Puzzel mee en win 250 piek DE STEM KERST'94 Serge Berben, 23 jaar, derdejaars student Middelbaar Laboratorium Onderwij s Stel je voor. Je woont met tien jongens in een groot huis in het Brabantse Geldrop, vlakbij Eindho ven. Je ouders zie je maar één keer per week, op zondag welteverstaan. Een eigen kamer kun je mooi vergeten, want je slaapt met twee of drie man bij elkaar. En tot overmaat van ramp kun je niet eens zelf bepalen wat je 's avonds gaat doen want dan moet je trainen. Een living heil voor een tiener in Nederland. Toch? In het PSV-internaat woont alleen maar uitzonderlijk talent 'Het is hier wel leuk, maar ja, je hebt maar één moeder' r-;.v ZATERDAG 24 DECEMBER 1994 24 DECEMBER 1994 ^7 oeite kreeg ik de ene acht na dg ndere. Zelfs de leraren en lerares ■en waren verbaasd. Ook daar was k de eerste buitenlandse op school Zij hadden het waarschijnlijk niet 'erwacht van mij. Voor de kerstvakantie werd me verteld dat ik naar de havo kon, maar dan moest ik wel hard werken en zou er niet veel vrije tijd overblijven om andere dingen te doen. Dat schrok me af. Daarom besloot ik niet naar de havo te gaan. Ik had geen zin om vijf jaar alleen maar te leren. Achteraf zie ik in dat die leraar me juist had moeten stimu leren naar de havo te gaan in plaats van het me tegen maken door allerlei onzin-verhalen te ver kondigen. Journaliste worden was mijn ambi tie. Omdat er op de Academie voor Journalistiek en Voorlichting in Tilburg een vijf-procent regeling voor allochtonen van kracht was kwam ik makkelijk binnen. De re^ geling hield in dat vijf procent van de studenten van allochtone af komst moet zijn. Dat aantal is nooit gehaald. Met zeven buiten landse studenten begonnen we aan de opleiding. Twee van hen zijn overgebleven, de rest is voortijdig van school gegaan. Het is niet echt een pretje om op de academie te studeren. Zeker niet als buitenlandse. Docenten doen hun best je zo normaal mogelijk te behandelen, maar herinneren je toch steeds weer aan je 'andere achtergrond'. 'Goh, die taalfout heeft natuurlijk te maken met je tweetaligheid'. Van dat soort op merkingen krijg ik de slappe lach. Ik spreek nauwelijks meer Turks. Bovendien moet je je constant be wijzen tegenover de mede-studen ten die meedogenloos kunnen zijn. 'Een allochtoon wordt voorgetrok ken', is een algemene stelregel on der mijn studiegenoten. Erg frus trerend als je toevallig allochtoon bent en gewoon je best doet om dat diploma te halen en verder niets. Vaak worden wij, de tweede gene ratie, hezelfde behandeld als onze ouders. En dat klopt niet meer. Wij studeren, beheersen de Nederland se taal uitstekend, mengen ons on der Nederlanders, zijn hier opge groeid. Wij zijn eigenlijk nieuwe Nederlanders. Soms praten Neder landers gebrekkig Hollands tegen me, omdat ze denken dat ik het dan beter versta. Anderen staan me met verbazing aan te gapen als ik var kensvlees in mijn mond stop. 'Mag jij dat wel eten', vragen ze dan. Of je het wil of niet. Vanaf de vroege jaren word je duidelijk ge maakt dat je anders bent. Het is geen compliment om te horen 'Goh, jij praat goed Nederlands' of 'wat goed van jou dat je de school bijna af hebt'. Daarmee geven ze aan dat ze dat eigenlijk niet verwachten. En dat is jammer. Want, ik weet zeker dat er in de toekomst veel succesvolle allochtonen in onze sa menleving zullen zijn. En dan pra ten we niet meer over Turken die het gemaakt hebben, maar over hardwerkende jongeren die succes verdienen. Turk of geen Turk. „Laat ik mezelf realist noemen. Of aanpasser, maar dat klinkt zo negatief. Dat moet je zo zien: Een tijdje geleden had ik nog lang haar. Dat is eraf vanwege mijn werk. Ik begrijp dat mijn baas net geklede werknemers wil zien. Toch kan ik evengoed thuis m'n gitaar pakken en lekker rocken. Op dat moment ben ik een neo- punker. Kijk, zo pasje telkens in een ander hokje. Het blijft moeilijk, weetje, jezelf aanpassen. Eénceliigen begrijpen dat niet, zij kraken alles af wat anders is. Wat ik mooi vind, is mijn zaak. Opera, schitterend! Als puber schopte ik overal tegen aan, begrijp je. Alles omver. Er bestond zwart en wit, goed en slecht. Nu begrijp ik dat respect belangrijk is. Echt waar; liefde, gezin, werk, vrije tijd, familie. Overal. En dat begrijpen ze niet, jèh, die ééncelligen. Onthou het, aanpassen is gewoon belangrijk. Maar schrijf liever realist, want dat ben ik. De mazzel." iet ken met de verzekering voor dl rk spullen, bang voor inbraak. Dat b weer een belemmering en daar M isen ik geen zin in. Zou ik dat wille dan zou ik er heus wel aan werke Maar ik kies deze vrijheid.- LekU len relaxed." iet Dat klinkt een beetje asociaalWd ■ur een uitkering maar niet willen V& sn. ken, en gratis wonen'. Babbe: „Hoezo asociaal? Ik ne ■er toch bijna niks van de maatschap ins pij. Ik zelf heb niet eens een uit» en ring." Ze j ier Ad-Jan: „En wij bieden hier J ze mogelijkheid om te exPosereIJlen. organiseren van alles en laten sen zich hier ontwikkelen. lie heeft net zo goed wat te bet®K. tt,e in Dus je kunt niet zeggen da >ed asociaal zijn. Willem vult aan- vendien stoppen wij geld ken :ri- onderhouden van dit pand. tv lig. is een soort beveiliging teSe jj ar- braak, zo kunnen gebouwen na- deze behouden blijven." 'Je doet alles om de top te bereiken' Een kerstnummer zou geen kerstnummer zijn als er niet een speciale kerst puzzel in stond. Navolgende raadsels zijn speciaal bestemd voor jongeren en wie ze goed oplost, maakt kans op de hoofdprijs van 250 gulden aan ca deaubonnen. De tweede prijs bedraagt 100 gulden aan cadeaubonnen en verder zijn er nog drie derde prijzen van elk 50 gulden. Om mee te doen moetje navolgende tien cryptische opgaven oplossen. Zet de genummerde oplossingen op een briefkaart en stuur die voor 10 janua ri naar: Redactie De Stem, t.a.v. Ragazzi, postbus 4800 MB Breda. Vergeet niet je leeftijd te vermelden. Het zijn geen gemakkelijke vragen, maar met wat speurwerk in hitparades en in de actualiteit van het afgelopen jaar kom je er wel uit. Eén antwoord, dat op vraag 8, geven we je alvast cadeau. Dat antwoord luidt: Campbell. Het is de achternaam van zingend topmodel Naomi en tevens de naam van een soepmerk. Succes met de andere vragen! 1 Leefde niet lang (4 letters) 2 Onbeperkte hits zonder getal (9 letters) 3 Meditatie voor Japanse studenten (6 letters) 4 Hiphop-versie van een minister (2 letters) 5 Band die in het hiernamaals vertoeft (7 letters) 6 Aartsengel die van zijn voetstuk viel en trouwde (7 letters) 7 Zijn op de eerste plaats bedrog (6 letters) 8 Zingend model in de soep (8 letters) 9 Actueel Italiaans (7 letters) 10 Kapitale soap (4 letters) Niet dus. De jongens die bij Ernst en Elly Meijer in het trainingsinternaat van PSV wonen, willen niets liever. „Je doet er alles aan om de top te be reiken hè," verklaart Cor Prein. Sinds augustus dit jaar woont hij in het internaat en daar is hij echt blij mee. Cor ziet het als een gouden kans om prof te worden. „Ik vind het wel leuk. Ja het is je hobby hè? Toen ik nog gewoon in Culemborg woonde, deed ik eigen lijk ook niets anders. Na school en na de voetbaltraining was ik altijd weer zo snel mogelijk buiten om bankjesvoetbal te spelen." Bankjes voetbal??? „Ja gewoon van die ban ken om op te zitten. Dat waren dan de goals." Vijf jongens zitten op een van de slaapkamers van het internaat hun verhaal te vertellen. Beneden is de inrichting een beetje traditioneel, met veel eiken. Boven zijn de muren opvallend kaal, er hangen zelfs geen voetbalposters aan. De stapelbed den zijn van rood gelakt metaal met witte zijkanten. Alle dekbedden zijn grijs, wit en rood gestreept. De stoe len en de frames van de tafels zijn rood en zelfs de accessoires in de badkamer, met vier douchekoppen (gezellig poedelen dus), zijn in de ro de huisstijl. Hoe kom je nou in het internaat van PSV terecht Rob Zegers (15): „Ik speelde bij een club in Boxmeer, waar ik vandaan kom. Tot er een keer een voetbals cout van PSV langs de lijn stond. Die vond dat ik wel goed voetbalde. Zo'n scout reist heel Nederland af op zoek naar jong talent voor de club." Door Mark Flapper te over. „Ik vond het wel moeilijk. Ik heb uiteindelijk voor het hoogst haalbare gekozen. Als je bij PSV doorbreekt, heb je het gemaakt en kun je overal terecht. En als het niet lukt dan kun je altijd een stapje te rug doen want dan heb je in ieder geval naamsbekendheid gekregen." Ook Rick van der Stelt (15) uit Lage Zwaluwe heeft voor PSV gekozen en zijn oude club NAC laten zitten. „NAC is geen slechte club, maar PSV heeft een betere opleiding," verklaart Rick zijn overstap. „En ik vind PSV gewoon een goeie club. Toen ik acht was, kreeg ik al een aanbieding om bij Feijenoord te ko men. Dat vond ik wel heel wat, maar toch heb ik het niet gedaan." Pardon? „Het zou allemaal heel moeilijk worden om de trainingen goed te volgen. Dan moesten mijn ouders me telkens brengen en halen. Zij heb ben toen besloten dat het niet zo'n goed plan zou zijn. Ik ben nu blij dat ik hier zit." Een normale schooldag duurt van acht tot vier. Als ze eerden vrij zijn, moeten de jongens op school huis werk maken, want daar is vaste be geleiding voor. Het St.-Joriscollege in Eindhoven is namelijk een LOOT- school (Landelijk Overleg Onder wijs en Topsport) waar allerlei soor ten topsporters en kunstenaars in de dop lessen volgen. Om vier uur brengt een busje ze te rug naar Geldrop. Daar kunnen de voetballers om half vijf zo bij Ernst en Elly aan tafel aanschuiven, want dan staat het eten al klaar in de eet zaal die in dezelfde stijl is ingericht als de slaapkamers. Op woensdag hebben ze 's avonds vrij maar de an dere avonden gaat de groep tegen half zes naar de training in Eindho ven. 's Avonds weer in het internaat hebben ze nog even de tijd om een beetje bij te komen, want om half tien moet iedereen op zijn kamer zijn. Wel wat vroeg voor een gozer van ze ventien. „Je slaapt natuurlijk nog niet met een als je daar geen zin in hebt," vertelt Karstin Myssing die zeven tien is. „Je kunt dan nog wel wat le zen of naar muziek luisteren. Maar we hebben ook allemaal best wel een drukke dag." Negen uur slaap vin den de jongens daarom geen overbo dige luxe. Vrijdagnacht slapen de meesten ook nog in het internaat, want zaterdag spelen ze allemaal hun wedstrijden. Wel in verschillende competities. Voor Jan betekent dat reizen door het hele land en daardoor is hij vaak rond acht uur 's avonds pas thuis bij zijn ouders. Op maandagochtend gaat zijn trein om half acht alweer richting Geldrop. Wat je noemt een kort weekend. Karstin is trouwens een verhaal apart. Als Deen zit hij nu al twee jaar in het internaat. Hij kan in de weekends niet eens naar huis in De nemarken. „Nee, ik blijf dan hier in Geldrop en soms ga ik met een van de andere jongens mee," zegt hij in goed verstaanbaar Nederlands. „In de zomervakantie en de winterv... uh, kerstvakantie heet dat hier, ga ik wel naar mijn ouders terug.' Voor Karstin is het dus extra moei lijk om in Geldrop te wonen. Zijn ouders zullen het ook niet zo leuk hebben gevonden om hem naar Ne derland te laten gaan. „Die juichten: 'Ja hij is weg, hij is weg!"' reageert hij lachend. „Nee even serieus: het was voor hun inderdaad niet mak kelijk maar ze willen natuurlijk het beste voor mij." Is dat in Denemarken niet te vinden dan? „Ik speelde daar ook al in de jeugd- selectie van het Deense elftal. Maar het voetbal in Nederland is betel dan in Denemarken. Twee jaar gelei den was ik een paar keer voor ee( soort voetbalstage en toernooien ij Nederland en toen vroegen ze of ij hier wilde komen. Ik dacht: 'Dat wij ik wel even proberen'." Roken is een taboe voor de jongensj Willen ze niet of mag het niet? Niemand weet of het verboden ij maar ze hebben er gewoon geen zilj in. Logisch toch als je topsport bei drijft. Elly bevestigt dat er geen af, spraken of regels zijn over rokerij „Maar ik denk dat we het niet goec zullen vinden als er eentje gaat ro> ken," voorspelt ze. „Tot nog toe heb' ben we er hier niet eentje gehad dij wilde roken dus is het ook niet no: dig." Voor andere dingen hebben Elly eij Ernst wel regels gesteld, bijvoor, beeld bedtijd en het afruimen van d( eettafels. Iedereen vindt dat alleeij maar logisch. Cor: „Thuis is het wei anders maar daar heb je ook niei zo'n groot gezin. Hier moet het wei zo." „Maar als je je niet aan de regels houdt dan kunnen ze best wel eens streng zijn," vertelt Rick. „Vooral Ernst, maar ja die is ook de man irt huis. Elly is wat gemakkelijker.'1 Cor valt hem bij. „Dat merk je voor, al als je een beetje woorden hebt mei Ernst," zegt hij. „Elly neemt het dan meestal voor jd op. Dat is wel fijn want je mist jj moeder toch wel als je hier de helj week zit. Ze doet goed haar besj hoor, maar ja: je hebt maar één moe, der." Weetje dan van tevoren dat die man komt kijken? „Mijn trainer misschien wel maar ik wist nergens van," zegt Rob. „Vol gens mij is dat maar goed ook want, anders ga je alleen maar slechter voetballen omdat je onder druk staat." Cor wisselt plotseling de Puma-bad- slippers die hij aan zijn voeten heeft voor een paar van Adidas. Alle vijf de jongens blijken op dezelfde slip pers rond te sloffen. Zitten die soms erg lekker? Ja ook wel, maar daar gaat het niet om. „We hebben een Adidas-con tract," legt Cor uit. „En dan mogen we niet in de krant of op de tv met spullen van een ander merk. Als ze dat zien dan kan je dat zo een boete van 750 gulden kosten." De jongens moeten zich dus al vroeg bewust zijn van allerlei financiële belangen en verplichtingen naar sponsors. Ook als de pers thuis in het internaat met ze praten wil. Het internaat is geen garantie om een voetbalster te worden maar vol gens Ernst Meijer die samen met zijn vrouw Elly voor de jongens zorgt, zijn er zeker wel bekende namen bij hem thuis vandaan gelanceerd. „Pe ter Hoekstra, Tom van Mol en Björn van der Doelen spelen nu voor PSV. Sommigen zijn naar andere clubs gegaan. Franyois Gesthuizen van NAC komt bijvoorbeeld ook hier vandaan." „We zijn bij PSV op zoek naar uit zonderlijke talenten," vertelt de 'va der' van het internaat verder. „En dat geldt niet alleen voor het voet ballen. Ook mentaal moet het goed zitten, want op school moeten ze hun best kunnen blijven doen. Wie er met de pet naar gooit, die sturen we naar huis. Ook al zit hij hier mis schien al een jaar." School staat voorop. Als ze veel huiswerk hebben, mogen de voet ballers zelfs af en toe een training overslaan. Een maatschappelijke toekomst, hoe weinig zin ze daar misschien in hebben, moet een van de mogelijkheden blijven. Jan Lorsé (17) doet LTS-installatietechniek maar is niet van plan om verwar mingsmonteur of zo te worden. Hij gaat liever voor een toekomst als voetbalvedette. „Bij mijn oude club De Graafschap in Doetinchem kreeg ik een aanbieding voor de A-selec- tie. In Twente kon ik bij de A-jeugd en bij PSV kon ik in het trainingsin- ternaat komen." Jan had dus keuze i Vier avonden per week moet het PSV-talent vanaf half zes trainen. FOTO'S ARYAN JANSEM „We hebben een Adidas-contract. We mogen niet in de krant of op de tv met spullen van een ander merk. Als ze dat zien dan kan je dat zo een boete van 75 0 gulden kosten.

de Stem | 1994 | | pagina 35