Jacht op vermogen criminelen Een hoefsmid is te vergelijken met n topsporter 'Pepernoten bakken met plastic om de handen' i Misdaadanalyse scherp instrument tegen georganiseerde misdaad r de NIB projecten A6 DE STEM BINNENLAND A7 Computer gevaarlijker voor misdadigers dan een agent met pistool EMBER 1994 ars Roebuck kisui h. Yen mthw. Bell zuki Yen ndy Corp. K xaco shiba Corp. :ion Carbide Inion Pacific Jnisys "X Marathon S West estinghouse oolworth erox Corp. Wall Street allied signal amer.brands amertel.tel amoco corp asarco inc. bethl. steel boeing co can pacific chevron chiquita Chrysler Citicorp cons.edison digit equipm. dupont nemours eastman kodak exxon corp ford motor gen. electric gen. motors goodyear hewlett-pack. int. bus.mach. int. tel.tel klm airlines mcdonnell 45,80 1140,00 41,80 400,00 49.00 3000,00 61,00 705,00 30.00 46,20 8,50 16,70 36.20 12.20 14,00 97,50 46,00 41,50 49,50d 61,00 29,80 47,00 8,60 '6,70 36.20 '2.20 '4,20 22/12 23/12 35% 35 37 37% 51% 51 60 bm 29 28% '8V. 18% 47% 47% '5 15V, 44% 44% '3% 13% 48% 48 41% 41% 25% 25% 34 34% 55% 55% 47 47% 61% 61% 26% 26 50% 49% 39% 41% 33% 33% 98% 100% 73% 73% 84 83% 24% 24% 142% 142% Goud Goud onbewerkt 21,350-21,950 bewerkt 23,550 Zilver zilver onbewerkt 235-305 bewerkt 350 vk vonge koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim e gedaan/bieden d ex dividend f gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividend 192 1.80 1,30 346 0.60 0,40 100" 3,50 3,00 699 1,10 1,00 83 1,50 1,70 100 19.00 a 18,20 97 4,70 4,60 360 0,90 a 0,60 94 3,30 a 3,40 103 5,20 b 5,00 233 1,20 1,70 465 0,30 0,30 215 0,10 0,10 90 9,30 8,90 194 6,10 5,80 441 3,80 3,50 119 2,10 1,80 1165 0,80 0,80 320 1,30 1,30 546 2.40 2,40 185 86 4,10 4,10 109 4,30 4,40 86 5,00 5,10 164 1,80 2,10 130 1,60 1,50 93 4,00 4,00 10J 0,90 0,70 95 2,60 2,40 166 2,20 2,30 110 1,00 a 0,80 182 2,70 2,60 160 1,70 a 1,50 114 0,20 0,10 368 3,20 2,90 319 0,60 0,50 186 0,90 0,80 260 0,50 0,50 110 1,20 1,30 250 3,90 4,00 115 2,70 a 2,70 81 4,50 3,60 104 8,50 8,80 202 6.50 a 6,00 82 10,00 b 10,50 b 102 6,30 6,50 b 158 1,30 1,30 90 0,20 0,30 94 5,60 5,80 105 3,30 3,00 a Release, Hoofdstraat 13a, 4265 HH ren Het verrichten van alle leen, lertngs, lease voor eigen rekening en erden. De aankoop van de objecten or en de im- en export hiervan. Elcoflex, Provincialeweg Noord 26, EA Almkerk. Exploitatie en montage ouwtechnieken in de ruimste zin van deraannemersbedrijf m.b.t. burgerlij- utiliteitsbouw. De Sprung, Oudendijk 94, 4285 WL richem Geitenhouderij/kaasmakerij. Ter Mors Advies Training, Aca- laasn 17. 4942 VA Raamsdonksveer. ntwikkelen en geven van cursussen gebied van management, advisering gebied van management, alles in de 3 zin. Jan Verhoeven Holding B.V., Iris- 23,4921 HE Made. Het oprichten van, elnemen in, het voeren van manage- over, het samenwerken met andere nemingen, alsmede het beleggen in ergoederen, roerende goederen, dvorderingen, aandelen en al hetgeen, erp van belegging kan zijn. Jan Verhoeven Groen, Grond en B.V., Irisstraat 23, 4921 HE Made. teren van een of meer boom- en inkwekerijen, het verhandelen en/of ren van alle soorten grondvoorzienm- let aanleggen en onderhouden van alsmede de detailhandel in tuinbe- dheden. 4. Kooy Sleeuwijk B.V. i.o„ R'r5" weg 156, 4254 XK Sleeuwijk. Deelne- in, financieren van, directie voeren af met enigerlei andere wijze betrok* ijn bij ondernemingen en vennoor- ipen. Havenbedrijf van Rotter- mk gaan een Havenparti- rn om kansrijke ontwikke- ïed te stimuleren. :n projecten zal minimaal 1 st 3 miljoen. ind januari besluiten of n® g krijgt om mee te doen. y ar zelfstandige participa"®" rtners is afgesproken dat het acten met het bedrijfsleven, bezighouden met de anal}s iele beheer. Het beschikbare niljoen gulden. ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 Door Fred Rondeel en Rob Hartog (anp) Zoetermeer (anp) - De inter-, nationaal opererende georga niseerde misdaad net zo feil loos in kaart gebracht als Appelscha. Misdaadanalisten die met hun databanken complete drug- en kinderporno-netwerken bloot leggen. Die aan- en doorvoerlij- nen van gestolen goederen en criminele relaties in de 'boven wereld' ontmaskeren. Systemen die - tot dusver sche merachtige - criminele organisa ties in beeld brengen. Nieuwe technologie waarmee zelfs toe komstige doelwitten van crimi nelen kunnen worden voorspeld. Een utopie? Niet als het aan de Nederlander Mario de Cocq van de Centrale Recherche Informa tie (CRI) ligt. De Cocq, voor een periode van vier jaar gedeta cheerd bij het hoofdkantoor van Interpol in Lyon, is misdaadana list. Kennelijk een hele goeie, want hij ontving onlangs een hoge Amerikaanse prijs voor zijn werk. Dat is vooral bijzonder te noemen, omdat de Amerikanen dertig jaar geleden zelf het feno meen misdaadanalyse hebben uitgevonden. Amerikanen en Ca nadezen hebben daar volgens De Cocq vervolgens goede resulta ten mee bereikt. De Cocq is sinds kort trotse bezitter van een pla quette, de 'Award' van de Inter national Association of Law En forcement Intelligence Analysts. Met zijn staf op het secretariaat- generaal van Interpol in Lyon probeert De Cocq te bedenken hoe de misdaadanalyse met na me in Europa het best vormge geven kan worden. De Ameri- kaans-Canadese misdaadanalyse kan namelijk niet zonder meer in Europa worden toegepast. „De Amerikaanse systemen wer den door Engeland geïntrodu ceerd. Tien jaar geleden nam Nederland de misdaadanalyse over. Daarmee is Nederland het eerste land op het Europese con tinent dat op dit vlak innovatief is en zelfs een leidende rol speelt," zegt De Cocq. Hij is door de CRI naar Lyon uitgezonden om ook bij andere landen interesse voor misdaad analyse te wekken. Want in to taal houden zich wereldwijd maar zes landen met deze tame lijk nieuwe vorm van bestrijding van de criminaliteit bezig. Tot nu toe lijkt de misdaadana list in zijn opzet te slagen. Naast de Amerikaanse erkenning blijkt dat meer landen de Nederlander in Lyon hebben ontdekt. Meer en meer politiediensten in diverse landen doen een beroep op zijn kleine staf, die inmiddels ver scheidene analyserapporten heeft afgescheiden. Zo circuleren er drie drugrap porten bij de politiële diensten. Het gaat om uiterst vertrouwe lijke materie: rapportages over internationale dadergroepen in verscheidene landen die zich met de handel in verdovende midde len bezighouden. De Cocq: „De analyses geven tevens conclusies en aanbevelingen en zijn ook als beleidsinstrument bruikbaar. Aan de hand van dit soort beel den kunnen beleidmakers name lijk een politie-organisatie bij stellen." Ook heeft De Cocq zojuist een rapport over de internationale handel in kinderporno gereed. Zoals bekend is Nederland één van de doorvoerlanden van dit soort rommel. Ook over dit rap port houdt De Cocq zijn mond stijf dicht. De activiteiten van de ploeg-De Cocq, stapsgewijze invoering van misdaadanalyse in de landen waar dit nog niet wordt toege past - en dat zijn de meeste - is ook het streven van een ambte lijke werkgroep van het zoge noemde TREVT-overleg. TREVI is het samenwerkingsverband van de EG-lidstaten op het ge bied van de internationale crimi naliteitsbestrijding. Voor de crimineel wordt die computer straks nog gevaarlijker dan een geladen pistool in de hand van een politieman. Want niet alleen de wetenschappelijke misdaadanalyses worden ver fijnder, ook de computersyste men worden slimmer. Misdaadanalyse is een tamelijk jonge loot aan de stam van re cherche-methodieken. Ieder re giokorps in Nederland heeft op dit moment misdaadanalisten in dienst. In totaal enkele honder den. Politiewerk is volgens insiders voor driekwart informatiever werking en informatieanalyse en in wezen maakt misdaadanalyse verbanden en patronen zicht baar, die anders niet waren op gemerkt. Door analyse van bij voorbeeld gedragspatronen is het soms mogelijk een 'volgende stap van de crimineel te kunnen voorspellen', zegt De Cocq. De hoeveelheid gegevens die bij een analyse moet worden ver werkt is echter soms zo gigan tisch dat die niet meer in kort tijdsbestek door het menselijk brein met elkaar kunnen worden vergeleken. Bij een misdaadana lyse moet soms een stapel van anderhalve meter politiemate riaal-op-papier worden ver werkt. De computer is daarbij een ui terst nuttig instrument. Na ver gelijking en analyse van al die gegevens produceert de mis daadanalist met behulp van die computer soms slechts één enkel telefoonnummer. De Cocq: „Dat ene velletje papier met dat tele foonnummer erop kan ineens de ontbrekende schakel in het poli- tie-onderzoek zijn." Mario de Cocq: 'Nederland speelt van misdaadanalyse'. een leidende rol op het gebied foto anp Door Fred Rondeel (anp) Leeuwarden - Politie en justitie slaan volgend jaar de handen ineen om de georganiseerde misdaad stevig in de portemonnee te pakken. Vierduizend criminelen staat volgend jaar een fikse financiële aderlating te wachten omdat justitie hun door misdaad verkregen vermogen wil afnemen. Het gaat om lieden die zich door fraude of drugs hebben verrijkt. In hun gevangeniscel zullen zij lijdzaam moeten toezien hoe hun winsten in de staatskas vloeien. Althans, dat is de hoop van het Openbaar Ministerie. De officieren van justitie heb ben de opdracht gekregen vol gend jaar ieder tien zaken te behandelen waarbij crimine len financieel moeten worden kaalgeplukt. Dat zijn er in totaal zo'n vierduizend. Justitie is voor het tot een goed einde brengen van deze 'pluk-ze'-zaken sterk afhan kelijk van de politiekorpsen. Die moeten op zorgvuldige wijze de financiële gegevens bijeenbrengen wil het terug vorderen van wederrechtelijk verkregen voordeel kans van slagen hebben. De politieregio's zijn al druk bezig met de voorbereidingen. Elke regio heeft nu een spe ciaal kaalplukteam paraat voor de zogenoemde 'finan ciële paragraaf'. Er zijn richt lijnen opgesteld waaraan de politie zich moet houden bij het verzamelen van financiële gegevens en het leggen van beslag op eigendommen van criminelen. Bij diverse politie korpsen, waaronder het korps Hollands Midden, zijn die richtlijnen al van kracht. Daar staan de teams in de start blokken. Kortom: Nederland staat aan de vooravond van een groot scheepse afroming van crimi nele buit. Dat kan, als alles zo gaat als justitie hoopt, flink wat opleveren want er worden in Nederland miljarden gul dens winst gemaakt met drug handel en fraude. Bij het terugvorderen van cri minele winsten loopt naast het 'normale' justitiële onderzoek een strafrechtelijk financieel onderzoek. De officier van justitie heeft tot twee jaar na het onherroe pelijk worden van het vonnis in de strafzaak de gelegenheid via een financiële vordering het door misdaad verkregen kapitaal af te romen. Voor de criminele 'ondernemers' be staat er geen ergere straf dan verlies van hun winst, want een gevangenisstraf calculeren zij vaak al in. Bij strafzaken dit jaar is al gebleken dat de advocaten sa men met hun cliënten behoor lijk nerveus worden van de vaak monsterachtig hoge vor deringen. De wet die het af pakken van criminele winst mogelijk maakt, is ongeveer anderhalf jaar van kracht. Motor daarachter was ex-mi nister Hirsch Ballin (CDA), die kaalplukken als een van de middelen zag om de georgani seerde misdaad te bestrijden. De man die de zaak volgend jaar in een stroomversnelling wil brengen is de Leeuwarder procureur-generaal dr. D. Steenhuis. Hij is beheerder van de 'pluk-ze'-portefeuille. Steenhuis denkt dat een zeke re vorm van onervarenheid bij het Openbaar Ministerie een rol speelt bij de terughou dendheid criminelen met de nieuwe wetgeving aan te pak ken. Hij wil het gebrek aan ervaring opheffen door de of ficieren tien van dergelijke za ken per jaar te laten doen. De politie kan beslag leggen op banktegoeden en andere bezittingen van criminelen als de rechter-commissaris daar toe vooraf machtiging ver leent. Daar zit overigens wel een keerzijde aan. In beslag genomen geld en goederen moeten worden opgeslagen en 'beheerd door de Dienst der Domeinen. In de opslagplaat sen staan momenteel al diver se zaken, variërend van grote speedboten tot prijzige auto's. De overheid moet ervoor wa ken dat de zaken niet in waar de dalen. Schadeclaims liggen namelijk altijd op de loer als het niet tot een veroordeling komt in de terugvorderings zaak. Daarom worden kostba re schilderijen en bijvoorbeeld effecten ondergebracht bij be drijven en instellingen die er verstand van hebben. Tot nu toe trok een aantal kaalplukzaken al veel belang stelling. In februari eiste offi cier van justitie J. Valente te gen ex-autocoureur C.Z. zes jaar gevangenisstraf op ver denking van het leiden van een lucratieve hasjbende. De rechtbank sprak Z. vrij, maar dat betekende niet dat hij van de Amsterdamse officier af was. Deze begon direct aan het misdaadfortuin van de au tocoureur te knabbelen. Va- lente heeft daarvoor tot twee jaar na het vonnis de tijd. In maart legde justitie in Zwolle beslag op het beroem de zeilschip Flyer 2, waarmee zeezeiler Connie van Rietscho ten in 1982 de Whitbread-race won. De Amerikaanse eige naar wordt verdacht van drughandel en de Flyer zou hij hebben gekocht om druggel den wit te wassen. Het was de eerste keer dat in ons land beslag werd gelegd op de goe deren van een buitenlander in het kader van een kaalplukac- tie van justitie. In april wees de rechtbank in Amsterdam een vordering van het Openbaar Ministerie van een half miljard gulden af. Verdachte C.H. werd van in ternationale hasjhandel ver dacht. Hij zou 270.000 kilo hasj vanuit Pakistan naar Ne derland en Canada hebben ge smokkeld. Er waren vier me deverdachten en de rechtbank vond het niet duidelijk waar om de winst in overwegende mate aan H. werd toegeschre ven. Daardoor ontsprong deze de dans. Luxe-auto's en goederen wer den augustus vorig jaar in be slag genomen toen de Rotter damse justitie een bende op rolde die zich geruime tijd had beziggehouden met de fraudu leuze invoer van ten minste 7000 ton melkpoeder uit Oost- Europa. Daarmee ontdoken ze twintig miljoen gulden aan Europese landbouwheffingen. i Een vrouwelijke cursist vijlt een hoef bij. foto anp Het werk van een hoefsmid moet niet worden onderschat. Zwolle (anp) - „Een hoefsmid is een topsporter. Het is een zwaar licha melijk beroep. Elke beweging van het paard behoor je op te vangen. Daar moet je niet te licht over denken." „Zo'n dier weegt als gauw 650 kilo. Vooral je rug heeft het te verduren. Ben je niet zuinig op je lichaam, dan loop je het risico al op je dertigste in de wao te belanden," zegt docent J. de Zwaan van de middelbare beroepsopleiding hoefsmeden waarmee het agrarische opleidingscentrum De Groene Welle in Zwolle dit schooljaar is beginnen. Het instituut ontwikkelde de drie-jarige leergang op-verzoek van de Nederland se Vereniging van Hoefsmeden (NVH). „Die klopte bij ons aan, omdat ze ontevreden was over de scholing," zegt A. van Apeldoorn, die de leiding heeft over de nieuwe cursus. „Er was meer aandacht voor de ambachtelijke kant van het werk dan de instructie in het voorkomen van lichamelijke klachten. Financiële zaken kwamen evenmin aan de orde. Dat was jammer, want de meeste hoefsmeden hebben een een mansbedrijf. Nadelig was ook dat je niet leerde hoe je aan de kost kunt komen, als het werk van hoefsmid je te zwaar wordt." De nieuwe opleiding bevat daarom niet alleen de hoefverzorging, maar ook be wegingsleer, bedrijfsadministratie en siersmeden. Van Apeldoorn: „Siersmeden hebben we in het lespakket opgenomen om de mensen in staat te stellen een ander beroep te kiezen zodra ze als hoefsmid stoppen." De bewegingsleer is gericht op de juiste houding tijdens het werk. „Een hoefsmid werkt vaak in een onna tuurlijke houding. Dat leidt tot rug klachten. Wij doen oefeneningen om dat te voorkomen," legt docent J. Siebelink uit. Zorgen over het vinden van werk hoe ven de veertig cursisten zich niet te maken. Van Apeldoorn: „Voor de leek mag dat verrassend zijn voor een maat schappij waarin de auto domineert. Maar de werkelijkheid is dat er in Nederland zo'n 200.000 paarden zijn. Hun aantal groeit nog en daarmee ook de economische betekenis van de paar- denhouderij. Dat past in de ontwikke ling dat mensen terug willen naar de natuur. Paarden zijn er voor vele doel einden zoals sport en recreatie. Ook de politie maakt gebruik van deze dieren. Er is daarom behoefte aan hoefsmeden. In het noorden en oosten van het land is er zelfs een gebrek aan deze vaklieden." Het tekort aan goede hoefsmeden heeft ook tot gevolg dat velen in deze be roepsgroep overbelast raken. Van Apeldoorn: „Er zijn hoefsmeden die meer dan twintig dieren per dag be slaan. Dat is financieel heel aantrekke lijk, lichamelijk is het slopend. Van de vijftien hoefsmeden die er in een jaar bijkomen, blijken er tien jaar later nog slechts twee over te zijn." Remko Zwerver, een van de cursisten: „Nee ik ben niet van plan om snel in de wao terecht te komen. Ik wil vooral plezier aan mijn werk beleven. Het leveren van een mooi stukje werk, dat staat bij mij voorop. Daar heeft het paard recht op." Remko combineert de opleiding hoefsmederij met die voor de paarden- houderij. Van Apeldoorn: „Wij hebben ook cursisten die hun boerenbedrijf foto anp wegens onvoldoende perspectief beëin digen en de onderneming op een andere manier willen voortzetten. We hebben twee meisjes in opleiding. Een volledige baan als hoefsmid is voor vrouwen wellicht te zwaar, maar in deeltijd kunnen ze goed uit de voeten." Docent De Zwaan maakt zich zorgen over de gevolgen van het besluit om de vestigingswet vanaf 1996 niet meer van toepassing te laten zijn op het ambacht van hoefsmid. „Hoefsmeden hoeven dan niet aan wettelijke eisen te voldoen. Dat kan funest zijn voor de kwaltiteit van het werk. Zoiets is misdadig tegenover de paarden." Zijn collega Van Apeldoorn: „Wij hopen dat de eigena ren van paarden de goede en slechte hoefsmeden uit elkaar kunnen houden. Daarom hechten we er veel waarde aan dat onze opleiding als keurmerk voor de hoefsmederij gaat gelden." Lekker tafelen is er niet meer bij. Sinds de drie kinderen van acht, zes en vier overgevoelig blijken te zijn voor voedsel eten ze allemaal uit dezelfde pot. En die schaft niet veel. Als er al eens ooit iets feestelijks op tafel komt is het een verjaar dagstaart voor een van de kinderen. Zonder snoepjes of slagroom, maar met een treintje of autootje als versiering. Het verhaal van Anne- mieke Nillessen. Door Frits Stommels Voedselovergevoeligheid kan het leven van alledag flink in de war schoppen. Zeker wanneer alle kinderen er last van hebben. Dan is er bijna een dagtaak voor nodig om het huishouden nog een beetje aardig te laten verlo pen. Voor Annemieke Nillessen uit Groesbeek, moeder van drie kinderen, was dat jarenlang het geval. Nu de kinderen wat groter zijn kan ze weer enkele uren per dag in een peuterspeelzaal gaan werken. Het is een verademing voor haar. „Ik was er echt aan toe om er weer eens even uit te kunnen," zegt ze. Voedselovergevoeligheid wordt vaak afgedaan als een modever schijnsel of aanstellerij. Dat kan zo zijn voor mensen die er geen last van hebben, maar het geldt zeker niet voor de groeiende groep overgevoeligen. Het heeft mede te maken met de buiten landse gerechten, waarvan we de ingrediënten niet of nauwelijks kennen. Onderzoek toont aan dat 2,5 procent van de Nèderlan- ders overgevoelig is voor be paald voedsel. Voedselallergie of voedselintolerantie kan het ge volg zijn. Van een allergie is sprake als het afweerapparaat van ons lichaam antistoffen aanmaakt tegen be paalde eiwitten in onze voeding,' zoals die voorkomen in koemelk, kippeéi en vis. Bij intolerantie werkt het voedsel zelf ziekma kend. Toevoegingen aan het voedsel als geur-, kleur- en smaakstoffen en conserverings middelen worden dan niet ver dragen. Zowel bij het een als bij het ander kunnen er klachten optreden aan maag-darmkanaal, luchtwegen en huid. De voedselovergevoeligheid van haar kinderen heeft Annemieke Nillessen wel vindingrijk ge maakt. Zo bakt ze bijvoorbeeld zelf cake, die echter meer weg heeft van een mislukte koek. „Maar wat wil je als je ei ver vangt door spawater en poeder suiker uit den boze is. Het wil echt heel wat zeggen in een tijd, waarin ons voedsel er steeds mooier moet uitzien en lekkerder moet smaken." „Uit onderzoekjes kwam naar voren dat Bram, onze oudste, eigenlijk niets kon hebben. Soja- melk was misschien nog het eni ge. We hebben hem toch maar aardappelen gegeven, maar dat wel heel milieubewust. Dus niet bespoten, zonder bestrijdings middelen. Verder krijgt hij al leen heel mager vlees en ook met fruit is het een hele tijd goed gegaan. Maar zo vlug het bij hem gaat prikken weet ik hoe laat het is. Ik moet dan onmid dellijk stoppen. Op een gegeven moment was dat heel duidelijk zo bij een appel, banaan of drui ven. Daar bleken voor zijn doen te veel suikers in te zitten." Voor Annemieke Nillessen is de voedselovergevoeligheid van haar kinderen een soort levens patroon geworden. Daaraan is alles opgehangen. „Je houdt er de hele dag rekening mee of het nu gaat om het doen van bood schappen, het zuigen van de ka mer of het houden van huisdie ren. Kijk, mandarijntjes zien er heel lekker uit en je wilt er zo wel in bijten. Dat wil Bram ook. Maar uit ervaring weet hij dat hij er uitslag van krijgt en dan is die mandarijn ineens iets dat je beter niet kunt eten." Zo herinnert zij zich ook wat er gebeurde bij het zelf bakken van pepernoten. „Hij kreeg er hele maal opgezette handjes van. Nu doe ik hem eerst plastic zakjes om zijn handen. Dan kan hij meehelpen zonder dat het nade lige gevolgen heeft. Onze tweede zoon Guus wordt heel druk van kleurstoffen. In verband daar mee moet ik dus zoveel mogelijk met natuurlijke suikers werken. Hij mag alleen appelsap drinken, perendiksap en spawater." Annemieke Nillessen moet zich bij alle voedsel afvragen of wel of niet iets aan is toegevoegd. Dat luistert heel nauw, want Bram heeft er ook nog astma en eczeem bij. „Je durft op den duur nauwelijks nog een snoepje te geven. Als hij later wat krijgt blijf je alsmaar piekeren of dat snoepje soms de schuldige is. Het kost allemaal energie, die je be ter kunt gebruiken in je gevecht om naar anderen toe geloof-, waardig over te komen. Je hoort nogal eens dat het allemaal maar flauwekul is. En ik denk wel eens dat ze beter zouden moeten weten. Toen ik bij Bram na een half jaar' van borstvoeding overschakelde! op flessevoeding was het bij heml al na twee slokken goed mis. Hij zwol van die koemelk op als een baviaan. Met zure melk, wat de dokter daarop adviseerde, was> hetzelfde het geval. Zelfs van een onschuldig sesamkoekje kreeg hij het Spaans benauwd, net zoals toen hij voor het eerst vis at." Bij elke overgang van de bijna negenjarige Bram naar een an dere groep op school overlegt Annemieke Nillessen met de leerkracht. „Bij aanhoudende benauwdheid houd ik hem een weekje thuis van school tot hij weer wat tot rust is gekomen. Dit jaar gaat het tot nu toe goed, maar vorig jaar is hij veel ziek geweest." Op school is inmiddels een allergiepot aangeschaft. Zo kunnen ook overgevoelige kinde ren bij een verjaardag met de anderen 'meesnoepen'. "et is een pak van het hart voor e moeder van Bram, Guus en Teun, die voor het bereiden van de dagelijkse pot altijd helemaal terug moet naar de basis van het voedsel. „Ik heb een tijd lang aparte potjes gekookt, maar daar krijg je op een gegeven moment ook schoon genoeg van. Nu eten we allemaal uit dezelfde pot. Voor een lekker etentje hoef je bij ons dan ook niet te komen, want iets extra's is er nooit bij." Ook koekjes, cake en brood maakt ze zelf om er zeker van te zijn dat er geen toevoegingen inzitten. „Want als je ziet wat er allemaal wordt ingestopt, vraag ik me wel eens af of dat echt nodig is. Ik geef toe dat het er door die kleurstoffen en suikers wel fijn komt uit te zien. Dat is bij mijn baksels bepaald niet het geval. Die tonen meestal van geen kanten. Maar de ervaring is niet altijd negatief. Ik ben erach ter gekomen dat ik mijn taaipop jes lekkerder vind dan die van de bakker. Maar misschien is het ook gewoon een kwestie van- wennen." Na Bram en Guus te hebben- gekregen begon Annemieke Nil-: lessen het te leren. „Ik had met Bram wat achter de rug. Toen hij van de borst af moest huilde hij van 's avonds acht uur tot 's nachts vier uur. Ik zeg niet dat een huilbaby per se een aanwij zing voor een voedselallergie is, maar het kan wel zo zijn. Bij Teun, onze derde, kon ik einde lijk zeggen hoe ik te werk moest gaan. Toen konden we het rustig opbouwen en rustig bekijken wat goed en minder goed was." „Ik denk nu wel eens: had ik dat allemaal maar bij onze eerste geweten. Dan denk ik dat Bram zijn darmen er nu beter zouden hebben uitgezien. Want die darmtjes hebben behoorlijke op donders gehad."

de Stem | 1994 | | pagina 7