'Ik wil mensen wakker schudden' DE STEM GROTE GIDSVRIJDAG 30 DECEMBER 1994 Zanger Stef Bos schrijft alleen teksten met inhoud V Onlangs kwam de derde cd 'Vuur' uit van Stef Bos, de in België wonende Nederlandse zanger/tekst schrijver. Een zanger die uitsluitend teksten schrijft 'met inhoud'. Voor hem geen 'ik hou van jou en blijf je trouw', maar teksten waarover nagedacht is en die de luisteraar aan het denken zetten. Zijn vorige cd's waren getiteld 'Is dit nu later' (1990), goed voor dubbel platina, en 'Tussen de liefde en de leegte' (1992). In 1991 ontving Stef Bos een Edison en de Zilveren Harp. In 1993 kreeg hij de Pall Mali Exportprijs. Bij de cd 'Vuur' hoort een theatertoernee door Vlaanderen en Nederland. Komende zondag staat Stef Bos, samen met vier muzikanten, in de Stads schouwburg in Eindhoven. Door Mariëtte Euwe-van Wissen Zijn leven bestaat uit liedjes schrijven. De optredens ziet hij als een noodzakelijk kwaad om zijn muziek aan de mensen te laten horen. Buiten de optredens om leidt tekstschrijver/zanger Stef Bos (33) een monnikenbe staan. „Mijn leven draait om muziek. Liedjes schrijven is mijn uitlaatklep. Als ik niet meer zou schrijven, kunnen ze me in een vuilniszak stoppen. Mijn hoofd is een vulkaan die borrelt en bruist. Want die woorden, die woorden willen geschreven wor den." Het interview vindt plaats in een desolate kleedkamer na afloop van een geslaagd concert in een theatertje in het Vlaamse Bee ringen. Een gesprek tot diep in de nacht met veel koffie, cola en sigaretten. Een gesprek met een opmerkelijk man, een gedreven zanger, een eeuwige twijfelaar. Als hij praat, zoekt hij regelma tig naar woorden om de kwali teit van zijn liedteksten te bena deren. Iemand die zegt altijd 'onderweg' te zijn, een gevoel dat hij verwoordt in het nummer 'Tussen de liefde en de leegte': Ik blijf mijn hele leven reizen. Ik volg de wegen van de twijfel. Ik zoek naar wat ik nooit zal vin den. Want ik wil dwars door de dood heen zingen. Ik ben altijd onderweg. Ik leef onrustig en onzeker tussen de liefde en de leegte. Het optreden in Beeringen is, zoals alle optredens van Stef Bos, nogal sober. De zanger en zijn vier muzikanten staan op het toneel in spijkerbroek en met opgestroopte hemdsmouwen. Van decor en tierelantijntjes is nauwelijks sprake. Bos komt slechts af en toe achter zijn piano vandaan. „Het liefst zou ik me helemaal verstoppen in die piano. Ik voel me slechts een doorgeefluik van wat er in me opkomt. Ik wil mensen raken, wakker schudden. En daar heb ik behalve m'n stem en de mu ziek weinig voor nodig." „Wat er in me opkomt, be schouw ik als pure magie. De laatste tijd borrelt er weer van alles. Daarom heb ik de hele maand januari vrij genomen, omdat ik voel dat er weer allerlei dingen naar boven komen waar ik iets mee kan. Het wordt tijd dat ik me op ga sluiten." Bejubeld Bos is in het Gelderse Veenen- daal geboren, volgde in Utrecht de lerarenopleiding sociale psy chologie en in Antwerpen de Kleinkunstacademie. Daarna zat hij een tijdje in het cabaret, won de eerste prijs op het Camaret- tenfestival, maar richtte zich vervolgens volledig op de mu ziek. Na zijn opleiding is Stef Bos in Antwerpen blijven 'hangen'. Hij woont er al tien jaar en wordt door de Vlamingen op handen gedragen. Elk concert dat hij er geeft, is uitverkocht en wordt bejubeld door pers en publiek. „Voordat ik bekend werd, heb ik tien jaar lang liedjes geschreven zonder dat ik er iets mee deed. Maar ik moest gewoon schrijven. Als de mens geboren wordt, slaakt hij een soort oerkreet. Schrijven is voor mij een echo van die oerschreeuw." „De laatste jaren heb ik hele maal in dienst gesteld van de muziek. Ik was zeer egocen trisch, was zelfs bang voor rela ties omdat ik dacht dat ik tijdens een relatie niet meer zou kunnen schrijven. Ik heb nu een vriendin die me duidelijk heeft gemaakt dat het een het ander niet hoeft uit te sluiten. En sinds die tijd ben ik ook wat socialer gewor den. 't Gaat allemaal heel lang zaam, maar ik merk dat het gebeurt." „Vanwege dat egocentrisme vroeg iemand me ooit wat ik mee zou nemen als ik naar een onbe woond eiland zou gaan. Ik moest lang nadenken maar bedacht het volgende... Ik zou kiezen voor pen en papier, maar ik zou schrijven over die ene vrouw. De laatste tijd begin ik aan dat antwoord te twijfelen, en dat geeft aan dat er iets binnen in mij begint te knagen." „Vannacht heb ik over die ge voelens nog een liedje zitten schrijven en daar komt het vol Stef Bos: „Wat er in me op komt, beschouw ik als pure magie. De laatste tijd borrelt er weer van alles. foto archief de stem dat je in harmonie met jezelf moet leven. Op artistiek gebied, bijvoorbeeld, zal ik geen enkele concessie doen. Dat heeft niet zoveel met principes te maken, maar met het intuïtief aanvoelen van wat wel en niet kan. Daar om doe ik ook geen dingen uit sluitend voor het geld. Van de platenmaatschappij moest ik een paar jaar geleden een liedje ma ken dat makkelijk in het gehoor lag. Dat nummer werd 'Zomer' en ik heb er nog verschrikkelijke spijt van. Zoiets zal ik nooit meer doen. Je weet heel goed wanneer je je ideaal gaat ver kwanselen." Luisterliedjes Stef Bos woont sinds 1984 in Antwerpen, maar er valt nog geen Vlaams accent te bespeu ren. Nederland beschouwt hij als zijn moederland en België als zijn vaderland: „In Nederland heb ik leren denken, in Vlaande ren leren schreeuwen. Ik ben na mijn studie in Antwerpen geble ven omdat ik het gewoon een heerlijke stad vind." „Met Antwerpen heb ik een haat/liefde verhouding. De stad op zich is prachtig, maar het is een racistische stad. Dertig pro cent heeft bij de laatste verkie zingen Vlaams Blok gestemd. Waarschijnlijk niet eens vanwe ge de haat tegen buitenlanders, maar meer uit onvrede met de politiek. De politiek in Vlaande ren is zo verschrikkelijk verloe derd. Mensen zijn volledig ver vreemd geraakt van de politiek. Tijdens verkiezingen zijn politici hielelikkers, daarna zijn ze hart stikke arrogant. De stad drijft op corruptie." Racisme „De laatste jaren heb ik erg veel over racisme gezegd en geschre ven. Tijdens de vorige twee thea tershows heb ik echt gehakt. Iemand zei laatst in een Vlaams tijdschrift dat ik 'de morele ver ontwaardiging cultiveer'. Abso lute nonsens, ik was daar erg kwaad over omdat ik me wérke lijk opwind over élke vorm van racisme. Dat gebeurt niet publi- citeitsbewust." „Die anti-racisme houding is me in Vlaanderen niet door iedereen in dank afgenomen. Soms liepen mensen wel eens weg tijdens een optreden, bijvoorbeeld bij dat nummer over Antwerpen: Mijn stad verstopt de mensen. Zonder geld, zonder bezit. In godverge ten krotten, in de kamers zonder licht. Daar wonen tandeloze vrouwen, door de weemoed aan gedaan. Ze hebben zoveel te ver tellen, maar geen mens kan ze verstaan. „Ik woon nog steeds met veel plezier in Antwerpen, maar ik wil toch gaan verhuizen. De stad wordt namelijk steeds bedrei gender. Vergeet niet dat de Cen trum Democraten in Nederland en het Vlaams Blok heel ver schillend zijn. Het Vlaams Blok is puur gebaseerd op de filosofie van het nazisme. En dat maakt het zo eng. Daarom wil ik hier weg. Ik zoek een rustig plekje in de Ardennen." Reizen In een gesprek met Stef Bos kan het onderwerp 'reizen' niet ont breken. Als zijn werk het toe laat, pakt hij zijn koffers en springt in het vliegtuig naar een ver land. Hij heeft ook enkele nummers geschreven over reizen, of is het meer 'vluchten' „Mijn hele leven heb ik veel gereisd. Ik ben net terug uit Afrika. Ik heb me altijd afge vraagd waarom ik zo graag reis, want ik ben echt geen avonturier pur sang. Al voor ik wegga, vraag ik me af naar wat ik eigenlijk op zoek ben, wat ik probeer te vinden. Ik kan er nog geen antwoord op geven. Mis schien reis ik wel omdat ik het thuiskomen zo leuk vind." „Het belangrijke aan reizen vind ik dat je jezelf in een heel ander perspectief gaat zien. Mensen zouden eigenlijk altijd alleen moeten reizen omdat je dan he lemaal op jezelf teruggeworpen wordt." „In het buitenland ben ik ano niem, hier ben ik Stef Bos. Door mijn bekendheid ben ik mijn observatiemogelijkheid kwijt ge raakt. Ik kan niet meer rustig op een terrasje zitten om naar men sen te kijken en inspiratie op te doen,- want de mensen kijken naar mij. Iets in mij zoekt naar volledige anonimiteit. Tegelij kertijd besef ik dat dat niet kan, als je regelmatig in het theater staat." „Maar goed, als ik dit leven écht niet zou willen, moet ik me hele maal uit de muziek terugtrekken en dat wil ik ook weer niet. Voor mij in ieder geval geen zitting in panels in tv-programma's, win kelopeningen of met een liefdes baby in de Privé. Ik ben geen publiciteitsmachine. De mensen kopen mijn muziek, en ik kan niet meer doen dan mezelf ge ven. Het publiek wil iets van me, en ik wil iets. Daar tussenin moeten we elkaar ergens vin den." „Dat ik in veel dingen zo serieus ben, heeft misschien wel met mijn christelijke opvoeding te maken. Ik ben in Veenendaal opgegroeid, toen nog een zeer gereformeerd plaatsje. Voor mij zelf wist ik al vrij jong dat God In een gesprek met Stef Bos kan het onderwerp 'reizen' niet ontbreken. „Ik ben net terug uit Afrika. Ik heb me altijd afgevraagd waarom ik zo graag reis, want ik ben echt geen avonturier pur sang. In 1991 ontving Stef Bos (derde van links) een Zilveren Harp, samen met Tröckener Kecks en Carmen Sars. foto anp alle onderwerpen die mij bezig hielden al gehad had. Tegen woordig begrijp ik dat het meer om details gaat, om de kunst van het verdiepen. Je moet het zo zien: tien jaar geleden wilde ik de hemel bestormen, tegenwoor dig wil ik in de aarde wroeten." „Maar toch blijft het mijn droom om ooit dat ene perfecte zinnetje te schrijven. Een zin waarmee je alles zegt wat er te zeggen valt. Een zin die duidelijk maakt waar het in het leven eigenlijk om gaat." Seks „In het leven gaat het in ieder geval niet om seks. En dat idee wordt je door de media tegen woordig wel eens opgedrongen. Soms krijg ik wel eens het idee dat de hele wereld tegenwoordig alleen nog maar om seks draait. Daar word ik dus echt doodziek van. Seks vind ik eerlijk gezegd helemaal niet zo belangrijk. Ik zie het uitsluitend als onderdeel van een relatie. Meer niet." „Nu ik bekend ben, merk ik dat er meer vrouwen in me geïnte resseerd zijn dan vroeger. Die wantrouw ik dus. Vroeger was ik, met die onderkaak, gewoon een centenbak, en nu zou ik ineens interessant zijn...? Daar geloof ik niet in. Ik moet er ook niet aan denken om zomaar van uit een kroeg een vrouw mee naar huis te nemen. Wat moet je tegen haar zeggen?" „Overigens hoef ik me over rela ties met vrouwen niet zo druk te maken, want'over het algemeen willen ze voornamelijk met me praten, filosoferen. Ik geloof dat ik in de smaak val bij denkende vrouwen. Seksuele voorstellen krijg ik niet en er liggen geen tieners voor m'n voordeur te smachten. Misschien dat ik bij m'n eerste midlife crisis hoop dat er nog eens jonge meiden voor m'n deur gaan zitten, maar dat betwijfel ik ten zeerste." niet bestaat. Ik ben een over tuigd atheïst. Mijn ouders zijn zeer christelijk, maar lieten hun drie kinderen wel redelijk vrij op dat gebied. Toen ik op mijn negentiende zei dat ik niet meer naar de kerk zou gaan, verdedig de mijn vader mij zelfs tegenover familie en vrienden." „Omdat ik atheïst ben, geloof ik ook niet in een leven na de dood. Je eindigt gewoon tussen vier planken en de wormen hebben er een lekkere hap aan. That's it. Daarom kun je er tussen geboor te en dood maar beter iets leuks van maken. Ik geloof ook niet in het lot of zo. Het leven bestaat voor een deel uit geluk en het andere deel heb je zelf in han den." „Ik heb geen enkele frustatie overgehouden aan mijn christe lijke opvoeding. En al geloof ik niet, het onderscheid tussen goed en kwaad weet ik toch wel te maken. Het enige criterium is gende stukje in voor: Ik probeer altijd los te komen waaraan mijn hart zich heeft gehecht. Liefde en vrijheid zijn altijd in ge vecht. „Ik heb tot nu toe weinig over de liefde geschreven. Waarom? Om dat ik er in m'n hoofd gewoon niet mee bezig was. Er waren andere dingen die me bezig hiel den. De laatste tijd merk ik dat ik er toch meer over ga naden ken en dan kom ik tot de slotsom dat vriendschap belangrijker is dan liefde. Liefde is zo'n leeg begrip, een ballon die makkelijk doorgeprikt kan worden. Mensen moeten bouwen op kameraad schap, niet op liefde of verliefd heid. In die zin is de relatie die ik met mijn vrienden heb, even belangrijk als de relatie met mijn vriendin." „Ik zal mijn vriendin niet bij mijn werk betrekken. Die arties ten die aan het eind van de show hun vrouw bedanken, vind ik ook volstrekt belachelijk, afge zien van de kwaliteit van hun werk. Het wezen van de creativi teit is namelijk puur individueel, daar heeft een ander geen in vloed op. Op het moment dat een artiest zijn vrouw gaat bedan ken, wordt hijzelf minder be langrijk, omdat je het idee krijgt dat 'ie het niet alleen gedaan heeft." Details Stef Bos schrijft al vanaf zijn zeventiende. De eerste jaren liet hij zijn teksten, behalve aan wat intimi, aan niemand lezen en werden de blaadjes in de onder ste bureaula geschoven. Nu nog schrijft hij teksten die hij voor zichzelf houdt. „Vroeger wilde ik het hele heelal in mijn teksten vangen, de wereld in één liedje stoppen. Toen ik 25 was, dacht ik 'waar moet ik het nu nog over hebben?' Ik had het idee dat ik

de Stem | 1994 | | pagina 18