75 miljoen voor Zeeuwse havens DE STEM Onderzoek naar schoolleiding Jansenius Hulst waardeloos 'We zijn gewoon een beetje berengek' 'We hebben vandaag zijn leven gevierd Waterpaviljoen moet grootste Zeeuwse dagattractie worden PROFILE KL A ASSEN Afkoopsom van het Rijk verbetert financiële positie aanzienlijk Forse straffen geëist voor moord op Chinezen GEBRUIKTE BROMFIETSEN SPARTA MET. i.z.g.st. 875.- PEUGEOT VOGUE i.z.g.st. 750.- Provinciale VW: rustige kerst Bescherming natuur van Oosterschelde kost banen Sofie Compiet bezit al meer dan negentig beren Onschuldig Teddy Expositie 8, 12 en 15 jaar gevraagd voor Hagenaars Man gedood bij verkeersongeval in Philippine VHssinger bekent moord op plaatsgenoot Herindeling van Zeeuws-Vlaanderen na verkiezing MBER 1994 A8 1 Van Soest FOTO DAMOISEALx er onder zit. Voorlopig jn besluit vast: we moe- maal samen terugWe og een hele tijd door het en het is al laat als we pen aan de grote poort eeuwenoud Franciscaner r. Men is er wel wat ge- gastvrij onthaal is van- kend. t gesprek met de overste er de psychische spannin- vaaraan geestelijken in bloot staan. Vaak hebben f familieleden verloren, n hun parochianen zijn leven gekomen, hun ker- aar beschadigd of ver- Wie ondanks alles spreekt 'erzoening en toekomst, door zijn omgeving dik- iet begrepen en als 'verra- brandmerkt. DAG 12 DECEMBER het eerst sinds weken de zon. Omdat de gewone naar Split over het eerste ordt beheerst door Ser- heeft Unprofor dwars door 's en bossen een nieuwe angelegd. Het is een een- ~e maar brede zandweg, ver al honderden hulpkon- van de havenstad naar rt van Bosnië zijn gegaan, for zorgt ook voor het on- ud ervan. ~n in het bos worden we de gehouden door een emanning die ons in plat ens uitlegt, dat verderop wat rotsblokken met glading verwijderd moeten en. Niet schrikken van de Als we verder rijden, vra- e ons af hoeveel tientallen enen zo'n weg niet gekost hebben. Zou het niet goed- r geweest zijn de Serviërs indje terug te dringen? s blijkbaar de prijs voor wat eel 'beheerst optreden In Tomaslavgrad wonen le honderden moslims te en van een overwegend olieke gemeenschap. Nie- d schijnt zich hun lot aan te -en. We vragen aan katho- geestelijken of zij wat hulp en bieden. Dat willen ze en hebben ze ook een paar geprobeerd, maar het pakt alle kanten verkeerd uit. 'e pastoor op klaarlichte dag moslimgezin bezoekt, wordt 'oor zijn eigen gelovigen beschuldigd van verraad -oor de wederpartij verdacn zieltjeswinnerij. Ook het be tte gezin raakt geïsoleerd, t 'die hebben contact met de nd'. Af en toe komen er nu s ids moslims bij de kerk lang hulp te vragen. Maar voo meer systematische aanpa en we andere wegen moete .innen. r verzoening is het ook ni wat te vroeg. We zakken u ïeuvels af naar Split, aan en bekennen elkaar dat w toch weer opgelucht voele j is het een kwestie van op .eten. Een reeks gesPre „pt ;t nog worden afgewerkt, m itas, Merhamet en ander dan naar het hotel, een ec che met warm water. ik hier 200 kilometer verdw- woonde, had ik missen i jaar lang geen war iche gehad; en vier dagen zo lang Morgen om vijf om zeven uur het vliegt ar Zagreb, en vandaar te ar Nederland. De relsM,ar ttig, leerzaam, zwaar, w verlang ik terug naar n vid gaat Kerstmis vjfren og lerika, Mario weet het t. En hier gaan ze hun der dogskerst tegemoet. Verder ruime keuze uit 30-tal gebruikte kinder-, dames-, heren- en racefietsen. PASSAGE - AXEL 01156-61781 - Zeeland Van onze verslaggever Hulst - Het begin dit jaar uitge voerde onderzoek naar het functio neren van de schoolleiding van de Jansenius scholengemeenschap in Hulst deugt van geen kanten. Dat blijkt uit een tegenonderzoek dat is uitgevoerd door de Rotterdam School of Management (RSM), een onderdeel van de Erasmus Universiteit. Na de bekendmaking van de resultaten van het onderzoek naar het functione ren van de leiding van de Jansenius scholengemeenschap ging rector A. Co- sijn in april voor onbepaalde tijd met ziekteverlof. Dit omdat het onderzoek voor hem uitermate belastend uitviel en hij behoefte had aan rust, zoals hij toen verklaarde. Het onderzoek naar het functioneren van de schoolleiding werd uitgevoerd in opdracht van het bestuur, naar aanlei ding van de slechte personele verstand houdingen op de school. Oorzaak van die vertroebelde onderlinge sfeer was de voorgenomen fusie tussen het Janse nius en de twee andere Hulster scholen voor voortgezet onderwijs. De fusie is overigens ondertussen rond. Nu is echter aan het licht gekomen dat de RSM het rapport over het functione ren van de schoolleiding tot de grond toe afbreekt. 'De vragenlijst is metho dologisch nogal betwistbaar. Dat begint met vraag 3, die geen ruimte laat voor een onbevangen antwoord. De eerstvol gende vijf vragen gaan telkens uit var een eerder (bij vraag 3) verondersteld negatief oordeel of een bevestiging daarvan.' De onderzoekers van de RSM betwijfe len of de ondervraagden in het rapport na zoveel 'leidende vragen' nog wel een onafhankelijk oordeel konden geven over het functioneren van de schoollei ding. De conclusie van de RSM liegt er dan ook niet om: 'De vragenlijst is erg suggestief en misleidend. Je krijgt eruit wat je erin stopt'. Rector Cosijn zit nog altijd thuis met ziekteverlof en weigert desgevraagd ie der commentaar op de ontwikkelingen rond zijn persoon. Het bestuur van de school is volgens de penningmeester, A. Sponselee, niet op de hoogte van het tegenonderzoek dat door de RSM-is uitgevoerd. Meer dan een half jaar nadat Cosijn met ziekte verlof is gegaan, is er nog geen oplos sing gevonden, is alles wat Sponselee kan melden. „De reden daarvan is dat wij op een goede manier uit elkaar willen gaan en dat kost tijd," zegt hij. Het antwoord houdt in dat Cosijn niet meer terugkeert als rector van het Jan senius. Maar dat is een conclusie waar Sponselee gistermiddag niet op in wenste te gaan. Van onze verslaggever Middelburg - Het Rijk treedt uit de Zeeuwse ha venschappen en betaalt Zeeland 75 miljoen gulden als eenmalige afkoopsom. Met dat geld wordt de financiële positie van de havens in Terneuzen en Vlissingen sterk verbeterd en de weg voor een fusie tot één Zeeuwse haven ligt nu open. „Het is een heel mooi bedrag." zei PvdA-gedeputeerde Bruinoo- ge (economie) gisteren in een reactie op het beginselakkoord dat hij heeft gesloten met minis ter Jorritsma (waterstaat). Maar Bruinooge maakte ook een voorbehoud. Voordat er sprake is van een definitief akkoord moet nog worden geregeld dat Zeeland door die afkoop niet alleen het risico loopt, mochten er onverhoopt (oude) milieuver vuilingen in de havengebieden opduiken. De sanering daarvan kan veel geld kosten en Zeeland wil zich indekken tegen dat risi co. Ook moet nog een wetje worden aangenomen voor de on- derhoudsbelasting die het ha venschap Vlissingen nu heft, dat gaat om veel geld. Afgezien daarvan is in principe overeengekomen dat de gemeen ten en de provincie per 2 januari 1995 materieel en financieel ver antwoordelijk worden voor het beheer en de exploitatie van de havenschappen. De 75 miljoen gulden is veel geld, gezien het huidige eigen vermogen van de beide ha venschappen, wat bij elk uit on geveer 25 miljoen gulden be staat. Bruinooge: „Dus die vijftig miljoen die ze samen bezitten Van onze verslaggever Middelburg - Het loopt met de kerst geen storm in Zee land Vakantieland. Direc teur R. ter Heide van de Provinciale VW Zeeland spreekt van een 'gewone kerst, zeker niet spectacu lair druk'. Wel verwacht Ter Heide een toeloop van Duitsers vanaf tweede kerstdag. „Die blij ven dan een weekje en zijn na Nieuwjaar weer vertrok ken." wordt honderdvijfentwintig mil joen, dat noem ik een sterke verbetering Van de positie van de Zeeuwse havens." De afkoop wil niet zeggen dat Zeeland nu geen beroep meer zal doen op de Haagse vleespotten. „Deze onvereenkomst laat on verlet dat we steeds om subsidie zuilen blijven vragen als daar kansen voor zijn," aldus Bruin ooge. Wat de fusie betreft is de uittre ding van het Rijk het wegnemen van een laatste belemmering. Er komt één Zeeuws havenbestuur met twee vestigingen in Terneu zen en Vlissingen. Hoe het zo sterk gegroeide eiegen vermogen verdeeld zal worden, daar wilde Bruinooge zich niet over uitla ten, wel zei hij dat het 'niet gelijkelijk' zal gebeuren. De Tweede Kamer moet dit be ginselakkoord nog goedkeuren. Middelburg - De strenge natuur bescherming van de Oosterschel de heeft bij de recreatie-onder- nemers in die regio veertig ba nen gekost terwijl door de opge legde beperkingen investeringen werden tegengehouden die nog eens veertig banen hadden opge leverd. Dat meldt de Midden- en Noord- Zeeuwse kamer van Koophandel in een rapport dat gisteren werd aangeboden aan PvdA-gedepu teerde De Kok (receatie). de ka mer vindt bescherming van de natuur goed, maar bij de Ooster schelde is er sprake van 'kramp achtig beleid' dat aanwijsbare schade heeft berokkend aan de recreatievbe sector. De Ooster schelde moet meer toegankelijk gemaakt worden voor de toerist en een beheerste groei van de recreatie is mogelijk, aldus het rapport. Bisschop Musters gooit een schepje aarde op de kist. Van onze verslaggever Peter de Leeuw Breda - Bovenaan de Grote Toren van Breda hangen dui delijk zichtbaar de Neder landse en Poolse vlag half stok. Het is tien voor elf 's ochtends en twee dagen voor kerst. Dit is de dag dat Stanislaw Mac- zek, de commandant van de Eer ste Poolse Pantserdivisie die in 1944 grote delen van Zuidwest- Nederland bevrijdde, naar zijn laatste rustplaats op het Pools Militair Ereveld in Breda wordt gebracht. De Grote Kerk zit vrijwel vol. Veel Bredanaars, Poolse vetera nen uit heel de wereld, minister van Staat J. Ziolkowski namens president Walesa van Polen, C. Bramich von Brainich Felth na mens koningin Beatrix, minister J. Voorhoeve van Defensie, com missaris der Koningin in Noord- Brabant F. Houben, burgemees ter E. Nijpels van Breda en vele anderen wonen de uitvaartmis bij voor Stanislaw Maczek, die zondag 11 december op 102-jarige leeftijd overleed in zijn woonplaats Edinburgh, de deftige hoofdstad van Schot land. Uiteraard zitten ook op de voor ste rij Andrzej Maczek, de zoon van de generaal, en enige andere familieleden. „Tegelijkertijd met de Heilige Mis in de Grote Kerk is bij mijn moeder en zus thuis in Edinburgh een mis opgedragen. De familie was op die manier verenigd toen we afscheid na men van m'n vader," zal Andrzej Maczek veel later op de dag verklaren in de lobby van zijn hotel. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 's Morgens staan vlak voor het koor in de Grote Kerk Poolse oud-strijders met de vaandels van hun bataljon, voorzien van rouwlinten. Naast hen staan Poolse dienstplichtigen in de houding, op hun mouw het em bleem van de Eerste Poolse Pantserdivisie, de adelaarsveren van de ulanen. Na het verdwijnen van het com munistische regime in Warschau is de traditie van de bevrijders van Breda, Axel, Hulst, enzo voorts, in het vrije Poolse vader land voortgezet. VERVOLG OP REGIO C3 Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Koewacht - De kerstboom vertoont an dere kenmerken dan de doorsnee ver sierde bomen in deze tijd. In huize Compiet in Koewacht hangen er alleen maar beertjes in. De kerststal is bevolkt met de ge-eikte figuren, maar die wor den nauwlettend in de gaten gehouden door een groepje beren. Sofie is bijna vier jaar en in het bezit van meer dan negentig beren. Ze kijkt met grote ogen naar de dieren en voelt zich er bij thuis, maar weigert wel naar bed te gaan als haar troetelbeest, een dikke rode hond (haar knuffel Ardje) niet meegaat. „Sofie vindt het prachtig, maar eigenlijk ben ik de berengek en gebruik ik mijn dochtertje als alibi om mijn honger naar beren te stillen," vertelt Marianne Compiet. Het begon onschuldig... Sofie werd geboren en haar papa nam als eerste geschenk een grote grijze beer van veertig centimeter mee. Moeder Marianne is sindsdien niet meer te stuiten en de berenbevolking neemt met tientallen toe. Ze zitten overal, de beren in pluche, stof en hout. „Ik koop ze alleen als ze echt mooi zijn. Natuurlijk zou ik het liefst merkberen aan schaffen, maar voorlopig zijn het beren in alle maten, standen en materialen. En bove- nien maak ik ze ook zelf," brandt Marianne los. Sofie speelt graag met de beren maar grijpt ook regelmatig naar haar poppen. Als het maar lekker knuffelt. Ondertussen worden de eerste maaksels bo ven gehaald. Een ernstig kijkende beer, gemaakt van een lekker zachte gele beren- stof. „Het gaat pluizen omdat je het zo vaak door je vingers laat gaan. De armen, kop en benen bevestig ik met schijven en daarna borduur ik er een neus op en bevestig ik de glazen ogen De meeste zijn gevuld met fiberfill, een soort zachte watten, maar deze is nog lekker ouderwets gevuld met stro." Sofie komt aandragen met een heel speciaal exemplaar, de replica van een Steiffbeer uit 1909 met spitse snuit en lange armen. Het dier waar Ted Roosevelt zo gek mee was. „Toen de dochter van deze Amerikaanse president trouwde, stonden er op de tafels in de zaal van dit soort beren gekleed in een vissers- of jagerstenue. Zo gek maken wij het nog niet, maar als je niet uitkijkt, struikel je over de beren. De plaats waar de meeste beren zich bevin den is de slaapkamer van Sofie. Daar staart een bevolking van Teddy tot Paddingtonbeer je vrolijk aan. Ze houden zich op bij en op een grote rieten mand. Deze week staan er niet zoveel. Sofie vertrouwde het eerst niet, maar nadat haar verzekerd was dat alle beertjes weer terugkwamen over twee we ken, was ze gerust. Haar collectie staat namelijk tot 4 januari te pronken in de openbare bibliotheek van Kloosterzande. „De hobby is wat uit de klauwen gelopen. Toen mijn schoonzus Lenny Compiet, die in de bibliotheek werkt, vroeg om een tentoon stelling samen te stellen van de collectie van Sofie, vond ik dat een beregoed idee. De expositie is aangevuld door de bibliotheek met boeken over beren. En het geheel ziet er aantrekkelijk uit. Ik denk dat er heel wat kinderen en zich jong voelende volwassenen naar komen kijken," denkt Marianne hard op. Als moeder en dochter winkelen wijzen zij elkaar de begerenswaardige beren aan. „Het virus slaat al over en ik weet zeker dat ikzelf er mijn hele leven zoet mee ben," aldus de maakster van een legertje beren. Sofie kruipt intussen bij haar dikke, zachte maatje: een beer van anderhalve meter, die ze bijna als matras gebruikt. Belangstellenden kunnen de tentoonstelling bezichtigen tijdens de normale openingsuren van de bibliotheek in Kloosterzande: maan dag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 13.30 tot 17.00 uur en op maandagen vrijdag ook van 18.00 tot 20.00 uur. ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Neeltje Jans - Het kost 13 miljoen gulden, het ziet eruit als een reusachtige kikkervis met stromend water in de glinsterende staart, en het moet de grootste dagattractie van Zeeland worden. Gisteren is op Neeltje Jans de subsidieovereenkomst gete kend voor het nieuwe water paviljoen van Delta Expo. Het Rijk subsidieert de helft van het bedrag, de andere helft moet worden terugver diend uit de entreegelden. Het waterpaviljoen is een geestes kind van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De be doeling is het publiek kennis te laten nemen van alle facet ten van water, tot de smaak toe. Daarvoor is door een combi natie van NOX-architekten en Kas OoosterhuisArchitekten uit Rotterdam een zeer futu ristisch gebouw ontworpen dat de blikvanger van Neeltje Jans moet worden. Men ver wacht samen met Delta Expo jaarlijks 400.000 bezoekers. Het is de bedoeling dat de bouw in 1996 begint en dat het paviljoen voor de zomer van 1997 geopend kan wor den. Middelburg - Voor hun betrokkenheid bij de koelbloedige moord op twee Chinezen, zijn gisteren in Middelburg tegen drie mannen' uit Den Haag gevangenisstraffen geëist van respectievelijk acht, twaalf en vijftien jaar. De vier-jarige Sofie tussen enkele beren uit huize Compiet. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE De stoffelijke resten van de slachtoffers werden op 7 augus tus 1990 door een voorbijganger gevonden in een watergang bij Oud-Vossemeer, waar zij drie dagen eerder, vlak na de moord, door de Hagenaars waren ge dumpt. Onmiddellijk na de gru welijke vondst van de met kogels doorzeefde lichamen, rees bij de politie het vermoeden dat het hier ging om een afrekening bin nen de wereld van de harddrugs. Vingerafdrukken leidden vervol gens naar de identiteit van de (illegale) Chinezen en de moge lijke betrokkenheid van de 26-jarige landgenoot V.V. en de Hagenaar R.L. (27). Beide man nen werden in dat kader ook als verdachten gehoord, maar eind '90 liep het onderzoek volledig vast. Een eerder gestart grootscheeps onderzoek naar heroinetranspor- ten vanuit het Verre Oosten had intussen meer resultaat, en zo belandden zowel Y. als L. eind '90 voor respectievelijk twaalf en acht jaar achter de tralies. Tij dens een eerdere detentie in '88 hadden de mannen elkaar leren kennen in dezelfde gevangenis, waar L. door Y. werd benaderd voor een serie drugstransporten tegen een vergoeding van zo'n vijfentwintig tot dertigduizend gulden per keer. L. hapte toe en reisde regelmatig voor Y. en zijn opdrachtgevers naar Hong Kong en Singapore, tot Y. in het voorjaar '90 'proble men' kreeg met zijn Chinese ach terban. Omdat deze 'problemen' ook 'bedreigend' zouden zijn voor L., kreeg de Hagenaar op dracht iemand te zoeken voor het 'omleggen' van de Chinezen. L. op zijn beurt benaderde voor de klus zijn oom W. de Z. (38), die bereid was de Chinezen te gen een vergoeding van 100.000 gulden te vermoorden. Een eerste poging daartoe mis lukte bij een benzinestation in Leiden, omdat het daar volgens De Z. 'veel te druk' was. Maar op 4 augustus werden de slachtof fers tenslotte met een smoes de Van onze correspondent Philippine - De 67-jarige A. Hamerlinck uit Philippine is gistermorgen na een ver keersongeval op Vergaertpol- der in zijn woonplaats over leden. Het slachtoffer, een krantenbe zorger, bracht zijn auto tot stil stand in de berm tegenover een pand aan de Vergaertpolder. Voordat hij de weg overstak, wachtte hij tot twee van links komende personenauto's waren gepasseerd. Vermoedelijk stak hij direct daarna de weg over. Op dat moment naderde, voor hem van rechts gezien, een personenauto bestuurd door een vrouw uit IJ- zendijke, die in de richting Zandstraat reed. De man werd geschept. Bij de aanrijding liep hij zwaar hoofdletsel, een bekken- en een beenbreuk op. Per ambulance werd het slachtoffer overge bracht naar een ziekenhuis in Gent, waar hij aan zijn verwon dingen overleed. auto van Y. ingelokt en samen met L. en De Z. ging het vanuit Den Haag richting Dordrecht. Even voorbij Rotterdam trok De Z. plotseling zijn pistool, dat hij vervolgens leegschoot op de Chi nezen op de achterbank. In Oud-Vossemeer werden de li chamen door De Z. en zijn neef met stenen verzwaard tenslotte in het water gedumpt. Pas in augustus van dit jaar besloot Y. in een brief aan de procureur- generaal in Den Haag opening van zaken te geven, in de veron derstelling dat dit hem strafver mindering zou opleveren. Het OM Middelburg zou hem in die zin ook wel het een en ander hebben toegezegd, maar volgens officier van jusitite mr. Groen was hier sprake van geweest. De rechtbank doet over veertien da gen uitspraak. Vlissingen - Wraak is waar schijnlijk het motief geweest voor een 32-jarige Vlissinger om de evenoude G. Melse uit die plaats te vermoorden. De ver dachte was eerder deze week met nog twee inwoners van Vlis singen aangehouden in verband met de moord en heeft afgelopen donderdagavond een bekentenis afgelegd. Het slachtoffer, Melse, had ver schillende keren vrienden en naaste kennissen van de ver dachte bedreigd en gebruikte ook een aantal malen daadwer kelijk geweld tegen die vrienden en kennissen. Ook zou hij in de drugsscene van-Vlissingen een aantal gewelddadige overvallen (rip-deals) gepleegd hebben. De Vlissinger wachtte Melse woensdag 14 december op in de Bonedijkstraat en loste vervol gens de dodelijke schoten op hem in de Keldermanstraat. Het moordwapen is nog niet terecht. Ook is het de politie nog niet bekend hoe de dader aan het wapen kwam. Wat er gebeurt met de andere twee verdachten die nog vastzit ten is nog niet bekend. Dat zijn een 33-jarige Vlissinger die de dag voor de moord door Melse van een kleine hoeveelheid drugs werd beroofd, en een 24-jarige plaatsgenoot wiens rol nog niet duidelijk is. Middelburg - Na de Statenver kiezingen van maart 1995 gaat het provinciebestuur zich bezig houden met de grote gemeente lijke herindeling in Zeeuws- Vlaanderen. Dat verwacht de zogeheten Werkgroep Dijkwel in een giste ren verschenen rapportage. De Zeeuwse werkgroep heeft een studie verricht naar de toekom stige positie van de provincie. Nu voor Schouwen-Duiveland eetj scenario is gemaakt om van 6 gemeenten naar 1 gemeente te gaan en Walcheren, als de Twee de Kamer instemt, van 8 naar 3 gemeenten zakt, is Zeeuws- Vlaanderen als volgende regio aan de beurt, vindt de werk-' groep. Zuid-Beveland moet wachten. V

de Stem | 1994 | | pagina 9