iden Kiezers VVD niet tevreden Keukens ereld staan Gemeenten: Loon naar werken in cao '95 Stille tocht tegen wreedheden ex-Joegoslavië 'Strijd aangaan tegen onrecht' Nieuwe-stijl-dominee krijgt preekverbod JllWfOR CIJJB Begrip en verzoening "Onze loc komt eraan! DE STEM BINNENLAND A3 Weinig waardering voor Kok Politie onderschept cocaïne DESTEM Belangrijke mededeling voor gebruikers van medische hulpmiddelen COMMENTAAR BINNENLAND KORT Bolkestein erkent fout 60 SCHITTERENDE KEUKENOPSTELLINGEN Vanaf heden wij mei de uitverkoop van on/e merkkledinu k 27 DECEMBER 1994 DINSDAG 27 DECEMBER 1994 i "Wnü'* v "'#<*- jC* - W v- teSSfïïj»"* V jS^. 7*»> n "%v neva-r-' St2h^% - - •-■ - g*" - v J&"**'*—«CC- y-tv «CT-Y* FOTO MARTIN DE GOED weet dat het in een kind slu mert, opnieuw wakker make Kinderen voelen dat ze het zich hebben. Geef je een kind ruimte, dan kom je zeker voi verrassingen te staan. Voor door de enorme stortvloed va informatie die vandaag de da over een kind uitgestrooi wordt. Dan krijg je misschie een sprookje met een sterk band met het heden, maar mi de wortels in het oude sprookji waar het goede het slechte altij overwint. „Ik verwacht dat de puurhei van een kind als een rode draa door het verhaal zal lopen. Da je het kind weer herkent. Als z zich niet laten verleiden tot he herinkleuren van oude sprook jes, dan denk ik dat je iets var datgene dat kinderen écht bezij houdt, terug zult vinden. Wif weet hoe kinderen in sprookje: met de multiraciale samenlevini waarin ze dagelijks rondhuppe len, omgaan. Misschien krijg j< een moderne versie van het Le lijke Eendje." Het sprookje als de lieve nacht kus van vrouw Holle, als d( morele saus over de harde wer kelijkheid, als de katalysatoi van de fantasie. De Efteling ligt onder de winter- deken. Holle Bolle Gijs teert oj zijn zomervet, de koninginnel van het stoomcaroussel liggen ii de beautyfarm, de Droomvluch is net geland en op 1.300 scholer in Vlaanderen en Nederlani wordt met smacht gewacht o[ het einde van de kindervakantie Als ik de kamer van Ton van d< Ven uit ga, voel ik het weer. Iet: of iemand kijkt. In en ruk draa ik me om en tientallen bosnim- fen, blubbertrollen, twirrelfeëer en ander sprookjesvolk danst op de muren. Nog net voordat de deur dichtslaat glipt er een knip oog van vrouw Holle door de kier van de deur. doende kwaliteit voor een rede lijke prijs realiseren. Oost-Euro- pa heeft toch niet die schwung gemaakt die we verwachtten, zit er wel enige groei in." Maar zelfs al denk je alle risico s vooraf te hebben geëlimineerd, nooit heb je als touroperato alles zelf in de hand. „Turkije hadden we dit jaar volop inge' kocht. Prachtige bestemming- Dan gooien de Koerden er keer een bommetje, en je merK het meteen. Dat schrikt de WeIj' sen blijkbaar af. Terwijl, in Bot terdam hebben ze pas ook nog met granaten lopen gooien. bedoel maar. Maar ach, Turkt! trekt normaal gesproken w weer snel aan." r Het hele jaar door staat na hoofd naar vakantie. Volgen week góét ze ook. „Een wee j Tenerife. Nee, geen strand. Le ker golfen en een visje etenr| het terras. Zalig. En natuur ij meteen maar wat accomm0® ties bekijken, 'ns Zien wat onze klanten daar eigenlijk bieden hebben, volgend jaar. Den Haag (anp) - De bonden die onderhandelen over de gemeente-cao vinden dit voorjaar een werkgever te genover zich met een lege portemonnee en de sterke wens werktijden en sala- risopbouw vergaand te flexi biliseren. Loon naar werken (en niet lan ger naar aantal dienstjaren) hoort daarbij. Dat blijkt uit NG- magazine, het blad van de Vere niging van Nederlandse Ge meenten. Het College van Arbeidszaken, de werkgeversdelegatie, moet in januari nog wel naar zijn achter ban (de ruim 600 gemeenten met ruim 200.000 werknemers). In april loopt de oude cao af. De ambtenarenbonden zitten met hun salariseisen in elk geval op de geldontwaarding van naar verwachting 2,5 procent. Ze wil len bovendien de loonstijgingen in het bedrijfsleven volgen. Het CvA verwacht dat het moei lijk zal zijn de salarissen op het huidige niveau te handhaven. Wel is het dringend nodig iets te doen aan de betaling van hoog gekwalificeerd en ervaren perso neel, omdat dat steeds moeilijker te krijgen is. Gemeentelijke top functies zouden apart moeten worden beloond, buiten de cao om. Op lager niveau zijn er geen knelpunten op de arbeidsmarkt voor de gemeenten. De werkgevers willen 'eigen ruimte creëren', door werktijden en salarisstructuur flexibeler maken. Meest vergaand in dit verband is het loslaten van de relatie tussen dienstjaren en be loning. Werkgevers willen meer een verband leggen tussen gele verde prestatie en beloning, door bij voorbeeld een deel van de beloning af te laten hangen van de individuele of groepspresta- ties. Een tweede voorstel is aanpas sing van de werktijden. Koopa vonden en zaterdagen moeten reguliere arbeidstijd worden. Toeslagen kunnen dan verdwij nen. Dit sluit ook beter aan bij de voorstellen over ruimere win kelopeningstijden. Een ander voorstel is werkne mers de mogelijkheid te bieden salaris te ruilen tegen extra adv- dagen of om adv-dagen te ruilen tegen extra ouderschapsverlof. Het CvA spreekt van een 'a la carte-systeem' in de cao. Het CvA geeft de schuld van de gebrekkige financiële ruimte aan het Rijk. De koppeling tussen rijksbegroting en Gemeente fonds beperkt de gemeenten, die liever een relatie zien tussen de hoeveelheid geld die ze krijgen en de groei van de totale econo mie of de groei van de loonstij ging in de marktsector. De werkgevers voelen niets voor het scheppen van financiële ruimte door ambtenaren te ont slaan, omdat 'werk boven loon moet staan'. Hogere gemeentelij ke belastingen of duurdere dien sten ten gunste van de arbeids voorwaarden is eveneens 'geen creatieve weg'. Hilversum (anp) - Het beleid van het kabinet-Kok krijgt van de kiezers van regeringspartij VVD nog minder waardering dan van stemmers op oppositiepartij CDA. CDA-kiezers geven het kabinet een 5,7; voor WD-kiezers is het beleid niet meer dan een 5,6 waard. .Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerd onderzoek van het NIPO in opdracht van de EO. Het zou een paars beleid moeten worden, maar gezien de cijfer- waardering lijkt het meer op een grijs beleid, concluderen de on derzoekers. Zij ondervroegen 500 aanhangers van de vier grote partijen over het beleid van het kabinet. Dat het kabinet gemid deld nog uitkomt op 5,8 dankt het aan de achterbannen van PvdA en D66 die achtereenvol gens 6,6 en 6,1 geven. Het onderzoek van het NIPO ging behalve over het totale be leid van het kabinet-Kok, over vier afzonderlijke beleidsterrei nen: werkgelegenheid, milieu, asiel en justitie. Met name het asiel- en justitieel beleid is voor de kiezers van de WD slecht te verteren, zo blijkt uit de cijfers. Van de liberale stemmers vindt 89 procent dat het Nederlandse opvangbeleid voor asielzoekers beperkt moet worden (tegen 67 procent bij zowel de PvdA- als CDA-stem- mers en 77 procent bij de D66- kiezers). De WD-aanhang is er ook in meerderheid (76 procent) op tegen dat elke asielzoeker tegen elke negatieve beslissing in beroep moet kunnen gaan. Pv dA, CDA en D66 denken daar gezien de percentages van 46, 50 en 43 anders over. De manier waarop het kabinet is omgegaan met euthanasie en drugs roept de meeste weerstand op bij de CDA-achterban en het minste bij de PvdA-kiezers. Het kabinet heeft niet de juiste maatregelen genomen om de cri minaliteit te bestrijden, vindt 62 procent van de ondervraagden. WD, D66 en CDA zitten met achtereenvolgens 67, 61 en 59 procent het dichtst bij dit ge middelde; tegen 42 procent on der de PvdA-aanhang. Ook werkgelegenheidsbeleid boezemt tot op heden weinig ontzag in. Ruim een derde (39 procent) van de PvdA-onder- vraagden denkt dat het kabi netsbeleid duizenden banen zal opleveren. Met percentages van 15, 17 en 19 zijn CDA-, WD- en D66-kiezers daarvan veel min der overtuigd. een belangrijke ader van het Cali-kartel. De partij cocaine kwam woens dag, verpakt in vaten fruitpulp, per schip uit Colombia in Am sterdam aan. Toen de organisa tie zaterdag tot verspreiding van de partij overging, greep de poli tie in. Bij huiszoekingen in een aantal woningen en bedrijfspanden in en om Amsterdam ook sieraden en 1 miljoen (vermoedelijk cri mineel verkregen geld) in beslag. Het onderzoek naar de druglijn begon al in april en maakt deel uit van het doorlopende onder zoek van de regiopolitie Haag landen naar georganiseerde cri minaliteit vanuit Zuid-Amerika. Den Haag (anp) - De regiopo litie Haaglanden heeft zater dag ruim 1.000 kg cocaïne onderschept op locaties in Amsterdam en omgeving. De drugs hebben een straat waarde van ongeveer 100 miljoen gulden. De recherche verrichtte 24 arres taties, alle in de hoofdstad en omgeving. De verdachten zijn tussen 18 en 46 jaar oud. Het gaat om Colombianen, Bolivia- nen, Surinamers en Nederlan ders. Volgens de politie maken de ver dachten deel uit van een Colom biaanse criminele organisatie, 'NA BEVRIJDING komt verzoening,' hield koningin Beatrix ons in haar kersttoespraak voor. Het is waar, maar niet noodzakelijk, helaas. Verzoening vereist meer. Begrip, misschien zelfs respect voor anderen. Serviërs die moslims veryolgen, Hutu's die Tutsi's naar het leven staan en Russen die Tjetsjenen belegeren komen pas aan verzoening toe, als ze inzien dat de anderen net zulke mensen zijn als zij. En dat idee is zeldzaam geworden. Zo lang Oost-Europa nog zuchtte onder het juk van het commu nisme, was in dat deel van de wereld de menselijke gelijkwaar digheid officiële leer. Niet dat er geen vervolgingen waren. In tegendeel. Niet alleen tegenstanders van het regime hadden het hard te verduren, als het slecht ging werden hele groepen als zondebok aangemerkt. De Poolse pogroms van de jaren vijftig en zestig hebben bewezen dat de theorie van het systeem weliswaar gelijkwaardigheid kon preken, maar dat de praktijk anders was. Nationalistische of ethnische superioriteitsgevoelens werden over het algemeen echter onderdrukt. Tito's Joegoslavië bijvoor beeld was een eenheidsstaat, waarin de oude gedachte van Servische meerderwaardigheid niet langer geaccepteerd was. Het primitieve vooroordeel was evenwel niet met begrip en respect bestreden, maar met geweld. Er werd niet geargumen teerd, maar simpelweg verboden. Het is geen oplossing gebleken. Bij de eerste de beste aanleiding brak het vlies van uiterlijke beschaving. Begrip kan slechts ontstaan door contact en daaruit voortvloeiende kennis. Na-oor- ogse Westeuropese generaties zijn opgegroeid met internationa le uitwisseling. Optimistisch ingestelde organisaties van jonge ren en studenten propageerden de Europese gedachte. In de hoop zo onderling begrip en dus een betere en vreedzamere wereld te kunnen creëren. Veel heeft het niet opgeleverd. Weliswaar leeft West-Europa in vrede, maar verzoening en harmonie zijn nog ver te zoeken. Buitenlanders worden zodra het economisch een beetje slechter gaat, weer bijna automatisch het slachtoffer en onder de Nederlandse jeugd heerst een op een onbegrepen erfenis gebaseerd anti-Duits sentiment. Het is niets in vergelijking met ue agressie in de wereld-brandhaarden, maar een bewijs van een verzoeningsgezinde geest is het allerminst. Majesteit roept op tot bezinning in dit jaar van herdenken. Daarin neett ze meer dan gelijk, maar bezinnen alleen leidt niet tot Degnp en inzicht. Daarvoor zijn contacten en gesprekken nodig, «lis binnen de kleine Nederlandse maatschappij is dat moeilijk, steeds meer gaat het erop lijken dat de wereld in twee delen hofe" j' kl?ine groep die geld, macht en zonodig wapens een en de rest die niet veel anders kan doen dan haar onvrede Jii^u er? macflteloos gejammer uiten. Naar die steeds zwakker te ,uÜnk- kreuten'"isteren en daarop reageren, dat dient de inzet zijn Dij de herdenking van een halve eeuw bevrijding. Bij het voormalig Kamp Westerbork hebben gistermiddag zo'n 200 mensen deelgenomen aan een stille tocht om te demonstreren tegen de concentratiekampen, de etnische zuive ringen en de wreedheden en massale schending van mensen rechten in voormalig Joegoslavië. Vermoedelijk door mist en gladheid was het aantal deelnemers veel lager dan verwacht. De organisatie had op tenminste 1000 demonstranten gerekend. Voorafgaand aan de 25e Stille Tocht die sinds december '92 maandelijks in Westerbork plaatsvindt, sprak cabaretier Her man Finkers. Hij hield de demonstranten voor dat het te gemakkelijk is om met de beschuldigende vinger naar de verantwoordelijke politici te wijzen voor wat betreft het falend optreden van de internationale gemeenschap. „Wij zijn de hoofdverantwoordelijken voor het bewust de andere kant opkijken bij de volgende volkerenmoord, omdat wij als kiezers de uiteindelijke opdrachtgevers zijn,stelde Finkers. In Eindhoven werd op kerstavond voor het derde achtereen volgende jaar een fakkeloptocht tegen racisme gehouden. Er kwamen duizenden mensen; die opkomst overtrof alle ver wachtingen. De manifestatie werd in 1992 voor het eerst georganiseerd. Directe aanleiding waren de brandstichtingen dat jaar bij de moskee en bij het gebouw van de Turkse vrouwenvereniging in Eindhoven. foto anp (ADVERTENTIE) AWBZ-hulpmiddelen (bijvoorbeeld boor toestellen, aangepast meubilair, elasti sche kousen en prothesen) worden via de zorgverzekeraars vergoed. Hiervoor geldt tot nu toe een eigen bijdrage van 15%. Op 1 januari 1995 wordt deze eigen bijdrage afgeschaft. Wat blijft hetzelfde? Omdat iedereen voor schoenen moet betalen, geldt voor aange paste schoenen wèl een bijdrage. Bovendien is voor enkele hulp middelen, bijvoorbeeld hoortoestellen, een maximum vergoeding vastgesteld. Als u een duurdere uitvoering wilt, moet u het meerbedrag bijbetalen. Alles overzichtelijk in een folder. In een folder staat de nieuwe regeling met alle hulpmiddelen op een rijtje. Deze folder is vanaf 25 januari 1995 verkrijgbaar bij uw zorgver zekeraar, de huisarts en op het gemeentehuis. ZiekenfondsRaad Postbus 396, 1180 BD Amstelveen VERVOLG VAN VOORPAGINA Een periode van optrekken, glij den en stilstaan volgt. Er is tele foon in de trein om eventueel het thuisfront te bellen, zeggen de nog steeds glimlachende conduc trices. Maar ja, trein rijdt niet, dus telefoon werkt niet. En nee, in deze trein, een vrij nieuwe koploper, is toevallig geen mini bar. Wel delen de conductrices intus sen consumptiebormen uit die we bijvoorbeeld op een station kunnen verzilveren. Vanwege het ongemak. Heel aardig van de NS, echter nog even geen station te vinden. „Ik werk al 14 jaar op de trein, maar zoiets heb ik nog nooit meegemaakt," vertelt een van de conductrices. In Utrecht is een crisiscentrum ingericht. Want tientallen ande re treinen staan ook hartstikke stil. De goede raad zal ongetwij feld duur zijn geweest. „Ze zijn oude diesellocomotieven aan het opsporen," wordt verteld. „We hebben er nog een paar die voor goederentreinen rijden. Waar ze staan? Geen idee. En dan worden machinisten opgeroepen die zo'n ding kunnen rijden." Dat blijkt vooral het probleem. Want het is nog steeds Kerstmis en zoveel mogelijk NS'ers heb ben vrij gekregen. Hebben wel licht een rijkelijk besprenkeld Den Haag (anp) - „Wie vrij wil zijn moet de strijd aan gaan tegen het onrecht," al dus koningin Beatrix zondag in haar traditionele Kersttoe spraak waarin het herdenken van de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding centraal stonden. „Het verleden reikt ons de toets stenen aan die we nodig hebben om te blijven onderscheiden tus sen goed en fout. Of we dat morele besef nu wèl of niet ver binden met geloof in God, be vrijding kan niet worden losge maakt van de normen die het menselijk bestaan waardigheid geven," zo zei de koningin. Het scherpe beeld van 'goed' of 'fout' dat nu zo dikwijls ons oordeel over de oorlog bepaalt, berust op wijsheid achteraf. Toen was alles minder duidelijk, aldus de koningin. „Het verzet was niet algemeen; immers de meeste mensen verkozen zo ge woon mogelijk door te leven in de hoop vooral zelf te overleven. Anderen werden willoos slacht offer van het regime. Zij hadden Koningin Beatrix foto de stem/johan van gurp geen keus; het brute geweld trof mensen zonder onderscheid. Sommigen kozen totaal ver keerd; na vijftig jaar dragen vol gende generaties daarvan nog de littekens." Als mensen voor een onafwend bare keuze tussen goed en fout worden gesteld, is er geen zeker heid dat zij de juiste beslissing nemen, stelde de vorstin vast. „De herdenking van tirannie, verzet en bevrijding is daarom zo belangrijk, omdat zij ons con fronteert met de krachten van het kwaad, maar ons tegelijker tijd de waarden toont, van waar uit ideologieën van haat en ver nietiging kunnen worden over wonnen." Koningin Beatrix brak een lans voor samenwerking met de lan den van Centraal en Oost-Euro pa 'om de fundamenten te leggen voor een gemeenschap die haar grondslag vindt in de gelijk waardigheid van mensen. Waar die gelijkwaardigheid ontbreekt heersen geweld en wreedheid, zelfs in ons eigen werelddeel waar de herinnering aan de ver schrikkingen van de oorlog nog zo levend is'. De koningin zei in deze dagen in het bijzonder aan haar ouders te denken. „Bij alle zorgen om mijn vader overheerst dankbaarheid voor wat hij voor ons en anderen betekent. Veler gedachten gaan, ongetwijfeld terug naar zijn gro te inzet voor de bevrijding van Nederland." Actrice Lous Hensen overleden Amsterdam - De actrice Lous Hensen is zaterdag op 74-jarige leeftijd in Amsterdam overleden. Zij kreeg vooral bekendheid in de periode 1950-1966, toen zij verbonden was aan de Neder landse Comedie. Lous Hensen debuteerde in 1944 bij het Gemeentelijk Theaterbedrijf in Amsterdam en kwam meteen na de oorlog als actrice bij Comedia. Vijf jaar later stapte zij over naar de Nederlandse Comedie. Later speelde zij bij de gezel schappen Fact, Theater en Acht Oktober. Akzo Nobel breidt vezelproduktie uit Delfzijl - Aramid Products in Delfzijl, een dochteronderneming van Akzo Nobel, breidt de vezelproduktie fors uit. In 1994 is er bijna 8000 ton geproduceerd. In 1997 moet de produktie worden uitgebreid naar 15.000 ton per jaar. Bij Aramid Products wordt twaron geproduceerd. Om de produktie op te voeren, wordt dit voorjaar nieuwe apparatuur geplaatst. Deze investering moet het mogelijk maken om in 1995 10.500 ton polymeren aan te maken. Om de produktie uiteindelijk te kunnen uitbreiden naar 15.000 ton per jaar wil Akzo Nobel in Delfzijl nieuwbouw plegen. Wanneer met de bouw wordt begonnen is nog niet duidelijk. Gedetineerden ontsnapt uit gevangenis Hoorn - Uit de gevangenis de Krententuin in Hoorn zijn zaterdagmorgen drie gedetineerden ontsnapt. De zoekactie van de politie heeft nog mets opgeleverd. De gedetineerden (24, 30 en 34 jaar) ontkwamen door een dichtgemetseld raam open te trappen. Het metselwerk was vrijdag gedaan en was nog zacht. De drie mannen zaten korte straffen uit voor lichte vergrijpen. Op 20 november ontkwamen uit dezelfde gevangenis zeven gedetineerden van één zaal. De meesten van dit zevental zijn weer gepakt. Politie vindt lijk op strand Bloemendaal - De politie heeft eerste kerstdag op het strand in Bloemendaal het stoffelijk overschot van een man gevonden. Het slachtoffer lag begraven onder het zand en is vermoedelijk door verstikking om het leven gekomen. De man heeft vermoe delijk een kuil voor zichzelf gegraven als beschutting. Tijdens zijn slaap is de kuil ingestort. Uit zijn papieren blijkt dat de man een 33-jarige Moldaviër was. 'ING partner van Belgische Postbank' Amsterdam - De Internationale Nederlanden Groep (ING) heeft volgens de Belgische krant de Financieel-Economische Tijd vergaande interesse in De Postcheque, te vergelijken met de Nederlandse Postbank, Samen met Royale Beige staat ING op de 'short list' van de Belgische PTT om een alliantie met De Postcheque af te sluiten. De Belgische PTT wil het netwerk van 1800 postkantoren omvormen tot een distributiekanaal waar ook bank- en verzekeringsdiensten worden verleend en is daarom op zoek gegaan naar een strategische partner. Vianen (anp) - De classis Gorinchem heeft de gereformeerde kerken in de regio opgeroepen niet meer in zee te gaan met dominee Dick Voordewind uit Vianen. De initiatiefnemer van de zogenoemde nieuwe-stijl-kerkdiensten is volgens de regio nale kerkvergadering formeel niet bevoegd om te preken. kerstdiner genoten. En ook bij de Spoorwegen geldt: glaasje op dan niet rijden. De tijd verstrijkt langzaam. De mensen worden ongeduldig. Tot de conductrice met oprechte blijdschap omroept: „Onze loco motief komt eraan!" En inder daad, na een aantal minuten zet de trein zich in beweging. Volgend station: Dordrecht. Een eenzame reiziger stapt in, na drie uren wachten. De hele trein wacht vervolgens geduldig tot mijn hond, glibberend over het perron, zijn hoge nood heeft ge lenigd. De trein zet zich dan weer in beweging, rijdt en blijft rijden. Tot zijn eindbestemming. En de onze trouwens. Den Haag (anp) - WD-fractie- leider in de Tweede Kamer Bol kestein heeft de affaire rond Poncke Princen verkeerd inge schat. Hij zegt dit in een inter view. Bolkestein: „Minister Van Mierlo (van Buitenlandse Zaken) verze kerde mij dat het bezoek van Princen geen aandacht zou trek ken. Daarom verwachtte ik dat de visumverlening geruisloos zou verlopen. Dat was een verkeerde veronderstelling. De VVD was in eerste instantie akkoord met het visum, later tegen, maar stemde vervolgens toch tegen een zwaar politiek geladen CDA-motie. PvdA-minister Pronk van Ont wikkelingssamenwerking vindt dat Nederland de onafhankelijk heidsdag van Indonesië op 17 augustus moet erkennen. Vol gens Pronk blijkt uit de commo tie rond Princen dat Nederland zijn koloniale verleden nog niet heeft verwerkt. De 57-jarige Voordewind is nooit afgestudeerd in de theolo gie en beschikt evenmin over een preekconsent, de bevoegdheid om in gereformeerde kerken voor te gaan, zegt secretaris M. van Zelm van de classis Gorin chem. Hij heeft per brief ook de classis Alblasserdam en de pro vinciale kerkvergadering ver zocht geen zaken meer te doen met Voordewind. Van Zelm zegt dat de maatregel niets heeft te maken met de alternatieve kerkdiensten die Voordewind dit najaar in Am sterdam organiseerde. Maar door de publiciteit rond dit project is wel aan het licht gekomen dat de voorganger, die al ruim tien jaar tot ieders tevredenheid in de regio preekt, niet over de juiste papieren beschikt. „Het is een kerkordelijke kwestie." Voordewind zelf denkt daar an ders over. Hij legt wel degelijk een link met de 'succesvolle' diensten die kerkelijke en niet- kerkelijke gelovigen, EO-chris- tenen en New-Age-aanhangers dichter bij elkaar moesten bren gen. „Omdat het project zoveel aandacht heeft gekregen, zijn de kerken gaan steigeren. Ik denk dat zij bang zijn voor concurren tie." De gang van zaken bevestigt Voordewind in zijn mening dat de kerken ten onder gaan aan formaliteiten. Veel bezoekers van de nieuwe-stijl-kerkdiensten zijn volgens hem juist door deze kille houding uit de kerk ge stapt. „Het is nooit mijn bedoe ling geweest om een eigen kerk genootschap op te richten. Maar op deze manier krijg ik de bui tenkerkelijken natuurlijk niet dichter bij de kerken." (ADVERTENTIES) Nu reserveren voor '95 tegen de prijs van '94! Thomas Edisonweg 56, Bedrijvenpark Groenewoud II, Drunen. itverkoot O LC CD BREDA- EINDHOVEN -OOSTERHOUT EXCLUSIEVE KINDERMODE t

de Stem | 1994 | | pagina 3