Sloop van flats onvermijdelijk Hydro Agri breekt produktierecords degenheid Raadslid Wille: 'Oostburg bevredigt zich met kwartaalrapportage' RRA-NOVA Kerstviering voor gehandicapten Open-haardconcert zonder vuurwerk DAG klapper POLITIE PLAATSELIJK nieuws Woningbouwvereniging ziet geen toekomst voor Terneuzense flatwoningen rARTIKELEN -VE PRIJS Darticulieren KORTING DE STEM ZEELAND C2 de osseweil 3EMEENTE HONTENISSE GEMEENTE HONTENISSE ICENTRUM GEMEENTE HONTENISSE Burgerpatrouille in Zuiddorpe heeft rustige kerstwacht Stikstoffabriek in Sluiskil produceert steeds meer met minder mensen rapport het veiligste adres !R 1994 ins, bedankje, jubileum, i, huwelijk, verloving, ng, prestatie, examen, ibraham, enz. >er kolom 1.09 incl. BTW, regel verplicht. Foto of I, formaat 35 x 40 mm BTW. Overige tarieven op g. Foto's worden niet leretourneerd. 36882 of geef uw tekst >r plaatsing af bij één van en. Schriftelijke opgaven itend geaccepteerd indien es bekend zijn, ook indien :aling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten f van redenen te weigeren, tgever klachten bereiken egeven tekst behoudt de net recht voor om de naam thtgever bekend te maken. DINSDAG 27 DECEMBER 1994 Van onze correspondent Wil Verherbrugge Oostburg - „De derde kwar taalrapportage over 1994 is geen echte rapportage, on derbouwd met de nodige cij- fertjes, maar een politiek stuk geworden. Ter zelfbe vrediging van het college van Oostburg. Een rapportage waar de commissieleden op deze manier nooit om ge vraagd hebben". Deze kritiek uit L. Wille (PvdA) tijdens de commissie financiën van de gemeente Oostburg. Wille vond dat een dergelijke rappor tage onderbouwd diende te wor den met een heleboel cijfertjes en eventueel de doorgevoerde mutaties. „Het is nu een inter pretatie van het beleid. Een poli tiek stuk. Het hoort hier niet meer thuis op deze manier maar in de commissie Algemeen Be stuurlijke Zaken. Ga terug naar de cijfertjes," adviseerde hij wethouder A. Rosendaal. De so ciaal-democraat was zeker niet van plan om inhoudelijk op de kwartaalrapportage te reageren. Wethouder Rosendaal tilde niet zo zwaar aan de kritiek van Wille. Het moest ook meer ge zien worden als een stuk dat geschreven is over de voortgang van de beleidsvoornemens, gaf hij aan. „Je kunt er over discus siëren, maar het is eerder een mededeling. De PvdA'er bleef echter op het standpunt staan dat hij cijfertjes toch boeiender vond. „Als tus sendoortje ligt het op de ver keerde plaats." J. Suurmond, chef financiën, viel zijn wethouder bij. „Het gaat ook over de beleidsvoornemens van 1994. Het is wat aan de late kant omdat het de eerste keer is, maar het zal zeker nog een ver volg hebben". Aan het eind van de discussie zegde Rosendaal niettemin toe voortaan ook maar de kwartaalcijfers bekend te ma ken. Rosendaal maakte van de gelegenheid gebruik om de raadsleden in te lichten over Prolion. Deze firma uit Friesland maakt melkrobots en bouwt hier een nieuwe fabriek. Een Japanse firma zou interesse hebben in 34 melkrobotmachines. Of ze allemaal naar Japan gaan wilde de wethouder van finan ciën niet bevestigen. „Maar er is wereldwijd belangstelling. De orderportefeuille loopt goed. We zijn met de bouw in Cadzand gestart. Ik ontvang tot nu tot alleen nog maar positieve gelui den," zei hij. Rosendaal bezocht kortgeleden een bedrijf waar een dergelijke machine van Prolion geïnstalleerd is. „En dat zag er fantastisch uit. In de loop van 1995 zullen hier de arbeidsplaat sen ingevuld worden". Terneuzen - De sloop van de flats in de Alvarezelaan in Terneuzen is onvermijdelijk. Deze luie donder aaat vandaag Van harte: Frank, Natasja, Edwin, Rian, Benny, Nicola wethouders van Hontenisse kend dat de nieuwjaarsreceptie jden op dinsdag 3 januari 1995 30 uur in Hotel van Leuven, Hof te Kloosterzande. larte welkom. 19 december 1994. wethouders van Hontenisse, eester, Th.A.M. Steenkamp. is, F.M.M. van Kuppeveld. vethouders van Hontenisse maken in alle dorpskernen het huisvuil, in g 26 december 1994 (tweede kerst- cgehaald op dinsdag 27 december •gemeester, Th.A.M. Steenkamp ;retaris, F.M.M. van Kuppeveld. en geldig t/m 31-12-1994 AALSEWEG 70-HULST-TEL 01140-13738 j voorziening Tuin winkel Boomkweker'! vethouders van Hontenisse in verband met de voorbereid u rgerlijke stand- en paspoortwe 9 a.s. het bureau burgerzaken vrijdag 30 december 1994 geslo oliek. terecht voor aangiftes burgerlijk® overlijden). ling op donderdag 29 dece"]!f 20.30 uur vindt gewoon doorgany- meester, Th.A.M. Steenkamp taris, F.M.M. van Kuppeveld. Woningbouwvereniging Terneu zen ziet geen enkele andere mo gelijkheid maar gaat ermee ak- koord dat een onafhankelijk on derzoek mede bepaalt welke toe komst de flats hebben. Pe woningbouwvereniging maakt deze stap dit weekend in een informatiebulletin aan alle flatbewoners bekend nadat ze, tot grote ergernis van de bewo ners, maandenlang achter geslo ten deuren onderhandelde met de gemeente Terneuzen, Een beslissing over de flats is voorlopig uitgesteld omdat B en f van Terneuzen en de woning bouwvereniging op twee gedach ten hinken. B en W zien nog wel toekomst voor de verouderde flats, de woningbouwvereniging absoluut niet. In het bulletin biecht de woning bouwvereniging op hoe de direc tie tot het sloopbesluit is geko men. De zeven flats, met 176 woningen, zijn in 1967 gebouwd. In die tijd was er door de indus triële ontwikkeling van de ka naalzone (de komst van Dow) grote woningnood. Bij de ge meente heerste toen nog de ge dachte dat Terneuzen uit zou groeien tot een stad met 100.000 inwoners. Maar de werkelijk was anders. De bevolkingsgroeie stagneerde. Terneuzen heeft 35.742 inwoners en de verwachting, gebaseerd op de huidige inzichten, is dat Ter neuzen in het jaar 2015 36.484 inwoners heeft, een groei van 742 mensen. Daar staat een exploisieve groei van het aantal woningen tegen over. Terneuzen heeft nu zo'n 14,500 woningen, dat zijn er in 2015 16.500. „Er worden dus veel meer woningen gebouwd dan er op grond van prognoses nodig zijn. Simpel gezegd: als we niets doen zal de leegstand van woningen in Terneuzen stijgen van ruim 500 naar minstens 1500 over 20 jaar. En als er dan zo'n ruime keus is in Terneuzen, dan kies je toch veel gemakkelij ker voor comfortabeler aanbod dan vfer hoog trappen lopen, schrijft de directie van de wo ningbouwvereniging in het bul letin. De vereniging heeft vier moge lijkheden voor de flats op een rij gezet, dat varieert van het in standhouden met klein onder houd tot volledige sloop gevolgd door nieuwbouw van andere wo ningtypen. Instandhouden tot het jaar 2000 kost 11.000 gulden per woning, groot onderhoud 27.500 gulden per woning. Groot onderhoud met een aantal (ge wenste) verbeteringen zoals het aanbrengen van een lift kost tussen de 55.000 en 110.000 gul den per appartement. De huur prijs zou hierdoor echter dras tisch stijgen tot 850 gulden. De aangepaste flats zouden zich daarmee uit de markt prijzen. Ook sloop, gevolgd door nieuw bouw, is volgens de wonigbouw- vereniging een verliesgevende investering maar die verdient wel de voorkeur. I Paul Dombrecht en Jan Vermeulen Ue derde kerstviering voor verstandelijk gehandicapten in Kloosterzande trok maandag in de parochie van St. Marti- nus in Groenendijk met ruim vijfhonderd mensen een bijna volle kerk. De gladheid zorgde op het laatste moment voor afzeggin gen. Met name mensen uit het westen durfden de tocht niet te maken. Anders was volgens T. de Bakker van de parochie werkgroep de kerk stampvol geweest. Het was de eerste keer dat de .dienst in Groenendijk werd ge houden. Het idee is afkomstig van pastoor De Nijs uit Bier vliet waar de tivee vorige edi ties zijn gehouden. Pastoor De Nijs assisteerde gisteren pas toor Van 't Geloof. De traditie werd in Groenen- I Terneuzen - Porgy Bess - Open I haardconcert door hoboïst Paul I Dombrecht en pianist Jan Vermeu- llen - Werken van Ryelandt, Niel- Isen, Schumann, Kalliwoda, Saint I Saens, Ravel en Poulenc. Gehoord I op 26 december. I Door Jeanette Vergouwen I DE sfeer tijdens de open haard I concerten is altijd al speciaal. De 1 volle zaal bewees dat het publiek leen dergelijke afwisseling erg I waardeerde. I Dombrecht en Vermeulen had- I den een fijn programma samen- I gesteld waarbij Schumann de I centrale figuur was. Op het laat- moment werd het program ma gewijzigd en moest Schu- Imann wijken voor Carl Nielsen. I Het recital begon met de Sonati- |ne opus 28 van de Belgische Icomponist Ryelandt. De thema- Itiek is eenvoudig en niet echt ■boeiend. Hier en daar een virtu- |oos trekje, maar over het alge- Jmeen vrij braaf. |De Romanze en Humoresque van |Nielsen is toegankelijke muziek. I zijn twee partijen die elkaar [aanvullen en de beide musici nnen elkaar goed stimuleren, "och waren er enkele coördina tieproblemen die wellicht kun- jnen worden toegeschreven aan Pe niet ideale akoestiek. Pianist Vermeulen speelde Pa- ipülons van Schumann. Het is [vooral de literaire oorsprong die i belang is bij dit werk. Het is ^waarschijnlijk het eerste werk in pe muziekgeschiedenis waarbij ;een letterkundig werk muzikaal pertaald werd: de laatste blad zijden uit Flegeljahre van Jean Paul Vermeulen speelde het Werk mijns inziens met te weinig Tibato en daardoor werd de ver- elking wat grijs. Het salonwerkje van Kalliwoda ien Tsjechisch componist, die fapelmeester was en vooral wer pen schreef voor viool, vormde pet slot van het eerste deel. Tla de pauze was het de beurt pan de Franse componisten. Be gonnen werd met de Sonate opus f™ van Saint Saens. Hij schreef "et toen hij 85 was en combi- Peerde in de compositie het clas sicisme met het neo-classicisme pan de Groupe des Six. Na de aria in liedvorm van deel 1 komt er een allegretto met een pasto ral karakter dat begint met een recitatief van een bucolisch zin gend karakter, dat hernomen (vordt in de slotcadens. Het laat- |te deel is geestig en bekoorlijk. Het vormde de ideale overgang naar de Sonate van Poulenc. Het publiek kreeg echter eerst nog het impressionistische Jeux d'Eau van Ravel voor piano te horen. Het werd met veel gevoel, zonder bravoure, meesterlijk uit gevoerd. Het recital werd besloten met de sonate van Poulenc die begint met een Stravinsky-achtig the ma van de hobo terwijl de piano zacht met geaccentueerde acht ste noten begeleid. Daarna ver andert het karakter in een leven dige ritmische dialoog tussen de beide instrumenten. Het scherzo is levendig en vrolijk en het slotdeel Déploration is eerder in getogen. Het werk miste het extroverte en het geheel kwam (ook door de kleine foutjes) niet sprankelend over. dijk op gepaste wijze voortge zet. Net als in Biervliet was er een levende kerstal te zien. „Met een echte Maria en een echt kindje, een ezel, een stier en een schaap met twee klein tje van vijf dagen oud,aldus De Bakker. De parochiewerk groep had een nieuwe kerstal gemaakt met oude lantaarns en een rieten dak. De kerstal wordt overgedragen aan de werkgroep Kerstvieringen Zeeuws-Vlaanderen die in sa menwerking met de Vereniging van Ouders van Verstandelijk Gehandicapten, de kerstdienst organiseert. De dienst in Groenendijk werd gisteren muzikaal begeleid door de koninklijke harmonie St. Cecilia uit Kloosterzande en het kinderkoor van basis school Ter Duinen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE (ADVERTENTIES) 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servtceslatton WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telelax 01140-10856 ■!»L-tUil:l.l.» Van onze verslaggever Zuiddorpe - Het clubje van vijf burgers dat in Zuiddorpe nachtelijke patrouilles houdt heeft een rustig Kerst gehad. Er zijn geen inbrekers op heter daad betrapt, er zijn ook geen verdachte personen of auto's in het dorp gesignaleerd. „Alles is rustig geweest," zegt het PvdA-raadslid R. van Hoecke, een van de initiatiefne- Het afgelopen weekend is op wisselende tijden per tourbeurt gepatrouilleerd. De mensen gaan afzonderlijk op pad. De Zuid- dorpenare verwachten dat er van nachtelijke surveillance een preventieve werking uitgaat. Het initiatief kwam een paar weken geleden tot stand na een golf van inbraken en autodief stallen. die het dorp de laatste maanden teistert. De club van vijf handelt niet op eigen gelegenheid. Zowel burge meester W. de Graaf als de poli tie weten ervan. mm Van onze verslaggever Frank Deij Sluiskil - Stikstoffabriek Hy dro Agri in Sluiskil verwacht het jaar af te sluiten met records in vier van de vijf produktiestromen (ureum, salpeterzuur, nitraten en C02). Alleen de produktie van ammo niak blijft iets achter maar komt toch aardig dicht in de buurt van het record aan het eind van de jaren tachtig: 1,5 miljoen ton. De ammoniakproduktie draaide af gelopen jaar op volle toeren. In 1993 nog lag de Reforming C, de oudste ammoniakfabriek, vijf maanden stil. Algemeen directeur L. Grisolia is er echter niet de man naar om met deze gunstige bedrijfsresul taten op zak, Hydro Agri maakte ook meer winst, een rondedans te maken. De winstgroei is naast hogere ammoniakprijzen, een lichte stijging van de prijzen van stikstofhoudende meststoffen en meer afzet, voor een groot deel te danken aan kostenbesparin gen. Energie Hydro Agri, dochter van Norsk Hydro, slaagde er de afgelopen twee jaar in om de vaste kosten met 25 miljoen gulden terug te brengen. Maar hij wil aan het eind van volgend jaar naar een besparing van 30 miljoen toe. „Teneinde de rentabiliteit van onze onderneming blijvend te verhogen zal het proces van ra tionalisatie en innovatie onver minderd voortgezet dienen te worden. De mogelijkheden om' bestaande installaties door ver beteringen en verdere automati sering effectiever te benutten zijn nog lang niet uitgeput," zegt hij in een terugblik op 1994. Een voorbeeld daarvan is de mo dernisering van de oudste am moniakfabriek, de Reforming C. De directie van Hydro Agri be sloot vorige week 70 miljoen gulden in de fabriek te stoppen. De aanpassingen zijn gericht om het energieverbuik van de fa briek met zo'n vijftien procent te doen dalen. Dumpprijzen Een andere manier om de op brengsten te verbeteren is de verkoop van energie van een nieuwe transformator in de elek trische centrale. Hydro Agri heeft overcapaciteit en levert 45 megawatt aan het openbare energienet. De contracten met Delta Nutsbedrijven zijn inmid dels afgesloten. Grisolia tempert het enthousias me omdat de traditionele afzet- .markten van Hydro Agri nog steeds worden bedreigd. Het stikstofverbruik is sinds eind ja ren tachtig van 10,5 miljoen ton per jaar gedaald naar een niveau van 8,5 miljoen ton. Naar ver wachting zal dit niveau rond het jaar 2000 op 7,5 miljoen ton liggen. En aangezien de Europe se kunstmestproducenten een produktiepotentieel van 12 mil joen ton heben is er nog steeds sprake van overcapaciteit. Daarnaast heeft Hydro Agri con currentie uit de voormalige Oostbloklanden en de voormali ge Sovjet Unie die hun binnen landse markten hebben zien af brokkelen en met dumpprijzen de Europese markt opgaan. De export naar werelddelen als Afrika, Azië en het Midden-Oos ten gaat nog steeds omhoog maar ook daar begint de situatie te nijpen. „Daar wordt onze con currentiepositie zwaar gehin derd door de opkomst van kunstmestproducenten in landen rond de Perzische Golf, waar de aardgaskosten lager liggen dan in West-Europa". Personeel De noodzaak om de produktivi- teit te verhogen zal, nog meer dan het tot nu toe het geval is geweest, gevolgen hebben voor het personeelsbestand. Bij Dow Chemical loopt een programma om wereldwijd de produktie te verdubbelen met de helft van het huidige personeelsbestaan. Ook kunstmestfabrikant Zuid-Che- mie en buurman Cokesfabriek slaan de weg in om meer met minder personeel te doen. Akzo Nobel-topman C. van Lede zei afgelopen weekend dat deze ver nieuwingen niet meer tegen te houden zijn. „Bij de vezeltak van Akzo Nobel wordt nu met 16.500 mensen het zelfde aantal tonnen gefabriceerd waar in 1970 nog 40.000 werknemers voor nodig waren." Directeur Grisolia laat zich er in zijn terugblik op dit jaar niet anders over uit dan dan het 'kritisch volgen van de perso neelsbezetting noodzakelijk blijft'. Hydro Agri stootte de afgelopen twee jaar via een se niorenbeleid zo'n 110 werkne mers af. Er werken nu 734 men sen in Sluiskil, in 1988 waren dat er nog 1000. Waar vindt u waterwegen voor snelle aan- en afvoer en prachtige waterpartijen voor de juiste ambiance? Bedrijvenpark Handelspoort Voor inlichtingen: 01150-75460 MARKTEN SINT NIKLAAS Verzamel en ruilbeurs - Textiel- huis in Mercatorstraat - Van 9.00 tot 12.00 uur - info: 00-32.3.7706340 THEATER MIDDELBURG Alleen op de Wereld (gedanste musical) - door Opus One - Stads schouwburg -19.30 uur 20) KLASSIEK TERNEUZEN Frank Groothof (familievoorstel ling) - 'De Thuiskomst van Odysseus' van Claudio Monteverdi - Zuidland- theater -19.00 uur DIVERSEN CLINGE Café De Gouden Kroon - 14 00 uur kerstkaarting HULST Kerstvakantiemiddag - Van Jeugd Vakantiewerk - In 't Jagertje - 14.00 tot 16.30 uur 0,50) KLOOSTERZANDE Café De Reizende Man -19.30 uur vleeskaarting ST.-JANSTEEN Café Zondags Vermaak -14.00 uur vleeskaarting WAASLAND en ZEEUWS-VLAAN DEREN Grensoverschrijdende kerststal lenroute - Bezoek aan verschillende kerststallen en evocaties in de ge meenten Sint-Gillis Waas, Beveren, Stekene, Hulst en Axel. (van 23 dec tot 7 jan) HOEK De Braakman - Bridge Sociëteit Oostburg - eindejaarstoernooi voor iedereen - 42 spellen, normaal ge wassen in twee zittingen -10.45 uur FILMS GOES Grand Theater 14.00 en 19.00 uur De Leeuweko ning 21.30 uur The Specialist HULST De Koning van Engeland 13.45 en 16.15 uur De Leeuweko ning 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur Junior 19.00 en 21.30 uur Timecop 13.45, 19.00 en 21.30 uur Only You 13.45, 16.15, 19.00 en 21.30 uur The Lion King 13.45 en 16.15 uur Miracle on 34th Street 16.15, 19,00 en 21.30 uur Interview with the Vampire OOSTBURG Ledeltheater 14.30 uur De Aristokatten VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 14.00, 19.00 en 21.30 uur The Lion King 14.00 en 19.00 uur De Leeuweko ning 21.30 uur Timecop 14.00 en 19.00 uur Miracle on 34th Street 21.30 uur Interview with the vampi re 14.00 en 19.00 uur Junior KNOKKE Beverly Sereens 15.00 en 17.30 uur De Leeuweko ning 20.00 en 22.30 uur The Lion King 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur The Mask 17.30, 20.00 en 22.30 uur Interview with the vampire 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Timecop 15.00 uur Miracle on 34th Street Horloges Axel - Zaterdagmiddag ont dekte een Axelse juwelier dat uit vitrine van zijn winkel aan de Noordstraat te Axel een twintigtal horloges waren ont vreemd. De totale waarde hiervan bedraagt ongeveer tienduizend gulden. Inbraken Hulst/Zuiddorpe - Met de aanhouding van een 35-jarige man uit Bergen op Zoom is klaarheid gebracht aan een tweetal inbraken in woningen te Hulst en Zuiddorpe, ge pleegd op 15 december van dit jaar. De man werd zaterdag in Hoogerheide aangehouden, verdacht van het plegen van enkele inbraken in West Bra bant. Schoorsteenbrand Terneuzen - Zaterdagavond brak een brand uit in een schoorsteen van een woning aan Het Zijpe in Terneuzen. De brand ontstond vermoede lijk door oververhitting van het rookkanaal door een bran dende open haard. De schade is aanzienlijk. De brandweer van Terneuzen had het vuur spoedig geblust. Clinge KAARTING MALPERTUUS - Bieden. Aantal deelnemers: 40. Uitslag:l. P Ras 2. A Pica- vet 3. mevr. Gijsel-Hillaert. Uitslag kampioenschap bieden 1994: Kampioen: A Picavet 2. mevr. Lernout-Meijs 3. A Buijze 4. G Gijsel 5. K Kayzer. Sint-Jansteen SYLVESTERMIDDAG - De voetbalvereniging Steen houdt op zaterdag 31 december in samenwerking met de club van honderd een Sylvester- middag in café de Kroon van 15.00 uur tot 18.00 uur. Leden, donateurs en begunstigden kunnen meedoen aan kaarten, biljarten en tritsen. Kloosterzande REISINFORMATIE - Op maandag 16 januari 1995 wordt door de Rabobank Kloosterzande-Graauw een reisinformatie-avond gehou den over Griekenland en Flo rida, De presentatie vindt plaats in zaal 'De Reizende Man' te Kloosterzande. De avond begint om 19.30 uur en bestaat uit 2 uitgebreide vi deo-presentaties over beide landen. In de pauze krijgt men een hapje en een drankje aan geboden. Belangstellenden kunnen zich tot 5 januari bij de bank opgeven. Vogelwaarde KERSTBOOMVERBRAN DING - Op vrijdag 6 januari 1995 wordt door stichting Walhalla in samenwerking met de vrijwillige brandweer uit Vogelwaarde weer een kerstboomverbranding gehou den in het wandelbos. De kerstbomen kunnen op vrijdag 6 januari tussen 15.00 en 17.00 uur op de brandplaats worden ingeleverd. Voor elke ingele verde boom krijg je een lot voor de loterij die 's avonds in de brandweerkazerne wordt gehouden. Vanaf 18.30 uur kunnen de kinderen uit Vogelwaarde een gratis lampion ophalen in de brandweerkazerne. Om 19.00 uur wordt dan in optocht op getrokken, onder begeleiding van de brandweerauto, naar de brandplaats in het wandel bos. Daar zullen de bomen dan door de brandweer wor den aangestoken. Na de kerst boomverbranding is er voor iedereen in de brandweerka zerne chocolademelk en spe culaas. Ook vindt hier dan de verloting plaats voor de kerst- boommloterij. Hulst NIEUWSJAARSRECEPTIE - Op dinsdag 3 januari houdt het Katholiek Vrouwengilde een nieuwsjaarsreceptie in het Reynaertshof. Van 14.00 tot 16.00 uur zijn de leden wel kom. Absdale KAARTING - In ski-centrum Absdale wordt woensdag 28 december een kaarting gehou den. Aanvang 19.30 uur, in schrijven vanaf 19.00 uur. BEVEILIGING eon begrip in service en de elektronica van morgen.... Erkend Uneto Beveiligings installateur Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 i

de Stem | 1994 | | pagina 15