IE STEM Mooi en snel maatwerk 'Je zoekt niet echt, je komt het tegen' Nu !0% rting op: GALL McNiets Proef 0.75L 57^49,95 0.75L 56^49,95 0.75L4£9539,95 0.75L4h9536,95 0.75L29ft5 26,95 a 0.75L47# 15,95 Autotron exposeert sportwagens in vele maten en variëteiten S BREDA le hand- ouches douche- tangsets zonders. Zeeuwse Bibliotheek stelt curieuze privé-verzameling ten toon Boekendorpen Gefantaseerd Pleidooi 4 X 55 GIDS DONDERDAG 29 DECEMBER 1994 DEEL als geen ander hoe kunnen aankleden, we iets waarmee u nt zien. Want als u en bij ons binnen- n fles Veuve Amiot feestelijke prijs van schitterende Veuve nog niet genoeg is, anard Duchêne ook eler. •n dat toch voldoen- een geslaagde oude- hs nog maar één ding ïlukkig en voorspoe- Deze tentoonstelling is een initiatief van de verzame laarsclub Ferrari On Scale. In deze club heeft zich een groot aantal frevente Ferrari-liefhebbers verenigd, die gezamenlijk tussen de zevenhonderd en achthonderd miniaturen van dit roemruchte Italiaanse merk in Rosmalen tentoonstellen. De expositie omvat Ferrari's in alle gangbare schalen: van zeer gedetailleerde 1:8 modellen tot piepkleine 1:87 miniaturen. Zowel de formule I-bolides als de sportwagens en GT-modellen krijgen op de overzichtstentoonstelling een plaatsje. De expositie, de grootste ooit in ons land gehouden, geeft een overzicht van de complete modellengeschie- denis van dit merk met de Cavallino Rampante. De show in Rosmalen herbergt verder een grote over zichtstentoonstelling van de dit jaar overleden illus trator, auteur, filmer en kunstschilder, Charles Burki. Burki maakte in de periode 1923-1985 onder andere technische illustraties, reclametekeningen, strips, pin ups en humoristische auto-ontwerpen. Hij ontwierp van DAF alternatieve modellen, reed op een door hem zelf ontworpen bromfiets, werkte voor het blad Motor en ontwierp de plaquettes voor de Tulpenrally. In het Autotron is tijdens de Kerstshow ook plaats in geruimd voor autosport. Er staan mobielen uit alle takken van de autosport tentoongesteld. Naast de Val- voline Chevrolet Indy-car worden eveneens de drie kemphanen uit de 'DTM', Duits Toerwagen Kam- De Lamborghini Diablo Special Edition. foto autotron pioenschap, geëxposeerd. De AMG Mercedes-Benz DTM, ALfa Romeo 155 V6 DTM van ALfa Corse en de Opel Calibra V6 DTM staan voor deze gelegenheid nu eens gebroederlijk naast elkaar. Speciaal voor de kinderen is De Verkeerstuin naar binnen gehaald en worden er demonstraties verzorgd met radiografisch bestuurde modellen. Op zaterdag 14 en zondag 15 januari van het volgend jaar wordt in het Autotron de vijtiende klasseike mo toren- en brommerbeurs gehouden. Het Kerstspektakel in het Autotron is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Entreeprijzen voor volwassenen 13,50, kin deren van 4 tot 12 jaar 10,00. Autotron Rosmalen is gelegen aan de A50 Den Bosch-Nijmegen. "4SS gt nkelverkoper s te Ik ervaar iets wonderbaarlijks. Ik hap in een warm broodje met vulling en proef niets. Dat is kunst. Koken zonder smaak aan je kooksel te geven, of sterker nog, koken dat de van nature aan wezige smaken zo verflauwd worden dat het naar niets meer smaakt. Hoewel niets, dat is overdreven. Heel ver op de achtergrond proef ik een zweem van ketchup, een fladdertje wateraugurk en een kruimeltje vleessmaak. Het brood van mijn broodje smaakt echt naar niets, zelfs de bleke sesamzaadjes op het bol letje hebben elk sprankje smaak afgestaan. Ik ervaar niets minder dan een hamburger van McDonald's in Middelburg. Dé hamburger, die heel de wereld al heeft vero verd. In dit vrolijke restaurant vol juichende kinderen hangen grote lekkere foto's aan de muren. Van de hamburgers, de frie ten en de MacShake's, de milkshakes. Op de foto's doen de sap pige burgers met de forse stukken vlees, het stukken beter dan op mijn dienblaadje. Dat moet echt een andere zijn, want het vlees is een flardje van zeg maar, een pinknagel dik, en als je het broodje even in je knuist houdt, plet je die broodkorst on gewild tot een kwabbig broodplankje, even dun als het stukje vlees. Het doet me denken aan dat eerste fabrieks-witbrood dat we vroeger aten, het smakeloze Bums-brood, of King Corn. Als je daarin kneep bleef er helemaal niets van over. Dit hamburger broodje krimpt ook in je hand. Bij het lezen van een reclamefoldertje in het restaurant begin ik aan mijn eigen te twijfelen. Ik moet vreselijk ziek zijn, het kan helemaal niet dat ik niets proef, want, zo staat het er: 'Wij vinden het vanzelfsprekend onze gasten het allerbeste voor te schotelen. Kwaliteit begint met de samenstelling van onze pro ducten. Aan alle ingrediënten worden de hoogste eisen gesteld. Voordat u in een Hamburger bijt heeft het vlees al zesendertig controles ondergaan.' Aha, zesendertig controles, nog voor ik er in bijt. De smaak is dus helemaal doodgecontroleerd. Maar zeur ik nu niet te veel? Ik ken zat mensen die de hamburgers van McDonald's heerlijk vinden. Ze rijden er zelfs voor van Kruiningen naar Middel burg. En kinderen, die maak je nooit iets wijs, die vinden het er altijd heerlijk. Dus ik zit hier gewoon een potje te zeuren. Ik ben geen vijand van junk-food of fast-food of hoe al die food mag heten, ik pik graag een frikandelletje en een goed frietje mee, maar dan heb je tenminste smaak! Of proef ik wél goed en is juist dat gebrek aan smaak de oor zaak van het succes van deze hamburger? Door het opzettelijk ontbreken van intensieve smaken vindt niemand het vies, je jnaag is snel gevuld met niet duur spul dat makkelijk weghapt. Helemaal middle-of-the-road, het credo toch, van deze tijd. Misschien ja, is dat het succes: de hamburger van McNiets. Introdans komt morgenavond naar schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom met een mooi balletprogramma, waarin het bekroonde ballet Messiah van Ed Wubbe een prominente plaats inneemt. Frank Groothof speelt vanavond in De Kring in Roosendaal zijn eigen versie van Monteverdi's opera De thuiskomst van Odysseus. I Het kamerorkest Prima La Musica concerteert vanavond in de oncertzaal in Middelburg met voor de tijd van het jaar toepasselijke pianomuziek. Solist is Martijn van den Hoek. leel bekijks zal ongetwijfeld het Italiaanse maatwerk lekken. De fraaie staaltjes van wat dit autoland de laatste jaren heeft voortgebracht zijn in Autotron te wonderen. Het publiek kan er zich vergapen aan ierrari's, Bugatti's, Lancia's, Alfa Romeo's en Lam- lorghini's. Je Lamborghini Club Nederland presenteert de pu- i.iekstrekker van de eerste orde en wel de Diablo SE Special Edition). ïaast deze super-auto's op ware grootte is er ook laats ingeruimd voor de Ferrari On Scale-expositie. Door Ronald Verstraten 'Een jaar in een Af- ghaansen Harem, (Mijn lijden en mijn vlucht)', 'Zwitsersche Badplaat sen en hare genees krachtige bronnen', of 'Per Luchtballon naar de Zuidpool'. Dat zijn enkele titels van boeken die worden tentoonge steld in het souterrain vqn de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. De tentoonstelling heet 'Tis dat ze er een boek over hebben' en draagt als ondertitel 'Curiosa tus sen 1860 en 1940'. De boeken zijn afkomstig uit de privé-verzameling van Jaap van Velzen uit Middelburg. Er staat een doosje boeken langs de kant van de weg, ergens in West-Souburg. Jaap van Velzen komt aan gefietst, stopt, belt aan en vraagt netjes of hij ze mee mag nemen. Thuis ontdekt hij verschillende curieuze boeken in het doosje, waar onder 'In het Vreemdelin genlegioen' van Erwin Ro sen. Vertaald uit het 'Hoog- duitsch', verscheen het in 1911 bij H. Honig in Utrecht. De schrijver trad na een mislukt liefdesavontuur, 'bij volle bewustzijn' toe tot het vreemdelingenle gioen. Alle stadia van ver nedering en ontbering maakte hij mee tot hij er na enkele jaren in slaagde te ontsnappen. „En weg te blijven. Want dat lukte lang niet iedereen. Tot tien jaar lang bleven ze naar je zoeken. Er zijn voorbeel den van Duitse ingenieurs die in het legioen hadden gezeten en zes jaar na hun ontsnapping een tentoon stelling hadden in Parijs. Ze werden meteen opge pakt en teruggestuurd naar de woestijn," vertelt Van Velzen. Hij werkt bij de Provincie Zeeland, heeft een eigen congresbureau, doet aan 'sprekersbemiddeling' Maar daar wil hij niet over uitweiden. Boeken, daar Vanavond vindt in de Gertrudiskerk in Bergen op Zoom het kerstconcert plaats van de vocale en instrumentale koren van de Hortus Musicus Religiosus. Sosmalen - De jaarlijkse kerstexpositie in het lutotron in Rosmalen biedt deze keer onderdak san mooie en snelle auto's in vele maten en va- lëteiten. De expositie duurt tot en met zondag 8 amiari. vangst bedreigde vinken: 'Men kan niet genoeg her halen, welke diensten deze kleine insecten-verdelgers bewijzen..', schrijft hij in een warm pleidooi dat men 'den kinderen niet genoeg kan herhalen.' Verdeeld over acht thema's zijn zesenvijftig 'curiosa' opgenomen. De geheimen van de Vrijmetselarij wor den ontstluierd in een boek uit 1890. Er ligt een exem plaar van Freud's 'Traum- deutung', een boek dat Rasputins dochter over haar vader schreef, een boek over handlijnkunde waarin nauwkeurig staat beschreven hoe de hand van een moordenaar er uit zou zien. En 'Hoe ik om de wereld zwom', biografie van de pedante beroeps zwemmer Arne Borg, die op bijna elke bladzijde laat weten hoe fantastisch hij is, 'als zwemmer en als mensch'. mooie band trekt me aan, maar dat niet alleen. Ik lees de boeken ook. Soms zeven, acht tegelijk. Ik wil weten hoe het leven vroeger is ge weest." Verwondering voert de bo ventoon. Van Velzen laat zich leiden door de begrip pen 'anders', 'weinig voor komend', 'aan tijd gebon den', of 'raar, informatief'. Een boek uit 1877 over merkwaardige ontdekkin- gaat het om. Oude boeken, bijzondere boeken, atlas sen. Gekocht op rommel markten, bij antiquariaten, of in de boekendorpen Hay-on-Wye in Engeland, Redu in België en in het vo rig jaar gestarte Bredevoort in de Achterhoek. „Ik heb het de laatste twee jaar eens bijgehouden. Ik koop er zo'n duizend per jaar. Het kan van alles zijn. Je zoekt niet echt, je komt het tegen." Van de vijfenzestig meter boek die hij thuis 'creatief wegstouwt' op een zolder kamer is een kleine selectie in de bibliotheek te zien. „Leuke, curieuze exempla ren, waarbij je verbaasd denkt: dat ze daar óók over hebben geschreven. Een Boekenverzamelaar Jaap van Velzen (midden) met schrijver Wim Hof man (links) bij een van de vitrines. gen en 'tafereelen uit leven der natuur en der volken', beschrijft het gebed van in woners van 'Barbarije' in Noord-Afrika: '...een Moor mag zijn waar hij wil, zoo dra hij den Marabout de gebedsure hoort aankondi gen, houdt niets er hem vanaf zich ter aarde te wer pen'. In een geheel andere cate gorie valt 'Elck wat Wils'. Geschreven door een Kapi tein der Mariniers, die overal verstand van had. Van wapenkunde en kunst matige ademhaling tot de koffie- en meelprijzen in de verschillende wereldha vensteden. En van door Veel boeken vertonen een onverwachte samenhang van de onderwerpen die ze bespreken. Sommige, zoals 'Per luchtballon naar de Zuidpool', doen een hoog Von Münchhausen-gehalte vermoeden. Dat geldt ook voor boek nummer zeve nenvijftig. Het is niet in de catalogus opgenomen, om dat Van Velzen er pas on langs de hand op wist te leggen. 'Tam Tams van leven en dood' heet het boekje en het is geschreven door dr. Carol Brubaker. Achter die naam gaat professor dr. A. Stolk schuil. Tot 1989 co lumnist in de Telegraaf, werd hij vorig jaar in een paginagroot artikel in de NRC te kijk gezet, omdat hij zijn avontuurlijk oeuvre volledig bij elkaar gefanta seerd zou hebben. Van Velzen stelde expositie volledig zelf samen. Dat was trouwens niet voor het eerst. In 1992 had hij een tentoonstelling van oude atlassen in Middelburg en Tilburg, met als titel 'Ver schuivende Grenzen'. 'Tis dat ze er een boek over hebben' is te zien in de bi- blioteek aan de Kousteen- sedijk, tot 28 januari. *Een van de tentoonge stelde prenten op de ex positie in de Zeeuwse Bibliotheek. foto's jaap wolterbeek

de Stem | 1994 | | pagina 19