Paul van der Heijden bereidt militairen voor op werken in oorlogsgebieden: |zen voor louders datief Poetbal •aers neemt kid in Sluis DE STEM ZEELAND C4 EMBER 1994 C3 klasse: SC Morres-Sc J 2-1 (12-15, 15-8, 15-9), In De Maai-Voorwaarts 1 15-8, 15-11), A-Markt- l/erstraeten 3-0 (15-13 p-12), Rhodos-CVC 3-g 1-10, 15-2), Jong Morres- |2 (9-15, 10-15, 15-11). fedasse: 't Hoeksken-De |3 (11-15, 8-15, 11-15) fc 2 2-1 (15-10, 3-15, lelemans-Jansenius 3,(j 1-3, 15-6), Jong Moires J-0 (15-0, 15-8, 15-10), 12-Van Wesemael 2-1 |5, 15-8). klasse: Smash lomchemie 1-2 (11-15 1-10), De Troubadour- 13 (10-15, 6-15, 7-15), De loomchemie 2 2-1 (15-12 |15), CVC/Doolaege-Rho- [14-15, 15-10, 7-15). Klasse: Ambulo-Brandax [15, 14-15, 5-15), Jong Tan Westen 3-0 (15-11, |10), 't Jagertje-Jansenius 15-12, 15-7). lasse: Zaman 11-28, Rho- |5, A-Markt 11-25, Jong J 2-22, Lybeert/Verstrae- |21, Van Waterschoot ■C Morres 2 11-16, Van J1-15, Ferket en De Maat IC Morres 11-13, Voor- [1-10, Jong Morres 2 12-6, Iklasse: Nelemans 11-30, (2 12-28, Broomchemie Ventzler/Pauwels 11-24, lemael 12-23, SC Morres |Jansenius 11-16, CVC 2 e Sterre 10-11, Ivens Hoeksken 11-9, Jong J 11-6, Rabo 11-0. In J klasse: Broomchemie Smash 2000 14-31, Rhdos |Broomchemie 2 14-20 14-20, CVC/Doolaege Se Sterre 14-15, De Trou- 14-5. Iklasse: Jansenius 11-25, J 9-24, 't Jagertje 10-23. lorres 11-23, ABN/Amro |)e Vos/Eggermont 10-13, feten 12-13, Ambulo 10-8, 1 10-4, Rijk 10-2. tg - Oud Sluis beheerst |n het West-Zeeuws- recreatieve zaalvoet- par nog zelden was het erieur als dit seizoen, vege de competitie be lde voorsprong op wat renten zouden moeten I seizoen al zes punten, bof die ontstond door- Ibert Heijn afgelopen |an La Porte d'Or ver- de Sluizenaren zelf loos over ABN/Amro Jvalsten. Dat betekent |N/Amro aan de terug- |>egint zonder een enkel l degradatie onafwend- Ikt. In jtlasse: Veteranen-Francke J)-2, OBS/Erasmus-Edah/ |s 2-0, Oud Sluis-Texaco/ Je 13-1, ABN/Amro-Traas ■De Block-OBS/Erasmus pert Heijn-La Porte d'Or klasse: Bon Ami-Rode 5-2, De Zwart-Deltan 2-7, lang-Meeusen 2-0. klasse: Jopie-WOD/St.- f-6. [klasse: Oud Sluis 10-19, deijn 10-13, La Porte d'Or "Vaas 10-12, OBS/Erasmus Edah/Mijnders 10-10, Ve- 10-10, Francke Sport |De Block 9-7, Texaco/'t [3-3, ABN/Amro 10-0. klasse: Boemerang 10-19, nek 9-12, Sunset Boule- [-11, Omnisport 9-10, Bon JO-10, Deltan 8-8, Groos- hcojeans 8-8, Gemeente Irg 9-6, Meeusen 9-6, Rode 110-6, De Zwart 8-2. klasse: Valentine 8-16, laai 9-14, Wolf 9-12, Van Ide 9-11, Opties 9-10, Tele- T-9, WOD/St.-Pierre 7-7, boy 9-5, Riemens 9-5, Jopie fcez René 8-2. leuwe gemeente Tholen 1995. Dan wordt de fusie Ëien raadsleden. Zij werden Ivan dit jaar. Irgadering van de nieuwe Jlers er komen. Ikiezen voor vier full-time parttimers kan Tholen iets wethouders betalen, [tie - een zeer brede coalitie 1 gemeente terugkeert. Ivan de negentien raadsle- (ingen zes zetels, het CDA dsverga dering vrijdag 30 Sveraers en zijn vrouw vindt zoals gebruikelijk huis. Aansluitend is er een leptie zijn openbaar en dus lesecretaris en een aantal ul eester van de fusiegemeente iReinhoudt wordt directeur lgbouwvereniging. lieuwe gemeente Sluis-Aar- idingen in de gezondheids- ;kundige: Eily van Aalten, i 3ieleman, Nathalie Dierick. annet de Zeeuw. Bedrijfseconometrie: Wer- ri ieur levensmiddelenteclino-r WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 Van der Heijden (geheel rechts) warmt zich aan een vuurtje tijdens het wachten op een voedseldropping. Als VN-waarnemer zat Paul van der Heijden vijf maanden in Bosnië-Hercegovina middenin de strijd. ^Natuurlijk ben ik bang geweest' MAJOOR Paul van der He ijden bereidt op vliegbasis Woensdrecht luchtmacht mensen die naar oorlogs gebieden worden uitgezon den, voor op hun taak. Hij leert ze waardoor ze tij dens hun missie stress kunnen oplopen en hoe ze het kunnen verminderen. Dat voorkomt niet alleen een aanzienlijke troepen- uitval, maar ook persoon lijk leed achteraf. Van der Heijden weet waarover hij praat. Als VN-waamemer zat hij vijf maanden in Bosnië-Hercegovina mid denin de strijd. ..JE MAAKT alles mee. Je wordt beschoten. Je bent op plaatsen die worden gebombardeerd. Er zijn landmijnen. Onze schuilkel der lag onder een voetbalveld. Het was een uitgegraven gan genstelsel waar tachtig Spaanse soldaten in stapelbedjes sliepen. Ik had een apart gangetje. Als er een bombardement was, rende je er als een idioot heen. Je wachtte tot je dacht dat het weer veilig was. In de hoop dat er niet meteen weer iets ontplofte. Er is altijd dreiging. Maar de geur, de geur van onhygiënische toestan den in gebouwen en vluchtelin genkampen, blijft je het beste bij." Achter de energieke gebaren en de rustige stem van majoor Paul van der Heijden uit Zevenbergen vermoed je zijn belevenissen tus sen eind oktober '93 en eind april '94 als VN-waarnemer niet. Hij zat vijf maanden in Bosnië, de helft van die periode in Jabla- nica en de helft in Konjic. In dat gebied tussen Mostar en Saraje vo, waar hij verantwoordelijk was voor voedseldroppings, woedde toen een hete strijd. Daarna volgde een maand in het Duitse Frankfurt, het startpunt voor de luchtdroppings van de Amerikaanse, Duitse en Franse luchtmacht. De eerste week daar was de ergste tijd. De psyche was nog ingesteld op spanning, dreiging en de afwezigheid van contacten met het thuisfront en landgenoten. Van tijd tot tijd onderbreekt Van der Heijden het verhaal dat hij °P zijn huidige werkplek op vliegbasis Woendrecht vertelt. Hij wil geen feiten verdoezelen, maar ze ook niet opkloppen. Hij benadrukt dat hi] nuanceren wil. Hij is slechts één van de onge veer zeshonderd VN-waame- mers die vanuit tweeëndertig landen jaarlijks in Bosnië-Her cegovina worden gestationeerd. Ze hebben allemaal hun eigen verhaal. Elk verhaal wordt weer anders ingekleurd door de plaats, de tijd en de situatie die j"er toen gold. Maar een ding is zeker: „Naast ;een speciale taak die een VN- i waarnemer kan hebben, moet hij dagelijks informatie vergaren I over militaire, maar ook huma nitaire aangelegenheden. Is er i geschoten? Is er een aanval ge- jweest? Zo ja, wie heeft er ge schoten, waar en wanneer? Dat Majoor Paul van der Heijden: 'De geur van onhygiënische toestanden in gebouwen en vluchtelingenkampen, blijft je het beste bij'. betekent dat je er altijd midden in zit. Je zit altijd aan het front. Je bent overal where the shit happens. Het kan niet vanachter het bureau. Je zit midden tussen de mensen. Oorlog is geen leven tje in een vijf sterrenhotel." Schokkend In het instructielokaal van de Dienst Militair Leiderschap en Opleidingskunde op de basis laat Van der Heijden landkaarten zien en de dia's die hij in Bosnië maakte. Dat illustratiemateriaal gebruikt hij ook bij de trainin gen die hij als Hoofd Opleidin gen geeft aan mensen van de Luchtmacht die voor een uitzen ding naar een spannmgsgebied staan. Hij en zijn collega's van Opleidingen leren ze hoe je met schokkende ervaringen omgaat. Hij weet als geen ander dat je ze moet verwerken. Als je dat niet doet kunnen ze leiden tot een post-traumatische stress-stoor nis, kortweg PTSS of stress reactie. Van de bijna drie mil joen Amerikanen die naar Viet nam gingen lijden nu zo'n zeven honderdduizend daaraan. „Het gaat erom dat mensen voor, tijdens en na de uitzending goed zijn voorbereid op wat stress kan veroorzaken en hoe ze het kun nen verminderen. Ik kan nu véél beter verwoorden wat stress geeft, wat je eraan kunt doen, wat voor gevoelens er kunnen optreden. In een situatie zoals in Bosnië zul je altijd de basisge voelens van de mens tegenko men: schuld, schaamte, machte loosheid, verdriet en angst. Na tuurlijk ben ik bang geweest. Natuurlijk heb ik verdriet ge had. Natuurlijk schaam ik me als ik zie dat de VN de zaken niet goed voor elkaar kan of mag krijgen." Van der Heijden kwam in Bosnië-Hercegovina aan toen er drie fronten waren. Een van Moslims, een van Kroaten en een van Serviërs en dan dacht hij bij elk van die partijen altijd 'Bosnische' erbij. Hij begon in Jablanica heel dicht bij het front. Hij zat meteen dagelijks in de beschietingen en bombarde menten. En dat bleef zo toen hij in Konjic kwam. „Het is daar een héél gecompli ceerde situatie. Ik heb in zo'n gebied gezeten waarvan je steeds denkt: Don't know much about history, don't know much about geography. Je was onder bereik van de Bosnische Kroaten en ook van de Bosnische Serviërs. Maar de beschietingen konden ook van de Bosniërs zelf afkom stig zijn. Soms schoten de Bosni sche Moslims op hun eigen ge bied. Om wat voor reden ook. Het kon van alles zijn. Balorig heid, een feest, het vieren van de Ramadan, woede, wraak, haat, afreageren, paniek zaaien. Er werd wel eens een granaat afge vuurd in een dronken bui. En geen der partijen is onschuldig. Ze hebben het over etnische cleaning: alle partijen maken zich schuldig aan het verdrijven van de andere partij." Gewapend Zowat alle mannen vanaf veer tien, vijftien jaar zijn gewapend. Een VN-waarnemer heeft alleen een kogelvrij vest en een helm. Ook al moet hij voortdurend de confrontatielijnen over omdat hij met alle partijen zaken moet doen. En door alle partijen kan worden beschoten. „Het is niet zonder risico. Maar het opent deuren die misschien anders dicht blijven. Want je bent voor niemand een bedrei ging. Je hebt je ingeprent dat je onpartijdig bent. Je stelt je onaf hankelijk en vastberaden op. Ie dereen, elke militaire comman dant, schoolhoofd, burgemees ter, ziekenhuisdirecteur, woord voerder van een vluchtelingen kamp, van hulpverleningsorga nisaties zoals het Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen, is bereid om je te ontvangen. Je kent de mensen en iedereen kent jou. Je moet er altijd voor zorgen dat ze niet op een silhouet schieten en dat jij dat silhouet bent." Van der Heijden had de mede werking van alle partijen brood nodig. Ze moesten allemaal be reid zijn om hun eigen getrokken grenzen open stellen. Zodat de konvooien met eten, medicijnen, reparatiemateriaal voor de hui zen, kleding, schoenen en gewas- senzaad de bevolking konden bereiken. „Als je wordt gebombardeerd door de Kroaten of door de mos lims, dan zijn ze niet je vriend jes. Maar je moet de humanitaire hulp op gang brengen en je doet toch zaken met ze. Maar zakelijk zijn daar is moeilijk. Die Bal kan-mensen onderhandelen pas met je als ze een band met je hebben. Je begint 's morgens om negen uur rustig met koffie en een borrel. De zaken komen daarna." Konvooien In de tijd dat Van der Heijden in Konjic zat, beheersten de Kroa ten de enige weg naar het ach terliggende gebied. Ze weigerden om konvooien door te laten. Om honderdenveertigduizend men sen niet van levensmiddelen en kleding verstoken te houden moesten de voedseltransporten door de lucht. „Elke avond en nacht gingen we er met twee teams op uit om te kijken of het aankwam en of er niets werd gestolen. De hulpgoe deren werden bewaakt tot ze op de verzamelplaats in de stad waren gedistribueerd. We con troleerden of ook de Bosnische Serviërs en Kroaten in de stad hun deel kregen. Een kilo rijst, een liter olie, een handjevol meel." Veel goederen komen volgens Van der Heijden ook aan bij de mensen voor wie ze zijn be stemd. Soms ook niet. Afgezien van een onwillige autoriteit kun nen de geografische omstandig heden de aankomst belemmeren. Een bergpas kan dichtge- sneeuwd zijn. Of de lading kan een halve seconde te vroeg uit een vliegtuig zijn gedropt. Dan komt hij een eind van de bedoel de plek terecht. „Zo'n pallet kan op een berg vallen. Voor ons is het statistiek. Voor die mensen betekent het een paar weken geen eten. Dat doet je iets. Soms moeten ze de spullen verderop in de sneeuw gaan halen. Dat doen mannen van over de zestig, want die hoeven niet meer naar het front. Ze moeten uren lopen. Berg op, berg af. Ze hebben geen keuze. Anders gaan ze dood. Ik zag daar vrouwen lopen in rokken van parachutestof, net zoals ze hier in de Tweede Wereldoorlog deden. Er is daar echt gebrek." Woedend Als de humanitaire hulp slaagt wordt een VN-waarnemer 'ont vangen als een vorst. Maar als de mensen 's nachts vijf, zes kilo meter in de vrieskou hebben ge lopen en hij moet zeggen: 'Sorry, vanavond geen dropping' zijn ze woedend. „Jan-met-de pet is natuurlijk desolaat. Die gewone mensen uit de kleine dorpjes van wie de bet-betovergrootouders in de achtertuin begraven liggen zijn altijd selfsupporting geweest en nu komen er zoveel vluchtelin gen bij. Die gewone mensen zijn gastvrij en vriendelijk en de oor log meer dan zat. Het geloof is naar mijn mening niet de reden om oorlog te voeren. Je hebt daar Kroaten die katholiek zijn en moslims en die beschieten elkaar. Ze zijn niet allemaal praktizend gelovig. Het is geen religieuze oorlog. Het is een oor log om macht. Zoals elke andere oorlog." In februari werd in het gebied waar Van der Heijden opereerde, het 'staakt het vuren' afgekon digd. Hij inspecteerde toen of de partijen elkaar in de loopgraven niet meer beschoten. Dat ge- FOTO RUBEN SCHIPPER beurde niet. Daarmee was de oorlog niet over. Nu bevechten moslims en Kroaten samen de Serviërs. Het geeft een gevoel van onmacht. „Maar als waarnemer moet je je tevreden stellen met lokale en tijdelijke succesjes die o zo be langrijk zijn. Het gaat erom dat het voedsel aankomt, dat de hos pitaals medicijnen krijgen, dat er voor alle partijen medische zorg is, dat de vluchtelingen kampen worden bevoorraad. Als ik honderdenveertigduizend mensen tweeëneenhalve maand te eten heb kunnen geven, ben ik blij." Verantwoord Persoonlijk vindt Van der Heij den dat er nooit een situatie mag ontstaan waarin de bevolking van Bosnië aan baar lot wordt overlaten. Op de vraag of het nog altijd verantwoord is om daarvoor jonge vrijwilligers in te schakelen antwoordt hij: „De minister zegt dat het nog steeds een verantwoord risico is. De dienstplichtigen gaan vrijwillig en ze worden voorbereid door de landmacht. Ik denk dat die voor bereiding voldoende is. Een waarnemer krijgt in tegenstel ling met en vrijwilliger altijd met de situatie te maken. Een vrijwilliger kan erin terecht ko men." Hij houdt de mensen die hij zelf voorbereidt op hun uitzending, altijd voor dat ze het onver wachte moeten verwachten. Dat ze bijvoorbeeld dode mensen kunnen zien. Hij is daar zelf niet gek op. Maar toen hij het trans port van een overledene moest begeleiden opende hij wel de kist. Om er zeker van te zijn dat er geen bom in lag. Voor een waarnemer geldt: eerst zien, dan geloven. „Een jonge soldaat hoeft die kist niet open te maken. Ze zien wel de doden en de verwoestingen. Ze zien de minachting voor elk leven. Dat de mensen, uit hun huizen zijn verdreven en dat er daarna de brand in is gestoken. Dat doet je wat. Op patrouille over de geitenpaden kwamen we bij een honderd jaar oud omaatje uit. Ze had de Balkanoorlog van 1912, de Balkanoorlog van 1913, de Eerste Wereldoorlog, de Tweede Wereldoorlog meege maakt en nu dit. Ze zei: 'Hier ga ik nooit meer weg'. Dan voel je je klein. Dan voel je de idiotie van de oorlog." Hyperventilatie Mensen kunnen door de vreselij ke dingen die ze in een oorlog beleven later een scala aan li chamelijke en psychische klach ten ontwikkelen, variërend van hyperventilatie, aangezichtspijn en verlammingen - en dat zijn er nog maar een paar - tot in het ergste geval zelfmoord. De Brit Salmon onderzocht dit stress trauma al na de Eerste Wereld oorlog met het doel hoe de troe pen het best inzetbaar konden worden gehouden. „Tijdens een oorlog valt eender de van de troepen uit door stress-reactie. Met de juiste voorbereiding en begeleiding kun je tachtig procent binnen vierentwintig tot achtenveertig uur weer inzetbaar krijgen. Zij hebben grote kans dat ze geen stress-trauma oplopen. De in druk is dat het goed werkt. Je zorgt ervoor dat er voltooiing .van een gebeurtenis kan plaats vinden. Dat het een plaats kan krijgen. Doe je dat niet, dan geneest de wond niet." Salmon concludeerde al dat on middellijke steun belangrijk is. Een waarnemer wordt indivi dueel uitgezonden. Hij kan niet bij landgenoten terecht. Hij werkt in een voortdurend wisse lend team van collega's uit alle hoeken van de wereld. Engels is hun taal. ,,'s Avonds laat zat je in een container met gaten van de gra naten een partijtje te schaken. Er ontstaat snel een hechte band. Dat is belangrijk. Net zo als het contact met het thuis front. De steun die ik vanuit Woensdrecht kreeg was perfect. Ik kreeg post, pakjes. Een simpel zinnetje we will wait for you doet zo goed." Opeens zegt hij dat de ervarin gen in Bosnië zijn leven hebben verrijkt. Op tweede kerstdag steeg het water in het nog geen anderhalve meter brede gangetje bijna tot zijn bed. Zo'n calami teit kan hij nu relativeren. En hij heeft geleerd hoe goed, veilig, democratrisch en vrij het in Ne derland is. Rond de bevrijdings feesten heeft hij daarover op een basisschool verteld. „Om bij te dragen aan het besef dat we het hier goed hebben, maar het dat niet komt aanwaai en."

de Stem | 1994 | | pagina 15