Eindejaars-uitverkoop bij Begemann d KORT De Boer wil gedwongen inzameling batterijen door importeurs Vakbonden tevreden over RDM-deal Raad van State: 'VerfafVal Recordjaar Antwerpse haven th blust uitwater -Arabië 'Zelfs God nam een rustdag' ATM mag naar buitenland' HP/De Tijd naar Audax DE STEM ECONOMIE Syrië Concern doet RDM-terrein van de hand en heeft verkoop van Holec Amersfoort bijna rond Vermogenspositie marinewerf versterkt na verkoop aan Baris ECONOMIE KORT 'Geen fraude met air miles' MBER 1994 A4 VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 A5 mijn ling voor een tweede Staten. Hij zei dit aantal buitenlandse t zijn Democratische de presidentsverkie- k niet bang voor." uis van Afgevaardig- le Republikeinen een het Congres. Hierop weinig belangstelling voor rechter intimidatie die een ;e Rock, tegen presi- as na diens ambtster- rechter bepaald. De •tuigeverklaringen en ;ewoon door kunnen Jones zegt in 1991 in te zijn geweest van alige gouverneur van rpen 'laamse socialist Bob ruis. In een laatste a dat hij had gehoopt iwe perspectieven te tners van de socialis- le Scheldestad na de oktober, waarbij het ent van de stemmen Izoekers heeft 2.000 illegale tls zij niet vertrekken Canadees bedrijf dat /an Suriname, heeft rknemers te ontslaan voor 2 januari heeft e hebben op een deel it Borba aigden gisteren in de dactie van Borba, de ie door de regering is met brandende kaar- onele Democratische tische Partij beschul- rsvrijheid te willen ns hem een 'blijk van ch levend in Spaanse baby die um lag, bleek toch te dat zijn zoontje Jesus n uit het Zuidspaanse om zijn kind nog een If weken te vroeg ter gram. Artsen, in een is sceptisch over de aangeklaagd verjaard zouden zijn isteren zes functiona- wind aangeklaagd, dofficier van justitie ing van de Volksmili- tijorganisatie in 1985. ijechische wet een tot n van de aangeklaag- jenomen dat het gaat ïté van de partij. Elizabeth II is deze aan met een sifonfles s zegt dat de schoor- ftrekken van Windsor h de haard ontstond kkeling. De koningin an geest' de spuitwa- oer. Persberichten als orden zijn sprak de mber 1992 was er een Castle die meer dan :te. n Iers van Egypte en uitgesproken voor de het vredesproces in floop van een twee- deelnam. het gebied moet zijn d op resoluties van de deelnemers aan de top daarmee zowel naar laar Israël. restelijke Jordaanoever ïtussen de onrust aan litbreiding van de jood- :ettmg Efrat. Israëlische s gingen gisteren voort werk. Palestijnen uit e dorp Al-Khader heb- Israëlische Hoogge- gevraagd de uitbrei- te zetten. Het Hof wees steren af. een Israëlische krant regering een plan voor iding van liefst 16 jood- :ettingen op de westelij- anoever. De meeste ne gen liggen net over de n 1967, en zouden vol- plan bij Israël worden Het plan zou voorzien bouw van honderden heden per nederzetting, t wordt dat dit tot nieu- emen met de Palestijnen Van onze verslaggever Hans van den Broek Den Haag - Minister De Boer (Milieu) dwingt fabrikanten en importeurs van batterijen alle afgedankte batterijen vanaf maart 1995 in te zame len. In 1996 moet 80 procent ingezameld worden, twee jaar later moet dat 90 zijn. Haalt de branche die percen tages niet, dan overweegt de minister alsnog statiegeld op. batterijen in te voeren. Dat blijkt uit een nog vertrou welijke brief van de minister aan de batterijenbranche Nefibat. Zij zal naar verwachting van daag deze dwangmaatregel af kondigen. Eerdere afspraken over vrijwillige inzameling en herverwerking is de Nefibat niet nhgekomen. Zowel De Boer als de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zijn teleurgesteld over deze nalatigheid. Begin 1994 dreigde de voorgan ger van De Boer, minister Al ders, met het opleggen van een statiegeldregeling. Zo'n regeling stuitte op verzet van zowel de Nefibat als de detailhandel. Daarop volgde spoedoverleg met de Nefibat, dat tot nieuwe af spraken leidde. De branche zeg de toe vanaf 1 januari 1995 de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de inzameling en herverwerking van afgedankte batterijen. Vóór 1 mei van dit jaar zou de Nefibat een uitvoe ringsplan op tafel leggen. Maar op 7 decembermeldde de branche niet in staat te zijn om de afspraken na te komen. Voor De Boer was dat 'niet ac ceptabel'. Daarom zal zij de Ne fibat alsnog dwingen om batte rijen vanaf de zogenaamde kca- depots (klein chemisch afval) in gemeenten in te zamelen. Vanaf 1996 moeten de fabrikanten en importeurs ook zorgen voor de verwerking van die batterijen. Nu worden deze batterijen nog geëxporteerd naar en verwerkt in de Verenigde Staten. Dat kost circa vierduizend gulden per ton batterijen. De Nefibat stelt dat er geen verwerkingstechonologie be schikbaar is. De Amerikaanse firma R&R zou de Nederlandse overheid en de consument 'mis leiden'. Maar De Boer wijst erop dat een zorgvuldig onderzoek naar de bedrijfsvoering van het bedrijf R&R is uitgevoerd. Zij ziet vooralsnog geen enkele aan leiding om aan de uitkomsten van dat onderzoek te twijfelen. De minister baseert zich bij de dwangmaatregel op het Besluit verwijdering batterijen dat in het eerste kwartaal van 1995 in werking treedt. Haarlemmermeer (anp) - Vlak voor het sluiten van het boekjaar 1994 beklinkt het Begemann-concern twee miljoe nentransacties. Mogelijk kan daardoor het resultaat van het noodlijdende conglomeraat van Joep van den Nieuwenhuyzen met meer dan 165 miljoen worden opgekrikt. Gisteren verkreeg de onroerend- goedhandelaar Baris uit Spijke- nisse voor naar schatting 65 mil- 'joen gulden de grond en inboedel van de marinewerf RDM, een dochterbedrijf van Begemann. Vandaag, uiterlijk morgen, ver wacht Van den Nieuwenhuyzen de Holec-divisie in Amersfoort voor mogelijk meer dan 100 mil joen gulden te verkopen aan het Italiaanse Ansaldo of het Oos tenrijkse Elin. Van den Nieuwenhuyzen zei na afloop van beraad met de vak bonden in het Van der Valk-mo tel in Haarlemmermeer dat Be gemann dankzij de verkopen weer een gezond bedrijf wordt. Hij verwacht dat de winst over 1994 hoger uitkomt dan in het vorige boekjaar, toen het con cern een nettowinst boekte van 30,3 miljoen gulden. Zowel de verkoop van het RDM- complex als die van Holec Amersfoort is omstreden. Met de grondtransactie in Rotterdam doorkruiste Begemann een eer der afgesproken beginselak koord met het ministerie van Economische Zaken en het Rot terdamse Havenbedrijf. Rotterdam kon de grond voor 41,5 miljoen gulden kopen en de staat wilde vervolgens met een ontwikkelmgskrediet van 26 miljoen bijspringen. De bonden vreesden dat het krediet van de baan zou zijn. Achteraf zijn alle partijen echter tevreden. Bij Holec wilden overheid en de vakbonden aanvankelijk niets weten van een aparte verkoop van dit onderdeel van Holec In ternational. Zij meenden dat dit ten koste zou gaan van het gro tere onderdeel, de vestiging in Hengelo (1800 werknemers). Werkgelegenheid De bonden hebben hun blokkade echter laten varen en stemmen onder voorwaarden in met de plannen van Van den Nieuwen huyzen. Ze eisen dat de werkge legenheid in Amersfoort de ko mende vijf jaar gegarandeerd is. In Hengelo mogen de komende twee jaar geen gedwongen ont slagen vallen. Bovendien eisen ze dat ze inzage krijgen in alle belangrijke finan cieringsstukken en moet een (nog onbekend) deel van de ver koopsom ten goede komen aan Holec Hengelo. Volgens de bon den ziet het er naar uit dat Van den Nieuwenhuyzen tegemoet komt aan hun eisen. Ook de Begemann-topman verwachtte niet al te veel problemen. Bij Holec Internationale werken ongeveer 2300 mensen. In de vestiging in Amersfoort (Hoog spanning) werken 120 mensen en in Hengelo (Laag- en midden- spanning) zo'n 1800. De overigen zijn in dienst van een verkoopdi visie. Zij zijn op diverse plaatse in de wereld actief. (ADVERTENTIE) In enkele van onderstaande produkten zijn glasscherven ter grootte van zandkorrels aangetroffen. In goed overleg met de Keuringsdienst van Waren vragen Dagmarkt, Edah, Konmar en Torro hun klanten om onderstaande produkten terug te brengen naar de winkels, waar u het aankoopbedrag krijgt vergoed. Het betreft: "SPINAZIE GESNEDEN MERK "CAMPAGNE" (potjes 370 en 720 ml) "SPINAZIE GESNEDEN "EDAH WINKELMERK" (potjes 370 en 720 ml) Voor nadere inlichtingen kunt u gebruik maken van onze gratis servicelijn: 06-0506. Wij bieden u onze oprechte excuses aan. OPEN tot middernacht of ge woon dicht om zes uur? Op zondag naar de camping of naar de zaak? Winkeliers, per soneel en klanten staan voor ingrijpende veranderingen, door de aanstaande wijziging van de wet op de winkelslui ting. Op deze plaats reacties van degenen die het aangaat. Vandaag aflevering 7: drogist P Verbiest uit Roosendaal Van onze medewerkster „Zelfs God nam een rust dag. Dus waarom zou ik als kleine middenstander geen vrije dag kunnen nemen?" vraagt drogist P. Verbiest zich af. Hij runt een DA- drogisterij aan de President Kennedylaan in Roosen daal. In de drogisterij is bovendien een postagent schap gevestigd. Verbiest heeft absoluut geen behoefte aan ruimere ope ningstijden voor zijn win kel. Werken op zondag staat hem al helemaal tegen. „Het sociale leven van de mid denstanders komt op deze manier danig in het ge drang. Veel jongere winke liers hebben bijvoorbeeld kinderen. Maar ze krijgen op deze manier geen kans om hun kinderen te zien." Toch vreest Verbiest dat de ruimere openingstijden op den duur niet kunnen uit blijven. „Als grote trendset ters zoals Albert Heijn hun deuren langer openhouden, ben ik dat op een gegeven moment ook verplicht. An ders wordt de concurrentie toch echt te groot. Dan krijg van die opmerkingen naar je hoofd van 'Heb je soms al genoeg verdiend?"' Voor de drogist wegen ook veiligheidsoverwegingen een grote rol. Zijn posta gentschap is tot nu toe vier keer overvallen. „Met rui mere openingstijden heb je natuurlijk ook meer kans op een overval. Vooral in de winterperiode loop je extra gevaar." Verbiest ziet toch ook wel enkele voordelen aan de ruimere openingstijden. Maar die gelden meer voor de echte binnenstad. „Het centrum van Roosendaal zou er wel door verlevendi gen, want daar wordt waar schijnlijk best wel gebruik gemaakt van extra 'winke luren'. Bovendien hebben tweeverdieners en moeders met kleine kinderen meer mogelijkheden om rustig dure artikelen uit te zoe ken." Maar voor hem zelf wegen de kosten voor extra perso neel niet op tegen de even tuele omzetverhoging. „En ik ben heus niet de enige die er zo over denkt. Volgens mij heeft minstens 75 pro cent van de middenstanders geen behoefte aan ruimere openingstijden." Onroerend-goedhandelaar Baris heeft gisteren het terrein van de Rotterdamse RDM-werf gekocht. FOTO ANP Droomorder voor Airbus Parijs - De Europese vliegtuigbouwer Airbus luidt het jaar uit met een droomorder. De Amerikaanse International Lease Finance Corporation (ILFC), waarmee ook de KLM en Fokker zaken doen, heeft dertig vliegtuigen besteld en een optie genomen op nog eens tien toestellen. Met de order, voor Airbus de grootste van dit jaar, is bijna f 3,2 miljard gemoeid, deelde de onderneming donderdag mee. Het gaat om elf A-319-toestellen, elf A-320's en zeventien A-321's. De eerste vliegtuigen worden in februari 1996 afgeleverd. ILFC, dat in Los Angeles is gevestigd, is Airbus' grootste klant. De leasemaatschappij kocht als eerste de prototypes van de A-319 en de A-321. In Airbus werken Fokkers Duitse moeder DASA, het Franse Aérospatiale, British Aerospace en het Spaanse Casa samen. Levensverzekering uit spaarloon Den Haag - Een levensverzekering die wordt betaald uit spaarloon wordt per 1 januari 1995 iets aantrekkelijker. Staats secretaris Vermeend heeft de uitvoenngsregels wat versoepeld, blijkt uit de Staatscourant. Terwijl spaarloon als hoofdregel vier jaar lang op een geblokkeerde rekening moet blijven staan, wordt de blokkade opgeheven als de werknemer er levensverze keringspremie van betaalt. Tot dusver mocht dat uitsluitend als de verzekering op één leven was afgesloten. Vanaf 1 januari mag de levensverzekering op twee namen - inclusief echtgenoot of partner - staan. Unisys schrapt 4000 banen New York - Bij het Amerikaanse computer- en automatiserings concern Unisys verdwijnen 4000 van de bijna 47.000 arbeids plaatsen. Ongeveer de helft hiervan schrapt het bedrijf in de VS. Unisys heeft voor de ingreep een bedrag van 175 tot 225 miljoen dollar opzij gezet. De reorganisatie moet de onderneming per jaar minstens 200 miljoen dollar aan besparingen opleveren. Bestuursvoorzitter James Unruh van Unisys verklaarde dat de ingreep wordt ingegeven door een 'teleurstellend' financieel resultaat in Europa dit jaar. Die schreef hij voornamelijk toe aan de achteruitgang in de computerverkopen en onderhouds diensten. Zwitserland rijkste land ter wereld Washington - Zwitserland voert onverminderd de lijst van de rijkste landen ter wereld aan. Mozambique bungelt onderaan, terwijl de meeste vroegere Sovjetrepublieken flink aan inkomen moeten inboeten. Dit blijkt uit de Wereldbank Atlas over 1993, een jaarlijks rapport dat onder meer een overzicht geeft over inkomen, levensverwachting en inflatie. Het gemiddeld jaarinkomen van een Zwitser ligt op 36.410 dollar 63.535), gevolgd door Luxemburg (35.850 dollar), Japan (31.450 dollaer), Denemarken (26.510), Noorwegen (26.340) en Zweden (24.830). De Verenigde Staten, IJsland, Duitsland en Koeweit maken de top-10 vol. Qua koopkracht voeren Luxemburg en de VS de lijst evenwel aan. De positie van Nederland is vooralsnog niet duidelijk. Een schril contrast met het Zwitserse inkomen vormt de schamele 80 dollar 141) die een Mozambikaan aan inkomen 'geniet'. Clinton belooft Mexico steun voor peso Washington - De Amerikaanse president Clinton heeft Mexico donderdag steun toegezegd om de koersval van de peso tot staan te brengen. Mexico is voor de Verenigde Staten een belangrijke handelspartner. De peso is nu op een dieptepunt. De munteen heid noteerde gisteren tegenover de dollar 4,80 tot 4,90 peso. Van onze verslaggever Paul Verlinden Rotterdam - De vakbonden hebben po sitief gereageerd op de verkoop van het terrein van de Rotterdamse marinewerf RDM aan onroerend-goedhandelaar Ba- ris uit Spijkenisse. De bonden zijn gisteren in een informeel gesprek geïnformeerd over de verkoop door Begemann-topman Joep van den Nieuwen huyzen. Het Bredase concern is voor hon derd procent eigenaar van RDM. „We hadden een groot aantal vragen bij de deal, maar uiteindelijk hebben we daar allemaal positieve antwoorden op gekregen van Van den Nieuwenhuyzen," zei bestuur der H. de Vries van de Industriebond FNV gisteren in Rotterdam. Volgens de bonden wordt het vermogen van RDM door de transactie versterkt, zodat het bedrijf sterker staat in de toekomst. Ook de ondernemingsraad en de directie van RDM reageerden enthousiast op de verkoop. Bege mann wenst nog geen commentaar te geven. Baris telt 64 miljoen gulden neer voor de grond en de gebouwen van het RDM-terrein. Daarvan is 16,5 miljoen gulden bestemd voor bodemsanering. Dat geld wordt voorlo pig in een fonds gestort omdat de sanering pas in de volgende eeuw uitgevoerd hoeft te worden. Verder betaalt Baris 38,5 miljoen gulden voor de grond en 9 miljoen voor de de inboedel van RDM. De deal met Baris pakt voor RDM beduidend beter uit dan de overeenkomst die eerder gesloten was met het ministerie van Econo mische Zaken. Op grond van dat akkoord had Begemann het terrein (exlcusief gebou wen, maar inclusief het geld voor de bodem sanering) voor 41,5 miljoen kunnen verko pen aan het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam. Eerder vreesden de bonden dat de ruim 22 miljoen gulden die Begemann extra krijgt door de verkoop aan Baris bij Begemann zelf terecht zouden komen. Het Bredase concern heeft namelijk nog een achtergestelde lening van 20 miljoen gulden uitstaan bij RDM. „Van den Nieuwenhuyzen heeft ons toege zegd dat het geld niet gebruikt wordt voor een versnelde aflossing van die lening maar dat het in RDM zelf wordt gestoken," aldus De Vries Het geld dat RDM extra ontvangt is ruim voldoende om de hogere huur die Baris voor het terrein en gebouwen zal vragen, te compenseren. Dat punt van zorg dat de bonden eerder uitten, is daarmee ook van tafel. Vooral belangrijk voor de bonden was de werkgelegenheid. Gisteren heeft Van den Nieuwenhuyzen hen verzekerd dat die in elk geval tot 1 januari 1997 blijft gewaarborgd. Dat was eerder ook afgesproken met Econo mische Zaken. Het sociaal plan voor de 260 van de 270 arbeidsplaatsen die bij RDM moeten ver dwijnen, blijft ook gehandhaafd. Wel is nog onduidelijk wat met de 15 a 20 mensen gebeurt die voor het onderhoud zorgen van de gebouwen van RDM. Daarvoor zou een eigen BV opgericht worden maar dat gaat nu niet door. Wellicht blijven enkele mensen in dienst van RDM en gaat een ander deel naar Baris. Garanties voor na 1997 kon Van den Nieu wenhuyzen niet geven. „Maar dat is begrij pelijk. RDM staat of valt met de orders die de komende jaren verkregen moeten wor den," aldus De Vries. In elk geval handhaaft Economische Zaken het ontwikkelingskre diet van 26 miljoen gulden dat RDM krijgt voor aanpassing van het ontwerp van de Moray-onderzeeboten. De transactie met Baris levert op langere termijn waarschijnlijk ook extra werkgele genheid voor Rotterdam op. RDM gebruikt slechts een derde deel van de 42 hectare. Baris wil het overige gebied commercieel exploiteren. Er zouden al plannen zijn daar een overslagbedrijf te vestigen, dat 200 men sen werk biedt. Den Haag/Moerdijk - Het ministerie van Milieu beraadt zich of Afvalstoffen Terminal Moerdijk de 900.000 kilo in Vlissin- gen opgeslagen verfresten binnenkort mag uitvoeren naar Engeland. Dit is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State. De rechters van de Raad van State maakten het exportverbod voor het afval ongedaan omdat het ministerie de wet milieube heer verkeerd heeft uitgelegd. Volgende week wil het ministe rie een definitieve beslissing ne men over de uitvoer. Het depar tement weigerde toestemming voor export omdat de verfresten door afvalverwerking Rijnmond in Rotterdam (AVR) verbrand kunnen worden. Verbranding in Rotterdam kost Afvalstoffen Terminial Moerdijk (ATM) ech ter 1,2 miljoen gulden meer dan storten in Engeland. Volgens advocate I. Kroft van ATM is er sprake van een be- langverstrengeling tussen AVR en het ministerie van Milieu. Doordat het ministerie AVR een monopolie heeft gegeven, kan dit vuilverwerkingsbedrijf zelf de prijzen bepalen, aldus mr. Kroft. Dit monopolie zou m strijd zijn met de Europse richtlijn voor het uitvoeren van gevaarlijke afval stoffen. Door het exportverbod zou het ministerie in strijd han delen met het 'vrije verkeer van goederen' binnen de Europese gemeenschap. Volgens de Raad van State zou de nationale wetgeving het mi nisterie veel meer ruimte geven om de export van afval te ver bieden dan de Europese richt lijn. Omdat het ministerie de uitvoer van het afval verboden heeft zonder rekening te houden met de Europese regels heeft de Raad het exportverbod onge daan gemaakt. De blikken met verf werden door ATM in 1990 op verzoek van de overheid in het hele land opge haald. Het afval, dat bestaat uit verfresten gemengd met glas, doeken en kwasten, is afkomstig van particulieren en bedrijven. Bij ATM was niemand bereik baar om commentaar te geven op de uitspraak. Den Bosch - Zowel Shell als AH en Air Miles ontkennen dat er een grootscheepse fraude met het nieuwe succesvolle spaarsys teem air miles zou zijn geconsta teerd. Een voorlichtster van Al- bert Hein spreekt over 'op de vingers van één hand te tellen'. Gisteren werd bekend dat perso neel van bedrijven waar air mi- les kunnen worden gespaard, kunnen frauderen met het spaar systeem. De air miles van klan ten die niet meedoen, zetten sommige personeelsleden op een eigen spaarkaart. Volgens een Shell-woordvoerder is een aantal gevallen bekend geworden waarin dit is gebeurd. „Daarvoor hebben we nu pas sende maatregelen genomen", aldus de Shell-woordvoerder. De onrechtmatigheden zijn volgens hem "bij een 'normale interne controle' aan het licht gekomen. Zijn collega I. van Kuilenburg van Albert Hein in Zaandam noemt de beschuldiging 'een be lediging voor de veertigduizend personeelsleden'. „Onder hen heeft slechts een zeer klein aan tal air miles opgespaard die de klanten niet wilden. Maar ook bij AH is dat niet toegestaan. Het personeel weet dat." Antwerpen (anp) - Met een overslag van 109,4 miljoen ton heeft de haven van Ant werpen een recordjaar ach ter de rug. Er werd ruim 7 procent (7,5 miljoen ton) meer goederen behandeld dan in 1993, maakte het havenbedrijf gisteren be kend. Vooral het containerverkeer kende een spectaculaire stij ging van 17 procent. Dat com- penseeide het verlies aan con ventioneel stukgoed, met name ijzer en staal. Het aantal zeeschepen dat de concurrent van Rotterdam aandeed bleef gelijk, maar het gemiddelde tonnage nam wel toe met 10 procent. Ruim 15.600 schepen liepen de haven binnen. Zowel bij de aanvoer als bij de afvoer naar overzeese bestem mingen noteerde het havenbe drijf een toename van de goe deren. Het stukgoed groeide met 6,8 procent tot 50 miljoen ton, de droge bulklading met 8,7 procent tot 30 miljoen ton en het vloeibaar massagoed met 9,5 procent tot eveneens 30 miljoen ton. Bananen Door de nieuwe Europese richtlijn voor bananen liep de aanvoer van fruit licht terug- Het aantal auto's stabiliseerde zich op een half miljoen. Het aanbod van houtprodukten en pulp kende een opzienbarende stijging tot vijf miljoen ton. In de droge_ buiksector deden de ertsen, kólen en meststoffen het goed. De aanvoer van ruwe olie liep iets terug, maar daar stond een aanmerkelijke groei van olieprodukten tegenover. Ook de kleinere havens van België boerden dit jaar goed. In Gent, waar 3080 zeeschepen aanmeerden, steeg het goede renverkeer met acht procent ten opzichte van 1993. Er werd in totaal 23,8 miljoen ton (22 miljoen in '93) overgeslagen. Zeebrugge, dat binnen Europa belangrijk is voor de versche ping van auto's, vlees en fruit, kende een omzetstijging van vijf procent tot 33 miljoen ton. De containersector groeide met 22 procent tot bijna 7,5 miljoen ton. Op alle lijndiensten in de rij-op-rij-afsector vestigde de haven nieuwe records. De ope ning van de Kanaaltunnel heeft in 1994 geen gevolgen gehad voor de veerdienstactivi teiten in Zeebrugge, consta teerde de voorzitter van het havenbestuur, Fernand Traen. Rotterdam De Rotterdamse wethouder Smit van havenzaken is van mening dat het totale Rotter damse marktaandeel in de ha venoverslag in noordwest-Eu ropa stabiel blijft op ongeveer 43 procent. Hij wees er in een reactie op de Belgische cijfers op dat de samenstelling van het overslagpakket van invloed is op de groeicijfers. Rotterdam is vooral een buikhaven en in de massagoederen is maar een beperkte ontwikkeling. Smit zal de Rotterdamse resul taten vandaag bekendmaken tijdens de traditionele Oudejaarsbijeenkomst van de Havenvereniging Rotterdam. Van onze verslaggever Gilze - Uitgever Audax in Gilze wordt per 1 januari 1995 eigenaar van het weekblad HP/De Tijd. Audax heeft daarover een akkoord bereikt met de huidige aandeelhouders (VNU, Mees Pierson, HPU). Directeur J. de Leeuw maakte dit gisteren bekend. Met de over name is een bedrag gemoeid van 15 miljoen gulden. Een deel van dat geld is bestemd voor forse investeringen in de marketing en kwaliteit van het blad, dat mo menteel een oplage heeft van 42.000 exemplaren. Investeren in kwaliteit betekent volgens De Leeuw ook uitbrei ding van het blad. „De kern blijft een opinieweekblad, maar daarnaast moeten er ook meer artikelen verschijnen die beant-l woorden aan de vraag van de doelgroep." De doelgroep bestaat volgens De Leeuw uit lezers van opinie weekbladen in de leeftijd van 30 tot 45 jaar. „Uit onderzoek blijkt bijvoorbeeld dat tweederde van de lezers een computer in huis heeft. Die mensen willen vast ook iets over computers terug vinden in het blad. Zeven van tien mensen zijn geïnteresseerd in film. Daarover is nu nog te weinig terug te vinden in HP/De Tijd. Dat geldt ook voor econo mie en financiën." De uitbreiding betekent dat de redactie wordt uitgebreid. Om hoeveel mensen dat gaat, kan De Leeuw niet zeggen. „Er wordt veel met freelancers gewerkt." Volgens De Leeuw heeft de re dactie positief op de overname gereageerd. Ook wordt op korte termijn een positief advies ver wacht van de ondernemingsra den van Audax en HPU. Audax zal de exploitatie van HP/De Tijd tenminste voor drie jaar waarborgen. De kwali teitsimpuls moet in de loop van het volgend jaar zichtbaar zijn. De Leeuw zal zelf de directie voeren bij het blad, terwijl de dagelijkse leiding in handen komt van interim-manager G. Grigoleit. Audax-dochter Be- tapress neemt de distributie voor zijn rekening. Het drukken ge schiedde en geschiedt door het Nederlands Drukkerijbedrijf (NDB). t

de Stem | 1994 | | pagina 5