DE STEM Verzet tegen baggervergunning Instituut met koudwatervrees voor grote woelmuis' RAL ADVERTISING Fusie Rabobanken Nieuw-Namen en Hulst lijkt toch door te gaan Zerken van kindergraven Schippersvereniging Schuttevaer stapt toch naar de rechter l Zeven milieu-organisaties in beroep bij Raad van State over Westerschelde vernield in Kloosterande ard 118 1101 it 3-5* kt 10 lat 243 ige 23* enseweg 86 AN PvdA-statenlid Harm Yenekamp in betoog over bestrijding van de muskusratten: Effectieve strategie? Politie pakt bij inval twee mannen voor drughandel Gewonde bij botsing tussen vrachtwagens COMPUTER PRIMO MINITOWER Type 486DX2-66. Processor 486DX2-66 MHz. Intern geheugen 4Mb. Cache geheugen 128 Kb. Videogeheugen Local-Bus tMb. Local-Bus 2 x VESAiiW Harddisk 420 Mb. 2 x Serieel games. US-ASCII toetsenbord. Monitor 14" Super VGA kleur, r OS/2 WARP software voorgeinstalleerd. f INCLUSIEF BTW <ENNEUJKE FOUTEN VOORBEHOUDEN. PRODUK INFO iff) LIJN 1650-9850 van maandag t/mvriidag van 9.30- tot 17.00 uur ftwn pn|«; informattcL Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de .Kleintjes "-rubrieken Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen Zeeland WOENSDAG 28 DECEMBER 1994 DEEL 1 lanonze verslaggever (ieuw-Namen/Hulst - De fusie tus- n de Rabobanken in Nieuw-Na- en en Hulst lijkt alsnog door te ian. Het bestuur van de bank in jlieuw-Namen heeft een nieuwe al- lemene ledenvergadering uitge dreven met het fusievoorstel als jige agendapunt. Pe algemene vergadering van "het Rabo- faal Nieuw-Namen veegde zo'n voor- jel afgelopen september nog van tafel, een woordvoerder van dat fili aal staan de neuzen echter na een voor lichtingsbijeenkomst vorige week de zelfde kant op en staat niets meer de fu sie met de Rabobank Hulst in de weg. Meningsverschillen over de mogelijke fusie met de Rabobank Hulst vormden de aanleiding tot het ontstaan van een onwerkbare situatie bij de bank in Nieuw-Namen. Het bestuur van het filiaal stelde drie managers (de directeur, het hoofd Bin nenland en het hoofd Beheerstechnische Zaken) vervolgens op non-actief. Een medewerkster van de afdeling Ex terne Betrekkingen van Rabobank Ne derland in Utrecht meldt dat de laatste twee inmiddels een interim-functie ver vullen bij een ander Rabofiliaal. Voor de directeur is nog geen oplossing in beeld. Ook voor hem wordt binnen de Rabo-or- ganisatie naar een andere functie ge zocht. De fusiebesprekingen tussen de Rabo bank Nieuw-Namen en de Rabobank Hulst gingen een jaar geleden van start en waren enkele maanden geleden vrij wel rond. Het bestuur van de Hulster bank had zich al unaniem voor de fusie uitgesproken. Maar de ledenvergadering van het Nieuw-Namense filiaal gooide roet in het eten, door in meerderheid de fusie af te stemmen. Op de vorige week gehouden informatie bijeenkomst voor de 160 leden van de Rabobank Nieuw-Namen is indringend gesproken over de toekomst van het fili aal en zijn de voordelen van de fusie nogmaals uiteengezet. Volgens de woordvoerder van die bank zijn geen wijzigingen aangebracht in het voorstel. De fusie met Hulst is verder 'een eigen belissing', aldus die zegsman, en is niet ingegeven door landelijke ontwikkelin gen bij de Rabobank. Het bestuur geeft verder geen commen taar op het uitschrijven van de vergade ring. Secretaris H. Vercauteren verwijst naar voorzitter R. van Wesemael maar die is momenteel met vakantie in het buitenland. De algemene ledenvergadering beslist donderdag 12 januari opnieuw over de samenvoeging bij Hulst. Dat gebeurt in gemeenschapscentrum De Kauter, aan vang 20.00 uur. an onze verslaggever 3elgië verzetten zich tegen de vergunning die de minister Auto's total loss, bestuurders met schrik vrij can Verkeer en Waterstaat heeft gegeven om de Wester- schelde te baggeren en gelijktijdig te verdiepen. Van onze verslaggever Kloosterzande - Onbekende vandalen hebben in het kerst weekeinde vernielingen aangericht op de begraafplaats achter de roomskatholieke kerk van Groenendijk in Kloos terzande. De beheerder van de begraafplaats meldde de politie gisteren dat zeven zerken van kiiidergraven omver geduwd waren. Volgens J. van Damme van het r.k.-kerkbestuur zijn de vernielin gen in het kerstweekeinde ontdekt door een regelmatige bezoeker van de begraafplaats. Van Damme noemt de vernielingen heel vervelend maar ziet geen mogelijkheden voor het kerkbestuur om maatregelen te treffen om ze in de toekomst te voorkomen. „Ik weet bij God niet wat we er aan moeten doen. Je kunt toch moeilijk het kerkhof afsluiten. Dat werkt alleen maar kwaad in de hand." Van Damme denkt dat de vernielingen aangericht zijn door baldadige jeugd. „Opgescho ten gasten die zich lopen te vervelen." Enkele jaren geleden werden op de begraafplaats achter de r.k.- kerk eveneens vernielingen aangericht aan kindergraven. Toen werd een aantal zerken beklad met rode verf. lij een eerder verstrekte vergun ing was bepaald dat Vlaanderen maatregelen moest treffen om de vervuiling van de Schelde een lalt toe te roepen. „De water kwaliteit van de Schelde is voor ten belangrijk aantal onderdelen terder verslechterd dan verbe terd," schrijven zeven milieu-or ganisaties in een brief aan de Jaad van State, waarin beroep wordt aangetekend tegen de ver leende baggervergunning. Jfspraken De Nederlandse minister gaat er- tan uit dat de Vlaamse overheid iaar afspraken in het kader van mternationale verdragen na- iomt. Het blijkt echter volgens ie milieu-organisaties, dat dit niet het geval is. De verwachting m Nederland is dat de vuilvracht liit België gaat verminderen. Ge wezen wordt op de stopzetting van gips- en PAK's-lozingen ioor twee bedrijven in Vlaande ren. „Die stopzettingen kunnen niet gebruikt worden om een structurele trend in de ontwikke ling van de reductie van de vuil- uacht vanuit België aan te to nen. Het beëindigen van die lo zingen is namelijk geen gevolg van het milieubeleid van de over heid," menen de milieu-organi saties. Opgebaggerd slib uit het ooste lijk deel van de Westerschelde moet westelijk worden gedumpt. Het Verdronken Land van Saef- tinghe ondervindt nu al ernstige hinder van siib-stort. „Saefting- he verzandt zo snel dat onmid dellijk moet worden gestopt met storten op de lokatie Konijnen schor." Storting in het westelijk deel mag echter geen nadelige in vloed hebben op de natuurwaar den van de Hooge Platen. Ge vraagd wordt ook de verdieping swerkzaamheden in de vergun ning te betrekken. Immers de ge volgen zijn van grote invloed op de huidige situatie van de Wes terschelde. Omdat de verdieping niet in de vergunning is opgeno men, kan er ook geen bezwaar te gen worden aangetekend. Ge vraagd wordt aan de Raad van State te bepalen dat voor de ver dieping een Milieu-Effect-Rap port wordt opgemaakt. „Dan kunnen op een verantwoorde ma nier beslissingen worden geno men," luidt de stelling. Het be roep bij de Raad van State is on dertekend door de Zeeuwse Mi lieufederatie, de Stichting het Zeeuwse Landschap, de Vereni ging Natuurmonumenten, de Stichting Reinwater, de Stich ting Natuur en Milieu, de Ant werpse Milieufederatie en de Bond Beter Leefmilieu in Brussel Van onze correspondent Terneuzen - Met een schorsingprocedure gaat de schippersver eniging Schuttevaer proberen de demping van de Oostelijke kanaalarm in Terneuzen op te schorten tot er een ligplaatsen- beleid is overeengekomen met de gemeente. 16 januari zouden de werkzaamheden bij de Dam beginnen. Bij eên frontale botsing op de kruising Hasjesweg-Middenweg nabij Hoek werden gistermiddag twee personenauto's geheel vernield. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. Het ongevalomstreeks half twee, gebeurde doordat een in de richting Biervliet rijdende Franse automobilist uit Aix Les Bains te laat bemerkte dat hij linksaf moest slaan. Om deze zijweg toch niet te missen ging hij vol in de remmen, Daarbij raakte zijn voertuig in een slip en kwam frontaal in botsing met een uit de richting Biervliet naderende personenauto, bestuurd door een inwoner uit Terneuzen. Het gevolg was dat de Fransman met zijn auto in een naast de rijweg gelegen sloot belandde. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE In'een besloten vergadering gin gen de leden gisteren akkoord met het voorstel van het bestuur van Schuttevaer om een procedu re aan te spannen. Voorzitter E. Rensen: „Onze ver eniging is er niet in geslaagd om tot een vergelijk te komen met de gemeente. De gemeente Terneu zen is van mening dat wij geen gebrek hebben aan extra lig plaatsen. Wij zeggen van wel. Met de invoering van het vaartij-' denbesluit moeten schepen tien uur rust in acht nemen. Daarvoor verdwijnen er ligplaatsen bij de sluizen. Het probleem schuift dus op. Middels het opstarten van een procedure willen we de rechter vragen het werk drie maanden op te schorten tot de gevraagde lig plaatsen gerealiseerd zijn of er moet een ligplaatsenbelëid ko men waarin aangegeven staat dat wanneer de behoefte aan meer ligplaatsen aangetoond is deze er ook zullen komen." Wethouder J. van Rooijen werd tijdens het openbare gedeelte van de jaarvergadering op de hoogte muskusrattenbestrijding is veel te duur en niet doelmatig. FOTO JAAP WOLTERBEEK SOMS klinkt uit de mond van een Zeeuws statenlid een ongewoon fris geluid. Een eigenzinnig betoog dat in zijn relativering een heilig Zeeuws huisje omver trapt. Met argu menten een knuppel in het kippenhok gooien, dat deed een PvdA-sta- tenlid de afgelopen sta- tenzitting. Het muskus- rattenverhaal van de Tholenaar Harm Vene kamp. Van onze verslaggever Cees Maas OF WE hier in Zeeland van de ratten besnuffeld zijn. Met die prikkelende vraag besluit het statenlid Venekamp zijn toe spraak tijdens de laatste staten- zitting van het jaar. De politici in de banken giechelen nog wat na, het betoog was amusant. Boeien Venekamp is als een goede domi nee, hij weet de luisteraar te boeien, en weet zijn preken kort te houden. De man mengt zijn feiten met humor, maar de on dertoon is ernstig: ja mevrouw, we zijn van de ratten besnuffeld, want de muskusrattenbestrijding als achterhaald instituut is uitge groeid tot een veel te duur en on doelmatig werkend monstrum. Waarom te duur en waarom on doelmatig? Venekamp heeft er een studie van gemaakt en aan zijn research mankeert weinig. Hij begint een overzicht te geven vanaf 1905 toen de muskusrat ontsnapte uit pelsfokkerijen tot vorig jaar, toen de provincie Zee land 1,5 miljoen gulden uitgaf om 14.455 van die schadelijke gaten gravers te vangen. „Dat kostte dus bijna 110 gulden per dier," sneert Venekamp. Muskusratten, het mag bekend zijn, zijn vruchtbare en ijverige knaagdieren die graag gaten gra ven in oevers en nestholen bou wen in zee- en rivierweringen. De boel sodemietert in elkaar, de veiligheid is in het geding, en derhalve is het beest tot een na tionale vijand verklaard. Venekamp: „In 1986 kreeg de provincie de bestrijding van het Rijk overgedragen en om de sta tenleden te overtuigen, maakte de toenmalig Zeeuwse gedepu teerde in een commissievergade ring een mooi nummer met be hulp van een opgezette muskus rat en een bloedstollende film over het gevaar van deze groot uitgevallen woelmuis. Voorstel Die gedeputeerde kreeg zoveel meer geld van de commissie dan hij vroeg, dat hij met een aanvul lend voorstel moest komen om het geld op te krijgen." Geschiedenis, stelt Venekamp, kan best vermakelijk zijn, want toen dacht men werkelijk nog dat je ooit alle ratten zou kunnen uit roeien. Dat kan dus niet, en dat zal nooit kunnen. Venekamp haalt de bioloog Mi- das Dekkers erbij om die stelling te onderbouwen. Er zijn twee soorten dieren, de gemakkelijk uitroeibare waarvan er helaas veel voorbeelden te over zijn, en de slimme, niet-uitroeibaren, zo als mussen, duiven, muizen, ko nijnen en zoals broertje muskus rat. Nog even verder in deze theorie: muskusratten planten zich moei teloos voort en doen er nog een schepje bovenop als dat nodig is om de soort op peil te houden. Dan tellen de worpen van de wijfjes eenvoudigweg meer jon gen. Komen er te veel muskusrat ten in een gebied, dan daalt het aantal jongen per worp. Vene kamp: „Het is dus nogal hoog moedig om te denken dat wij mensen dat in de hand hebben." En dan gaat het nog slechts om het geboorte-overschot. Er is ook nog migratie. Venekamp: „Als wij hier in Zeeland kosten noch moeite sparen om zoveel mogelijk weg te vangen, ontstaat er een ruimte die binnen de kortste ke ren weer opgevuld is door vluch telingen uit België. Dat is ruimte, geschapen door onze bestrij ding." Er is geen enkele diersoort in Ne derland die op een dergelijke ge organiseerde manier vervolgd wordt. Venekamp noemt een handjevol instituten die hun be staan dankt aan de wollige ga tengraver, Komisch, pseudo-in- drukwekkende lange namen, zo als het Permanent College van Overleg Muskusrattenbestrij ding. Dan komt Venekamp bij zijn punt. In 1993 werd het leeuwe- deel van de ratten gevangen in de grensstreek met België. Op Schouwen, zijn in dat jaar der tien ratten gevangen waarvoor de aangestelde vangers 599 uur in het veld doorbrachten. „Dat is," zegt Venekamp, „iets meer dan een volle werkweek om één dier te kunnen vangen." Te duur Het beeld zet zich vast op het net vlies van de toehoorders. Een provinciaal ambtenaar, die zwoe gend met lieslaarzen aan de hele week door de poldersloten loopt te soppen, om één muskusrat in zijn vallen te vinden. Behalve te duur is de bestrijding dus niet doelmatig, voert Vene kamp (met nog meer voorbeel den) aan. En het is van belang dat dit verbetert, want komend jaar krijgen de waterschappen de be strijding te doen. Daarom is van daag dit debat. Venekamp houdt zijn hart vast. Hoe het wel moet weet hij wel. Stap af van het automatisme en de angst voor deze grote woel muis en concentreer het vangen in de grensstreek. Vang er in de trektijden maart en de herfst zo veel mogelijk weg daar. Zet in de andere regio's natuurlijke vijan den van de muskusrat uit, stoot- vogels, de hermelijn, de bunzing, de wezel en zelfs aan de das en de otter valt te denken. Die zijn veel goedkoper dan cao-ambtenaren die een week voor een rat door het veld rennen. Milieu-bewakers Realiseer je dat je de ratten nooit helemaal weg krijgt, en stel een hoger aanvaardbaar maximum niveau. Leid de huidige muskus rattenvangers, die een geweldige natuurkennis hebben, op tot be wakers van het milieu met of zonder opsporingsbevoegdheid, zeker nu de veldpolitie weg is heeft dat veel nut. De muskusrattenbestrijding, zo nadert Venekamp het slot van zijn betoog, is een eigen leven gaan leiden dat steeds belangrij ker is gemaakt en op een geven moment een instituut is gewor den waaraan men niet mag tor nen. Een instituut met koudwa tervrees voor een grote woelmuis is het. Wij hebben het zo gemaakt, maar gaan we er zo mee door? Vast niet} is de hoopvolle eindverkla ring van Venekamp. Want deze geachte afgevaardigden, en die van de waterschappen, ze zijn toch niet helemaal van de ratten besnuffeld? ADVERTENTIE RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van retail tot business-to-business. Benieuwd? Bel (013) 362021 gebracht van de plannen. „Het is het goed recht van Schut tevaer om naar de rechter te stappen. Wij zijn zover dat we aan het ligplaatsenbeleid wer ken. Wij zijn vanaf november hiermee bezig. We zouden de Schuttevaer denk ik te kort doen als we in deze korte tijd nu reeds beleid geformuleerd hadden. Het gaat over meer dan alleen lig plaatsen, maar over de hele be drijfstak. De Schuttevaer zal hier nauw bij betrokken worden. Ik vermoed dan ook dat het touwt rekken is om meer ligplaatsen." Overigens vermoedde de wethou der dat het nog enkele maanden kan duren voordat er een beleid geformuleerd is. Desondanks kondigde hij aan 16 januari ge woon met de werkzaamheden aan de Dam te zullen beginnen. Van onze correspondent Terneuzen - De Terneuzense politie heeft gistermiddag bij een inval in een woning aan de Grenulaan in Terneuzen twee mannen uit die plaats aangehouden. Verder is een geringe hoeveelheid softdrugs in beslag genomen. Twee in het pand aanwezige ads- pirant-kopers uit het Franse Axelin zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Een van de aangehouden mannen is een 22- jarige Terneuzenaar, verdacht van het handelen in softdrugs. Hij krijgt een proces verbaal. De tweede, een 19-jarige man uit Terneuzen, wordt als drugrunner verdacht en krijgt ook een proces verbaal. Tevens werd gistermiddag in de Terneuzense binnenstad een 22- jarige man uit Aardenburg aan gehouden. Hij bleek in het bezit te zijn van ongeveer een gram heroïne, dat in beslag werd geno men. Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Hoek - Een vrachtwagen geladen met biggetjes knalde gistermorgen om half negen op de snelweg bij Bergen op Zoom op een voor hem rijdende vrachtau to. Daarbij liep de bijrijder van de achterste vrachtwagen een borstfractuur op. Het ongeluk gebeurde rond half negen. De Franse chauffeur J. H. reed over de A 58 bij Bergen op Zoom. De man was de weg even kwijt, reed met een zeer lage snelheid al op de afslag naar Roosendaal en besloot echter toch rechtdoor richting Bergen op Zoom/Steenbergen te rijden. De achteropkomende J. W. uit Hoek had dat echter te laat door, kon niet meer uitwijken en knal de achter op de Franse vrachtwa gen. Daarbij raakte de cabine van de wagen fors beschadigd en de bij rijder gewond. De man moest in het Bergse Lievensbergzieken- huis worden opgenomen. De politie was de rest van de och tend bezig de weg vrij te maken.

de Stem | 1994 | | pagina 11