Gezinszorg zwaar onder druk DE STEM Belastingdienst opent volgend jaar bezoekadres in Oostburg Zeeland had weinig hinder van gladheid JfiSSïïïS Goed jaar voor Rode Kruis-colonne in Hulst-Hontenisse Kerkdienst IJzendijke gaat bijna in rook op De Rede in Terneuzen gaat op proef fuiven Zeeuws-Vlaanderen moet geld inleveren ten gunste van grote steden Kolibries trekken volop publiek naar vogelshow Man uit Goes wordt mei mes in buik gestoken Kerststal Axel brandt af na brandstichting Stadswachten houden toezicht MMMM Ylissingse vrouw overleden na val in portiek Slaapkamer in Goese woning brandt uit iets te Koop aan te bieden? Met een „kleintje in De Stem heeft u absoluut het meeste succes Immers vele tienduizenden Stemlezers/leze- ressen (ruim 6 van de 10) hebben speciale be langstelling voor onze „kleintjes -rubriek Te koop aangeboden Zeeland DINSDAG 27 DECEMBER 1994 DEEL fan onze verslaggever jostburg - De verdwijning van het telastingkantoor uit Oostburg heeft I00r de behandeling van de belas- ingzaken van particulieren in fet-Zeeuws-Vlaanderen geen ge- /olgen. De belastingdienst opent 1 naart volgend jaar in Oostburg een lezoekadres voor de behandeling (an belastingzaken. Mensen kunnen met ingang van die datum terecht in het kantoor van de PTT aan de Grote Beer in Oostburg. Het is mogelijk op woensdagen tussen 8.30 uur en 12.30 uur en 13.30 uur en 16.30 uur telefonisch een afspraak te maken. De datum 1 maart is nog onder voorbehoud. Dat heeft te maken met de voortgang van de herinrichting van het postkantoor die begin volgend jaar van start gaat. Tot de dag van de ingebruikname van de balie in het postkantoor blijft de belastingdienst echter gedurende een dag in de week (woensdag) bereikbaar op het huidige adres aan het Ledelplein. Het hoofd van de belastingdienst Oost burg wijst er verder op dat de Oost- burgse vestiging in verband met de samenvoeging bij Terneuzen tot 1 ja nuari moeilijker bereikbaar is. Maar als het nodig is, kan ook contact worden opgenomen met de vestiging in Terneu zen. Voor het personeel van het belasting kantoor in Oostburg heeft de samenvoe ging wel gevolgen. Ze worden onderge bracht bij andere vestigingen. Het opheffen van de vestiging is een uitvloeisel van de grootscheepse her structurering van de belastingdienst die in 1992 werd ingezet. Het kantoor wordt vanwege zijn te geringe omvang opgedoekt. Doel is de taken van de belastingdienst Particulieren vanuit Terneuzen efficiënter uit te voeren. Bij de herstructureringsoperatie leek het er in eerste instantie op dat zowel de Terneuzen se als de Oostburgse vesti ging naar de 'overkant' zouden gaan. Dat werd voorkomen, maar wel werd de afdeling 'ondernemingen' van Oostburg naar Terneuzen verplaatst. /an onze verslaggeefster Terneuzen - De extra kor ing van ruim een half mil- oen gulden op de gezins- :org zorgt niet voor ge- iwongen ontslagen, maar le zorg komt wel zeer waar onder druk te staan. lat zegt J. Damen, directeur leheer van de Stichting Thuis- rorg, waaronder de gezinszorg in het kruiswerk ressorteren. De jezinszorg krijgt minder geld imdat er in Zeeuws-Vlaanderen eveel oude mensen nog samen wonen, Die kunnen het met min- ler zorg af dan alleenstaanden, uidt de redenering. In de grote teden wonen relatief veel meer mlpbehoevende ouderen alleen en dat betekent dat Zeeuws- flaanderen geld in moet leveren en gunste van de mensen in de [rote steden. Verfijning Ie gezinszorg werd onlangs ge- lonfronteerd met een circulaire an het rijk waarin deze 'ver- ijning van de financieringsme- hode' uit de doeken werd ge- laan Knappe koppen op het linisterie hebben de leef tij dsca- egorieën waarop de budgetten rorden vastgesteld nog eens on- ler loupe genomen. Vervolgens lebben ze de zeven bestaande eeftijdscategorieën onderver- leeld in alleenstaanden en sa- nenwonenden. Dat pakt voor leeuws-Vlaanderen, een regio lie bekend staat vanwege een oog vergrijzingspercentage, dus ogal slecht uit. lamen noemt de verfijning 'op ich wel logisch', maar vindt de orting toch zuur. Hij houdt re- lening met een inkrimping van iet budget tussen de 5 en 6,5 pn. „Terwijl we tot voor kort log het idee hadden dat we ouden kunnen groeien. We ho len de bezuiniging nu te kunnen jpvangen door intern met men sen te gaan schuiven. Daarover Tijn we in overleg met de Zie kenfondsraad. In februari hopen re eruit te zijn." lelangrijkste gevolg van de xtra korting is een forse vergro- ing van de druk op de Thuis- org. „Er zijn wachtlijsten, maar aamaast ook verborgen wacht- ïsten. Mensen krijgen vaak een antal uren zorg dat minder is an ze eigenlijk nodig hebben, 'ie verborgen behoefte is nooit eregistreerd, maar maakt de ieuwe korting wel uitermate irang." let zit Damen dwars dat de verheid de afhandeling van de usies tussen gezinszorg en luiswerk overal in den lande sat zitten. „Er bestaat nog teeds een verschil in financie- ing van beide sectoren waar- loor er een groot verschil in djdrage voor de cliënten be- taat. Dat is niet te verkopen, ichuiven tussen beide sectoren is nu evenmin mogelijk. Maar 'el wordt er voortdurend stel- ilmatig met de kaasschaaf geld 'eggesneden." i onze correspondent De dienst gemeentewerken van Axel strooit zondagavond pekel op de glimmende straten. Van onze verslaggever Terneuzen - De plotselinge gladheid die Nederland op eerste kerstdag overviel heeft in Zeeland voor weinig problemen gezorgd. In heel de provincie kwamen zo'n twintig schuifpartijen voor, die voornamelijk blikschade tot gevolg hadden. Daarbij vielen vier lichtgewonden. Op de rijksweg A 58, ter hoogte van Goes en Vlissingen, waren zondagavond bij twee glijpartijen meerdere auto's betrok ken. „Het ging echt om lichtgewonden. Mensen hadden wat hoofdpijn of pijn in de nek," aldus een woordvoerder van de politie. De schade bleef beperkt omdat veel men sen via de televisie voor de gladheid werden gewaarschuwd. Het deed veel mensen besluiten bij vrienden of familie te overnachten. De mensen die het er wel op waagden reden nagenoeg 'stapvoets' naar huis. In Zeeuws-Vlaanderen deden zich vier aanrijdingen voor. De grootste ravage ontstond zondagavond rond 22.00 uur op de Graafjansdijk te Westdorpe waar een ZWN-bus tegen twee geparkeerde voer tuigen aanreed. De twee voertuigen scho ven op hun beurt tegen de gevel van een huis. Vervolgens schoof de bus en raakte, alvorens tegen een geparkeerde auto tot stilstand te komen, nog twee andere au to's. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De gladheid zorgde bij enkele fabrieken voor enige vertraging bij de wisseling van de ploegendiensten. Ook de stichting Thuiszorg ondervond hinder van de glad heid. De wijkverpleging en gezinszorg kende maandagochtend een stroeve start. Met name huisbezoeken in de polder, waar de wegen maandagochtend nog ta melijk glad waren, liepen vertraging op. Gemeenten en rijkswaterstaat reageerden alert op de ijzel. Op de meeste hoofdwe gen werd zondagavond gestrooid. Axel- De Zeeuws-Vlaamse vogelvrienden hielden een ge slaagde kerstvogelshow in de Halle. Duizend bezoekers passeerden de kassa om de driehonderd inzendingen te bewonderen. De vogelvrienden hadden een primeur voor Zeeland in de vorm van diverse soorten kolibries in prachtige vitrines. De kleine vo geltje afkomstig uit Brazilië zijn eigendom van Cor van Zuilekom uit Phillipine. Deze vogeltjes die stil in de lucht kunnen blijven hangen leven van nectar. De kleinste koppeltjes kosten rond de zeshonderd gulden. In de grote zaal was er een tentoonstelling van vierhonderd vogels zoals; kanaries, parkieten, tropische vogels, kwartels, duif jes en Europese vogels. Zes keur meesters hadden de handen vol aan het keuren van de driehon derd inzendingen. J. Platteeuw werd algemeen kampioen met 454 punten en derby-kampioen. Hij mocht de medaille van de gemeente Axel in ontvangst ne men. J. Dekker kreeg het bonds- kruis voor zijn tropische vogel uit Australië. Verder was er een doorlopende videoshow op eeen supergroot videoscherm, waarin vogels uit de hele wereld te zien waren. Er zijn veertig videobanden be schikbaar. Tot slot was er een grote gezelschapsvoliere met di verse vogels en planten. Klassement van verdienste: 1 J PLatteeuw, 2. C. van der Bilt, 3. M. Lindenberg, 4. P. Logghe, 5. RFolkerma, 6. F. van Voren, 7. J. v.d. Gught, 8. R Bogaerd, 9 D de Poorter, 10. L. Bracke. Jeuekampioenen: M. van Voren D. Audenaere.T. Logghe en T van Overmeeren. Een zeldzame kolibri aan de maaltijd in Axel. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE :el - De politie in Oost- jeeuws-Vlaanderen heeft zon- igavond twee jongemannen uit i^en van een kerststal aan de A.C1ÖL; «|oordstraat in Axel. De stal brandde vrijwel geheel P; De 22-jarige wordt voorge teld aan de officier van justitie Middelburg. Een voorbijgan ger die hen op hun gedrag wilde ^spreken werd door een van "iden met een knuppel in het zicht geslagen en liep daarbij tsel aan een oor op. De brand eer van Axel Bluste het vuur en |e omliggende panden liepen een schade op. Van onze correspondente Hulst - Het Rode Kruis Hulst-Hontenisse heeft een goed jaar achter de rug. De colonne heeft nieuw materi aal kunnen aanschaffen voor het onderdeel verzorging van wonden en het bestuur ziet de colonne als een goed inzet bare groep op alle gebieden. Dat zegt Jos Valckx van de Rode Kruis-colonne in zijn terugblik op 1994. Tijdens de opleidingen in 1995 staan de SIGMA (Snel Inzetbare Groep ter Medische Assistentie) en de Opvang en Verzorging centraal. De GGD in Zeeland wil naast de drie bestaande geneeskundige pelotons in Zeeland een Sigma groep oprichten. Voor de Sigma groep krijgen vrijwilligers een speciale -opleiding die aansluit op de Rode Kruisopleiding. In tussen is de cursus 'stabiliseren van slachtoffers' gestart. „We hebben nu ook een voorzie ning getroffen om te kunnen werken in het donker. Dat is wel een flinke uitgave geweest. Door middel van een aggregaat kun nen we nu stroom leveren op alle voorkomende plaatsen en dat is toch een noodzakelijkheid," al- ep krijgen vrijwilligers een toch een noodzakelijkheid," al- „Doo dus Jos Valckx. Volgens Valckx heeft de colonne Hulst-Hontenisse nu de beschik king over de nodige apparatuur die ten alle tijde in het veld, langs de snelwegen en andere plaatsen gebruikt kan worden. Hij noemt de aanschaf van de afzuigapparatuur en de verbin dingsmiddelen een grote stap vooruit. „Door deze aankoop mag de co- Van onze correspondent IJzendijke - De kerkdienst, die zondagmorgen op Eerste Kerstdag in de rooms-katholieke kerk in IJzendijke werd gehouden ging bijna in rook op. Onlangs is er een nieuwe ver warmingsinstallatie van 60 mille geplaatst en is er een grote actie gevoerd om de gel den in te zamelen. Zondag morgen tijdens de communie uitreiking kwamen er, ver moedelijk door een electrische storing, rookwalmen de kerk binnen gedreven. Enkele aan wezigen kregen het door de rookontwikkeling flink be nauwd, maar er ontstond geen paniek. Het gemengd koor bleef stug doorzingen, terwijl enkele aanwezige kerkbe stuursleden poolshoogte gin gen nemen. De verwar- mmgsinstallatie werd direct uitgeschakeld. Toen het laat ste kerstlied klonk en de dienst vrijwel ten einde was, spoedden de aanwezigen de kerk uit. Een en ander betekende dat de kerkdienst op tweede kerstdag geen doorgang kon vinden. „De ventilatoren zijn waar schijnlijk uitgevallen door een electrische storing. De mon teur heeft er alles aan gedaan om het euvel te verhelpen. De stank in de kerk was ondraag lijk," aldus een van de kerkbe stuursleden gisteren. Goes - Een 33-jarige man uit Goes is zaterdagavond door een messteek in de buik zwaar gewond geraakt. Per ambulance werd hij overge bracht naar het Oosterschelde- ziekenhuis in -zijn woonplaats. Na een spoedoperatie is de man nu buiten levensgevaar. De ver dachte, zijn 33-jarige vriendin, is door de politie aangehouden en in verzekering gesteld aan het politie bureau in Goes. Ze heeft een volledige bekentenis afge legd en wordt vandaag voorge leid aan de officier van justitie en de rechter-commissaris te Middelburg. Het incident gebeurde zaterdag avond in een woning te Goes waar het slachtoffer met de vrouw in samenwoonde. Het mo tief van de aanslag ligt volgens de politie in de relatiesfeer. Za terdagavond liep de spanning zo hoog op dat de vrouw op een gegeven moment een keukenmes greep en daarmee de op een bed liggende man een keer in de buik stak. Van onze verslaggever Terneuzen - De leerlingen van de gefuseerde scholengemeen schap De Rede (voorheen Petrus Hondius en De Vaart) in Terneuzen mogen weer schoolfuiven houden. lonne Hulst-Hontenisse zich re kenen tot de best geavanceerde groepen op het gebied van hulp verlening. Als ik terug kijk naar 1994, kan ik alleen maar tevre den zijn, de geoefendheid van de leden is goed en het project SIGMA slaat aan." Natuurlijk kan het Rode Kruis mensen gebruiken die willen aansluiten en bereid zijn cursus sen te volgen. mM De schoolleiding heeft na over leg met de TLC (Temeuzense Lyceum Club) goedkeuring gege ven aan drie proeffuiven. De eerste fuif, voor de brugklassers, is op 19 januari. Stadswachten en leraren houden toezicht. De directie is bijgedraaid omdat er volgens TLC-adviseur L. van Hecke een oplossing is gevonden voor het risico van verstoringen van buitenaf en het toezicht op de school. De kans op randver schijnselen, (drugs, geluidsover last, vechtpartijtjes) woog voor de schoolleiding van De Rede zo zwaar dat ze, tot grote woede van de leerlingen van de voor malige Petrus Hondiusschool die schoolfuiven als een verworven recht beschouwen, de boot af hield. Volgens Van Hecke worden be gin komend jaar de stadswach ten in Terneuzen benaderd om tijdens de schoolfuiven te sur veilleren. Hij verwacht dat de stadswachten op het verzoek zullen ingaan. „Bij De Steelant kennen ze ook zo'n afspraak." Daarnaast wees een enquête on der de leraren uit dat er vol doende animo is om toezicht te houden. „Dus ook dat probleem is uit de wereld," aldus Van Hecke. Het heeft even geduurd voordat partijen elkaar vonden omdat beide scholen een andere cultuur hebben. Zo zijn de leer lingen van De Vaart bijvoor beeld volgens Van Hecke niet 'opgevoed' met de TLC. Van onze correspondent Vlissingen - De 53-jarige W. Förster uit Vlissingen is vrij dagnacht in het sreekziekenhuis Walcheren in haar woonplaats overleden. De vrouw werd de nacht daar voor zwaargewond, liggend in een portiek van een flatgebouw aan de Schaepmanstraat in Vlis singen, aangetroffen. De politie startte onmiddelijk een buurton derzoek, waarbij een 38-jarige Vlissinger werd aangehouden en ingesloten omdat hij een niet logische verklaring aflegde. De man is in de loop van zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Aan de verwondingen te zien is het slachtoffer in de portiek ten val gekomen. Sectie in het Ge rechtelijk Laboratorium in Rijs wijk verricht heeft aangetoond dat de vrouw aan de daarbij opgelopen verwondingen is over leden. Van een misdrijf is niets gebleken. „De leerlingen van de PH weten dat ze zich koest moeten houden bij dat soort feesten. Die zaken moet je goed doorspreken". De 400 leerlingen van De Vaart worden daarom klassikaal bijge praat over de rol van de TLC! „Bij veel mensen bestaat de in druk dat het alleen maar een club is die fuiven organiseert. Maar de TLC is veel breder. Daarin zit uiteraard de fuiven- comissie, maar ook de leerlin- genraad, een cultclubje dat schoolconcerten organiseert, een filmcommissie, een dokacommis sie en de redactie van de school krant". De Rede telt 1400 leerlingen. Volgens Van Hecke bestaat er inmiddels ook een beeld van de interesse per leerjaar voor de schoolfuif. De Petrus Hondius scholengemeenschap had jaar lijks vier fuiven. Op basis van die gegevens zijn voorlopig drie data vastgesteld. De brugklas- fuif is op 17 januari. Op 31 januari zijn de klassen vier, vijf en zes aan de beurt, op 23 fe bruari fuiven de klassen twee en drie. Van onze correspondent Goes - Op Eerste Kerstdag werd kort na 9.00 uur een brand ont dekt in een woning aan de Cort van der Lindenstraat te Goes. De brand woedde in een slaap kamer op de bovenverdieping van het pand. De gealarmeerde brandweer van Goes rukte met vijf bluswagens en een ladder wagen uit. Al snel was deze het vuur meester. Het nablussen nam daarna nog geruime tijd in beslag. De slaapkamer werd ge heel door het vuur verwoest, terwijl de rest van de woning heel wat rook- en waterschade had opgelopen. Op het moment van het uitbre ken van de brand waren de be woners, man, vrouw en drie kin deren, niet in het pand aanwe zig. Hun hond was wel thuis. Door kordaat optreden van eeii burger, die het dier hoorde blaf fen, kon de hond naar buiten vluchten. Hij trapte de achter deur van het pand in waardoor het,dier mogelijk aan de verstik kingsdood ontsnapte. Daar de woning door de brand tijdelijk onbewoonbaar is geworden is het gezin ondergebracht in een hotel in Goes. Naar de oorzaak van de brand wordt door de technische recherche een onder zoek ingesteld. r

de Stem | 1994 | | pagina 13