i In hel spoor van Dracula HU Naar kastelen van Vlad de Spietser en Nicolae Ceausescu in Koemenië DE STEM GIDS DINSDAG 27 DECEMBER 1994 donderdag geslote" Bredabaan 424 Wuustwezel (B) alleen. 3 service. Door Hans van Alebeek Daar ligt hij dan. Onderin de kelder van een naargeestig warenhuis in Boe karest vind ik na lang zoeken Dracula. Geheel gestoken in een felrood pak, met brede riem en een grote, zwarte cape om. Zijn ogen staan wijdopen en zijn mond is rood van het bloed. Eén wit tandje is nog net te zien. Voor zes gulden gaat Dracula mee naar Nederland. Weer een aanwinst voor de familie knuf fels van dochterlief. Dracula is voor Roemenië wat Frau Antje is voor Nederland. Allebei zijn ze wereldberoemd met dat verschil dat het voor de Roemenen lastig reclame maken is met deze angstaanjagende, bijtende bloedzuiger. Waar schijnlijk daarom ook zijn in het voormalige Oostblok-land aan de Zwarte Zee nauwelijks vampier-souvenires te vinden. Het houdt op bij wat flessen drank met de beeltenis van Dracula en de knuffel-vampier pop. Wel is er een Dracula-rou- te, een toeristische autorit die onder andere voert langs het geboortehuis en graf van de man met wie alles begon: Vlad Tepes, zoon van Vlad Dracul. In het spoor van Dracula rij ik een deel van die route. Stank De Roemeense vorst Vlad Tepes alias Vlad de Spietser leefde van 1430 tot 1476. Zijn bijnaam de Spietser dankt hij aan de wrede manier waarop hij het Roemeense land Walachije re geerde. Duizenden misdadigers en vijanden werden door Vlad voor straf levend op houten pa len gespietst. Die aanblik en de bijbehorende lucht zorgden voor genoeg afschrikking. De ene kerel die het waagde over de lijkenlucht te klagen, ging zelf ook op de staak die speciaal voor hem een stukje langer was gemaakt. „Dan heeft hij zeker geen last van de stank van de anderen", sprak Vlad met ge voel voor humor. De Ierse schrijver Bram Stoker vond in de talloze gruwel- en griezelverhalen rond Vlad de Spietser inspiratie voor zijn ro man waardoor graaf Dracula uitgroeide tot een van de meest legendarische engerds aller tij den. Sinds het verschijnen van de roman in 1897 is het verhaal van de vampier die overdag 'no- sferatu' (ondood) in een doods kist ligt en 's nachts op zoek gaat naar vers mensenbloed al ontelbare malen herschreven, bewerkt en verfilmd. Francis Ford Coppola was in 1992 de laatste. Zijn Dracula-film volgt vrij strak het boek van Stoker dat begint en eindigt in het kasteel van Dracula. Over dat kasteel in Transsyl- vanië schrijft Stoker: Het is gebouwd op de rand van een afgrijselijke afgrond. Een groot kasteel dat meer op een ruïne leek. Uit zijn hoge, zwarte ven sters kwam geen straaltje licht en de gebroken kantelen vorm den een gekartelde streep tegen de maanverlichte lucht. Zoeken Zoeken naar dat kasteel is niet eenvoudig want volgens de overlevering heeft Vlad Tepes Dracula in minstens vier kaste len gewoond: Bran, Tirgoviste, Poienari en een ruïne op de berg Frumasaua. Eén daarvan steekt met kop en schouders boven de rest uit en dat is de burcht van Bran, een plaatsje zo'n honderd kilometer boven Boekarest grenzend aan het schitterende stadje Brasov. Hoewel dit kasteel zo ongeveer het minste met Vlad Tepes van doen heeft, staat dit slot alom bekend als Hét Kasteel van Dracula. Een toeristische trek pleister van jewelste waar in het hoogseizoen duizenden mensen op af komen. Een kas teel ook, zo werd deze zomer Het kasteel van Dracula in Bran. Sprookjesachtig mooi op een afbrokkelende rots. Grotendeels althans, want het verhaal wil dat het hoofd van Vlad ontbreekt. Bij zijn laatste veldslag met de Turken werd de vorst in 1476 letterlijk in mo tjes gehakt; dus niemand kan garanderen dat het lijk com pleet is. Bij opgravingen in de jaren der tig is echter wel zijn zegelring aangetroffen dus neemt men aan dat hier waarlijk Vlad Te pes Dracula ligt. Veilig opge borgen onder een dikke laag cement, met een kleedje erover, een vaasje bloemen erbij, een kaarsje en een portretje van de overledene. Vijfhonderd jaar later zucht Roemenië opnieuw onder het regime van een wrede heerser: Nicolae Ceausescu. Zijn schrik bewind eindigt met de bloedige decemberrevolutie van 1989, nu bijna vijf jaar geleden. Maar de erfenis van de dictator is nog overal tastbaar. Vooral in Boekarest waar deze Nieuwe Dracula zijn walgelijke paleis neerplantte. Een kasteel dat zijn weerga niet kent in Europa. Een paleis ook dat griezeliger is dan alle Dracula- kastelen bij elkaar. Miljard „Kijk maar eens naar de rot sen", zegt gids Mariana met zorgelijke blik wijzend op de fundering van het kasteel. „De rotsen brokkelen af en daardoor dreigt het kasteel van de berg af te schuiven." Oude kaas De rotspartij ziet er inderdaad uit als een enorm stuk oude kaas dat aan het afbrokkelen is. De bovenlaag van de rotsen heeft inmiddels al een behande ling gehad met een soort lijm die de stenen bij elkaar moet houden. Binnenkort gaat een aannemer ook het binnenste van de rots te lijf om te voorko men dat Dracula -hij zat hier enige tijd gevangen - zijn kas teel kwijtraakt. Helaas zal dat opknappen nog wel even duren want het kasteel wordt gerestaureerd zoals het in waarschijnlijk 1377 gebouwd werd: door tientallen mannetjes die met kruiwagens en lastdie ren alles de berg op moeten sjouwen. „Kom over drie, vier jaar nog maar eens terug. Dan is het wel klaar", hoopt Maria na voorzichtig. Het huis waar Vlad Tepes Dra cula geboren werd heeft de broodnodige renovatie al achter de rug. Dat huis staat in Sig- hisoara, nog verder weg in pik donker en arm Transsylvanië. Wie in deze streek rondrijdt, gaat een paar eeuwen terug in de tijd. Een tijd van paard en kar op de weg, zwoegende boe ren op het land, bejaarden die hout sprokkelen, ganzenhoed sters en herders die met enorme schaapskuddes het veld in trek ken. Wiegje Het stadje Sighisoara zelf is redelijk rijk. De Saksische Duitsers die zich in en om dit stadje vestigden -en nu weer bijna allemaal terug naar Duitsland zijn - maakten er een bloeiend handelscentrum van. Midden in dat prachtige cen trum, binnen de historische stadsmuren die hoog boven het stadje uitstijgen, heeft Dracu- la's wiegje in 1430 gestaan. Het gelige huis aan de voet van de grote klokketoren herbergt nu een bar en een klein restaurant waar het heerlijk eten is. Helaas (of juist expres?) geen spies. Spies. Dat brengt ons bij de dood en begraafplaats van Dra cula. Om precies te zijn: in Snagov, vlak boven Boekarest. Stoker beschrijft die begraaf plaats als volgt: „Ik bevond mij in een oude vervallen kapel die blijkbaar als grafkelder in ge- Op zoek naar de ene griezel loop je voortdurend tegen de andere aan. Dracula is het reisdoel maar eenmaal in Roemenië blijkt de erfenis van colle ga-engerd Ceausescu net zo tastbaar. Twee bloed dorstige heersers, dol op macht en mooie kastelen. Hans van Alebeek zocht de paleizen op en keerde - gebeten - terug uit donker Transsylvanië. Vlad Tepes, de echte Dracula. bekend, dat op instorten staat. Vlug naar Bran dus, voor het te laat is. Lieflijk Griezelig is het er allerminst. Hoog boven op de rotsen - dat klopt met Stokers verhaal, de rest niet - prijkt een sprookjes achtig paleis dat nog het meeste weg heeft van het Doornroosje kasteel uit de Efteling. Een wit te burcht, met een wirwar van FOTO'S VNU rooie daken op talloze torentjes, wandelgalerijen en balkonne tjes. Prachtig mooi, met dank aan koningin Maria die tussen 1920 en 1926 de oorspronkelijk lompe vesting omtoverde in een lieflijk paleisje dat er knap bij staat. De rooie daken zijn nieuw, de muren zitten stevig in het stucwerk en de houten vloe ren geuren overal naar de boen was. Wordt dit kasteel be dreigd? Langste end Toch trok de vampier, zoals altijd, aan het langste end. Want, zo gaat het verhaal in Roemenië, na vijf eeuwen nam hij nog wraak op de dictator die hem in wreedheid naar de kroon stak. Zoals bekend sloegen Nicolae en zijn vrouw Elena Ceausescu in de laatste dagen van decem ber 1989 op de vlucht toen bleek dat de opstand van het volk niet meer te temmen was. Het duo werd echter in de kraag gegrepen en na een bliksempro- ces op 25 december 1989 geëxe cuteerd. En dat gebeurde uitge rekend in Tirgoviste, de plaats waar Vlad Tepes Dracula jaren lang met harde hand regeerde. Da's geen toeval, zo vertellen de Roemenen. Mirakel Ceausescu liet voor dit prestige project een complete stadswijk slopen: 15.000 huizen gingen te gen de vlakte, evenals tientallen historische kerken en kloosters en 100.000 mensen werden ge dwongen om te verhuizen. Op deze vlakte werd een 3,5 kilometer lange boulevard aan gelegd met grote gebouwen aan weerszijden die bestemd waren voor regeringsfunctionarissen. Aan het einde van deze mega- oprit staat Ceausescu's paleis met naar schatting ruim 2.000 kamers en zalen. Het was bijna af toen de dictator van zijn troon werd gestoten. Nu wordt het gebruikt door het parlement en voor congressen. Want je moet toch iets met een gebouw dat naar schatting één miljard gulden gekost heeft. Hier ligt hij dus begraven: Vlad Tepes alias Vlad de Spietser, zoon van Vlad Dracul. Zijn graftombe, linksonder op de foto, ligt in een klooster op een eilandje in het meer van Snagov. bruïk was geweest. Ik ging zelfs de grafgewelven in. In twee er van zag ik niets dan de resten van oude doodskisten en hopen stof doch in de derde deed ik een ontdekking. Daar...in een der grote kisten lag op een hoop nieuw-opgedolven aarde: de graaf!" Anno 1994 kost het heel wat moeite om Dracula's laatste rustplaats (voor zo ver dat mo gelijk is...) te bereiken. De graf tombe van Vlad ligt namelijk in een klooster dat staat op een piepklein eilandje midden in het achttien kilometer lange Snagov-meer. Met de boot is het ruim een half uur roeien. Daar in de verte ligt het oude Byzan tijnse klooster dat Vlad Tepes vanaf 1456 uitbreidde. De klok ketoren en de waterput die hij liet aanleggen zijn er nog steeds, het klooster zelf staat in ie steigers. Daarbinnen moet hij liggen maar de deur is op slot. Na enige tijd komt een van de laatste vier kloosterzusters - een oud vrouwtje, helemaal in het zwart - met een knots van een sleutel aanschuifelen. Knirps-knoerps en de deur zwaait open. Helemaal achterin, bij het altaar is de tombe van Vlad Tepes, verzonken in de grond. Hier ligt hij dus echt. Volgens het verhaal van Bram Stoker sterft Dracula op 6 no vember, vlak bij zijn kasteel: „Ik zag de graaf in zijn kist liggen, op de grond. Er was door de val wat aarde over hem heen gekomen. Het was precies een wassen beeld en de ogen glinsterden van wraakgierige gloed. Nu zagen die ogen de zinkende zon en er kwam een triomfantelijke blik in, doch op hetzelfde ogenblik stak Jona thans mes hem in de keel en trof het mes van mijnheer Morris hem in het hart. Het leek een mirakel, maar voor onze ogen zagen we het hele lichaam in stof uiteenvallen... Ik eindig mijn indrukwekkende Dracula-tour luxueus in een vier sterrenhotel middenin Boe karest. Bij het wakker worden blijkt het gevreesde toch ge beurd. Ik ben gebeten, over heel mijn lijf. Door Dracula? Nee, door vlooien.

de Stem | 1994 | | pagina 21