"Westduitse bedrijven voorzien ontslagen' kort philips Blij met een paar vrije dagen Reclamebureau Saatchi Saatchi zonder Saatchi Saatchi ad contact e diensten' Triodos verwacht veel van fiscale 6 gr oen-regeling' NUON steekt geld in wasserij handschoenen ZONNEHEMELS. GRATIS DB STEM ECONOMIE A5 Onderzoek: Veel bedrijfstakken twijfelen aan duur herstel economie Handelsoverschot Japan toegenomen Boerenbond niet langer open, kosten hoger dan opbrengst Nedlloyd koopt nieuwe containers Van Bavel Oosterhout betrokken bij bedrijf Milieu-akkoord met olie-industrie 29 DECEMBER 1994 J\l NLAND y stapt op de Amerikaanse inlichtingen- Tuggetreden. President Clinton >e Amerikaanse president had .•ember 1992. Het vertrek van Jagen verrassing. De CIA-direc- Ibot, vooral nadat was gebleken llichtingendienst acht jaar lanfi I De kwestie ondermijnde de laeg het verwijt dat hij na het I ormingen doorvoerde. I irideling in Colombia I oassade in Colombia weet niets l en bij vredesonderhandelingen I itionaal Bevrijdingsleger (ELN) I et ministerie van Buitenlandse I derland geen eigen initiatieven I 'kingen op gang te brengen natiek in het Zuidamerikaanse I interne Colombiaanse aangele- I 'oces niet verstoren. I agressieve kogel cogel die door kogelvrije vesten aanricht als hij uiteenspat in 'oorlopig nog niet in de handel ïrontwaardiging in de Verenig- Keen van wapenfabriek Signa- i vinding uit te stellen. Diverse gelijkheden om de zogenoemde n. t noorden Japan s gisteravond opgeschrikt door nsen vonden de dood en zeker verschillende woongebieden De meeste slachtoffers vielen 240.000 inwoners 550 kilome- t centrum van de beving lag •he dienst in de Stille Oceaan, van Hachinohe. ring fiscus leider van de extreem rechtse ïangt een navordering van de 4 miljoen franc (bijna een half mg hebben geknoeid met zijn reinig vermogens- en grondbe- ng is inclusief een forse boete. :hts mee aan de Franse presi- lar mei worden gehouden. ïeeft spionage toe teren gezegd dat de piloot van aanse helikopter heeft toegege- t diep in Noord-Korea was om een spionagemissie. Piloot tie hebben betuigd. Hall werd tot een noodlanding gedwon- ■teeds volgehouden dat het om de VS was Hall echter op een ild en per ongeluk het Noord- logen. ister-president van de Duitse Iwe Barschel, heeft tot kort •houden met tal van geheime anse CIA. wezig. De bedoeling was om een wapenleverantie op touw te zet ten en daarmee de vrijlating te bewerkstelligen van 20 Ameri kaanse gijzelaars in Libanon. Als het document authentiek is, is het de eerste concrete aanwij zing dat de CDU-politicus be trokken was bij geheime wapen handel. De Berliner Zeitung maakt ver der melding van de agenda van een Duitse wapenhandelaar. Uit ie agenda blijkt dat Barschel in bet voor hem fatale weekeinde ontmoetingen had met de wa penhandelaars Chung Li, Rafi- Dust, Mohajedi en Ahmed Kho meini. De dood van Barschel is tot nu toe officieel als zelfmoord be schouwd, maar ook van officiële zijde worden daar thans vraag tekens bij geplaatst. >or? Kies dan voor één van de inen en zijn uiterst comfortabel. ■Jijk verrassen wij u bij drie types ips dealer en haal de zon in huis. Philips portable digitale stereo-radio/ ksettespeler (AQ 6529) t.w.v. f 179.- bij de ilips zonnehemel HB 540, winkelprijs f999,-- DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 Keulen (dpa) - De helft van de Westduitse bedrijfstakken wil on danks de economische opleving ook volgend jaar het aantal arbeids plaatsen terugschroeven. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde en quête van het Duitse economisch instituut (IW) bij 41 branchevereni gingen in de industrie, handel en ambachtelijke sector naar de voor uitzichten voor 1995. Van deze 41 verenigingen willen 21 bedrijfstakken hun personeelsbestand uitdunnen. Slechts zes verenigingen zijn van plan medewerkers aan te trek ken, aldus het in Keulen gevestigde instituut. De economische situatie in het westen van Duitsland is dit jaar vergeleken met vorig jaar duidelijk verbeterd. Dat geldt vooral voor de machinebouw, de auto industrie, de chemie en de elektrotech niek. Voor volgend jaar rekenen 28 branches op grotere omzetten en hogere winsten. Vijf bedrijfstakken vrezen op nieuw verliezen, aldus het IW. Vooral de branches die veel exporteren zijn optimistischer gestemd dan de sec toren die vooral op de Duitse consu ment steunen. De detailhandel ver wacht teruglopende omzetten omdat de burger volgend jaar door hogere lasten een kleiner besteedbaar inkomen over houdt. Het IW bespeurt in de resultaten van de enquête nog enige twijfel aan de dege lijkheid en de duur van het economisch herstel in het westen van Duitsland. Een aantal branches kampt nog duide lijk met de naweeën van de recessie. In slechts twaalf bedrijfstakken gaan de investeringen volgend jaar omhoog, waarbij dan nog vervanging, herstruc turering en aanpassing aan de wettelij ke milieu-eisen de belangrijkste reden vormen, aldus de onderzoekers uit Keu len. Voor het voormalige Oost-Duitsland zijn de vooruitzichten positiever. Geen enkele bedrijfstak verwacht daar een achteruitgang van de economie. Zeist (anp) - Beleggers in een aantal fondsen van Triodos Bank kunnen volgend jaar rekenen op vrijstelling van inkom stenbelasting over rente en dividend. De Zeister bank ver wacht dat gezien de fiscale vrijstelling die per 31 december van kracht wordt voor groene projecten. Als gevolg van de nieuwe rege ling rekent Triodos Bank op een verdere groei van de ingelegde gelden. Tokyo (rtr/afp/anp) - Het po litiek netelige overschot op de lopende rekening van de Japanse betalingsbalans is na een onderbreking van vier maanden over november weer flink gestegen. Het overschot bedroeg 9,7 miljard dollar, een stijging van 15 procent ten opzichte van de 8,4 miljard dollar van novem ber 1993. In oktober was er een positief saldo van 8,9 miljard dollar. Het overschot op de handelsba lans steeg over de verslagmaand in een jaar tijd van 9,1 miljard tot 10,9 miljard dollar. De ex port naar andere Aziatische lan den plus de Verenigde Staten zat in de lift. Het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans met de VS over de eerste zes maanden van 1994 is dan ook fors toegenomen. Het ging om 26,2 miljard dollar tegen een overschot van 22,7 miljard dol lar over het eerste halfjaar van 1993. De pijn in de Amerikaans-Ja panse handel zit hem vooral in de auto-export, die voor twee derde verantwoordelijk is voor het handelsoverschot. Volgens de scheidende Japanse onderminister van Internationa le Handel en Industrie Okamatsu zullen de besprekingen over de export van auto's en auto-onder- delen 'binnenkort' worden her vat. Er dreigt sinds oktober een han delsoorlog nadat de partijen het niets eens waren geworden over een ruimere toegang voor de Amerikaanse producenten tot de Japanse automarkt. De lucht lijkt enigszins opge klaard na een gesprek tussen Okamatsu en de Amerikaanse onderminister van Handel Gart ner in Londen. Morgen worden de uitvoerings regelingen van de in het voorjaar aangenomen wet Vermeend/Mel- kert en Van der Vaart in de Staatscourant gepubliceerd. Daarmee gaat deze fiscale 'groen-regeling' definitief in. Groene projecten leveren over het algemeen minder rendement op dan commerciële beleggingen en investeringen erin moeten dus worden gestimuleerd, aldus Den Haag. Voorbeeld Triodos Bank, met ervaring in de financiering van milieuprojecten (windenergie en biologische landbouw) voorziet een onthef fing van belasting voor beleg ging in zijn Biogrond Beleg gingsfonds en in haar Wind- fonds. Deze fondsen zijn overi gens al tijdens de behandeling van de fiscale regeling in de Eerste en de Tweede Kamer her haaldelijk als voorbeeld ge noemd. In de ministeriële rege ling staat dat pas een groenver klaring wordt afgegeven als pro jecten zich richten op windener gie, natuurontwikkeling of bio logische landbouw. Het aan de Amsterdamse effec tenbeurs genoteerde Biogrond Beleggingsfonds is in 1990 opge richt. Het koopt landbouwgron den en geeft die vervolgens in erfpacht uit aan biologisch wer kende boeren. Biogrond heeft een omvang van zo'n 15 miljoen gulden, aldus een bankwoord- voerder. Het Windfonds is dertien maan den oud en belegt uitsluitend in windenergieprojeeten. Er zit nu zo'n 9,5 miljoen gulden in, waar van 7,5 miljoen van particulie ren. Beide fondsen moeten nieu we projecten starten om te profi teren van de regeling, die alleen betrekking heeft op 'nieuwe groene projecten'. De bank verwacht in het voor jaar het Triodos Groen Fonds op te richten, dat ook van de ont heffing zal genieten. Triodos Bank onderzoekt verder nog of zij een spaarrekening in het le ven kan roepen, die ook onder de regeling kan vallen. OPEN tot middernacht of ge woon dicht om zes uur? Op zondag naar de camping of naar de zaak? Winkeliers, personeel en klanten staan voor ingrijpen de veranderingen, door de aan staande wijziging van de wet op de winkelsluiting. Op deze plaats reacties van degenen die het aangaat. Vandaag aflevering 6: winkelchef P. Bedaf in Zevenber gen. Van onze verslaggever „We gaan niet langer open. Winkeltijden blijven zoals ze zijn." P. Bedaf van de Boeren bond/Bouwmarkt in Zeven bergen heeft een heel belang rijke reden om zo stellig te zijn. „De kosten om de winkel open te houden zouden vele malen hoger uitvallen dan de opbrengst." En al is hij zetbaas van de Boerenbond in Veghel (115 fi lialen), openingstijden van zijn zaak bepaalt hij zelf. „Het hoofdkantoor geeft ons daarin de vrije hand. Al zal er vanuit Veghel wel advies worden ge geven." Bedaf werkt met zes man vast personeel en in het weekeinde met vier parttimers. Scholie ren, die wat willen bijverdie nen. Hij heeft meer overwe gingen om de zaak door de week om zes uur te sluiten. „Het personeel voelt er niets voor later dan anders thuis te komen." De zes hebben een gezin en willen een regelmatig leven leiden. Daar hoort een normale avond bij. „Ze zijn al langer gaan werken. Drie maanden geleden hebben we besloten tussen de middag open te blijven." De mensen staan op een maxi mum van veertig uren. Langer werken zou betekenen, dat Bedaf overuren moet gaan be talen. Daar voelt hij helemaal niets voor. Een alternatief bij langere openingstijden zou zijn nieuw personeel aantrek ken. Zijn beleid kan hij aan het ziekteverzuim afmeten. „Het verzuim staat op bijna nul." De Boerenbond/Bouwmarkt werkt op werkdagen van ne gen tot zes, op koopavond vrijdag van negen tot acht, en op zaterdag van negen tot kwart voor vijf. „En dan ook nog voor een potje verf of zo 's avonds langer open?" Daar hoort toch een minimalp bezetting voor aanwezig te zijn, met verlichting in de winkel. In deze tijd van het jaar brandt bovendien de ka chel. Wat kost dat allemaal niet? Bedaf houdt echter een slag om de arm. Stel je nu toch voor, dat de markt staat op langere openingstijden. Dan moet hij het roer wel omzet ten. Hoewel," de extra koopa vond voor Sinterklaas was niet om te juichen. Hij wacht de ontwikkelingen rustig af. Rotterdam (anp) - Nedlloyd Lijnen heeft in Europa en het Verre Oosten voor een bedrag van 100 miljoen gulden aan nieuwe containers besteld. De rederij verkrijgt de con tainers via een lease-con structie, zodat de verplich ting van 100 miljoen over meerdere jaren wordt uitge smeerd. De omvang van de order be draagt 20.000 teu. De teu is een rekeneenheid in de containerwe reld, waarbij alle containers worden omgerekend in eenheden 'met een lengte van 20 voet. Van de bestelde containers gaat het bij 12.500 teu om vervanging van oude containers. Voor 7500 geldt dat er sprake is van pure uitbreiding. Nedlloyd Lijnen beschikt in totaal over 200.000 teu. De levering van de nieuwe con tainers zal in april beginnen. De order is een voortzetting van het vervangings- en uitbreidingspro gramma van dit jaar, waarin een even groot aantal besteld is. Het aantal containers dat Nedl loyd Lijnen dit jaar in totaal zal vervoeren wordt geschat op 835.000 teu. De rederij verwacht daar volgend jaar in elk geval boven te komen. Samen met andere rederijen ex ploiteert Nedlloyd een wereld wijd netwerk van zeetranspor ten. Het bedrijf beschikt daarvoor over een vloot van 65 eigen en gecharterde schepen. Zuidkoreaanse beurshandelaren klappen als ze bedolven wor den onder papiertjes vol aankoop- en verkoopopdrachten. Het was voor hen gisteren de laatste werkdag van dit jaar op de beurs van Seoul. foto ap Van onze redactie economie Arnhem - Energie-onderneming NUON gaat geld steken in de reiniging van werkhandschoenen. NUON neemt voor dertig pro cent deel in Reinhand bv na de haalbaarheid van het project te hebben onderzocht. Behalve Reinhand bv is ook de Ooster- houtse onderneming Van Ba- vel betrokken bij het project. Chemisch vuil Volgens NUON worden in Ne derland jaarlijks 36 miljoen handschoenen weggegooid, die ongeveer 7000 ton chemisch vuil (voornamelijk olie) bevat ten. Gemiddeld worden ze maar twee uur gebruikt. Door ze te wassen, kan dat vuil worden opgevangen. De hand schoenen kunnen drie tot tien wasbeurten mee. De gebrui kers hebben ook kosten-voor- delen: gewassen handschoenen zijn 30 tot 75 procent goedko per dan nieuwe. Reinhand is eerder dit jaar opgericht op basis van jaren lange ervaring in Duitsland. Daar is het bedrijf Lerner sinds tien jaar actief op dit terrein. Reinhand heeft al contracten met grootgebruikers als Shell, NS en DSM. De onderneming werkt samen met de grootste leverancier van werkhand schoenen in Nederland, Van Bavel. De onderneming wil zich ook' gaan bezighouden met de rei niging van andere soorten ver vuild textiel, zoals poetsdoe ken, wegwerpoveralls, schoe nen, absorptiematten en ver scheidene beschermingsmid delen. Voorlopig worden in Neder land verzamelde spullen in Duitsland gereinigd. De on derneming denkt begin 1996 een eigen wasserij annex her stelwerkplaats te bouwen 'in de regio Arnhem/Apeldoorn'. Daar zal op termijn voor on geveer vijftig mensen werk zijn. NUON, dat actief is in Gelder land, Friesland en Flevoland, heeft een eigen milieubedrijf dat het onder meer tot zijn taak rekent afvalstromen te beheersen en te verminderen. Den Haag (anp) - De Neder landse olie- en gaswinnings industrie tekent vóór medio volgend jaar een milieu-over eenkomst met de rijksover heid. Hiermee verplicht de sector zich in te spannen de nationale milieu-doelstellin gen te halen. Dat blijkt uit een intentieverkla ring die de ministers Wijers van Economische Zaken, Jorritsma van Verkeer en Waterstaat en De Boer van Milieubeheer woensdag aan de Tweede Kamer hebben aangeboden. Vooral de uitstoot van het broei kasgas kooldioxyde, verzurende stikstofoxyden en zware metalen levert problemen op bij de olie- en gaswinning. Voor die stoffen verwacht de sector vooralsnog niet te kunnen voldoen aan de gestelde milieu-eisen. Met het terugdringen van de uitstoot van het klimaatbedrei- gende methaan en zwaveldioxy- de (verzuring) zegt de branche wel op koers te liggen. Het akkoord biedt de industrie, om financiële en technische re denen, ruimte bepaalde maatre gelen pas in een later stadium uit te voeren. De ondertekening van conve- nanten is inmiddels een gang baar gebruik in het milieubeleid van het huidige en het vorige kabinet. Eerder sloten de basismetaal (1992), de chemische industrie (1993), de grafische sector (1993) en de zuivelindustrie (1994) een dergelijk akkoord met de over heid. ECONOMIE kort Treinen vaker door Kanaaltunnel Londen - De trein door de Kanaaltunnel van Londen naar Parijs gaat volgende maand twee keer zo vaak rijden als nu. Sinds 14 november rijdt de trein, die er drie uur over doet, twee keer per dag. Met ingang van 23 januari wordt dat vier keer en op vrijdag zelfs vijf keer. De trein van Londen naar Brussel, die er drie uur en een kwartier over doet, gaat in plaats van twee, drie keer per dag rijden. Transavia-reizigers krijgen lunchpakketje Schiphol - De skivluchten van chartermaatschappij Transavia naar Salzburg zijn vanaf dit seizoen ontdaan van hun traditio nele maaltijd. Daarvoor in de plaats krijgen passagiers een pakketje met snoepgoed, sinaasappelsap, smeerkaas en een aardigheidje voor op de skibaan. Wel serveert de stewardess tijdens deze korte vlucht een kopje koffie. Het lunchpakketje is een doorbraak in de Nederlandse lucht vaartgeschiedenis. De Nederlandse maatschappijen voelden het tot nu toe als hun plicht de reiziger op en top in de watten te leggen. Transavia wil op de voorzieningen besparen. Op Salz burg vliegt Transavia door het uitblijven van de maaitijd met drie in plaats van vier sttwardessen, waardoor de reis enkele tientjes goedkoper kan worden aangeboden. Unilever koopt meerderheid Frudesa Rotterdam - Unilever koopt van het Franse voedingsmiddelen concern Danone diens belang van 60 procent in Frudesa, een diepvriesbedrijf in Spanje. Frudesa zet zo'n 300 miljoen gulden per jaar om. De onderneming is in Spanje marktleider in diepvriesgroenten. Zij staat op de tweede plaats bij de verkoop van diepvriesvis. Unilever probeert het belang in de komende jaren te vergroten. Het resterende belang is nog in handen van de familie. Unilever zal wel al de volledige leiding krijgen binnen Frudesa. In Spanje heeft Unilever met zijn merk Iglo een 'nog relatief klein' marktaandeel op de diepvriesmarkt. Poolse munt verliest vier nullen Warschau - Met ingang van nieuwjaarsdag 1995 ondergaat de Poolse munt, de zloty, een ingrijpende gedaantewisseling: er gaan vier nullen af. Eén nieuwe zloty, die ongeveer zeventig cent waard is, komt in de plaats van 10,000 oude zloty. De invoering van de nieuwe munt zal geleidelijk geschieden. Nog twee jaar lang blijven oude en nieuwe zloty's tegelijkertijd in omloop. Het schrappen van de vier nullen betekent dat de regering en de Nationale Bank van Polen (NBP) erop vertrouwen dat de inflatie structureel onder controle is. De administratieve afhandeling van financiële transacties zal eenvoudiger en doorzichtiger worden. De vele nullen stelden sommige apparatuur voor problemen en vormden nogal eens de oorzaak van vergissingen. Rodamco stopt met keuzedividend Rotterdam - Het onroerend-goedfonds Rodamco stopt met de uitkering van volledig belastingvrije dividenden. Over het lopende boekjaar (tot eind februari) wordt nog een volledige uitkering ten laste van de agioreserve aangeboden. Wat betreft het boekjaar 1995/96 is het onwaarschijnlijk dat het volledige dividend weer als keuzedividend wordt uitgekeerd. Het is evenwel niet uitgesloten dat een combinatie van stock- en contant dividend wordt uitgekeerd. De mate waarin Rodamco een contant dividend moet betalen, bepaalt de fiscus. Als beleggingsinstelling is Rodamco verplicht zijn fiscale winst contant uit te keren. Alleen in jaren waarin door vroegere afwaardering op het onroerend goed fiscale verliezen zijn ontstaan, kan Rodamco de uitkering in contanten achterwege laten. Ongeveer 95 procent van de aandeelhouders kiest voor de stockdividend. Voor particulieren betekent het afstappen van het keuzedividend een strop, omdat over contant dividend gewoon belasting moet worden betaald. Kort ziekteverzuim soms niet aangemeld Den Haag - Ruim een kwart van de bedrijven meldt kort durend ziekteverzuim niet meer aan bij de bedrijfsvereniging. Vooral bedrijven tot honderd werknemers zien het nut hiervan niet meer in, blijkt uit een onderzoek van de inspectiedienst van het ministerie van Sociale Zaken. Het onderzoek is gestuurd naar de Tweede Kamer. De belangrijkste oorzaak hiervan is dat bedrijven vanaf 1 januari 1994 het loon in de eerste ziekteweken zelf moeten doorbetalen. Ook de administratieve rompslomp vormt een hobbel. Staatssecretaris Linschoten vindt deze ontwikkeling onwenselijk en beziet of hij daar bij wet iets aan kan doen. Verder zal hij het nieuwe Toezichtcollege sociale verzekeringen vragen na te gaan of bedrijfsverenigingen te late ziekmeldingen van aangesloten werkgevers afdoende bestraffen met boetes. Meeste Haagse winkels wijzigen tijden niet Den Haag - De FNV Dienstenbond heeft woensdag een akkoord gesloten met het Detailhandelscollectief Den Haag over de openstelling van de winkels. De 1400 winkeliers van het collectief hebben afgesproken in de toekomst vast te houden aan de huidige regeling (55 uur open), ongeacht hoe de nieuwe winkelsluitingswet er precies komt uit te zien. Bestuurder L. Voormeulen van de FNV Dienstenbond heeft dat bekendge maakt. De Haagse winkeliers en de bond zien geen enkele heil in een ruimere openstelling. Dat leidt volgens hen tot minder werkge legenheid en prijsstijgingen, terwijl het ook veel negatieve sociale gevolgen heeft voor de werknemers. Het akkoord is het eerste in zijn soort in Nederland. De Dienstenbond hoopt ook elders in het land zulke afspraken te kunnen maken. Het Detailhandelscollectief Den Haag vertegenwoordigt vooral klei nere zaken. Van correspondent Bob van Huët Londen - De onttroonde Brit se reclamekoning Maurice Saatchi riskeert een spervuur aan processen als hij inder daad ernst maakt met het vage voornemen een nieuw reclame-imperium op te zet ten. Voormalige mededirec teuren van het lang toonaan gevende bureau 'Saatchi Saatchi' hebben gewaar schuwd het gevallen genie te houden aan het voor alle di recteuren geldende concur rentiebeding. Ook het gebruik van de naam 'Saatchi' in andersoortige onder nemingen zal met processen worden aangevochten, meldden gisteren bronnen in de Londense City. Niettemin zou de 'Saatchi Saatchi'-directie haar aan deelhouders binnenkort willen voorstellen het bedrijf voort te zetten onder een nieuwe naam en definitief te breken met de oprichters. De aanhoudende vijandelijkhe den tussen directeuren, aandeel houders en oprichters van de vermaarde reclamegigant wijzen naar een pijnlijk einde van een Thatcheriaans (de term heet te zijn bedacht door Saatchi Saatchi) sprookje. Nadat Charles Saatchi zich vorig jaar al had teruggetrokken van lopende za ken - om meer tijd te besteden aan zijn kunstcollectie - werd broer Maurice onlangs beentje gelicht door de ontevreden aan deelhouders. Reden van de revolte waren plannen om de oprichter een aandelenoptie te bieden met een waarde van een slordige dertien miljoen gulden. Eerder was on genoegen aan het licht gekomen over het jaarsalaris van Saatchi van 1.6 miljoen gulden dat daar op met tweederde werd vermin derd. Volgens de aandeelhouders moest ook de grote baas voelen dat de aandelenprijs niet meer de 51- was uit de glorietijd maar een magere 1,50, deze week. Formeel hebben Maurice en Charles Saatchi tot begin vol gend jaar de tijd om na te den ken over hun toekomst binnen het bedrijf dat ze zelf groot maakten. De algemene verwach ting is dat beiden een punt zul len zetten achter hun carrière in de reclamewereld. Saatchi Saatchi' was een puur produkt van Thatchers kunstma tige en explosieve hausse-econo mie - die door de reclamekonin gen zelf werd aangejaagd. De opkomst van de beide broers - zoons van een rijke joodse tex tielfabrikant uit Irak - begon met een legendarische gok. On geveer een kwart (18.000 gulden) van hun beginkapitaal investeer den ze in een gedurfde, paginag rote, advertentie in de Sunday Times onder de kop: 'Waarom ik denk dat het tijd is voor een nieuw soort adverteren.' In een 2000 woorden tellende tekst leg de de toenmalige zakengoeroe Robert Heller uit wat er fout was in de branche en wat 'Saatchi en Saatchi' beter zou doen. Een reeks succesvolle slogans volgde. De grote doorbraak kwam in 1978 toen de creatieve re van de twee, Charles Saatchi, voor de Conservatieve oppositie de leuze 'Labour isn't working' (Labour werkt niet) bedacht, op een poster met een oneindige rij steuntrekkers. Het droeg bij aan de verkiezingsoverwinning van Margaret Thatcher en zou de broers voor vier succesvolle ver kiezingen verbinden met de To ries. In Nederland was overigens de PvdA een tijdelijk klant. Door een reeks overnames van reclame- en consultancybedrij- ven werd Saatchi Saatchi in 1987 de grootste in de wereld. Maar de laatste verkiezingsover winning van Margaret Thatcher luidde tevens het begin van de teruggang in. Na de beurskrach bleek Saatchi een synoniem van de Conservatieve op-de-pof- droom. Een moment hadden de ambitieuze broers zelfs overwo gen de Midland Bank (de vierde bank van Engeland) over te ne men. Het laatste was volgens City analisten de eerste serieuze aan wijzing geweest dat ze hun hand hadden overspeeld. In maart 1989 moest de extreem publici teitsschuwe Maurice de aan deelhouders melden dat de za ken er zeer slecht voorstonden. De beste illusieverkopers ston den bijna een miljard gulden rood. Een ingrijpende sanering voor kwam een faillissement. Saatchi Saatchi deed een stap terug en verhuisde het hoofdkantoor van de sjieke Londense wijk Belgra- via naar een adres dichter bij het volkse Soho. Ondanks de verlie zen was het aan de persoonlijke contacten van de oprichters te danken dat grote contracten be houden bleven. Naar verluidt heeft de Saatchi reclameportefeuille nog voor ruim 2,5 miljard gulden aan op drachten van multinationals als Proctor&Gamble, Toyota, Galla- her, British AirWays en Mars. De bazen van de beide laatste zouden overwegen hun bindin gen met een Saatchi-loos 'Saatchi Saatchi' te beëindi gen, uit solidariteit en vriend schap met Maurice. Een van de laatste succes-slo gans uit de Saatchi-stal was die voor de nieuwe Britse nationale lotto. 'It could be you', is het thema van de campagne waarbij een grote, door glitter en sterren gevormde, wijsvinger uit de he mel neerdaalt en de gelukkige aanwijst voor de volgende lotto trekking. Die vinger van het lot heeft nu naar Saatchi gewezen. Volgens de onderzoeksjournalist Ivan Fallon, auteur van het boek 'The Brothers: the Rise and Rise of Saatchi and Saatchi' was de val des te harder voor de broersi omdat ze nimmer hadden ge leerd wat tegenslag kon beteke nen. „In het begin van hun car rière zou dat misschien nuttig zijn geweest. Door hun succes begaven ze zich te snel op terrei nen waar ze niets van af wisten en betaalden veel te veel voor dromen die niet realiseerbaar waren." Ondanks de sympathie die de Saatchi's nog hebben bij klanten als British Airways en Mars (sa men goed voor zo'n 130 miljoen gulden aan reclamecontracten) denken City-analisten niet dat het een Saatchi-loos en her- noemd Saatchi Saatchi min der zal vergaan. Een analist: „In de echte zakenwereld worden geen contracten opgezegd om emotionele redenen."

de Stem | 1994 | | pagina 5