4Aantal arbeidsongeschikten daalt' De hele week eindejaarsshow VARA ezewd augustus Politie werkt aan centrale 'moordbank' Kampioenschap piepers jassen Twintig jaar wegens doodschieten douanier Brandhaard )E STEM lger >V VVft A Ir BINNENLAND A3 Sociale Verzekeringsraad schat aantal wao'ers dit jaar op minder dan 900.000 Politie wil broekstok terug DE STEM KfZMCOMMENTAAR Een executie van dichtbij 12 Maanden verbouwing is klaar. Het mooiste keukencentrum van Nederland staat er! Lieve JB^SSSSU. Controle beurs levert geld op BINNENLAND KORT IHet vernieuwde VARA TV MAGAZINE voor één tientje tot 1 juni Graaft net even dieper .9 DECEMBER 1994 tV"'* ■~i <*%-*■ "pm- 0 "V- ""J-Tr i IK# r'f pzers voor instelling van FOTOAI bietten. Alleen over één ding i edereen het eens: De Fransen de vroegere overheersers moetei rich er hoe dan ook buiten hou den. Want dat de Fransen op ds een of andere manier een stevig* vinger in de Algerijnse pap hou den, dat is voor iedere Algeriji een onaantastbare waarheid, ol dat nu ten gunste van het FIS is zoals regeringsvoorstanders zeg gen, of ten gunste van de rege ring, zoals de meesten geloven. Over de kaping van het Aii France-toestel als zodanig heeft dan ook geen Algerijn een traan elaten. "en panel beoordeeld aan and van het prijsbeleid en de émaakte afspraken. „Dat heet e 'finalisation'. Stilisten bekij "en vervolgens wat voor foto's e. oeten komen, waarna fotogra fen en modellen de wereld in trekken. Voor kledingcollecties betekent dat gewoonlijk Ameri ka. Het licht schijnt daar beter e zijn, en er is een grotere onzekerheid. En een beetje fo tomodel kost al gauw 1500 gul 'en per dag, dus..." "et een omzet van 640 miljoen s Wehkamp marktleider. Per 'ag verlaten tienduizenden pak- etten de magazijnen in Maurik n Dedemsvaart. 'De klant be taalt, dus de klant bepaalt,' is al eertig jaar het motto in Zwolle „Bovendien willen we graag seo- en. We hebben ooit een dummy "an een cd-speler speciaal ui' apan overgevlogen zodat we hem op de foto konden zetten oor de catalogus. De fabriek was nog niet met de produktie egonnen. En die nieuwe rage. ie buzzer - dat ding konden we al leveren een maand voordat de PTT hem vrijgaf." arzelen Het nieuwste wapen in de strijd is de gegarandeerde 24-uursle- ering. „Vandaag voor 12 uur besteld, morgen geleverd mi's voorradig. U bestelt per telefoon via onze pratende computer, en u betaalt per telefoon via onze pratende computer. We leven in het turbotijdperk. Bovendien, een aanschaf verloopt vaak irra tioneel. Maanden aarzelen men sen of ze die videorecorder zul len kopen. Maar zodra het be sluit is gevallen, willen ze dezelfde dag nog hebben. Daar spelen wij op in." DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 Van onze verslaggever pen Haag - De regio-politie (laaglanden (regio Den Haag) (hl samen met andere korp sen een 'moordbank' opzet ten. Het korps registreert van elke moord alle gegevens nauwkeurig. Zo hoopt de po litie meer moorden en andere geweldsdelicten te kunnen oplossen. Pe Centrale Recherche- en In formatiedienst, bij welke instel ling deze taak in wezen thuis hoort, zegt dat het Haagse korps met de 'moordbank' de CRI niet voor de voeten loopt. De regio-politie Haaglanden stopt al sinds januari 1992 gege vens over alle moordzaken in het computerbestand. Volgens een woordvoerder van het Haagse korps is het nu na drie jaar experimenteel proefdraaien tijd voor een landelijke moordbank. Alle korpsen wordt gevraagd moordzaken tot in de kleinste details in de computer vast te leggen, waarna de beschikbare gegevens aan elkaar gekoppeld moeten worden in de centrale 'moordbank'. Elk korps kan wanneer daar be hoefte aan bestaat onmiddellijk beschikken over de informatie die in de Haagse computer zijn opgeslagen. Nieuwe moordzaken kunnen op die manier met oude (onopgeloste) gevallen worden ■vergeleken. Op die manier be staat de kans dat het spoor naar de dader (eerder) gevonden kan worden. „In hoeverre andere korpsen mee willen werken aan deze data bank voor moordzaken is ons niet bekend, maar we denken dat er grote behoefte aan be staat," aldus voorlichter L. Val- star van het korps Haaglanden. De Centrale Recherche en Infor matiedienst, die alle gegevens over zware criminaliteit verza melt en daarmee de politie helpt bij het opsporingswerk, heeft geen bezwaar tegen de moord bank. De CRI vindt ook niet dat de politie van Haaglanden op zijn stoel is gaan zitten. „In principe zou zo'n activiteit bij een landelijke dienst als de CRI thuishoren, maar niet alle ideeën worden op landelijk ni veau geboren. Wij zijn ook weer niet het pientere pookje van de politie," aldus de voorlichter van de CRI in Zoetermeer. De CRI oriënteert zich al wel enige tijd in de Verenigde Staten en in Canada hoe daar met dat soort data-systemen wordt ge werkt. „Wij vinden niet dat Haaglanden ons voor de voeten loopt en er wordt ook niet dub belop gewerkt, omdat wij het systeem nog niet hebben. Er be staat overleg met ons over de plannen waaraan in Den Haag al enige tijd wordt gewerkt. Het is nog te prematuur om te zeggen dat de CRI straks deze taak gaat overnemen," aldus de CRI- woordvoerder. De voorzitter van de korpsbe heerdersberaad, burgemeester d'Hondt van Nijmegen, zei giste ren dat de politie wat informa tietechnologie betreft slecht is uitgerust. D'Hondt wees erop dat alle kennisintensieve bedrij ven in Nederland momenteel per formatieplaats zo tussen de 25 en de 30 mille aan informatie technologie besteden. „De politie doet het gemiddeld met 7000 gulden en is dus in tal van opzichten geen partij voor de mensen die zich bezighouden met criminaliteit en onveiligheid veroorzaken. Dat moet beter," Den Haag (anp) - Het aantal arbeidsongeschikten met een uitkering aaw of wao daalt dit jaar tot onder de 900.000. Dat raamt het secretariaat van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) op basis van de ontwikkeling van het beroep op de wao in de eerste tien maanden van dit jaar. In 1991 werd de grens van 500.000 wao'ers overschreden. Eind 1993 was het aantal opge- Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De regels van justitie voor het boeien van verdachten zijn zo om slachtig dat gevaarlijke cri minelen vaak ongeboeid van en naar de rechtbank worden vervoerd. G. van Miltenburg van de regio politie Midden- en West-Bra bant stelt dit in het Algemeen Politieblad. Van Miltenburg is hoofd van de unit arrestanten- Sinds 1 april 1994 mag de politie alleen nog maar gebruik maken van de reguliere handboeien en dat moet bovendien nog eens worden geregistreerd. Politie mensen die verdachten van en naar de rechtbank vervoeren la ten, blijkt nu in de praktijk, vanwege alle rompslomp de boeien achterwege wat tot onge wenste situaties kan leiden, schrijft Van Miltenburg. De regels over het gebruik van knevelketting en broekstok, waardoor een verdachte moeilij ker loopt en dus minder snel kan vluchten, zijn aangepast naar aanleiding van klachten bij de Nationale Ombudsman. Volgens Van Miltenburg leveren de nieuwe regels voor de regulie re politie weinig problemen op omdat zij slecht weinig gebruik hoeven te maken van hand boeien. De unit arrestantenzorg en ver voer, die verdachten van en naar rechtbanken vervoert, moet ech ter vaker gebruik maken van boeien. Voor hen is de nieuwe regel lastig. „En medewerkers van de unit laten momenteel het boeien van arrestanten achter wege, ook in situaties waarin dat beslist noodzakelijk is." Volgens Van Miltenburg moet voor sommige politiediensten een uitzondering te maken zijn op de nieuwe regels. lopen tot 921.000 uitkeringen. In 1994 zal dat met ruim 25.000 afnemen tot 895.800 uitkeringen. Het aantal nieuwe wao-uitkerin- gen loopt terug van 104.000 in 1993 tot 90.000 in 1994. Het aantal beëindigingen (wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, door herstel, overlijden of door herkeuring) neemt toe van 95.000 tot 115.000. Het gemiddelde afkeuringsper centage vermindert van 92 pro cent in 1980 tot 85 procent in 1994. Dat betekent dat er steeds meer gedeeltelijk afgekeurde wao'ers komen. In 1994 wordt in totaal 21,7 miljard gulden betaald aan aaw en wao-uitkeringen, 200 miljoen gulden minder dan in 1993. In deze gegevens weerspiegelt zich het effect van de herkeuringen van wao'ers beneden de 35 jaar. Velen van hen werden minder arbeidsongeschikt of zelfs ar beidsgeschikt bevonden. Oudere leeftijdsgroepen volgen in de ko mende jaren. Het beroep op de werkloosheids wet (ww) neemt dit jaar met 61.000 personen toe tot 415.000, voorspelt de SVr. Dat is 17 pro cent meer dan in 1993 en 53 procent meer dan in 1992. Dit jaar zal 815.000 maal een uitkering wegens ziekteverzuim worden toegekend tegen 4,7 mil joen in 1993. Deze daling wordt toegeschreven aan de loondoor betaling in de eerste ziektewe- ken die werkgevers vanaf 1 ja nuari 1994 moeten opbrengen. Het uitgekeerde bedrag aan zie kengeld neemt af van 8,7 miljard gulden in 1993 tot 4,7 miljard dit jaar. Het aantal aow'ers loopt dit jaar op met 28.000 tot 2.155.000. In totaal 196,000 mensen kregen een nabestaandenuitkering (aww), evenveel ais vorig jaar. Voor 3.460.000 kinderen werd kinderbijslag uitgekeerd. Met de aow, de aww en de kinderbijslag is dit jaar 44,2 miljard gulden gemoeid, tegen 44,5 miljard in 1993. Wie schilt het snelst een aardappel? Tot nu toe hebben zich in de Marthallen in Meppel al 60 deelnemers gemeld. Tot en met vrijdag kan worden geprobeerd in vijf minuten zoveel mogelijk aardappels te schillen. De winnaar krijgt een beker. foto anp De kaping van de Franse Airbus heeft duidelijk gemaakt, dat het oplaaiende extremisme in Algerije naast de oorlog in de Balkan een nieuwe, gevaarlijke brandhaard vormt in het gebied rond de Middellandse Zee. Er is ook in Algerije sprake van een complete burgeroorlog. Die begon in januari 1992 toen de legerleiding de tweede verkiezingsronde annuleerde uit vrees dat het islamitisch heiisfront FIS zou winnen. De arrestatie van een groot aantal nS-leiders leidde tot terreur en moordaanslagen van beide zijden. Aan het extremistisch front opereert nu een nieuwe, nog onverzoenlijkere partij, het GIA, de Gewapende Islamitische Groep. Deze groepering, verantwoordelijk voor de vliegtuigka ping/ is qua ideologie en optreden te vergelijken met de Rode khmer. De leden zijn niet zoals bij het FIS schriftgeleerden en gegoede middenstanders, maar vaak ongeletterde proletariërs waarvan een aantal vrijwillig met zijn moslimbroeders heeft meegevochten in Afghanistan. Mensen waaraan overleg niet besteed is en die voor niets en niemand terugdeinzen zoals tijdens de kaping bleek. ogen deze achtergrond is de vreugde van de Franse regering over de geslaagde afloop van de kaping nogal dubieus. Voor wat betreft het beperkte geweld en het beperkt aantal slachtoffers is oe blijdschap terecht. Of de bestorming van het vliegtuig de enige oplossing was en het risico aanvaardbaar was, weet alleen net Franse kabinet. De actie was in ieder geval goed voor binnenlands gebruik. Werd premier Balladur daarvoor.aangeduid ais een besluiteloos man, nu wordt hij omschreven als een man die onder moeilijke omstandigheden het hoofd koel houdt, prettige bijkomstigheid in het zicht van de naderende verkiezin gen. Belangrijker is echter dat Frankrijk en dus ook de rest van Europa nu op twee plaatsen in het Middellandse-Zeegebied geconfron teerd wordt met een burgeroorlog. Die in Algerije lijkt minstens zo omvangrijk als die in Bosnië. Beide conflicten trekken hun sporen tot ver in Europa. De Franse regering zou zich daarom in moeten spannen om de strijdende partijen in Algerije aan de gesprekstafel te krijgen. Minimaal het FIS en de militaire egering. Dat zou moeten kunnen, want FIS-leiders buiten »Seri,2 l-I116" °Penl'ik afstand van de kaping, terwijl de Fransen Ain- n goede contacten onderhouden met het regime in «giers. Dat is verstandiger dan vreugde over kortstondig politiek Door Jace van de Ven Rotterdam - Als we het poli tiebureau uitkomen begin ik te trillen. Tevoren had ik stoer tegen de kinderen ge zegd: „Als we hier niet waren geweest, was het ook ge beurd. We gaan gewoon lek ker iets eten en dan naar Pinocchio." Het is een traditie van ons om jaarlijks tussen kerst en nieuw naar de familievoorstelling van het ROtheater in Rotterdam te gaan. Vandaag zijn we ruim op tijd en dus zoeken we rustig een restau rant dat ons bevalt. We wachten zelfs onnederiands bedaard tot het voetgangerslicht op de West- blaak op groen springt en pesten Peter dat we iets zoeken waar ze geen frites hebben. Pang. Als ik omkijk zie ik een jongen van een jaar of 20 gebogen staan boven een man die gevallen is. Pang, pang, pang, pang! Hij doet alsof hij vier kogels in de borst van de liggende figuur schiet en stuift een metgezel achterna de Karei Doorman straat in. Een paar tellen blijven alle passanten staan waar ze staan, wachtend tot de kerel op het trottoir op zal staan. „Aha, zijn dat nou geintjes," zullen ze zeggen, op zijn Rotterdams. Maar de man staat niet op. Hij ligt bewegingsloos. Stil. Ver dacht stil. Dan rennen enkele passanten in zijn richting. Ook agenten. Op eens zijn er overal agenten van het wijkbureau in een straat te genover. Wij blijven kijken, on gelovige provincialen die een dagje uit zijn. Dan houdt mijn vrouw een Suri naamse agente aan. „Wij hebben niet veel gezien," zeg ik. Maar of we toch mee willen komen, elke verklaring kan van belang zijn. Op het bureau doen we nuchter verslag. We gaan toch eten. We gaan toch naar Pinocchio. De andere vier dan. Ik schrijf dit stukje. Tijdens de pauze zie ik hen weer. Ze willen naar huis. De realiteit is wezenlijker dan de illusie. (ADVERTENTIE) mensen laat u niet oppembtj ons SEEM AANBETALING. Ben Mandemakers vraagt geen aan betaling. En levert de mooiste keukens tegen de laagste prijzen. Rechtvaart 8, Kaatsheuvel, tel. 04167-72677. Vrijdag koopavond. Volg de borden! Groningen - De Informatie Be heer Groep (IBG) in Groningen is vorig jaar bij controle-acties ongeveer 164 miljoen gulden ten onrechte uitgekeerde studiefi nanciering op het spoor geko men. Dit bedrag is bijna even groot als in 1992. De definitieve bedragen staan nog niet vast, omdat in enkele duizenden gevallen nog beroeps zaken tegen terugvorderingen lopen. De behandeling daarvan duurt gemiddeld vijftien maan den. In 40 procent van de geval len krijgt de student geheel of gedeeltebeurslijk gelijk. Amsterdam (anp) - De recht bank in Amsterdam heeft gis teren de 44-jarige J.B. tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens doodslag op een douanier en invoer van 20 kilo cocaïne. Tegen B., een van de mensen die in novem ber 1983 de biermagnaat Hei-' neken en diens chauffeur ontvoerden, was levenslang geëist. Volgens de rechtbank is wettig en overtuigend bewezen dat B. op 2 januari dit jaar de 44-jarige douanebeambte J. Holm in de hoofdstad heeft doodgeschoten na een wilde achtervolging. Holm en drie andere douane mensen zaten B. en zijn hand langer L.K. op de hielen. Het tweetal had kort tevoren 20 kilo uit Colombia gesmokkelde co caïne opgehaald. De cocaïne was verborgen in de bodywarmers die de twee droegen. K. wist in de commotie na het vuurgevecht te ontsnappen. Na een tip over een drugdeal in Colombia en de verscheping van 20 kilo cocaïne naar Nederland werden J.B. en L.K. in het Am sterdams havengebied door de douane opgewacht toen ze de cocaïne kwamen ophalen. Het tweetal wist aanvankelijk te ont komen en vluchtte de binnenstad in. In de Pesthuisstraat ontstond „een vuurgevecht. Volgens B. schoot de douane eerst op hem. Hij zou uit noodweer hebben teruggeschoten. De rechtbank verwierp dit verweer. „B. heeft het vuurwapengebruik niet ge schuwd en met een schokkende minachting het leven aan een ander ontnomen," aldus het von nis. Met geen woord repte de recht bank over een ander, belangrijk verweer van B.'s raadsman mr. V. Kraal. In zijn ogen is de douane met het schieten buiten haar boekje gegaan. De douane mensen zouden in strijd met de geweldsinstructies hebben ge handeld. Bovendien zouden ze ieder gevoel voor proportie uit het oog verloren hebben. Bij een gewone fouillering van de verdachten zou, volgens de advocaat, de cocaïne gewoon ge vonden zijn. Opmerkelijk was overigens dat de bodywarmers met de cocaïne pas de morgen na de schietpartij werden gevonden in een voortuintje. De rechtbank zegt bij het bepa len van de strafmaat ook reke ning te hebben gehouden met het feit dat B. pas in december 1991 was vrijgelaten na zijn ge vangenisstraf voor de Heine- kenontvoenng. Iets meer dan twee jaar later maakte hij zich, aldus de rechtbank, opnieuw schuldig aan een ernstig mis drijf. De veroordeling tot 20 jaar cel betekent dat B., zelfs na aftrek van voorlopige hechtenis en bij voorwaardelijke invrijheidstel ling, zeker tot ver na de eeuw wisseling vast zit. B. heeft ge zegd dat hij in hoger beroep gaat. A«» A \5 Snapt u dat nou, dat ze bij RTL zo boos zijn op een Tros-medewerker, terwijl die goede man niets anders heeft gedaan dan de rol van politieman spelen, nadat het RTL-nieuws hem voor een rechercheur had aan gezien? Als ik bij de redactie van RTL werkte, zou ik me in een hoekje diep gaan zitten schamen in plaats van bekijken of er wellicht juridische stappen mogelijk zijn. Een zender die de falende woordvoerder van.de al evenzeer falende Brinkman aanziet voor een journa list en hem meteen maar tot chef van de Haagse redactie maakt, heeft allang geen recht meer om iets over journalistieke ethiek te zeggen. Onbedoeld wellicht geeft RTL een nieuwe betekenis aan het begrip inkijk-operatie. Door zo op het geintje van de Tros te reageren biedt RTL eigenlijk een onthutsende kijk in de eigen journalistieke keuken. Goois flauw is het natuurlijk dat de Vara RTL tipte, nadat de Tros-man als rechercheur in het RTL-nieuws van half acht te zien was geweest. Doordat de Vara-haan ernaar kraaide is er nu slechts een relletje waar we een mooie affaire hadden kunnen hebben. Maar misschien is dat klikken wel de voorbode van een nieuwe ontwikkeling in medialand en zien we Marcel van Dam straks in Luxemburg terug. Hei elei kuck elei, doet de haan dan. MERIJN Rijk geeft partijen 5,6 miljoen gulden Den Haag - De politieke partijen die in de Tweede Kamer zitten, hebben dit jaar ruim 5,6 miljoen gulden gekregen van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat geld was bestemd voor kaderopleidingen, voor scholing van verwante politici in Oos- teuropese landen en voor hun wetenschappelijke instellingen. De subsidie is afhankelijk van het aantal zetels in de Kamer. De CD van Janmaat heeft in 1994 'slechts' 51.000 gulden mogen incasseren. De partij had eigenlijk recht op meer geld, maar omdat de partijleider een deel van het geld uit voorgaande jaren voor andere doeleinden heeft gebruikt, is dit jaar gekort op de bijdrage aan de CD. Tros-medewerker speelt voor rechercheur Hilversum - Tros-medewerker Freek Simon heeft zich vorige week voor de camera van het RTL Nieuws uitgegeven voor rechercheur van de Amsterdamse politie. De verslaggevers ondervroegen hem naar aanleiding van de inval door justitie bij de Tros en misdaadjournalist Peter R. de Vries. Volgens de Tros was het een grapje 'dat op dat moment gewoon ontstond'. „Simon heeft absoluut niet gedacht dat RTL hem serieus nam." De hoofdredactie van het RTL Nieuws ziet het niet zo luchtig. In een verklaring stelt de commerciële omroep dat ze zich 'keert tegen dit soort grappen die ofwel volledig misplaatst zijn danwel tot doel hebben het RTL Nieuws in diskrediet te brengen'. Ze overweegt naar de rechter te gaan. Politie neemt meer vuurwerk in beslag Den Haag - De politie heeft de afgelopen weken 150.000 kilo vuurwerk inbeslaggenomen. De verwachting is dat die hoeveel heid voor de jaarwisseling oploopt tot 200.000 kilo. Dat is twee keer zoveel als vorig jaar. Een deel daarvan is illegaal. Een ander deel is wel legaal maar deugt niet. De mankementen variëren van slechte lontjes tot verkeerde etiketten. De politie vermoedt dat de stijging niet alleen komt doordat er meer verboden vuurwerk is ingevoerd. Waarschijnlijk spelen ook de steeds strenger wordende controles een rol. Daarnaast is de verkoop van vuurwerk aan detailhandelaars gestegen. De kans dat bij hen ondeugdelijk materiaal wordt aangetroffen is dus ook groter geworden. Wateroverlast dreigt in Geuldal Valkenburg - Door de aanhoudende regenval van de afgelopen dagen is de Geul, een zijrivier van de Maas, op meerdere plaatsen in Zuid-Limburg buiten haar oevers getreden. Daar door dreigt in de Valkenburgse wijk Schin op Geul voor ongeveer dertig woningen wateroverlast te ontstaan De water stand van de Maas is nog niet verontrustend hoog. Toch maken bewoners van het Maasdal, die een jaar geleden ernstig gedupeerd werden door de watersnoodramp, zich nu al zorgen over de dreiging. Die ongerustheid is onder meer het gevolg van berichten uit de Belgische Ardennen over het buiten de oevers treden van de Urthe en de Amblève. Dat zijn zijrivieren van de Maas. Het crisisteam van de regering in België heeft woensdag in verband daarmee een vooralarm afgekondigd ïn de provincies Brabant, Luik en Luxemburg. 134 miljoen bezuinigd op medicijnen Den Haag - Apothekers hebben in 1994 134 miljoen gulden bespaard op de kosten van geneesmiddelen door in overleg met arts en patiënt dure medicijnen te vervangen door gelijkwaardi ge maar goedkopere middelen. De apothekersorganisatie KNMP heeft dat woensdag bekendgemaakt. De apothekers zeggen dat ze zo 12,5 procent meer hebben kunnen besparen dan in 1993. Het vervangen levert gemiddeld 1,50 gulden per voorgeschreven geneesmiddel op, wat een kostenverlaging betekent voor verzekeraars en consument. Een deel van het prijsverschil keert de overheid aan de apothekers uit als stimulans om vaker dure medicijnen te vervangen door goedkopere. Vorig jaar was dat 67 miljoen gulden. Hoe hoog het bedrag nu wordt, staat nog niet vast. (ADVERTENTIE) Vuurwerk met Astrid Joosten, Jack Spijkerman Sonja Barend Seth Gaaikema: 'Over mij zijn de meeste grappen gemaakt' De kijk- week van Martine Bijl Berend Boudewijn De Laatste VARA Vrije Zaterdag Columns van Witteman, Büch, Midas J. D. Kroeske (over sport) Filmtips Alle programma gegevens Los 2 gulden Voor een uitge sproken interessant aanbod: (035) 711911 TV-MA6* AZLIN&

de Stem | 1994 | | pagina 3