sa Westenburg Vredesoverleg met Syrië mislukt MASTER Arafat veroordeelt aanslag busstation meubelhuis nflIttt£Ul Duckh°|t| Colombiaanse guerrillagroep wil Nederlandse bemiddeling Hartaanval velt 'angry young' Osborne KORTING OP KORTING... 30% EXTRA KORTING Kerst vieren onder de rook van de vulkaan Kapers vooral belust op publiciteit DE STEM BUITENLAND Meerderheid VERZEKERINGEN SLUIT U BIJ: Breda Roosendaal Zundert 076-290290 01650-69000 01696-72248 100 SLAAPKAMERS LATTENBODEMS MATRASSEN WATERBEDDEN-KASTEN OP MAAT SLAAPBANKEN - DEKBEDDEN BEDTEXTIEL DE SLAAPKAMER VAN JE DROMEN ZONDAG OPEN ESSEN Damascus weigert in te stemmen met 'onmogelijke eisen' van Israël DINSDAG 27 DECEMBER 1994 A4 7.000 m MEUBELDESIGN Het voornaamste struikelblok was de Israëlische eis observa tiepunten te krijgen in de door Israël bezette Golan-hoogte in ruil voor terugtrekking van zijn troepen. Damascus weigerde hiermee in te stemmen. „Volle dige terugtrekking uit bezet ge bied betekent niet dat er een Israëlische aanwezigheid in dit gebied blijft, zelfs niet als die slechts centimeters groot zou zijn," aldus het regeringsdag blad al-Baath. Volgens diplomaten verwierp Syrië ook een Israëlische sugges tie dat een voorgestelde gedemi litariseerde zone aan de Syrische zijde groter zou zijn dan die aan de Israëlische kant. Israël zegt bereid te zijn zich uit de Golan terug te trekken, maar wil niet zeggen hoever het daarin wil gaan voordat Syrië formele be trekkingen met de joodse staat aangaat. Het overleg tussen Syrië en Is raël in Washington was het eer ste sinds Damascus de bespre kingen tien maanden geleden opschortte uit protest tegen de moord op 30 Palestijnen in He- bron door een joodse kolonist. De Amerikaanse coördinator voor het Midden Oosten, Dennis Ross, wil de gesprekken met de Syrische en Israëlische am- basdsadeurs na Nieuwjaar voortzetten. Ook de chefs van staven, de generaals Hikmat Chehabi en Ehud Barak, namen aan de be sprekingen deel. Het is het hoog ste militaire overleg tussen de twee landen sinds zij in 1949 een bestand sloten. De Israëlische regering heeft in tussen zondag haar parlementai re meerderheid vergroot door een derde partij in de coalitie op te nemen. Gonen Segev van de centrum-rechtse Yehud-partij wordt minister van Energieza ken. Segev neemt de portefeuille over van Moshe Shahal, die tevens minister van Politie is. Shahal krijgt er een nieuwe post bij, die van minister van Informatie. Verscheidene ministers en afge-' vaardigden van premier Rabins Arbeiderspartij hekelden dit be sluit: „De Israëlische democratie heeft geen ministerie van infor matie nodig, dat past eerder bij een militaire dictatuur." De coa litie bestaat nu uit de Arbeiders partij, de linkse Meretz en Ye- hud. De Israëlische premier Yitzhak Rabin heeft een onverwacht be zoek gebracht aan Oman, waar hij een onderhoud heeft gehad met sultan Qabous Ben Said. Het is voor het eerst sinds de oprich ting van de joodse staat in 1948 dat een Israëlische premier een bezoek brengt aan een van de koninkrijken aan de Arabische Golf. De vorst en de Israëlische premier kwamen bijeen om 'een impuls te geven aan het vredes proces in het Midden-Oosten'. Jeruzalem (rtr/afp) - PLO-leider Yasser Arafat heeft zondag in scherpe bewoordingen de aanslag veroordeeld die de militaire vleugel van de extremistische Hamasbeweging eer der op de dag bij een busstation in Jeruzalem pleegde. Bij de aanslag kwam een Pales tijn om het leven en raakten twaalf omstanders gewond. Mar wan Kanafani, woordvoerder van Arafat en de Palestijnse Au toriteit, zei dat de PLO-leider 'een scherpe veroordeling had uitgesproken over deze misdadi ge daad op de heiligste dag van de geboorte van Jezus Christus'. Bij de Israëlische radio meldde zich een anonieme beller die ver klaarde dat hij namens Al-Qas- sam, de militaire tak van Harnas, de aanslag opeiste. Het radiosta tion zei verder dat Harnas voor het einde van dit jaar nog meer tegen Israël gerichte geweldda-- dige acties zou uitvoeren. De Palestijnse dader blies zich zelf met explosieven op. Volgens een radiostation zouden de om standers door de zelfmoordactie lichte verwondingen hebben op gelopen. Palestijnse terroristen hebben de laatste maanden meerdere zelf moordacties uitgevoerd op Israë lische doelen, gericht tegen het vredesakkoord tussen Israël en de PLO. De grootste aanslag had plaats in oktober op een bus. Door deze zelfmoordactie van een Hamas-aanhanger kwamen 22 passagiers om het leven. Het Palestijnse zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho heeft be sloten Kerstmis toe te voegen aan de officiële feestdagenkalen der. Het kerstfeest krijgt daar mee dezelfde status als de isla mitische feesten. Arafat zou het besluit zelf genomen hebben. In het door de PLO bestuurde auto nome gebied wonen ongeveer 2500 christenen. De meesten van hen zijn grieks-orthodox. In Bethlehem vierden naar schatting 20.000 pelgrims zater dag het kerstfeest. De aanwezig heid van toeristen uit Jordanië, dat dit jaar een einde maakte aan 46 jaar staat van oorlog met Israël, weerspiegelde de veran deringen in het Midden-Oosten. (ADVERTENTIES) bedtime zondag13u. - 18u. zaterdag: 10u.-18u. week:9.30u. - 18u. vrijdag gesloten SPIJKER 57 tel. 00-32-3-667.38.43 A58, afslag Roosendaal-Nispen EUGD KAMERS BREDABAAN 397-399 - WUUSTWEZEL - BELGIË - TEL. 00-32-3-669 62 35 OPEN: WEEKDAGEN VAN 9 TOT 12 EN VAN 13 TOT 20 UUR ZATERDAG EN ZONDAG VAN 10 TOT 18 UUR DOORLOPEND. MAANDAG GESLOTEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Aangezien het om een Frans toe stel ging en er zich een veertigtal Franse passagiers in bevonden, bood Frankrijk direct 'alle nodi ge logistieke hulp' aan. De overi ge passagiers waren Algerijnen. Al snel was duidelijk dat het de kapers vooral ging om een forse hoeveelheid publiciteit. Het ka pen van een toestel van Air France,aan de vooravond van Kerstmis, was daar een garantie toe. Bovendien konden de terro risten de aandacht trekken voor het feit dat het precies drie jaar geleden was, dat het militaire bewind in Algiers een einde maakte aan het verkiezingspro ces, toen bleek dat de fundamen talisten de macht in het land zouden overnemen. In Algiers zelf gebeurde niets, totdat het commando zondaga vond een Franse passagier exe cuteerde, om de eis van een vertrek naar Frankrijk kracht bij te zetten. Van dat moment af wilde Frankrijk ook het vlieg tuig naar het land laten komen. Pas in de nacht van zaterdag op zondag gaf de Algerijnse presi dent Zeroual het groene licht. De Airbus landde maandagochtend omstreeks 3 uur op het vliegveld van Marseille. Conform de eis van de kapers werden de chemische toiletten geleegd en kregen de gijzelaars te eten. Maar de Franse autori teiten weigerden in te gaan op de eis om de tanks bij te vullen, zodat de Airbus naar Parijs kon vliegen. Halverwege de middag - nadat de gijzelaars voor een tweede keer te eten hadden ge kregen - lieten de kapers twee oudere gijzelaars vrij. Een televisie-camera legde de bestorming van het vliegtuig vast. Uit de beelden blijkt dat het zeker een kwartier duurde voordat de vier kapers waren gedood. De gendarmes zaten verstopt achter verrijdbare trap pen, die naar het vliegtuig wer den gereden. Direct nadat de deuren van de Airbus waren ge opend, werden de terroristen on der vuur genomen. Terwijl de acht eerste gendarmes nog in vuurgevecht waren met de ka pers, konden al zo'n 50 gijzelaars zich uit de voeten maken. De ontknoping doet de toch al moeizame relatie tussen Parijs en Algiers geen goed. Want de Algerijnen weigerden aanvanke lijk het vliegtuig te laten ver trekken, in de hoop zelf de ka pers onschadelijk te maken. Dat zou het blazoen van de Algerijn se machthebbers enigszins heb ben opgefleurd. Frankrijk zal in fundamentalistische kringen nu ongetwijfeld opnieuw worden afgeschilderd als steun en toe verlaat van het militaire bewmd. Het is daarom niet ondenkbaar dat Franse doelen de komende tijd opnieuw het doelwit zullen zijn van acties door fundamenta listen. De GIA wordt tot nu toe verantwoordelijk geacht voor de moord op ongeveer zeventig bui tenlanders in Algerije. (ADVERTENTIES) v.a. 27 december krijgt u bij elegante Vv damesmode in de malen 38 tol 60 op de gehele collectie; óók op de reeds afgeprijsde artikelen Ginnekenstraat 153/hoek Van Coothplein S Breda-Tel. 076-214965 S BUITENLAND K^RT Noord-Korea haalt fel uit naar VS Washington - Noord-Korea heeft gisteren verrassend fel uitge haald naar de Verenigde Staten. De autoriteiten in Pyongyang brandmerkten een vlucht van een Amerikaanse helikopter over Noordkoreaans grondgebied als 'doelbewuste spionage'. De harde woorden staan in schril contrast met de ontwikkelingen eerder maandag rond het helikopter-incident van 17 december, toen een Amerikaans hefschroefvliegtuig neerstortte op Noord koreaans grondgebied: Noord-Korea meldde een VS-afgezant toe te laten om de piloot op te halen die zij al ruim een week vasthoudt. Cruiseschip uit New York vertrokken New York - Het cruiseschip Queen Elizabeth II is zaterdag met een dag vertraging de haven van New York uitgevaren. Het mocht vrijdag niet richting Caribisch gebied vertrekken, omdat de Amerikaanse kustwacht vond dat het schip niet aan de veiligheidsvoorschriften voldeed. Nadat de problemen waren opgelost, gaven de autoriteiten in New York toestemming voor het vertrek. De kustwacht reageer de op klachten van talrijke passagiers, dat hun oversteek vanuit Europa was verstoord doordat de renovatie van het schip nog niet was voltooid was. Turkse radicalen krijgen zware straf Ankara - Een anti-terrorisme rechtbank in Turkije heeft gisteren 86 radicale islamieten tot gevangenisstraffen veroor deeld, variërend van drie tot 15 jaar. Tegen 26 van hen was de doodstraf geëist, wegens hun aandeel in ongeregeldheden vorig jaar juli in de stad Sivas. De demonstranten staken toen een hotel in brand, waarbij 37 mensen (meest niet-moslimse intel lectuelen) de dood vonden. Na de uitspraak braken ongeregeld heden uit. De aangeklaagde radicalen riepen 'Islam of de dood'. Strijd om dagblad in Belgrado Belgrado - Zo'n honderd medewerkers van het Joegoslavische dagblad Borba hebben het kerstweekeinde achter hun bureaus doorgebracht om te voorkomen dat hun krant door de regering van Slobodan Milosevic werd overgenomen. Afgelopen vrijdag benoemde de Joegoslavische regering een eigen hoofdredacteur, maar medewerkers beletten hem de toegang. Gisteren kwamen er twee versies van dezelfde krant uit, een onder staatsgezag en een van de redactie. De overheid voert een offensief tegen media die kritiek leveren op Milosevic. Het staatspersbureau Tanjug heeft de levering van nieuwsberichten aan de onafhankelijke. Borba gestaakt. Paus hekelt egoïsme en geweld Vaticaan - Paus Johannes Paulus II heeft zondag in zijn traditionele kerstboodschap egoïsme en geweld gehekeld en zich beklaagd over de vele oorlogen die de wereld teisteren. De paus richtte zich in zijn 'Urbi et Orbi' tot zo'n 50.000 mensen die op het plein van de St. Pieterskerk in het Vaticaan bijeen gekomen waren. Hij paus lanceerde een boodschap van vrede en hij riep alle volkeren op zich te verzetten 'tegen het egoïsme, de leugen en het niets ontziende streven naar eigenbelang'. Hij hield een pleidooi voor het afbreken van muren die 'ellende, werkloos heid, onwetendheid, onverschilligheid, discriminatie en intole rantie in stand houden'. StMnmg op Dimt 111 - Turnhout (B) Open van 11 tot 10 uur. - óók op zondag Bogota (rtr/anp) - Een marxistische guerrillagroep in Colombia heeft Nederland gevraagd te bemiddelen bij vredesonderhandelingen met de Colombiaanse regering. Volgens een lokaal televisiestation heeft de groep, het Nationaal Bevrijdingsle ger (NLA), daarop aangedrongen in een brief aan de Nederlandse ambassade in Bogota. De Colombiaanse minister van Binnen landse Zaken, Serpa, zei in een reactie dat de regering het verzoek van de groep om vredesoverleg in overweging neemt. „Wij sluiten niets uit," aldus de minister. President Samper kondigde vorige maand aan dat zijn regering bereid is opnieuw te gaan praten met het Bevrij dingsleger om het geweld en de schen dingen van de mensenrechten in het Zuidamerikaanse land te verminderen. Ook de Revolutionaire Gewapende Krachten van Colombia, de grootste guerrilla-organisatie van het land, heeft blijk gegeven van belangstelling voor gesprekken met de regering. Sampers voorganger, Gaviria, brak de onderhandelingen met het verzet twee jaar geleden af, nadat de opstandelin gen hadden geweigerd een staakt-het- vuren in acht te nemen. Dat Nederland benaderd is om te be middelen tussen guerrillastrijders en de Colombiaanse overheid ligt enigszins voor de hand. Eerder dit jaar legden namelijk honderden guerrillastrijders mede door Nederlandse bemiddeling de wapens neer. De Stroming van Socialis tische Vernieuwing (CRS) tekende be gin april een vredesakkoord met de Colombiaanse overheid. Via Pax Christi was Nederland bij dit akkoord betrok ken. Deze ex-guerrillabeweging is momen teel een legale politieke partij met twee zetels in het nationale parlement. CRS- voorzitter José Aristizabal was eind juni nog in Nederland en andere Wes- teuropese landen om steun te vragen voor het vredesproces in zijn land. De CRS probeert in de provincie Bollvar ook te bemiddelen tussen de overheid en de strijders van het radicale Volks bevrijdingsleger. Damascus (rtr/afp) - Vredesbesprekingen tussen Syrië en UT Israël zijn zonder resultaat geëindigd. Volgens het officiële f y>rkr/ni7 TUArTl 1" otoo/ C tvi APT* o T~k /V /V lz" cto i Syrische persbureau SANA is dit te wijten aan 'onmogelijke VJL UAll j W UI VLl LCCtlu tllCCl IJUUlvo lot 8 eisen' van Israëlische zijde. De Tjetsjeense hoofdstad Grozny wordt steeds meer een spookstad. Duizenden inwo ners zijn de stad uit gevlucht, naar het zuiden. De achterblij vers zitten angstig bijeen in de kelders van hun huizen zie foto), zodra nieuw gevaar dreigt. Russische gevechts vliegtuigen voerden zondag middag nog bombardementen uit Grozny. In Den Haag hebben onbeken den in de nacht van vrijdag op zaterdag een aanslag gepleegd op het kantoor van het solida- riteitscomité Nederland-Tsjets- jenië. De naar binnen gegooide bommen ontploften echter niet. foto epa (ADVERTENTIE) Door Susana Hayward San Nicolas (ap) - Norberto Mena en zijn bezopen vrienden hangen wat rond op het plein van San Nicolas de los Ranchos, een dorp aan de voet van de Mexicaanse vulkaan Popocateptel die dreigt uit te barsten. Mena wil voedsel, of op z'n minst een sigaret. De winkels in het stoffige dorp zijn gesloten. Het 12.000 inwoners tellende plaatsje ziet er uit als een spook- dorp. Er lopen alleen wat solda ten, zwerfhonden en waggelende mannen met rode ogen van de cider met toegevoegde alcohol, een lokale specialiteit. Mena is boer. Zijn vrouw en kinderen zijn geëvacueerd naaf Huhejotzingo, zo'n zestien kilo meter naar het zuiden. Kerstavond onder de vulkaan. Gezinnen zijn opgesplitst en de met linten in de nationale kleu ren rood, groen en wit versierde kerk is gesloten. „We zouden een groot feest in de kerk hebben vanavond," zegt Mena. „En kijk, er is niets. Kom, geef me wat te eten." Volgens een Aztekenlegende was Popocateptel een grote strijder die stierf van ellende toen zijn geliefde Ixtaccihuatl overleed. De vulkaan verwierf internatio nale roem door het verfilmde, in 1947 door Malcom Lowry ge schreven boek Under the Vulca- no en is bij helder weer zelfs te zien vanuit het door smog geteis terde Mexico Stad, 56 kilometer verderop. In Aztekentaal wordt een vul kaan een 'rokende berg' ge noemd. Toen de 5.397-meter ho ge berg vorige week maandag niet alleen rookte, maar ook as uitspuugde, gaven de autoritei- - ten van de deelstaat Puebla op dracht vrouwen en kinderen uit het gebied te evacueren. Zo'n 75.000 mensen werden verwij derd en hebben de kerstdagen doorgebracht in schoolgebou wen, kerken of bij familieleden. Tientallen soldaten zien er op toe dat er niet geplunderd wordt in de lege dorpen. Maar de 65-jarige maisboer Juan Castillo Cholula en zijn vrouw werken gewoon door. „Ik ga he lemaal nergens heen. Misschien weten de wetenschappers het be ter, maar ik heb van mijn ouders en grootouders geleerd dat als Popo uitbarst, we het uur, de dag, noch het jaar zullen weten." De laatste uitbarsting was in 1921. Maar volgens de plaatselij ke bevolking rommelt de Popo cateptel altijd. Veel mensen denken dat de nieu we regering van president Er nesto Zedillo de Mexicanen ge woon probeert af te leiden van de ellende van het afgelopen jaar; de politieke moorden, ont voeringen en de opstand van de indiaanse boeren in de deelstaat Chiapas. Van onze correspondent Bob van Huët Londen - De Engelse toneel schrijver John Osborne (65) is op kerstavond overleden aan een hartaanval. De contro versiële en briljante auteur van het baanbrekende 'Look Back in Anger' (1956) leed aan suikerziekte en was een notoir drinker. Hij werd vorige week opgeno men in een ziekenhuis nabij zijn woonplaats Clunton op de grens van Engeland en Wales. Het was John James Osborne die het gezapige na-oorlogse Britse theater een emmer ijswater in het gezicht smeet en confron teerde met alles wat hij haatte aan zijn geliefde 'Damn You England'. Het in 17 dagen ge schreven Look Back in Anger, het eerste van zijn realistische 'aanrecht-theaterstukken' sloeg in als een bom. De schrijver werd spoedig geïdentificeerd met zijn anti-held Jimmy Porter, een verbitterde academicus uit een arbeidersmilieu die in mes scherpe, rauwe, dialogen van leer trekt tegen de gevestigde orde en ook tegen zijn vrouw Alison, dochter van een kolonel. Look Back in Anger werd in 1959 verfilmd met Richard Bur-' ton in de hoofdrol. Ruim dertig jaar later liet Osborne zijn alter ego terugkeren in het stuk Deja Vu. Osbornes inspirerende haat leidde tot een reeks toneelstuk ken waarvan The Entertainer (1957), Luther (1961) en Inad missible Evidence (1964) als bes te worden beschouwd. Osborne begon zijn carrière als acteur. Pas als schrijver kreeg hij de gelegenheid diepe frustra ties over zijn omgeving, zijn land en de wereld van zich af te schrijven. De reputatie van een buitenge woon boze, niemand ontziende en bepaald onaangename man heeft Osborne zijn leven lang gekoesterd. Zijn eigen moeder omschreef hij als 'zelfingeno men, hypocriet, berekenend en Osborne...notoir drinker... foto ap onverschillig'. Vier van zijn vijf echtgenotes en de meesten van zijn vrienden werden eveneens door de modder gesleurd. Wijlen ex-vrouw Jill Bennett noemde hij steeds 'Hitler Later, als 'angry old man', ful mineerde de reactionair gewor den Osborne minder tegen het establishment - waarvan hij des ondanks een deel was geworden - maar des te meer tegen de Ieren, tegen 'flikkers', tegen de nieuwe liturgie in de Anglikaan- se' kerk, tegen moderne kunst en vooral tegen kunstcritci aange zien die lang niet allemaal onder de indruk waren van zijn werk en veel aanmerkingen hadden op zijn schrijfstijl - of het onbreken daarvan. Om zich te onttrekken aan de literaire drukte van Londen ver huisde Osborne acht jaar gele den naar het landelijke Shrops hire. In een recent interview liet hij weten dat het bergafwaarts ,ging met zijn gezondheid en dat hij zonder de zorg van zijn vijfde vrouw, Helen, waarschijnlijk al dood was geweest. Hij voegde er aan toe: „Maar wil wil er nou 110 worden als dat betekent dat je niet meer kunt roken en drin ken."

de Stem | 1994 | | pagina 4