1995' 6Private wao-verzekering goedkoper' Per 1 januari worden nieuwe auto's 250 gulden duurzamer. erelFd on Nul Geluidsarm asfalt vergt meer strooizout Sociale wantoestanden Strafklacht advocaat tegen belastingdienst ilt er niet DE STEM BINNENLAND A3 Verbond van Verzekeraars becijfert dat overstap aanvankelijk duurder is maar later minder kost Raad van Kerken: 'Schuldbekentenis over Indonesië' DE STEM COMMENTAAR 'Gemeente kan schuldenaren beperkt helpen' Wettelijk geregeld. 1 J BINNENLAND KORT ECEMBER 1994 A2 |actie 'Patatje Oorlog', het winkeliers begrepen dat (uatie wel verbeterd is." vier weken van de actie Ie Oorlog zijn 105 mensen (houden. Achttien dealers narddrugs zijn voorgeleid pe officier van justitie, en ens zo'n aantal moet nog poord worden. onderling hadden dealers ens ruzie", aldus de politie Ikoeld. „Met name vanwege Jrrentie. Door tijdig ingrij- |on in zo'n geval een schiet- worden voorkomen." Of |2-jarige Rotterdammer die pdagavond aan de West- werd doodgeschoten, ook drugscène kwam wil de nog niet kwijt. Ze houdt (oorlopig op 'een afrekening t criminele milieu', leth Vollemans van het In- ut Verslavingsonderzoek de politiemacht die tegen (bruikers wordt ingezet 'van Ikke'. „Natuurlijk is het niet 1 als een verslaafde je auto breekt, maar dit slaat ner- op," zegt ze. „Verslaafden pn èrgens terecht kunnen, noeten die jongens nu? Per- 4ul met z'n lage prijzen voor i behoorde tot de straatsce- (erron Nul was ook de groot- erstrekker van spuiten: zo'n fend per dag. De gasten die [moeten hebben, zitten nu 1 in de binnenstad. I maar de Tutsi's hebben het jaar geleden van ons afge- en. Kijk, als je die mensen geeft, bevestig je nieuwe ndomsrechten. In een situa- kls die in Ruanda waar ieder- 1 om de zoveel jaar eikaars pr afpakt, kun je dat niet dus hebben we ze geen l gegeven." fc/ri/ca trekken westerse poli- te machten zich terug. Het vijt is dat hulporganisaties ris meer in dat gat springen ue politiek van hulpontvan- jde landen sturen. It is niet de bedoeling, maar I een gevolg. Aan de andere It nemen wij de politiek haar «held kwalijk. Onze hulp Idt mensen in leven, maar Idt tegelijkertijd structurele pssmgen op afstand. Op het Inent dat er geen- mensen Ir massaal dreigen te sterven Iken de politici: we kunnen er eens een nachtje over sla- Als hulporganisatie kun je r niets tegen doen. I'ectiever hebben maar één wapen om uit te oefenen om tot oplos sen voor crises te komen: niet pen, de slachtoffers in de pk laten, maar dat kunnen we mensen niet aandoen. Dus enige wat rest is kloppen en nelen aan de poorten van de [itiek en zeggen: doe wat, he l/aalt in Somalië, Soedan, Ru- tin en Bosnië. Wat kan de Iitiek doen om rampen te brkomen? pginnen met uitvoeren van beloofd is: de onaantast- prheid van hulptransporten, pte veiligheidszones in Bosnië, l daadwerkelijk uitvoeren van l-resoluties en het ter beschik- Ig stellen van het aantal mili- Iren dat toegezegd is. Hoe er ze dat doen, hoe effectiever kunnen werken en hoe effec- rer dus het geld wat wij hier 'en, daar besteed wordt." h wel de helft van mijn werk- ek maar ik moet helaas ook I vergaderen en andere din- doen," zegt hij. „Ik zie ook dingen waar ik helemaal 3 aan vind, hoor. Voor één tv dat ik koop, zie ik er wel iderd. Maar ik moet erbij zeg- dat ik niet alles afkijk. Vaak ik na tien minuten wel ge- n of het iets is." er regelmatig vliegt Eksteen naar het buitenland voor tv- filmbeurzen. Los Angeles en nnes zijn daarbij veruit het angrijkst. „In L.A. word je veertien dagen langs alle dio's geleid die in pilot-afle- tngen laten zien wat ze gaan ken. Op basis van één zo'n evering moet je dan soms be ssen. De NCRV heeft zo bij orbeeld de politieserie NYPD kocht", vertelt Eksteen. jor de bundeling van de com- erciëlen (Veronica/RTL/Ende- ol) en het groeiende aantal nders, wordt het werk van Ek- een steeds moeilijker. „We zul- n ons nog meer van de rest oeten onderscheiden," zegt de CRV-inkoper. „Maar voor mij dat juist een uitdaging." Hoe j dat gaat doen, zal echter pas 1996 zichtbaar zijn. Voor ko- end jaar is de NCRV-gids al otendeels dichtgetimmerd. VRIJDAG 30 DECEMBER 1994 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het geluidarme asfalt, het zo genaamde 'zeer open asfalt beton' Zoab, vergt bij gladheid meer strooizout dan gewoon asfalt. Daardoor is het Zoab zeer slecht voor het milieu. Zoab is erg populair in de we genbouw en bij de automobilist: sinds een kleine tien jaar worden er steeds meer rijkswegen mee geasfalteerd. De open structuur van het asfaltbeton - het bevat twintig procent meer lucht - neemt echter gemakkelijk regen en sneeuw op, waardoor Zoab sneller glad is dan gewoon as falt. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat erkent dit. „Daarom hebben wij aan Rijkswaterstaat de instructie gegeven, sneller, meer, maar ook vaker te strooi en," zegt een woordvoerder van minister Jorritsma. Hij bena drukt dat op deze wijze de glad heid goed in de hand is te hou den. „De gladheid van de kerst jongstleden was natuurlijk uit zonderlijk. Ook gewoon asfalt was toen glad." De aanleg van Zoab wordt ech ter door de milieuorganisaties bekritiseerd, juist vanwege de benodigde tonnen zout om het begaanbaar te houden in de win terdagen. „Dat is natuurlijk de pest voor het milieu," aldus woordvoerster Brunt van de Stichting Natuur en Milieu. Uit onderzoek is onder andere geble ken dat vooral bomen veel te vrezen hebben van 'opspattend' zout. „Het dringt de schors in van de bomen. Die gaan daar langzaam aan kapot." Deze visie wordt gedeeld door het Instituut voor Bos- en Na tuuronderzoek te Wageningen, dat in het verleden regelmatig de invloed van gestrooid zout op het milieu onderzocht. Woord voerder Van Rossum benadrukt dat de vernietigende werking van strooizout verder strekt dan alleen bomen. „Langzaam maar zeker gaat alles zo kapot: zout en pekel zijn afgrijselijk voor de kwaliteit van het oppervlakte water. De bomen gaan kapot, evenals andere begroeiing en dieren, die bijvoorbeeld uit slo ten drinken. De hoeveelheden die gestrooid worden zijn abso luut niet verantwoord." Van onze Haagse redactie Den Haag - Een geprivati seerde verzekering tegen het risico van arbeidsongeschikt heid zal op den duur goedko per uitpakken dan de huidige aaw- en wao-verzekering. Maar in een overgangstijd van ongeveer tien jaar zal de verzekerde een stuk duurder uit zijn. Dat blijkt uit becijferingen van het Verbond van Verzekeraars. Bij het huidige stelsel van aaw/ wao wordt de premie vastgesteld op grond van het bedrag dat nodig is om alle huidige uitke ringen te kunnen betalen (het omslagstelsel). Particuliere ver zekeraars moeten hun premies vaststellen op basis van rente dekking. Het rentedekkingssysteem heeft als voordeel dat hoogte en duur van de uitkeringen zijn vastge legd als de verzekering wordt afgesloten. Daarover is geen dis cussie mogelijk. Nadeel is dat pHilversum (anp) - De Raad van Kerken werkt aan een verklaring over 50 jaar onafhankelijkheid van Indonesië. Daarin zullen de Nederlandse kerken erkennen dat ze indertijd te weinig oog hadden voor het 'rechtmatige streven' van het Indonesische volk naar vrijheid en onafhanke lijkheid. De Indonesische zusterkerken zullen blij zijn als de Nederland se kerken erkennen dat ze toen de ogen ten dele gesloten hadden voor de rechtmatige verlangens van het Indonesische volk. Dit zei de voorzitter van de Raad, prof. dr. R. Huysmans, gisteren in een KRO-radiouit- zending over de kwestie-Prin- cen. De verklaring wil 'geen stenen gooien naar politici of militairen uit die tijd en ook niet naar zending en missie', maar wil met Indonesië en de kerk aldaar vreugde kunnen uitspreken over het feit dat dat land 50 jaar onafhankelijk is, aldus Huys mans. vooraf geld moet worden gerer- veerd voor toekomstige uitkerin gen. Dat maakt de overstap van het huidige stelsel naar het rente- dekkend stelsel duur: de verze kerden moeten zowel de uitke ringen van de arbeidsongeschik ten van vandaag betalen als de reservering van geld voor toe komstige, particuliere uitkerin gen. Voor een particuliere verze keringen moet een premie wor den betaald van 9,1 procent (over het inkomen tot rond de 75.000 gulden). Die premie geeft recht op een uitkering van 70 procent van het loon (tot een maximum van 75.000 gulden) en komt in de plaats van de huidige aaw, wao en wao-hiaatverzeke- ring. Daarnaast moet nog een premie worden betaald voor de finan ciering van het huidige bestand aaw- en wao-gerechtigden. Dat bestand zal geleidelijk in om vang afnemen en wordt daar door steeds goedkoper. Volgens de particuliere verzekeraars is het systeem van particuliere ver zekering na ongeveer twaalf jaar goedkoper dan het huidige stel sel. Rijan, Stationsstraat 25, 01G12 28200 Brado, Crogtdijk 54, 078-712000 Waalwijk, Laageinde 39, 04160-38555 Rooiandaal, Scherpdeel 20, 01650-32050 JARENLANG zijn alle betrokkenen ziende blind en horende doof gebleven voor critici die wezen op de onhoudbaarheid van de sociale zekerheid. Vooral de problematiek ten aanzien van de wao was onhanteerbaar geworden. Maar overheid, bedrijfsvere nigingen, werkgevers en werknemers deden of hun neus bloed de. De angst om impopulaire maatregelen te nemen was groter dan het besef dat het helemaal verkeerd liep. Het omslagpunt kwam toen het aantal in de richting van een miljoen wao'ers ging lopen. Er brak grote paniek uit en het onderwerp werd door alle politieke partijen en andere belang hebbenden bespreekbaar gemaakt. De conclusie van de onder- zoekscommissie-Buurmeijer bevestigde de ernst van de situatie. Harde maatregelen waren onontkoombaar, Maar zoals zo vaak schieten de genomen maatregelen dan hun doel voorbij. In hun streven te laten zien dat de harde lijn niet wordt gevreesd, struikelen de betrokkenen in hun onbedwingba re ijver over eikaars voeten. Sociale aspecten tellen nauwelijks nog mee. Slechts harde cijfers die aangeven dat de neergaande lijn is ingezet, zijn belangrijk. Nu weer weet het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) niet zonder trots te melden dat het aantal wao'ers dit jaar tot onder de 900.000 daalt. Wat niet vermeld wordt is de sociale ravage die wordt aangericht onder wao'ers die herkeurd worden. Een direct gevolg van de herkeuringen is dat het beroep op de werkloosheid toeneemt. Het is tamelijk eenvoudig vast te stellen of iemand geheel of gedeeltelijk arbeidsgeschikt is. Daarvoor hoeven slechts de nieuwe strenge normen te worden gevolgd. Het probleem is echter dat er voor deze nieuwe categorie instromers op de arbeidsmarkt geen werk is. Zo iemand komt dus in de ww terecht en gaat er gigantisch in inkomen op achteruit. De rechtvaardigheid van deze maatregelen is te billijken wanneer het individuen betreft die misbruik trachten te maken van de wao-voorziening. De nieuwe herkeuringseisen gaan echter aan zienlijk verder. Mensen met levensbedreigende ziekten of zwaar gehandicapten worden ook vaak gedeeltelijk arbeidsgeschikt geacht. Of zoals een expert onlangs ironisch stelde: 'Iemand in coma kan tenslotte altijd nog kaarsen uitblazen'. Alsof er werk te vinden zou zijn voor deze mensen. Het gevolg is echter wel dat zij eveneens zwaar financieel moeten inleveren. Hier en daar gaan zwakke stemmen op die tegen deze gang van zaken protesteren, maar veel effect heeft het niet. Een aantal jaren terug was de sociale zekerheid onaantastbaar. Daar moest iedereen van afblijven. Nu doet zich het ongekeerde voor. Er kan blijkbaar niet hard genoeg worden gesneden. Sommige gemeenten hebben aangegeven dat het zo niet langer kan. Zij worden steeds veelvuldiger met sociale wantoestanden geconfronteerd. De politiek kan het zich niet veroorloven om deze noodkreet uit het veld te negeren. Heel Nuenen was gisteren uitgelopen om de laatste minuten van de grote linde mee te maken. De eeuwenoude boom in het centrum van het dorp moest omgehakt worden omdat een tonderzwam de stam had uitgehold. Het was te gevaarlijk om de duizenden kilo's zware kruin erop te laten staan. foto anp 'Cliënt krijgt vordering van 540 miljoen gulden uit frustratie justitie' Amsterdam (anp) - De Am sterdamse advocaat mr. J. Verhoef dient een strafklacht in tegen de afdeling Bijzon dere Aanpak van de belas tingdienst. Deze heeft een 'bespottelijke vordering' op gelegd aan zijn cliënt J.V., aldus Verhoef. Justitie be schouwt de 42-jarige V. als een topman binnen het crimi nele netwerk Octopus. De aanslag bedraagt ruim 540 miljoen gulden. De navorderin gen betreffen de jaren 1989 en 1991 en moeten vöör eind janua ri 1995 zijn voldaan. Verhoef: „Maar er wordt helemaal geen dubbeltje betaald." Volgens de raadsman maakt de belasting dienst zich schuldig aan kneve larij (het doen van een vordering door een ambtenaar, terwijl deze niet verschuldigd is) en dient hij zich hiervoor te verantwoorden bij justitie. De aanslag ging gepaard met een brief van de belastinginspecteur, waarin staat dat het vermoeden is gerezen dat V. bijgenaamd 'de hakkelaar' - zijn vermogen heeft verdiend 'met de handel in verdovende middelen en het lei ding geven aan een criminele organisatie'. Deze informatie put de inspecteur uit mediapublika- ties van de afgelopen maanden en 'overige informatie', aldus Verhoef. Deze overige informatie is volgens Verhoef afkomstig van justitie. De advocaat meent dat de actie van de afdeling Bijzondere Aan pak een omweg is om zijn cliënt aan te pakken. Justitie, die dit jaar ettelijke verdachten ver volgt die criminele zaken zouden doen met V., is 'gefrustreerd' bij gebrek aan mogelijkheden V. strafrechtelijk te vervolgen. „Dus dan proberen ze het op deze manier," zegt Verhoef. V.'s naam duikt telkens op tij dens de behandeling van grote drugszaken in het Amsterdamse, zoals de zaken tegen ex-auto coureur Charles Zwolsman en de zogenoemde 'Coral-Sea-bende'. Hij zou een zeer machtige sleu telfiguur zijn, van wie een grote dreiging uitgaat. Verhoef: „Maar telkens schrapt de rechter zijn naam uit dagvaardingen en von nissen van anderen met wie hij te maken zou hebben gehad. Er is namelijk geen enkel gegeven over hem bekend bij de rechter". Volgens Verhoef heeft de Am sterdamse officier van justitie mr. J. Wortel hem in november van dit jaar schriftelijk beves tigd dat er geen strafzaken lopen tegen V. (ADVERTENTIE) VERVOLG VAN VOORPAGINA „Wij verlenen al anderhalf jaar hulp aan mensen met schulden," zegt de Ooster- houtse wethouder A. Kou- welaar. „Probleem is echter dat een ge meente niets mag doen voor mensen die weliswaar schulden hebben, maar die op grond van hun inkomen niet in aanmerking komen voor de kwijtscheldings regeling. We mogen die mensen met nog geen gulden tegemoet komen. De belastingdienst mag dat ook niet, terwijl postorder bedrijven dat bijvoorbeeld wel kunnen. Het is een politieke zaak, maar ik zou er persoonlijk voor pleiten dat we wettelijke mogelijkheden krijgen om finan cieel iets te doen voor mensen die met hoge schulden zitten." Toename Per 1 januari 1995 betaalt ieder een die voor een auto in Nederland voor de eerste keer een kenteken bewijs aanvraagt een verwijderings bijdrage van f 250,-. De verwijderings bijdrage is een heffing om autowrak ken te recyclen. Dagelijks worden er in Nederland meer dan 1000 auto's afgedankt. De autobranche heeft op verzoek van het Ministerie van VROM een systeem opgezet waarmee de materialen van autowrakken voor 86% kunnen worden gerecycled. Dat betekent ruim 50 miljoen kilo minder 'afval' per jaar. Op deze manier gaat u zo zorgvuldig mogelijk om met het milieu. Oók als u een nieuwe auto koopt. BOVAG, FOCWA, RAI, STIBA, SVN. De verwijderingsbijdrage is ge regeld in de Wet milieubeheer en wordt algemeen verbindend verklaard door het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer. De verplich ting tot afdracht van de verwijde ringsbijdrage ontstaat bij de eerste tenaamstelling van een kenteken van een auto met vier of meer wielen, waarvan het ledig gewicht vermeer derd met het laadvermogen, niet meer bedraagt dan 3500 kg. Wettelijk is geregeld dat een kenteken pas wordt verstrekt nadat de verwij deringsbijdrage is betaald. Auto Recycling Nederland BV Postbus 74710, 1070 BS Amsterdam. „Een toename van het aantal heffingen duwt ook het aantal aanvragen om kwijtschelding omhoog. Dat kost onze gemeente jaarlijks enkele tonnen en dat gat in de begroting moeten we uiteindelijk toch met z'n allen dichten. Dat is een probleem waar zeker niet lichtvaardig over gedacht mag worden en ik vind het dus een goede zaak dat de VNG de problematiek namens alle gemeenten in Den Haag on der de aandacht brengt," aldus wethouder W. Stuart (Financiën en Sociale Zaken) van Bergen op Zoom. Woordvoerder L. Detering van de gemeente Roosendaal ver wacht dat die gemeente komend jaar 'zeer sterk zal discussiëren over de vraag of er in Roosen daal geen minimabeleid gevoerd moet gaan worden'. „Dat kennen wij hier nog niet," zegt Detering. Bron van zorg „We hebben een organisatie op gezet met als doel mensen zo goed mogelijk te begeleiden op het moment dat ze door schul den in de problemen dreigen te geraken. Het feit dat steeds meer mensen steeds verder in de fi nanciële problemen geraken, is een bron van zorg voor onze gemeente. Het is dan ook niet ondenkbaar dat we als gemeente een reactie geven richting rijks overheid," aldus de woordvoer der uit Roosendaal. ej V5 Gek. aan de ene kant stijgt het water en aan de andere kant zinkt dit land steeds dieper. Wat nu weer dan? Nou. het ministerie van Defensie heeft de viering van de nationale bevrijding volgend jaar verpatst aan Endemol. Is dat erg? Ja, dat is heel erg, want het gaat hier om een nationale plechtigheid. Iets dat van ons allemaal is en Defensie heeft dus niet het recht om de rechten van hijvoorbeeld historisch filmmateriaal, maar ook van het hevrijdingslogo te gelde te maken. Er zijn mensen onder u die de bevrijding zonder Duitsers willen vieren. Dat is een respectabele opvat ting. Ik zou die bevrijding willen herdenken als het moment dat we voor even vrij waren en meenden dat die Amerikanen dat allemaal belangeloos hadden gedaan. Vijftig jaar later zuchten we onder de knoet van een naar Amerikaans model vercommercialiseerde samen leving, inclusief de van over de oceaan overgewaaide verloedering en criminaliteit. Moeten beseffen dat de herdenking van een bevrijding te koop is voor lieden die er geld en dus macht aan willen verdienen, is bitter. Wat zeg ik. het is een walgelijke ervaring. Je zal straks maar naar een kranslegging zitten te kijken en dan ineens, surpraais surpraais, het gemaakt bewo gen hoofd van Hennie Huisman in beeld krijgen. MERIJN Moord vermoedelijk criminele afrekening Rotterdam - De schietpartij woensdagavond in het centrum van de Maasstad, waarbij een 42-jarige Rotterdammer om het leven kwam, is volgens de politie waarschijnlijk een criminele afreke ning geweest. De dader is spoorloos, evenals het vuurwapen. Getuigen ver klaarden dat de schutter een kledingzaak was binnengevlucht, maar de politie vond daar niets bijzonders. Schip verliest chemische lading IJmuiden - Het Duitse vrachtschip Rolf Buck heeft gisteren op ruim honderd kilometer uit de kust van Zandvoort circa dertig vaten met een agressieve chemische lading verloren. Rijkswater staat bergt de lading niet omdat ze aan de Britse kant van de Engels-Nederlandse zeegrens ligt. Het is daarom een Engelse aangelegenheid, aldus Rijkswaterstaat. Wel zal het Kustwacht- centrum in IJmuiden de visserij waarschuwen, omdat de chemi caliën levensgevaarlijk kunnen zijn. Volgens de nog voorlopige gegevens bevatten de vaten thionyl- chloride (zwaveloxyehloride). Deze vloeistof is explosief en vormt bij contact met water levensgevaarlijk zwavel- en zout zuur. Volgens de kustwacht zijn de vaten vrijwel zeker onmid dellijk gezonken. De dienst acht de lading overigens niet schadelijk voor het zeemilieu. Raadselachtige beeldenroof rond Arnhem Arnhem - In en rond Arnhem zijn de afgelopen vier weken vier bronzen beelden geroofd. Ze zijn met geweld van hun sokkel gerukt. Eén beeld is inmiddels teruggevonden; de andere drie zijn spoorloos. De Arnhemse politie heeft deze week Interpol ingeschakeld in de hoop de beelden terug te vinden. Uit de tuin van het Arnhemse Gemeentemuseum werd De Pelikaan ontvreemd. Dit beeld, gemaakt door de Franse kunste naar Pomton, is naar schatting tussen de 50.000 en 100.000 gulden waard. Een week later verdween De Parachutist, ge maakt door Jits Bakker, uit de voortuin van het Airborne Museum Hartenstein in Oosterbeek. Recent werd een bronzen beeldje van Klein Duimpje meegenomen. Het eerste beeldje dat was gestolen, De Dansmarieke uit Velp, is teruggevonden in een stationskluis na een anoniem telefoontje. Bond van Wetsovertreders is geld kwijt Den Bosch - De Bond van Wetsovertreders is naar de rechter gestapt om de voormalige penningmeester en andere ex-be stuursleden aansprakelijk te stellen voor verduistering. Het gaat om subsidie van de Nederlandse Federatie van Reclasseringsin- stellingen (NFR). Ook de boekhouding is verdwenen. Voorzitter E. van der Maal heeft dat gisteren bekendgemaakt. Volgens Van der Maal en de NFR hebben vroegere bestuursleden in de zomervakantie een coup gepleegd door het kantoor van de bond te bezetten. Nadat het huidige bestuur in augustus de 'macht' weer had overgenomen, bleken kas en administratie weg te zijn. De NFR had de bond voor dit jaar 50.000 gulden gegeven. De georganiseerde voormalige delinquenten moeten met het subsidiegeld de leefomstandigheden van gevangenen verbeteren en geestelijke steun bieden aan herintredende ex-ge- detineerden. 100.000 bezoekers Groninger Museum Groningen - Het nieuwe Groninger Museum in Groningen is in twee maanden tijd uitgegroeid tot een trekpleister van formaat. Vrijdag 30 december wordt de honderdduizendste bezoeker verwacht. Het museum opende op 29 oktober de poorten. Het geesteskind van de Italiaanse architect Mendmi is daarmee de belangrijkste toeristische attractie van de provincie Groningen geworden. Meer meldingen misbruik kinderen Utrecht - De elf bureaus vertrouwensartsen hebben in 1993 13.220 meldingen van mishandeling en misbruik van kinderen gekregen. Dat is ruim 15 procent meer dan in 1992. Dit zegt de Landelijke Stichting Buro's Vertrouwensarts Kindermishande ling (LSBVK) in het jaarverslag over 1993 dat deze week is verschenen. De stichting denkt niet dat er sprake is van meer mishandeling, maar van een toenemend aantal meldingen. Aandacht in de media voor de ernstige gevolgen van mishandeling en misbruik van kinderen hebben daar volgens de stichting aan bijgedragen. De bureaus vertrouwensartsen kregen in 1993 vooral meer meldingen waarbij de beller om advies vroeg (36 procent meer dan in '92). Het aantal gevallen waarin de vertrouwensarts tot actie moest overgaan is in '93 slechts licht gestegen (van 7102 naar 7263). Rapport van slachtoffers Achille Lauro Zoetermeer - Nederlandse en Belgische slachtoffers van de ramp met de Achille Lauro stellen een rapportage op over wat er volgens hen is misgegaan in de nacht van 29 op 30 november toen het schip in de Indische Oceaan ten onder ging. Het rapport is deels bestemd voor henzelf en deels voor de Italiaanse autoriteiten die de ramp onderzoeken. Volgens de slachtoffers hebben vooral de scheepsofficieren het sterk laten afweten. Het schortte aan leiding en organisatie, zegt hun woordvoerder, de rijksambtenaar G. Bolhuis uit Zoeter meer. Hij is voorzitter van de stichting Slachtoffers Ondergang MS Achille Lauro (Soal). Soal bemiddelt ook bij de onderhande lingen met de verzekeringsmaatschappijen die onwillig lijken te zijn met het uitkeren van schadeclaims.

de Stem | 1994 | | pagina 3