aan het meis je had vergrepen heeft hij haar in een polder tussen Grijpskerke en Serooskere uit zijn voertuig gezet. Het kind werd opgemerkt door een voorbijganger die het slachtoffertje naar haar ouderlijke woning bracht. De politie op Walcheren verzoekt mensen die woensdag tussen 13.00 en 14.00 uur in de vermelde omgeving iets verdachts hebben ge zien zich met haar in verbinding te stellen aan het bureau te Vlissin gen. Van onze verslaggever Middelburg - Hoofdinspecteur J. Muller (42 jaar), chef van de afdeling Voorlichting en PR van de Politie Zeeland, wordt met ingang van 1 januari 1995 voor een jaar gedetacheerd in Zeeuws-Vlaanderen. Hij is dat jaar toegevoegd aan de districtschef Zeeuws-Vlaanderen ter ondersteuning van het mana gement. „Na ruim 12 jaar met plezier in de pr en de voorlichting te heb ben gewerkt krijg ik een kans om iets totaal anders te gaan doen. Ik heb er dan ook heel veel zin in. Na een jaar wordt bekeken waar mijn mogelijkheden verder lig gen. Tot die tijd blijft de stoel bij de afdeling Voorlichting onbezet. De functie wordt als het ware tij delijk bevroren. Ik kan daar al tijd nog op terugkeren," zegt Muller. Wat precies de inhoud van de nieuwe functie is, moet na over leg met de politieleiding in Zeeuws-Vlaanderen nog worden vastgesteld. „Ik denk dat er voor mij genoeg te doen is," zegt Muller, die de politie-organisatie dankzij zijn huidige functie van haver tot gort kent. De werkzaamheden van Muller worden volgend jaar waargeno men door zijn collega's Henk Kramer en Jan van Mourick. Die twee krijgen daarbij hulp van een stagiaire, die aan de afdeling wordt toegevoegd.

de Stem | 1994 | | pagina 9